אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם לגליזציה של זנות תגדיל סחר בנשים?


תומר ריבל's picture

על פי מחלקת המדינה האמריקאית, לגליזציה של הזנות רק תגדיל את הסחר בנשים כתוצאה מעליית הביקוש לנשים בתעשיית המין. מדינות כמו הולנד, אוסטרליה ו-גרמניה, היכן שהזנות קיימת באופן חוקי, מובילות בשעורי הסחר בנשים.

בנוסף, מאמצים להגבלת הזנות מקשים על סוחרי הנשים ומגבילים את פעולותיהם. שבדיה למשל, זוכה לשבחים רבים הודות לרשת של פעילים נגד זנות ומאז 1998 חוקים אשר נועדו להגן על זונות על ידי הפללת מעסיקיהם.

ישנם כאלו המצדדים בקו האמצע המונע מצד אחד הכרה בזנות כמקצוע חוקי מטעמים אתיים ומצד שני מעניק הטבות לעוסקים בתעשיית המין. ב-תאילנד, רבים מהמתנגדים לתעשיית מין מסחרית תומכים בהכלת חוקים סוציאליים וחוקי עבודה על פועלי מין. חוקים כאלו עשויים להקטין סחר בנשים ובילדים למטרות מין על ידי השמת בתי מין תחת פיקוח עירוני, הקמת איגודי פועלי מין וחשיפת זנות של קטינים.

מצד שני, יש לציין שהניסיון מוכיח שהעמדה לדין של סוחרי נשים לא בהכרח מצמצמת את התופעה. על פי נתונים של הממשל האמריקאי, ישנם כ 200,000 קורבנות של סחר בבני אדם לשרותי מין ברחבי ארה"ב. אולם רק ל 500 ניתנה ויזה מסוג t – ויזה המוענקת לקורבנות סחר בבני אדם בתמורה לשיתוף פעולה עם הרשויות. למעשה ב2001 – 2003, 110 סוחרים בבני אדם הועמדו לדין על ידי משרד המשפטים האמריקאי. מתוכם רק 77 הורשעו או הודו בהאשמות נגדם.

הודות לקואליציה של דמוקרטים ליברלים, שמרנים, ארגוני לובי פמיניסטים ו-נוצרים אוונגליסטים הועבר בקונגרס האמריקאי בשנת 2000 חוק המחשיב סחר בבני אדם כעבירה פדראלית. החוק מאפשר להעמיד לדין סוחרים בבני אדם ומשתפי פעולה ולהעניק הגנה לקורבנות. על פי החוק, מחלקת המדינה האמריקאית מחויבת להעביר לקונגרס דו"ח שנתי המדרג מדינות בעולם על פי שעורי סחר בבני אדם. החוק מאפשר הטלת סנקציות על מדינות המסרבות או נכשלות בלהילחם בתופעה. אולם ארגונים בינ"ל לזכויות אדם מטילים ספק ביעילותם של סנקציות אלו ואף מצביעים על הסכנה של הרעת המצב. מדינות כמו סין, ניגריה ו-ערב הסעודית – היכן ששעורי הסחר בבני אדם גבוהים – עלולים כתוצאה מסנקציות להקטין את שיתוף הפעולה הבינ"ל שלהם לעצירת התופעה ולהקשות על העברת נתונים. ישנן מדינות שנלחמות בסחר בנשים לא כתוצאה מחשש לסנקציות אלא מתוך רצון לזכות בהכרה ובאהדה אמריקאית. בנגלדש, לדוגמה, זכתה לשבחים ממחלקת המדינה האמריקאית על מאמציה לעצור סחר בבני אדם למרות בעיות של עוני ומיעוט במשאבים. תמריצים במקום עונשים עשויים להועיל במידה רבה יותר.

מקור: foreign policy, september/ october, 2005

מיסוד עכשיו - אורי קציר צרכן המין הקטן - חגי עמית כהן

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.