אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הנסיך האמיץ: 70 שנים של הרפתקאות הנסיך ואליאנט


אלי אשד's picture

הנסיך ואליאנט עטיפת חוברת

אתה תיהפך לאביר של המלך ארתור והמלכה גניבר, ואתה תתמודד עם החדקרן, הדרקון והגריפון, עם אנשים שחורי עור ועם צהובי עור, ויהיו לך הרפתקאות מרובות מספור. אבל בשום מקום אני לא רואה שאי פעם יהיו לך אושר ושלווה. (המכשפה הוריד מנבאת לנער הצעיר ואליאנט את הצפוי לו בעתידו בראשית הקריירה שלו).

ב-13 לפברואר 2007 מלאו לדמות הקומיקס האמריקנית הנסיך ואליאנט 70שנים בדיוק. ואל יקל ליבכם בכך מאחר שהנסיך ואליאנט הוא אחד מגיבורי ההרפתקאות הותיקים ביותר של עולם הקומיקס והעולם בכלל ומהדמויות הבודדות מאוד משנות השלושים של המאה הקודמת שסיפורים עליהם ממשיכים להתפרסם ברציפות עד היום.

ניתן לספור על אצבעות של שתי ידייםאת דמויות ההרפתקאות הוותיקות יותר ממנו שעדיין מתקיימות עד עצם היום הזה (מאי 2007) כסדרות קומיקס רציפות המופיעות בהמשכים מידי שבוע (ובחלק מהמקרים גם כל יום!) בעיתונים האמריקניים. אלו הם: היתומה האומללהאנני (שהחלה את הקריירה ב-1924 והתבגרה בשנתיים –שלוש בשמונים ושלוש השנה שחלפו מאז),טרזן איש הג'ונגל, ו-פופאי המלח. (ששניהם החלו את קריירת הקומיקס שלהם ב-1929, אם כיטרזן כדמות בספרים נוצר עוד ב-1912 ופופאי הופיע בסדרה שנוצרה עוד ב-1919), השוטר משיקאגודיק טרייסי (שהחל ב1931), איש המערות הנוסע בזמןאלי הופ (שהחל ב- 1933), איש החלל פלאש גורדון (שהחל ב-1934),מנדריק הקוסם (שהחל ב- 1935), ו-הפאנטום שומר הג'ונגל חבוש המסיכה (שהחל ב- 1936).

וזהו, אין נוספים בז'אנר ההרפתקאות ולא ברור כמה זמן נוסף סדרות אלו עוד תחזקנה מעמד מאחר שקהל הקוראים שלהם בעיתונים מצטמצם והולך. מן הסתם הן תתחסלנה כבר בשנים הקרובות לאחר עשרות רבות של שנות קיום רצופות. אבל תמיד אפשר לקוות שהן תחזקנה מעמד גם מעבר לכך. הנסיך ואליאנט הוא גם אחת הדמויות יוצאות הדופן ביותר של עולם הקומיקס האמריקני. זהו אינו גיבור על כמו סופרמן (שנוצר שנה אחריו), לוחם בפשע, איש חלל או מלך ג'ונגל. הנסיך ואליאנט הוא גיבור של סיפור היסטורי ז'אנר נדיר מאין כמוהו בקומיקס האמריקני. הוא אביר בשירותו שלהמלך ארתור, במאה החמישית (וגם השישית) לספירה. סדרה זאת שנוצרה בידי אמן הקומיקס הגאוניהרולד פוסטר נחשבת לאחת מסדרות הקומיקס הטובות ביותר של כל הזמנים ויש רבים שחושבים שמבחינת יכולת הציור והסיפור שבה היא הטובה שבכולן.הרעיון המקורי והמדהים של יוצר הסדרה, פוסטר, היה לתאר בסדרה מתמשכת את תולדות חייו ותקופתו של אביר בימי המלך ארתור במאה החמישית לספירה. תולדות חייו של האיש יתוארו בזמן "אמיתי", דהיינו הגיבור יתבגר ויזדקן מדי שבוע בשבוע בקצב זהה לזה של קוראי הסדרה. בחלומותיו הפרועים יותר פוסטר לא העז להעלות על דעתו באותם ימים ראשונים שאולי הסדרה תהיה כה מצליחה שהיא תחזיק מעמד עשר שנים, ואולי מי יודע, אף עשרים או שלושים שנה! אותו פרק זמן שבו התקיימה, כמשוער, ממלכת ארתור ה"אמיתית". וכך הוא יוכל לתאר בזמן "אמיתי" לקוראים האמריקניים את כל אירועי אותה התקופה. וכאשר תגיע הסדרה לבסוף לסיומה לאחר עשרים או שלושים השנה האלה היא תסתיים בגדול, בקרב המסיים של ימי המלך ארתור, שבו יהרגו כל הדמויות של הסדרה בסיום שלא היה כמוהו בשום סדרת קומיקס אחרת . או זאת לפחות הייתה התוכנית....

פוסטר הציע את הרעיון לראשונה לרשת העיתונים האמריקניים שבה עבדכצייר הקומיקס המעולה של טרזן איש הג'ונגל. אך חברה זאת העדיפה שהוא יישאר עם טרזן שאת סדרת הקומיקס עליו הפך פוסטר לקלאסיקה. החלטה זאת נחשבת כיום בדיעבד להחלטה העסקית השגויה ביותר שנעשתה אי פעם בידי חברה זאת. פוסטר פנה לחברה המתחרה של איל העיתונים הרסט ואלה הסכימו מיידית וזכו. הם הכניסו רק שינוי אחד - הגיבור שתחילה נקרא בידי פוסטר "דרק" ולאחר מכן "ארן" קיבל בידיהם את השם "ואליאנט" או "ואל" לשם קיצור. טרזן בכל אופן עבר לידיו של בורן הוגארט, שנחשב לאמן שלכל הפחות הוא שווה ערך וככל הנראה אף עולה על פוסטר עצמו בתיאורו את איש הקופים, כך שניתן לאמר ששני הצדדים הרוויחו בדרך זאת או אחרת.

הנסיך ואליאנט החל להופיע בעיתונים האמריקניים ב13 בפברואר 1937. בניגוד למקובל עד אז ברוב סדרות הקומיקס הסיפורים של הנסיך ואליאנט לא הופיעו עם דיאלוגים בתוך "בלונים" אלא עם טקסטים ארוכים מתחת לציורים מה שנתן להם אופי "מיושן" מתאים לסיפורים. וכך זה נשאר עד עצם היום הזה הנסיך ואליאנט היא יחידה במינה כיום בצורתה זאת של סיפור מצוייר פשוטו כמשמעו. בניגוד לכל שאר סדרות הקומיקס של אז (ושל היום) ובמיוחד סדרות ההרפתקאות שצויינו למעלה, סיפור העלילה לא היה סדרת סיפורים לא קשורים שמרוכזים סביב דמות אחת, הסיפור של הנסיך ואליאנט הוא סיפור היסטורי מתמשך באופן אורגני שמשקף הן את חייו של הגיבור הנסיך ואליאנט ובני משפחתו והן את הזמנים שהם חיים בהם המאה החמישית (ואחר כך השישית). אלה הם ימים אפלים של הידרדרות ושקיעה בכל מקום. באיטליה, מקום הקיסרות האדירה מהעבר, עדיין קיימת קיסרות אולם היא רקובה עד היסוד מבפנים ועומדת בפני פלישות בלתי פוסקות של שבטים ברברים כמו ההונים והואנדאלים שחשים את ההתדרדרות וחודרים אליה ללא הפסק. באחד הסיפורים המוקדמים שפורסם בשנים 1939-1940 (ימי מלחמת העולם השניה) ואליאנט אירגן צבא שעצר את פלישת ההונים לאיטליה. על פי השמועה הנאצים היו כה נרגזים מסיפור זה מתוך הנחה שהמדובר בסיפור עליהם.

שבכל מקום שעליו הם השתלטו באירופה הם אסרו את הפצת "הנסיך ואליאנט". לבסוף הקיסרות נופלת סופית בימי חייו של ואליאנט ואירופה שוקעת ב"תקופת חושך" ברבארית. רק במזרח שורדת האימפריה הרומאית המזרחית של הביזנטים שרואה את עצמה כיורשת החוקית של הרומאים ושואפת להשתלט על אירופה.

גם אנגליה ארצו המאומצת של הנסיך סובלת מפלישות ברבריות בלתי פוסקות אם כי אלה נעצרות (לזמן מה לפחות) בידי המלך הגדול ארתור, עצירה שהקוראים יודעים שהיא זמנית בלבד. החושך הברברי עומד לשקוע על הממלכה המופלאה של המלך ארתור וכל מה שהיא מסמלת כפי שהוא שוקע על האימפריה הרומאית שנטשה את בריטניה זה מקרוב.

הנסיך ואליאנט הוא בנו של המלך הגולה של "טול", ארץ בסקנדינביה שהיא היום נורווגיה, שגורש בידי יריב שתפס את השלטון לבריטניה. לממלכתו של המלך ארתור. הוא פוגש תחילה מכשפה שמנבאת לו חיים מלאיהרפתקאות וקרבות אך ללא אושר ושלווה, נבואה שאם כי היא מלווה את ואל לאורך כל חייו, התפתחות הקומיקס הראתה שהייתה שגויה לחלוטין (ואולי אפשר לטעון שהיא דווקא הייתה מדויקת, לגבי הסדרה עצמה ובאופן שפוסטר עצמו לא העלה על דעתו בתחילה..).

בהמשך הוא משרת תחילה את האביר גוין שאת חייו הוא מציל ובהמשך הופך לאחד מעוזריו הנאמנים ביותר של המלך עצמו בעיר הבירה קמלוט ולאביר של השולחן העגול המפורסם. מהמכשף שיצר את חרבו המפורסמת של ארתור אקסקליבר הוא מקבל חרב אדירת כוח משלו "פלאמבארג החרב השרה". ותוך כדי כך הוא הופך לאוייבו הנצחי של מורדרדהמרושע בנו של המלך והאיש השואף לכבוש את הממלכה לעצמו.

בנתיים ואליאנט נלחם ללא הרף בסקסונים שמאיימים שוב ושוב לפלוש לבריטניה, כמו גם במכשפה מורגנה לה פיי, מחזיר את אביו לכס המלוכה בטול לאחר שהביס שם את חומס הכתר סליגון שנאלץ בעצמו לגלות כעת לבריטניה. אך הוא עצמו מעדיף תמיד את ארצו המאומצת בריטניה, על פני טול שם הוא יכול לשהות כמלך.

כמו כל שאר אבירי המלך ארתור גם הוא יצא לחיפושים אחרי ה"גרייל הקדוש", ומלבד זאת מצא זמן לנדוד ברחבי העולם בארבעה יבשות שונות. הוא מבקר ברומא הנתונה תחת איומי פלישה מההונים של אטילא והוונדלים של גיזריך והגיע גם לארץ ישראל כצליין. לארץ ישראל שהייתה נתונה אז לשליטת האימפריה הביזאנטית הייתה לו חיבה מיוחדת, הוא ביקר בה לפחות שלוש פעמים כצליין וכסוחר, יותר מכל גיבור קומיקס אחר (להוציא כמו תמיד את טרזן). הוא מבקר גם מקומות אחרים כמו אפריקה, הודו, סין, גרינלנד ואפילו מגיע ליבשת אמריקה 1000 שנה לפני קולומבוס וכמה מאות שנים לפני הויקינגים של איסלנד.

בינתיים חלים גם שינויים בחייו הפרטיים, לאחר סיפור אהבה טראגי שבמסגרתו נהרגה אהובתו שעל ליבה התחרה אדם נוסף אביר בשם "ארן", הוא התחתן לבסוף ב-1946 עם הנסיכה היפה תיאה מלכת "האיים הערפיליים" ככל הנראה אי שם בים התיכון (ונישואין באותה תקופה היו בגדר דבר שלא ישמע לגבי גיבור הרפתקאות אלא אם כן זה כבר היה נשוי בספרים כמו טרזן). מתיאה נולדו לואליאנט חמישה ילדים אלה הם. בנו הבכור ארן (השם המקורי שאותו נתן פוסטר לגיבורו ואליאנט שם ששונה לפי דרישת המול"ים) שנולד ביבשת אמריקה שאליה נחטפה אימו ותפס יותר ויותר את המקום המרכזי בסיפורים ככל שואליאנט עצמו הזדקן התאומות קארן וואלטה שאחת מהן התחתנה בנתיים עם בנו של המלך האגדי פרסטר ג'ון ולשניה יש מערכת יחסים עם כוהן דרואידי פגאני, ושני בנים צעירים יותר גלן שהופך להיות לוחם חם מזג כפי שהיה אביו בצעירותו וילד כבן 10 בשם נתן שמראה סימנים שהוא ייהפך למלומד של המשפחה.

בהמשך ארן נשא לאישה את בתו של האויב הגדול של אביו ושל המלך ארתור מורדרד ונולדה להם בת, אינגריד, נכדה לואליאנט ולאלטה. המשפחתיות של הסדרה גרמה לביקורת בקרב חובבים רבים שחשו שהנסיך ואלינט עוסק יותר מדי בחובות הבית והמשפחה ופחות מדי בהרפתקאות כ"בעל החרב המהירה ביותר של ימי הביניים" כפי שהיה בצעירותו.

פוסטר נודע בדייקנותו האמנותית ובציוריו של כלי נשק ונופים. אבל אירופה של ימי ואליאנט אינה אירופה האמיתית ההיסטורית. היא אירופה של האגדות של ימי הביניים וכך מופיעים בסיפורים טורנירים ואבירים בשריונים דברים שלא היו קיימים כלל במאות החמישית והשישית לספירה תקופת התרחשות הסיפורים. ולאמיתו של דבר סדרת הקומיקס הכניסה לתקופת חייו הקצרה של ואליאנט אלמנטים עמים ואירועים שהתרחשו לאורך שש מאות שנים לפחות של היסטוריה אירופית.

בשנות ה-70 כאשר ברור היה שסדרת "הנסיך ואליאנט תמשיך להתקיים עוד שנים רבות הוחלט ל"האט" את קצב ההזדקנות של הדמויות שהיה ריאליסטי מאוד בשנים הראשונות כך שכיום נראה שבמשך 44 השנים בהם יצר פוסטר את הסדרה חלפו על הנסיך ואליאנט "רק" 25 שנים. הזמן בעולם של ימי המלך ארתור עובר לאט יותר על מנת שהקוראים לא יאלצו לצפות בהפיכתו של הנסיך האמיץ לאדם זקן וסנילי. "כיום" לאחר שבעים שנות קיום הנסיך ואל הוא עדיין בשנות ה-40 או החמישים של חייו וילדיו הם בגילאי העשרים והעשרה (כמובן שבאותה התקופה אנשים נחשבו לזקנים כבר בגיל 40 ומעטים ונדירים האריכו ימים מעבר לכך אבל נתעלם מפרט שולי זה).

ההצלחה הייתה ענקית ונמשכת, והנסיך הבריטי אדוארד נסיך וינדזור אף כינה אותה "התרומה הגדולה ביותר לספרות האנגלית במאה השנים האחרונות". במקביל פוסטר יצר בשנים 1944-1945 סידרת קומיקס נוספת בשם "טירה של ימי הביניים" שעסקה גם היא בימי הביניים ובאופן ספציפי בהרפתקאותיהם של שני נערים צעירים - ארן (כשם בנו של הנסיך ואליאנט) וגי באנגליה בתקופה של מסע הצלב הראשון לארץ ישראל, ומאבקיהם במשפחות אצילים עוינות למשפחתם. אך סדרה זאת זכתה להצלחה פחותה בהרבה ונפסקה בתוך זמן קצר. הסיפור יצא במלואו בגרסת ספר ששם הועברה העלילה מתקופת מסע הצלב הראשון לימי המלך ארתור 700 שנה מוקדם יותר אך ללא כל שינויים בולטים בלבוש.

הוא גם צייר סיפור לחג המולד על לידתו של ישו בבית לחם בארץ יהודה ועיבד לקומיקס את ספרו של הסופר היהודי פרנץ ורפל "שירת ברנדט", על נערה בכפר הצרפתי לורד שחזתה בבתולה הקדושה מרים והמקום הפך כתוצאה למקום שבו בוצעו ניסי ריפוי.

ובכך הסתכמה יצירתו מחוץ לנסיך ואליאנט. מעניין שרוב היצירות האלה היו קשורות בדרך זאת או אחרת לארץ ישראל. דבר שהיה נדיר אצל אמני קומיקס אחרים. פוסטר צייר וכתב את הסיפורים שנחשבים ליצירת מופת של קומיקס עד ל-1971, ואז פרש באופן חלקי (לאחר שצייר וכתב 1788 עמודים של הנסיך ואליאנט).

יורשו של הרולד פוסטר

במקור פוסטר תיכנן לסיים את הסדרה עם פרישתו בקרב סופי אחד גדול של המלך ארתור נגד מורדרד שבו יהרגו כל הדמויות של אבירי המלך ארתור כולל דמותו של הנסיך ואליאנט עצמו (כפי שמתואר באגדות המקוריות). ככל הנראה הוא לא העלה על דעתו בשנים הראשונות שסדרה זאת שלה היה קו עלילה ברור עם התחלה אמצע וגם סיום בלתי נמנע תתמשך ותתמשך שנים כה רבות ללא סוף נראה לעין כמו אופרת סבון מודרנית בטלוויזיה האמריקנית.

בסופו של דבר החליט פוסטר לתת לסדרה המצליחה להימשך בידי אדם אחר. הוא העביר את הקומיקס לידיו של אמן ידוע הרבה פחות בשם ג'ון קולן מורפי שהתפרסם עד אז כצייר סדרת קומיקס על עלילותיו של מתאגרף (המתחרים עם קולן מורפי למשרה היו שני ציירים מפורסמים הרבה יותר, גרי מורו צייר עטיפות ספרי סדרת המדע הבדיוני "פרי רודן" שלעתיד הפך לאמן סדרת הקומיקס של טרזן והאמן וואלי ווד שהתפרסם כאמן קומיקס מדע בדיוני מעולה. אך השניים הפסידו בתחרות מאחר שלעת פוסטר הם לא ידעו מספיק על ימי הביניים כדי לצייר את הסדרה כהלכה).

פוסטר המשיך לכתוב את הסדרה ולהיות מעורב ביצירתה עד 1980 תקופה של 43 שנים ו2241 עמודים. הוא נפטר ב- ב 1982 והוא בן 90 מוכר בידי כל כאחד מאמני הקומיקס הגדולים של כל הזמנים הן הודות לסיפורי טרזן שלו והן הודות לסיפורי הנסיך ואליאנט.

קולן מורפי המשיך סדרה זאת ובשנת 2005 היה אמור לשבור את השיא של פוסטר במספר הציורים שצייר לסדרה בהנחה שהיא תימשך עד אז. הסדרה נכתבה בידי בנו של קולן מורפי שהוא מומחה להיסטוריה של ימי הביניים. מורפי היה קרוב מאוד לשבור את שיא אורך היצירה של פוסטר אבל לא הצליח. לאחר 34 שנים של עבודה על ואליאנט הואפרש לפנסיה במארס 2004 ונפטרכמה חודשים לאחר מכן ביולי 2004.

תאריך סיפורי הסדרה בזמן סיום עבודתו של פוסטר היה בערך 475 לספירה. אצל קולן מורפי זמן הסדרה הועבר מאמצע המאה החמישית אל המאה השישית לספירה לימי הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס שהפך ל"איש הרע" הראשי בסדרה בניסיונותיו להקים אימפריה שתשתרע מהמזרח ועד וכולל בריטניה. זה כמובן עשרות רבות של שנים לאחר פלישת אטילה ההוני לרומא שתוארה בשנים הראשונות של הסדרה אבל כרונולוגית זה מתאים בדיוק לשנים שעברו מאז ראשית הסדרה אם כי לא נראה שואל והמלך ארתור וכל השאר באמת הזדקנו ביותר משישים שנה (בכל אופן שתי התקופות, אמצע המאה החמישית ואמצע המאה השישית הוצעו בידי חוקרים שונים כזמן "האמיתי" שבו חי המלך ארתור, כך שיוצרי הסדרה ניסו כאן על כל האופציות). אחד מהסיפורים הללו עסק במסעו של בנו של הנסיך ואליאנט לארץ ישראל של המאה השישית לספירה. וזאת לאחר שהאב ואליאנט כבר ביקר במקום כמה פעמים. נראה למשפחת הנסיך ואליאנט יש אהדה מיוחדת לארץ ישראל המרוחקת מאוד מבריטניה.

"הנסיך ואליאנט" ממשיך להתקיים לדבריסינדיקט "קינג" החברה המפיצה את הקומיקס שעדיין מתפרסם ביותר מ300 עיתונים וזהו מספר גדול שמבטיח את המשך קיום הסדרה בעתיד הנראה לעין. עד כה פורסמו בסדרה זאת יותר מ-3500 עמודים של סיפור מתמשך.את מקומושל מורפי תפס אמן צעיר בשם גארי גיאנני שעד כה התפרסם בעיקר הודות לאיורים של סופרי הרפתקאות כמו רוברט הווארד יוצר סיפורי "קונאן". את הסיפורים כותב מרק שולץ שהתפרסם הודות לקומיקסים הרפתקניים שונים כמו "קדילקים ודינוזאורים" על עולם שבו בני האדם חיים בדו קיום עם סוגי דינוזאורים שונים. וייתכן שהנסיך ואליאנט ימשיך להתקיים גם אחריהם.

למרות החשיבות הגדולה של סיפורי הנסיך ואליאנט בעולם הקומיקס היו אלה תמיד היו רק עמודי קומיקס בעיתונים של יום ראשון, ועל פיהם נעשו רק מעט מאוד חוברות קומיקס אבל הנסיך ואליאנט כבש גם תחומי מדיה אחרים. ב-1953 נעשה על פי הסדרה סרט עם רוברט וגנר בתפקיד הנסיך ואליאנט.

בשנות השמונים והתשעים כאשר בארה"ב התחדש והתחזק מאוד העניין בסדרות פנטסיה מדיבליות בכלל בסדרות של סדרות ספרים ארוכות ומשחקי תפקידים ובימי המלך ארתור בפרט חזרו להתעניין גם בסדרת "הנסיך ואליאנט" הוותיקה.

ב-1989 נוצר על פי הסדרהמשחק תפקידים וב-1991 נוצרה סדרה מצויירת על הרפתקאותיו של הנסיך שזכתה להצלחה גדולה. בשנים 1994-1995 חברת הקומיקס מארוול פירסמהסדרת קומיקס של 4 חוברות שתיארה את הרפתקאותיו של ואליאנט לאחר מותו של המלך ארתור בקרב עם מורדרד (שבתיכנון המקורי של פוסטר גם ואליאנט אמור היה להיהרג בו), כאשר הוא נאבק במזימה של אימו של מורדרד המכשפה מורגוז להשתלט לבסוף על בריטניה על ידי גניבת אקסקליבר וחטיפה של נינתה אינגריד נכדתם של ואליאנט ומורדרד. ואליאנט נאלץ לרדוף אחריה עד לאיי אורקני במאבק הסופי על גורל בריטניה. זהו שלב שאליו הסדרה הרגילה עדיין לא הגיעה במהלך 70 שנותיה וגם אין זה ברור אם תגיע אליו. זהו מן הסתם תיאור הסיום של הקריירה של ואל. ב-1997 נעשה סרט קולנוע נוסף על הנסיך ואליאנט אך הוא לא זכה לכל הצלחה ורק לביקורת קשות ביותר. אבל הוא הראה שבקומיקס הוותיק עדיין נותרו חיים.

הנסיך ואליאנט הופיע גם בשפה העברית. הוא הופיע בתחילה במגזין קומיקס ב-1956 בשם "עולם הפלא" שנהג להציג סיפורים על גיבורים אמריקניים כמו פלאש גורדון וה"פאנטום" (שממנו יצאו לאור רק 11 גליונות). שם הופיע גם הנסיך ואליאנט תחת השם "הנסיך אמיץ" בשני סיפורים, וסיפורים אלה עסקו, שלא במפתיע, במסעות הנסיך לארץ ישראל. הוא חזר לשפה העברית בסוף שנות השישים בשני סיפורים נוספים בגיליונות 12 ו-18 של המגזין "בוקי". עורך בוקי כתב: "הנסיך ואליאנט חוזר אלינו שוב מימיו הרחוקים של המלך ארתור בעלילת גבורה מסעירה, הטבולה ברקע ההיסטורי האוטנטי. סיפוריו של הנסיך ואליאנט הם מן הטובים והיפים שבסיפורים המצויירים ומעידים כי אפשר לספר היסטוריה בציורים ולעשותה מרתקת ומלהיבה את הדמיון".סיפור אחד עסק בפרידתו של ואליאנט מאישתו כתוצאה מאי הבנה והשני שהוא אחד החשובים ביותר בסדרה עסק בחטיפתה של אישתו של ואליאנט "תיאה" בידי אולפרן המאוהב בה והמרדף של ואלינט אחריו עד ליבשת שאנו מכירים אותה כאמריקה ושם נולד בנו של ואליאנט ארן.

אבל למרבית הצער בכך הסתיימו הופעותיו של הנסיך בעברית. אם כי ספרים נוספים על ימי המלך ארתור הופיעו בעתיד כמו "הערפילים של אבאלון" של סופרת הפנטסיה מריון צימר ברדלי ואף מחזמר לילדים של ירון כפכפי שבו השתמשו בהולוגרמות של דודו טופז בתפקיד מרלין. אבל כל אלה הם לא הנסיך ואליאנט, סדרה שהיא ככל הנראה התוצר המדהים ביותר של התקופה המודרנית מסיפורי המלך ארתור.

הנסיך ואליאנט חי אם כך כבר 70 שנים, מן הסתם זמן הארוך הרבה יותר מאשר קיומה האמיתי של ממלכתו של ארתור במאה החמישית או השישית לספירה שבמקרה הטוב ביותר לא התקיימה יותר מ-30 שנה וככל הנראה הרבה פחות מכך. יש אמריקנים רבים כיום ששנות ילדותם בגרותם וזקנתם עברו תוך שהם קוראים שבוע בשבוע את הרפתקאותיו ותיאור חייו הנמשכים של הנסיך שהתבגר אך לא הזדקן ביחד עימם בימי המלך ארתור. לאחרונה כאשר החליט עיתון אמריקני לבטל את פירסום הסדרה על דפיו הדבר גרר מחאות נזעמות. העיתון הסביר שעדיף שהקוראים יקראו על מלחמת השחרור האמריקנית מאשר על ימי המלך ארתור הרחוקים אך הקוראים לא השתכנעו.

זאת אחת מסדרות ההרפתקאות הבודדות האחרונות שעדיין נמשכות בעיתונים האמריקניים ויתכן מאוד שכאשר תסתיים לבסוף הדבר יוריד את המסך על ז'אנר ההרפתקאות כולו בקומיקסים בעיתונים האמריקניים שהנסיך ואליאנט היה תמיד נציגו הבכיר.המלך ארתור עצמו, אם היה קיים אי פעם מת לפני שנים רבות בשדה הקרב, אבל בתחום הקומיקס הוא עדיין חי וקיים.

הקומיקס ביוגרפיה מורחבת על הרולד פוסטרהרולד פוסטר בקצרה עוד על הנסיך ואליאנט הנסיך ואליאנט בויקיפדיה אתר חובבים גרמני של הנסיך ואליאנט ראיון עם ג'ון קולין מורפי האתר של המדריך לנסיך ואליאנט תקציר הנסיך ואליאנט הנסיך ואליאנט של מארוול קומיקס הנסיך ואליאנט משחק התפקידים (1989) וגם

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.