אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שי צרקה / פתקאות מהשמים - צופן נחמן גרסת הקומיקס


אלי אשד's picture

שי צ'רקה יצר את אחד מסיפורי הקומיקס השאפתניים ביותר שהופיעו אי פעם בשפה העברית, סיפור בלי מילים שבמרכזו עומדים חייל יהודי בצבא נפוליאון ורבי נחמן מברסלב. סיפור יותר מידי שאפתני עבור הקהל שאליו יועד. הרב מספר הסיפורים נחמן מברסלב זכה לאחרונה לשחק תפקיד חשוב במקום לא צפוי, בספר קומיקס יוצא דופן ושאפתני במיוחד של האמן שי צ'רקה . שי צ'רקה התפרסם הודות לסיפורים קומיים על עלילות הגיבור מתקופת המשנה והתלמוד, והתנ"ך בבא. אולם ספרו "פתקאות מהשמים" הוא שונה מאוד מכל מה שיצר עד כה. זהו מעין סיפור היסטורי משעשע ללא מילים(!) הנסמך על אמרותיו של רבי נחמן מברסלב אם כי זה הוא רק דמות משנית אבל נוכחת תמיד בעלילה. הסיפור עצמו ומספר את עלילותיו של יודקה נער יהודי מפולין המוצא את עצמו מגוייס בעל כורחו (למעשה נחטף ) לצבא נפוליון המצביא הצרפתי ויוצא למסע הרפתקאות לארץ ישראל תוך שהוא מתמודד בדרך עם בעלי חיים ובני אדם.

יודקה מוקסם מהתרבות המערבית חילונית שאותה מייצג נפוליון אלא שבדרך הוא מקבל כל הזמן בדרך מסתורית מהשמיים פתקאות מוזרות מהשמיים עם אימרות (אמיתיות) של נחמן מברסלב. אימרות אלו יוצרות סוג של "צופן" שאותו על יודקה (והקורא) לפענח במהלך הסיפור והן משכנעות לבסוף את יודקה להתמודד שוב עם ערכי התרבות שאותה עזב. ולבסוף הן משכנעות את יודקה לחזור בתשובה, לנטוש את תצבא נפוליאון ולחזור ליהדות. בסיפור של יודקה יש רמז ברור לסיפור המודרני של הרב אודסר חסיד ברסלב שטען שקיבל פתקה מהשמיים עם אמרות שונות של נחמן מברסלב שהפכו אחר כך לסיסמה המפורסמת "נ נח נחמ נחמן מאומן" שאותן אנו רואים כיום בכל מקום. זהו בהחלט חומר מתוחכם ביותר באופן יחסי ולמעשה הסיפור המורכב והמתוחכם ביותר של צ'רקה עד היום. אלא נראה לי שניסו לשווק אותו בכלל לקהל הלא נכון. הוא היה צריך להיכתב ולהיות משווק לקהל הרבה יותר מבוגר מזה שהוא יועד אליו בידי היוצר וההוצאה.הסיפור מתאים למבוגרים הרבה יותר מלילדים בוודאי כשהדבר נוגע לחילונים. כמה ילדים חילונים ידעו מיהו נחמן מברסלב? או יזהו את אימרותיו ואת משמעויותיהן? (זה יהיה כמובן עניין שונה לחלוטין לילדים דתיים) אולי עדיף היה שהיוצר יפרסם גם הקדמה או אחרית דבר של "מורה נבוכים" שבה יכתוב משהו על נחמן מברסלב ועל התקופה המתוארת בסיפור, תקופת פלישתו של נפוליאון לארץ ישראל למען אלו שאינם מכירים ובכך יקל עליהם את "פיענוח" הסיפור. כפי שזה עכשיו הקורא הממוצע פשוט יגרד את פדחתו במבוכה.נחמן מברסלב שהוא אחד הצירים של העלילה, מופיע רק בשני תמונות קצרות (שאחת מהן של נחמן מאויים בידי ערבי תהיה לא ברורה לחלוטין לילד ולמבוגר שאינו מומחה בתולדות חייו של נחמן ובאירועים של ביקורו בארץ ישראל).מן הראוי היה להפוך את המפגש בין נחמן ובין גיבור הסיפור לדרמתי ובעל משמעות יותר. האימרות שאותן הגיבור מקבל מרבי נחמן (מסוג "כשאני הולך אני הולך לארץ ישראל" וכו') הן אמנם נחמדות אבל גם שטחיות מאוד. קשה לראות איך הן יכולות להביא לטרנספורמציה רוחנית של הגיבור היה צריך לפרט את העניין ביתר עמקות.

א.א.: איך נוצר הרעיון לסיפור על נחמן מברסלב? אתה ממוצא ברסלבי? שי צ'רקה: הסיפור עצמו אינו על נחמן אם כי הוא ממלא בו תפקיד חשוב. הרעיון לסיפור נולד כשהגיעה לידיעתי העודה ההיסטורית שרבי נחמן שחייו ופועלו העסיקו אותי מזה זמן רב למעשה מילדות הגיעו לארץ ישראל בסוף המאה ה-18 באותו הזמן בדיוק. וזה היה הגרעין לעלילה. הרעיון הופיע בדמיוני ויזואלית כפי שנראה כפי שנראה בסופו של דבר ציור העטיפה. חודשים אחר כך יצאתי למילואים, שלושה שבועות של אבטחת ישובים, ובמהלך השמירות האינסופיות נרקם במוחי הסיפור כולו תוך שאני מקשקש סקיצות בפנקס סקיצות קטן. וכשחזרתי יצרתי את הקומיקס עצמו. זה היה סוג של טריפ נהדר. א.א.: אתה ממוצא ברסלבי?שי צ'רקה: סבי וסבותי באו מבתים חסידיים אבל לא ברסלב. אישתי גילתה פעם לשני חסידי ברסלב שהתדפקו על דלתנו שאני יצרתי את הספר, אחד מהם הכיר היטב את הספר ומאוד התלהב לפגוש בי.בסדרה המתפרסמת בימים אלה באותיות חסידות בובקע, יש נוכחות בולטת לדברי ר' נחמן, ועוד ספר שאני עובד עליו, בשלב הסקיצות עדין, נעשה בהשראת מעשייה של ר' נחמן. עיסוקו בעולם האגדה של חז"ל ועולמו העמוק והעשיר, גם בדימיון, מדברים אלי.א.א.: ידוע לך על עוד גרסת קומיקס לסיפורי נחמן?שי צ'רקה: ידוע לי על ספר של אודי טאוב ובו עיבוד למעשיות של ר' נחמן.------הצרה היא שהסיפור חסר המילים של צ'רקה הוא מינימליסטי מידי דווקא איפה שהיה צריך להרחיב. על הסיפור היה להיות גרנדיוזי ופרטני הרבה יותר משהוא .

וכתוצאה "הצופן " עלול להיות מורכב מידי עבור קוראים רבים. כפי שהוא עכשיו הסיפור "נופל בין הכיסאות". קשה לדעת עד כמה הילדים שאליהם הוא לכאורה מיועד יוכלו להבין את המסרים המתוחכמים יחסית של הסיפור ואת "הצופן" הטמון בו. ומצד שני הוא לא דרמטי מספיק או אף הומוריסטי מספיק בשביל מבוגרים."פתקאות מהשמים" הוא ניסיון מעניין ושאפתני ביצירת קומיקס מסוג חדש. ניסיון שאפתני מידי שלא באמת הצליח דווקא בגלל המינימליזם וחוסר הפרטנות והדרמה שבו, ובגלל שיועד לקהל הלא נכון. אבל אני מעדיף בכל יום ניסיונות שאפתניים כאלו וכישלונות מפוארים כאלו על יצירות שמראש לא מנסות לחדש ולאתגר. פתקאות מהשמים קטע מפתקאות המשמים עוד קטע ספר חדש של צ'רקה שי צ'רקה המשיח ככובב נולד: הצופן של רבי נחמן

תגיות: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.