אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עמותת בראשית לשלום


שושנה ויג's picture

בעוד אני עומדת בתור בשדה התעופה של מילאנו איטליה לבידוק הביטחוני לקראת השיבה לארץ עמדו לידי כמה נעריםצעירים שעוררו את סקרנותי. ניכר היה שהייתה זו קבוצה של בני נוער שחוזרים משליחות בארץ זרה. פניתי אל אחד הנערים מתוך סקרנות ושאלתי אותו לפשרהקבוצה שהוא נלווה אליה. והוא בגאווה הסביר לי שהוא קשור לקבוצת תיאטרון שחוזרת מהופעות באיטליה. שאלתי אותו מי ארגן את המשלחת. והוא מיד צעק לאוויר "עדנה" ואישה קטנה בעלת פנים מחייכות ושמחות עמדה לידי ולחצה אתידי בשדה התעופה. עוד הספיק הנער שהיה לידי לקרוא לאחד מחברי הקבוצה, נער גבה קומה בעל עיניים בצבע ירוק כחול מלוכסנות מעט והוא ביקש מהילד לומר כמה מילים. "את שמה לב למבטא" אמר לי הנער בגאווה, "את שמה לב למבטא הערבישיש לנער הזה." לא הספקתי לפתח שיחה משמעותית עם הנער, ואיני זוכרת כעת אתשמו אבל אני לא אשכח את חן הכריזמה שהפגין בהפעימו אותי בהציגו בגאווה אתה קבוצה אליה הוא שייך ואת העומדים בראשה. תוך כדי הכנת הכתבה ביררתי אתשמות שני הילדים שלכדו את תשומת ליבי הילד עם העניים הירוקות הוא סעידמהכפר ג'יש והשני הוא אהד.

"שמידר' עדנה קלו ליבנה" הציגה עצמה. " ואניד"ר לספרות איטלקית, כתבתי על "חשיפתו של לואיג'י פירנדלו בישראלויצירותיו ככלי לשינוי חברתי ". הזמן החל להתאייד לנו בשדה התעופה, הספקתי לקלוט במהירות שעדנה יזמה פעילות חברתית מבורכת למען השלום באזורנו. היא ייסדה קבוצת תיאטרון יהודי ערבי של בני נוער , אשר זוכהלהכרה ולתמיכה של רשויות ברומא. הקבוצה שלה יצאה בארבע השנים האחרונות מספר פעמים לשליחות שש בה קירוב לבבות. היא מצליחה להפגיש נערים ממוצא אתני שונה ומרקע חברתי שונה ואף הצליחה לבנות גשר תרבותי שהוביל ליצירה משותפת. הספקתי לבקש ממנה את כרטיס הביקור מבטיחה לרשום על בראשית לשלום עד כמה שידי משגת. מברור מעמיק עם עדנה מתבררים הפרטים הבאים: עמותת בראשית לשלום הוקמה ע"ידר' עדנה קלו ליבנה ובעלה יהודה מקיבוץ סאסא.

בשנת 2000 בשיא האינתיפאדה והמתיחות ששררה בין יהודים לערבים, הוזמנו עדנהויהודה לארגן קייטנה לילדים נפגעי טרור, באיטליה. הקייטנה, בשיתוף עםהקהילה היהודית וביטוח לאומי הייתה הצלחה גדולה, וכל שנה העמותה מארגנתקייטנה וחופשה לילדים ממשפחות שנפגעו מהטרור.במקביל, החליטו להקים תיאטרון קהילתי רב תרבותי, משותף לצעירים מהגליל. הםהקימו קבוצת תיאטרון קהילתי לשינוי חברתי, בו יהודים וערבים, נוצריםומוסלמים, דתיים וחילונים בני מושבים קיבוצים מצפים וכפרים נפגשו לפעילותוהכרות דרך התיאטרון ככלי מחבר.הקבוצה בהנחיתה של הבמאית דר' עדנה קלו ליבנה, הקימה מספר הפקות הנושאות מסר לדיאלוג בין שונים, בעזרת מוזיקה ותנועה – מחול תיאטרון המסר הינו אוניברסאלי. השנה הוזמו להשתתף עם מופע "אנה בשחקים" קטעים מתוך יומנה שלאנה פרנק, עם עיבוד המחבר את המסר של אנה פרנק, לכל הסבל של הילדים והצעירים בעולם. את ההפקה ערכו עם קבוצה של נערים בשנת שרות מהשומר הצעיר, אתגרים ועוד ארגונים חינוכיים. הקבוצה זכתה להצלחה רבה והמסר של נוערלנוער היה משמעותי לכל הצדדים.

קבוצת התיאטרון הוזמנה כבר 10 פעמים לסיבובי הופעות בחו"ל ומשתתפת בארץבפסטיבלים ובאירועים שונים. בעקבות קשר עם המשרד ליוזמות לשלום של עירייתרומא, יצרנו קשר עם רדיו "קול השלום" המשדר מראמללה ומירושלים, ואנומפיקים תוכנית רדיו שבועית, בעברית ובערבית לנוער בנושאים שונים. מארחים אותנו באולפן רדיו קול הגליל העליון (רדיו אזורי) ועוזרים לנו בכל הצד המקצועי.עדנה ויהודה יוצאים מדי פעם להרצאות על ישראל ועל היוזמות החינוכיותשנעשות במסגרת העמותה, לפני שנה הקמנו קבוצת כדורגל משותפת לילדים יהודיםוערבים מהאזור, והם נפגשים לאימונים ואף הספיקו להשתתף בטורניר בינלאומי באודינה שבאיטליה.

שאלתי את עדנה מנין מקורות המימון לפרוייקט המרשים שלה ושל בעלה יהודה,והרי תשובתה:" פתחנו את העמותה עם 5,000 איורו שקיבלתי לפרס ל"נשים המחנכות לשלום" באסיסישבאיטליה, המשכנו עם 3,000 איורו של פרס נוסף שקיבלתי בסרדיניה. אנימסתובבת באיטליה ועושה הרצאות על חינוך לדיאלוג ולרב תרבותיות כל מה שאנימקבלת לתרומה הולך לעמותה. כל שנה (כבר 4 שנים) אנחנו נוסעים לסיבוביהופעות עם להקת ארקובלנו "קשת במרום. אנחנו מוזמנים על ידי מועצותאזוריות, מרכזי תרבות, בתי ספר (לרוב לא יהודים) הם מממנים את כל הנסיעה(כרטיסי טיסה, כלכלה, נסיעות, תיאטרונים בילוים) ל- 18 איש + מלווה עם נשק(כ- 50 אלף איורו לכל נסיעה) ובנוסף כשנפרדים מאיתנו נותנים תרומה יפהשעוזרת לנו להתקיים לכמה חודשים (הסעות מהישובים לחוג השבועי, תלבושות, כתיבת טקסטים, אירועים מיוחדים)".

לשאלתי הבאה- הבנתי שרוב הפעילות באזור הצפון היש פעילויות במחוזות אחריםבכזו אינטסיביות? " כרגע לא כי אנחנו עובדים בגליל. כשתהיה לנו קומונה של ש"ש נצליח להרחיב אתהפעילות" .ההופעה האחרונה בארץ של להקת התיאטרון הייתה בבית הגפן בחיפה, לפני כחודשימים. אלו הם החלקים העיקריים של הפעילות במסגרת עמותת בראשית לשלום. העמותה עומדת בפני רגע די קריטי בו יש המון אפשרויות לפעילות לטובת החברההישראלית (יהודים ערבים) ולטובת ישראל בייצוג בחו"ל באירועים שונים, אך הםזקוקים להרחיב מעט את השורות ואת הבסיס הלוגיסטי של העמותה.

הם רוצים לפתח מספר פרויקטים שיתנו מינוף משמעותי לפעילות העמותה, ולהרחיבאת היכולות של הפעילויות המוצלחות. לדוגמה: הקמת קומונה של שנת שרות"בראשית לשלום" – בני נוער בוגרי יב' יהודים וערבים שיהיו מוכנים להתנדבלשנת שרות והתנדבות בקהילה. הרחבת פעילות ותמיכה במערכות החינוך הפורמליוה בלתי פורמלי באזור. המשתתפים יהיו בוגרי מגמות אמנות שיוכלו להשתלבבתחום ולפתח פעילויות יחודיות בבתי הספר ובחוגים אחה"צ, בישובי האזור.בשנים האחרונות בעקבות הפעילות של עדנה ויהודה נכלל שמה של דר' עדנהאנג'ליקה קלו ליבנה ברשימת המועמדות לקבלת פרס נובל לשלום.

אין פלא בשנים האחרונות קוטפת עדנה אנג'לינקה פרסים רבים.2003: קבלת פרס בסרדיניה ל"נשים המחנכות לשלום" עם האמיתה הפלסטינאית סמרסהר .2004: קבלת פרס באסיסי "פרס לשלום בלשון נשי" עם האמיתה הפלסטינאית סמרסהר.2006 : פרס בין לאומי "קרטאגו" לחינוך לשלום ולזכויות האדם.שאלתי את עדנה לסיום כיצד ניתן לסייע לעמותה? " בהפצתהדברים שאנחנו עושים, בתקווה שאנחנו מעוררים בלב של מי שחלק מהתיאטרון, מישצופה, מי שלא מאמין שאפשר לחיות ביחד ולכבד זה את זה למרות השוני בשפה,במסורת, בתרבות ובהשקפות הפוליטיות.אנחנו מתים להיפגש עם מישהו ממרכז פרס לשלום כי יש לנו כמה פרויקטים נהדרים." מה החזון שלך לעתיד? להעבירלכמה שיותר אנשים שאפשר לחיות ביחד למרות השוני, למרות חילוקי הדעות,שחייבים לכבד ולקבל מי שחושב אחר מאיתנו, שהחיים הם המתנה הגדולה שנתנהשנו ועלינו לשמור עליה. שאפשר לחלק את העולם בין כולם ושצריך לנקוט עמדה ברורה נגד הרוע, הטרור, הכוחנות וחוסר הסובלנות. דרך המוזיקה והתיאטרון אנחנו מצליחים להגיע ללבבות הסגורות ביותר. הרי לפניכם שני פרויקטים עתידיים כפי שהציגו לי המייסדים עדנה ויהודה: שנתשרות בעמותת בראשית לשלום כדי להיות שגריר של שלום בעזרת הלב, החזון והאומנויות אנו רוצים להציעבזאת הקמה ויצירה של שנת שרות חדשה וייחודית, ושרות לאומי מיוחד: קומונהשל צעירים בוגרי תיכון, ליפני גיוס או לימודים גבוהים שבהנחיה וליווימקצועי, יהפכו לצוות איכותי בתחום החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, בתחום החברתי ואנושי באזור. הקבוצה תהיה מורכבת מ- 12 צעירים מסיימי יב' בגילאי 18 ומעלה, קבוצה מעורבת של בנים ובנות, יהודים וערבים, דרוזים, צ'רקסים,דתיים וחילונים. משימות הקבוצה:• הקמת קבוצת תיאטרון לשינוי חברתי ולהנחלת ערכי שלום וקבלת האחר.• הכנת הפקות קיימות בעמותת בראשית שלום: "בראשית" "אנה בשחקים"ו"פינוקיו", שרכשו הצלחה רבה בשל המסר הפדגוגי שהקבוצה מעבירה דרך המופע כדי להמשיך את המסורת החינוכית לאומית של עמותת בראשית לשלום עם הופעותבארץ ובחו"ל .• הפקת מופע חדש, בנושא: פערים חברתיים, קבלת הזולת, דיאלוג, והצורך בצדקחברתי.• חברי הקבוצה יפעילו ויעבירו קורסים וחוגים שונים ביישובי האזור. חוגיאמנות (ריקוד, תיאטרון, אירובי, קפוארה, ברייקדנס, היפ - הופ, נגינה, שירה) ספורט (כדורסל, עף, רגל, התעמלות, כושר, הכנה לצבא לבנים ובנות), תקשורת ועוד• הקבוצה תתגורר בקיבוץ סאסא, ותשתלב בחיים החברתיים החינוכיים והתרבותייםשל הקהילה. במיוחד ייקחו חלק בתחום התרבות והחינוך החברתי. הם יפעילו את צעירי הקיבוץ והאזור וייקחו חלק משמעותי ופעיל בחיי התרבות והחגים: יפעילו פרויקטים מיוחדים של התנדבות – פעילות תיאטרון לילדים בבתי חולים, ימיהולדת לילדים שזקוקים לסיוע, ועוד.• ינהלו פרויקט חונכות בבתי הספר באזור – ליווי צמוד של תלמידים שזקוקיםלסיוע במהלך יום הלימודים.

חברי הקבוצה יקבלו חיזוק משמעותי בתחומי אחריות רבים: הדרכה , עצמאות ,לקיחת יוזמה, ארגון וביצוע פרויקטים, בישול ואחזקת בית משותף, חייםבשותפות, ניצול מיטבי של זמן, הכנת תוכנית עבודה וביצועה, ניהול תקציב,הקניית ערכים חברתיים, אחריות אישית, קבלת הזולת, נקיטת עמדה והשתתפותפעילה בחברה בה הם חיים, יקבול מיומנויות מנהיגות,ילמדו להביט רחוק ולהיות גדולים עם הלב ועם הראש.הפרמטרים למיון ובחירת המועמדים:

1. ניסיון בהדרכה

2. בגרות במגמה אמנותית – תיאטרון, מוזיקה, קולנוע וכו,' יכולת הופעה בפני קהל

3. נכונות להשתתפות פעילה בחברה בה הם חיים

4. תחביב שניתן להעביר בחוג בכל תחום חינוכי, ספורטיבי או אומנותי.

5. נכונות ואהבה לאדם באשר הוא אדם.מימון לפרויקט:למימון הפרויקט נדרשים כ-100,000$ שמעבר לעלות לינה וכלכלה, של 12 הצעירים, ישמשו כדי לגעת בליבם של לפחות 100,000 אנשים מכל הגילאים לאורך כל השנה בה הם יפעלו כבוני ושגרירי שלום תוך כדי עשייה ומסעות לחו"ל.

יש אנשים שבכל יום עומדים בתור כדי למצוא מקום בו יוכלו ללון או לקבל צלחתמרק חם. יש ילדים בני 13 שמחפשים באינטרנט אנשים ללא מעצורים שבעד 300 ₪ ,20 $ או 50 יורו הורסים להם את החיים. יש ילדים שהפסיקו לחלום, ואחרים שלאיודעים מהו חלום או חזון. עלינו לעצור את כל זה. משהו חייב להגיע ללבבותהאלו. אנו מחפשים את האנשים שיכולים להשקיע את הכישרונות והמשאבים שלהם,למען בניית חברה שיותר נעים ומכובד לחיות בה. אנטוניו מצ'אדו, משורר ספרדי של המאה הקודמת כתב:

"עובר אורך, הדרך איננה, הדרך נוצרת תוך כדי הליכה".

אנו מנסים ליצור דרך אפשרית ... תודה שאתם איתנו. יהודה קלו ליבנה – מנכ"ל עמותת "בראשית לשלום" ד"ר עדנה אנג'ליקה קלוליבנה מנהלת פדגוגית 052-5796818/9 מרכז אקולוגי לשלום באמצעות האומנויות- עמותת בראשית לשלום רציונל: הקמת מרכז אקולוגי לשלום באמצעות האומנויות. הרעיון הכללי, להקים מרכז בויוכלו להיפגש ולפעול בני נוער, צעירים ומבוגרים, לקידום ופיתוח דיאלוגלשלום בין שונים בעזרת תחומי אומנויות מגוונים. המרכז יהווה מקום מפגשלילדי האזור, לצעירים ומבוגרים מהגליל מישראל ומהעולם.המרכז ייתן מקום לבני אדם שונים מהעולם ליצור פרויקטים משותפים ולמצוא שפהמשותפת בעזרת האומנויות. המבנה יכיל סדנאות אומנות, אולמות פעילות וכנסים,אזור מגורים ושהייה לצעירים ולמבוגרים בתנאי פנימייה וישלב:• תפיסת עולם אקולוגית סביבתית עם אמנות חברתית.• השתלבות של האדם והסביבה תוך התחשבות מרבית• שילוב אומנויות שיקחו בחשבון את הסביבה בה אנו חיים וקיימים, כחלק מהותישל המרכז.מקום מפגש ייחודי זה, יוכל לתת ערך מוסף לחיי הקהילה שבה הוא מוקם. קשרהדוק עם בתי הספר בשעות הבוקר, ופעילות חינוכית בלתי פורמלית בשעות אחה"צוהערב תוך העצמת היכולות של האנשים בסביבה, והבאים מרחוק ומקיימים קשרבמרכז עצמו.המרכז יוכל לקלוט לתקופות מוגדרות, צעירים ומבוגרים שיקחו חלק בפעילויותהשונות. החל מקומונת צעירים בוגרי תיכון שיפעלו בבתי הספר באזור ובהפעלתסדנאות שונות אחר הצהרים, דרך קורסים בתחומי התוכן של אמנות-אקולוגי-שלום,ועד למתמחים אוניברסיטאיים שיתנסו בסטג' בתחומי החינוך לדיאלוג בעזרתהאומנויות, ויגיעו מכל רחבי העולם.תוכנית כללית:v תכנון כללי של הפרויקט.v אישור עקרוני לגבי מיקומו.

הצגתו לגורמים שונים בארץ ובעולם, כדי לקבל תמיכה וכדי לגייס את הסכוםהנדרש להקמת המבנה.v הקמת מבנה/ מבנים- סדר גודל של כ- 450 מ"ר.v שילוב ושיתוף בתי הספר באזור, להפוך את המרכז לחלק אינטגראלי ממערכתהחינוך באזור.v הקמת קומונה של צעירים בוגרי תיכון, לעבודה קהילתית חברתית בתחומיהאמנות ולהפעלת המרכז. פרוגראמה כללית:§ 4-5 כיתות/ אולמות פעילות (50 מ"ר):1 עם במה לתחום התיאטרון ומופעים, 1מולטי מדיה, 1 תקשורת וידאו וקולנוע, 1 לרדיו אפשרות לבמה נשלפת, מחיצהמפרידה נפתחת לאולם גדול, ציוד מתאים בכל חלל להתמחות האומנותית. הגברהותאורה – תיאטרון, מחשבים ותוכנות מולטימדיה, מצלמות ועמדות עריכה לוידאו,עמדות הקלטה ועריכה לרדיו עם אפשרות לחיבור לרדיו האזורי. § חדר קבלה ומשרד, חדרי שירותים לתלמידים ולסגל,§ 10 חדרי מגורים – 5 של 4 בחדר , 3 של 3 בחדר ו- 2 של שניים. שירותיםומקלחת בכל חדר.§ מטבח וחדר אוכל קטן באזור המגורים.

המבנה אמור לשרת את בתי הספר כמרכז אומנויות, וככיתות נוספות על החסרהיום. המרכז יהיה מופעל ע"י צוות בוגר ובנוסף ע"י צעירים בשנת שרות/ שרותלאומי ומתנדבים. המרכז יאפשר לסטז'רים אוניברסיטאים ולמשתתפי קורסים שונים(חינוך, אמנות ואקולוגיה) להתארח לתקופה מוגדרת, ולקחת חלק בהפעלת הקורסיםוהסדנאות. סדר גודל למבנה או מבנים כ- 550 -450 מ"ר התכנון ייקחבחשבון שילוב אקולוגי כגון: שימוש באנרגיה סולרית, השבת מים אפורים, ביובאקולוגי, ושימושים נוספים שמקובלים בתפיסה משולבת אדם וסביבה, כפי שהיינורוצים שיראה הגליל בו אנו חיים.

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שושנה ויג

.