אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מוחמד פדל - תערוכה בגלרייה משרד


מוחמד פדל

mohamad fadel

תערוכה בגלרייה "משרד" בתל-אביב: הולאקו על טנק

hulagu on a tank

hulagu on a tank, 2004oil on canvas, 140x120

מציגה רחל סוקמן, אוצרת התערוכה:

מוחמד פדל נולד להיות צייר בכפר יאסיף ב- 1977 היום הוא אמן צעיר ערבי שחי ועובד בחיפה.

פדל מתגורר עם הוריו בקומה הרביעית (בלי מעלית) בבית ישן שנבנה ונזנח מאז שנות השלושים של המאה שעברה. הוא מצייר על גג ביתו החשוף לשמש הלוהטת. הפלטה שלו הן בלטות ישנות ומשומשות המתחלפות בכל פעם שיותר מדי צבעי שמן מתייבשים עליהן.

אל עבודותיו הגעתי דרך תצלומים שהביא עמו לתל אביב. האמת היא כי הצבעוניות כבשה את סקרנותי וכן העובדה שסיפר לי על עבודתו כפועל בניין.

מעולם לא למד אמנות במכללה או אקדמיה ישראלית פורמלית. לזכותו ניתן לזקוף יצירה אותנטית ללא השפעות של מורים שהם בדרך כלל אמנים.

מתוך התבוננות ראשונית ביצירותיו הצבעוניות ברור שהוא מודרך על ידי דמיונו המזרחי המפותח... כמו על ידי סיפורים על גיבורי תרבות הקשורים לילדותו בחיפה בבית ספר ערבי.

מקורות יצירתו ניזונים לא מעט מהתבוננותו במכשיר הטלויזיה ובצפייה הן בסרטים רבים והן בשידורי החדשות של רשתות שונות המביאים לתוך סלון בית הוריו את מראות מלחמת עירק עם הצבא האמריקאי, מופעי מוסיקה של תזמורות ערביות בהן מככבים נגני עוד וקאנון, שירתם של פריד אל עטרש ואום כולתום, וכן דמויות של ערבים מסורתיים עטויי גלביות וכפיות עם עאגל. לי היה נדמה כי דמויות הגברים עטויות הזקן יש כיפות של יהודים, אך לא ! זוהי דמות של ערבי .

a singer and empty chairs, 2004oil on canvas, 100x100

לכל מי שאוהב ציור שעוד לא נגעה בו רוח הזמן והציניות המלומדת. לכל מי שאוהב ציור שיש לו ספור ועלילה, לכל אלה שמבינים צבע צורה וסמל. התערוכה של מוחמד פדל היא כאן.

גלרייה "המשרד" , תל-אביב

התערוכה תוצג עד 10 לפברואר 2006.

שלמה המלך 1 תל-אביב, בחצר האחורית טלפקס: 5254191-03 נייד: 527052- 0544

פתוח בימים: ד,ה, ו' בשעות 11:00– 14:00 יום ג' 16:00- 19:00

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תערוכות

.