אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בדיקות הריון


תאריך פרסום קודם: 
29/12/2009
מחבר: 
דוד כהן

הריון נמשך כ-40 שבועות, או תישעה חודשים. במהלך ההריון יש לבצע מספר בדיקות הריון על מנת לוודא הריון תקין, למנוע סיבוכים שונים וכדי לוודא שלא תחול כל פגיעה באמא היולדת ובעובר שברחם. להלן מספר בדיקות הריון שגרתיות שכל יולדת צריכה להכיר.

בדיקת הריון – זו הבדיקה הראשונית שניתן לבצעה אצל רופא נשים או אפילו בגרסת בדיקת הריון בייתית. מטרת הבדיקה לוודא כי אנו אכן בהריון. בדיקה עם תוצאה חיובית מאשרת כניסה להריון בעוד בדיקה עם תוצאה שלילית דורשת בחינה מחדש.

בדיקת אולטרסאונד – במהלך ההריון יש צורך בביצוע מספר בדיקות אולטרסאונד, שהן בדיקות לא פולשניות ומתעדות את העובר. מטרת הבדיקות לוודא כי העובר שלם ובריא ומתפתח לפי התכנון. לעתים בדיקת אולטרסאונד יכולה לחשוף את מינו של העובר. ישנן מספר בדיקות אולטרסאונד במהלך ההריון, העוקבות אחרי התפתחות העובר בתקופות ההריון השונות, כגון סקירה מוקדמת, שקיפות עורפית.

CMV – בדיקה לזיהוי נגיף CMV השכיח באוכלוסיה. הידבקות בנגיף עלולה להיותר מסוכנת לעובר שברחם.

בדיקות גנטיות – אלו הן בדיקות הנעשות לעתים גם לגבר ולא רק לאישה, והן נעשות על פי ההסטוריה הרפואית של המשפחה, וכן מוצאם של הנבדקים.

בדיקת מי שפיר – בדיקה בה מנסים לאתר מחלות גנטיות ע"י הכנסת מחט לתוך שק השפיר ולקיחת דגימה של מי השפיר. הבדיקה עצמה יכולה להוות סיכון אפשרי של זיהום מי השפיר ברחם, והדעות עליה חלוקות.

בדיקת העמסת סוכר – מטרתה לאתר העמסת סוכר בקרב ההריונית, העלול לגרום לסכרת הריונית שיכולה לגרום לסיבוכי הריון.

קיימות בדיקות הריון נוספות, הניתנות לפי המוצא המשפחתי של בני הזוג, עברם וההיסטוריה הרפואית, סוג הדם שלהם וכן הלאה. בין היתר, ניתן למצוא בדיקות כגון אנטי D , בדיקת VDRL , טוקסופלסמוזיס, וכן בדיקות הריון נוספות. חשוב לבצע מעקב הריון מסודר ולא לפספס את הבדיקות השונות בשבועות ההריון השונים, וזאת כדי ללדת תינוק בריא ושלם וללא סיבוכים בהריון ובלידה לאמא או לתינוק.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דוד כהן

.