אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה חלק א


"מדריך הטרמפיסט לגלקסיה"

"המסעדה שבסוף היקום"

"החיים היקום וכל השאר"

שלושה חלקים מטרילוגיה בחמישה חלקים

"כך דרכם של מבוגרים החובבים ספרות ומספרים.... אם תאמרו להם: "הראיה לכך שהנסיך הקטן היה חי וקיים ולא משל היה, היא העובדה שהוא היה חביב וחמוד, אהב לצחק ובקש לו כבשה. אם מישהו רוצה בכבשה, משמע שהוא חי וקיים" אם תאמרו להם כלום ירדו לסוף לדעתכם? הלא ישרבבו כתפיהם ויתייחסו אליכם כאל תינוקות! מה שאין כן אם תאמרו להם: "הוא בא מכוכבית "ב-612" דבר זה יתקבל על דעתם ולא יוסיפו להטרידכם בשאלותיהם המוזרות."[1]

ציטוט זה, מ"הנסיך הקטן" של אנטואן דה סנט-אכזופרי, משקף את הבעיה העיקרית שהתמודדתי איתה בזמן כתיבת המאמר. מאמר העוסק בספרים אלו שכל כך אהובים אלי. מצאתי את עצמי מנסה לנתח ספרים שאיני בטוח שיש לנתח אותם. הרגשתי, אם להשתמש בשפה של סנט-אכזופרי[2], שאני מנסה לתאר ב 'מושגים של מבוגרים' את מה שיש לתאר ב 'מושגים של ילדים'. הכוונה היא שאולי אין לתאר ספר זה בדרכי תיאור מדעיות ומדויקות כביכול, כלומר ב 'שפת המבוגרים' לפי הגדרת סנט-אכזופרי. הדרך 'המבוגרת' לתאר צרוף של הומור וזוועה (כלומר גרוטסקה), היא להראות מספר מקומות בהם מתרחשים מאפייני ההומור ולהראות שלמספר מקרים אלו מחוברים מקרי זוועה. דרך זו אינה נראית כמעבירה את התחושה. ככל שהדבר נוגע לי היה מספיק לומר שספר זה גורם לחיוך על הפרצוף. אבל אין זה חיוך של שמחה, או חיוך שגורר צחוק פראי, זה חיוך שמשהו מגביל אותו, חיוך מריר וציני. חיוך שהמחייך אותו מודע להומור, אבל ההכרה בזוועה שמתלוות להומור זה מונעת ממנו לחייך חיוך מלא ולא מוגבל.

למרות הכל אציג במאמר זה דוגמאות וניתוחים אשר כתובים בשפה 'מבוגרת' כביכול, היות שספרים אלו חביבים עלי במיוחד והעיסוק בהם באספקט המחקרי גרם לי הנאה רבה.

את המאמר אחלק לשני חלקים. בראשון אתייחס לדמויות המרכזיות ואציג סקירה ואפיון כל אחת מחמש בדמויות המרכזיות במדריך[3]. בחלק השני אתייחס לכל ספר משלושת הספרים בנפרד תוך השמת דגש על מאפיינים גרוטסקיים בהם. בהמשך אציג התייחסות כללית לרעיונות המופעים במדריך בדגש כמובן על הגרוטסקי.

חלק א': הדמויות המרכזיות בסדרת הספרים:[4] 

דמותו של ארתור דנט היא דמות אופיינית לגרוטסקה המודרנית. הוא שילוב של רברבן (אליזון) עם דמות מעוררת רחמים-פתטית. הרברבן הוא בעל תכונה מרכזית שהוא בעל יומרות שאין להן כיסוי במציאות. הרברבן יראה את עצמו כגיבור כאשר למעשה הוא פחדן, יחשוב שהוא כחם כאשר למעשה הוא טיפש וכדומה. פער זה בין היומרה של הרברבן לבין המציאות גלוי למביט מהצד אבל לא לרברבן עצמו המשוכנע באמיתות יומרתו. זאת תוך התעלמות מוחלטת מהסתירות שבאות מצד המציאות. בגרוטסקה המודרנית מחלפיה את דמותו של הרברבן דמותו של הנורמופט.

1. ארתור דנט (arthur dent)– הוא המייצג של המין האנושי לאחר הריסת העולם (לטריליאן, שהיא גם שריד של מין האנושי, אתייחס בהמשך). ככזה דמותו היא הדמות המרכזית בסדרה ולכן אתאר אותו במעט יותר הרחבה מהדמויות האחרות. שמו הוא שילוב של השם של המלך אנגלי האגדי- ארתור, מלך שנחשב לשיא של אנגליה, והמילה dent שמשעמותה שקע או גומה. ניתן לראות את שמו כאמירה ששיא האנגליות, הוא למעשה גומה קטנה ביחס ליקום. שילוב זה מהווה חיבור קומי, מחבר חומרים גבוהים, כמו המלך ארתור, עם מושג יום יומי נמוך יותר כמו גומה.

דמותו של ארתור דנט היא דמות אופיינית לגרוטסקה המודרנית. הוא שילוב של רברבן (אליזון) עם דמות מעוררת רחמים-פתטית. הרברבן[5] הוא בעל תכונה מרכזית שהוא בעל יומרות שאין להן כיסוי במציאות. הרברבן יראה את עצמו כגיבור כאשר למעשה הוא פחדן, יחשוב שהוא חכם כאשר למעשה הוא טיפש וכדומה. פער זה בין היומרה של הרברבן לבין המציאות גלוי למביט מהצד אבל לא לרברבן עצמו המשוכנע באמיתות יומרתו. זאת תוך התעלמות מוחלטת מהסתירות שבאות מצד המציאות. בגרוטסקה המודרנית מחלפיה את דמותו של הרברבן דמותו של הנורמופט. נורמופט הוא מונח שנועד לציין שהטירוף האמיתי הוא לחיות את מה שמוגדר חיים נורמליים. הנורמופט חי לפי הקונבנציות של החברה ללא כל ניסיון לחשוב או לערער עליהן. כמו במקרה של הרברבן, גם במקרה זה נוצר פער בין היומרה למציאות. היומרה הגדולה ביותר של הנורמופט זה לחשוב שהתנהגותו היא הנורמלית. למביט מהצד ברור שהתנהגותו 'הנורמלית' היא מטורפת לגמרי לאור המציאות (כפי שאראה בפרוט לגבי ארתור). אבל למרות זאת הנורמופט משוכנע שהוא הנורמלי.

אצל ארתור דנט ניתן לראות אפיונים אלו בברור.לאורך כל המדריך הוא מנסה להיאחז במציאות המוכרת לו. הוא מנסה לחשוב בהיגיון[6] ולהתנהג כפי שהתנהג בכדור הארץ. זאת למרות שכדור הארץ התפוצץ והוא תופס טרמפים בחלוק רחצה. ברור שבמצב כגון זה לנסות לשמור על ההתנהגות המקובלת בכדור הארץ, זה מטורף לגמרי. ניתן לראות לכך כמה דוגמאות:

דוגמא ראשונה היא האובססיה של ארתור לגבי תה. למרות כל מה שעבר הדבר העיקרי שהוא מנסה להשיג (בייחוד בשני הספרים הראשונים) הוא ספל תה. לשתות תה זו ההתנהגות הנורמלית, אבל לא במציאות שהוא נמצא בה. במציאות שבה המקום היחיד שבו עושים תה הושמד, הוא נמצא בחללית ורוב הזמן מנסים להרוג אותו, להתעקש על כוס תה זה טירוף מוחלט. פורד (ראי פרוט בסעיף הבה) מתייחס לכך בסצנה בה העכברים מנסים להחליף את מוחו של ארתור. פורד מעיר בציניות - "כל מה שתצרכו לעשות הוא לתכנתו לומר – מה? ו-איני מבין, איפה התה ואיש לא יבחין בהבדל"[7]. פורד מודע לכך שהניסיון של ארתור להיאחז בפרט זה הופך לסוג של רובוט. רובוט שאינו מצליח לחרוג מתכנותו, לא מצליח לחרוג ממה שהורגל להגדירו כהתנהגות נורמלית. דאגלס אדמס מדגיש את ההרסניות שבהתנהגות זו ע"י כך שהוא מראה שספל התה כמעט גורם להשמדתו של ארתור. בתחילת הספר השני מותקפת ספינת החלל 'ליבת הזהב' (heart of gold) ע"י הווגונים. הספינה אינה יכולה להגיב בגלל שהמחשב עסוק בלנסות לייצר תה בשביל ארתור[8]. כפי שפורד אומר לארתור- "מת לכוס תה, אה?". האמירה של פורד היא דו משמעית וצינית, למעשה הוא מנסה להגיד שארתור הולך למות בגלל כוס התה. לא צריך להתאמץ כדי לעשות אנלוגיה פשוטה. ע"י אנלוגיה זו ניתן הבין שחוסר היכולת של ספינת החלל להגן על עצמה בגלל הכנת תה, מקבילה לחוסר היכולת של ארתור להתאים את עצמו למצב חדש. כל עוד הוא נאחז בעולמו הישן ומסרב לקבל את המצב החדש, הוא מתקשה להתאקלם למצב החדש (לא יכול להגן על עצמו).

דוגמא נוספת היא שקית פצפוצי האורז לאחר שכדור הארץ מושמד, עולים פורד וארתור על חלילית ווגונית. ארתור נאלץ להתמודד עם עולם חדש ולחלוטין לא מוכר. הוא לא מנסה להתמודד עם עולם זה אלא להיאחז בעולמו הקודם. ארתור מנסה לחפש שקית של פצפוצי אורז כדי להרגיש בטוח. "הוא היה מרגיש בטוח יותר לו לצד לבני הדנטראסים, ערימות המזרנים הסקונשלוסים והאיש מביטלג'וז האוחז דג צהוב קטן ומציע לארתור לשים אותו באוזנו, לו לצד כל אלה היה רואה גם שקית קטנה של פצפוצי אורז. אבל הוא לא ראה ולא הרגיש בטוח." השאיפה לקבל בטחון מפצפוצי האורז היא זהה במניעים שלה לאובססיה של ארתור עם התה. בשני המקרים הוא מנסה לקבל בטחון ע"י הצמדות לעולמו הקודם ובשני המקרים הוא נכשל. במקרה של התה התוצאה היא הפוכה והוא כמעט גורם למותו.

במובן זה ארתור הוא נורמופט, הוא שקוע בדרך חיו ומנסה ליישם אותה בכל מקום מבלי להתחשב בנסיבות. בכך הוא דומה לדמויות של קפקא. גרגור סמסא, לדוגמא מסרב לקבל את המציאות הפרנואידית בתוכה הוא נמצא. מציאות בה אדם יכול בוקר אחד להפוך לחרק. הוא מסרב לקבל את הפיכתו לחרק ומנסה להיאחז בפעולות מחייו הקודמים (כמו חשיבה על איזה צד לישון או כיצד ללכת לעבודה).[9] כך גם ארתור מסרב לקבל את המציאות הפרנואידית בה הוא נמצא. הוא לא מתמודד עם העובדה שכדור הארץ הוא למעשה מניפולציה כדי למצוא שאלה. הוא לא מנסה להתמודד עם אלה שמנסים להרוג אותו כל הזמן (הווגונים, מערכת ההגנה של פלנטת מאגרתיאה[10], אגראג'אג[11] ועוד). אלא הוא מנסה להיאחז בפרטים מחייו הקודמים, פרטים שגורמים לו להרגיש כאילו הכל נורמלי. זאת למרות שבמציאות שהוא נמצא בה להיאחז בפרטים אלו זה הטירוף האמיתי וזה הדבר הלא נורמלי ביותר שאפשר לעשות.

מצד שני קשה לקבוע בסיפור זה מה נורמלי. אומנם זה לא נורמלי לנסות להכין תה במציאות שבה ארתור נימצא. אבל מציאות שבה – כדור הארץ נהרס כחלק ממזימה של פסיכיאטרים, עכברים עושים ניסויים בבני אדם והיקום נשלט ע"י מי שהנאתו הגדולה ביותר היא לגלות שעיפרון עושה סימנים על נייר- היא בעצמה מציאות מטורפת לגמרי. בעולם שבו המציאות היא מטורפת, האם אפשר לומר שלהתעלם מהמציאות זה דבר לא שפוי לעשות! הגבול בין מטורף לשפוי נעלם כמעט לגמרי, כי אין מציאות שפויה שביחס אליה ניתן להתייחס למשהו כמטורף. לכן מתעוררים אצל הקורא רחמים על ארתור. קשה שלא לרחם על מי שכל הכוכב שלו נהרס והוא נזרק לתוך יקום מטורף לגמרי. על רקע הטרוף של המציאות, הנסיונות שלו להיאחז במה שהוא רואה כנורמלי, אינם נראים כל כך מטורפים אלא אולי הירואים במקצת. ישנה גבורה בלנסות לשמר תרבות שנעלמה. אבל ניסיון זה הוא חסר סיכוי ולכן הופך ארתור לדמות מעוררת רחמים. המתח בין שני צדדים אלו, הצד של הנורמופט והצד הפתטי, יוצר עניין, כאשר הקורא לא יכול להכריע לכאן או לכאן.

מתח זה אופייני לדמויות של קפקא ושל בקט. אבל בניגוד לדמויות של יוצרים אלו, ארתור הוא איש נחמד (לפחות לפי דעתי). איש שיוכל להיות נחמד לשתות איתו כוס בירה בפאב. להוציא את עניין התה, הנראה קצת אובססיבי לישראלי. האנגלים ככלל הם באמת בעלי אובססיה לתה. בטיול שלי בדרום אמריקה, פגשתי אנגלי ששלחו אליו לצי'לה את סוג התה שהוא אוהב. ניתן לראות אצל אנגלי זה את אותה היאחזות של ארתור. גם אנגלי זה ניסה להיאחז בעולם המוכר לו אל מול מציאות שהיא חדשה לגמרי בשבילו. המוזרות של האובססיה לתה היא לדעתי תלוית תרבות. אם לדוגמא היה מוחלף התה בקפה שחור עם הל, היה הדבר אולי נראה מובן יותר לקורא ישראלי. הקורא הישראלי אולי לא היה רואה ברצון לשתות קפה שחור בחלל התנהגות אובססיבית כל כך כמו רצון לשתות תה. על פי ניסיוני מטיילים ישראלים שפגשתי, הזמינו קפה מהבית ולדעתי הם עשו זאת בדיוק מאותה סיבה שהאנגלי וארתור רצו תה.

ארתור אינו נורמופט לא נחמד כפי שמוצג השומר הווגוני[12]. השומר הווגוני שעומד להרוג את ארתור ואת פורד אינו מרוצה מעבודתו מלבד הצעקות שהוא צועק בה. הוא בחר בעבודה זו רק בגלל שדודתו אמרה לו שזה נחשב מקצוע טוב. כלומר הוא בחר בעבודתו רק בגלל הנורמה של החברה ולא בגלל שהוא נהנה ממנה (מלבד מהצעקות). הוא אינו פורש כי הוא רוצה להתקדם בחברה ואין זה משנה שהקידום הוא לתפקיד חסר משמעות "קצין צעקות בכיר". הנורמה אומרת שצריך לעבוד ולהתקדם ולכן הוא רוצה לעבוד ולהתקדם, זאת תוך התעלמות מכל דבר נוסף, כולל אושרו שלו.

שארתור אם כן הוא טיפוס די נחמד וזו כנראה גם הסיבה שפורד היה ידיד שלו בשהותו בכדור הארץ והציל את אותו כאשר הכוכב נהרס. מעשה זה מעיד גם על פורד עצמו, אבל לכך אתייחס בסעיף הבה.

2. פורד פרפקט (ford prefect)– שמו של פורד אמור לשקף את היותו דומה אך בכל זאת שונה מהמין האנושי. השם פורד הוא שם מקובל לאדם אבל פורד פרפקט זה שם של מכונית ולכן הוא מוזר בתור שם של אדם. פורד נראה כאדם אבל הוא מביטלג'וס. ברור שיש בו משהו שונה אבל קשה לומר מה. - "היה בהופעתו שמץ מן המוזר וקשה היה להגדיר מהו. אולי העובדה שלא מצמץ די בעיניו... אולי העובדה שחיוכו היה רחב מדי..."[13]. הוא כמו האנשים בכדור הארץ, אבל לא. פורד משקף למעשה את ההתנהגות שהיא הפוכה לנורמות של כדור הארץ. ארתור כמייצג של המין האנושי הוא נורמופט. לעומתו את פורד פרפקט, שהוא השונה מהמין האנושי, ניתן לזהות כטריקסטר. זו דמות ספרותית המנוגדת לרברבן , דמות האופיינית לספרות הקומית. הטריקסטר מאופיין בכך שהערכים שלו הם הנאה והישרדות ללא אני עליון. בתחילת הסדרה פורד נראה כסוג של טריקסטר, הוא שקוע בהנאות החיים, כמו שתייה ובילויים, והוא גם היחיד שיודע איך לשרוד כאשר כדור הארץ מתפוצץ. ניתן לראות את האופי של הטריקסטר בכך שהוא מחפש אסטרופיזיקיים בכדור הארץ ולועג להם בנאה[14]. כמו כן ניתן לראות זאת בתיאור של משחק השתייה, משחק בו פורד משחק כדי להפסיד[15]. כך הוא יכול לשתות יותר ולבצע מעשה ביולוגי מגונה שגורם לו הנאה. שתי הדוגמאות הללו מדגישות את העובדה שפורד שם דגש על הנאות החיים, שותה ומבצע פעולות גופניות מגונות, וככל טריקסטר הוא לועג למי שהוא רואה כרברבן. במקרה זה מושא הלעג הוא האסטרופיזיקיים בכדור הארץ שהם בעלי יומרה להבין את היקום, יומרה שהוא יודע שהיא אינה קשורה למציאות. פורד עצמו מנסה להדגיש כמה שיותר את האופי הטריקסטרי שלו. הוא מתייחס באדישות להריסת כדור הארץ (כפי שאדגים בהמשך). בנוסף הוא מציג את עצמו כחסר מצפון שכל רצונו ליהנות ללא כל תחושת אחריות לגבי שאר היקום. כאשר פורד נדרש להציל את היקום ע"י סלארטיבראטפאסט הוא עונה שהוא רק רוצה ללכת לאיזה מסיבה ומנמק זאת: "הרופא שלי אמר לי שיש לי ליקוי תפקודי בבלוטת תחושת האחריות וחסר מולד בסיבים מוסריים,...וכי אני פטור לפיכך מהצלת יקומים"[16] . המשפט שמאפיין אותו ועליו הוא חוזר כל הזמן הוא המשפט שכתוב על המדריך "בלי פאניקה". פורד חי רק כדי ליהנות והוא מודע לכך שזה ייגמר. הוא אינו רוצה למות אך הוא מודע לכך שהדבר חייב לקרות ואם אין דרך למנוע זאת אין טעם להתרגש מכך. מסיבות אלו אין לפורד שום סיבה להיכנס לפאניקה, לא משנה באיזה מצב הוא נמצא.

במבט עמוק יותר ניתן לראות שפורד אינו טריקסטר מוחלט כפי שהוא מתיימר להיות. הוא דומה קצת ליוסאריאן ממלכוד 22. יוסאריאן טס את הטיסות ואינו מוכן לבגוד בחברים. כלומר הוא בעל מוסר ואני עליון שגרום לו לעשות דברים,למרות שהם עומדים בניגוד להישרדות העצמית. מסיבה זו יוסאריאן הוא אינו טריקסטר אלא קרוב משפחה של הטריקסטר – הוא מה שניתן לכנות 'השוטה החכם'. הוא הדמות שמסתכלת מהצד על עולם לא מוסרי. היא אינה א-מוסרית כמו הטריקסטר, אלא היחידה בעלת ערכי מוסר נכונים. גם אצל פורד ניתן לראות אפיונים אלו. הוא מתיימר להיות אדיש להריסת כדור הארץ ולמוות ההמוני אבל הוא בכל זאת מציל את ארתור. הוא מתיימר להיות אדיש לכך שהיקום ייהרס, אבל בכל זאת מצטרף להצלתו. הוא מתיימר להיות לא אכפתי לגבי העתיד של כדור הארץ אבל הוא בכל זאת מנסה להתווכח עם הגולגאפרינצ'אנים (חבורה של אנשים בעלי מקצוע ללא תועלת שהם הבסיס למין האנושי) ששוכנים בו[17]. פורד, למרות שהוא מציג את עצמו כמי שהערכים היחידים שלו הם הנאה והישרדות, מבצע פעולות (אותן פרטתי במשפט הקודם) שהן במבט ראשון נראות כנובעות מחוש של אחריות חברתית. אבל פורד שונה מיוסאריאן, בעוד האחרון הוא במפורש בעלי ערכי המוסר הנכונים לעומת עולם מטרוף ולא מוסרי בברור. לגבי פורד לא ברור אם הוא באמת בעל מוסר עדיף כלשהו או שהתנהגותו הנראית מוסרית היא למעשה א-מוסרית. פורד אומנם מציל את ארתור, אבל אפשר לומר שהוא מציל אותו רק כדי לא להיות לבד. הוא אומנם חלק מהצלת היקום, אבל הוא די נגרר לכך בעל כורחו ובנוסף בהצלת היקום ישנו ערך הישרדותי ברור. לבסוף הוא אומנם מנסה להתווכח עם ההגולגאפרינצ'אנים, אבל מהר מאד מתייאש ופונה לעיסוקיו. לסיכום ניתן לומר שאולי פורד הוא לא טריקסטר במובן המוחלט אך הוא בהחלט קרוב לכך.

מתוך הסרט. כמו כן ישנו הצד של האני הקודם. הדמות של האני הקודם אינה דמות קומית אלא דמות הרואית. היא מנסה למצוא את השליט של היקום כדי להפוך את היקום למקום טוב יותר. אבל זאפוד ביבלברוקס מצבע פעולות הרואיות למורת רוחו. העובדה שהוא נאלץ להסתכן בגלל גורלו למרות שהוא ממש לא רוצה לעשות זאת יוצרת שני אפקטים. הראשון הוא יצירת היפוך קומי, בדרך כלל המעשה ההרואי נעשה ע"י גיבור המחליט בגבורה ובאומץ לבצע אותו. לעומת זאת כאן מבוצע היפוך ומעשה הגבורה נעשה ע"י מי שמאד לא רוצה לבצע אותו. בנוסף העובדה שהגיבור נאלץ להסתכן בניגוד לרצונו ומבלי שיהיו לו הכלים לכך, הופכת את זאפוד גם למעורר רחמים.

3. זאפוד ביבלברוקס (zaphod beeblebrox) – שמו של הוא צרוף של מילים מנופח וחסר משמעות, עד כמה שאני הצלחתי להבין. זה אולי משקף את סגנון הרברבני שלו, שאמור להיות גם הוא מנופח ודי חסר משמעות. זאפוד ביבלברוקס, בן דודו של פורד פרפקט, הוא למעשה איחוד הדמויות של פורד ושל ארתור. הוא דמות שהכפילות מאפיינת אותה כפי מה דאגלס אדמס מרמז אליו ע"י היותו פיזיולוגית כפול (בעל שני ראשים ושתי זוגות ידיים). זאפוד ביבלברוקס הוא גם רברבן פתטי כמו ארתור וגם טריקסטר כמו פורד. זאפוד הוא בעל ישות כפולה גם בעלילה עצמה. ישנו האני הנוכחי שלו והאני הקודם. האני הקודם הוא למעשה האני העליון. הוא זה שמודע לערכי החברה ויש לו מטרה נעלה, הוא רוצה לגלות מי שולט ביקום כדי שיוכל להפוך את היקום למקום טוב יותר. אבל אני זה אינו קיים באני הנוכחי של זאפוד. הוא מנותק ורק משפיע בעקיפין. לכן זאפוד יכול להיות טריקסטר משולם. הוא באמת רוצה רק לבלות. מצד שני האני הנוכחי שלו הוא גם רברבן. הוא בעל יומרות שאין להן כל בסיס במציאות. זאפוד ביבלברוקס כמו רוב בני האדם אינו ניתן לתיאור בדרך חד ממדית. הוא גם רברבן וגם טירקסתר מבלי שהאחד יסתור את השני. ניתן לראות את הטריקסריות בכך שהוא גונב את 'ליבת הזהב'[18] ובאהבה הבולטת שלו לחיי נהנתנות של נשים ואלכוהול. זאפוד הוא אומנם טריקסטר משולב עם רברבן אבל ,בניגוד לפורד, הוא טריקסטר מוחלט. הוא מנסה לברוח ככל יכולתו מלנסות לגלות מי שולט ביקום והוא אפילו זונח את ספינת החלל אצל זארניוופ כדי לברוח מבצוע מסימה זו. הוא רק רוצה ליהנות ולחפש את מושל היקום ממש לא מעניין אותו. בנוסף כאשר, בספר השלישי, הוא נדרש להציל את היקום הוא מסרב וחוזר לספינת החלל שלו. הסיבה היחידה שהוא חוזר לעזור להציל את היקום זה משום שאין לו דבר אחר לעשות ומשעמם לו[19]. הוא מסוגל להיות טריקסטר ולדאוג רק להישרדות ובעיקר להנאות שלו משום שהאני העליון שלו מנותק ברובו מהאני הנוכחי שלו.

זאפוד ביבלברוקס, בן דודו של פורד פרפקט, הוא למעשה איחוד הדמויות של פורד ושל ארתור. הוא דמות שהכפילות מאפיינת אותה כפי מה דאגלס אדמס מרמז אליו ע"י היותו פיזיולוגית כפול (בעל שני ראשים ושתי זוגות ידיים). זאפוד ביבלברוקס הוא גם רברבן פתטי כמו ארתור וגם טריקסטר כמו פורד. זאפוד הוא בעל ישות כפולה גם בעלילה עצמה. ישנו האני הנוכחי שלו והאני הקודם. האני הקודם הוא למעשה האני העליון. הוא זה שמודע לערכי החברה ויש לו מטרה נעלה, הוא רוצה לגלות מי שולט ביקום כדי שיוכל להפוך את היקום למקום טוב יותר

זאפוד ביבלברוקס, הוא, כאמור, גם בעל צד רברבני. את הרברבנות של זאפוד מאפיינות כמה אפיזודות. דוגמא ראשונה היא ההגעה לטקס חניכת 'ליבת הזהב'. הוא מגיעה בכלי שכל מה שחשוב בו הוא החיצוניות שלו[20]. כך ניתן לראות שזאפוד שם דגש רק על הראווה ולא על התוכן. דוגמא נוספת היא החשיבה שלו על עצמו כגיבור "בכל זאת המשיך בזחילתו הזריזה מאחר שהיה גיבור שכזה."[21] זאת למרות שהסיטואציה מראה אותו למעשה כפחדן הבורח כל הזמן. הדוגמא האחרונה לרברבנות שלו היא המחמאות התמידיות שהוא מרעיף על עצמו. הוא רואה את עצמו אחלה של בחור, בחור לעניין ובקיצור מרכז העולם. הציפייה של הקורא, עקב הסכמה הקומית, היא שהרברבן יאלץ להתמודד עם המציאות ושהיא תנפץ את היומרות שלו. אבל בניגוד לצפייה שהמציאות תשבור את היומרות של זאפוד ביבלברוקס, יומרות שברור לקורא שהן שקריות, ברגע המכריע באה המציאות, מפתיעה את הקורא ומחזקת את זאפוד. זאפוד מובל לתוך המערבולת הפרספקטיבה הטוטאלית שאמורה להשמיד את מוחו מתוך ההבנה המלאה של מקומו ביקום. אבל במקום שזאפוד יבין את אפסותו הוא רואה שהוא מרכז היקום[22]. ישנו בכך היפוך קומי, הקורא מצפה לתוצאה מסוימת ומקבל בדיוק את התוצאה ההפוכה.

כמו כן ישנו הצד של האני הקודם. הדמות של האני הקודם אינה דמות קומית אלא דמות הרואית. היא מנסה למצוא את השליט של היקום כדי להפוך את היקום למקום טוב יותר. אבל זאפוד ביבלברוקס מצבע פעולות הרואיות למורת רוחו. העובדה שהוא נאלץ להסתכן בגלל גורלו למרות שהוא ממש לא רוצה לעשות זאת יוצרת שני אפקטים. הראשון הוא יצירת היפוך קומי, בדרך כלל המעשה ההרואי נעשה ע"י גיבור המחליט בגבורה ובאומץ לבצע אותו. לעומת זאת כאן מתבצע היפוך ומעשה הגבורה נעשה ע"י מי שמאד לא רוצה לבצע אותו. בנוסף העובדה שהגיבור נאלץ להסתכן בניגוד לרצונו ומבלי שיהיו לו הכלים לכך, הופכת את זאפוד גם למעורר רחמים. סכמה זו של גיבור בעל כורחו נפוצה בסרטי פעלה רמה ד', הגיבור פעול על פי גורל שהוא מסרב לקבל אותו.(לדוגמא "ילד הזהב" עם אדי מרפי). סכמה זו יוצרת את תגובה של גיבור מגוחך אבל מעורר הזדהות, אותה תגובה שיוצרת גם דמותו של זאפוד ביבלברוקס.

. מרווין הרובוט (marvin)- מרווין הוא דמות שרואה את עצמה כחמה הרבה יותר מכל יצור אחר. מרווין חוזר וטוען זאת נמרצות לאורך המדריך. לדוגמא "מידת תפוקת הפעילות המנטלית שלי היא בלתי מוגבלת כמו אינסופיות החלל עצמו"[23]. כמו כן הוא מדוכא מכך שהוא צריך לחיות עם יצורים אחרים שהם כל כך טיפשים לעומתו "במידה שאני מכיר כל צורת חיים אורגנית אחרת וזו מידת הכרות גבוהה יותר משהייתי מאחל לעצמי."[24] הוא רואה את עצמו כחסר אתגרים בחיים כי כבר יודע הכל ולכן אין לו משמעות בחיים והכל משעמם אותו. בגלל שהוא מדוכא ולא חברותי אנשים לא רוצים בחברתו ומתרחקים ממנו. ""אינך אוהבת לדבר איתי" אמר מרווין בקול רפה ומדוכדך טריליאן דיברה עם ארתור במקום לדבר עמו."[25] עם התנהגות כגון זו קל להבין שמרווין שוקע בסוג של פרנויה, הוא משוכנע שכולם שונאים אותו וכולם די מסכימים איתו (לשאלה מה קדם למה, אתייחס בהמשך).

את מרווין ניתן לזהות עם דמות מהחיים בכדור הארץ –'האינטלקטואל המדוכא. 'האינטלקטואל המדוכא' הוא מי שבטוח שהוא חכם יותר מכל מי שסביבו והוא משוכנע שהוא האדם העליון. הוא בטוח שהוא הרבה יותר חכם ממי שאמור ללמד אותו/ להיות הבוס שלו/ בעמדה בחירה משלו. הוא בטוח שלא מנצלים את הפוטנציאל שלו. הוא יודע שהוא האדם העליון ושהוא מעל הנורמות של החברה. לכן הוא לא מנסה להיות נחמד לאף אחד ובתגובה מעט מאד מנסים להיות נחמד אליו. הוא נשאר יושב לבדו באיזו פינה בפוזה מהורהרת לבוש בשחור ממתין להגיד למישהו כמה העולם רע וכמה החיים הם חסרי משמעות. דמות זו מוכרת לרוב המין האנושי או לפחות לכל מי שבקר אי פעם במוסד להשכלה גבוהה (למרות שאינטלקטואל המדוכא אינו נמצא רק שם, הוא נימצא גם בפבים מסוימים ובדרך מוזרה הוא מצליח להגיע גם למסיבות מסוימות). לדעתי דמות זו משקפת את מרווין ובגלל שהיא כאמור מוכרת אני לא חושב שיש צורך להוסיף דבר מה על אופייה של דמות זו.

הייתי רוצה להוסיף נקודה אחת לגבי מרווין. אין ספק שדרך חייו של מרווין, חיים של דיכאון ופרנויה היא דרך חיים שיש להתרחק ממנה. אבל אולי לא צריך להאשים רק את מרווין במצבו. כאשר רואים את היחס של בני האדם אליו בהחלט נראה שיש לו סיבה טובה להאמין שהם שונאים אותו ולהיות פרנואיד. במהלך שלושת הספרים - בני האדם מנצלים אותו כמשרת בספינת החלל, שולחים אותו להתמודד מול טנק ללא נשק, שוכחים אותו מיליוני שנים על כוכב ועוד. עולה פרדוקס של הביצה והתרנגולת, לא ברור עם מרווין הוא פרנואיד מדוכא ולכן הוא מקבל את היחס שהוא מקבל. יכול להיות שמרווין הגיע למצב בו הוא נימצא בגלל מקרים אמיתיים והטענה שלו שכולם שונאים אותו ומנצלים אותו היא הכרה אמיתית של העובדות. אני נוטה לאמץ את האפשרות השניה מתוך אמונה שלולא היה מרווין בעל אופי שמעורר סלידה איש לא היה סולד ממנו כפי שלא סולדים משאר בני האדם. מצד שני מרווין הוא רובוט ולא אדם ויכול להיות שזו הסיבה ליחס אליו. כך שלא ניתן לדעת מה קדם למה והחוסר בתשובות ברורות הוא אולי אחד היתרונות הגדולים של הז'אנר של הגרוטסקה המודרנית. בדרך זו מומחשת ההרגשה שיש לרוב בני האדם במהלך חיים, שאין תשובות חד משמעיות לבעיות ולא נוצרת אשליה שיכול להיות וצריך להיות פתרון חד משמעי.

היא אמורה להיות אישה חכמה (בעלת תואר ראשון במתימטיקה ועוד באסטרו-פיסיקה) יפה ובעלת אופי, אפילו עצבני במקצת. שזאפוד מתייחס לכך כאשר הוא אומר "חמודה כן, אבל טמפראמנטית". אבל למעשה היא רק בובה שעוברת ממקום למקום מבלי להגיד יותר מדי ולבטח מבלי להראות סמני כעס או רגש מכל סוג.

5. טריליאן (טרישיה מק'מילן) (trillian)– שמה בכדור הארץ הוא טרישיה מק'מילן והוא מעוות, לא ברור ע"י מי, לטריליאן. שם זה הוא אולי עיוות של המספר טריליון ואמור לרמז על היכולות המתמטיות שאמורות להיות לה. היא למעשה במקבילה הנשית של ארתור. כמו שהמין האנושי בתנ"ך מתחיל באדם וחווה, בגבר ואישה כך בספר זה הוא נגמר בגבר ואישה. הבעיה בטריליאן שהיא אינה חורגת בהרבה מתפקידה כאישה האחרונה. היא אמורה להיות בת זוגו של זאפוד ביבלברוקס אבל גם כבת זוג היא אנמית. לא מתוארת כל אווירה אינטימית בניהם והיא למעשה מוצגת כבובה חסרת כל אופי. היא אמורה להיות אישה חכמה (בעלת תואר ראשון במתימטיקה ועוד באסטרו-פיסיקה) יפה ובעלת אופי, אפילו עצבני במקצת. שזאפוד מתייחס לכך כאשר הוא אומר "חמודה כן, אבל טמפראמנטית"[26]. אבל למעשה היא רק בובה שעוברת ממקום למקום מבלי להגיד יותר מדי ולבטח מבלי להראות סמני כעס או רגש מכל סוג. היא נלקחת מכדור הארץ ע"י זאפוד ללא שתתואר איזו תשוקה מיוחדת שתגרום לה לבוא איתו. אחר כך היא מנסה הכל כדי לשמח אותו וכאשר היא לא מצליחה היא פשוט מרחפת בחלל ללא כל מטרה[27]. במסיבה היא הולכת עם הגבר שמוצא אותה – תור. אז מגיע ארתור והיא הולכת איתו, אומנם תוך גילויי מחאה, אבל בכל זאת הולכת איתו[28]. המדהים הוא שלפי הבנתי העזיבה חסרת המטרה והרצון שלה ללכת עם תור אמורים לשקף את הרצון העצמי שלה. אפקט שלא מושג כאמור. טריליאן אומנם אמורה להיות חכמה, אבל כמעט ואין לה דיאלוגים שנונים שמאפיינים כל כך את שאר הדמויות במדריך. היא אמורה להיות זו שלמעשה מצילה את המצב בספר השלישי. אבל רק נמסר על החוכמה שאמורה להיות לה, והיא לא מתוארת הלכה למעשה, ע"י דיאלוגים או ע"י תיאור מחשבותיה. נאמר שהיא מבינה שהפלנטה של קריקט עטופה בשאריות המחשב האקטאר. אבל היא ממשיכה להיות בובה, ללא מחשבות וכמעט ללא קול. לפי דעתי דאגלס אדמס כתב את העלילה של הספר השלישי שבו טריליאן מצילה את היקום כניסיון לפצות על התפקיד הזניח של טריליאן בספרים הקודמים. אבל כאמור גם כאשר היא אמורה להיות חכמה היא נשארת בובה.

בדמות זו אני רואה את נקודת החולשה של הספר. אנשים כמו שטריליאן אמורה להיות, שילוב של חוכמה רבה עם סקס אפיל חזק, (כפי שארתור אומר- "יפהפיה, מקסימה, אינטיליגנטית להדהים"[29]) הם מניסיוני, בדרך כלל אנשים מרתקים ומעניינים. העובדה שאת האישה המרכזית במדריך בחר אדמס לתאר ככזו נתנה הרבה פוטנציאל לדמות הנשית, פוטנציאל שלצערי לא מומש.

לסיכום חלק זה הייתי רוצה לציין שלמרות שאולי רוב בני האדם היו רוצים להיות פורד פרפקט. לחיות חיים ללא דאגות, להיות טרמפיסטים ביקום הנעים ממקום למקום רק במטרה לחפש הנאה. הרי רובנו דווקא ארתור דנט. ישנה פנטזיה, בייחוד בעולם המודרני, לצאת מהמרוץ ולחיות רק לשם סיפוק ההנאות האישיות. פנטזיה זו היא נחלת חלק גדול מהאוכלוסייה. (חלק זה כמובן אינו כולל את המרווינים של העולם שבשבילם אין כל טעם לנסות ליהנות משום שהם כל כך חכמים שהם מבנים שאין משמעות לדבר). למרות פנטזיה זו, רובנו חיי בתוך הנורמות של החברה. אין זה מקרי שארתור מייצג את כדור הארץ, כמו ארתור דנט רובנו עובדים בעבודה קבועה חיים בבית שהוא די חביב עלינו ושקועים בהרגלים יום יומיים של שיגרה המקנים לנו ביטחון. רוב בני האדם לא יגיבו באדישות שפורד הגיב לה, אם כל האנשים במקום שהם חיו בו ימותו מסיבה כל שהיא ולרובנו יהיה מאד אכפת אם היקום יושמד. להיות פורד פרפקט זה נחמד מאד, אבל כמו כל דבר דורש ויתורים רבים שלא מוזכרים בספרים אלו. להיות ארתור דנט אולי זה לא כך רע בתנאי שיודעים לשלב בתוך כך גם את היכולת ליהנות. האדם אינו יוצר חד ממדי או טריקסתר או נורמופט. לפי דעתי השילוב בין התכונות של שתי הדמויות פורד וארתור הוא השילוב שיכול להוביל לחיים המהנים ביותר בסך הכל.

לחלק ב' של המאמר

ביבליוגרפיה

·דאגלס אדמס, "המדריך לטרמפיסט לגלקסיה", לעברית: מתי ונגריק ודנה לדרר, הוצאת כתר, ירושלים.

·דאגלס אדמס, "המסעדה שבסוף היקום", לעברית: ונגריק ודנה לדרר, הוצאת כתר, ירושלים.

·דאגלס אדמס, "החיים היקום וכל השאר", ונגריק ודנה לדרר, הוצאת כתר, ירושלים. (1991)

·יעל רנן, "צחוק בחשכה" אדם, תל אביב (1986 תשמ"ז).

· אנטואן דה סנט-אכזופרי, "הנסיך הקטן" לעברית: אריה לרנר, הוצאת עם עובד, תל אביב (1980). ע"מ 13-14.

· פרנץ קפקא "סיפורים ופרוזה קצרה" לעברית: אברהם כרמל, הוצאת שוקן, תל אביב (1993) ע"מ 40-97.

· ג'וזף הלר, "מילכוד –22" לעברית: בני לאנדו ובני הדר, ביתן, תל אביב 1978.

· douglas adams, the hitch hiker’s guide to the galaxy a trukogy in five parts, heinemann, london (1995).

 

[1]הנסיך הקטן ע"מ 13-14

[2] השאלה האם באמת יש לייחס לילדים את אשר סנט-אכזופרי מייחס להם, או שזו השלכה רומנטית על הילדות. השלכה אשר אמורה לשקף את את מה שסנט-אכזופרי ראה כחיים האידיאלים, אינה שאלה רלוונטית למאמר זה.

[3] השימוש במילה 'מדריך' בדרך זו (כתב מודגש ונטוי) מתכוון לכך שההתייחסות היא לכל שלושת הספרים שהם חלק מחמשת הספרים המהווים את כל הסדרה המכונה המדריך לטרמפיסט לגלקסיה.

[4]בסדרה זו ישנן חמש דמויות מרכזיות החוזרות ונמצאות במרכז העלילה: ארתור דנט , פורד פרפקט, זאפוד ביבלברוקס, מרווין הרובוט וטריליאן . אני אתייחס בפרוט רק לדמויות אלו. על דמויות אחרות, מרכזיות פחות, אף כאלו המופיעות ביותר מספר אחד(כמו המחשב של 'ליבת הזהב' או סלארטיברטפאסט), זאת מהסיבה הברורה שעל דמויות אלו יש הרבה פחות אינפורמציה והן הרבה פחות מעניינות. לכן במאמר מסוג זה אין טעם להרחיב עליהן את הדיבור.

[5]אני יודע שהגדרות אלו הן קצת משעממות, אבל, לפי דעתי, הן הכרחיות כדי ליצור מבנה שלם למאמר

[6]כוונה בהגיון היא כמובן להגיון של המין האנושי על פני כדור הארץ, זאת משום שלא ידוע לי כל הגיון אחר.

[7]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 133 .

[8]מסעדה שבסוף היקום ע"מ 11-16.

[9]קפקא, סיפורים ופרוזה קטנה, הגלגול, ע"מ 40-43.

[10]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 84.

[11]החיים היקום וכל השאר ע"מ 79-89.

[12]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 48-50.

[13]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 11.

[14]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 11.

[15]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 13.

[16]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 34.

[17]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 147-154.

[18]המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 32.

[19]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 121, 125-133.

[20]המסעדה שבסוף היקום ע"מ 29.

[21]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 125.

[22]המסעדה שבסוף היקום ע"מ 56.

[23]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 42.

[24]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 43.

[25]המסעדה שבסוף היקום ע"מ 93.

[26]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 130.

[27]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 51-56.

[28]החיים, היקום וכל השאר ע"מ 101-109.

[29] המדריך לטרמפיסט לגלקסיה ע"מ 71.

Comments

מדהים

פייר אהבתי

סיכום מדהים

התייחסות ופירוש נפלאים של הסיפור, הרחבה ודימוים של הדמויות שניתן למצוא בחיינו היום יומיים, תענוג לקרוא.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.