אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תירגעו, אתם מטופלים!


צביאל רופא's picture
תאריך פרסום קודם: 
01/02/2010
מחבר: 
צביאל רופא

 

את המטופל הממוצע, בייחוד זה המטופל שנים אחדות ברציפות, מציפות לא פעם שאלות נוקבות באשר לסבל המתמשך שלעיתים יחווה במהלך הטיפול. למשל:

- האם הסבל וההרגשה הרעה שאני עובר בעודי מטופל אינם בעצם מורים על החמרה במצבי? ואפילו אם אין החמרה, האם הסבל הממושך והרצוף אינו מהווה סימן ברור ובדוק לכישלון הטיפול?

אז תירגע, מטופל יקר, הסבל הממושך שאתה עובר בין אוזניך מורה על דבר אחד: אתה עובר טיפול!

- אך מהו בעצם אותו טיפול נפשי? מהו הוא אותו תהליך חמקמק שכולם יודעים בקלות כה רבה לנקוב בשמו המפורש, אך קשה לרבים וטובים מאיתנו ללכוד אותו במלכודת ההגדרה הנהירה, המספקת המרגיעה קמעה?

טיפול נפשי, הוא בעצם סוג של שינוי פסיכולוגי. זהו שינוי ששואף לקרב חלק מההתנהגויות שלנו, באופן קבוע ככל הניתן, להתנהגויות משופרות ומוצלחות שישפרו את איכות חיינו.

כלומר, הרי בתחילת הטיפול באנו למטפל והתלוננו על משהו - שהתנהגויות מסוימות מפריעות לנו לחיות טוב יותר,גורמות לנו סבל, ואפילומסוכנות לנו ו/או לאחרים.

המטפל שמע אותנו ועשה שיעורי בית: הוא "תרגם" את טענותינו לשפה מקצועית המאפשרת טיפול. כך, מצד אחד- היו בשטח התנהגויות שלנו שדרשו שינוי, ומצד שני - היו התנהגויות שהטיפול שאף לחתור אליהן (הלא הן "מטרות הטיפול"). לפעמים קשה לנו לזכור, אבל כך התחיל הטיפול... לא כן?

טוב, אבל שאלת השאלות היא כמובן: למה זה הולך כל כך קשה וכל כך רוויי סבל? ונדמה לי ששאלה זו שואלים בוקר, צהריים וערב, מאות מיליוני מטופלים בכל העולם...
ואולי התשובה היא שישנם שינויים בחיינו שאנו מסוגלים לבצע בכוחות עצמנו ואפילו בקלות יתרה, וישנם שינויים לא קלים ולא פשוטים לביצוע, שאין בכוחנו לבצע לבדנו אלא זקוקים אנו לעזרה חיצונית והכוונה מקצועית אינטנסיבית וממושכת.

ואולי דומה העניין לניתוח פיזי, שאין אנו מסוגלים לבצעו בכוחות עצמנו. ולא זו בלבד, אלא שאחרי הניתוח על פניו נראה שמצב החולה גרוע משהיה לפניהניתוח... ולא כן היא! שהרי בטווח הארוך, מן הסתם, ישתפר המצב ויהיה טוב יותר מאשר לפני הניתוח. ולא דומה לגמרי ניתוח פיזי לטיפול נפשי, כי שם המנותח מורדם ופאסיבי, ומנגד פסיכותרפיה כמעט אינה יכולה להתקיים בלי עבודה קשה מצד המטופל בדרך בה מוליך אותו המטפל.

אז לכל המטופלים שסובלים ושואלים, ושואלים, ושואלים, ורוצים לראות תוצאות כאן ועכשיו:

תירגעו ידידיי היקרים, אתם מטופלים!

(ואין זה אומר שאין מקרים מסוימים שבהם אכן דרוש"מטאטא חדש").

אך דעו שעוד יבואו ימים טובים... ואל תשאלו אותי מתי, כי גם אני בכל פעם בוהייתי שרוי עמוק בטיפול שאלתי זאת עד בלי די

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת צביאל רופא

.