אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מבחן מתאם


תאריך פרסום קודם: 
25/01/2010
מחבר: 
עדי כורם

מבחן מתאם

מבחן מתאם הוא מבחן קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה בכל האוניברסיטאות והמכללות בישראל. כמעט בכל המגמות לתואר שני בפסיכולוגיה נדרשים המועמדים לעבור מבחן מתאם כתנאי קבלה ללימודי התואר השני. ציון גבוה במיוחד במבחן מתאם נדרש כדי להתקבל למגמות הקליניות, המגמות המבוקשות ביותר בקרב מועמדים לתואר שני בפסיכולוגיה.

מבחן מתאם מתקיים פעם אחת בשנה, על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. המבחן כולל שני חלקים עיקריים:

חלק א' של מבחן מתאם : בודק ידע בסטטיסטיקה, שיטות מחקר והסתברות. רוב השאלות בפרק הן אמריקאיות (רב ברירתיות), חלק קטן מהן שאלות פתוחות. רמת הידע הנדרשת בפרק זה היא של קורסי סטטיסטיקה ושיטות מחקר במסגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה.

חלק א' נמשך שעתיים ומשקלו בציון הכללי של מבחן מתאם הוא 30%.

אחרי הפסקה של חצי שעה מתחיל חלק ב'.

חלק ב' של מבחן מתאם : כולל ארבעה קטעי הבנת הנקרא באנגלית. הקטעים עוסקים בנושאים מתחום הפסיכולוגיה, ואחרי כל קטע ניתן תרגום לעברית לכמה מונחים מרכזיים מהפרק. בסוף כל קטע יש בין 10-14 שאלות אמריקאיות בעברית. ידע מוקדם בנושאים הפסיכולוגיים הנידונים בקטעים השונים אינו הכרחי כדי לענות על השאלות.

חלק זה של מבחן מתאם נמשך שלוש שעות והמשקל שלו בציון הסופי הוא 70%.

קורס ההכנה לקראת מבחן מתאם של ביה"ס האמריקאי, המוסד המוביל בישראל בהכנה למבחני קבלה לאוניברסיטאות, מעניק לכם יתרון של עשרות נקודות בממוצע לעומת המועמדים האחרים שמתמודדים איתכם על מקום בפקולטה לפסיכולוגיה בתואר השני.

סקלת ציוני מבחן מתאם נעה בין 50-150 נקודות. הציון הממוצע של הנבחנים בשנים האחרונות עומד על 100 נקודות. כדי להתקבל למגמות הקליניות נדרש ציון של 120 נקודות ברוב המקרים.

מבחן מתאם תקף לשנתיים. האוניברסיטאות מתחשבות בציון הגבוה מבין השניים במקרה והמועמד ניגש פעמיים לבחינה.

המאמר נכתב על ידי ביה"ס האמריקאי, המקיים קורסי הכנה לקראת מבחן מתאם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עדי כורם

.