אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איש קטן ירוק / סיימון ארמיטאז


דן לחמן's picture

איש קטן ירוק / סיימון ארמיטאז'. הוצאת כנרת
איש קטן ירוק / סיימון ארמיטאז'. הוצאת כנרת

על העטיפה האחורית כתוב שארמיטאז' הוא משורר נחשב באנגליה וזה ספר הפרוזה הראשון שלו. לא זה הספר המצופה בפנטזיה ממשורר. ציפיתי שספר של משורר יהיה רגיש בצורה מעודנת. איש ירוק קטן הוא לא מעודן, הוא ספר גברי מאוד. הוא כתוב מצוין, כמו הרבה ספרים המגיעים מאנגליה, אבל הרגישות המעודנת איננה להפך יש בספר סוג של חספוס מתוכנן. 

הם היו חמישה חברי ילדות והיה להם איזה פסלון קטן של איש ירוק ששימש להם סוג של קמיע.הם נפרדו עם הזמן אך כמו שאומר בארני, גיבור הספר, היום בן שלושים וחמש , נשוי אך חי בנפרד מאשתו, אב לילד אוטיסט:

"ישנם שני סוגים של חברים. ישנם חברים חדשים שאתה רוחש בשלב מאוחר בחיים.... וישנם החברים הוותיקים, אלו שאתם גדלת, שנמצאים אתך יותר זמן מכפי שאתה מסוגל לזכור,שהיו שם מההתחלה. אתה כבר אינך מתראה אתם יותר מפני שכולם פנו לכיוונים שונים, אבל עדיין היית נכנס בשבילם תחת אוטובוס ברצון, לו ביקשו"

משפט שיקבל מימד סרקסטי בהמשך. הם חמישה אנשים פשוטים לחלוטין, בני המעמד הבינוני הנמוך. לא מוצלחים במיוחד ובלי תכונות אנושיות מיוחדות, סתם חמישה ילדים שהפכו לסתם חמישה מבוגרים.

בילדותם היו החברים הללו משחקים משחקים שונים כשהאיש הירוק הקטן היה ניתן למשמרת למנצח במשחק, עד למשחק הבא, עד למנצח הבא. כעת, שנים אחר כך, בארני מוצא את האיש הקטן ומגלה שהוא פסל עתיק השווה שבע מאות וחמים אלף שטרלינג. אחרי שלא התראו שנים, הוא אוסף את הארבעה למחזור נוסף של משחקים כשהמנצח יוכרז כזוכה באיש הקטן. הם מתחילים במשחק בו כמו בליגת כדורגל כל אחד משחק נגד כל אחד בסיבוב הראשון. האתגרים בהתחלה קטנים, קצת אמת או חובה, אתגר להיראות בטלוויזיה דברים פשוטים של גברים פשוטים.

בשלב הבא כבר ישנה קפיצה והאתגר שמקבל אחד מהם הוא להרוג משהו, הוא הורג כבשה. טיפות דם מתחילות להיאסף בשולי הסיפור. בין מטלה למטלה הסיפור נודד בין זיכרונות ילדות לחיי היום יום של בארני, סיפור נישואיו והשעות שהוא מבלה עם ילדו האוטיסט.

אחרי הריגת הכבשה האתגרים נעשים שוב פשוטים יותר לכאורה, מרוב בהלה. דברים כמו לשכב עם בחורה גברית ומכוערת, תיאור משעשע של האירוע, ועוד כמה דברים די פשוטים, אלא שבמשפטים קטנים מתרמזת לה איזו תכנית שכנראה תהיה די רעה בהמשך. כבר בסיבוב הראשון, כשהיו בני חמש עשרה ומצאו אותו לראשונה גרם להם האיש הירוק להתפרע כנערים. כעת כשהם מבוגרים ועל הפרק עומדים שלושת רבעי מליון לירות גם במשחקי שאלות אמיתיות מתחילה להתגלות אכזריות. דברים שידידים יודעים אחד על השני ולא מדברים עליו עולים אל פני השטח. ואיך אפשר בלי שאחד מהחמישה יתגלה להיות הומוסקסואל.

בסיבוב הבא האתגרים נעשים מכוערים יותר, מסוכנים יותר, מנצלים את חולשותיהם והתחשבנויות העבר המשותף. כשלפניהם השלל, האיש הירוק והעושר שהוא מגלם והחמדנות הנרמזת אך לא ממש מדוברת. כל שהאתגרים נעשים מכוערים יותר הקריאה נעשית מעיקה בהתאם. בשלב הזה האתגרים הופכים כבר להיות אלו שיסלקו את המתחרים מהתחרות וישאירו שניים לדרבי אתגרי אכזרי עד לאתגר האחרון. אלא שיש מהפכים בסיפור ומה שנראה איננו מה שהוא.

הסיפור עובר כמה מהפכים והופך להיות יותר ויותר מרתק. הוא בודק ברמה לא עמוקה מדי ערכים כמו ידידות בין גברים, כתוב טוב יותר מספרי מתח אחרים. האם זה ספר לנצח, ודאי שלא. זה ספר מתח כתוב בכשרון. נכון שהדמויות סכמתיות וחסרות עומק אבל מי מחפש עומק בספרות מהסוג הזה. האירועים קצת שרירותיים וכן הדמויות ובכל זאת המתח המחלחל לאיטו בתוך האירועים הוא מטפיזי יותר מכל מני ספרי מתח אחרים והחלחלה נגרמת מהרמזים יותר מאשר מהדברים שקורים. אחלה ספר מתח, ממש מהפך קרביים לעתים, מי צריך יותר מפעם לפעם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.