אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לחיות עם מוטציה בגן BRCA


תאריך פרסום קודם: 
02/03/2010
מחבר: 
תקשורות

70% מהנשים הנושאות מוטציה גנטית מסוג BRCA בסיכון לפתח סרטן שד ו- 37% בסיכון לחלות בסרטן השחלות

פרופסור ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי זיו ירצה בכנס "לחיות עם מוטציה בגן BRCA "

פרופסור ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי זיו בצפת ירצה על "השינויים בסיכון לסרטן השד בין נשים ערביות ויהודיות" בכנס "לחיות עם מוטציה בגן BRCA" שיתקיים ביוזמת עמותת ברכה הפועלת בהתנדבות ומהווה בית לנשים הנושאות מוטציה גנטית לסרטן השד והשחלות ובשיתוף החוג לסיעוד באוניברסיטת חיפה. מטרת הכנס להגדיל את המודעות לייעוץ גנטי ובדיקה גנטית לאבחון מוקדם לנשאים של המוטציה הגנטית באחד משני הגנים 1 BRCA ו- BRCA2 שהם מבין הגנים המורשים לנו מהורינו.

מוטציות או ליקויים בשני גנים אלה מגדילים מאוד את הסיכון של מי שנושא מוטציה זו לחלות בסרטן השד וסרטן השחלות. כל מי שנושא את המוטציה יש סיכוי של 50% להוריש את העותק הפגום לכל אחד מצאצאיו. בכנס ירצו מיטב המומחים על " תפקיד הייעוץ הגנטי" מאת ד"ר אפרת דגן מבית החולים רמב"ם, "ניתוח להסרת שחלות והתמודדות עם גיל המעבר" מאת ד"ר עופר לביא מבית חולים כרמל, " שחזור שד בנשאיות BRCA " מאת ד"ר יואב ברנע מהמרכז הרפואי תל אביב ועוד'. פרופ' זידאן מסביר, כי מחלת הסרטן שכיחה והסיכון של כל אדם ללקות בה במהלך חייו נע בין 30% ל- 35%. רוב מקרי הסרטן הינם אקראיים ובמקרים אלו המחלה מתפתחת מבלי שיש נטייה מורשת-משפחתית להתפתחותה. כ- 5% עד 10% ממקרי הסרטן מתפתחים על רקע נטייה משפחתית המעלה את הסיכון לחלות בסרטן לאורך החיים. "המוטציה הגנטית מסוגBRCA נמצאת ברוב המקרים אצל משפחות יהודיות, בעיקר נשים ממוצא אשכנזי, שיש במשפחתם כמה מקרים של סרטן שד או שחלות", אומר פרופ' זידאן.

עוד אומר פרופ' זידאן, כי נשאיות של מוטציות בגנים BRCA1 ו-2, הן בסיכון של 70% לפתח סרטן השד במהלך חייהם ו- 37% בסיכון לחלות בסרטן השחלות. ליסה כהן, מייסדת ומנכ"לית עמותת ברכה אומרת, כי חלק מאותם מקרים משפחתיים נגרמים על ידי תסמונות סרטן מורשות, הניתנות לאיתור באמצעות שילוב של בירור מעמיק של הסיפור המשפחתי ובדיקות דם. "ברגע שמתגלה נשאות של המוטציה הגנטית, ניתן לנצל את המידע הזה על מנת לקבל החלטות ולבצע פעולות העשויות להקטין את הסיכון לחלות בסרטן", אומרת כהן. הכנס "לחיות עם מוטציה בגן BRCA " יתקיים ביום חמישי ה- 4 במרץ, בין השעות 17:30-20:30 במצפור-מגדל אשכול באוניברסיטת חיפה, עלות ההשתתפות בכנס - 50 ₪ לאדם ביום האירוע, נא אשרו השתתפותכם במייל: info @ bracha.org.il אתר מרכז רפואי זיו - .ziv.org.il/

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.