אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שבעים שנה של הפאנטום


אלי אשד's picture

הפאנטום

בפברואר 2006 מלאו 70 שנה בדיוק לגיבור העל חבוש המסכה הוותיק ביותר בעולם הקומיקס, הלא הוא הרוח המהלך "הפאנטום".

הפאנטום הוא גיבור חבוש מסכה המשליט צדק וסדר אי שם ביבשת אפריקה המסתורית כפי שעשתה שושלת שלמה של אבותיו מזה 500 שנה וכפי שאמור לעשות גם יורשו בעתיד. וחוץ מזה הוא ככל הנראה גם הגיבור הגלובאלי האמיתי הראשון של עולם הקומיקס שבני עמים שונים יצרו עליו יצירות שונות ולא הסתפקו רק בקריאת הסיפורים האמריקניים המתורגמים.

הוא נוצר ב 17 בפברואר 1936 בידילי פאלק התפרסם כבר עם סיפורי הקוסם מנדרייק. נכון שהוא לא הראשון שיצר גיבור עם מסכה שמסתירה את זהותו. לפניו היו סקרלט פימפרנל, הלוחם במהפכה הצרפתית והגיבור זורו. ברדיו האמריקני כבר היו בשנות השלושים את הרנג'ר הבודד, איש מערב הפרוע ואת הצרעה הירוקה, אחינו האיש הלוחם בפשע בערים המודרניות. אלה ככל הנראה יצרו את הרעיון של המשפחה של לוחמים בפשע שאותה ניצל לי פאלק יוצר הפאנטום. רק שפאלק ניצל את הרעיון טוב יותר ולאורך זמן יותר מכל קודמיו.

הפנטום, "הרוח המהלך", אינו בעל כוחות על. הוא רק מסוגל לשחות מהר יותר ולהילחם טוב יותר מכל אחד אחר אבל אפשר להרוג אותו. ואם נראה שהוא כל פעם קם לתחייה זה משום שתמיד יש בן שירש את דרכו מזה -400 שנה. מאז הפנטום הראשון שנפלט בחופי ארץ "בנגלה" שהיא אי שם באסיה או ב-אפריקה (זה השתנה לאורך השנים) שהיה בנו של נער הסיפון של כריסטופר קולומבוס.

הפנטום הנוכחי של המאה העשרים הוא ה-21 במשפחה של לוחמי הצדק. הפנטום חי במערה בצורת גולגולת ביערות ששינו את מקומם מאסיה ו-הודו בתחילה לאזור לא מזוהה באפריקה. איזור שמיקומו משתנה עם כל מפה שאותה הכין לי פאלק. במערתו הוא מחזיק אוצרות שונים שנאספו כמשך השנים כמו החרב שלהמלך ארתור והקרן של האביר של המלך קארל הגדול, רולנד ורבים אחרים.

שם באזור חיים שבט פיגמיים שרק הם ומנהיגם גוראן, ידידו הטוב של הפנטום, יודעים את סוד הפנטום. יש שם גם משמר ג'ונגל שהפנטום הוא מפקדו הסודי. הפנטום נודד עם כלבו "שד" וסוסו ברחבי העולם לרוב בזהות של אזרח אמריקני העונה לשם קיט וולקר (בתחילה הוא היה אזרח בריטי בשם כריסטופר סטנדיש). שם הוא תמיד לובש משום מה מעיל ומשקפיים למען לא יראו פניו כמו בחליפת הפאנטום שלו.

הוא מחזיק בטבעת מיוחדת עם סימן הגולגולת שאותה הוא מטביע על יריבו למען ידעו מי ומה נלחם בהם ועל מנת להטיל בהם פחד. בדומה לדמות הבאטמן שנוצר שלוש שנים לאחר הפאנטום ומן הסתם קיבל ממנו השראה.

לדעת לי פאלק באטמן היה חיקוי מדויק והוא תמיד שאף לתבוע לדין ולהוכיח זאת אחת ולתמיד אם כי מעולם לא מימש את כוונתו. את הסיפורים צייר בתחילה ריי מור המוצלח ואחריו וילסון מקוי המוצלח הרבה פחות ואחריו סי בארי אחיו של צייר "פלאש גורדון" דן בארי.

הסיפור הראשון על הפאנטום עסק בחוקרת / שחיינית אולימפית / טייסת ואתלטית בשם דיאנה פאלמר. ביאכטה ליד העיר ניו יורק היא מוצאת עצמה מותקפת בידי גנגסטרים בנמל והיא ניצלת בידי הפאנטום המסתורי שזהותו נשמרת בסוד עד סוף הסיפור. לי פאלק חשב בתחילה לגלות בסיום מפתיע שהוא דמות משנית בסיפור ואחר כך שינה את דעתו. הפאנטום הופיע תמיד בתור הפאנטום.

בסיפורים הראשונים הפנטום היה רק עוד מיליונר עם זהות סודית אבל לאחר שנוצרה הדמות הדומה של "באטמן" (כפי שנאמר, פאלק תמיד ראה בה פלגיאט של הפנטום) הוא שינה עוד ועוד את דמות הפנטום כדי להדגיש את ייחודו. הוא הפך אותו ללוחם בג'ונגל ואגב כך הכניס בו אלמנטים השאובים מהדמות שלטרזן מלך הג'ונגל - גם הפנטום הוא מלך הג'ונגל.

הפאנטום

הפאנטום בסדרת סרטים משנות ה-40.

בכך נוצר הפורמט הקבוע של הסידרה שבה ההרפתקות מתחלקות בין הג'ונגל ההודי / אפריקני והג'ונגל העירוני של ניו יורק שבו מבקר הפנטום לעיתים מזומנות. להבדיל מטרזן מלך הקופים, מקור השראה ברור שרוב הרפתקאותיו הן בג'ונגל ורק לעיתים נדירות ביותר עוברות גם לג'ונגל העירוני.

מכיוון שהפאנטום חייב שיהיה לו בן שימשיך את דרכו לאחר שייהרג לבסוף בקרב כפי שקרה לכל קודמיו הרי במשך 41 שנים שנה חיזר אחרי אותה דיאנה פאלמר עד שזאת הסכימה לבסוף להינשא לו. הזוג התחתן בדצמבר -1977 באירוע מכונן של הסדרה ודיאנה ילדה לו תאומים ב-1979: קיט הבן ואלואיס הם הפנטומים של הדור הבא ששומרים על המוטו של העסק המשפחתי "תמיד יהיה הפנטום ". טקס הנישואים היה רב רושם ומשתתפים ואחד המוזמנים היה עמיתו של הפאנטום למלחמה בפשעהקוסם מנדרייק שגם הוא התחתן לאחר עשרות שנים של חיזורים (מצד בת הזוג דווקא).

מדוע הסדרה הזאת ממשיכה להתקיים זמן רב כל כך כאשר כל כך רבות אחרות נעלמו לאורך השנים? אולי בגלל אווירת המסתורין המיוחדת שלה ובגלל ההמשכיות ארוכת הימים של שושלת הפנטום שמאפשרת לסופרים ליצור סאגות לא רק על הפנטום הנוכחי אלא גם על כל אחד מאבותיו בתקופות עבר שונות.

בניגוד לפאנטום עצמו, האויבים של הפאנטום אינם יוצאי דופן או אף מעניינים באופן מיוחד. הם כוללים את אחוות הפיראטים של סינג האויבים בסרט המודרני על הפנטום ועוד גנגסטרים שונים מהעיר הגדולה.

הגיבור הראשון של הגלובליזציה

אחד האלמנטים המעניינים לגבי הפאנטום שעם כל פופולאריות בארה"ב הוא תמיד היה פופולארי הרבה יותר בחו"ל, באירופה וב-אוסטרליה. על פי סיפור אחד הפנטום תרם למוראל בנורווגיה הכבושה ב-מלחמת העולם השנייה. הנאצים סיפרו בכלי התקשורת בנורווגיה שהם הרסו את ארה"ב אבל הנורווגים יכלו לראות שהפנטום ממשיך ולפי זה שארה"ב, מעוז החופש, עדיין קיימת.

חוברת

חוברת שוודית של הפאנטום

הוא הופץב- 60 מדינות וב-15 שפות והדבר המדהים לגביו זה שהוא הצליח באירופה וב-אוסטרליה הרבה יותר מבארה"ב. למעשה הפנטום הוא הגיבור הראשון של הגלובליזציה. שכן בשוודיה נוצרו עוד מ-1963 סיפורים חדשים על עלילותיו מידי יוצרים מקומיים ואלה היו במשך הזמן טובים יותר וארוכים יותר מהסיפורים של לי פאלק בארה"ב. כיום למעשה יוצרים אלו הם השולטים על הסיפורים האמריקניים עם מותו של לי פאלק ב-1999. אחרי 63 שנה של כתיבת סיפורי פנטום ו65 שנה של מנדריק, שיא עולמי של אריכות ימים בכתיבת קומיקס. ובזמן שבאמריקה הפנטום הוא גיבור משני, באירופה הוא פורח יותר מתמיד עם יותר מ-800 סיפורי פנטום מקוריים (יותר מפי 2 מכמות הסיפורים של פאלק ב-63 השנים של עבודה) שהם ארוכים יותר מהסיפורים האמריקניים! כמה מסיפורי האמריקניים הם למעשה עיבודים של סיפורי הקומיקס השוודיים, הקערה התהפכה למעשה. שוודיה היא לא היחידה, גם ב-איטליה פירסמו הרבה סיפורי פאנטום מקוריים וגם באוסטרליה, בהודו, בגרמניה וב-ברזיל. בשוודיה עשו עליו מחזמר וב-תורכיה אפילו עשו שלושה סרטי פנטום בלי רשות.

הפנטום הוא תופעה גלובאלית בינלאומית שבה ארצות שונות יוצרות את הגרסאות שלהן על אותו הגיבור האמריקני במקור, כנראה משום שכמו לגבי הדמות של מקור ההשראה טרזן, יש בו אלמנטים ששוברים את המקור האמריקני ספציפי שלו.

הדורות הבאים של הפאנטום

בימינו עשו סרט מודרני עם מיקל זאן שבה העלילה מתרחשת בשנות השלושים, ימי יצירתו של הפאנטום ולא בימינו בניגוד לסיפורי הפאנטום הנוכחי שבה העלילה תמיד עכשווית. בשנים האחרונות החלו להופיע סיפורים לא רק על אבות אבותיו של הפאנטום אלא גם על צאצאיו בדורות העתיד. עשו על הפאנטום סדרות מצוירות שמתארות גירסאות עתידניות שלו. הפנטום שלנו הוא ה-21 במשפחה.

בסדרה "מגיני כדור הארץ" מ-1986 שבה יורשו הפנטום ה-22 (הוא עצמו מתואר כיצד הוא נהרג) שיש לו כוחות על טבעיים משתף פעולה בשנת 2015 עם מנדריק הקוסם (מה שאכן מתבקש וקורה גם בקומיקסים) ועם פלאש גורדון איש החלל, מה שמתבקש הרבה פחות, כנגד קיסר הכוכב מונגו הרודני מינג - אויבו של פלאש גורדון. אם הסדרה של הפאנטום תמשיך להתקייים עד שנת 2015 (רק עוד תשע שנים בעתיד בעת כתיבת שורות אלה) לא מן הנמנע שהחילופים בין הפאנטומים יוצגו שוב והפעם בזמן אמיתי.

עשו סדרה מצויירת נוספת על דור העתיד של הפנטום בשנת 2040. הפנטום ה-24 נלחם למען הסביבה בעולם שסובל ממשבר אקולוגי חמור בשיתוף פעולה עם דודותו אלואיס האחות של הפנטום ה-22 ואחת מהילדים תאומים של הפאנטום הנוכחי.

כפי שהדברים נראים כרגע גם אם הסדרה תבוטל לבסוף בארה"ב בשנים הקרובות, עם חיסולם הצפוי של קומיקסי ההרפתקאות בעיתוני ארה"ב ששוב אינם מושכים קהל קוראים גדול, סביר להניח שהיא תמשיך להתקיים באוסטרליה ובאירופה שהרי הפאנטום כבר אינו גיבור אמריקני. הוא גיבור גלובאלי.

הפאנטום בישראל

קומיקס

הפאנטום היה אחד מגיבורי הקומיקס האמריקניים היותר פופולאריים בישראל לצד פלאש גורדון ובאק רוג'רס אם לשפוט על סמך המספר האבסולוטי של הסיפורים שפורסמו עליו בעברית ומגוון המגזינים שבהם פורסם. שאמנם היה כמעט כלום בהשוואה לכמויות שפורסמו עליו בארצות אחרות ובהחלט בהשוואה לגיבור הישראלי החביב באמת - טרזן, אבל עדיין מרשים בסטנדרטים ישראליים.

א. סיפורים ראשונים על הפאנטום הופיעו ב"נמרוד" בשנת 1954. זה היה מגזין קומיקס ששרד 16 גיליונות והראשון שפרסם בעברית גיבורי קומיקס זרים באופן קבוע (אם נתעלם ממגזין קודם "מיקי מעוז" שפירסם סיפורים על גיבורי וולט דיסני). שם פורסמו סיפורים על פלאש גורדון, על מנדרייק הקוסם, על ג'ונגל ג'ים והרנג'ר הבודד. היה שם גם סיפור על הפאנטום (שכונה "הרוח") היוצא לנקום את נקמת רצח אביו בידי חבורת פיראטים.

ב."עולם הפלא" היה ככל הנראה מגזין המשך לנמרוד ב1956- ובעל פורמט דומה ושרד 11 חוברות . כמו נמרוד הוא פרסם סיפורים על גיבורי חברת הקומיקס "קינג": פלאש גורדון, בריק ברדפורד, מנדרייק הקוסם וגם הפאנטום. כל דמות קיבלה עמוד או חצי עמוד לסיפור עליה.

בניגוד לנמרוד, עמוד השער היה בשחור לבן (כנראה כדי לחסוך בכסף) ותמיד היה זה סיפור של פלאש גורדון בשער להוציא פעם אחת ויחידה שבה פנטום הופיע גם הוא לצידו של פלאש במקום החשוב.

הסיפור על הפאנטום היה סיפור על שורה של מבצעים שהפאנטום צריך לבצע עבור שבט שחור כדי להוכיח שהוא אחד מאבותיו שהיה במקום הם אכן אנשים זהים. כמו שאר הסיפורים ב"עולם הפלא" הסיפור על הפאנטום נקטע עם סגירת כתב העת.

ג. בוקי.

הפאנטום (1936-). 115 עמודים בבוקי. המספר הרב ביותר של סיפורים על הפאנטום בעברית הופיע במגזין "בוקי") סך הכל 115 עמודים) אלה היו:

סוד ביצות המוות 2-3

פושעים נמלטים הופכים לכנופיית שודדי הביצות.הפאנטום יוצא להלחם בהם.

פשעי הנסיך קוקאן 15

פאנטום יוצא לעצור את הנסיך המרושע קוקאן המתעלל בנתיניו להנאתו ושולח אותו לבית הסוהר..

סוד ההר הקסום 22-23

הפאנטום במאבק נגד רופא אליל המעליל עליו רצח.

נגד שודדי הסילון 38-41

הפאנטום בעקבות שודדי מטוסי סילון, הנמלטים בצניחה מהמטוסים.

נגד שודדי הזהב 50-52

עשיר המגלה זהב על חוף באפריקה רוצה לכרות במקום ומאיים על שלום הילידים.

מלחמת הגמדים 124-126

(הסיפור הופיע גם בחוברות 57-58 ללא סיום) נסיכת הגמדים נופלת לידיו של בעל טירה מזרח אירופית.

בסך הכל הופיעו בבוקי 9 עטיפות צבע עם הפנטום וכמה מהם היו עטיפות ישראליות מקוריות שאותם צייר העורך הגראפי של המגזין אשר דיקשטיין. בעטיפה אחת שהוקדשה לל"ג בעומר אנחנו רואים את הפאנטום ביחד עם בר כוכבא משתלט על אריה. עטיפה בעטיפה אחרת היא תמונה קבוצתית של הפאנטום, מנדרייק, באק רוג'רס ופלאש גורדון עם חייל ישראלי (בבירור גיבור בפני עצמו) במכונית על רקע דגל ישראל המתנפנף. בתמונה קבוצתית אחרת הפאנטום הוצג שוב עם סופרמן, מנדרייק, והגיבור הפושע האנגלי העכביש ,אלו ככל הנראה נחשבו אז לדמויות הבולטות ביותר של המגזין.

ד. בשנות ה70- הופיעה בהוצאת ש. אור סידרת "פאנטומאס" על עלילות הפאנטום שהייתה חצי צבעונית. בכל חוברת היה סיפור שלם על עלילות הפאנטום (או פאנטומאס כפי שכונה בכל סיפור בניגוד לכל הופעה שלו עד עכשיו) ביחד עם סיפור טקסט, סיפור פשע בהמשכים שהיה הדפסה חוזרת של סיפור בשם "היא נרצחה לאור השחר" על עלילות השוטר הניו יורקי סלים מקדואל (חסר כל קשר לעלילות הפאנטום ) שהופיע במקור בעברית בשנות השישים כחוברת מספר 7 בסדרת "ריפיפי" ונכתב בידי הסופר מירון אוריאל ( מחבר פורה של סיפורי טרזן כמו גם מערבונים וסטלגים בשנות השישים) בשם בדוי "איבי קוסטין". בכל חוברת היו 24 עמודים ששמונה מהם הוקדשו לסיפור הפשע.

ה. תרגום של סיפורים איטלקיים ויצאו ממנה ארבעה חוברות :

1. האל שנפל מהשמיים . פנטומאס (כפי שנקרא הפאנטום בחוברות אלה) מציל אסטרונאוט שנחת נחיתת אונס בג'ונגל הן מידי ילידים שחושבים אותו לאל והן מידי פושעים שרוצים לשבות אותו.

2. סיפור שבו פנטומאס נאבק בכנופיה מסוכנת המונהגת בידי ענק שמתגלה לבסוף כגמד מתחזה.

3. הקרב על הנהר. בזמן שפנטומאס שוכב חולה, ארוסתו דיאנה מתחזה לו ומנסה לשים קץ לסכסוך בין שני שבטים המלובה בידי עבריינים לבנים.

4. המטוס האבוד. פנטומאס עוזר לימאי זקן להיאבק בחבורת סוכנים זרים.

ו. סיפור נוסף של הפאנטום הופיע ב1980- ב"ידיעות אחרונות לילדים":

"אנשי הזהב": הפאנטום מגלה עולם נסתר על צוק ובו אנשים בעלי עור זהב המנסים להקריב מלכה קורבן באש.פאנטום מסכל את הטקס.

ו. ב1992- הופיע במגזין הילדים "משהו" חוברות 93-94 סיפור בצבעים על הפאנטום מאת לי פאלק וסי בארי על עלילות ילדיו של אחד מאבות הפאנטום במאה ה18- במאבק נגד כובש מונגולי, אבל בגלל סגירת "משהו" הסיפור לא נשלם בכל אופן זאת הייתה פעם הראשונה שבה הופיע קרדיט למחברים לי פאלק והצייר סיי בארי אבל זאת גם הייתה הפעם האחרונה שסיפור על הפאנטום הופיע בעברית.

אתר מקיף ביותר על הפאנטום

קומיקס הפאנטום

פנטום בויקיפדיה

הפנטום בטונפדיה

שאלות ותשובות על הפנטום

הפנטום בהודו

מגני כדור הארץ

פנטום 2040

70 שנה של מאנדריק הקוסם

ועל סיפורי הפנטום בעברית

בוקי

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.