אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היכן מסתתר בן לאדן?


תומר ריבל's picture

הדירקטור של סוכנות הביון האמריקאית המרכזית מודיע כי בידיו מידע אמין לגבי מקום הימצאו של בן לאדן, אולם ארה"ב אינה יכולה לשים עליו יד משום שהדבר כרוך בהפרת ריבונותה של מדינה אחרת. דיק צ'ייני, סגן הנשיא האמריקאי, טוען גם הוא שבידי ממשל בוש מידע מדויק לגבי הימצאו של רב הטרוריסטים הסעודי.

למרות שאף גורם רשמי מהממשל האמריקאי לא אמר זאת מפורשות, הסברה היא שבן לאדן מתחבא בפקיסטן, מדינה שאמורה להיות בת ברית חשובה במלחמה נגד הטרור העולמי. כמובן שממשלת פקיסטן מכחישה סברה זאת וטוענת שמנהיגה של אל קעידה מתחבא אי שם באפגניסטן – מהיכן שארגונו משחרר דרך קבע קלטות אודיו ווידאו על מנת להתגרות ברודפיו.

על פי דיווחים אחרים, בן לאדן מסתתר באזור לה דק בצפון קשמיר. שגריר ארה"ב בקבול טוען כי הוא אינו מאמין שבן לאדן או מנהיג הטאליבן, מולה עומאר, נמצאים באפגניסטן. לאחרונה ארה"ב מקמצת בשבחים לנשיא הפקיסטני, מושארף, על תרומתו למלחמה בטרור. מושארף מסרב להתיר לכוחות אמריקאים לחפש אחר רמזים למיקומו של בן לאדן בשטחה של פקיסטן.

במהלך ארבע עשר החודשים האחרונים, יותר מארבעים פעולות צבאיות באזור ההררי של גבול פקיסטן-אפגניסטן, באזור וזיריסטאן ((waziristan, חשפו יותר מ 700 לוחמים החשודים בהשתייכות לאל קעאידה. אולם הניסיונות לתפוס את בן לאדן, סגנו ayman al zawahiri, מולה עומאר או tahir yuldash (מנהיג התנועה האיסלמית באוזבקיסטן ומפקד פעולות אל קעידה בגבול אפגניסטן-פקיסטן) עלו בתוהו. המוזר בכל התהליך הוא העובדה שביוני השנה הצליחה הטלביזיה הפקיסטנית לראיין את מולה אוסמאני – מנהיג בכיר בטאליבן. לפני כן, המודיעין הפקיסטני התעקש שהוא אינו מסוגל לאתר את אוסמאני.

מושארף נמצא בין הפטיש לסאדן. מצד אחד האמריקאים לוחצים עליו שיאפשר להם לבצע פעולות מודיעיניות בפקיסטן ומצד שני המילטנטים האיסלמים בארצו מאיימים בתגובה חריפה. על פי הדיווחים הם ניסו להתנקש בחייו מספר פעמים השנה. וושינגטון נזהרת לא להפעיל לחץ מופרז על הנשיא הפקיסטני מתוך החשש לערער את היציבות במדינה.

הכוחות המיוחדים האמריקאים באפגניסטן שעליהם הוטלה המשימה ללכוד את בן לאדן ניהלו בחודשים האחרונים קרבות שבמהלכם חדרו מספר פעמים לתוך שטחה של פקיסטן במרדף אחרי פעילי אל קעידה – למורת רוחה של איסלמבד. קרב שהתרחש בסוף מאי השנה בין כוחות קומנדו אמריקאים למיליטאנטים איסלמים התפרש לתוך וזיריסטאן. חמישה פקיסטנים נהרגו בקרב זה כתוצאה מטיל שנורה מהליקופטר ליד העיר lawara mandai.

יחידות צבא אמריקאי וסוכני סי אי אי פועלים באופן דיסקרטי בפקיסטן זה למעלה משנתיים. הסי אי אי, למשל, שיחק תפקיד מרכזי בתפיסתו של הלובי אבו פארג' אל ליבי (abu faraj al libi) בצפון מערב פקיסטן ב 2 למאי. זאת לאחר שלווין ריגול אמריקאי גילה בסיס צבאי ארעי באזור. אל ליבי נחשב למספר שלוש בהיררכיה של אל קעידה.

מקורות דיפלומטים אמריקאים מאמינים כי החדירה המתמשכת לשטחה של פקיסטן הינה חלק ממגמה להגביר את המצוד אחר בן לאדן ומקורביו על מנת שממשל בוש יזכה בנקודות בתמיכה מבית. ממשל בוש זקוק לכל השג שהוא במלחמה נגד הטרור בעקבות ירידת התמיכה במעורבות האמריקאית בעיראק לא רק בקרב מתנגדי הממשל אלא גם בקרב רפובליקנים הנמנים על תומכיו העיקריים.

ב 16 למאי השנה, פקידים אמריקאים בכירים חשפו מידע לפיו חייטם אל ימאני (haitham al yemeni) – פעיל אל קעידה מרכזי – חוסל בוזיריסטאן 8 ימים לפני כן על ידי טיל הלפייר שנורה ממטוס ללא טייס מסוג predator שהופעל על ידי הסי אי אי. מבצעים מסוג זה נחשבים למסווגים ביותר וחשיפתם נועדה לשרת מטרה מרכזית אחת: הגברת הלחץ על הנשיא הפקיסטני. יש לציין שב 2004, פעיל אל קעידה נוסף חוסל באותו האופן בשטחה של פקיסטן. דיווחים שונים חושפים שחיסולים נוספים באמצעות predator התבצעו נגד מטרות אל קעידה בוזיריסטאן בחודשים האחרונים.

במהלך ארבע עשר החודשים האחרונים, יותר מארבעים פעולות צבאיות באזור ההררי של גבול פקיסטן-אפגניסטן, באזור וזיריסטאן ((waziristan, חשפו יותר מ 700 לוחמים החשודים בהשתייכות לאל קעאידה.

מושארף, הנשיא הפקיסטני, טוען שהעקבות המובילות לבן לאדן התקררו מזמן. תפיסתו של אל ליבי בתחילת מאי לא סיפקה רמזים משמעותיים למקום מחבואו של הטרוריסט הסעודי. אולם קיימת סברה בקרב חוגי מודיעין אמריקאי שקיים נתק הולך וגובר בין החוגים הערביים באל קעידה לבין החוגים המרכז אסיאתים – האוזבקים, והצ'צניים. ארה"ב מתכוונת לנצל זאת בדרכה לתפוס את בן לאדן.

יש לזכור שזמן קצר לאחר הפלישה האמריקאית לאפגניסטן בסוף 2001, בן לאדן נצפה מבעד לכוונות טיל ההלפייר של מטוס ה 'פרדטור' predator. אולם עד שהועברה הידיעה בשרשרת הפיקוד על מנת להשיג אישור פתיחה באש, הצליח בן לעדן לחמוק. כיום לכוחות האמריקאים יש אישור אוטומטי לפתוח באש בכל רגע נתון בו הם חושדים שהם הצליחו לאתר את גדול הטרוריסטים בעולם. ג'ורג' בוש זקוק להישג שיכלול את תפיסתו של בן לאדן על מנת ליצוק תוכן תעמולתי במלחמה נגד הטרור העולמי. השמיים הולכים להיות מסוכנים יותר ויותר כלפי בן לאדן בעתיד הקרוב.

מקור: ed blanche. middle east. london: aug/sep 2005.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.