אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עורכי דין בישראל


תאריך פרסום קודם: 
30/09/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

עורכי דין בישראל בדומה לשאר העולם מתמחים בנושאים מסויימים.

ישנם עורכי דין המתמחים בתביעות נזקי גוף, יש כאלו המתמקדים בתביעות ביטוח ויש משרדי עורכי דין שמטפלים במגוון רחב יותר של נושאים.מה עושה אדם לעורך דין טוב? האם ציונים טובים בלימודי המשפטים הינם ערובה להצלחה בבתי המשפט? קשה לשים את האצבע על הסיבה לכך שיש עורכי דין "טובים" ו "פחות טובים". באומרי טובים אני מתכוון ל-עורכי הדין אשר מצליחים מבחינה כלכלית.

ייתכן שזה אינו מדד מדוייק ולכן השתמשתי במרכאות על המילה "טובים", אך בכל זאת, נראה לי שההצלחה בחיים-כלומר רמת ההכנסה, הינה המדד האובייקטיבי ביותר למדוד את מידת ההצלחה (מבחן התוצאה). ישנם עורכי דין אשר סיימו את חוק לימודיהם עם ציונים מאוד גבוהים, אך עדיין אינם מצליחים במיוחד בהתאם למדד שאימצנו. יהיה זה די נפוץ למצוא עורך דין בעל תעודת סיום תואר עם ממוצע גבוה, אך במבחן החיים לא צלח במיוחד. להלן דעתי הלא פורמלית והפרטית בלבד מתוך התבוננות על המציאות.מקצוע עריכת הדין, ובמיוחד ניהול משפט מבוסס על יחסי אנוש, אשיותו של עורך ה-דין וחזותו החיצונית, הינן בעלות השפעה מכרעת על הצלחתו. מהוא תפקיד עורכי דין?, תפקידם הינו לשכנע אדם או גוף שלישי בצדקת דברם, לכן אדם בעל כושר שכנוע גבוה ובעל יכולת התבטאות גבוהה, הינו אדם בעל פוטנציאל הצלחה גבוה בתפקיד זה. בנוסף, על עורך ה-דין להקרין ביטחון, שלווה והצלחה מול לקוחותיו. אף דם לא ירצה ש עורכי דין חסרי ביטחון או יכולת התבטאות רטורית גבוהה יגנו עליו. בנוסף לדברים אלו, עורך דין מצליח צריך להיות בעל קשרי חברה טובים ודפלומט לא קטן.

בארץ כמו גם בשאר העולם (ובמיוחד בארה"ב), קשרים אישיים הינם הבסיס לאמון להתקשרויות עסקיות. עורך דין אשר רוצה לזכות במכרזים, או לספק את שירותיו לגופים גדולים חייב להיות בעל יחסי אנוש מעולים, יכולת שכנוע וכריזמה גבוהים.שמו לב שלא הזכרתי את יכולותיו המקצועיות של עורך הדין – קרי ציוני לימודיו. בניגוד לימודי הנדסה או מדעים, דעתי היא שבחום עריכת דין, לממוצע הציונים יש משקל די מועט בהשפעה על מידת ההצלחה של עורך הדין. ברור שאופי וכריזמה עוזרים ומשחקים תפקיד גדול מאוד בכל מקצוע, אך עדיין בתחום זה עושה רושם שנתונים אלו חשובים יותר.אני נזכר בסרט "בן דודי וויני", אומנם מדובר בסרט אך עדיין, יש דוגמה יפה מהחיים כיצד אדם עם פילפל וחוכמת רחוב יכול לנצח עורכי דין מן השורה הראשונה!

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.