אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הנוסעים הראשונים בזמן


אלי אשד's picture

גליון

לרגל פתיחתו של עשור חדש אנו מסתכלים תמיד לעתיד. אני מעדיף להביט דווקא לעבר וביתר דיוק לסופרים הראשונים שחשבו על מסעות בזמן לעבר. מי לא מכיר את הנס כריסטיאן אנדרסן מחבר סיפורי האגדות הפופולארי ביותר מזה 150 שנה? הסופר הדני המפורסם ביותר של כל הזמנים מכל סוג ? הסופר הסקנדינבי המפורסם ביותר בעולם? בימים אלו פורסם עליו גליון מיוחד מספר 4 של כתב כתב העת "אורות" המוקדש ליצירות שונות של סופרים ישראליים המבוססים בדרך זאת או אחרת על יצירתו של אנדרסן. והגיליון הזה מראה עד כמה יש לסופר הדני מהמאה ה-19 השפעה עצומה על יוצרים שונים עד עצם היום הזה. אם זאת היום אין קוראים רבים שיודעים שכמה מהאגדות הפחות ידועות שלו שלאמיתו של דבר אינן אגדות כלל ואינן מיועדות בכלל לילדים .אלו הם סיפורי פנטזיה טהורים ומעולים כמו היצירה הקלסית "מלכת השלג (1845) על נערה שיוצאת למצוא את אהובה שניחטף בידי מלכת השלג המפחידה שהיא האב טיפוס של המכשפה מסיפורי נרניה. נערת הקרח" (1861), סיפור אימה על אישה על טבעית שחוטפת צעיר יפה תואר בשוויץ והופכת אותו לאהובה לנצח וישנם רבים אחרים. אבל רק מעטים מאוד יודעים שלאנדרסן יש זכות ראשונים על רעיון שבדרך כלל מזוהה עם מדע בדיוני דווקא, רעיון המסע בזמן בעבר.

לרוב נוהגים לייחס רעיון זה לסופר המדע הבדיוני הבריטי ה.ג.וולס בספרו "מכונת הזמן" מ-1895 שבעצם תיאר מסע בזמן לעתיד. אבל בסופו ישנה התייחסות ברורה גם למסע בזמן לעבר.

מכונת

אחרים מקדימים לסופר האמריקני מרק טוויין בספרו "ינקי מקונטיקט בחצר המלך ארתור" (משנת 1889 ) שמתאר אדם מהווה המגיע בצורה מסתורית למאה השישית לספירה. והמהדירים שבמהדירים שבין חוקרי ההיסטוריה של המדע הבדיוני נוהגים להזכיר שמות אחרים ידועים פחות שעסקו בכך לפני שני הסופרים הידועים הללו ובראשם צ'רלס דיקנס בסיפור הקלאסי "פזמון חג המולד ( משנת 1843 ) שכולל מסעות בזמן הן לעבר והן לעתיד באמצעות רוחות רפאים של חג המולד. אבל הם כולם טועים. הנס כרסטיאן אנדרסן ולא אחר הוא הוא ביחד עם המשורר הגרמני המפורסם גתה הממציא הגאה בספרות העולמית של רעיון המסע בזמן לעבר.

באופן ספציפי אנדרסן יצר לראשונה בספרות את רעיון מסע הזמן מההווה לעבר. וזכות היוצרים שלו היא כפולה, הוא כתב גם את הסיפור הראשון בנושא וגם את המחזה הראשון בנושא.

הנוסע הראשון לעבר

סיפורים על מסע בזמן לעתיד יש עוד מימי קדם דוגמה אחת מני רבות היא סיפור "חוני המעגל" הנמצא במדרשים על החכם המפורסם מימי המלכים החשמונאים שנרדם והתעורר כעבור עשרות שנים בעתיד ככל הנראה בימי השלטון הרומאי.

אמר רב יהודה אמר רב בשעה שעלה משה למרום מצאו להקדוש ברוך הוא שיושב וקושר כתרים לאותיות. אמר לפניו: רבונו של עולם מי מעכב על ידך אמר לו: אדם אחד יש שעתיד להיות בסוף כמה דורות ועקיבא בן יוסף שמו שעתיד

לדרוש על כל קוץ וקוץ תילין תילין של הלכות. אמר לפניו:: רבונו של עולם הראהו לי אמר לו :חזור לאחורך. הלך וישב בסוף שמונה שורות ולא היה יודעמה הן אומרים תשש כחו.

כיון שהגיע לדבר אחד אמרו לו תלמידיו: רבי מנין לך? אמר להן: הלכה למשה מסיני," נתיישבה דעתו ( של משה). . חזר ובא לפני הקדוש ברוך הוא אמר לפניו:

רבונו של עולם יש לך אדם כזה ואתה נותן תורה על ידי. אמר לו: שתוק כך עלה במחשבה לפני,

( גמרא במנחות (כט:):

ההומונקולוס

ההומונקולוס. אדם מלאכותי ביצירה של גתה "פאוסט" חלק ב'.

יש גם מדרש ידוע על משה רבנו שנסע בזמן 1300 שנה לעתיד לבקר בבית המדרש של רבי עקיבא והתפעל מחוכמתו של עקיבא שהוא עצמו אינו מבין את דבריו כאשר הוא עוסק בתצורה שנתן משה מסיני בהומור מוצלח ומתוחכם מאין כמוהו .

וישנם סיפורים נוספים מסוג זה בתרבויות שונות. מסע בזמן לעתיד הוא רעיון שקל יחסית לחשוב עליו גם מאחר שאחרי הכל כולנו נוסעים בזמן לעתיד בכל רגע במהירות של 60 דקות בשעה .

אבל כנראה שרעיון המסע בזמן לעבר במקום לעתיד קשה הרבה יותר להעלות אותו על הדעת ולכתוב עליו. . מעין גרעין של הרעיון נמצא עוד בספר החיצוני של חנוך שמוצאו במאה השלישית או השנייה לפני הספירה שבו מלאך מספר לחנוך על מרד המלאכים שהתרחש דורות לפני זמנו וכנראה לוקח אותו לצפות בכך .בחלקים אחרים של הספר ובספרים אחרים על חנוך הוא מתאר את העתיד לבוא באחרית הימים וניתן לראות בכך תיאורים ראשוניים של מסע בזמן לעתיד. אולם כל אלו הם תיאורים לא ברורים ולא מפותחים של הרעיון הבסיסי.

הנוסע הראשון מהעבר לעבר נראה שאת המסע "האמיתי" הראשון לעבר ניתן למצוא ביצירת המופת פאוסט חלק ב של גדול הסופרים הגרמנים יואן וולפנג פון גתה שפורסמה במלואה לראשונה בשנת 1832רק לאחר מותו של גתה כדרישתו מאחר שהואשיער שאיש לא יבין כהלכה את המחזה מאחר שידע שהקדים בו את זמנו. ( אך מערכה רלבנטית מתוכו פורסמה עוד ב1827 ) .

במסגרת המחזה הזה המכשף והמלומד איש המאה ה-16 פאוסט נוסע ביחד עם אדם מלאכותי "ההומונקולוס" כנראה בזמן לעבר או לעולם מקביל (זה לא ברור בדיוק מה) של יון הקדומה שבה האלים היוניים והיצורים המיתיים חיים וקיימים ביחד עם דמויות מפורסמות מההיסטוריה היוונית. שם הוא פוגש את הלנה מטרויה מנהל עימה מערכת יחסים והיא יולדת לו בן.

האם אכן מדובר כאן במסע בזמן אמיתי? או העלאת הרוחות מהעבר שהן לא באמת קיימות? זה לא ברור באמת וכך כנראה כיוון גתה. רוב הקוראים והמבקרים של "פאוסט" שיערו שהמדובר במשהו אליגורי המתרחש ב"עולם המתים "ולא "באמת" במסע בזמן ליון הקדומה אבל נראה שגתה אכן חשב על מסע בזמן לעבר כדרך ליצור מחדש את העולם היווני הקלאסי אבל העדיף לא להפוך זאת לברור מידי אולי מתוך ההנחה שקוראי בני זמנו פשוט לא יבינו למה הוא מתכוון.

וזאת מאחר שתיאר סוג של מסע שמעולם לא תואר בספרות לפניו.

גתה התבסס בסיפורו על סיפורים קדומים על פאוסט מתקופת הרנסאנס והמחזה הידוע של כריסטופר מארלו,ואלו מצידם התבססו על סיפורים נוצריים מהמאות הראשונות לספירה על המכשף השומרוני שמעון מאגוס שהיווה מעין דמות מודל לפאוסט של הרנסאנס וגם עליו סופרשגילה גלגולשל הלנה היפה מטרויה .

כמובן סיפורים אלו נמצאים עוד בתנ"ך בסיפור העלאת רוחו מהאוב של שמואל הנביא בידי בעלת אובבשירות המלך שאול. אפשר למצוא משהו דומה ואצל המשורר היווני הקדמון הומרוס באודיסאה שאצלו הגיבור היווני אודיסאוס פוגש בשער עולם המתים את רוחותיהם של ידידים שונים שמתו. אפילו בעלילות גלגמש הבבלי שקודם לכולם כאפוס הקדום ביותר שבו מועלת מהאוב רוחו של אנקידו המת. בכל אלו סיפורים שבהם יש גרעין של מסע בזמן האפשרות להביא דמויות מהעבר להווה.

אלא שבאף אחד מהם אין את קפיצת המדרגה,קפיצת המחשבה , שאותה ביצע גתה ששלח ישירות את פאוסט מהמאה ה16 בגופו אל העולם של יוון העתיקה על מנת לתקשר שם עם הדמויות השונות בסביבתן שלהם. אלא שאמור גם גתה לא העז לכתוב על הנושא בצורה ברורה ומפורשת. את הסיפור אפשר לתאר באותה המידה כמסע לעולם מקביל המתקיים לצד עולמנו ולא בהכרך כמסע בזמן "אמיתי".

הנוסע הראשון מההווה לעבר

הראשון שחשב וכתב בצורה ברורה על מסע בזמן של אדם מההווה לעבר היה הנס כריסטיאן אנדרסן במחצית הראשונה של המאה ה-19. אנדרסן כתב תחילה על מסע בזמן לעתיד בספר הראשון שפרסם ושהביא לו הצלחה.

מסע ברגל לאמגאר ( 1829) סיפור מסע פנטסטי של משורר בן דמותו של אנדרסן שבעת מסע לילי בליל "הסילבסטר" הלילה האחרון של שנת 1828המסתיים ביום הראשון של שנת 1829 עובר כל מיני הרפתקאות פנטסטיות :הוא פוגש את המוזה של השירה ,הוא פוגש את פטרוס הקדוש ולוקח ממנו את המשקפיים שלו ובעזרתם רואה דברים נסתרים משאר בני האדם, הוא פוגש בבן אלמוות היהודי הנודד אחשורוש ומקבל ממנו מגפיים של "קפיצת הדרך". הוא פוגש בחייזר ענק שהוא בעצם גמד בעצמו בכוכב סיריוס, והוא נוסע בזמן שלוש מאות שנה בעתיד לשנת 2129. בסיפור זה ניכר לראשונה העניין של אנדרסן במסע בזמן. אבל בכך הוא לא חידש באמת מסע בזמן לעתיד כאמור ,הוא נושא שהיה מוכר מזה אלפי שנים . אנדרסן חזר אל העתיד בסיפור מדעי בדיוני בשם "בעוד 1000 שנה" ( 1852) שבו חזה את עידן התיירות המודרני ואת התיירים האמריקניים המסתובבים להם ברחבי העולם בכדורים פורחים ב"יבשת הישנה" הלא היא אירופה אם כי הוא טעה לגבי כלי הטייס שבהם ישתמשו והיה שמרני מידי בהערכת הזמן שלו למתי זה יתרחש ( הוא היה צריך להוריד רק אפס אחד והיה נמצא כמתאר בדייקנות רבה את העתיד הקרוב לתקופתו ).

המסע הראשון מההווה לעבר

ערדלי

כמה שנים לפני כן, אנדרסן היה האדם הראשון אי פעם שחיבר סיפור על מסע בזמן מההווה לעבר. וככל הנראה אנדרסן היה הראשון שחשב על כך או בכל אופן כתב על כך בסיפור אותו פירסם במאי 1838 בשם "ערדלי המזל" ( סיפור אותו ניתן למצוא בקובץ בשם זה בעברית ). בסיפור מסופר על ערדליים מכושפות שמסוגלות לספק ללובש אותם את כל מבוקשו אם כי המבקש תמיד מוצא שעדיף היה לו אילולא ביקש את המשאלה המסוימת .. ואחד מלובשי הערדליים הוא אדם מכובד החולם לחיות בקופנהגן של המאה ה-16 בימי המלך הנס שהייתה בעיניו תור של זהב של גדולה וגבורה לעומת המאה ה-19 המנוונת והוא מתווכח בסיפור עם אנשים שטועני שדווקא המאה ה19 היא טובה יותר . , הערדליים אכן לוקחות אותו למסע בזמן בתקופה זאת שמתגלה כשונה מאוד מתור הזהב שאותו דמיין וכברברית לחלוטין והנוסע בזמן המבוהל מחליט שאחרי הכל הוא מעדיף את המאה ה ה19 הנוחה יותר ופרימיטיבית פחות ומוחזר לתקופתו. המשתמש הבא בערדליים נלקח למסע בחלל אל הירח ומגלה שם יצורים אינטליגנטיים. וזהו סיפור המסע בזמן הראשון מההווה לעבר. המסע התיאטרלי הראשון לעבר.

אנדרסן בבירור חשב על ואריאציות שונות ומגוונות של הנושא הבסיסי. ישנם אלמנטים של מסע בזמן גם בסיפור "גן העדן" (שפורסם במקביל עם "ערדלי המזל" ב-1838) שבו נסיך המחפש כל חייו אחר גן העדן ומוצא אותו מגלה בו סצנות מאירועים היסטוריים שונים כמו סיפור אדם וחוה וסולם יעקוב שממשיכים להתקיים כמעין סרטים בגן העדן שהונצחו שם בידי הזמן עצמו המחזה הראשון על המסע בזמן לעבר. כמה שנים מאוחר יותר אנדרסן הכניס את נושא המסע בזמן גם לדרמה התיאטרונית. (פאוסט חלק ב' של גתה הוא טכנית מחזה ,אבל הוא הועלה על הבמה לעיתים נדירות ביותר אם בכלל ).

צעד בדרך היה בפברואר 1844 כאשר הוא העלה על הבמה באנונימיות מחזה בשם "חלומות המלך" מחזה היסטורי על חיי המלך הדני כריסטיאן השני מהמאה ה-16 שהעלה על הבמה כ"פלאש באקים" את חלומותיו של המלך הכלוא בטירה בידי יריבים על עברו,על פגישתו הראשונה עם פילגשו האהובה בעיר ברגן ונזכר בהרעלתה בקופנהגן שנים לאחר מכן כסוג של מסע בזמן מנטלי. בהחלט ייתכן שגם בהעלאת "פלאש באקים" על הבמה כחלק אינטגרלי מהעלילה המתרחשת בזמן אחר היה אנדרסן הראשון אי פעם. מבחינתנו זאת הייתה רק ההקדמה למחזה הראשון שעסק במסע בזמן "אמיתי" לעבר."פריחת האושר" שהוצג על הבמה בדיוק שנה לאחר מכן בפברואר 1845 ולא זכה להצלחה . הוא הועלה רק שש פעמים על הבמה וירד .איש לא שם לב בזמן אמיתי לרעיון המיוחד במינו שהוצג בו. איש לא קלט באמת את הייחודיות והראשוניות שבו. הייתה זאת הצגת "פיות" בסגנון סיפורי המעשיות המפורסמים שלו.במרכזה עומד יערן בשם הנריק שאינו מרוצה מחייו בהווה כיערן. באמצעות פנינה מכושפת של ה"אלפים" גזע אגדי הוא נלקח אל העבר אל דנמרק במאה ה-18 ובימי הביניים ומוצא את עצמו חי בתוך גופם של דמויות היסטוריות ידועות. תחילה הוא מוצא את עצמו בגופו של המשורר הדני מהמאה ה-18 ג'ונתן אואלד ולאחר מכן בימי הביניים בגופו של הנסיך בוריס בטירתו של המלך ולדמר. אלא שבניגוד לציפיותיו הוא אינו נהנה מהחוויה הוא סובל מעינוייו הנפשיים של המשורר ומהעינויים הפיזיים שאותם עובר הנסיך שמגיע לסוף טראגי ומגיע למסקנה שאחרי הכל ההווה הפרוזאי של היער בדנמרק של המאה ה-19 עדיף על כל תקופה רומנטית בעבר. מסר מקביל למעשה לזה של "ערדלי המזל" שאותו פירסם אנדררסן 7 שנים קודם לכן. מבקר התיאטרון הידוע של התקופה וידידו של אנדרסן, הילברג, האשים את אנדרסן שהמחזה הנ"ל הוא פלגיאט של מחזה שהואהילברג כתב בעצמו על נושא דומה אלא שהוא מצא שהנושא של המסע האמיתי בזמן ( ולא באמצעות חלום כפי שהיה במחזה שלו ) הוא "אבסורד מוחלט". גם הקהל מצא את המחזה עם המסע בזמן שבו בלתי מובן לחלוטין. המחזה המוזר נכשל ונשכח. בהחלט אפשר לאמר שאנדרסן "הקדים" עימו את זמנו.אנדרסן חזר שנים מאוחר יותר שוב לנושא המסע בזמן בסיפור שלו שהוא אולי החביב עלי ביותר "בתו של מלך הביצה" ( 1858) אם כי הוא אינו ידוע ביותר. זהו סיפור פנטזיה שאינו מיועד כלל לילדים,סיפור אימה כמעט. זהו סיפורה של בת מלך מצריים שמגיעה במסווה של ברבור לביצה בדניה בימי הויקינגים נחטפת בידי מלך הביצה המפלצתי ( הקטע הזה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימה ואינו מה שאנו מצפים מאגדה של אנדרסן ) ונאנסת על ידיו ויולדת ילדה שהיא יפיפייה מרשעת ואכזרית ביום וצפרדע מכוערת וטובת לב בלילה. הנערה נלקחת בידי כומר נוצרי אמיץ ומוצאת נסיך יפה הרשע ובסיום הסיפור הבלתי נשכח והבלתי צפוי לחלוטין הנערה הולכת לרגע בעת חתונתה עם רוחו של הכומר לגן העדן רק לרגע .וכשהיא חוזרת מגלה שחלפו מאות שנים והארמון שאותו עזבה רק לפני כמה דקות השתנה לחלוטין היא .מגלה שכל מי שהכירה מת בעבר הרחוק והיא עצמה מתפוררת והופכת לאבק. בכך חוזר אנדרסן על מוטיב ידוע מהאגדות שהזמן בארץ הפיות שונה מזה שבזמן בעולמם של בני האדם ואנשים שנחטפו בידי הפיות וחוזרים כעבור שנה שנתיים מבחינתם מגלים שעשרות ומאות שנים חלפו בביתם.

בהחלט אין כאן את קפיצת המחשבה הדרמטית והאקראית שהייתה ב"ערדלי המזל" שבו דימיין אנדרסן לראשונה את רעיון המסע לעבר. אבל הסיפור מראה את המשך עניינו ברעיון של נסיעות לתקופות אחרות. המתחרים

על

מוזר אבל כמעט בו בזמן שאנדרסן חשב על מסע בזמן לעבר עבור התיאטרון חשבו על כך גם שלושה סופרים אחרים באנגליה ובארה"ב, כאילו ויבראציות של מחשבות על הנושא הגיעו לכיוונים שונים. לכאורה בדיוק באותה השנה שבה פירסם אנדרסן את סיפורו זה הופיע הסיפור הראשון באנגלית שעוסק גם הוא במסע בזמן לעבר, ולכאורה איך שהוא שני המחברים בדניה ובאנגליה חשבו במקביל לראשונה על הרעיון של נסיעה בזמן מאות שנים לעבר.על פי אנתולוגיה בשם far boundaries (1951, של סיפורי מדע בדיוני קדומים שאותה ערך הסופר והעורך הידוע אוגוסט דרלט ב-1838 הופיע במגזין אירי בשם the dublin university magazine: a literary and political journal‏.

סיפור בשם missing one's coach: an anachronism, שנכתב בידי מחבר אנונימי (אולי מחבר סיפורי הרוחות והאימה המפורסם שרידן לה פנו שהרבה לפרסם אז במגזין שהתפרסם מאז בסיפור הערפדים שלו "קארמילה" ?) שבו המספר הולך לישון תחת עץ בהווה של באוגוסט 1837 ומוצא את עצמו אלף שנים בעבר בימיו של הכומר והסופר המפורסם בדה ומבקר במנזר שלו לפני שהוא מוצא את עצמו שוב באופן פתאומי לחלוטין תחת העץ בהווה ומגלה שהוא החמיץ את המרכבה שהייתה אמורה לקחת אותו.ייתכן בהחלט שהסיפור מתאר חלום ולא אירוע "אמיתי". בכל אופן סיפור זה מוצג בויקיפדיה באינטרנט על פי עדותו של דרלט כסיפור המסע בזמן הראשון לעבר שהופיע לראשונה במגזין ספרותי זה. אלא שבדיקה עבור מאמר זה במגזינים של the dublin university magazine שנסרקו בפרוייקט הסריקות של גוגל ונמצאים ברשת גילתה ששום סיפור כזה לא הופיע בשנה המצויינת וייתכן שהייתה כאן טעות של אוגוסט דרלט מ1951. עד כמה שידוע כרגע על פי הביבליוגרף של ספרות הפנטזיה והמדע הבדיוני הקדומה everett f. bleiler הסיפור הנ"ל הופיע לראשונה ב-1843 בקובץ סיפורים בשם the story -teller or tabel book of popular literature אם כי ייתכן שהודפס שם שוב מהופעה מוקדמת יותר במגזין. כרגע ידוע שאנדרסן הקדים את הסיפור האנונימי הזה עם הנושא הזה בחמש שנים ובכל מקרה ברור שהסיפור האנונימי הנ"ל נשכח לחלוטין עד 1951 בניגוד לסיפורו של אנדרסן שתורגם לשפות שונות. הנוסע הראשון לעבר ולעתיד באותה שנה 1843 וליתר דיוק בחודש דצמבר הופיע גם סיפור מפורסם לעין ערוך יותר על מסע בזמן לעבר "פזמון חג המולד" של צ'רלס דיקנס שבו הגיבור סקרוג' נלקח לעבר בידי רוח חג המולד של העבר. הוא גם נלקח לעתיד לצפות באירועי העתיד .וכך סיפור זה הוא הדוגמה הראשונה של מסע בזמן המתרחש בשני הכיוונים . אלא שהגיבור רק יכול לצפות באירועים של העבר ולא להתערב בהם ולא לתקשר עם האנשים של העבר והעתיד, כך שניתן לקרוא לזה גם סיפור של "חיזיון" או מסע בזמן מנטלי ולא מסע בזמן "אמיתי". עוד נוסע בזמן לעבר. ובמארס או באפריל 1844 חודש -חודשיים לאחר שהוצג המחזה הראשון של אנדרסן בנושא פורסם לראשונה בעיתון בארה"ב הסיפור a tale of the ragged mountains של מחבר סיפורי האימה המפורסם והיוצר של ז'אנר הספרות הבלשית, אדגר אלן פו (הסיפור תורגם לעברית בידי אהרון אמיר בשם "סיפור הר-הגבנון" והופיע ב"סיפורים –כל סיפורי אדגר אלן פו ספר שני" בהוצאת מחברות לספרות ,1950. ושוב בקובץ "חיפושית הזהב ועוד סיפורים" באותה ההוצאה מ-.1966 אהרון אמיר תרגם לעברית גם את "ערדלי המזל" של אנדרסן בקובץ סיפורים בשם זה הוצאת זמורה ביתן ,1978.הסיפור תיאר את סיפורו של אדם שייתכן שביצע מסע בזמן לעבר לקרב שהתחולל בהודו במאה ה- 18 ושאותו הוא יכול לתאר בהווה בפרטי פרטים. אמנם בסיום הסיפור המסקנה הסופית בנושא זה נשארת לא ברורה וייתכן גם שהאיש זוכר גילגול קודם. אבל לקורא הזה לפחות ברור שפו אכן חשב על מסע "אמיתי " בזמן. פו בבירור כתב את הסיפור בממש במקביל לאנדרסן שכתב בדיוק באותו הזמן את מחזהו על נושא דומה.ויש הטוענים שהוא ביסס את הסיפור בחלקו על חוויות שעבר כשהיה סטודנט באוניברסיטת וירג'יניה. כך שיש לנו כאן מקרה מעניין שבו ארבעה מחברים שונים שלושה מהם ידועים מאוד מאז חושבים וכותבים על נושא דומה "מסע בזמן מההווה לעבר" שאיש לא עסק בו בדפוס לפניהם ממש במקביל זה לזה בשנת 1842-1843 . צירוף המקרים כאן הוא אכן מדהים. ולא ניתן לתמוה האם היו כאן "ויברציות " שעברו איך שהוא מסופר אחד (ככל הנראה אנדרסן שעד כמה שידוע לנו חשב על זה לפני כל השאר ושעד כמה שידוע לי סיפורו הנ"ל עוד לא תורגם ב-1842 לאנגלית ) לאחרים ... למה אנדרסן? למה דווקא הוא היה מכל הסופרים והמחזאים האדם הראשון שחשב ברצינות ובפרטנות על מסע בזמן מההווה לעבר בדפוס ועל הבמה ? דומה שבסיפורו "ערדלי המזל" אנדרסן החל לדמיין לראשונה ובצורה בסיסית ועוברית מאוד את האפשרות של "היסטוריה חלופית " שבה חיי האדם יתרחשו מחדש בצורה טובה יותר אם רק יוכל להגיע לעבר ואולי לשנות בו משהו,נושא שמאז הפך לפופולארי מאוד בספרות. וככל הנראה הייתה לכך משמעות אישית מאוד עבורו..אולי אפשר להסביר זאת בכך שאנדרסן חשב שוב ושוב על סיפור חייו שלו וגילגל אותו שוב ושוב במוחו. . הוא כתב לא פחות משלושה אוטוביוגרפיות שונות ,אולי יותר מכל סופר אחר בהיסטוריה (לא הרבה אנשים יהיו מוכנים לכתוב שוב ושוב בפרטנות את סיפור חייהם כפי שעשה אנדרסן).מתקבל מאוד על הדעת שדווקא איש זה שמבחינות רבות היה מאוכזב מחייו חסרי אהבת האישה אם כי היו מלאים בהצלחות תרבותיות ופרסום עולמי חשב ללא הרף איך היו חייו יכולים היו להשתנות לטובה או לרעה אילו רק איזה אירוע בהם היה מתרחש בצורה שונה או אם היה מוצא את עצמו בגוף אחר של אדם אחר בתקופה אחרת .... ואולי כך היגיע לבסוף לרעיון המסע בזמן לעבר. והכניס אותו לספרות העולמית.

ראו גם

גיליון המגזין "אורות" על הנס כריסטיאן אנדרסן תולדותיו של רעיון המסע בזמן כפי שהן מופיעות בויקיפדיה באנגלית ( הזהרה המאמר הוא שגוי בחלקו ויש להתייחס אליו בספקנות גדולה כפי שמראה מאמר זה) בואו ניפגש לפני מאה שנה :אהרון האופטמן על מסעות בזמן הנס כריסטיאן אנדרסן :גירסת היקום החלופי אנדרסן בויקיפדיה האתר של צבי הראל על אנדרסןהספר "מסע ברגל לאמאגר" המחזה "מסע ברגל לאמאגר" "ערדלי המזל " סיפור המסע בזמן מההוה לעבר הראשון

עוד מאמרים על מסעות בזמן לעבר

מנהרה דרך הזמן מסע בזמן בתקציב אפס מנהרת הזמן של רמת אילן המסע הנצחי במנהרת הזמן

Comments

המסע אל העבר בערדלי הפלא ב''הצל'' של שמיסו 1813

הקדים את אנדרסן שהושפע משמיסו

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.