אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מבחן SAT


תאריך פרסום קודם: 
19/01/2010
מחבר: 
עדי כורם

מבחן SAT הינו מבחן קבלה ללימודי תואר ראשון בארה"ב. מבחן SAT (ראשי תיבות של Scholastic Aptitude Test), נדרש על ידי רוב האוניברסיטאות והמכללות בכל ארה"ב. ציון גבוה במיוחד במבחן SAT הוא הכרחי למי שמעוניין להתקבל ללימודים באוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב.

מבחן SAT האמריקאי דומה מאוד למבחן הפסיכומטרי הישראלי לקבלה לאוניברסיטאות ולמכללות. כמו עמיתו הישראלי, גם מבחן SAT הוא מבחן חיצוני אחיד שמאפשר לאוניבריסטאות לדרג את כל המועמדים שלהן על אותה סקלת ציונים, גם אם הגיעו ממדינות שונות בארה"ב ומבתי"ס תיכוניים שונים.

כיצד בנוי מבחן SAT ?

מבחן SAT כולל שלושה פרקים, הנמשכים יחד שלוש שעות וחצי:

קריאה ביקורתית (Critical reading): בפרק זה של מבחן SAT יש שאלות בהבנת הנקרא ובהשלמת משפטים.

כמותי (Mathematics): פרק זה כולל שאלות שונות במתמטיקה ובגיאומטריה. רוב השאלות הן אמריקאיות, וחלק קטן מהן שאלות פתוחות. רמת הידע בפרק הכמותי של מבחן SAT היא של כיתה ח'.

כתיבה: לפרק זה אין מקבילה במבחן הפסיכומטרי. כאן תתבקשו לכתוב חיבור קצר לפי נושא שתקבלו, לתקן טעויות במשפטים ועוד.

בקורס ההכנה לקראת מבחן SAT בביה"ס האמריקאי תקבלו תרגול מקיף לכל סוגי השאלות שיופיעו בבחינה, תכתבו חיבורים מדי שבוע ותקבלו עליהם פידבק מקצועי ממורה הקורס, ותתנסו בפתרון מבחני SAT רבים לדוגמה, כדי שביום המבחן תוציאו ציון מקסימלי.

תוצאות מבחן SAT

ציוני מבחן SAT מדווחים לכל פרק בנפרד, וכן כציון כללי. סקלת הציונים בכל פרק של מבחן SAT נעה בין 200-800 נקודות. סקלת ציוני מבחן SAT הכללית היא סכום הציונים הנפרדים, ונעה בין 600-2400 נקודות. מבחן SAT הינו מבחן סף- כל אוניברסיטה או קולג' קובעים לעצמם מהו ציון מבחן SAT המינימלי הנדרש לקבלה: מועמדים בעלי ציון מבחן SAT נמוך, אפילו בנקודות בודדות, נדחים על הסף.

ציון הסף הספציפי של מבחן SAT משתנה ממוסד לימודים אחד לשני: מועמדים ששואפים ללמוד באוניבסרסיטאות המובילות בארה"ב, יצטרכו להציג ציון גבוה במיוחד.

המירוץ לקראת הקבלה לאוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב מתחיל כבר בשלבים המוקדמים של ביה"ס התיכון, ולפעמים אפילו לפני כן. לכן, רוב התלמידים האמריקאיים ניגשים למבחן ה-SAT פעמיים: פעם בכיתה ט', ופעם נוספת בכיתה יב', לקראת הגשת טפסי המועמדות (Applications) לאוניברסיטאות. לצד זאת, תלמידים רבים ניגשים נבחנים במבחן SAT שלוש פעמים ואף יותר.

מועמדים ישראלים ששואפים להתקבל ללימודי תואר ראשון בארה"ב נדרשים להציג ציונים מרשימים אפילו יותר במסגרת מבחן SAT. זאת, משום שקשה לאוניברסיטאות בארה"ב להעריך מהו משקלה של תעודת הבגרות הישראלית, כלומר ציון מבחן SAT מקבל משקל רב עוד יותר.

ביה"ס האמריקאי מקיים קורסי הכנה לקראת מבחן SAT לאורך כל השנה. הקורסים מועברים על ידי מורים מנוסים, דוברי אנגלית שפת אם, ומעניקים התחייבות מלאה לציון

Comments

מורה פרטי ל SAT

www.yulzari.net

אבי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עדי כורם

.