אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מבחן אמיר- השיטה היעילה ביותר למיין סטודנטים לקורסי אנגלית


תאריך פרסום קודם: 
24/01/2010
מחבר: 
עדי כורם

מבחן אמיר נכתב ומועבר על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, אותו גוף המופקד גם על הכנת המבחן הפסיכומטרי למועמדים ללימודים גבוהים בישראל. מבחן אמיר נועד לבחון את מידת השליטה באנגלית של מועמדים ללימודי תואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות.

מכיוון שהידע באנגלית הדרוש באקדמיה הינו ידע סביל, כלומר כזה שמצריך אוצר מילים והבנת הנקרא בעיקר, מבחן אמיר מתמקד בבחינת היכולות הללו בדיוק: בעזרת סדרה של שאלות שונות, הבודקות שליטה באוצר מילים, שליטה בתחביר וכן הבנת הנקרא, מסווג מבחן אמיר את רמתו של הנבחן בצורה משוכללת למדי: ציוני מבחן אמיר משוקללים כך, שהם משווים בין נבחנים בגרסאות שונות של מבחן אמיר וכן בין מועדים שונים של מבחן אמיר.

הערך המוסף של מבחן אמיר

מבחן אמיר הינו מבחן אמריקאי (רב ברירתי). לכל שאלה במבחן מוצגות ארבע תשובות אפשריות, מתוכן על הנבחן לסמן את התשובה שנראית לו הנכונה ביותר. פרט לעובדה שמתכונת מבחן אמריקאי כמו זו של מבחן אמיר, מאפשרת מבחינה טכנית, להעביר את המבחן לנבחנים רבים ולבדוק אותו במהירות, ריבוי התשובות מבלבל לעיתים את הנבחנים, ומי שאינו מקדיש תשומת לב לפרטים עלול לטעות בתשובתו.

כך בודק מבחן אמיר יכולת אקדמית חשובה נוספת אצל המועמדים הפוטנציאליים- היכולת להבחין בפרטים קטנים במהלך קריאת כמויות גדולות של חומר אקדמי. העובדה שניתן פרק זמן מוגבל ביותר לפתור את מבחן אמיר, מחייבת קריאה וחשיבה מהירה יחסית מצד הנבחנים. יכולות אלו גם הן יכולות אקדמיות כלליות חשובות ביותר. בהכללה ניתן לומר, שציון מבחן אמיר גבוה מעיד לא רק על השליטה של הנבחן באוצר מילים מסויים באנגלית, או על כמות הטריקים שהוא למד במסגרת קורס מבחן אמיר, אלא גם על יכולותיו האקדמיות הכלליות- היכולת לקרוא במהירות, לשים לב לפרטים קטנים ולחשוב במהירות. חשיבותו של מבחן אמיר, אם כן, לא מסתיימת רק במדידה שלו את רמת האנגלית של הנבחנים.

מבחן אמיר מול בגרות באנגלית

מדוע בעצם האוניברסיטאות מתחשבות רק בציון מבחן אמיר ולא בציון בחינת הבגרות באנגלית ככלי למיון המועמדים לקורסי אנגלית?
מאותן הסיבות בערך שהן דורשות ממועמדיהן להיבחן גם במבחן הפסיכומטרי ולא מסתפקות רק בתעודת הבגרות: מבחן פסיכומטרי, כמו מבחן אמיר, הינו מבחן חיצוני, זהה לכל הנבחנים, מועבר בתנאים דומים. מבחן אמיר, במילים אחרות, אינו מושפע מגורמים משתנים כמו רמת מבחני האנגלית של ביה"ס התיכון בו למד המועמד, רמת מבחן האנגלית שהועברה באותה שנה וכדומה. ציון תעודת הבגרות באנגלית מורכב מציון פנימי ומציון בגרות. רמת הקושי של מבחן הבגרות באנגלית משתנה בכל שנה, והציון הפנימי שמקבלים תלמידים תלוי בגורמים רבים שאינם תמיד אובייקטיביים או ניתנים להערכה סטנדרטית. לכן, פיתוח כלי מיון אחיד וסטנדרטי לכל המועמדים, דוגמת מבחן אמיר, הוא הכרחי כדי להעניק לכולם הזדמנות שווה.

קורסי אנגלית באוניברסיטאות ובמכללות מהווים מקור הכנסה נאה עבור המוסדות המקיימים אותם. למרות זאת, למוסדות הלימודים אין עניין לגבות כספים סתם כך מסטודנטים שרמת האנגלית שלהם גבוהה מספיק. לכן הם מעניקים הזדמנות לכל המועמדים לקבל פטור מלימודי אנגלית על סמך מבחן חיצוני ואחיד- מבחן אמיר.

אין ספק שכמו כל שיטת מיון אחרת, גםמבחן אמיראינו כלי מושלם למיון רמות באנגלית, אולם נכון להיום, מבחן אמיר הינו כלי המיון היעיל והנוח ביותר הקיים לקביעת רמה אקדמית באנגלית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עדי כורם

.