אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם צהל מסוגל להילחם בחוכמה ועורמה?


רוני קליין's picture

ערב ראש השנה קראתי בדאגה ראיון של אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט. כבר שנים אני רואה איך אנו מזלזלים בחיזבאללה ולתדהמתי גם היום לא נרפאנו מהנגע הזה. השתכנעתי מדבריו, שצה"ל הפיק את רוב הלקחים והוא כעת מוכן הרבה יותר טוב למלחמה שהיתה...בעצם הוא אמר, שהיו בצה"ל כל מיני תקלות ורובן כבר תוקנו. לא חלילה עומד לפנינו אוייב עם יכולות מקצועיות גבוהות שצריך להתמודד איתו גם במוח ולא רק בכוח וטכנולוגיה. אני חושש שמלחמת מוחות קלאסית (לא טכנולוגיה) היא לא הצד החזק שלנו. כשצה"ל יתחיל יום אחד את המבצע בעזה ותראו שנפגעים לנו טנקים חשופים בשטח מטילי נ"ט או מטעני גחון תבינו למה אני מתכוון. וכשהטנקים כבר לא יהיו חשופים אלא בתוך שטח בנוי מצבם עוד יוחמר.

תפיסת הניצחון של נסראללה

במלחמת לבנון השניה נסראללה הציג לעולם את המתכון שלו להכרזת ניצחון על ישראל. א. מתגרים בישראל ע"י פגיעה פיזית כואבת.ב. מתחבאים מייד במקום מסתור תת-קרקעי.ג. ממקום המסתור משתמשים בשידורי טלוויזיה כדי להכריז על ניצחונות שהיו, או שיהיו, או שהיה רוצה שיהיו.ד. כשהעניינים מסתבכים מתחנן מאחורי הקלעים להפסקת אשה. כשהפסקת אש נכנסת לתוקף והוא עדיין בחיים – מכריזים על ניצחון.מבחינתנו, לשיטה זאת יש היבט רע והיבט טוב. ההיבט הרע הוא, שצה"ל גם בעתיד הנראה לעין לא יכול למנוע לחלוטין את ירי הטילים לשטח ישראל - כך שכמעט בכל תרחיש נסראללה יכריז על ניצחון. ההיבט הטוב הוא, שכדי שנסראללה לא יכריז על ניצחון מספיק שלא יהיה נסראללה.הכרזת ניצחון ע"י ממלאי מקום לא תשכנע את העולם, ואפילו לא את העולם הערבי. ולא מדובר כאן בהכרזה פורמלית בלבד.הכרזת ניצחון, גם כשאינה לגמרי נכונה, נטמעת בתודעה ומניעה בני אדם בעתיד. כיון שבתיזמון לא מיקרי איראן ונסראללה מכריזים כל שני וחמישי שישראל היתה חלשה, כעת היא גוססת ובקרוב גם תמות – חשוב יותר מאי פעם לנצח מעבר לכל רטוריקה.תוצאה חד משמעית שתגרום לבני בריתה של איראן להתרכז בשאלה איך להחזיר את הכבוד הערבי הפגוע ואיך לנקום במקום איך לחלק את שטחי המדינה הציונית המושמדת.נסראללה הוא אמן תעמולה הרואה עצמו כ"מומחה למנטליות הישראלית" וכך יש להתמודד איתו. שימו לב, שהוא ממעט להשקיע את כשרונו התעמולתי בנושאים שאינם קשורים לישראל.

התמודדות עם טקטיקת הטקסטיל של אירגוני הטרור

ב-‏25 השנים האחרונות אנו עדים להתגברות התופעה של טרוריסטים מוסלמים הנטמעים ויורים מתוך אוכלוסיה מוסלמית ירי מכוון כלפי אזרחי האוייב - כל זאת בתואנה הקבועה של ''התנגדות לכיבוש''. בו-זמנית אנו שומעים מהם יללות, ורואים ניפוח מבויים של הרס ומוות ע"י פעילים בעלי בריאות תקינה ובעזרת פלאי הפוטושופ (כפי שהודגם במלחמה האחרונה) כאשר נהרגים אזרחים מוסלמים.הם לא עקרונית נגד הרג אזרחים. הם רק עקרונית נגד הרג אזרחים שלהם.ולכן, צעד ראשון למאבק מוצלח בטרור יהיה להגדיר בבירור את המושג "מטרה צבאית". בניגוד למה שהיה פעם - מטרה צבאית היא לא ''מקום בו נמצאים אנשים עם מדים'' אלא מטרה שיורה!!! לא משנה איזה טקסטיל לובשים האנשים באזור המטרה היורה. טרוריסטים וגנגסטרים לא הולכים עם מדי צבא.גם ההתפתחות של בני החסות האיראניים - חיזבאללה וחמאס - לכיוון של ארגון צבאי מסודר לא שינתה את עניין הטקסטיל האזרחי. על דבר טוב לא מוותרים בקלות.יתרה מכך, לאחרונה אף התבשרנו כי גם יחידות מסויימות בצבא סוריה החלו ללבוש טקסטיל אזרחי. נראה כי הערצתו של באשר אל-אסד לטקטיקת ניהול המלחמה של נסראללה תורגמה גם למעשים. טוב יעשה אסד אם יאמץ את כל תורת הלחימה של נסראללה ויתחיל גם הוא, לפני שהוא פותח במלחמה חדשה, לתרגל הימלטות מהירה לבונקר התת קרקעי של שגרירות טהרן בדמשק - ושמישהו ימדוד לו זמנים.

אז מה ישראל צריכה לעשות כשפורצת מלחמה עם אירגון טרור?

ראשית, לקרוא לכל האזרחים בגזרת הלחימה של צה"ל לעזוב מייד (ובעת עזיבתם שיתפללו שהמטרה היורה לא תהיה בקרבת מקום). שנית, לדאוג תמיד שהשמדת מטרה יורה ילווה בתיעוד מוסרט. מה קרה לפני הפגיעה, בעת הפגיעה ואחרי הפגיעה.זה יעזור להסברה הישראלית המקרטעת מול מכונת התעמולה המשומנת של אויבנו הנלחמים ב"כיבוש". צילום (כשהוא לא מבוים) מראה עובדות - לא מניעים אידיאולוגיים.ולבסוף, לוודא ציבורית שבמלחמה לא יווצר מצב בו מקבלי החלטות איפשרו למטרה יורה שהיתה על הכוונת לפגוע באזרחים ישראליים כי רצו למנוע פגיעה באזרחי האוייב שהיו בקרבת מקום. במקרה ישיר ומיידי של הגנה עצמית קדושת החיים של המותקף חשובה יותר. אם מקבלי ההחלטות צריכים סימוכים משפטיים לעניין הזה – עכשיו הזמן לעשות זאת. והכי חשוב: להפעיל נוהל מטרה יורה מייד בתחילת המלחמה ולא לחכות לכמות הרוגים דו או תלת סיפרתית מצידנו כדי להכשיר את דעת הקהל בארץ ובמערב...במהלך הלחימה צריך לחשוב לא רק במונחים של יותר כוח ויותר טכנולוגיה. מלחמה עושים בתחבולות. הנה כמה דוגמאות מחוץ לקופסה המחשבתית והטכנולוגיה שלא מצריכים הגדלת תקציב הביטחון:

טייס נופל בשבי

אויבינו כל כך רוצים להפיל מטוס ישראלי ולשבות את הטייס? אז בואו ניתן להם את זה. במיקום שנבחר מראש כלי טיס של חיל האוויר מתחיל להוציא עשן ופולט בובת טייס צונחת. כלי טייס אחרים הנמצאים בסביבה מבעוד מועד קוצרים את המסתערים על ה"טייס".ולבסוף, אלה שהצליחו להגיע אל ה"טייס", מגלים שהוא גם ממולכד. שני אירועים כאלה בו-זמנית (לפני שיבינו עם מה יש להם עסק) יגדילו את האפקט וההישג. ניתן לנצל אירוע כזה גם כפעולת הסחה למבצע אחר.

הפיכת כביש ראשי לחד סיטרי

בפרוץ הקרבות עם חיזבאללה יש לישראל אינטרס למנוע החשת תגבורות של חיזבאללה דרומה. למשל, שכביש החוף הלבנוני מביירות דרומה יהיה חד סיטרי. לאפשר נסיעה צפונה של נמלטים למנוע נסיעה דרומה של פעילי חיזבאללה. גם כאן אפשר להכריז מראש על כוונה לפגוע בכל רכב שנוסע דרומה.פגיעה ברכב שבורח צפונה תהיה רק בעקבות מידע מודיעיני. איך מונעים נסיעה דרומה? קודם כל, שליטה באש מהאוויר והים. למזלנו הנתיב דרומה גם קרוב יותר לים. כמו כן אפשר להציב בחשאי מחסומים מכניים על הכביש המאפשרים נסיעה רק בכיוון אחד. תוסיפו לזה כמה רכבים בוערים והתנועה מכיוון צפון נעצרת.

הפעלה מרחוק של מספר מערכות כריזה בביירות

אפשר להכין בעזרת ידידים מקומיים בביירות מספר מערכות כריזה סמויות לצורך הודעות תעמולה נגד נסראללה. ורצוי להפעיל אותן בלילה עם הקלטת מטוסים ואפקטים נוספים. למשל, הקלטות של לוחמי חיזבאללה ברגעי משבר מהמלחמה הקודמת.אם לא יוזכר שמו של עימאד מורנייה בלשון הווה - מי ידע מתי זה הוקלט?.אני מאד מקווה שבצה"ל חושבים גם באופן יצירתי, וכן הם יודעים לאיזה תוצאה הם רוצים להגיע ביומה האחרון של מלחמה ורק אח"כ ניגשו לתיכנון תוכניות הפעולה השונות. כל זאת כאשר הם לקחו בחשבון שהאוייב יפגין חידושים במלחמה הבאה. הם כבר מזמן לא ערבושים.

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני קליין

.