אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפוליטיקה של הטכנולוגיה / יובל דרור


אלי אשד's picture

הפוליטיקה של הטכנולוגיה / יובל דרור. הוצאת מפה.

אנשי הקדם נגד הסינגולריות 

העיתונאי לענייני מחשבים מדע ואינטרנטיובל דרור פרסם לאחרונה את הספר "הפוליטיקה של הטכנולוגיה" שבו הוא רומז על חוסר שקט עצום כלפי הכיוונים שלעברם נעה הטכנולוגיה היום.

"הטכנולוגיה היא קללה שיש לפגוע בה להשמיד אותה,להילחם בה. היא נושאת את הדי אן אי הפוליטי של מי שפיתח אותה ". (מתוך "הפוליטיקה של הטכנולוגיה ,מאת יובל דרור , ע' 48)

עיתונאי טכנולוגיות האינטרנט יובל דרור פרסם לאחרונה בהוצאת מפה את הספר המעניין מאוד "הפוליטיקה של הטכנולוגיה" שבו הוא עוסק לא רק או לא כל כך במה שצפוי לנו בעתידנו, הדיון הרגיל שמצפים ממנו לאדם בתחומו, אלא גם בשאלה הלא פחות חשובה אך שבה עוסקים בדרך כלל הרבה פחות: "האם זה שווה את כל זה"?

יובל דרור עצמו הוא אחד העיתונאים הנחשבים ביותר על נושא המחשבים ובכל הקשור בהם כיום. הוא עומד לפחות באותה דרגה עם דודי גולדמן מידיעות אחרונות. אבל לא מן הנמנע שלאורך השנים, כמו גולדמן, הוא מתלהב פחות ופחות ממה שהוא מסקר. אני זוכר למשל כתבות של גולדמן משנות התשעים שבהם סיקר את האינטרנט בהתלהבות אובססיביתממש שהדביקה את הקוראים.

מאז דומה שההתלהבות שלו גוועה ומתה, כפי שהראתה סדרת טלוויזיה שיצר עבור ערוץ 8 בשם "העתיד כבר כאן" שבה הוא מקונן על מצבו המתדרדר והולך של הנוער כתוצאה מהטכנולוגיה הארורה ועל כך שההתפתחות המדעית רק הפכה את האנשים לפחות מאושרים.

עדות נוספת לסלידתו הגוברת מהתחום אפשר למצוא בראיון הביזארי הזה עימו שפורסם לאחרונה בבלוג שבו ניכרת בין השיטין סלידה עזה מתחום האינטרנט בכלל ומהבלוגים ומהעוסקים בהם בפרט.

נראה שהיום שגולדמן הוא עוד עיתונאי המסקר לפרנסתו נושא שכבר אינו מעניין אותו באמת. וכפי שטרח לציין ולהבהיר אחת ולתמיד בראיון אחר שלו גם אין לו כל דעה שהיא על הנושא שהוא מסקר. האם זה מה שקרה גם עם דרור?

אנשי הקדם נגד הסינגולאריות

בספר של דרור יש חלק חשוב ומעניין ביותר שעוסק בנושא ההתנגדויות לטכנולוגיה מאז ימי הלודיטים, קבוצות הפועלים שתקפו את בתי החרושת הממוכנים לטקסטיל וניסו להרסן וזאת מתוך השיקול (הנכון) שבתי חרושת ממוכנים אלו רק הורסים את תנאי העבודה שלהם. הם נכשלו אבל אין לטעות בנימה של סימפטיה שדרור מלווה בה את תיאור מאבקם. הוא מדווח על קיומן של קבוצות "סביבתיים" שקוראות לנטוש את כל הטכנולוגיה הקיימת ולחזור לתקופת האבן לכפרים קטנים שבהם לא יהיה שמץ של טכנולוגיה וזאת מאחר שהטכנולוגיה הקיימת הורסת את כדור הארץ.

וזה מזכיר לי קטע מספר שפרסם לפני כ45 שנה הסופר ''אבנר כרמלי". ספר בשם ''הבלשים הצעירים בתעלומת גביע הקסמים''( 1961) שבו גיבוריו הינם חבורת הבלשים הצעירים הנאבקים בארגון מסתורי בשם "אנשי הקדם" - "כת דתית חשאית הרוצה להחזיר את העולם לימי קדם האפלים והחשוכים, לימי העבדות ועבודת האלילים". כלומר הארגון נחוש בדעתו להחזיר את האנושות אחורה באבולוציה. לשם כך מנסה הארגון במהלך הספר לשים את ידו על משקה שכל מי ששותה ממנו הופך לקוף וכל זאת כדי ליישם זאת על כלל המין האנושי.

"אנשי הקדם " הנ"ל הם ככל הנראה פארודיה על אנשי התנועה הכנענית של יונתן רטוש ואהרון אמיר שגפני בעצמו השתייך אליה זמן מה וככל הנראה בשלב זה הסתכסך עם חבריו .וכידוע אין סלידה גדולה לעניין מסוג כלשהו מסלידתו של מי שהיה פעם חלק מאותו עניין ונטש אותו.

כמובן "כרמלי" לא טרח להסביר בספר בפירוט את האידיאולוגיה של ארגון "אנשי הקדם" ומדוע שהוא ירצה להחזיר את האנושות אחורה באבולוציה ובאופן כללי זה נראה לקוראיו דאז כעוד אחת מההמצאות המטורפות שסופר זה התפרסם בהם.

ובכן, כפי שספרו של דרור מראה, בזמננו יש ארגונים כאלה. ארגונים של שומרי סביבה קיצוניים שטוענים שהמין האנושי הורס את כדור הארץ ועושה זאת עוד מאז התקופות הפרהיסטוריות.

"את המאבק הזה ,טוענים הסביבתיים ,כבר הפסדנו משום כך הדרך היחידה להציל את העולם היא לוותר על הטכנולוגיה לגמרי ".

מה שיגרום כמובן למותם של מאות מליוני אנשים אולי מליארדים, אבל זהו מחיר שאין לי ספק שהסביבתיים ישלמו בשמחה שכן החלופה היא לדעתם השמדת כדור הארץ כולו. כמה מאנשי קבוצות אלו טוענים שכדור הארץ הוא אורגניזם חי (הם קוראים לו ''גאיה'') שבבוא היום יפטר מהמין האנושי המזיק. מבחינת הקבוצות הנ''ל זהו דבר טוב. ברור שמבחינתם עדיף שבני האדם יוותרו על כל הטכנולוגיות שלהם ויחזרו למערות או לעצים או עדיף לים (האנשים הם אותם אנשים והים הוא אותו הים). נכון יש בכך אמת אולם השאלה היא אם אנחנו כבר יכולים לחזור על עקבותינו שהרי כל דבר שהאדם יצר מאז שירד מהעצים הרס משהו.

דרור מביא את סיפורו של היוניבומבר: טד קוזינסקי הטרוריסט ששלח חומרי נפץ לביתם של מדענים שונים וגרם לפציעתםוהריגתם בכמה מקרים עד שנלכד כתוצאה ממאמר שכתב בגנות התרבות המודרנית.הוא התגלה כפרופסור לשעבר, מאמין אדוק באיום שאותו מהווה הטכנולוגיה על הרוח האנושית . קוזינסקי קרא לשרוף את הטכנולוגיה להשמיד את התוצרים שהיא מביאה, ולחזור בטבע על מנת לגור בקהיליות קטנות שמשתמשות רק בטכנולוגיות בלתי מזיקות לסביבה. דרור רומז בספרו שהוא אינו מוצא את טיעוניו כשגויים.

האם הם צודקים? לא לדעתי. היקום נועד לשימוש האינטליגנציה שגם גורמת לו נזק אבל גם מביאה תועלת ובסופו של דבר היא היחידה שיכולה להעריך אותו, דבר שבעלי החיים אינם מסוגלים לו. המין האנושי עם כל הנזק שהוא גורם יכול לתרום הרבה גם ל''גאיה''. אבל כן בשביל זה יש ללכת בכיוון שונה מזה שהוא הולך בו עכשיו. כיוון של יתר התחשבות בסביבה.דרור דן גם בחלק האחר של המשוואה בתומכי הטכנולוגיה הקיצוניים שמאמינים שבסופו של דבר היא תעלה אותנו לשלב הבא באבולוציה "הסינגולאריות" או בעברית "הייחודיות". רעיון שהומצא בידי סופר המד"ב ורנון וינג'. בסיי הרעיון הינו שבלתי אפשרי לתאר מה יהיה מעברה שכן המין האנושי יעלה בה כמה שלבים קדימה.

זאת נשמעת כאמונה דתית לכל דבר אבל יש אנשים רבים שמאמינים בכך ברצינות. יש מספר גדול לא פחות וככל הנראה הרבה יותר שחוששים מהיום הזה כמסמל את השתלטותה הבלתי ניתנת לעצירה של הטכנולוגיה על האדם. אני מנחש שאחת הסיבות להתחזקות המואצת שאנחנו רואים היום של הדתות השונות ושל הניו אייג'. בחברה יש קשר לחשש גובר והולך זה מהטכנולוגיות. ולא מן הנמנע ושבעתיד נראה את ההופעה החוזרת של הלודיטים בגרסה חזקה בהרבה ובסוג של "ג'יהאד באטלריאני" בדומה לזה שמתואר בספרי חולית של פרנק הרברטכנגד הטכנולוגיות והמכונות. אין לי שום ספק שקבוצות "אנשי הקדם" שאותם מתאר דרור לא ישארו אנשי שוליים מוחלטים בעתיד.

"למרבה המזל ", מסיים דרור "בעת כתיבת שורות אלה, המחשבים עדיין רחוקים מן היום שבו ישתלטו על העולם. אבל סליחה ,האם המחשבים לא השתלטו כבר הלכה למעשה על העולם?"

ואיפה דרור עצמו, הכותב לא אובייקטיבי, מרגיש כלפי כל זה? דומה שגם הוא כמו גולדמן מתלהב פחות ופחות ממה שהוא מתאר במדוריו אבל המציאות היא מה שהיא והוא מנסה (בסלידה הולכת וגוברת) להישאר עדכני ולתאר אותה עבור הקהל הרחב. את דעתו הפרטיתבנושא הצורך של האדם בטכנולוגיה הוא מעדיף להשאיר לעצמו אבל לא אתפלא אם יתברר שהיא אינה שונה בהרבה מזאת של טד קוזינסקי.

קישוריםראיון עם דרור

פרטים על יובל דרור

הבלוג של יובל דרור

קטעים מהפוליטיקה של הטכנולוגיה

פרק מהספר

יובל דרור עונה לשאלות

דרור על 35 שנות אינטרנט

את המציאות בבקשה

יובל דרור על חטיפת האינטרנט

יובל דרור על הקוד של גייטס דרור מאבד שליטה דודי גולדמן בשלבים (סופניים ?) של איבוד כל עניין דודי גולמן מוסיף

דודי גולדמן על העתיד כבר כאן יובל דרור ובלוגרים אחרים

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.