אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ים של חלומות - תערוכת צילומים של ליליאנה חלמן


קטגוריה: 

i would photograph an idea rather than an object, and a dream rather than an idea

man ray

למרות אלפי שנים של התנסות אין לנו שליטה מוחלטת בחושינו. חלומות, למשל, מבוססים בעיקרם על הראייה ועל מה שאנו מכנים אשליות אופטיות, אבל מכיוון שאין ביכולתנו ללכוד אותם באמצעות המצלמה, הם נשארים לגמרי מחוץ לשליטה שהאדם מתיימר לקיים על כל הסובב אותו.

ליליאנה חלמן מנסה ללכת על הקו הדק המפריד בין המציאות לחלום. היא לוכדת את המראות באמצעות המכשיר המדוייק, חסר הפניות � המצלמה, ואז מעבירה אותם למחוזות החלום בתיווכו של כלי מכני אחר � המחשב. היא ממקמת את עצמה כצופה צנועה ונפעמת מול המראה הנגלה של מרחבי הים.

ברוב צילומיה הכחולים היא מתבוננת על הים ממרחק רב ובכך מופנית תשומת הלב לרגע המפגש בין שני עולמות שונים אך דומים: מים ושמים.

התערוכה כוללת ארבע סדרות של עבודות: חלומות, מים, האניה, ואניות בלילה.

בסידרה "חלומות": היא הופכת את השניים לבמה שעליה אמור להפציע החלום. כשמופיעים ה'שחקנים', אותם אובייקטים שניתן לזהותם, הם נראים כישויות נמוגות, יצורים אווריריים מעולם אחר.

בסידרה "מים": מעניין את האמנית המפגש בין אדמה למים, וכאן היא מעדיפה מבט מקרוב שבאמצעותו מתגלה טבעם של החומרים כהשתקפות של הרפתקאת משחק ויזואלית בין העצמים עצמם, ובינם לבין האור.

בסידרה "האניה": היא בוחרת להדגיש את האלמנטים של הטבע כדי לאפשר מבט מרוכז והזדהות עם העונה, עם הרגע המסויים של היום או עם מזג האוויר.

בסידרת "האניות בלילה": נגלה לעיני המתבונן חלום מסוג אחר. האניות נראות כלפידים צפים בחלל, ספק מוארות ספק בוערות ומעלות על דעתנו סיפורי הרפתקאות על קרבות ימיים, על סערות והתקפות פירטים או את ספינות המוות המצריות המפליגות על כבודתן האנושית אל הנצח.

צילומי הים המעובדים במחשב מתרגמים את המציאות להזיה. במקום לתת לנו להביט בים כמות שהוא, היא מעבירה את צילומיה דרך המסננת הממוחשבת, ויוצרת מהם עולמות חדשים, וירטואליים, הניזונים מן החלום והפנטזיה, שבהם המציאות שוב אינה כפופה לחוקיה המוכרים לנו. הים של חלמן אינו עוד הים הנגיש לכל המשוטט על החוף, אלא ביטוי מקורי לעולמה הפנימי.

וכך מסכמת לילי חלמן את עבודתה:

"הסדרות השונות יכולות להיחשב כשלבים שונים בתהליך יצירה בלתי נראה המתחולל ללא הרף בטבע, או כמצב של מדיטציה המרתק אותי אל מהלך חיים שהוא מושא התבוננותי".

ליליאנה חלמן נולדה בבואנוס איירס ב 1959. היא בוגרת אוניברסיטת בואנוס איירס באדריכלות ועבדה כמעצבת. למדה ציור אצל האמן חואן דופו וכן השתתפה בסדנאות בנושא דימוי וכתיבה.

בין השנים 1992-2002 לימדה מורפולוגיה במגמת עיצוב גראפי באוניברסיטת בואנוס איירס.

ב-1998 החלה להתעמק בנושא השימוש בצילום ככלי לביטוי אמנותי.

היא הציגה תערוכות יחיד בארגנטינה ובישראל, השתתפה בתערוכות קבוצתיות בארגנטינה, ארה"ב, ספרד וישראל ויצירותיה פורסמו בקטלוגים ומגזינים.

ב-2002 עלתה ליליאנה לישראל. היא נבחנה והוכרה על ידי הועדה המקצועית לאמנות של משרד הקליטה כאמנית מצטיינת במיוחד.

אוצר התערוכה: אברהם אילת

המוזיאון הימי הלאומי, שד' אלנבי 198 חיפה 04-8536622

נעילה: 31.1.06

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת

.