אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סילבסטר הגדול: האפיפיור המכשף


אלי אשד's picture

היום חוגג העולם את חג השנה האזרחית המכונה "סילבסטר", לכאורה על שמו של האפיפיור סילבסטר הראשון שכיהן בימי הקיסר הרומאי הנוצרי הראשון קונסאנטינוס. אולם האמת המרה היא שאותו סילבסטר היה דמות חיוורת ועלובה ולמעשה חסרת חשיבות ואיננו יודעים עליו כמעט דבר. הוא התפרסם לעתיד רק הודות למסמך מזוייף מימי הביניים שבו כביכול הוא נתן סמכויות לקיסר רומא קונסטנטינוס אך שהראה שסילבסטר וכל אפיפיור אחריו הוא למעשה נעלה בסמכותו עלה קיסר. ולמסמך זה היו משמעויות פוליטיות במאבק בין האפיפיור והקיסר ב-ימי הביניים עד שהוכח סופית שהוא זיוף גס ואין לו שום קשר לסילבסטר המקורי.

סילבסטר הראשון פשוט אינו נראה כראוי לכך שחג עולמי יקרא על שמו.אבל היה אפיפיור אחר בשם סילבסטר שהוא בעל חשיבות גדולה לעין ערוך, הצרפתי ז'רבר ד'אורייאק או גרברט מאורילאק האפיפיור סילבסטר השני (שכיהן בין השנים 999-1003) והוא דווקא מתאים מעין כמוהו שהחג הזה המציין שנה חדשה וזמן חדש יקרא על שמו גם מכיוון שהיה המתמטיקאי והמדען היחיד שהגיע אי פעם לתפקיד הבכיר של האפיפיור (וגם הצרפתי הראשון שהיגיע לתפקיד זה) . הוא האיש שיצר את השעון המכני הראשון באירופה. כה גדולים היו כישוריו עד שייחסו לו כוחות כישוף עצומים והוא נחשב במסורת לאחד המכשפים הגדולים ביותר של ימי הביניים כולם. אין ספק שלגבי זמנו ז'רבר היה גאון רב תחומי, מעין לאונרדו דה וינצ'י מוקדם של המאה התשיעית. הוא היה לכל הפחות אחד המלומדים הגדולים ביותר וכנראה הגדול ביותר של זמנו. בין השאר טרח ולמד במרכז התרבות האמיתי של התקופה בעיר הנוצרית ברצלונה ובערים המוסלמיות של קורדובה ו-טולדו בספרד למרות שזה נחשב כמעט בגידה עבור נזיר נוצרי כפי שהיה ז'רבר. גרברט הפיץ באירופה את הידע המדעי המתמטי והאסטרונומי שלמד בספרד ובין השאר הביא לאירופה את הספרות ההודיות-הערביות ובהן את ההמצאה ההודית החדשה: את האפס. כאשר חזר לאירופה המציא כבדרך אגב במסגרת פעולותיו הכנסייתיות את השעון המיכני הראשון בעיר מגדבורג ושעון זה בתכנונו של ז'רבר כלל מערכת גלגלי שיניים, המופעלת על ידי משקולות מאזנות.חייו של ז'רבר היו מלאים וגדושים באינטריגות פוליטיות שהביאו אותו לבסוף לכס האפיפיור, ועיסוק זה באינטריגות לא היה יוצא דופן אז ,אבל הידע העצום שלו היה כל כך יוצא דופן שכנראה עוד בחייו ומיד לאחר מותו נוצרו עליו סיפורים שקישרו אותו עם עולם הכישוף דבר שלא אירע עם אף אדם אחר מתקופתו.

ההיסטוריון האנגלי החשוב מהמאה ה-12 ויליאם ממלסבורי סיפר כיצד ביקר בארמון תת קרקעי כישופי שנוצר בידי סילבסטר השני עצמו ארמון מדהים ומקסים מעבר לכל השוואה לכל דבר אחר בדיוק כפי שבנה אותו סילבסטר אבל שנעלם מיידית במגע הקל ביותר. בימי הביניים סיפרו שבעת שהותו בספרד למד אצל מכשף מוסלמי בעיר סביליה שברשותו היה ספר כישוף מלא בלחשים אדירים לשעבוד שדים שאותו היה ז'רבר נחוש להשיג ויהי מה. אך המכשף המוסלמי סירב לתת אותו והסתיר אותו מתחת לכר. ז'רבר גילה את המקום לאחר שקיים יחסים עם בת המכשף היפה וגנב את הספר. המכשף המוסלמי רדף אחרי ז'רבר ומהיותו מומחה באסטרולוגיה יכול היה לגלות את מקומו בכל מקום על האדמה או במים על ידי מבט בכוכבים. אלא שז'רבר הערמומי הטעה אותו בכך שהסתתר במשך זמן מתחת לגשר תלוי בין שמים וארץ בצורה שבא לא נגע באדמה או במים וכך נשאר בלתי נראה למכשף המוסלמי. לבסוף הגיע בביטחה לחוף. שם פתח את הספר וזימן שד שנשא אותו מיד למחוז חפצו .עתה ז'רבר היה נחשו בדעתו להגיע לאפיפיורות ולשם כך מכר את נשמתו לשטן והשיג את מטרתו זאת.סיפרו שהיה לו שד אישי בצורת כלב שחור וכי הייתה לו שדה אישית בשם מארידינה ושעימה קיים יחסי מין ושעזרה לו להשיג את כיסא אפיפיוריות באמצעות כשריה המיניים. (במציאות ההיסטורית הוא השיג את כיסא האפיפיורות הודות לקשריו האישיים עם הקיסר הגרמני אוטו השלישי).ולא זאת בלבד אלא שיצר ראש אדם מכני מברונזה שיכול היה לתת תשובה לכל שאלה שנשאל ולחזות את העתיד בדומה למראת כשפים.

האגדה המשיכה וסיפרה שכאשר הפך ז'רבר להיות האפיפיור סילבסטר רצה לדעת כמה זמן ימשיך לחיות כשליט העולם הנוצרי וחקר בנושא את הראש המכני והתשובה הייתה שהוא יחיה כל זמן שימנע מלבצע מיסה בירושלים, דבר שממנו יכול היה לכאורה להימנע בקלות במציאת תירוצים מדוע אינו יכול לבקר בארץ הקודש. אלא שיום אחד כאשר קידש כנסיה חדשה ולא מוכרת ברומא הרגיש את כל כוחו אוזל ושהוא מוקף בשדים. אז שמע האפיפיור את שמה של הכנסייה החדשה "כנסיית הצלב הקדוש של ירושלים". על פי האגדה הוא התוודה אז על קשריו עם השטן והשמיע הזהרה חמורה מפני כל קשר עם שדים. סיפרו שרוחו המקוללת נודדת מאז ושיללות ובכיות נשמעות באופן קבוע מארונו ושעצמותיו חרקו והתהפכו בכל פעם שאפיפיור עמד למות.פרט מעניין הוא, סילבסטר השני שלט בכנסיה בשנת 1000 לספירה שבה על פי מסורות מסוימות היו ציפיות המוניות לבוא סוף העולם. (בדומה לאלו שהיו 1000 שנה בדיוק לאחר מכן) וישנם סיפורים שרבים האמינו שקץ העולם יגיע עם הסילבסטר של 1001 מייד לאחר שהטקס הרלבנטי יבוצע בידי האפיפיור סילבסטר המכשף שליח השטן בעצמו שיביא בכך לקץ העולם.אבל נראה שלמסורות אלו אין כל בסיס היסטורי.ולאמיתו של דבר הקריירה המציאותית של האפיפיור סילבסטר השני שהייתה מלאה וגדושה בפוליטיקה עם הקיסר הגרמני והמלך הצרפתי מעניינת הרבה פחות מהאגדות שנוצרו עליו ועל קשריו עם עולם הכישוף. ואם נרצה אפשר לראות בסיפורים אליו סוג מסוים של מחמאה ועדות לרושם העצום שהשאיר על בני התקופה (מחמאה שסילבסטר היה כמובן מוותר עליה בחפץ לב).סופרת הפנטזיה ג'ודי טאר חיברה פנטזיה היסטורית על חייו של גרברט במאה העשירית לספירה בשם ars magica (1989 (שבה היא משלבת את האירועים ההיסטוריים על חייו עם האגדות שונות ובהצלחה רבה. הספר הוא בהחלט מומלץ כאחד מספריה הטובים ביותר והוא נותן תמונה מקיפה ומשכנעת של סילבסטר השני כמדען ומשף של זמנו וכאיש שאכן ראוי מכל בחינה שחג עולמי של זמן חדש יקרא על שמו.

באנציקלופדיה הקתולית בויקיפדיה עוד סקירה האפיפיור המתמטיקאי גם על גרברט באנציקלופיה למד "באוטו וגרברט גרברט והאיסלאם ספר על גרברט תמונה ארס מגי'קה מאת גו'דית טאררארס מג'יקה באמזון

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.