אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נשים בשירות הטרור


תומר ריבל's picture

אישה טרוריסטית

בנובמבר אשתקד התבצע פיגוע התאבדות ליד שיירה צבאית אמריקאית במחוזות הצפוניים של בגדד. מאחורי הפיגוע עמדה אישה בשם מוריאל דגאוק (mureille degauque) – בלגית מלידה בת 38 שהתאסלמה. דגאוק זכתה בתואר המפוקפק של האישה האירופאית הראשונה שנהפכה לטרוריסטית מתאבדת. מוריאל המירה את דתה לאיסלאם לאחר נישואיה לבלגי ממוצא מרוקאי שמצא את מותו מספר ימים לאחר התאבדותה של אשתו, עת פשטו כוחות מיוחדים של הצבא האמריקאי על בית שהסתיר פעילי אל קעידה בבגדד.

השימוש שאל קעידה, ונציגו הלא רשמי במספוטמיה –מוסאב אל זרקוו'י (musab al zarqawi), עושה בנשים לג'יהד העולמי ככלל ובמלחמה בכוחות האמריקאים המוצבים בעיראק בפרט אינו מפתיע. על פי האנליסטית האמריקאית, מיה בלום, מאז 1985, 34 אחוזים מכלל פיגועי ההתאבדות של הטרור האיסלמי בסרי לנקה, צ'צ'ניה, ישראל, לבנון, מצרים, מרוקו ועיראק בוצעו על ידי נשים.

בהתקפת הטרור הסימולטאנית על שלושה בתי מלון בעמאן בתשיעי לנובמבר אשתקד היו מעורבים בעל ואישה המהווים דוגמא לזוג נוסף המעורב בטרור איסלאמי בדומה למוריאל ובעלה. בהתקפה על sas radisson hotel, עלי חוסיין סומארי פוצץ את עצמו באמצע אולם נשפים בעת קבלת פנים לחתונה. אשתו, סאג'דה מובארק אטרוס רישאוו'י, הייתה אמורה לפוצץ עצמה באותו המלון אך חגורת הנפץ שהורכבה עליה לא פעלה. היא נמלטה מהמקום ונעצרה מספר ימים אחר כך. ב 13 לנובמבר הופיעה רישאוו'י בטלביזיה ובקול מונוטוני חסר רגשות וחרטה סיפרה כיצד נכשלה במשימתה ואף הציגה לראווה את חגורת הנפץ שאמורה הייתה להתופץ. לטענתה, היא התנדבה למשימה על מנת לנקום את מותם של שלושה מאחיה בקרבות בעיר פליג'ה בעיראק. אחד מאחיה היה מבין עוזריו הקרובים של מוסאב אל זרקוו'י.

בתקופה האחרונה, עיראק מסתמנת כמרכז לפעילות טרור נשי. ב 28 לספטמבר אשתקד, בעיר טאל עפאר בצפון עיראק, סטודנטית רווקה לבושה בבגדים מסורתיים פוצצה עצמה ליד מתחם משטרה, הרגה שבעה בני אדם ופצעה ארבעים. יש לציין שהיא הייתה האישה הראשונה שלקחה חלק פעיל בפיגוע התאבדות בעיראק מאז נפילת סאדם חוסיין באפריל 2003. ארגון אל קעידה הכתיר אותה בתואר "אחות מבורכת".

ב 11 לאוקטובר, לראשונה אישה לקחה חלק בפיגוע התאבדות של מכונית תופת כשהיא פוצצה מטען רב עוצמה ברכב ליד סיור אמריקאי בעיר מוסול וגרמה לתריסר נפגעים. יומיים לאחר מכן, פוצצה עצמה אישה בקשמיר ההודית. את האחריות למתקפה לקח על עצמו האירגון המיליטאריסטי איסלאמי בקשמיר בשם "צבא מוחמד". ארגון זה החל את פעילותו בחג המולד של שנת 2000 כאשר מוסלמי בן 24 מאנגליה דהר עם מכונית תופת למתקן צבאי הודי בסרינגאר. תשעה אנשים שילמו בחייהם.

נשים טרוריסטיות אינן מונעות רק על ידי דחף דתי. קבוצות טרור לאומניות השתמשו בנשים החל משנות ה 80. הtamil tigers בסרי לנקה החלו מפעילים נשים נגד מטרותיהם החל מ 1987. קבוצות טרור כורדיות שנלחמו נגד השלטון הטורקי לא בחלו באמצעים ועירבו גם הן נשים בטרור. אידיאולוגיה מהווה גורם נוסף העומד מאחורי טרור נשי. פיגוע ההתאבדות הראשון מבין גברים ונשים שהתרחש בלבנון בוצע על ידי אישה נגד כוחות צה"ל בבקעה באפריל 1985. הטרוריסטית, נוצרייה בשם לולה אבוד, פעלה בשם המפלגה הקומוניסטית הלבנונית.

עם זאת, השימוש ההולך וגובר של האיסלאם המיליטאריסטי בנשים לטרור מדאיג ללא ספק. נשים מופעלות לא רק בפיגועי התאבדות. באפריל 2005, שתי נשים מיצריות צעירות לבושות רעלה פתחו באש אוטומטית ממקלעים על אוטובוס תיירים. על פי מקורות שונים, אלמנתו של מנהיג התנועה האיסלאמית של אוזבקיסטן (שנהרג ב 2004 על ידי הצבא הפקיסטני בווזיריסטן) מאמנת טרוריסטיות בצפון פקיסטן. מגזין האינטרנט האיסלאמי, שנקרא al khansa על שם המשוררת הערבית שהייתה מקורבת למוחמד, קורא לנשים מוסלמיות להצטרף למאבק כשהידיות ולהתאבד למען המטרה. המגזין מספק גם עצות מעשיות להתעמלות נשית יומית (תרגילי נשימה) על מנת לכבוש את היצרים ועצות כיצד לגדל ילדים שיהפכו ללוחמים איסלאמים נגד הכופרים. אחת המהדורות טוענת כי לזכות בחסדי האל ובגן עדן כשהידית הינה המטרה העליונה של כל אישה. באחד המאמרים בשםobstacles in the path of the jihad warrior woman נכתב כי לאישה יש את הזכות להצטרף למאבק אפילו ללא הסכמת בעלה. אין ספק שהצטרפותן של נשים לגיהד העולמי מגדילה בשיעור ניכר את כמות כוח האדם העומדת לידי ראשי התנועה האיסלאמית.

מקור: ed blanche. middle east, january, 2006

Comments

מאמר שוביניסטי

הנשים המסכנות נשלחו בידי גברים חסרי רחמים

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.