אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מלחמה בחריקת שיניים


תאריך פרסום קודם: 
25/11/2008
מחבר: 
חוה רשף

בדיוק בתוך האטרף בין מבחן בגרות אחד לשני חטף רונן כאב אוזניים מצמית.הוא הרגיש שמוחו מסתובב על שיפוד הנעוץ בין שתי אוזניו וכל חומר הלימוד מתנדף מתוכו.

רונן ניסה לשווא טיפות אוזניים שמצא בפריג'ידר, ואף עצות הסבתא לטפטוף שמן זית חם נפלו על אוזניים ערלות.

למחרת מצא עצמו בין עשרות ילדים מסמורקצ'ים לבין קשישות עטופות במטפחות בתור האינסופי שבמרפאתו של ד"ר אייזמן אף אוזן גרון.

הציץ הדוקטור לאוזן ימין ולאוזן שמאל ובישר לרונן בקול רם שהוא לא מוצא שום בעיה באף אחת מהן. כנראה אתה חורק שיניים בלילה או מהדק את הלסתות מתוך שינה, וזה מקור הכאב. טפל בזה- טפח על שכמו של רונן – והכול יעבור. אתה לא לבד.

מירי – שמעת משהו בלילה?

אכן, רונן משתייך ל 85% מסך אוכלוסיית העולם שבשלב זה או אחר בחייהם חורקים שיניים או מהדקים אותן עד שחיקה. תופעה זו נקראת ברוקסיזם.

במרבית המקרים הפעולות הברוקיסטיות מתרחשות במהלך השינה או בצורה תת מודעת במשך היום. ישנם המשייכים אותו להפרעות השינה שביניהן גם נחירה ,סהרוריות, סיוטי לילה והרטבת לילה. מומחים אחרים טוענים כי החריקה נוצרה מחריגות במבנה הלסת. יש הטוענים כי זו נטייה תורשתית, אך רוב החוקרים סבורים כי הסיבה העיקרית היא אישיות לחוצה.

הברוקסיזם מושפע ממצבי סטרס ולעיתים קיימת הפוגת חריקה במצב רגיעה נפשית.

חריקות השיניים עלולות לגרום למגוון בעיות כמו אי נוחות ועייפות, מיגרנות, כאבי ראש, צלצולים באוזניים (טינטונים) וכאבי אוזניים. עלולים להיגרם כאבים במפרקי הלסת שלפעמים ישמיעו "קליק" של אזהרה בפתיחה ובסגירה של הפה או בזמן הלעיסה. המצב עלול להחמיר עד לחוסר יכולת לפתוח או לסגור את הפה. גם אם הרעיון על הורדת כמה קילוגרמים אגב כך נשמע מפתה, עם הניסיון לאכול משהו אולי יתברר כי נגרם נזק ניכר לשיניים: החריקה עלולה לגרום לשחיקת האמאיל ולחשיפת שכבת הדנטין הפנימית. השיניים יתקצרו ואזורי הדנטין החשופים יהיו רגישים לקור, חום ומזונות מסוימים. כאן תידרש התערבות של רופא שיניים לשם התקנת סד שיורכב על הפה במשך הלילה. במקרים חריגים של נזק מפרקי יידרש אף טיפול כירורגי.

הטיפול בברוקסיזם הוא בראש ובראשונה ההכרה כי אתם שייכים לחורקים. ניתן להסתמך על עדות השותף טרוט העיניים למיטה או באמצעות ערכה לבדיקה ביתית בשינה הקרויה .BITE STRIPEאחרי שהסכמתם בחריקת שיניים כי הסתפחתם למחנה (דבר שכשלעצמו עשוי להפחית את כמות ההתקפים) –צאו למלחמה בתופעה.

תאכל את הבננה'לה ולא את הלב

* ראשית – נסו להפחית את מצב הסטרס בו אתם נתונים. אל תשבו שעות על כיסא , צאו להליכות, רכבו על אופנים, הירשמו למכון כושר, שחו בבריכה או בים,עשו מדיטציה, יוגה או כל מה שישחרר מכם קצת קיטור. אם זה לא יעזור, לפחות תזכו בגוף חטוב ותרכשו חברים חדשים.

* נטילת כדורי מגנזיום עשויה להקל על התסמינים. המגנזיום יעיל במקרים של התכווצויות שרירים. שרירי הגוף חוזרים למצב אופטימאלי ולזרימה אנרגטית טובה יותר, וכן גם שרירי הלסת המהודקים. למטרה זו כדאי לנסות גם אשלגן (או לאכול בננות המכילות אותו) ולצרוך ויטמינים ממשפחת בי המשרים רוגע.

* היפנוזה רפואית (מומחים לדבר נמצאים בכמה בתי חולים בארץ או במרפאות פרטיות).

* ביו פידבק בו לומד החורק לשלוט בגופו בעזרת משוב.

* שיטת אלבוים המשלבת טכניקות גופניות, רגשיות ואנרגטיות להרגעת המטופל.

*RESET - שיטה המחזירה את הלסת למצב הראשוני שלה ומעלימה את הסימפטומים. שם זה ניתן לה על שם כפתור ה"ריסט" שבמחשב, והמוטו שלה הוא הרעיון שאם הלסת שלנו מאוזנת, גם אנו מאוזנים. זוהי סדרת טיפולים שאורכו של כול אחד מהם הוא שעה וחצי, כשחלק מהזמן המטופל נמצא במצב של ערות מלאה וחלקו מתבצע בעיניים עצומות. המטפל מניח ידיים על אזורים שונים בגוף, מזרים אליו אנרגיה ומשחרר מתחים וחריקות למיניהן.

באדיבות ורדה שלום

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת חוה רשף

.