אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כמה הערות לסדר


העולם (לא) שייך לצעירות

זה עתה הלכה לעולמה הסופרת המוכשרת בתיה גור. גור, אמו המסורה של הבלש השרמנטי מיכאל אוחיון, נאבקה בסרטן ועזבה את גופה כשהיא בת 57 . הביוגרפיה של בתיה גור חביבה עליי במיוחד. שנים ארוכות הילכה בין מסדרונות התיכון שליד האוניברסיטה הירושלמי ולימדה ספרות. רק בגיל 39 (!) הפכה סופרת מוצלחת ופיתחה קריירה מקומית ובין לאומית משגשגת.

זה עתה הלכה לעולמה הסופרת המוכשרת בתיה גור. גור, אמו המסורה של הבלש השרמנטי מיכאל אוחיון, נאבקה בסרטן ועזבה את גופה כשהיא בת 57 .

הביוגרפיה של בתיה גור חביבה עליי במיוחד. שנים ארוכות הילכה בין מסדרונות התיכון שליד האוניברסיטה הירושלמי ולימדה ספרות. רק בגיל 39 (!) הפכה סופרת מוצלחת ופיתחה קריירה מקומית ובין לאומית משגשגת.

העולם, מסתבר, לא שייך בהכרח לצעירות. לעיתים הוא שייך דווקא למוכשרות בנות כל הגילאים.

יהי זכרה ברוך.

העולם (לא) שייך לצעירות 2

זה עתה זכתה השחקנית חנה לסלאו בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן. בדרכה לתואר הביסה עשרות יפהפיות חטובות שטענו לכתר מעל המסכים.

סבתא זפטה מעולם לא הייתה כוס התה שלי אבל שמחה גדולה הציפה גם אותי כשגונבה הבשורה לאוזניי .

יופי לה ולנו , חשבתי לעצמי בחיוך וגם..נכון..העולם, מסתבר, לא תמיד שייך לצעירות זקורות חזה ובלונד, אלא דווקא למוכשרות, בנות כל הגילאים.

נשים מדברות נשים

ליישובי הקט הגיעה הצגה לא מוכרת. "נשים מדברות נשים" אמרו הכותרות "הצגה (לא) לנשים בלבד." באולם ישבו כמאה איש, רובן, כמה צפוי, בנות המין הידוע, מיעוטם בני המין השני.

על הבמה ישבה בל גבריאל –פריד בתפקיד המטפלת (תפקידה האמיתי בחיים בהיותה עובדת סוציאלית המשלימה את עבודת הדוקטורט).

רגע לפני עוזבת בל את עבודתה במכון גמילה, תוך אריזת חפציה לתוך קופסת קרטון גדולה היא נתקלת בארבע תיקי מטופלות, ה"מופיעים" בזה אחרי זה על הבמה.

את המטופלות כולן מגלמת דורית פלד-הרפז, קומיקאית בדרך כלל, שחקנית קצת יותר רצינית הפעם.

ראשונה "עלתה" גלית, אשת הקריירה הפרפקציוניסטית, סמנ"כל בחברת הייטק הידועה גם בכינוי "אשת הקרח". מחד סובלת גלית מבעיות ביוץ ומרגישה כי עולמה חרב עליה כשמסתבר שתזדקק להפרייה.

מאידך אינה רוצה להיות כבולה לילדים ונעה בין הרצון לשמור בכל הכח על מקום עבודתה האהוב ובין וייסורי המצפון הקשים אל מול הילדים שעמלה להביא לעולם.

שנייה הגיעה מירי שעזבה את האוניברסיטה כדי לגדל את ילדיו של בעלה העשיר והנערץ . היא נעימה תמיד, אשת חברה מוכשרת וחיה בעיקר את חייו.

"ככל שהוא גדל כך אני קטנה" היא מספרת בכאב ומוסיפה כיצד לא הרשתה לעצמה מעולם להתפתח , כיצד סוגר עליה כלוב הזהב של חייה הנוצצים. למרות שהיא מתנייעת במכונית ספורט יקרה הרי שחייה הם בעצם " חיי סינדרלה: אני המשרתת, הוא הנסיך."

שלישית עלתה לבמה שולה הנושאת על כתפיה ארבע ילדים, בעל חולה, הורים מזדקנים וגם מקום עבודה. שולה מג'נגלת בין כל המטלות מבלי יכולת לעצור , להקשיב לעצמה ואפילו ליהנות לפעמים. הכל קטן עליה עד להתקף החרדה שהביא אותה לפתח חדר המיון.

רביעית ואחרונה עלתה ובאה אשת האלכוהוליסט שסבלה מאב שתיין והתחתנה עם אחד כזה בדיוק. בניגוד לאמה, ששמרה את הסוד ונשארה בבית, אספה היא כוחות אחרונים והלכה.

במהלך ההצגה נוצר בין הדמות המשוחקת והמטפלת דיאלוג מעניין . האישה מתארת את חייה והמטפלת מעלה תובנות בסיסיות וזורקת נקודות אור המעמיקות את הסיפורים.

היא לא שופטת , כן מייעצת, מזכירה לנשים ולגברים בקהל עד כמה יש בדמויות מכולנו. עצתה האחרונה ואולי החשובה מכולם נכונה לגברים ונשים כאחד: "אל תשכחו להגדיר לעצמכם איפה אתם רוצים להיות" היא אומרת בקול שקט " אם לא מגדירים נתקעים , וכמו אותה צפרדע שמתוך מים רותחים תזנק החוצה אך מתוך מים המתחממים לאיטם תאבד כוח ותשקע – כך גם אנחנו. נתקעים במקום רע, מתעייפים ומאבדים כוח."

כמה וכמה דברים קרו לי במהלך ההצגה. כמו צופים/צופות אחרים גם אני צחקתי מאוד בקטעים מסוימים ובקטעים אחרים הקשבתי בשקט מהורהר.

כמו כולם הייתי גם אני עסוקה בקטלוג.

תוך דקות חולקו כל הנשים בחיי (כן, כן ,גם אני-עצמי ) לכל אחת מארבעת הדמויות.

נכון, הן היו מוקצנות –משהו ובכל זאת הייתה כל דמות כל כך חיה, כל כך מהחיים, שקשה היה שלא להזדהות.

בין לבין חשבתי לעצמי למי בדיוק מיועדת ההצגה? האם לנשים שכבר חוו נישואין/ ילדים/ וקריירה ויכולות למצוא את עצמן על הבמה?

או אולי דווקא לבחורות צעירות שהכל עוד לפניהן , רגע לפני שהן מתחילות לנהל מערכת החיים הפרטית העשויה לפנות לכל סוגי כיוונים?

"לאלה גם לאלה" עניתי לעצמי, וגם לגברים שבחבורה המעוניינים לחוות נקודת מבט נשית מכיוון שונה לגמרי.

"נשים מדברות נשים". מומלץ בחום.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת טלי חרותי סובר

.