אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שש נשותיו של הנרי השמיני - ירושת בולין


אלי אשד's picture

פיליפה גרגורי / ירושת בולין.
פיליפה גרגורי / ירושת בולין. הוצאת אופוס

פיליפה גרגורי / ירושת בולין. הוצאת אופוס

בימים אלו יצא לאור הרומן ההיסטורי של הסופרת הבריטית הפופולארית פיליפה גרגורי "ירושת בולין" על נשותיו הרביעית החמישית של המלך האנגלי המפורסם מהמאה ה16 הנרי השמיני. אחת מהן גורשה מהחצר מאחר שנמצאה מכוערת מידי לטעמו של המלך והשנייה הוצאה להורג לאחר שבגדה בו. זהו רק אחד מספרי טרילוגיה של הסופרת הבריטית הנודעת שפורסמו בעברית על ימי המלכים הנרי השמיני ויורשותיו "מרי אשת הדמים" ואליזבת. טרילוגיה שהחלק השלישי שלה המלא וגדוש במיסטיקה ובכוחות על טבעיים של חיזוי העתיד, מחובר היטב להיסטוריה היהודית של התקופה למרות שאופן רשמי באותה התקופה לא היו כלל יהודים באנגליה.

הנרי השמיני

בשם "הנרי השמיני" נתקלתי לראשונה אי אז בילדותי כאשר קראתי בעניין רב ספר בשם "בן המלך והעני" של הסופר האמריקני מרק טוויין (ספר שתורגם עד כה לא פחות מתשע פעמים לעברית, מה שמראה על הפופולאריות שלו) שעסק בבנו של הנרי, יורש העצר של הממלכה, נער בשם אדוארד שמתחלף, כמשחק, עם הנער העני תום ומוצא את עצמו נודד בדרכים נידחות כמלך אנגליה כשאיש לא מאמין לו שהוא אינו קבצן, עד לסוף הטוב שבו הוא מוכר בידי כל כמלך אנגליה האמיתי.בספר הוזכר כמעט כבדרך אגב אביו הגוסס של אדוארד - הנרי השמיני שתואר בספר כטיפוס לא נעים ביותר ונפטר במהלך העלילה. התיאור הקצר שלו כמלך גוסס לא עורר במיוחד את סקרנותי בהשוואה לסיפור על בנו אדוארד.כמה שנים לאחר מכן צפיתי בערוץ הראשון (והיחיד באותה תקופה רחוקה) במה שנקרא היום "מיני סדרה" בריטית משנת 1970 בשם "שש נשותיו של הנרי השמיני" שבה כיכבו מיטב שחקניה של הממלכה המאוחדת ובראשם קיט מיצ'ל, בתפקיד הנרי השמיני. הסדרה הזאת השאירה עלי רושם חזק ביותר הודות לכישרון המשחק האדיר של השחקנים והשחקניות. בסדרה זו ואחרות שנוצרו באותה עת, הפכו הבריטים לשם דבר בעולם במשחקם ובאיכות סדרות הטלוויזיה שלהם. גם למי שלא הכיר את התיאטרון הבריטי או לא התרשם במיוחד מהקולנוע הבריטי. היא זכתה לפרסום כה רב עד שהיא הפכה ב-1973 לסרט קולנוע באורך במלא שבו חזר קיט מיצ'ל למלא את תפקיד הנרי השמיני כפי שעשה שנים רבות מאוחר יותר בגרסה של "בן המלך והעני" מ-1996 שבה גילם שוב בפעם השלישית את תפקיד הנרי השמיני הגוסס. הסדרה עסקה באותו הנרי ובצורה מגוונת יותר מצעירותו ועד לזקנתו המכוערת. והתברר לי שהוא היה דמות מעניינת הרבה יותר מהזקן הגוסס שעליו קראתי ב"בן המלך והעני". מהסדרה התברר שהאיש היה לא רק אב זקן לאדוארד , הוא היה הרבה יותר מזה .הוא היה איש גדול ובו בזמן מפחיד. הנרי השמיני היה רחוק מאוד מלהיות מונרך אירופאי "רגיל". ודמותו היא אחת המוזרות והמרתקות מבין מלכי אנגליה. הוא היה איש תרבות מוכשר ואף מוזיקאי בכלל לא רע ,.וגם נודע בכישוריו הספורטיביים, ופעם אף הציע ליריבו מלך צרפת פרנסואה להתאבק עימו. אך צרה צרורה, מלך צרפת הקטן יותר התגלה גם כקל תנועה יותר ולהפתעת הכול גבר על הנרי הדובי בסוג של שיטת קרב מגע של ימי הביניים. הדבר לא הביא לשיפור היחסים בין שתי המלכויות.

על מנת לשאת אישה שתוליד לו בן היה הנרי מוכן להיאבק בכנסיה הקתולית הכול יכולה ויצר נצרות מסוג חדש - הנצרות האנגליקנית שבמרכזה עומד מלך אנגליה ובכך שינה לחלוטין את מהלך ההיסטוריה האנגלית, האירופית והעולמית, והכול בגלל אישה. יותר מכל איים הנרי על ששת נשותיו שלכולן היו סיבות טובות לקלל את היום שבו הכירו אותו. גורל רובן כמסתבר לא היה נעים. את אשתו הראשונה בת מלך ספרד גירש בהאשמות שונות ומשונות ובהן על שקיימה יחסים עם אחיו ארתור שלו הייתה מאורסת לפניו ולמעשה משום שלא ילדה לו ילד .היא מתה בגלות בבדידות ובייסורים.את אשתו השנייה אן בולין הוציא לאורג בהאשמות של כישוף וגילוי עריות לאחר שהתברר שהיא אינה מצליחה ללדת לו ילד. רק ג'ין סימור אשתו השלישית מצאה למזלה מוות שקט ללא כתבי אישום שונים וזאת מאחר שמתה מיד לאחר שילדה את אדוארד בנו היחיד של הנרי, ובכך מילאה את משימתה , משימה שלא בוצעה עד אז והייתה הסיבה לחילופי הנשים השונים והמשונים שלו. אין לדעת מה היה קורה עימה אילו הייתה ממשיכה לחיות. אשתו הרביעית, נסיכה גרמניה בשם אן מקליבס לא מצאה חן בעיני הנרי למרות שקיבל תמונה מדויקת שלה מהצייר המפורסם הולביין ,היא לא הייתה יפה מספיק בעיניו ולבסוף מצא עילה לגרש גם אותה בבוז, אבל היא נשארה בחיים כ"אחות " של המלך ( הוא שקל תחילה לשפוט אותה ואולי להוציא אותה להורג גם כן אבל לבסוף ויתר על כך).

אשתו הרביעית הוחלפה בנערה צעירה ויפה קתרין הווארד שאיש לא הטיל ספק ביופיה והייתה דודניתה של אן בולין. קתרין בגדה במלך הזקן עם מאהב צעיר ויפה תואר והתברר שלא הייתה בתולה כאשר נשאה (הנרי לא היה במצב שיוכל לגלות זאת בעצמו ) היא הוצאה להורג כמו דודניתה.אפילו אשתו השישית והאחרונה ניצלה ממשפט רק בגלל מותו של הנרי.כפי שניצל האציל נורפולק דודן של אן בולין וקתרין הווארד והאיש שעמד מאחורי נישואיהן למלך , גם אותו תכנן הנרי להוציא להורג אבל מותו של המלך ביום המתוכנן להוצאה להורג מנע זאת. אכן נס מהשמיים. בת בולין האחרת

פיליפה

פיליפה גרגורי / בת בולין האחרת. הוצאת אופוס

לאחרונה החזירה אותי לתקופה זאת הסופרת פיליפה גרגורי שבהוצאת אופוס פורסמו שלושת הספרים שלה שהם בגדר טרילוגיה גם אם לא נכתבו ככאלה ומתארים את נשותיו השונות של הנרי השמיני ואת חייה של בתו הדחויה מרי שהפכה ל"מרי אשת הדמים". והם שונים מאוד עד כמה שרק אפשר מ"בן המלך והעני" וגם מסדרת הטלוויזיה משנות השבעים. ברוח זמננו הפמיניסטיים מתארת פיליפה גרגורי את האירועים מנקודת המבט של הנשים.

אן

אן בולין.אשתו השנייה של הנרי השמיני .הוצאה להורג.

בספר הראשון, רב מכר ענק שהוסרט לטלוויזיה האנגלית וכעת גם להוליווד בכיכובן של סקרלט ג'והנסון והשחקנית הישראלית לשעבר נטלי פורמן "בת בולין האחרת" מתוארת פרשת הנישואין האומללה של אן בולין, אישה חזקה עקשנית ושאפתנית מאין כמוה שמביאה את הנרי כמעט ( אבל רק כמעט) כנגד רצונו, לגרש את אשתו הראשונה, קתרין מאראגון בת מלך ספרד. למרות התנגדות כלל אירופית,למרות התנגדות אחיינה קיסר ספרד והתנגדות הכנסייה הקתולית והאפיפיור שמנדה כתוצאה מהגירושין את הנרי, המלך לא מתרשם והוא מגרש את הכמרים מאנגליה והורס את המנזרים שבה ומשנה לתמיד את מהלך ההיסטוריה האנגלית והכול בגלל אישה.

מרי

מרי בולין. פילגש של המלך .שרדה.

העלילה מתוארת מנקודת מבטה של אחותה של אן, מרי בולין שהייתה פילגשו הקודמת של הנרי והיא מתארת את מאמציה של משפחת הווארד, משפחתה של אן ובראשם לורד נורפולק הערמומי והמתוחכם להשיג את הנישואין על מנת להשיג שליטה ביורש ולהפוך לשושלת המלוכה לצידה ולבסוף במקומה של שושלת טיודור של הנרי. .אבל המשימה מתגלית כקשה יותר ממה שכולם שיערו. לאורך כל הדרך נאלצת המשפחה להיאבק במשפחה אדירה אחרת - משפחת סיימור, שלה יש שאיפות ומטרות זהות. המאבק בין שתי המשפחות האדירות יודע עליות ומורדות בלתי פוסקים כשהמלך חם המזג והבלתי צפוי ונשותיו בנות המשפחות השונות בתווך.

קתרין

קתרין מארגון אשתו הראשונה של הנרי השמיני .מתה בייסורים בגלות מארמון המלך.

גרגורי יודעת לרתק אותנו עם סיפור תככי החצר האינסופיים ולהציג את כל הצדדים ברומן בצורה משכנעת וכמעט סימפטית ויותר מכולם את קתרין מארגון המלכה הספרדיה הדחויה וטובת הלב אך העקשנית ( שעליה כתבה רומן נפרד שלא תורגם).

הדוכס

הדוכס נורפולק דודן של שתיים מנשות הנרי השמיני ששתיהן הוצאו להורג וארכי תככן.

אן בולין, בכוח רצונה, הופכת למלכה אבל היא הופכת לדוגמה מהלכת למשפט "כוח מוחלט משחית בצורה מוחלטת" משניאה את עצמה על הכול כולל על דודה אדיר הכוח ולבסוף כשמתברר שכמו קודמתה גם היא יכולה להוליד למלך רק בת (הלא היא אליזבת) גורלה נחרץ, אולי יותר מכל בגלל מחסור במה שהיינו קוראים לו היום אינטליגנציה רגשית.

ג'ין

ג'ין סימור אשתו השלישית של הנרי השמיני. מתה לאחר הולדת בן ללא כתבי אישום.

היא מוחלפת באישה אחרת, ג'ין בת משפחת סימור היריבה שתספק לבסוף בן ל-הנרי ותמלא בכול את יעודה עלי אדמות בעייני בני התקופה, אבל הסיפור רחוק מאוד מלהסתיים ועימו גם התככים של בני משפחות בולין וסימור סביב הנרי השמיני. ירושת בוליןבספר הבא "ירושת בולין" מתוארות שתי המלכות שבאו לאחר אחר ג'יין סימור שנפטרה עם הולדת הבן אדוארד להנרי. האחת מהן אן מקלייב גרמניה שמובאת לאנגליה במסגרת סבך מזימות להביא לשיתוף פעולה בין אנגליה וממלכות גרמניה הפרוטסטנטיות

אן

אן מקלייב אשתו החמישית של הנרי השמיני ,גורשה לאחר איומים שונים על חייה. שרדה איך שהוא.

הנסיכה הגרמנייה אולי אינה יפה ואינה מבינה היטב אנגלית אבל היא בהחלט אינטליגנטית ומבינה היטב את סבך המזימות הקטלניות שסביב ויוצאת מהן בעור שיניה. גורל גרוע יותר צפוי ליורשתה קתרין הווארד עוד בת ממשפחת בולין ועוד קורבן למזימות של הדוד הכול יכול והתככן הכרוני .

קתרין

קתרין הווארד אשתו החמישית של הנרי השמיני. הוצאה להורג.

קתרין בטפשותה מקיימת רומן מחוץ לנישואין עם אציל צעיר יפה ומושחת (מהסיפור מסתבר שהאיש היה אנס ורוצח בעברו אבל שוחרר מעונש מאחר שעם בני אצולה לא דקדקו אז בכגון אלה). אלא שהקשרים עם האציל הם פרי לחץ של בני משפחתה ובראשם הדוד שמגיעים למסקנה שהיא לא תוכל להוליד ילד מהמלך הזקן והאימפוטנט וכי יש להשיג ילד בכל דרך שהיא. הם מביאים בכך למותה. קתרין מוצאת להורג ביחד עם כל מאהביה בעבר ובהווה ומוחלפת במועמדת של בני סימור קתרין פאר אשתו הסופית של הנרי שמצליחה בקושי לשרוד אחריו לא בלי איומים שונים על משפט גם כנגדה ככופרת.

קתרין

קתרין פאר אשתו השישית של הנרי השמיני, שרדה איומי משפט כנגדה כתוצאה ממותו.

הסופרת יודעת לשמור על המתח של הקוראים עד הסוף גם אם העלילה ידועה היטב. מצאתי את הספר השני מוצלח פחות מהראשון אם כי מרתק באותה המידה. וזאת בגלל התיאור של הנרי השמיני כמפלצת זקנה צולעת ומסריחה שכל שומרת נפשה צעירה ויפה מן הראוי שתתרחק ממנה . הוא מוצג בצורה סימפטית הרבה יותר בספר הראשון כאשר עוד היה צעיר ויפה .מהבחינה הזאת הספרים נופלים בהרבה מסדרת הטלוויזיה בכיכובו של בריאן קיט שמציג את הנרי בצורה מורכבת ואולי גם סימפטית יותר . (אבל גם הרבה פחות פמיניסטית ברוח שנות השבעים המוקדמות ) מרי אשת הדמים הספר השלישי בטרילוגיה (אם כי לא לפי סדר הכתיבה והפרסום) הוא "השוטה מחצר המלוכה" והוא שונה משני הקודמים בכך שבמרכזו עומדת לא דמות היסטורית של מישהי מאצילות הממלכה ,אלא דמות שוליים, ובספר זה מושם דגש מסויים על העל טבעי, מה שמקרב אותו לז'אנר הפנטזיה היסטורית. אבל התיאור של האירועים ההיסטוריים הוא עד כמה שאני יכול לקבוע מדוייק.

פיליפה

פיליפה גרגורי / השוטה מחצר המלוכה. הוצאת אופוס

זהו סיפורה של חנה גרין, נערה יהודיה בעלת יכולות על טבעיות לחזות את העתיד באנגליה של יורשתו של הנרי ובנו אדוארד (הלא הוא גיבור "בן המלך והעני" שכאן מוצג כפי שהיה במציאות נער חולני הנתון לשליטתם המוחלטת של שריו) חנה משמשת תחילה כ"שוטה" של אדוארד שמתפקידה לשעשע את אנשי החצר ולאחר מכן הופכת לחברתה ואשת סודה של מרי טיודור בתה של אשתו הראשונה של הנרי קתרין מארגון, הלא היא "מרי אשת הדמים" כפי שהיא מוצגת במסורת האנגלית. זוהי קתולית פנאטית שהוציאה להורג מאות ואולי אלפים על המוקד. היא מוצגת בספר בצורה סימפטית ביותר כאישה סובלת וטובת לב שלוחמת למען אמונתה ונכשלת גם היא כמו אמה ביעודה להביא תינוק לבעלה הנסיך הספרדי פיליפ שנוטש אותה למען אחרת יפה יותר הלא היא אחותה אליזבת . מרי מתה משיברון לב.

המלכה

המלכה מרי טיודור ,המוציאה להורג של מאות אנשים.

למרבית הפליאה הופכת חנה היהודייה במהלך הסיפור לידידתה הקרובה של מרי הפנאטית המפעילה את האינקביזיציה בבריטניה. באופן כללי גרגורי מציגה את מרי בצורה סימפטית יותר מאחותה הפלרטטנית שנרמז שבגדה בה מאחורי גבה עם המלך הספרדי פיליפ.,אבל הקורא בכל אופן מזדהה עם אחותה אליזבת שמעירה "העצב שלה על אובדן התינוק שמעולם לא היה לה הוא כאין וכאפס לעומת צערה של אם שמלווה את בנה אל המוקד ויש מאות נשים שאולצו לצפות בבניהן נשרפים חיים" . ( ע' 507). למעשה, במציאות ההיסטורית, הפכה הפנאטיות שלה את מרי לאחת השליטות הגרועות ביותר בתולדות אנגליה ורדיפות הפרוטסטנטים שלה רק תרמו לחיזוקם ולביצור שלטונם באי הבריטי בכך שיצרה עבורם צבא שלם של קדושים מעונים. לקורא ידוע שאליזבת הפכה למלכת אנגליה הגדולה ביותר וזאת למרות שלא נישאה ולא הביאה שום ילד לעולם, דהיינו היא לא הפכה את הולדת הילדים ליעד אובססיבי כמו אחותה יריבתה ולמעשה היא מהווה מודל פמיניסטי מכל בחינה.גרגורי מתארת חברה פטריארכאלית קיצונית שבה לנשים יש רק תפקיד אחד: ללדת ילדים ועם זאת לבסוף מקבלת את שלטונה של אישה את אליזבת שמיישמת לבסוף את שאיפותיה של אימה אן בולן בצורה שהייתה אולי מעבר לכל חלומותיה של האם. מעניינת גם הדרך שבה מציגה גרגורי את הנערה היהודיה חנה גרין ואת אביה מוכר הספרים כפליטים מארץ ספרד שבה נשרפו בני משפחתם ומרגישים את עצמם נרדפים בידי הכול. באנגליה באופן רשמי אין יהודים מזה מאות שנים מאז גורשו בימי המלך אדוארד הראשון בימי הביניים .וחנה ואביה שוב נאלצים להתחזות כנוצרים.

הם מגלים שבאנגליה איש לא בטוח בחייו לא הקתולים, לא הפרוטסטנטים ולא היהודים . באנגליה נתקלת חנה ברופא בשם ג'ון די איש מדע שהוא מכשף (ולעתיד מתקשר עם מלאכים בשפה מיוחדת השפה "החנוכית") וגם בעבודתו אינקויזיטור שחולם על היום שבו תיהפך אנגליה הממלכה הקטנה לאימפריה השולטת בימים. הקוראים יודעים כמובן שהוא צדק. גרגורי קורצת עוד קריצת עין קטנה לקוראיה שיודעים היסטוריה חנה גרין מתחתנת עם רופא יהודי ממשפחת "ד'ישראלי" והרמז הוא שאחד מיוצאי חלציה של היהודיה חנה גרין היה בנימין ד'ישראלי ראש הממשלה של המלכה ויקטוריה המלכה הגדולה השנייה של בריטניה לאחר אליזבט, האישה שהביא את האימפריה הזאת לשיא גדולתה .פיליפה גרגורי.

לפיליפה גרגורי יש עניין עמוק בימי הנרי השמיני ויורשיו ובראשם בתו אליזבת. היא חיברה ארבעה ספרים שונים על ימי הנרי ששניים מהם תורגמו ועוד שניים the wise woman (האישה החכמה) על מכשפה בימי הנרי השמיני ( לגרגורי יש עניין רב בעל טבעי שאותו היא מראה בספר שתורגם "השוטה מחצר המלוכה ")the constant princess הוא רומן על אשתו הראשונה של הנרי קתרין מארגון שהיא דמות משנה ב"בת בולין האחרת". היא חיברה ספר שתורגם על ימי יורשיו של הנרי אדוארד ו"מרי אשת הדמים" "השואה מחצר המלוכה". ועוד שלושה שעוסקים באליזבת ותקופתה:האחד the virgin's lover על המלכה אליזבת ומאהבה. עוד ספר כתבה על יריבתה הסקוטית של אליזבת מרי סטיוארט,ואחד earthly joys על חיי הגנן של אליזבת. ספר נוסף הוא virgin earth ספר המשך של הספר האחרון שהוזכר שעוסק בחי בנו של הגנן מהספר הקודם ובמלחמת האזרחים שלאחר ימי אליזבת/ סך הכל חיברה פיליפה גרגורי עד כה 8 ספרים על ימי טיודור ועוד ספר המשך על שושלת סטיוארט ' ומן הסתם עוד ידה נטויה .הספרים האלו מתבלטים במחקר ההיסטורי המעמיק מאוד שהיא עושה על התקופה. ומן הסתם עוד ידה נטויה.הנרי השמיני בעברית מלבד ספריה של פיליפה גרגורי התרגומים והעיבודים השונים וספרו של מרק טווין "בן המלך והעני " יש מעט מאוד ספרים על הנרי השמיני בעברית אם כי הוא מוזכר כמובן בכל הספרים שהופיעו על תולדות אנגליה.הספר הבולט והמפורט ביותר בנושא סיפור חייו של הנרי השמיני בעברית הוא ספרו של ההיסטוריון וראש הממשלה הבריטי המפורסם וינסטון צ'רצ'ילהיסטוריה של העמים דוברי-האנגלית,כרך ב' העולם החדש ,בתרגום אהרון אמיר ,הוצאת עם הספר ,1967. שבו יש תיאור מרתק ומפורט מאוד של תקופת מלכותו של הנרי של יורשו ושל יורשותיו. ויש להזכיר גם את ספרו של ויל דורנט הרפורמציה :תולדות התרבות של אירופה מוויקליף עד קאלווין הוצאת מ.נימן ,1965.

השחקניות

השחקניות סקרלט ג'והנסון ו-נטלי פורטמן בתפקיד מרי ו-אן בולין בגירסה ההוליוודית ל"בת בולין האחרת".

Comments

פוסט מעולה.

אמנם הגעתי באיחור לא אלגנטי, אך בכ"ז נהניתי מהכתוב עד מאוד.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.