אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יפן - דרקון חדש - ישן


תומר ריבל's picture

אימגו

יפן במציאות של המאה ה 21 נאבקת בחוקה אנכרוניסטית שהוכתבה לה על ידי כוחות הכיבוש האמריקאים לפני 60 שנה. מטרתה העיקרית של החוקה הייתה למנוע מיפן לצוץ מחדש כמעצמה צבאית ולפיכך מאז סיום מלחמת העולם השנייה ועד עצם היום הזה היא נאלצת להסתמך על ארה"ב בכל הקשור לביטחונה. כיום, כשארה"ב נהפכת יותר ויותר מוגבלת ביכולתה להגן על יפן (ארה"ב עסוקה בשתי זירות עולמיות בו זמנית – אפגניסטן ועיראק), התלות היפנית נהפכת למסוכנת.

בעבר יפאן הסתמכה על הרוח הלוחמת של הסמוראי. המשורר האמריקאי בן המאה ה 19, וו'לט ויטמן, מהלל רוח זאת:

over the western sea hither from niphon come, courteous, the swart-cheek'd two-sworded envoys, leaning back in their open barouches, bare-headed, impassive, ride to-day through manhattan.

העתיד תלוי באופן התפתחות המאורעות בזירת מזרח אסיה – בעיקר מהכיוון הסיני. ההתחזקות הצבאית הסינית והמדיניות של המפלגה הקומוניסטית (שאיפות להגמוניה באסיה) עלולה להוות גורם לחץ משמעותי לחימוש מחדש של יפן. מעניין גם מה תהיה גישתה של ארה"ב ליפן במידה והראשונה תהיה מעורבת בסכסוך מזוין עם סין. עבור וושינגטון, יפן מחומשת עלולה להיתפס ככורח מציאות חדש ברצון לבעלת ברית אפקטיבית במזרח אסיה. יש לזכור שארה"ב הייתה מהתומכות העיקריות בכניסתה של גרמניה המערבית לברית נאט"ו ב 1955 בעקבות התעצמות המלחמה הקרה – בייחוד עקב זירת מזרח אסיה, מלחמת קוריאה.

מזרח אסיה רחוקה מלהיות יציבה. ישנו את הסכסוך הטריטוריאלי על איי senkaku שהינם חלק מאוקינוואה. משבר כלכלי בסין עלול לגרום להתפרקות נוסח ברה"מ – מה שרק יגביר את אי היציבות. וכמובן צפון קוריאה. המשטר הצפון קוריאני כבר רמז לתגובה קשה במידה וטוקיו תחליט להטיל עליו סנקציות. צפון קוריאה היא בעלת יכולת בליסטית ועל סף יכולת גרעינית.

אי היציבות האזורית ומתיחות גואה בעתיד עלולים להניע את יפן לעבר מדיניות חדשה של התחמשות צבאית. אז נלמד אנו להכיר יפן אחרת לגמרי. המדינה האסייתית הראשונה שעברה תהליכי מודרניזציה ונהפכה למעצמה עוד בתחילת המאה ה 20, עשויה לחזור ולהיהפך לדרקון האסייתי החדש-ישן, לא סין.

מקור: shintaro ishihara. japanese passivity. foreign policy, september/ october, 2005.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תומר ריבל

.