אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תפיסת בית חכם


תאריך פרסום קודם: 
26/04/2006
מחבר: 
אורן לוי

עד לפני 15 שנה, רוב הדברים שסובבים אותנו נחשבו למותרות, ולא היו נחלתו של כל אדם. למשל, רובנו לא ידענו מה פירוש המילה אינטרנט ומדוע זה עוזר לנו. רובנו הצצנו בקנאה באנשים עם חליפות, הנושאים טלפונים סלולריים. הטלויזיה ברוב הבתים היתה בגודל 21 אינץ. 

בתחילת דרכי המקצועית, בחברה שהיתה מחלוצות האינטרנט בישראל, הסברתי ללקוחות מדוע כדאי להתחבר לאינטרנט. רובם הצליחו בקושי להקשיב לי כאשר סיפרתי על חשיבות הדואר האלקטרוני והגישה למקורות מידע, ובדרך- כלל ניסו להוכיח לי כי דואר רגיל או פקס הינם הדרך הנוחה ביותר לעבוד, וכי הספריה העירונית או העיתון מספקים את כל המידע הדרוש להם. המעטים שהתחברו בשנת 1994 לאינטרנט היו אילו שהבינו מה הפוטנציאל הגלום בכך וכיצד ניתן לרתום את המערכת לצרכיהם האישיים והעסקיים.  

מהפכת הסלולר החלה בישראל משנת 1995, כאשר חברת סלולר חדשה החליטה כי מחירי השירות אמורים להיות נגישים לכל אדם. האינטרנט הפך מנקודת גישה ללוח מודעות מקומי או עסקי, למקור הראשי לכל מידע בעולם. יחד עימו החלה גם מהפכת המידע.  

גם עולם השעשועים האלקטרוני עבר מהפכות. במקום להגיע לאולמות שעשועים ייעודיים, היום אנחנו דורשים קונסולות משחק טלוויזיוניות, ומכשירי טלוויזיה גדולים יותר ויותר. על חיבור הטלוויזיה לאינטרנט עוד ידובר בעתיד, וזו בהחלט אחת מהמהפכות הקטנות שרובנו נשלים במהלך העשור הקרוב. 

אחד התחומים שהתפתח בכל העולם, כפועל יוצא ממהפכות אלה, היה תחום הבית החכם. כמו רוב הדברים האחרים, הבית החכם היה בעיקר משהו שקוראים עליו בעיתון – במיוחד בהקשר של עשירים ומפורסמים. ביתו של ביל גייטס עורר עניין עצום, בעיקר מפני שהוא היה מן החלוצים שאימצו את מערכות הבית החכם כחלק משגרת היום יום הביתית. 

כמובן שרוב הטכנולוגיות בהם משתמש גייטס הפכו להיות סטנדרט בבניה של בתים חכמים. רק חלק מהם, עקב ההשקעה הכספית הניכרת, עדיין לא אומצו בהרחבה, ונותרו בגדר תפנוקים למאיון העליון; אבל אם מתעלמים מן השוליים האלה, הרי שהנתונים מראים כי כ- 20% מהבתים בארה"ב מחזיקים מערכת בית חכם כלשהי, המיועדת לאזור מסוים בבית או לכלל הבית.  

נתונים אלה הם תוצאה של ההתפתחויות הטכנולוגיות והמסחריות בשנים האחרונות ממש. החל משנת 2003 חל שינוי משמעותי במחיר המערכות הללו, וכיום הן נמצאות בהישג ידו של כמעט כל אחד. בו זמנית חל גם שינוי עצום בתפיסה הרווחת של המונח "בית חכם": לא עוד שם קוד בלתי-מובן, של צעצועי יוקרה לעשירים, אלא קונספט שמשמעותו איכות חיים לכל אחד. 

אכן, בית חכם אינו "מוצר"; בית חכם הוא תפיסה, או קונספט. תפיסה זו מייצגת מצב בו הבית מזהה את צרכי הדיירים, ומספק אותם בהתאמה מלאה. כבר בתחילת שנות ה-70 דיבר אלווין טופלר על בית שיכיר אותנו ויבין את צרכינו ויפעל כדי לספק אותם. הבית, הקרוי בספרו "מעון אלקטרוני", מאפשר למתגורר לקבל את כל הנדרש לו בצורה פשוטה וקלה.  

רוב מערכות הבית החכם החלו להתפתח באמצע שנות ה- 70, ויועדו למטרות שונות - הן לבתים פרטיים והן לבניינים גדולים. במהלך השנים חלו שינויים בסוגי הציוד ובמערכות עצמם, אך התפיסה העקרונית לא השתנתה כלל: ניתן לשלוט על בית ולספק אמצעי מיגון, בקרה ושליטה כמעט לכל מה שמתרחש בו. 

מאחר והיא מספיק מופשטת, הרי שאין למונח :"בית חכם" פירוש אחד נכון. בית חכם עונה על הצרכים שלכם! מערכת הבית החכם שלכם תוגדר מבחינה ארכיטקטונית על פי ראות עיני האדריכל ועל פי הבנתו את הצרכים שלכם, בדיוק כשם שארונות הבית יתוכננו ע"י הנגר בדיוק באופן בו הוא יחשוב שהם יפשטו את חייכם ויקלו עליהם, או כפי שהתאורה תתוכנן ע"י מעצב תאורה בהתאם לדרישותיכם ולסגנון החיים שלכם.  

על-פי האמרה הבריטית "ביתו של האדם - מבצרו", אנשים רבים מבקשים היום מהבית שלהם שלושה דברים חשובים: בטיחות, נוחות, שליטה ובקרה. אלה הם בדיוק המטרות אליהם מכוונת מערכת אוטומציה ביתית, המכונות בקצרה "בית חכם". 

בטיחות

 בבית שלנו מתגוררים אנשים יקרים לליבנו, ואנו מחזיקים בו חפצים יקרי ערך. איומים רבים יכולים לקום על החיים או על הרכוש: חדירה לא מורשית הביתה, אש, הצפת מים, וכן הלאה. בהיבט  הבטיחות, מערכת בית חכם מזהה את האיומים, ומפעילה פעולה אחת או סדרה של פעולות לטיפול באיומים אלה. חדירה לא מורשית לחצר? האורות בבית יודלקו, נביחות כלבים יושמעו במערכת הכריזה, והמוזיקה בבית תחל לפעול. חדירה הביתה? האזעקה תצפור, והמערכת תתקשר למוקדי ביטחון. הצפת מים? ברז המים הראשי ייסגר, ואנו נקבל למחשב במשרד התראה עם צילום חי מן האירוע. שריפה בבית? החשמל ינותק, והמערכת תתקשר למכבי האש.  

נוחות

עקרונית, מערכת בית חכם מאפשרת לנו להגדיר צירוף של כמה פקודות, או "תרחיש" ( Scene), לביצוע בשעת הצורך. פקודות אלה יכולות להתייחס למערכות החשמל, התאורה, המיזוג, הקולנוע ביתי ועוד. נראה איך זה עוזר לנו: עלינו לחדר השינה, אבל איננו בטוחים אם כיבינו את כל האורות והמזגנים או אם כיבינו את הטלוויזיה? לחיצה על מתג "לילה" מכבה את כל המערכות בבית, דורכת את חיישני החדירה בחצר ומכינה את הבית למצב לילה. אנו מעוניינים לצפות בסרט המערכת הביתי? לחיצה על מתג "קולנוע ביתי" מפעילה את המיזוג על הטמפרטורה הנוחה לנו, מכבה את האורות במטבח ומעמעמת את האור בסלון, ומפעילה את מערכת הקולנוע הביתי ואת ה- DVD בעוצמת הקול המבוקשת. אנו אוהבים להיכנס הביתה ולהאיר את קומת הקרקע, להפעיל את המיזוג ואת הרדיו? חיישן החנייה יזהה את בואנו ויפעיל  את כל היתר. 

שליטה ובקרה

הגענו ללב ליבה של מערכת אוטומציה ביתית. בשונה ממערכות ניהול נקודתיות כגון מערכת אזעקה או מערכת לניהול שליטה על חשמל חכם, מאפשרת מערכת שליטה ובקרה לבנות תהליכים שונים המנוהלים באופן אוטומטי או חצי- אוטומטי לצורך ניהול כלל המערכות הביתיות. מערכות אילו מאפשרות לנהל את כל הקורה בבית בצורה פשוטה וקלה על בסיס שילוב תרחישי זמן, ארוע והפעלה ידנית. עוצמת המערכות הללו הינו בשילוב כולל של כל המערכות בבית ולאו דווקא חלק מסויים מהם. כלומר- בשונה ממערכת בטיחות בלבד או מערכת להפעלת שליטה על נקודות חשמל ומיזוג, מאפשרות מערכות השליטה שילוב מלא של כלל המערכות בבית ואפשרות לנהל אותם ממגוון נקודות, וברוב המקרים- ללא צורך בשלט ייעודי. 

כאמור, עד לאחרונה, בגלל עלויות של מערכות כאילו, ניתן היה למצוא אותם בעיקרו בבתי מלון, קניונים וגופים ציבוריים גדולים. עיקר המהפכה של מערכות אילו היה ביכולתם לפרוץ בשנים האחרונות לשוק הביתי במחירים נוחים ובאמינות גבוהה מאוד.          

אודות הכותב: חברת סופיה-בית חכם הינה נציגת חברת HomeAuto העולמית והחברה היחידה בארץ המציעה לך לנהל את התאורה, מוצרי החשמל,המזגנים, מערכות הקולנוע הביתי והאינטרקום על בסיס רשת החשמל הקיימת בביתך ללא שבירת קירות או שינוי במבנה הבית והמשרד על בסיס המערכות האמינות ביותר בתחום הבית החכם ובקרת מבנים.  sophya.co.il

Comments

מעניין מאוד כל הנושא של בית חכם

מצאתי עוד חומר שימושי באתר חדשהוט
hadash-hot.co.il/tech/home-automation

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אורן לוי

.