אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יהלומים לנצח


תאריך פרסום קודם: 
29/08/2006
מחבר: 
מישל רוזנברג

יהלומים נוצרים בתהליך ממושך של חשיפת פחמן ללחץ וטמפרטורה גבוהה. תחת מעטה של סלעים, מתחת לאדמה, נוצרים יהלומים החל מעומק של 150 ק"מ וטמפרטורה של 1,200 מעלות צלזיוס.
יהלומים יכולים להיווצר גם מתחת לאוקיינוסים, אולם אז הם זקוקים לטמפרטורות ותנאי לחץ גבוהים יותר.

הפחמן המצוי ביהלום מגיע ממקורות אורגניים ו-א-אורגאניים. יהלומים הידועים כ-ארזבורגיטיק נוצרים מפחמן א-אורגאני במעטפת הפנימית של כדור הארץ. לעומת זאת, יהלומים הידועים כ-אקלוגיטיק מכילים פחמן אורגני ובתהליך היווצרותם הם נדחפו פנימה משטח כדור הארץ לקרום לפני שנהפכו ל-יהלומים. ככלל, יהלומים הנמצאים על שטח כדור הארץ הם בדרך כלל עתיקים מאד כשגילם נע בין 1-3.5 מיליארד שנים.

ניתן למצוא גם יהלומים שנוצרו בתנאי לחץ וטמפרטורה גבוהים במכתשים. פגיעת מטאורים, כנראה, יצרה את התנאים המתאימים להיווצרותם. יהלומים אלו הם בדרך כלל קטנים מאוד ועל כן מכונים נאנו-יהלומים.

יהלומים מגיעים לפני השטח באמצעות לבה מהתפרצויות וולקניות (מקורה של הלבה הוא מהעומק בו נוצרים ה-יהלומים). דרך נוספת, פחות נפוצה, היא באמצעות התנגשות של לוחות טקטוניים המאפשרים לשכבות עמוקות מקרום כדור הארץ להיחשף.

תהיתם פעם מה מקורם של ה-יהלומים אותם אתם עונדים על טבעות, שמים על עגילים או על שרשראות? ל-יהלום טיפוסי לוקח מספר שבועות מהרגע בו הוא מתגלה במכרה אפריקאי להגיע ל-הודו, לעבור עיבוד, חיתוך ופוליש ולאחר מכן לאולמות התצוגה המרהיבים של פריז או ניו יורק. להלן נקודות ציון במסע.

מסענו מתחיל במדינות אפריקאיות כמו הרפובליקה הדומיניקנית או קונגו. במדינות אלו עובדים כורים תחת תנאים מחפירים של ניצול. העבודה היא ללא שכר אלא תמורת מזון בלבד. פועלים חופרים, מסננים ושוטפים שקים של עפר ואבנים במשמרות של 12 שעות מסביב לשעון היות שהמכרות לעלום לא נסגרים. ערים שלמות ב-אפריקה מתקיימות סביב תעשיית היהלומים. יש לציין שאפריקה מספקת כ חמישים אחוזים מתפוקת היהלומים בעולם. רבים מסוחרי היהלומים במדינות האפריקאיות הם גם אנשי כמורה. לאחר המיסה הקבועה, המאמינים המקומיים מוכרים את היהלומים לאותם אנשי הדת.

התחנה הבאה היא אנטוורפן, בלגיה. אנטוורפן הינה העיר השנייה בגודלה בבלגיה והיא מונה כחצי מליון תושבים. בעבר היא הייתה בירת היהלומים של העולם כאשר חמישה עשר אלף פועלים הועסקו בענף היהלומים. כיום מונה הענף אלף וחמש מאות איש.

לאחר שהות קצרה מאד בבלגיה, מוטסים היהלומים ל-הודו. הודו נהפכה בשנים האחרונות למוקד מספר אחד בתעשיית היהלומים העולמית בעיקר עקב כוח עבודה זול. שבעים אחוזים מייצור היהלומים בעולם נמצא במדינה זאת. בעיר surat (שוכנת 150 ק"מ צפונית ל-בומביי), למשל, כמיליון איש מעוסקים בתעשיית היהלומים. גיל המועסקים נע בין 13 ל 60. השכר הממוצע לחודש עבודה הוא שישים דולרים בלבד והמשמרות הן בנות שנים עשר שעות.

התחנה הסופית היא בירות המדינות העשירות במערב. במדינות המערב, בשנת 2005 הוציאו חתנים ארבע וחצי מיליארד דולרים על טבעות נישואין.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.