אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איורים עבריים - תערוכה במוזיאון נחום גוטמן


אימגו

ב-7 בספטמבר 2005 נפתחה במוזיאון נחום גוטמן בנווה- צדק בתל אביב תערוכה ייחודית של איורים שמעטרים את ספרי הילדים הראשונים שנכתבו בעברית. "איורים עבריים: העידן הבין-לאומי 1900 – 1925 "הוא שמה של התערוכה. בתערוכה מוצגים למעלה מ-30 ספרי ילדים בעברית, נדירים ומרהיבים ביופיים, שחלקם נחשפים לציבור בפעם הראשונה. הספרים הודפסו ויצאו לאור בין השנים 1900 ל-1925 באודסה, פרנקפורט, ברלין וארצות הברית, והם מייצגים את המהלך היזום והמתוכנן של ההנהגה הציונית במזרח אירופה בראשית המאה הקודמת, שנועד לייצר רפרטואר עברי לילדים בגיל הרך למטרות לימוד, הנאה ועיצוב הזהות העברית.

התערוכה מתעדת את צעדיה הראשונים של מערכת החינוך היהודית-חילונית האלטרנטיבית שאביו של גוטמן, הסופר ש. בן-ציון, היה אחד ממייסדיה וממוריה הראשונים. בהעדר מאיירים יהודיים מקצועיים, הופקדה מלאכת האיור בידיהם של כמה מגדולי הציירים היהודיים הרוסיים של אותה תקופה: מרק שאגאל, יששכר ריבאק, אליעזר ליסיצקי, נתן אלטמן ואחרים. ספרים אחרים אוירו על-ידי מאיירים רוסיים ידועי-שם, כמו: נארבוט ומיטרוחין. קבוצת ספרים נוספת שמוצגת בתערוכה אוירה על-ידי המאיירת הגרמניה-יהודיה הנודעת, תום זיידמן - פרויד, אחייניתו של זיגמונד פרויד. חלק מאיוריה של זיידמן - פרויד יוצגו בגירסת המקור, מתוך אוספיה של בתה, אביבה הררי.

התערוכה מאירה גם את ראשיתה של הפעילות המול"ית היהודית בתחום ספרות הילדים (מיוצגות בה הוצאת "אמנות", "מוריה", "אופיר" , "הגינה" ואחרות) ומאפשרת להכיר את הטקסטים העבריים המוקדמים שנכתבו או תורגמו במיוחד לגיל הרך, על-ידי מיטב הסופרים העבריים – החל מביאליק עצמו ועד ללוין קיפניס, יחיאל היילפרין ואחרים. אוצרת התערוכה, הגב' אילה גורדון ייסדה וניהלה במשך שנים רבות את אגף הנוער במוזיאון ישראל ופיתחה את אוספיו הנדירים בנושא ספרות ילדים עברית. הגב' גורדון חקרה את ההיסטוריה של הספר העברי המאויר במשך כארבע שנים וגילתה פרטים חדשים על חייהם של המאיירים ועל תולדותיהם של הספרים. התערוכה מציינת את המגמה העתידית של מוזיאון גוטמן לטפח את נושא האיור והמאיירים, כחלק משמעותי בתרבות הישראלית. 

מעשה העז מאת ש.י עגנון איור :זאב רבן 1925

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות נפתח ב"בית הסופרים" המשופץ בנווה צדק במאי 1998. אוסף המוזיאון, תרומת בנו של האמן, פרופ' מנחם גוטמן, כולל כמה אלפי יצירות בשמן, גואש, צבעי מים, רישומים ואיורים. חלק קטן מהאוסף מוצג בתצוגת קבע מתחלפת בשתי קומותיו של הבניין.

בשנים 1907 עד 1914 שימש בנין המוזיאון כמקום משכנה של מערכת עיתון "הפועל הצעיר". בתקופה זו היו נווה-צדק ונווה- שלום מוקד פעילותן הפוליטית של "פועלי ציון" ו"הפועל הצעיר". בשכונה התמקדו החיים הפוליטיים של ארגוני הפועלים. יחד עם זאת, נוצר בשכונה גרעין של אנשי רוח, סופרים, משוררים והוגי דעות שחיו ויצרו בנווה-צדק.

ביניהם היו ש"י עגנון, אשר ברש, דוד שמעונוביץ, א.ז. רבינוביץ. דוד ילין, יהודה בורלא, סמילנסקי ואחרים. בית העורכים ריכז סביבו את כל אנשי הרוח של השכונה. השם "בית הסופרים" ניתן לו בתקופה זו, כנראה למרות שבפי זקני השכונה הוא נקרא עדיין "בית העורכים". ביוזמת המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות נמנע הרס המבנה.

לאחר מאבק ארוך, בו היו מעורבים אנשי ציבור, חברי כנסת ואנשי שימור הוחלט על שיקומו ושימורו של "בית הסופרים". הבית נרכש ע"י הקרן הקיימת לישראל. חציו הצפוני של הבית שוקם וחציו הדרומי חודש במתכונת מודרנית. החל משנת 1992 שופץ הבניין ע"י קרן תל-אביב לפיתוח ועיריית תל-אביב, בתרומת קרן דורון לחינוך ורווחה ואיירין ומורי פרגמנט מארצות-הברית לזכר ביתם שרי פ.קופל.

העמותה על שם הצייר והסופר נחום גוטמן מפעילה את המוזיאון והוא נתמך על ידי קבוצת הבנק הבינלאומי הראשון, עיריית תל-אביב יפו ותורמים פרטיים.

תצוגת הקבע כוללת ציורי שמן ורישומים. החל משנות לימודיו בבצלאל ועד שנות השישים המאוחרות וכן פסליקרמיקהשנוצרו בשנות השבעים. התצוגה מייצגת את כל גווניה של יצירתו של האמן , ואת דרכו באמנות הישראלית.

במוזיאון ספריית עיון ובה ספרים שנכתבו ואוריו על ידי נחום גוטמן וכן פינת פעילות לילדים הכוללת ספרייה, משחקים ומשחקי מחשב, בתרומת משפחת קני לזכר ורדה קני.

מחלקת ההדרכה של המוזיאון, מיסודה של קרן דורון לחינוך ולרווחה, מציעה מגוון פעילויות לתלמידים, לילדים ולהוריהם. בחנות המוזיאון ספרים, כרזות, ליטוגרפיות וגלויות מיצירות האמן. מתוכנן לבנות אגף חדש שיכיל אודיטוריום, קפיטריה, אולם לתצוגות מתחלפות וסדנאות.

יואב דגון ז"ל – מייסד מנהל ואוצר המוזיאון 1998-2004.

טלי תמיר – אוצרת.

רוני דיסנצ'יק – מנכ"ל.

דוד גל – מעצב המוזיאון.

שיפוץ ותכנון – אדריכל רוני זייברט.

מוזיאון נחום גוטמן - רח' רוקח 21, נווה-צדק, ת"א. לאתר המוזיאון

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תערוכות

.