אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היסטוריה של קולנוע גאה


דן לחמן's picture

אפשר היה לחשוב שהקולנוע ההומו לסבי הוא דבר חדש יחסית. נכון שלא היו סרטים שעסקו בחיי הומואים או לסביות אך בסרטים רבים היו גיבורים כאלה. לאורך שנים רבות הם היו מוסווים ורק הנוגעים בדבר הבינו את הרמזים. אני אסקור כאן לאלו שרוצים להקים להם ספריה או לראות את ההתפתחות הקולנוע הקווירית בצורה היסטורית. לא מניתי את כל הסרטים, רק את אלו שאפשר היה לראות בארץ. בעולם נעשו הרבה יותר סרטים שלא הגיעו להקרנה כאן. לא כל הסרטים חשובים באותה מידה וכנראה שלא את כולם זכרתי והבחירה היא טעמי הפרטי.

הנערים בחבורה (1970)

סרט שהתחיל את דרכו כמחזה מצליח בכל העולם, והוצג גם בארץ בתאטרון. הסרט הכל- הומואי הראשון. היום הוא אולי ייראה קצת מיושן, אבל בזמנו הוא היה סנסציוני, בעיקר משום ששימש סוג של טיול מודרך בהוויה ההומואית. הסרט מספר על קבוצת ידידים, הומואים, המתכנסים לחגוג יום הולדת לאחד מהם. יוצרי הסרט ניסו להכניס כמה שיותר אבות טיפוס (סטריאוטיפים) - יהודי מכוער אחד, כושי אחד, סיסי (כמו שקראו אז לאוחצ'ות) אחד, מורה שמנסה שלא יראו עליו, מתלבט אחד, והומו היסטרי הנלחם בהומופוביה הפנימית שלו. לתוך החבורה מזדמן במקרה סטרייט, המעורר את הדרמה הלא-באמת- חשובה, אך הנדרשת להחזקת המתח. דיאלוגים מצחיקים לפרקים, המגיעים לדרמה הבלתי נמנעת. ביים וויליאם פרידקין, עם צוות שחקנים לא מוכר, שהשתתף בגרסת התיאטרון בקנדה. סרט מעניין מבחינה היסטורית - כך נראו חיינו בתקופת התמימות שלפני האיידס.

מוות בוונציה 1971

סיפורו הקצר והמופלא של תומאס מאן הפך לסרט נפלא ומרהיב על ידי הבמאי האיטלקי לוקינו ויסקונטי. זה איננו סרט הומוסקסואלי של ממש. זה גם איננו סרט פדופילי כמו שניסו לימים לטעון. ההומוסקסואליות שלו מרומזת ולא ישירה. הסרט עוסק יותר בשאלה של התמכרות לאסטטיקה.

מוסיקאי דכאוני מגיע לוונציה לנוח רואה מרחוק ילד יפה תואר ו"מתאהב" בדמותו. אין ביניהם שום שיג ושיח. הכל בדמיון ובמשמעויות. עיבוד מצוין לסיפור, אחד הטובים שהועברו מטקסט כתוב לקולנוע. סרט נפלא. דירק בוגארד ששיחק כבר הומו בשנות החמישים בסרט אנגלי נשכח והפך לאחד מגדולי השחקנים של דורו נפלא גם כאן בפאראפראזה על הקומפוזיטור מהאלר.

ויקטור

ויקטור ויקטוריה 1982

שוטטות (1980)

סרט שנוי במחלוקת, גם הוא של ויליאם פרידקין, שעם צאתו הקים כנגדו את כל הגופים ההומואיים הממוסדים. הסרט עוסק בשוטר המתחקה על עקבות רוצח הומואים סידרתי. אל פצ'ינו בתפקיד השוטר, הנשאב לעולם הומואי סאדו-מזוכיסטי אלים. סרט קשה, גם אם היום הוא אולי פחות מזעזע. סרט מתח חשוב רק בשל הרעש שעורר בזמנו, והאמיתות הקהילתיות שהציף והעלה, שאי אפשר להתכחש להן לחלוטין.קארל (1982)

פנטזיה סוערת של ז'אן ז'נה, נפגשת עם הבמאי הגרמני וורנר פסבינדר. הספר, כמו הסרט, עוסק בצעיר המגיע לעיר הנמל ברסט בצרפת, כדי לחפש את אחיו האובד, ומסתבך ברשת יחסים עם מלחים וקציני ים, המובילים לרצח. כמו בספר עולה גם שאלת הזהות - מי הוא מי בכלל. הסרט תיאטרלי לחלוטין עם תפאורות הזויות של מגדלי חומה מעוצבים כאברי מין ענקיים. בראד דייויס הנאה מאוד (שמת אחר כך מאיידס) משחק את הצעיר המסתבך. ז'אן מורו האלמותית בתפקיד קטן של בעלת בר מלחים, מבצעת שיר לפי מילותיו של אוסקר ווילד (כל אחד הורג את מה שהוא אוהב). סרט מוזר ביותר, כפי שראוי לעיבוד של פנטזיה ספרותית.

ויקטור ויקטוריה(1982)

שחזור של סרט גרמני ישן. אחת הקומדיות המרנינות על זהויות מיניות. אדוארד בלייק ביים בחדווה. ג'ולי אנדרוז נראית כאילו היא נהנית מכל רגע על המסך.

זמרת אנגליה בפריז שלא מוצאת עבודה מתחפשת לגבר המופיע בתפקיד אישה. וכך יש לנו דראג קווין שהיא בעצם אשה המחופשת לגבר ומופיעה כאישה. התאהבויות בלתי צפויות גורמות לשעשועים מיניים. מרנין.בכל הפעמים שראיתי צחקתי מחדש כמו בפעם הראשונהארץ אחרת (1984)

סרט אנגלי, מבוסס על מחזה שהוצג בהצלחה ענקית בלונדון, וגילה כמה שחקנים חדשים כמו רופרט אוורט, קנת' בראנה ואחרים, שכולם השתתפו גם בגרסה הקולנועית. סרט מורכב ומעניין ברמות שונות, העוסק בגיוס סטודנטים למפלגה הקומוניסטית, שהפכו עם השנים למרגלים מפורסמים. הסרט מתאר את החיים בפנימיות האנגליות, על כל האכזריות שבהן. רופרט אוורט מדהים בתפקיד ההומוסקסואל הסוער מחוץ לארון (בשנות השלושים), הסובל מהיחס המצ'ואי של האחרים. סרט שבהחלט מצליח לרתק עד היום.נשיקת אשת העכביש (1985)

מנואל פואיג הלטינו אמריקני כתב ספר מצוין, על הומו שטחי עם דמיונות אוחצ'יים קולנועיים חצי פשיסטיים, הנזרק לכלא בגלל היותו הומו בארץ דיקטטורית. בכלא הוא פוגש לוחם חופש, סטרייט, והמפגש מוביל לשינוי אצל שניהם. הספר עובד למחזה, ואחר כך הוסרט על ידי הבמאי הברזילאי הקטור בבנקו. את תפקיד ההומו משחק לעילא, ונותן שיעור איך משחקים, וויליאם הארט. ראול ג'וליה הוא לוחם החופש, וסוניה בראגה, דיוות הומואים סקסית, משחקת את האישה מחלומותיו של הארט. משהו משהו.

תסריט של חניף קוריישי על צעיר, בן מהגרים פקיסטנים בלונדון, שמשפחתו רוצה להקים לו מכבסה שיתפרנס, ונתקל בקשיים רבים, בעיקר מצד פנקיסטים גזעניים שמנסים להרוס. דניאל דיי לואיס המדהים הוא הפנקיסט, שיתאהב באופן הטבעי ביותר, בלי שום שאלות של כן ולא, מותר ואסור, בנער הפקיסטני, וינסה לבנות איתו חיים משותפים, מול התנגדות כפולה של הסביבה הבריטית והמשפחה הפקיסטנית. אחד הסרטים המרנינים ביותר בנושא ההומואי.חוק התשוקה (1987)

הסרט שחשף את פדרו אלמדובר לעולם הרחב. במאי תיאטרון וקולנוע, שמסתבך באהבה קומפולסיבית, שסופה רצח. כרמן מאורה בתפקיד הטרנסית, שתופיע שנים אחר כך גם בסרט "חינוך רע" כמעט באותה דמות. אנטוניו בנדרס, הצעיר והמדהים, הוא המאהב הקנאי. נסו לתאר לעצמכם את המפגש הראשון עם סרט של אלמודובר. נסו לראות אותו בעיניים טריות, ולהבין כמה נועז וחדשן הוא היה כבר מן ההתחלה. סרט חובה מדהים מכל כיוון שאפשר לדבר עליו.

מוריס 1987

ג'יימס איוורי ביים סרט שבזמנו נחשב לנועז חלקית. והרטיט את לבות הצעירים בקהילה. הרומן הרומנטי ההומוסקסואלי האולטימטיבי שנעשה על פי ספרו של אוולין וו ( סופר, לא סופרת). אהבה בין שני סטודנטים באוניברסיטה יוקרתית בימים האדורדיאניים של אנגליה. מערכת יחסים מטלטלת. שחקנים נפלאים.סיפור אהבה בשלושה פרקים (1988).

הרווי פיירסטיין כתב שלושה מערכונים נפרדים שהוצגו בנפרד בתיאטרון "לה מאמה" בניו יורק. אחר כך חיבר אותם למחזה אחד ארוך, העביר אותו לברודווי, וזכה להצלחה מדהימה. פיירסטיין עצמו משחק את התפקיד הראשי, של אומן דראג שמתאהב, נזנח, ומתאהב מחדש בגבר אחר. מערכת יחסים נוגעת ללב ומשורטטת להפליא בטקסטים שנונים וכואבים. פיירסטיין ביים לקולנוע, וגם שם הוא משחק את התפקיד הראשי. סצינות מצחיקות עד דמעות, מול סצנות קורעות לב. אחד הסרטים שעזרו לאלפי צעירים לצאת מהארון ולדרוש את הכבוד המגיע להם. לא באמת קולנוע גדול, אך תענוג גדול.איידהו שלי (1991)

המחזה "הנרי הרביעי" של שיקספיר מספר על נסיך הבורח מההרמון, מתחבר עם פוחזים, שבראשם סיר טובי פאלסטאף, אך כשהתפקיד קורא לו - הוא זונח את ההבל ורעות הרוח, ותופס את כס המלוכה. גאס ואן סנט עיבד את המחזה, העביר אותו לימינו, הפך את הנסיך לנצר למשפחה עשירה, את הפוחז לזונה ממין זכר, ויצר סרט נפלא שחלק מהמונולוגים השיקספיריים הושארו בו. שני השחקנים הראשיים הפכו לאגדות - ריבר פניקס הצעיר, שמת סמוך ליציאת הסרט לאקרנים, היה לזמן מה סמל לנעורים נפלאים, וקיאנו ריבס, שנים לפני המטריקס, כשעוד אפשר היה לצפות שיהיה גם שחקן. נוגע ללב, ומצריך טישו לעתים. אני מאוד אוהב את הסרט.

הסרט הראשון והכמעט יחיד שהאולפנים הגדולים הקדישו לנושא האיידס. הוליווד הרשמית נטתה להתעלם ממותם של כה רבים מהאנשים שמתו בתוך התעשייה.

כאן עו"ד חולה איידס מבקש עזרה מקצועית מעו"ד שחור והומופוב שייצג אותו בתביעה נגד מקום עבודה שפיטר אותו בגלל המחלה. הסיפור עובד במקביל על היחסים בין שני עורכי הדין, ההתייחסות למחלה ובני הזוג. טום הנקס המגה סטאר נוגע ללב אנטוניו בנדרס בתפקיד בן הזוג חזר לשחק שוב הומו בפעם הראשונה אחרי שעזב את אלמודובר בספרד. מדמיע.

פילדלפיה

פילדלפיה 1991

אדוארד השני דרק ג'רמן 1991

על פי מחזה של כריסטופר מרלו בן זמנו של שיקספיר. צריך לאהוב את העשייה של דרק ג'רמן כדי ליהנות מהסרט. העיבוד המודרני עוקב אחרי מעלליו של המלך ומאהבו. למרות שהסרט הוא טרגדיה נוראית המערבת פוליטיקה ומין צורת עבודתו של ג'רמן משאירה את הטרגדיה קצת מרוחקת. אסתטיקה מיוחדת במינה ומרתקת, אך גם משאירה תחושה של ניכור אינטלקטואלי. לחובבי קולנוע מיוחד.משחק הדמעות (1992)

סרט אנגלי נפלא ומרגש, הבודק את משמעות האהבה. הסרט מספר את סיפורו של איש מחתרת אירית, הנמלט לאנגליה, שם הוא פוגש נערה מקסימה ומתאהב בה. כשיצא הסרט לאקרנים, התבקשו הצופים לשמור בסוד את ההפתעה, שהנערה המקסימה היא בעצם טרנסג'נדרית, אלא שברבות השנים הסוד הפך לגלוי. הסרט נע סביב השאלה האם יכול גבר, סטרייט לחלוטין, להמשיך לאהוב בסיטואציה שנמצאת לחלוטין מחוץ לעולמו. מדהים עד היום.

משחק

משחק הדמעות (1992)

התזמורת המשיכה לנגן 1993

סרט שנעשה בהתנדבות ומשתתפים בו כמה מגדולי השחקנים. ריצ'רד גיר, איאן מקקלן אנג'ליקה יוסטון ועוד ועוד. אחד הסרטים היחידים שהוליווד עשתה בנושא האיידס.

הסרט עוקב אחרי התפתחות המרדף והמחקר לגילוי נגיף האיידס. כל העובדות נכונות. זו דוקודרמה במיטבה. מלחמות כבוד מעסיקות את טובי החוקרים לא פחות מהניסיון למצור את הווירוס. רוב השחקנים בתפקידי אורח, ומי שמכיר את התרבות האמריקאית יוכל לזהות למי הכוונה במקומות בהם שונה השם האמיתי. סרט חשוב, מעצבן בתכנים שלו ואנשים טובים הקדישו ועשו את הסרט החשוב הזה בהתנדבות מחוץ לאולפנים הגדולים.

גו פיש 1994

סרט לסבי על שתי נשים המנסות לבנות מערכת יחסים למרות חוסר ההתאמה ביניהן. משכנע. לסביות יאהבו במיוחד. יהיה להן עם מה להזדהות. סרט אפור ונוגע ללב.כומר (1994)

סרט אנגלי של בימאית צעירה, העוסק במפגש בלתי אפשרי כמעט, בין כומר הומו הנאמן לדתו, לבחור המתאהב בו. הסרט מכיל רבדים דתיים של התמודדות עם סביבה מחמירה, התנסות כואבת וההשלמה, כמו גם את אחת מסצנות הסקס המפורשות ביותר, עד כמה שניתן, בין שני גברים. רוברט קרלייל (ללכת עד הסוף) התגלה בסרט הזה, שאינו קל, אך מתגמל רגשית.

פריסילה מלכת המדבר 1994

קומדיה אוסטרלית מטרפת. חבורת דראג קווינס וטראנסית אחת חוצה את אוסטרליה ופוגשת את הטיפוסים של העיירות הקטנות. טרנס סטמפ האנגלי שהיה שחקן אדיר בצעירותו עושה כאן לראשונה אחרי שנים תפקיד גדול ומזכיר איזה שחקן נפלא הוא היה. גאי פירס כאן כדראג קווין עבר להוליווד ועשה תפקיד נפלא ב "ממנטו". צבעוני מאוד. משוחק להפליא. מצחיק עד דמעות. כל מה שצריך כדי להעביר שעה וחצי בחופשה נפלאה מהאפרוריות העירונית סביבנו.

פריסילה

פריסילה מלכת המדבר 1994

הוליווד בארון 1995

סרט דוקומנטארי העוקב אחרי התפתחות דמותם של הומואים ולסביות בקולנוע מראשית דרכו. משובץ בקטעי סרטים מכל התקופות. אחד מאותם סרטים חשובים שהראו שתמיד היו הומואים על הבד, וצריך היה לחפש אותם לפי רמזים סמויים. מרתק מרנין והופך את ההיסטוריה לברורה יותר. כן, היו קאובויים כאלה על המסך לפני הר ברוקבק.

דבר יפה 1996

סיפור אהבה בין שני נערים צעירים מאוד המתרחש בפרבר עוני בלונדון. לא ממש סרט ריאלי אבל נוגע ללב ברומנטיות הצעירה וההפי אנד, אחד הראשונים והיפים בתולדות הקולנוע הקווירי עושה אותו שווה צפייה.עקומים (1997)

מחשבה נוספת על מכונת ההשמדה הנאצית. הסרט, שהחל דרכו כמחזה, עוסק בימים שהומוסקסואלים גרמניים נשלחו למחנות ריכוז בשם טוהר הגזע, ומביא רגע, שלא נמשך זמן רב היסטורית, בו היה קל יותר להיות יהודי בגרמניה מאשר הומו. הסרט מתרחש ברובו במחנה ריכוז, לאחר סצנת פתיחה בברלין המתירנית, ועם מיק ג'אגר בתפקיד קטן של דראגיסטית. סצנה, שהייתה מרכזית וחונקת על במת התיאטרון, שבה שני גברים מקיימים ביניהם סקס מילולי בלבד, קצת הולכת לאיבוד בסרט, אך איאן מקקלן משחזר את תפקידו המופלא מהבמה. נוגע ללב, עצוב ומדכא, אך הכרחי לרצף ההיסטורי, הן המציאותי והן הקולנועי.

בנים

בנים אינם בוכים 1999

בנים אינם בוכים 1999

הסרט הטרנסד'נדרי שפרץ דרך ומבוסס על סיפור אמיתי. נערה המנסה להגדיר את עצמה ומיניותה המגדרית. עוברת להיות גבר. מתאהבת בנערה אחרת ונרצחת על ידיחבורת פרחחים.סרט נוגע, עצוב. הילרי סוונק נפלאה.

סיפור אהבתן של גרמניה ויהודיה בברלין בימי מלחמת העולם. מבוסס על ספר בשם זה שתורגם גם לעברית. הספר כרגיל טוב יותר אך הסרט מעניין וזה אחד המייצגים המעניינים יותר של סרטים לסביים

בילי אליוט 2000

סרט אנגלי על מלחמה על הזכות להיות אחר דרך סיפור התבגרות. נער הרוצה להיות רקדן בלהקתו המפורסמת של מתיו בורן ( אגם הברבורים בביצוע גברים בלבד). כשסביבו כולם משחקים כדורגל. עוד סרט מפרברי אנגליה העניים. סרט שיזיל דמעה מהעין וחיוך על השפתיים.

יוסי וג'אגר 2002

אי אפשר לעשות רשימה בלי להכניס את הסרט הזה. לאלו שאהבו אלו שלא. הסרט ההומואי שפרץ אל המיין סטרים וגרם גם לסטרייטים להזיל דמעה על מותו של חייל הומו.

מלאכים באמריקה 2003

מייק ניקלס. זה איננו סרט. זו אחת מסדרות הטלוויזיה המופלאות והחשובות ביותר שנעשו אי פעם. בתחילה הייתה זו טרילוגיה בת שלושה מחזות שלמים של טוני קושניר, מטובי הדרמטורגים האמריקאים. המחזות זכו בכל פרס אפשרי. הרבה שחקנים נפלאים בסיפור המערב פנטזיה בעובדות אמיתיות. מערב פוליטיקה הומואים מחלה דת והתכחשות. נפלא נפלא. חובה לראות ולנצור.

הר ברוקבק 2005

אי אפשר שלא לסיים את הרשימה בלי הסרט הכה חשוב הזה. שני קאובויים סטרייטים (פחות או יותר) מתאהבים בקיץ אחד בהרים ומחמיצים את אהבתם לאורך שנים רבות. סרט מדהים ומטריף. חובה.

קריאה נוספת אימגו:

תולדות הקולנוע העולמי 1959-1969

תולדות הקולנוע העולמי 1969-1979

פסטיבל הקולנוע ההומו-לסבי בתל אביב

טקסט: השנים הבלתי נראות / גדעון בועז

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.