אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש


דן לחמן's picture

ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש. הוצאת כנרת
ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש. הוצאת כנרת

אחת לכמה שנים מתפרסם רומן ההופך לרב מכר ולוקח אותנו משגרת חיינו המוכרת למחוזות צבעוניים שאנחנו לא מכירים. בתחילת שנות השישים הדוגמא הטובה ביותר היה הספר "דזירה" שהתרחש בימי שלטונו של נפוליאון. לתוך הרומן הרומנטי ההוא שולבו פרקי היסטוריה אמיתיים שנפוליאון היה אחד מגיבוריו וכך נטבעה דמותו בעיני צעירי הדור ההוא וכן פרקים בהיסטוריה הצרפתית עם כל הפוליטיקאים שחיו באותה תקופה. בשנות השמונים זה היה הרומן "שוגון" שלקח אותנו אל המפגש הראשוני של המערב עם יפאן וכעת ארמון הזכוכית של אמיטאב גהוש הלוקח אותנו אל בורמה, לתוך סיפור חיים של כמה גיבורים משולב בעובדות היסטוריות מעולם זר לנו לחלוטין.

השנה היא 1885 ראג'קומאר, ילד הודי יתום בן אחת עשרה מגיע לעיר מנדלי בבורמה. בגילו הוא כבר עובד כנער סיפון על ספינה המשייטת בין חופי מפרץ בנגל. הספינה שהוא עובד עליה צריכה תיקון ובינתיים הוא נשכר לעבודת מטבח אצל טבחית הודית בשוק. בשיטוטיו פוגש ראג'קומאר ילדה יפהפייה בת תשע, דולי, העובדת כאומנת בארמון ומשרתת את המלכה והנסיכה ועד כמה שילד בן אחת עשרה מסוגל, הוא מתאהב בה.

הסיפור מחיל פרקים בהיסטוריה של בורמה. תיאור בית המלוכה שלה ומלחמה בת כמה ימים בהם אנגליה כובשת את בורמה בגלל הגבלות ביצוא עץ הטיק ומגלה את המלך ומלכתו לעיר קטנה בהודו. היסטוריה על קצה המזלג של חלק עולם שאנחנו כאן יודעים עליו ועל ההיסטוריה שלו מעט מאוד.

בגלל הכיבוש הבריטי בית המלוכה יוצא לגלות והקשר בין שני הילדים, שעדיין אינם יודעים מה צופן להם העתיד, ניתק. קומאר שרואה את בני העם בוכים עם הגליית המלך מתואר במובן מסוים "יצור פרא, לא מודע לעצם הדבר שבמקומות מסוימים קיימים קשרים בלתי נראים הקושרים אנשים זה לזה באמצעות האנשה של זהותם כעם". הרבה הבחנות חדות ומרתקות מופיעות בספר מתחילתו, הן על הילד והן על המורכבות של ההיסטוריה המקומית המשתלבת בתוך הסיפור. מבט על האימפריה האנגלית ויחסה אל הכבושים, הזלזול במלך לשעבר, הרבה עובדות מחיי עובדים זרים. הבורמזים הביאו עובדים הודים זולים לעבודות הקשות ביער וקומאר בהתבגרותו נעשה לזמן מה מייבא עבדים כאלה. בהמשך יהפכו הזרים לחלק פעיל מדי בכלכלה הבורמזית ויגרמו לסדרה של מהומות רצחניות נגד ההודים החרוצים.

הסיפור מתחלק בין שני הגיבורים. ראג'קומאר שהחיים הביאו אותו ליערות הטיק, שם מתגוררים במחנות כורתי העצים ומשם יתחיל את דרכו לעושר, ובין דולי שגלתה עם בית המלכות המתרושש והולך בהודו בעיר קטנה שם היא מתיידדת עם אומה אשת הנציב. אומה, שאחרי מות בעלה תיסע לאמריקה, תידבק בחיידק הפוליטי ותתחיל להיות פעילה בגופי שחרור הודיים.

תיאור מחנה כורתי העצים מרתק, השימוש בפילים ושליחת גזעי עצים השוקלים טונות ממעבה היערות על פני הנהרות. קומאר ילמד שם את כל מה שסובב סביב המסחר בעץ היקר ויתחיל את גישושיו להיכנס למסחר במקום להיות פועל.

כעשרים שנה עוברות וקומאר שהתעשר פוגש סוף סוף את דולי בעת ביקורו בהודו בבית הנציב, הודי שמונה על ידי הבריטים. בעוד הוא מתאהב בה מחדש היא דוחה אותו ומעדיפה להישאר בבית המלך אלא שזו רק תחילת סיפור אהבתם ומהר מאוד הם מתחתנים. במהרה יגלה קומאר את הגומי ולא ייקח הרבה זמן ומלחמת העולם הראשונה בה יהפוך הגומי לראשונה למוצר בעל ערך רב יהפוך אותו לעשיר יותר ממה שהיה יכול לשער.

הסיפור משתרע על פני עשורים רבים, קומאר ההודי ודולי הבורמזית כבר הורים לילדים מבוגרים והחלק הרומנטי של הסיפור שוקע לטובת תיאורי ההתפתחויות החברתיות היסטוריות פוליטיות של כל האזור הנתון לשליטה אנגלית. ודרך אגב ובחן רב מטופטפים לנו שמות המכוניות הראשונות שנהגו בהם, חברות התעופה המתחילות לקיים טיסות נוסעים ועד עשרות עובדות קטנות מחיי היום יום. אלא שבינתיים גדודים הודיים שנשלחו על ידי האנגלים לדכא את המרידה הבורמזית מבלי שבהודו מישהו יודע על השימוש בצבא ההודי ובקרע ההולך ונוצר בין שתי המדינות בשל האנגלים. קומאר, בשיחה עם אומה מסרב לראות את שיטת ההפרד ומשול הבריטית ורואה בגדודים ההודיים כאלו שמגנים גם עליו ובני משפחתו.

בשלב זה עוזב הסיפור את בורמה קומאר ודולי ועוקב אחרי אומה החוזרת להודו ומצטרפת למהטמה גנדי. הפוליטיקה תיראה דרך עיניה. בהודו היא פוגשת את בני משפחתה הרבים ודרכם מתחילה להיפרש דרך החיים והמחשבה ההודיים של תחילת המאה.

מלחמת העולם השנייה באירופה מעוררת חילוקי דעות חריפים בצבא ההודי בו משרתים בניהם של גיבורי הספר. שאלת הנאמנות לאנגלים מול שאלת האימפריאליזם ולמה הודים צריכים להלחם למען אימפריה אנגלית גזענית והאם הם הופכים להיות שכירי חרב. אלא שאז פולשים היפניםלדרום מזרח אסיה וכל הקלפים נטרפים. חלק גדול משלושת הדורות המשתתפים בסיפור מתים בצורה זו או אחרת בשל המלחמה. הודים רבים מורדים בבריטים ומקימים צבא הודי לאומי ועוזרים ליפנים. אחרי המלחמה הם לא בהכרח נחשבים לבוגדים והמדינה מתחילה בצעדיה להשתחרר מהקולוניאליזם. החלק האחרון ממשיך בהודו, מוצאם של גיבורי התחלת הסיפור. שם נמשך ויוצא לאור התהליך שהיה מוטמע בחלקים הקודמים, הקרב על עצמאותה של הודו. במשפט שנערך למנהיגי הצבא הלאומי נטען שהעולם מכיר בזכות להכריז מלחמה בשם עם כבוש. עם ההוכחות שכל לוחמי המחתרת באירופה זכו להיות גיבורים זוכו גם ההודים העומדים למשפט.

הספר מסתיים יותר ממאה שנים אחרי שהתחיל, תת היבשת ההודית קיבלה את צורתה הנוכחית. הספר יותר משהוא רומן על אנשים הוא רומן היסטורי, אידיאי על תהפוכות ההיסטוריה והתקדמותה. האנשים הם מתלה לתלות עליו את המאורעות הגדולים. אינני חושב שספר זה ייהפך לרב מכר כי חסר בו סיפור רומנטי משלהב, או דמויות מרתקות באמת אך לעומת זאת הוא יכול לעניין כל קורא הרוצה להרחיק לעולם אחר בשבתו בביתו. אולי חסר בספר משהו עלילתי יותר, רגשי רומנטי אבל כל מי שעשוי להתעניין בדרך ששינויים קורים בעולם ייהנה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.