אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

BIG BANG תערוכה במרכז פומפידו – פאריז


אילנה גרף's picture

מרכז פומפידו בפאריז מציג את אוסף האמנות המודרנית שלו בפעם הראשונה בסדר נושאי, לא כרונולוגי ומשתמש לצורך כך ביצירות מתוך אחד מהאוספים הגדולים ביותר של אמנות מודרנית ועכשווית באירופה.

התערוכה big bang – כן, כמו המפץ הגדול באסטרונומיה, מחברת אמנות ויזואלית- ציור, וידאו, צילום, ארכיטקטורה , עיצוב וסיפרות ומתעמתת עם יצירות וטרנדים מתחילת המאה ה-20 עד היום.

תערוכה יוצאת דופן בגישתה זו,מנסה לעקוב אחר הקשר שבין יצירה להרס במאה ה-20 דרך שמונה נושאים מרכזיים: הרס, בנייה ופירוק, ארכאיזם, סקס, מלחמה, חתרנות, מלנכוליה, וקסם.

מרכז פומפידו - פאריז

שישה אוצרים יש לתערוכה, שמערבבת סגנונות ותקופות, סוגי מדיה וגישות, כשהקו המקשר הוא הרס ויצירה. היא מציעה דרך חדשה להבין את התופעות האמנותיות המופלאות של המאה ה-20, כשהיא מתרכזת ברעיון של מהפכנות חיובית העומדת מאחורי המודרניזם.

בתחום היצירה במאה ה-20, אמנים ניסו כל צורה של מהפך כדי לייסד ערכים חדשים לגמרי ע"י כך ששמו את האמנות במקום פחות מקודש. הם הרסו צורות – דרך הקוביזם, עיוותו את הצורה – באקספרסיוניזם, וקמו נגד האמנות באנטי-אמנות בתנועת הדאדא.

התערוכה נפתחת במספר תצוגות מרשימות של האדם המודרני שיצרו האמנים פרנסיס בייקון, ויליאם דה-קונינג, אלברטו ג´יאקומטי, פבלו פיקאסו, דניס אופנהיים, אנדי וורהול ועוד.

לכבוד הארוע מציג המוזיאון לראשונה עבודה גדולה של אמן הוידאו ביל ויולה bill viola הנקראת: five angles for the millennium שמוצגת בפעם הראשונה בצרפת.

וכן ישנה נציגות ישראלית של המעצב רון ארד.

 

bill viola, five angels for the millennium, 2001

 

והתערוכה, באמת "פיצוץ". כפי שמסבירה אחת מאוצרות התערוכה קטרין גרנייר:

"שינוי הגישה בתערוכה זו הוא קריטי להבנת האמנות של המאה ה-20, בה ארע ה"מפץ האמנותי הגדול". בדרישה לחופש קיצוני וניפוץ היסודות, האמנות המודרנית יצרה סוג של פירוק יצירתי, משוחרר מההגבלות הכבדות של ההיסטוריה ומהכפייה של הגישה האקדמית לאמנות".

אמני המאה ה-20 הציגו דרך חדשה ועשירה, של תפיסת העולם סביבם. גישה חדשה זו מקבילה להצהרתו של ניטשה במאה ה-19 ש"אלוהים מת", רעיון שהיה חשוב גם ליצירת המפץ הגדול באמנות והשפיע עליה ועל הסיפרות.

המהפכה התעשייתית, תחילת הגלובליזציה, מהפכים פוליטיים, 2 מלחמות העולם והמהפכה ברוסיה גרמו לזעזועים גם מבחינה חברתית ולכן גם באמנות.

כפי שמציגה התערוכה, ה"גלקסיות" החדשות שנוצרו מאותו מפץ גדול הן הערכים החדשים של הסיפרות והאמנות. התנועות המהפכניות שהחלו עם הקוביזם, הפוביזם והסוריאליזם, נעו והתרחקו זו מזו במעין גלקסיה חדשה.

 

buste de femme à la chaise, 1938 -picaso

כל נושא בתערוכה מחולק למספר חדרים ותת-נושאים כאשר אמנים שיש ביניהם זיקה רעיונית מצטלבים ומתחברים. התערוכה מציגה לעיתים את העולם כארץ הפלאות, קרקס ופרודיה וגם את החיים הטובים מול סבל האדם.

מוצג בה סרט וידאו של האמנית אנדריאה פרייזר ובו פארודיה קומית לסיור מאורגן במוזיאון, ולעומתה במדור האחרון pathos/death נכללת עבודה של אנדי וורהול "הכסא החשמלי".

 

warhol – electric chair andy

חדר אחד שנקרא mirrors/ entropy – מלא במראות ואילוזיות ומתוכנן כדי לשחק בתחושות. החדר הסמוך בנוי סביב נושא "ילדות" childhood ובו גינה עם פרחים מזוייפים ודשא, אלומיניום ו"חלקי גוף". מוקרן בו סרט וידאו שבו ילדים לבושים כמבוגרים ולצד האילוזיה של משחקי ילדים, השמיים שחורים , עם תחושה של שממה ואספקטים גרוטסקיים של הקרקס הזה שהוא עולמנו.

חדר אחד שנקרא mirrors/ entropy – מלא במראות ואילוזיות ומתוכנן כדי לשחק בתחושות. החדר הסמוך בנוי סביב נושא "ילדות" childhood ובו גינה עם פרחים מזוייפים ודשא, אלומיניום ו"חלקי גוף". מוקרן בו סרט וידאו שבו ילדים לבושים כמבוגרים ולצד האילוזיה של משחקי ילדים, השמיים שחורים , עם תחושה של שממה ואספקטים גרוטסקיים של הקרקס הזה שהוא עולמנו.

יצירתה של זוכת הביאנלה בוונציה אנט מסגר les piques מראה בובות עטופות בבד שחור שקוף, מנוקבות במקלות מעין וודו ונשענות על בד לבן.

 

annette messager-les piques

 

התערוכה נותנת סקירה על עולם האמנות שלאחר המפץ הגדול באמנות, עד לימינו אנו, אך השאלה היא לאן עכשיו, מה הלאה? ומהם החורים השחורים?...

 

מי שיספיק – התערוכה מוצגת עד 28 בפברואר 2006.

מרכז פומפידו: centrepompidou.fr/pompidou/accueil.nsf/tunnel?openform

 

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אילנה גרף

.