אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בית אבות - מדריך להבנת המושגים


תאריך פרסום קודם: 
08/12/2009
מחבר: 
אופיר ורדי

קבלת החלטה לגבי שינוי סביבת המגורים של הקשיש כוללת מכלול של משתנים. כידוע, הבית מהווה את סביבת המגורים המוכרת והנוחה לנו, עם זאת הבית דורש אחזקה שוטפת, עריכת קניות, תשלום חשבונות שונים, ניקיון וכדומה. קשישים רבים מגלים קושי רב בביצוע מטלות אלו. קשישים רבים מוצאים את עצמם בגפם בגיל מבוגר, הנוף האנושי והאישי משתנה והיתרונות של השהייה בבית מאבדים מחשיבותם. הבית הוא מבצרי מתחלף לעיתים בכלוב של זהב.

במקרים אלו ובמקרים אחרים בהם אין ממש ברירה וחייבים לעבור למסגרת מגורים אחרת מחייבים החלטה מושכלת וקשה.

בחירת בית אבות אינה פשוטה וחייבת לכלול גורמים שונים. בחירת בית אבות המתאים להורה תאפשר הסתגלות מהירה של ההורה ולשיפור באיכות חייו של ההורה

קריטריונים לבחירת בית אבות

בראש ובראשונה בחינת בית האבות בשיתוף ההורה, בחינת העדפותיו ורצונו יקל על תהליך הבחירה ויקל על ההסתגלות

מרחק ונגישות

בית אבות בכפר או בעיר, מהווה קריטריון חשוב בבחירה. ישנם קשישים המעדיפים להתגורר בעיר המאפשר לצאת לסידורים או לבילוי מחוץ לבית האבות, יש שיעדיפו בית אבות באווירה כפרית ורגועה. עם זאת חשוב שבית האבות יהיה בקרבת בני המשפחה שיוכלו לבקר לעיתים קרובות. קריטריון נוסף שיש לבדוק הוא הנגישות למקום, בדיקת אמצעי התחבורה השונים ומקום חניה במקום.

שיקולים רפואיים

מצבו של הקשיש הינו גורם חשוב בבחירת בית האבות.

בית אבות לעצמאיים - מיועד לקשישים תשושים עצמאיים הזקוקים לסיוע בחלק מפעולות היום- יום.

בית אבות לסיעודיים – מיועד לקשישים הזקוקים לעזרה ברוב פעולות היום- יום כגון רחצה, ניידות והלבשה.

בית אבות לסיעודיים מרוכבים – מיועד לקשישים המרותקים למיטה או לכסא גלגלים וזקוקים לסיוע ברוב פעולות היום- יום.

בית אבות לתשושי נפש - מיועד לקשישים הסובלים ממחלות דמנציה כגון אלצהיימר וזקוקים להשגחה בכל שעות היום והלילה.

התאמת בית האבות בהתאם למצב הקשיש תעניק את הטיפול והעזרה המתאימים ביותר לקשיש.

רישיון

בתי אבות חייבים ברישיון מטעם משרד הרווחה או משרד הבריאות. בתי אבות לקשישים עצמאיים חייבים ברישיון משרד הרווחה. בתי אבות סיעודיים, סיעודיים מורכבים ותשושי נפש חייבים ברישיון משרד הבריאות.

משמעות הדבר כי בתי אבות אלו עומדים בקריטריונים השונים ונמצאים בפיקוח של מוסדות אלו.

מתקנים וציוד

בעת ביקור בבית אבות יש לבחון את המקום לפי קריטריונים שונים. ראשית גודל המוסד - האם המוסד גדול או קטן. יש המעדיפים מוסד גדול בו אפשרויות החברה גדלות יותר ויש שיעדיפו מוסד קטן באווירה משפחתית.

יש לבדוק את השטחים הציבוריים כגון לובי, חצר, פינות ישיבה, חדר פעילות וכדומה. כמו כן בדקו את הניקיון והתחזוקה של המקום לדוגמה, האם המקום אסתטי או לא והאם קיימת מערכת מיזוג במקום. בדקו האם החדרים מרווחים ומאווררים, האם השירותים והמקלחת צמודים לחדר או משותפים, ישנם חדרים בהם ניתן למצוא מטבחון בחדר. האם הדייר יכול לרהט את החדר לפי רצונו, ואם לא מהו איכות הרהיטים בחדר האם החדרים נעימים למראה או נראים כחדרי בית חולים ומהי מידת הפרטיות בחדרים. האם יש אפשרות להתקין קו טלפון בחדר, כבלים והאם יש לחצן מצוקה ליד המיטה.

פעילויות פנאי ושירותים

חלק חשוב ומהותי בבתי האבות הינו פעילות הפנאי והשירותים הניתנים במקום. בדקו מה כוללים השירותים כגון יעוץ סוציאלי, מספרה, ספרייה, בית כנסת, אנשי מקצוע ומהי רמתם ואיכותם של שירותים אלו. בדקו מהם הפעילויות המוצעות בבית, סדר היום, מהי התדירות והגיוון של הפעילויות ומהו המשקל של הפעילות החברתית ופעילות הפנאי במהלך היום. שאלות כמו - האם יש יציאה מחוץ לבית האבות כגון טיולים, הצגות ומהי התדירות שלהן הן שאלות לגיטימיות שכדאי לבחון מראש.

אם בחרתם בית אבות המתאים לקריטריונים שלכם, מומלץ לבקר בו מספר פעמים, לדבר עם הדיירים לשאול על רמת שביעותם מהמקום וחשוב להגיע עם ההורה לקראת המעבר על מנת שיוכל להסתגל למקום.
http://www.human.co.il/

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.