אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חייו של ג'ון לנון - חלק ב


דן לחמן's picture

סרגנט

חייו של ג'ון לנון - כולנו רוצים לשנות את העולם / ג'ון וייז ג'קסון. חלק א' הוצאת רסלינג

הביטלס אולי לא היו מחוללי השינוי של שנות השישים, אך המוסיקה שלהם הייתה פסקול עיקרי. לונדון השתנתה והפכה לבירת הסווינגינג סיקסטיז. לבוש, אורח חיים, סגנון חלופי שלם. תרבות הנגד הגיעה מאמריקה עם סרבני הגיוס. לונדון הפכה למרכז צעירים ומפיצת תרבות חדשה.כל הוודאיות נופצו. נכנסו רוחניות, אזוטריות, מתירנות מינית, כל מה שלא היה יכול להיחשב אנגלי.

פרדי לנון ניסה לרכב על הצלחת בנו והקליט שיר שזכה להשמעות אך כנראה שבלחצם של ג'ון ובריאן הוא נעלם מגלי האתר.למרות תקופת מנוחה בראיון שנתן לאיבנינג סטנדרד הוא נשמע אבוד: "המאמץ הפיזי היחידי שאני יכול לעשות עכשיו הוא סקס. כשאדע מה אני רוצה אקנה לי בית אמיתי ( הוא גר בבית שסינתיה בחרה) אני מתכונן לעשות עוד משהו שאני מוכרח לעשות, אני רק לא יודע מה זה."

ג'ון כבר לא היה רק מנהיג להקת פופ.

הוא הפך איש ציבור שנחשף לדעותיו והדעות שהביע לא היו פופולאריות. "אנחנו יותר פופולאריים מישו". אני לא יודע מה יעלם קודם הרוקנרול או הנצרות. ישו היה בסדר, אבל התלמידים שלו היו פשוט סתומים. באנגליה גיחכו, באמריקה קמה שערורייה נוראה. אחרי שנים כתב בספר אני מודה לישו על סוף תקופת ההופעות. אילולא אמרתי שהביטלס יותר גדולים מישו והרגזתי את הקו קלוקס קלאן, יכול להיות שהייתי נשאר עם יתר הפשפשים המופיעים.

תודה ישו.

תחנות רדיו הפסיקו לשדר אותם. אנשים שרפו את תקליטיהם. מסע ההופעות האחרון היה מביש. הם עלו לבמה בלי חזרות בפיליפינים כמעט נעצרו כשלבו את אימלדה מרקוס.

באמריקה התנצל ג'ון בשידור על דבריו. ופרץ בבכי בשידור חי.

אחרי סיבוב ההופעות האחרון הפסיקו חברי הלהקה להיפגש. טלפונים הוחלפו, כן צריך להיפגש לאכול, הכל הפך רשמי יותר. לנון נסע לגרמניה לשחק בסרט איך ניצחתי במלחמה. הוא הסתפר. ונשאר עם המשקפיים שלבש לתפקיד. הוא הלך והשתנה. הצילומים עברו לספרד. ג'ון כתב שם את שדות תות לעולם. מהמשובחים בשיריו.בנובמבר 1966 נכנסו לאולפני אבי רוד להקליט את התקליט סרג'נט פפר. 700 שעות של הקלטה. חלק גדול מהמוסיקה היה מורכב מרצועות טייפ קצרות. הם עשו רק מה שטייפ היה יכול לעשות.כעת כבר היה להם פחות חשוב ליצור להיטים. אלבום קונספט מלא שכל השירים קשורים הפך להיות העניין. פני ליין ושדות תות היו לב האלבום. בריאן כפה להוציא את שני השירים בסינגל.

ג'ון היה מודע שלא תרם הרבה לאלבום. רק שלושה שירים שלו הופיעו בו. זה היה האלבום של פול. אך שיר המופת באלבום, יום בחיים, היה תוצאה של שיתוף פעולה של לנון-מקרטני במיטבם. להקלטת החלק האחרון של השיר הוזמנו לאולפן מיק ג'אגר מריאן פייטפול ודונובן. הם רצו אווירת הפנינג וקיבלו אותה. ארבעים נגני התזמורת לבשו מסיכות.התקליט יצא ב 1 ביוני 1967 7היה הראשון שמחק את החלוקה לרצועות. עטיפה כפולה עם הדפסת מלות השירים וצילום האנשים שכל מי שקנה ניסה לבדוק מי מופיע בתמונה המקובצת תמונה שהפכה חידון. וכולם סביב מה שנראה קברם של הביטלס. אלביס לא מופיע בתמונה. (הם לא קיבלו זכויות על תמונות) האם ישו והיטלר מתחבאים מאחורנית? ג'ון טען שכן האחרים אמרו לא.

קיץ האהבה של 1967. לונדון הייתה מוצפת קטורת ריחנית. צלילי סיטאר. היו הפנינגים בגנים. אספות הזדהות לנושאים שונים. ועיתוני רוק חדשים. אלן גינזברג בא לקרוא שירה בחנות ספרים שלנון היה קונה בה. קרנבי סטריט ואופנת הרחוב הזולה ( עד שבעלי עסקים השתלטו על החנויות והפכו אותם לעסק גדול) פוסטרים, בוטיקים. בתי קפה הוציאו כסאות לרחוב. להקת פרוקול הרום שרה את שיר הטריפים האולטימטיבי (לבן יותר מחיוורון). קנת טיינן אמר שסרג'נט פפר היה רגע מכריע בהיסטוריה של התרבות המערבית.תחנות רדי התחילו לצנזר שירים. המשטרה רדפה אחרי זמרים משתמשים בסמים. בהופעה בפסטיבל "העולם שלנו" עלו הביטלס לבושים בבגדים היפיים צבעוניים, עטורי שפמים וחרוזים הם שרו את all you need is love שהריסון הגדיר כ קטע יחצנות לאלוהים. מיק ג'אגר (צ'אפלין של הרוקנרול קרא לו ג'ון) עלה איתם. לבוש מעיל משי מצטרף לפזמון ובין לבין מעשן ג'וינט לעיניהם של 350 מליון צופים. למחרת היה לוט ממילא משפט באשמת עישון סמים.

בסוף הקיץ פגשו ג'ון וסינתיה גורו שהריסון היה מתלמידיו. הוא דיבר אתם על זן, מדיטציה והתחדשות רוחנית. בדרך חזרה נתנו טרמפ ליפנית בשם יוקו אונו. קצת אחרי יצאו הביטלס בליווי ג'אגר לשבוע בבנגור אצל המהרישי.בריאן אפשטיין לא ידע מה תפקידו ברגע שהפסיקו ההופעות. הוא נכנס לדיכאון. אובחן כחסר שינה ייאוש בתחום המיני וחרדה מפני בדידות. בריאן נמצא מת במיטתו. לא ברור אם ההייתה תאונה או התאבדות. אני לימדתי אותו על כדורים אמר ג'ון. יש לי ייסורי מצפון.עכשיו עברו לעבוד על סרט טלוויזיה "מסע הקסם המסתורי" שוב ג'ון תרם מעט אך שירו - i am the wallrus פרפרזה על שירי נונסנס נוסח אליס בארץ הפלאות. סוס הים פוגש את המפטי דמתי. ג'ון שמע שהתחילו לנתח את שירי הביטלס בבתי ספר אמר, נראה אותם מנתחים את זה. הסרט נכשל כשהוקרן.כספם של הביטלס הלך והתדלדל, למרות שהרוויחו הרבה .ממשלת הלייבור אכפה מיסים בגובה 96 אחוזים. הם החליטו לפתוח חברה דרכה יוכלו להוצציא את כספם באופן מוסכם. חברת apple נוסדה. הם פתחו חנות שנסגרה אחרי כמה חודשים.

ג'ון לנון על המהרישי

בפברואר יצאה כל החבורה לשלושה חודשים ברישקש בהודו. בלי שתיה בלי סמים ומכיוון שהייתה הפרדה בין נשים לגברים, גם בלי סקס. החבורה מנתה את הביטלס את מיה פארו ודונובן.סודו של ג'ון היה הקשר שיצר קודם עם יוקו אונו. האחרים לא אהבו אותה ואת העצות שלה. להודו שלחה לפול מכתבים אותם הסתיר מסנתיה. קודם לכן מימן לה תערוכה, אך לא הלך לראות אותה. ג'ון שמע שהמהרישי מתרגל גם את גופן של הנשים והחליט לעזוב. בדרך חזרה סיפר לסינתי שלא היה נאמן. שמה של יוקו לא הוזכר.ג'ון חזר לסמים. הוא כינס את חבריו והודיע להם שהוא ישו. הם החליטו לא לעשות דבר בינתיים. בלילה הזמין את יוקו לבוא. הם עסקו כל הלילה בהלחנת מוסיקה אלקטרונית.יוקו מבוגרת מג'ון בשבע שנים. היו לה שני בעלים בעברה. היא ניסתה לקדם את עצמה בסצנת האמנות הלונדונית כשג'ון והיא נפגשו. סינתיה גילתה את הקשר כשחזרו מהודו ועזבה את ג'ון. ג'ון ויוקו הפכו ליחידה אחת. הם לא נראו יותר בנפרד. הם הפכו לג'ון ויוקו.לראשונה היה לג'ון מישהו שאהב את כל רעיונותיו, התחבר לדעותיו הפוליטיות.

האמנות הפרובוקטיבית שלה העניקה לו השראה. לא לקח זמן רב והם יצאו ביוזמה המשותפת שלהם, להביא שלום לעולם.למרות האלימות הפנימית שלו דעותיו היו פציפיסטיות. כבר ב1966 אמר באמריקה שהוא נגד מלחמת ויטנאם. מלחמות הן דבר רע. אני שונא מלחמות. אני אנסה לשכנע צעירים לא להתגייס. אני שונא את הבלוף הזה. יוקו עשתה את הסרט ישבנים שבו 365 אנשים חתמו על עצומת השלום שלהם על ידי חשיפת ישבנם למצלמה, העולם.הגיע זמן לחזור להקליט עוד תקליט. הביטלס חזרו לאולפן ויוקו ישבה באולפן לכל אורך ההקלטה. האחרים קיבלו אותה בעל כורחם. הראשון שהקליטו היה revolution - הד למהומות בפריז.

לרגע בו נדמה היה שהסטודנטים מצליחים לשנות את העולם. שיר שהוכר לבסוף כ hey jude מילותיו שנכתבו עוד ברישקש היו דווקא מאוד פשרניות.שעיתוני שמאל יצאו נגדו ונגד השיר אמר לא מזיז לי השמאל הימין האמצע שום קליקה דפוקה. אני לא רק נגד הממסד אני גם נגדכם. בתקליט השיר חזר להיות revolution 1 ג'ון הקליט שם שתי שורות סותרות count me out והוסיף גם count me un/ הוא לא היה בטוח.בתערוכה בחורבות כנסיית קובנטרי תלו ג'ון ויוקו עבודה מורכבת משני אצטרובלים. אצטרובלי השלום. ראש מהכמרים של הכנסיה רצה להוריד את העבודה כי הזוג לא היה נשוי. ישו היה אוהב את העבודה שלנו בזכות מה שהיא אמר ג'ון.בלונדון נפתחה תערוכת ציור של ג'ון. את פני הבאים קיבל ציור לבן עגול עם הכיתוב you are here/ על הרצפה היו מפוזרות קופסאות התרמה לאירגוי סיוע רבים, אך בין השאר גם מגבעת " לטובת האמן" מישהו תרם לו אופניים חלודים. הזוג עסק גם בקולנוע. הם צילמו סרטים בהם לנון ישב מחייך, לנון תוקע גרפץ. מי שירצה לרכוש אותן לשימוש ביתי, צריך להבין שאלו תמונות אור, הסבירה יוקו.ג'ון ויוקו התחילו לפלרטט עם הרואין. דירתם הייתה מזוהמת. יוקו הייתה מטרת פגיעה בכל עיתוני העולם. למרות שהוזהר שהוא תחת מעקב משטרתי המשיך לצרוך סמים. הוא נעצר. באותו יום יוקו הפילה תינוק. במשפט ג'ון הודה באשמה תמורת חסינות ליוקו והבטחה שלא תגורש.בנובמבר 1968 הוציאו ג'ון ויוקו אלבום מוסיקה. צלילים מוזרים וקטעי שיחות. התקליט היה נעלם בדממה אלא שצילום העטיפה בו ג'ון ויוקו עמדו עירומים לחלוטין יצר רע גדול.אנחנו זוג מכוער, אמר ג'ון, אנשים לא מסוגלים להתמודד עם העובדה שאנשים אחרים ערומים או מעשנים סמים. מה שחשוב זה להיות עצמנו. לא צריכים לסבול מחוקים מיושנים אם לא היה שינוי עדיין היו מתנפלים אוסרים ומאשפזים הומואים.העבודה על האלבום הסתיימה. זה המוכר בכינוי האלבום הלבן. אלבום כפול שהכיל 11 שירים של ג'ון ואת הקטע revolution 9 סוג של יצירת אוונגרד קוסמי. למרות ששיתוף הפעולה של פול וג'ון נפגע במהלך ההקלטה המוסיקה לא נפגעה.לקראת חג המולד הופיעו ג'ון ויוקו באלברט הול, עטופים בשקים ומתגלגלים על הרצפה בליווי חליל. למיצג הזה קראו חתונה אלכימית. באותו זמן כבר היה ברור שהצד העסקי של הביטלס בכי רע. חברת apple עמדה בפני התמוטטות מוחלטת.בעוד ג'ון עסוק בקשר שלו עם יוקו הקשר עם הביטלס הלך והתנתק. הם עבדו על חומר לתקליט חדש שהיה אמור להיות מוקלט בהופעה חיה. החזרות היו עלובות. הם בחנו 200 שירים שונים ולא הצליחו להחליט. ג'ון אמר שההקלטה צריכה להיות בבית משוגעים. הוא היה על הרואין כל הזמן. לא שמתי זין, אמר. האחרים רתחו כשיוקו התחילה להיות מעורבת בכל דבר. כולל המוסיקה שלהם.החזרות צולמו לקראת סרט נוסף. הונצחו בו כמה שיחות ארסיות במיוחד. מה אמר ג'ון לג'ורג' לא הוקלט, אך ג'ורג' קם ועזב את הלהקה מיד. ג'ורג' שוכנע לחזור. ההקלטה נערכה על גג האולפן באבי רוד let it be יצא לאור אחרי בישול של קטעי חזרות וקטעים חיים. האלבום האחרון של הביטלס כלהקה.

ג'ון הוציא סינגל בשיתוף עם פול. הבלדה של ג'ון ויוקו. השניים התחתנו בגיברלטר. הזוג התחיל במבצע שלום במיטה. הם הזמינו למיטת ירח הדבש שלהם באמסטרדם עיתונאים שקיוו לראות אותם מקיימים יחסי מין. בעיתון כתב מישהו שהם נראו כמו זוג גורו בדראג. היא עלתה לו לראש.העיתונות גילתה עוינות נגד הפעילות הפוליטית שלהם. אנחנו מוכנים להיות הליצנים של העולם אם נביא תועלת, אמר. כולנו טובים וכולנו רעים. המאבק מתרחש בנפש. כולנו ישו וכולנו היטלר. הם שלחו לכל מנהיגי העולם הצעה לעשות ועידת שלום בתוך שק שינה ענקי. אנשים חשבו שיצא מדעתו. זה לא קל, אמר, במצב הזה עוד יצלבו אותי.הזוג המשיך להוציא תקליטים מוזרים. באחד מהם נשמע ליבו הפועם של בנם כפי שהוקלט לפני ההפלה של יוקו.אנחנו אמנים, השלום הוא האמנות שלנו אמר, ונכנס שוב למיטת שלום עם יוקו, הפעם במונטריאול, כי לא קיבל ויזה לאמריקה בגלל ההרשעה בשימו בסמים. מהם הקליטו שיר במיטה כשמלווים אותם אלן גינזברג, פטיולה קלארק טימותי לירי וחברה, מקדש רדהה קרישנה ומזדמנים אחרים.

יוקו אונו תרמה אל כלי ההקשה בארון give peace a chance לא היה של לנון מקרתני למרות שנחשב זמן מה לכזה. רציתי לכתוב שיר שיגבר על we shall overcome להפתעתו בהפגנה למען היציאה מוויטנאם פיט סיגר הנהיג הפגנה המונית בת חצי מליון משתתפים ושר עם כולם את השיר הזה. הלהקה התאחדה להקלטת אלבום חדש באולפני אבי רואד. הקלטה שנעשתה בפיקוח מחמיר של ג'ורג' מרטין. המלים הראשונות בשיר האחרון שג'ון כתב לביטלס מתחיעלות במלים shoot meהתקליט המוכר כ abby road מסתיים בשיר the end המכיל קטעי סולו של כל הרביעה מסתיים במלים בסוף האהבה שאתה לוקח שווה לאהבה שאתה עושה.ג'ון ערך תערוכת רישומים שלו ויוקו מקיימים יחסי מין בתנוחות שונות. משטרת לונדון הורידה חלק מהתמונות. הרבה קירות של בתי שימוש מכוסים בציורים בעלי ערך דומה. הוא עשה עוד סרטים עם יוקו. באחד מהם נראה תקריב איבר המין שלו במשך 42 דקות, כשאינו מצליח להגיע לזקפה. אבל הוא טפטף. בסוף הגיב לנון. ובכל הזמן הזה המשיך הזוג לצרוך הרואין.

ב 20 באוגוסט 1969 הודיע ג'ון לפול שהוא עוזב סופית את הביטלס. אי אפשר היה לשמוע מג'ון ויוקו שום דבר מלבד הטפה לשלום. ג'ון החזיר את תואר האבירות למלכה בגלל מעורבותה של בריטניה בסכסוך ניגריה – ביאפרה. הם המשיכו בפעילות השלום בכל מיני מקומות בעולם. הטיימס הלונדוני קבל על פעילות היפית.הם סיפרו את שערם הארוך והציעו אותו למכירה למען הקמת מרכז בין גזעי. השירים הבאים שלו שירי אינסטנט שיצאו בערך כל שבוע היו פשטניים. אני רוצה שהם יהיו כמו עיתונים.לאחר שנתיים הפעילות הזו מיצתה את עצמה. הזוג הסתגר בביתו. ג'ון שקע ולא עשה כלום חוץ מלראות טלוויזיה. גם יוקו הייתה לא מרוצה. לאיזה זמן היה נראה שהקשר עומד להסתיים.ג'ון הסכים לא לדבר על פירוק הלהקה עד שיצאו התקליטים האחרונים. פול הקליט במהירת את תקליט הסולו הראשון שלו כעל העטיפה כתב שיחה דמיונית העוסקת בפירוק הביטלס. ג'ון זעם.בראיון למרשל מקלוהן אמר ג'ון צריך לגרוס את המתכונת של הביטלס. הם נהפכו למוזיאון. צריך להצליף בהן הצלפה הגונה. אני הקמתי את הלהקה, אני פירקתי אותה. פשוט מאוד.המעריצים האשימו את יוקו בפירוק הלהקה. את חילוקי הדעות היה אפשר לפתור אך גם פול שהתחתן באותו זמן עם לינדה היה עסוק יותר בזוגיות. הכנופיה נגמרה בשבילי ברגע שפגשתי את יוקו, אמר ג'ון.ג'ון קיבל את ספרו של ארתור ג'אנוב "הצעקה הראשונית" בו הסביר את שיטת הטיפול הפסיכולוגית המיוחדת שלו. ג'ון ויוקו התרשמו. הם הודיעו שהם עומדים לעבור ניתוח שינוי מין כפול ונסעו לחוד לעסקיהם המשותפים וטסו ללוס אנג'לס לעוד ארבעה חודשי טיפול. הם עזבו בטריקת דלת כשג'אנוב ניסה להסביר ליוקו את התלות של ג'ון. ג'ון אמר זה היה הדבר החשוב ביותר שקרה לי חוץ מזה שפגשתי את יוקו ושנולדתי.ג'ון הבין את המערכת המשפחתית שלילדותו. אביו החסר, אמו שוויתרה עליו. הוא הבין שהוא נוהג כך אל ג'וליאן בנו אותו לא ראה זמן רב. היה לו עימות עם אביו שאותו פרנס כל הזמן. כעת איים עליו ברצח על מה שעשה לו.אבל הטיפול פתח בו גם מעיינות חדשים של יצירה. שני אלבומי סולו . הראשון עם תזמורת הפלסטיק של יוקו. בשיר הראשון הוא מתחשבן עם אמו ואביו ובבית הני מתרה בילדים לא ללכת בעקבות ההורים. ואז הוא פורץ בסדרת יללות היסטריות, נוסח הזעקה הראשונית של ג'אנוב. בשיר האחרון באלבום "אלוהים" הוא מונה במה אינו מאמין יותר. טני לא מאמין בביטלס הוא שר, רק בי וביוקו.ב1971 נתן ראיון ארוך לג'ון דאנר מהרולינג סטון (העיתון) הוא דיבר בכנות על כל מה שנשאל. הסמים ההוללות. הוא התחשבן עם פול וג'ורג שהיו אתו כל כך הרבה שנים והיואמורים להכיר ולהבין אותו. ניים יצאו נקיים. יוקו שישבה לידו לכל אורך הראיון ורינגו.ואז יצא האלבום imagine הפופולארי ביותר מבין אלבומיו ועמד בראש מצעדי המכירות בשני עברי האוקיאנוס.

יוקו הפילה עוד פעמיים במשך הזמן. כעת התחילה להתגעגע לבתה קיוקו שחייתה עם אביה. שופט נתן ליוקו את המשמורת על בתה. הם חשבו שהיא בניו יורק ונסעו לשם.דווקא בניו יורק עלו בורגשות שקשרו אותו למוצאו האירי. כתוצאה מאירוע בו ירו חיילים בריטים ב13 אירים קתולים בעת הפגנה.ה fbi עקבאחרי לנון ואסף את התבטאויותיו שהיו יכולות להתפרש כחתרניות. תיק לנון הלך ותפח. לנון המשיך לדבר. סיפר על המעקבים הגלויים והסמויים אחריו. משרד ההגירה ניסה לגרש אותו. דווקא הנסיון לגר אותו השאיר אותו באמריקה. הוא ידע שאם יצא לא יקבל שוב וויזה. אישים רבים התנדבו להעיד לטובתו. פרד אסטר, נורמן מיילר, ראש עירית ניו יורק וגלוריה סוונסון. השופט שהעניק לו גרין כארד אמר שדווקא מאבקו הארוך להשאר שיכנע אותו שמר לנון מאמין בדרך האמריקאית.אלבומו some time in new york זכה לביקורות איומות והפך להיות כשלונו הגדול. הטקסטים הפוליטיים ברובם לא הצליחו לשכנע. השיר woman is the nigger of the world החזיק מעמד בגלל שפמיניסטיות הפכו אותו לשיא מחאה שלהן. אך בהופעה שלו בסנטרל פארק החליף את המלה nigger במלה nipple והצליח להרגיז גם את הנשים.

הם עברו גמילה מהרואין אך התמכרו למתאדון, עברו טיפול אקופונקטורה, שהיה לא חוקי באמריקה, ונגמלו. ג'ון פסק מפעיולות וגם מכתיבה. פגע ביוקו בלילה שניקסון נבחר מחדש. הם עברו לדירה גדולה בבניין דקוטה (פולנסקי צילם בבניין הגותי את תינוקה של רוזמרי). התקליטים הוציא בלי חשק רב באותה תקופה נכשלו.מערכת היחסים בין ג'ון ליוקו דעכו, גם מבחינה מינית. היא נקטה עמדה ונתנה לו אפשרות לנהל רומן עם מיי פנג מזכירתם בת ה22. ג'ון ברח עם מיי ללוס אנג'לס. ונעלם ל16 חודשים. הוא פגש שם חבורת מוסיקאים שיכורים ומסוממים ביניהם רינגו.מה קרה לו בלוס אנג'לס לא לגמרי ברור. הוא התהולל והשתולל. בצהובונים סופרו מיני רכילויות, אך הוא גם טלפן ליוקו בכה וביקש לחזור. בימים האלה אני מקבל את היוקו שלי מהבקבוק, אמר. בערב ג'ם סשן שערך השתתף גם פול מקרטני. הקלטת הבית של הערב היא האחרונה של השניים יחד.

חייו

חייו של ג'ון לנון - כולנו רוצים לשנות את העולם / ג'ון וייז ג'קסון. הוצאת רסלינג

הוא חזר לניו יורק אך עוד לא ליוקו. הוא עדיין חי עם מיי. הוא נפגש עם מיק ג'אגר. פגש את פול לשיחות נוסטלגיה על הימים ההם. בפברואר 1975 חזר לדקוטה וליוקו.הוא הבטיח לאלטון ג'ון שיופיע אתו בקונצרט במדיסון סקוור גרדן ועלה לבמה לשיר אחד i saw her standing there שנכתב, כך הכריז על הבמה, על ידי ארוס בנפרד שלי בשם פול. אלטון הזיל דמעות. ג'ון לא. הוא יצא לעוד סיור אחד עם דיוויד בואי שהחל להתפרסם באמריקה.כשחזר הביתה הצהיר הפרידה לא עלתה יפה. בראיון לרולינג סטון אמר אני מרגיש כמו סינבד המלח נאבקתי בכל המפלצות וחזרתי הביתה. ואז נעלם הזוג.במפתיע יוקו בת ה42 הייתה שוב בהריון. הפעם נזהרה וב 9 באוטובר ילדה בניתוח קיסרי. התינוק נוולד ביום הולדתו של אביו. שון טארו אונו לנון. אלטון ג'ון נבחר לסנדק.קצת לפני חג המולד 1972 קיבל הזוג ביקור מפתיע. פול מקרתני ולינדה דפקו בדלת. כל המחלוקות העסקיות נפתרו חודשים קודם לכן.

ג'ון הפך לעקר בית אך השמועות רדפו אותם. אמרו שחזרו לסמים, אמרו שיוקו זוממת להתגרש. הוא שקע בשקט שלו. לפחות אינני צריך ללכת לשיר בלאס ווגאס או למקום שאלביס הלך אליו.

שלוש שנים טיפל ג'ון בשון. הוא לא יצא מהבטן שלי אבל אני יצרתי את העצמות שלו.אביו, פרדי, שלח לו מערש מותו כתב יד בו הסביר לו את כל תהפוכות חייו. וביקש את הבנתו של ג'ון. החבילה הגיעה לאחר מותו.

הטיפול בשון גרם לו להתרחק מכל ידידיו. הוא העדיף לטייל עם שון בפרק ולשוחח עם הורים אחרים. עם שון הוא הרגיש לראונה את הקשר אב בן. יוקו הפכה להיות מנהלת העסקים של ג'ון והשקיעה כספים בהצלחה גדולה. בשיתוף האסטרולוג שלה בו האמינה בהחלטיות קנתה רכוש עצום. עכשיו עם הגרין קארד ג'ון היה יכול לצאת מאמריקה ואכן נסע למקומות שונים בעולם. לבריטניה לא חזר.

שנות השתיקה הציבורית של ג'ון לא היו שנות שתיקה באמת. הוא כתב בבית עשרות שירים, שלא הגיעו לאולפן אמנם אך הוקלטו לעצמו.ב1979 אמר ג'ון לפול עקרת הבית הזאת מחפשת עבודה. יוקו וג'ון פירסמו מנשר בעיתון בו הסבירו שהם עסוקים בנקיון יסודי של מוחם. משתיקתם הייתה שתיקה של אהבה ולא של אדישות.

דודתו שלחה לו מזכרות מילדותו וג'ון התחיל להקליט דברים. חלקם אלימים ומלאי טינה לידידו בעבר.יוקו השפיעה על ג'ון להכנס ל10 ימי שתיקה, בלי טלוויזיה בלי קריאה. שיעשה ניקוי ראש. בסוף התהליך הוריד את זקנו והחזיר את פניו המוכרים של ג'ון.גון חזר לאלפן הקלטות טחרי כארבע שנים. היו לו שירים חדשים. גם יוקו ניצלה את השנים הללו לכתיבת שירים. לשניהם היה מספיק חומר. גון הסכים ששיר שלו יופיע בסרוגין עם שיר שלה. בזמן העבודה באולפו טילפן פול. יוקו לא רצתה להפריע לג'ון ולא העבירה את השיחה. פול לא טילפן שוב.כשיצא התקליט התאכזבו המעריצים לגלות כמה מעט שירים של ג'ון נמצאים בתקליט. השירים של יוקו נחשבו למכוערים. אך היו מבקרים שחשבו ששיריה של יוקו מעניינים יותר.בלילה, קרוב ל 23.0 כשחזרו מהאלפן חיכה לו מארק צ'פמן צעק מר לנון וירה בו חמש יריות. מילותיו האחרונות של ג'ון היו יורים בי.

ג'ון וייז דולה מתוך השירים הבנות למצבי הנפש של ג'ון מנתח את השפעצ מארעות חייו המשתקפים בשירים. הספר מלא בפרטים אם כי הייתה לי תחושה שהייתי רוצה לדעת עוד ולא להתרכז סביב התקליטים. יחד אם זאת הספר משקף את האיש את התקופה והוא יותר ממעניין. אני מנסה לזכור אם מלבד הספר על בוב דילן יש לנו בעברית עוד מונוגרפיה רצינית על מוסיקאי רוק ולא מצליח להזכר.הספר נקרא בקלות ובמהירות. אין בו יותר מדי ניתוחי פסיכולוגים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דן לחמן

.