אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פלילי או נפשי?


צביאל רופא's picture
תאריך פרסום קודם: 
30/11/2009
מחבר: 
צביאל רופא

אחת האמירות שהתרשמתי מהן: הפרעות נפשיות הן למעשה צמצום טווח הבחירה של הלוקה בהן.

דוגמה - לכולנו חופש בחירה בטווח מסוים בחיי היום יום שלנו. אך אם חלילה נלקה בדיכאון עמוק, לא נהיה מסוגלים לבצע את רוב המטלות שאנו מבצעים כהרגלנו. כי ברור שאם נתבצר הלומי צער ויגון במיטתנו לא נוכל, אפילו ברמה הטכנית, לבחור לעשות דברים אחרים, שהרי הדיכאון העמוק יכפה עלינו להישאר במיטתנו. במלים אחרות, טווח הבחירה שלנו יצטמצם עד מאוד.

אחד מעקרונות המשפט הבסיסיים ביותר במדינות מערביות רבות, כולל מדינת ישראל, קובע שאין זכות מוסרית לשפוט אדם שביצע עבירה, אם לא הייתה לו בזמן ביצוע העבירה כל יכולת לבחור בין טוב לרע.

בהתאם, אדם שפשע כתוצאה מהתקף של מחלה נפשית קשה, אשר ברור שצמצמה עד קרוב לאפס את טווח הבחירה שלו, לא ימצא כשיר לעמוד לדין. זהו החוק השורר כיום במדינת ישראל ובמדינות מערביות רבות אחרות.

אבל לשם כך צריכים להתקיים שני תנאים לפחות:

1. האדם היה נתון בהתקף הקשה של מחלתו הנפשית בזמן ביצוע הפשע. 2. אחרי אבחון מעמיק, חוות דעת מקצועית תעיד שהתקף זה הביא אותו למצב בו בחירתו הצטמצמה עד קרוב לאפס.

שונה המצב לחלוטין כאשר אדם כלוא כל חייו מהפרעת אישיות קשה אשר אינה גורמת לפרצי התקפים קשים מנשוא, ובה יש לו יכולת לבחור בין טוב לרע. או אז, שני התנאים הנ"ל גם יחד כלל אינם מתקיימים. לכן, הוא יהיה כשיר לעמוד לדין ואם יורשע יכפו עליו לשלם את חובו לקורבנותיו ולחברה כולה.

אגב, ידוע כיום שבין 5% ל-15% מכלל האוכלוסייה בעולם (תלוי בקריטריונים של הבוחנים סוגיה זו) סובלים מהפרעות אישיות קלות עד קשות. אך יש לזכור היטב שרובם בוחרים לא לפשוע ובוודאי לא לבצע מעשי זוועה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.