אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הסדר העולמי ומשימת השלום 2007


שנת 2007 הוגדרה מבחינת רוסיה כשנה של סין. במהלך חודשי ינואר מרץ שנת 2006 בוצעו שתים עשרה פגישות במגוון נושאים בין שתי המעצמות האדומות. המפגש המרכזי בן יומיים, בנוכחותו של ו.ו. פוטין התקיים בין 21- 22 למרץ, בבייג'ין, תחת כותרת 10 שנות ליחסים האסטרטגיים בין שתי המעצמות וחמש שנות לידידות ושכינות טובה. ו.ו. פוטין הדגיש חשיבות מיוחדת ליחסים הנ"ל כעת, כאשר העולם נסער בסערה הגרעינית של אירן וצפון קוריאה. על מנת להפגין את רצינותו בנוגע להמשך היחסים התקינים עם סין, ו.ו פוטין הגיע עם פמליה הכוללת 1000 מומחים בתחומים שונים. הנשיא הו ינטאו, ענה בערכתו רבה לדרכה של רוסיה מול הקהל אשר כלל 5000 איש באמירתו כי העם הסיני לא ישכח את עזרתה של רוסיה במהלך מלחמת ההתנגדות כנגד יפן התוקפנית. הו ינטאו הוסיף וציין כי הרבה גיבורים רוסיים הקריבו את חייהם על אדמות סין. כמו כן, הוזכרה גם עזרה של רוסיה עבור סין לאחר 1949. סיכם הנשיא הסיני כי את החברות אשר נבנתה בדם, היא המקור החשוב ביותר להמשך החוזק, הגידול והפיתוח של שני הצדדים, כקשר העניבה.פוטין, בתורו, ציין כי היחסים הטובים בין השניים, אינם מספקים, בימינו, כאשר גודלת התעניינות וההבנה בנושאים האסטרטגיים, הידידות היא לא רק הוכחה של היציבות הגיאופוליטית, אלא הם (היחסים הטובים) מעידים על היחסים הבינלאומיים הפתוחים, אשר אינם נועדו לפגוע באינטרסים של מדינה השלישית כל שהיא, אלא למען הסדר העולמי. ועם זאת, ברצוני לחדד את נזילות המושג "הסדר העולמי". האם באמת ניתן לצור תוכנית מסוימת אשר תציג את כל האינטרסים של כל העולם, בכל הספרות הנדרשות להצגה, בו זמנית וללא שמץ של הפליה? חוששני שאנו יודעים את התשובה היטב. ובכל זאת קיים צמד מילים, אשר מתיימר להנהיג מדיניות כזאת או אחרת, כלפי אלה ולא האחרים. הרי המושג עצמו אין הוא סובייקט המנהל את הדיון, אלא, "הסדר העולמי" הינו האובייקט, אשר בו מישהו דן. מיהו המסתתר מאחורי המושג "הסדר העולמי" ? את התשובה הישירה והמיידית לשאלה זו, אין אנו שומעים בימינו. הרי, הודות לטעויות של האחרים, ניתן להסיק, כי לנהל את המשחק באופן גלוי פשוט לא כדאי : הכלכלה קורסת והמתנגדים יודעים במפורש, כנגד מי יש להפנות את המטוסים החטופים.

אומנם התיאבון המבטל והמרכיב את המאזן העולמי, אינו פוחת. אלא מחליף את עוינות הקרה ומסך הברזל, בערפל, הנקרא בימינו בשם "הדיפלומטיה החדשה, הפתוחה והמשתפת את הפעולה", המאפשרת לגנרלים "הישנים" לשכלל את נשקם במרוץ לקביעת "הסדר העולמי". ולא טילי המגן על אדמתם של צ'כים ופולנים, הם המטרד המרכזי של המאזן, אלא מקור היזמות, אשר בעל קונטקסט היסטורי מסוים, במסגרת הנהלת הסדר העולמי. הרי יזמות ההליכים האסטרטגיים, מוכרת לנו בשפה המעודנת פחות, כסימון נתיבי התקיפה. ולכן, יש ביזמות מן סוג של עליונות, המשקפת את העוצמה של בעליה. ולכן, סיכול יעיל של יזמות האסטרטגית , מתאפשר על ידי הצאת יוזמה כנגד, המזכירה, מן סוג של משחק הנקרא "סבב רעיונות", המחליף, למעשה, את ההתערבות הצבאית הגלויה, ומוצג, לעתים, לעינינו, כמהלך של שיתוף הפעולה. עם זאת, ישנם סגנונות וסוגים רבים למתכונת הנקראת "שיתוף הפעולה": שיתוף הפעולה לצורך השותפות; שיתוף הפעולה לצורך מניעת העליונות של אחד מן השותפים או הגורם השלישי, באופן עקיף; שיתוף הפעולה לצורך הפיתוח ושיתוף הפעולה לצורך ההסוואה. כאשר הזמן יאיר את התשובה, מה הן הסיבות ל"משימת השלום 2007", תרגיל שיתוף הפעולה, אשר התרחש בין ה 9-17 לאוגוסט, בין המדינות: רוסיה, סין, קזחסטאן, טג'יקיסטאן קירגיסטאן ו-אוזבקיסטאן. הרי הסיבה הרשמית, המסבירה את ביצוע התרגיל, אינה בהחלט תואמת לסד"כ הנדרש בפועל לנטרול משימת הטרור. כאשר מקום הגיאוגרפי הנבחר לביצוע התרגול, מוליד לא מאט שאלות בהקשר לעדכניות והתאמה של סביבת התרגיל למטרת התרגול. כמו כן, בהסתמך למשימת התרגיל המוצהרת, לא ברור מה היא טיבה של הסכנה הנשקפת, כתוצאה מן האיבוד השליטה האורגנית על האובייקט, אשר הותקף. הרי לא ניתן לתכנן סד"כ הנדרש לבצוע המשימה, ללא ההערכה של גודל הסכנה. רמת הכוחות המגויסים לטובת התרגיל, תומכת בלגיטימיות הספקות, אשר הוצגו על ידי לעיל:רוסיה 6 מטוסי הובלה צבאים " il – 76 "9 מטוסי התקפה " su – 25 "13 מסוקים " mi – 24"18 מסוקים " mi – 8 "2000 חייליםסין6 מטוסי " il – 76 "8 מטוסי קרב " jh- 7 a " במשימת השמדה והפצצה16 מסוקים " jg-9w "16 מסוקים " mi – 17 "1700 חייליםקזחסטאן1 פלוגת התקפהטג'יקיסטאן1 פלוגת התקפהקירגיסטאן1 מחלקת התקפהאוזבקיסטאןקבוצת קציני פיקוח

בכל זאת, על מנת להבין את מפת שיתוף הפעולה בין המדינות הנ"ל, יש לשים לב למספר אירועים המקדימים, המלווים והמסכמים את התרגיל "משימת השלום 2007":בחודש פברואר, שנת 2001, עיתון צרפתי, בעל אוריינטציה ימנית קלה, פרסם את דבריה של גב. קונדוליסה רייס, המשקפים את דעתה בהקשר למקור הסכנה, העדכני, בעולם:"אינני מתעייפת להגיד, כי מקור של הסכנה המרחפת על פני העולם הינו ברוסיה, אשר מצאה את עצמה קלויה בפינה. הרי פוטנציאל האטומי שלה מסתכן בהגעתו לידיים רעות, כגון: מדינות ההפקר או ארגוני הטרור". קונדוליסה רייס הוסיפה: "תגיע הדקה והאינטרסים הרוסיים יהיו מנוגדים לאינטרסים של האמריקאיים."עברו 6 שנים והקדנציה השנייה של ו.ו פוטין משקפת את פניה האחרות של רוסיה על הבמה האסטרטגית הבינלאומית. "מדינות ההפקר" מגלות רמה מסוימת של שיתוף פעולה, מתוך ניצני ההכרה של האינטרסים האישיים, והן אפילו מעיזות להביע את דעתם בהקשר למעבר כוחות הזרים, גם אם זה רק לצורך התרגיל, או לנוכחות של הבסיסים האמריקאיים על אדמתם. אין ספק, חלוקי דעות לא נעלמים מן השטח, אך ההגיג של ו.ו פוטין סיכם את רוח הדברים במשימה: "כל ניסיון לפתרון בעיות גלובאליות או רגיונאליות באופן לגמרי עצמאי ובלעדי, אין לו שום פרספקטיבה. " דבריו הנ"ל של ו.ו. פוטין והאפקט הפסיכולוגי והאסטרטגי של "משימת השלום 2007" נשמעו גם באיראן, המגלה התעניינות רבה בכניסתה לארגון השותפות השנגחאי. וכבר ב-21 לאוגוסט 2007 ביקר נשיא של הרפובליקה האיראנית, מחמוד אחמאדיג'אד, את אזרבייג'אן בביקורו הרשמי הראשון. בנאומו, פנה הנשיא אחמאדיג'אד אל תושבי אזרבייג'אן וציין כי אזרבייג'אן הינה החברה של הרפובליקה האיראנית. וכי שתי המדינות הינן בעלות תרבות המשותפת והעבר הדתי המשותף . צד זה של נשיא איראן, אשר נעשה ברוח השלום החותמת את ימי הקיץ האחרונים, הרים גבם של האנליסטים האדומים והלבנים. הרי תחנת ההאזנה והתצפית המוצגת על ידי ו.ו. פוטין במהלך כינוס g 8 האחרון, כפטרון כנגד הצבת טילי מגן על אדמתם של הצ'כים והפולנים, נמצאת דווקא ב אזרבייג'אן... ובכן, אם כולם נוהרים ל"שיתוף הפעולה", מי יקבע את סדר העולם האולטימטיבי ומדוע "השלום" נשאר עדיין בגדר המשימה בלבד? אני חושבת כי התשובה לשתי השאלות ברורה. לא קיים סדר העולם האולטימטיבי, בדיוק כפי שלא קיים השלום האולטימטיבי. העקומה האין - סופית של האינטרסים, היכולות והכישלונות, הגלויים והסמויים, משקפת את קיומינו.

אנסטסיה גורליק - הרבז אנליסטית היסטוריונית

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת

.