אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אורי גלר


אלי אשד's picture

סיפורו של מכופף הכפיות האיש שכמו יצא מחוברות הקומיקס, שתיקשר עם החייזרים שהכריזו עליו כמשיח קוסמי ונאבק מאבק אין סופי עם הקוסם הנורא "רנדי המדהים".

אני הבן של הקוסם, אני נשבע בלי נדר שיום אחד אולי אהיה מוכר כמו אורי גלר אישה שמנה תלחש מספר לאיש עם סוודר והקהל ישאג את שמי, הכל יהיה בסדר דני רובס הבן של הקוסם

אורי גלר

אורי גלר נמצא (שוב) בחדשות, והפעם הוא לוהט כפי שלא היה בשלושים השנים האחרונות. עד לאחרונה הוא שמר על מעמד של סלבריטאי מינורי בגלל קשריו החמים (שנותקו) עם הזמר מייקל ג'קסוןאו בגלל השתתפות בתוכנית ריאליטי בריטית שבה משתתפים סלבריטאים סוג ח' מסוגו של אורי גלר או בגלל משפט המתוקשר שלו (אחד מני רבים מאוד) עם החברה של "פוקימון", שהוא האשים אותה שיצרה דמות שלילית שמבוססת על דמותו, או בגלל שיצר יצר ספר וירטואלי בשם "ילד של אף אחד" שעלילתו תיארה שעשועון טלוויזיה שבו לוקחים חלק זוגות חשוכי ילדים ובו הפרס הגדול הוא תינוק לאימוץ. סיפור שעלילתו התגשמה במציאות בפרשיית התאומות שנמכרו דרך האינטרנט לזוג מאמץ.

רוב הדברים האלו עוררו בדרך כלל רק פיהוק, האיש נראה כעוד דוגמה למי שחי על זרי העבר. ועם זאת, אין ספק האיש היה ונשאר אחד הסלבריטאים הגדולים בעולם והוא ללא כל ספק הישראלי (אם גם לשעבר) המפורסם ביותר בעולם כולו. אני מוכן להתערב שיותר אנשים שמעו עליו בעולם מאשר על יצחק רבין, אריאל שרון או דויד בן גוריון. במהלך הקריירה המוזרה והמפותלת שלו הוא הוצג כ"רואה הנסתרות המפורסם והנחקר ביותר בעולם", כ-"משיח", כ-"נציג החייזרים" עלי אדמות", כ"שקרן", כ-"אדם שתרם לשלום העולמי", כ-"סוציופאט, כ-"סופר ממדרגה ראשונה" וכ-"ג'אנקי של משפטים". אבל כעת הודות לתוכניתו החדשה בערוץ  2 שזכתה לרייטינג ענק שבה הוא כביכול מחפש לעצמו יורש (אין צורך לדאוג אורי גלר לא באמת מחפש לעצמו יורש, הוא תמיד מעדיף להישאר במרכז הבמה בעצמו) אורי גלר חזר שוב למעמדו מאמצע שנות השבעים של סלבריטאי ענק בזכות עצמו שחוזר לככב ובגדול במדורי הרכילות (סיסמוגרף רגיש ביותר למי שהוא "איני" בתרבות הבידור הישראלית) ומוזכר בלי סוף במדורים השונים בעיתונות והוא אפילו מופיע כדמות ב"ארץ נהדרת"!

גילוי נאות: יש לי קשר מסויים להתעוררות המחודשת של תופעת אורי גלר. לפני כמה חודשים הוזמנתי לצילומי הסרט התיעודי על חייו של אורי גלר ואגב אורחה דיווחו לי שמאמר שלי על אורי גלר ברשת (שהוא כיום מקור המידע הראשי בגוגל לכל מי שמחפש מידע על אורי גלר ברשת בעברית)שימש כמקור השראה עיקרי במיתוגו מחדש עבור התודעה הציבורית העכשווית. בראיון שבו צולמתי בסרט הסברתי שאחת הסיבות לפחות ואולי העיקרית למעמדוהמתמשך של אורי גלר כסלבריטאי עולמי היה יכולתו לשנות את תדמיתו בהתאם לאופנות המתחלפות במשך העשורים. אם בשנות השבעים הציג את עצמו כמתקשר עם חייזרים וזה השתלב היטב באופנה אז של ראשית עידן הניו איג' והעניין בעב"מים הרי שבשנים האחרונות הצליח הפוך את עצמו לדמות חיה שכמו יצאה מעולם סיפורי הקומיקס למציאות, וזאת תופעה שמשתלבתהיטב בתרבות הפופולארית הפוסט מודרניסטית של היום .

היום בעידן "הרטרו" הפוסט מודרניסטי, כשז'אנר ה"סופר גיבורים" זוכה להצלחה חדשה בקולנוע עם סרטים כמו ה"אקס מאן" ועם ההפקה החדשה של "ספיידר מאן" (על אנשים בעלי כוחות על טבעיים כמו אלה ש-אורי גלר מייחס לעצמו) ובטלוויזיה (בסדרה כמו "פוקימון"). וכאשר לרגל המילניום החדש והאפוקליפסה שדומה שהיא ממשמשת ובאה, "משיחים" מטעם עצמם צצים בכל פינה, אורי גלר נראה רלבנטי יותר מתמיד.הבה וניזכר בקריירה של "המשיח" וגיבור העל הגדול כולם.

תוכנית 9 מהחלל החיצון

נולד בסתיו, היפנט את שני הוריו והיה עושה בסיר בלי שישב עליו. יום אחד כשהוא שתה קקאו הוא הביט, עשה עיניים וכופף את הכפית. יהונתן גפן

הבלדה של אורי גלר

אורי גלר טוען שעוד מילדותו גילה שיש בו כוחות בלתי מוסברים. שלב ההתגלות הראשוני היה לדבריו בגילשלוש אוארבע ויש שתי גרסאות שונות לגבי ההתגלות שעבר אז. לפי הגרסה ה"מתונה" יותר שאותה מפיץ אורי גלר כיום, הוא ראה בגן עצם זוהר של אור יורד מהשמיים.לפי גרסה שנייה, שגם מקורה הוא ב-אורי גלר ומופיעה בספר של אנדריאה פוהריץ' "אורי" (שנקרא בעברית יומן התעלומה של אורי גלר והופיע ב-1975), הוא ראה לא רק עצם זוהר אלא גם צל של דמות ענקית ש"ירתה" עליו קרן אור מסנוורת שפגעה בו בכוח רב עד שנרדם כתוצאה(!). יהיה אשר יהיה אורי גלר נוטה לראות בחוויה זאת את אחד המקורות לכוחותיו.יש ויכוח מתי בדיוק התגלו כוחותיו המיוחדים של אורי גלר. הוא ומקורביו טוענים שהיה זה בילדותו כאשר גילה יכולות לקרוא מחשבות, לראות נסתרות, לדעת את השאלות של מבחנים מראש ולכופף כפיות. אחרים טוענים שכישרונותיו בתחום זה התגלו רק בבגרותו כאשר החל להתעניין בביצוע קסמים כתחביב ואחר כך כמקצוע. מה שאינו מוטל בוויכוח הוא ש-אורי גלר היה מילדותו חובב מושבע של סיפורי מדע בדיוני על גזעים חייזריים ושל סיפורי קומיקס של חברות מארוול ודי סי על אנשים בעלי כוחות עליונים כמו סופרמן האיש שהגיע מכוכב הלכת קריפטון וגילה שעל כדור הארץ יש לו כוחות קוסמיים המאפשרים לו להציל את העולם פעם אחרי פעם מידי זדים שונים.

בכל אופן, בבגרותו לאחר שעזב את הצבא עסק בין שאר בדוגמנות (הוא בחור מרשים מאוד מבחינה חיצונית) והיה לאחד הדוגמנים הגבריים המצליחים הראשונים בהיסטוריה של ישראל אך, מכיוון שלמזלה של המדינה אז עוד לא הייתה לדוגמנות את אותה הילה מפוקפקת שיש לה היום בעיני קבוצות מסוימות בחברה הישראלית, הוא החליט שלא בכך יהיה עתידו וניסה את ידו בתחום אחר, כקוסם. ה"טריקים" שלו כמו של קריאת מחשבות, עצירת והפעלת שעונים, נהיגה בעיניים חסומות וכו' לא היו למעשה שונים מאלה של קוסמים אחרים אך ההבדל הגדול היה שלאחר זמן קצר הוא החל לטעון שאצלו בניגוד אליהם הכל אמיתי ולא מבוים, ובראשם הטריק שהפך לסמלו המסחרי - כיפוף הכפיות.

עטיפת

עטיפת ספר מד"ב מאת אורי גלר שבמרכזו עומד חייזר בעל כוחות על

אורי גלר שהיה בחור כריזמטי ביותר, שתמיד נראה מופתע כמו כל אחד בקהל מהדברים המדהימים שהצליח לעשות, רכש לעצמו עד מהרה את הערצתם של רבים, ומצד שני שנאת נצח מעמיתיו בתחום הקוסמות שיכלו לעשות את אותם הדברים שהוא עשה אך מעולם לא ייחסו לעצמם כוחות על טבעיים כמוהו. לאף אחד מהם לא הייתה את הכריזמה שהייתה ל-אורי גלר, וכך גם כאשר הופיעו אנשים אחרים שייחסו לעצמם את הכוחות העל טבעיים של אורי גלר הם מעולם לא זכו לאותה תשומת לב, הכוח העל טבעי כשלעצמו לעולם אינו מספיק. פרסומו הרב של אורי גלר כאדם בעל כוחות על טבעיים חצה את גבולות הארץ והגיע לבסוף אל אוזניו של חוקר פרפסיכולוגיה ידוע מאוד בשם אנדריאה פוהריץ'. אנדריאה פוהריץ' הנ"ל היה אדם ידוע מאוד בתחום שהתעסק עם טלפטיה, רופאי אליל מברזיל ורואי נסתרות שונים. כה רב היה פרסומו עד שפעם אף הופיע בסדרת הטלוויזיה האמריקנית על עלילות עורך הדין פרי מייסון בתפקיד עצמו כאחד המומחים הראשיים עלי אדמות לענייני פרפסיכולוגיה. מה שפחות ידוע בשנות ה-50 הוא נטל חלק בניסויים שונים ב"שטיפת מוח" ושליטה בהתנהגות האנושית של הצבא האמריקני.כאשר נפגש פוהריץ' עם אורי גלר שניהם החלו לעבור סדרה של התנסויות מדהימות שבמהלכן נפגשו בין השאר עם: אנשי קבוצת "מועצת התשעה", יצורים חייזריים השולטים ביקום שדיברו מגרונו של אורי גלר בזמן שזה הופנט בידי פוהריץ': עם אנשי "הובה" מספינת החלל "ספקטרה" שנמצאת במרחק "חמישים ושלושה אלף ושישים ותשע עידני אור "מכאן עם "המחשב" רומבוס d4, עם האל הנץ הורוס ששימש כשומר ראשון של פוהריץ' (לא ברור מפני מה) ושאר חייזרים מוזרים יותר או פחות.

החייזרים מסרו לפוהריץ' כי אורי גלר הוא "עוזרנו שנשלח לעזור לבני האדם". ל-אורי גלר "ניתנו כוחות עצומים שעימם הוא יכול לעשות הכל, כל דבר". החייזרים הבטיחו שהם ינחתו על כדור הארץ ויחשפו את עצמם בפני בני האדם ואף קבעו לכך תאריך לנחיתה המונית - בשנות ה-90 של המאה הקודמת. למיטב ידיעתי נחיתה המונית זאת לא התקיימה.יש לציין ש-אורי גלר עצמו (בדרך כלל לפחות) אינו טוען כיום שהוא אכן משמש ככלי בידי החייזרים אלא מודה שכל התשדורות האלה הן תוצר של תודעתו שלו שככל הנראה הודרכה בידי סיפורי המד"ב שקרא בילדותו (השמות של החייזרים בהחלט מזכירים בצורה חשודה שמות חייזריים שונים שהופיעו באותה תקופה בסיפורי הקומיקס של הוצאת מארוול).

פוהריץ' בכל אופן חשב אחרת והחל להציג את אורי גלר כמעין משיח חדש עד שגלר, שלטענת פוהריץ' המאוכזב רצה רק "פרסום עושר ונשים יפות", כל העניין נמאס והם נפרדו.

ארתור סי קלארק

פוהריץ' המשיך לתקשר עם "התשעה" דרך אנשים אחרים כמו הישראלית פיליס שליימר ולקבוצה שלו הצטרפו אנשים ידועים כמו מפיק סדרת "מסע בין כוכבים"- ג'ין רודנדברי. יש טענות שלמסרים החייזריים שקיבל רודנדברי משם הייתה השפעה כל שהיא על סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים:"חלל עמוק תשע".

אורי גלר מצידו החל במסע הופעות בארה"ב ובאירופה ומהר מאוד זכה להצלחה חסרת תקדים בתחום זה. רואי נסתרות ואנשים בעלי כוחות על טבעיים היו מאז ומתמיד אך מעטים מאוד מהם היו בעלי כריזמה ואישיות כובשת כמו של אורי גלר וזה עשה את כל ההבדל. אורי נפגש עם מדענים שערכו בו "ניסויים" וקבעו שכוחותיו הם אכן אמיתיים. הוא הפך ליקירה של החברה הגבוהה והתחכך בגדולי עולם. בין השאר אף פגש בסופר המד"ב ארתור סי קלארק שלטענת אורי גלר התרשם כל כך מיכולותיו בכיפוף מנעולים בלי לגעת בהם עד שקרא "אלוהים אדירים! הכל הופך למציאות! הרי על זה כתבתי ב"קץ הילדות" (ספר מד"ב מפורסם המתאר כיצד ילדי האנושות הופכים לסופרמנים). אני לא יכול להאמין". ארתור סי קלארק העיר שהוא זוכר את הפרשה אחרת, הוא זוכר ש-אורי גלר כופף את המנעול רק לאחר שנגע בו. אורי גלר, בספר נוסף, הכחיש בתוקף את הטענה הזאת ורמז ש-ארתור סי קלארק הוא שקרן. אני משאיר לקוראים להחליט מי השקרן סופר המד"ב או הקוסם.הוא הפך לאדם מפורסם ועשיר, תוצאה של חיפושי נפט ומחצבים באמצעות כוחותיו עבור חברות שונות. תוך כדי כך הפכו הסיפורים על עלילותיו ויכולותיו למדהימים יותר. כך הוא סיפר שיום אחד ביצע טלפורטציה (מעבר ממקום אחד לשני באמצעות המחשבה בלבד) מהרחוב בניו יורק לקומה העליונה בבניין רב קומות. בהזדמנות אחרת טען שהוא שכנע את המנהיגים הסובייטיים לחתום על חוזה שלום עם מנהיגי המערב הודות "למחשבות חיוביות" ששיגר כלפיהם. הוא טען שהוא מועסק בידי המוסד והסי אי אי. עם זאת הוא הקפיד להרחיק את עצמו מסיפורי החייזרים של פוהריץ' אולי בגלל שהחליט שזה רע לעסקים.

   בין השאר הוא זכה לכבוד הנדיר שהוא "יככב" בסיפור קומיקס בסדרת קומיקס בשם daredevil  של חברת "מארוול". זאת סידרה על אדם עיוור בעל כוחות על טבעיים בשם מט מורדוק שהוא למעשה מעין רואה נסתרות שמשתמש בכוחותיו אלה כדי להילחם בפשע בלילה כאשר אינו עוסק במקצועו, כעורך דין בלתי מנוצח . חברת מארוול הכניסה את אורי גלר חובב הקומיקס לאחד מסיפורים אלה, שם הוא מתואר כסופר גיבור לכל דבר ולוחם אמיץ בפשע וברשע ומסופר כיצד דארדוויל עוזר לו להיאבק ביריב נצחי שלו הפושע קורא המחשבות mind wave הנחוש דעתו לחסל את אורי גלר אחת ולתמיד. עד כמה שהדבר מוזר דומה שהסיפור משקף במידה מסוימת אירועים אמיתיים בחייו של אורי גלר.

אפקט ג'יימס ראנדי

לכל גיבור על שראוי לשמו ב-קומיקס. יש את היריב הקבוע שלו שעמו הוא מתמודד פעם אחרי פעם ומשיג עליו ניצחון זמני אבל, ואף פעם, לא מגיע להכרעה אמיתית במאבק. כך לסופרמן יש את המדען המיליונר לקס לותר כיריב, לבטמן יש את הג'וקר, לאקס מאן יש את מגנטו ולפנטסטיק פור יש את דוקטור דום וכו' וכו'. והיריבים "הטובים" והמרשימים ביותר הם אלה שנראים כאילו כישרונותיהם משקפים ובו בזמן הם היפוך של כישרונות הגיבור. גם ל-אורי גלר בעולם שמחוץ לקומיקס יש יריב נצחי כזה ושמו הוא ג'יימס ראנדי, וה"כישרון" שלו הוא מעין תמונת מראה הפוכה של ה"כישרון" של אורי גלר.

ג'יימס ראנדי

ג'יימס ראנדי הוא אחד הקוסמים המוכשרים והמפורסמים ביותר בעולם וידוע בראש ובראשונה ביכולתו להיחלץ ממקומות הבלתי אפשריים ביותר. רבים רואים בו את היורש האחד והיחיד של הקוסם הדגול הארי הודיני, מבחינה זאת. תחביבו של ראנדי הוא לחשוף כל מיני אנשים שטוענים לכוחות על טבעיים שונים ואין מי שמתאים יותר ממנו לכך כקוסם גדול שמכיר את כל הטריקים האפשריים (וכמי שהמציא חלק גדול מהם).

ראנדי מנהל במשך עשרות שנים מלחמה של ממש נגד אורי גלר שבמהלכה הוא כתב ספרים שבהם הראה כיצד אורי גלר מבצע את כל "הטריקים" שלו שלטענתו הם דבר שכל קוסם ממוצע יכול לעשות והם אף אינם מתוחכמים במיוחד, מופיע בתוכניות טלוויזיה שבהם הוא מבצע בעצמו כל פעולה ש-אורי גלר טוען שהוא ביצע באמצעים על טבעיים, משמיץ את אורי גלר שוב ושוב בראיונות ובמאמרים ובאופן כללי משמש כקוץ בבשרו.

סופר רשעים בקומיקס הם לרוב יצורים מכוערים ודוחים לעומת הגיבור יפה התואר. מעניין שכך הוא גם במקרה של אורי גלר וראנדי. אורי גלר הוא אדם יפה תואר, מרשים, אהוב ואוהב הנשים, אדם סימפטי מאוד כלפי קהל מעריציו. ראנדי לעומת זאת אינו ידוע בסבלנותו וסובלנותו, במיוחד לא כלפי מי שטוען לכוחות על טבעיים, בנוסף הוא קרח מזוקן ורווק נצחי. אורי גלר טען באחד הראיונות שזאת הסיבה לשנאתו האובססיבית של ראנדי כלפיו. מעניין שבקומיקס זוהי גם הסיבה לשנאתו של לקס לותר הקרח הגאון לסופרמן יפה התואר.

אחת ההשלכות המפורסמות של כישרונותיו של אורי גלר הוא "אפקט אורי גלר" שבו הוא "מעורר" באנשים שבקרבתו כישורים על טבעיים משלהם. ידועה התופעה שילדים רבים שצפו בהופעותיו בטלוויזיה ומחוצה לה גילו לפתע גם בעצמם את הכישרון לכופף כפיות, ולבצע טריקים שונים אחרים.לסופר אויב של אורי גלר, לראנדי, יש האפקט ההפוך. איש לא הצליח מעולם לבצע פעולה על טבעית כל שהיא בזמן שג'ימס ראנדי היה בסביבה, לא אורי גלר ולא אף אחד אחר. ראנדי הגדיל לעשות והציע פרס של עשרת אלפים דולר לכל מי שיוכל לבצע בנוכחותו מעשה כזה. כפי שהדברים נראים הכסף הזה ישאר עם ראנדי עד יום מותו, אורי גלר מעולם לא ניסה להציג את כוחותיו על מנת לקבל את הכסף אם כי ראנדי הציע זאת ושב ושוב. במקום זאת העדיף אורי להיאבק עם ראנדי בבית המשפט כאשר תבע אותו לדין במקומות שונים על הוצאת דיבה. המשפטים הארוכים והיקרים נגמרו לבסוף לרוב בכישלונו של אורי גלר. לרוע מזלו, ידידו מסדרת הקומיקס, "דארדוויל", מאט מורדוק עורך הדין הכל יכול, לא היה בסביבה כדי לעזור לו, ובעולם האמיתי עורכי הדין שלו התגלו כלא יוצלחים כל כך עד שבאחד המקרים בית המשפט פסק באופן חסר תקדים שעליו לתבוע את עורך הדין שלו! מה שלא מפריע לגלר להמשיך ולהגיש תביעות על הפרובוקציה הקטנה ביותר. לאחרונה תבע את החברה היצרנית של סרטי "פוקימון" בטענה שהיא יצרה דמות של "פוקימון" מרושע בשם "קדברה" שמתבסס עליו, הפוקימון הנ"ל שולח ליריביו קרני לייזר שגורמות לכאבי ראש.

מלחמת הקוסמים

והישווה אותו לאדולף היטלר בכישרונו להתעות את הציבור,הוא אפילו טרח ושלח מכתב נזעם לחברת הקומיקס בתגובה לסיפור הקומיקס שבו מופיע אורי גלר בתפקיד חובי כבעל כוחות אמיתיים. אורי גלר כינה את ראנדי "מנהיג של ציידי מכשפות" ותבע אותו לדין.

אבל הם אינם מצליחים לחסל האחד את שמו הטוב של השני .שניהם הם אנשים מצליחים ומפורסמים למרות ( ואולי בגלל) והמאבק שיישאר מן הסתם ללא הכרעה, בדיוק כמו בסיפורי הקומיקס.

הארי

הארי הודיני. אגדה בימי חייו.

מה הסיבה לשנאה האובססיבית בין השניים? אפשר לתת לכך גם ניתוח פרוידיאני. אורי הוא ללא כל ספק ה"קוסם" המצליח והמפורסם ביותר מאז ימיו של הקוסם המפורסם מראשית המאה הארי הודיני שהתפרסם ביכולתו לברוח מכל המקומות המסוכנים ביותר גם אם היה כבול חבלים ואזיקים מתוחכמים ביותר עד שהפך לאגדה בימי חייו ממש. למעשה יש דמיון מוזר מאוד בין פרטי החיים של הודיני ו-אורי גלר: שניהם בנים של מהגרים יהודיים מהונגריה שזכו לפרסום ולהצלחה בארצות הגירתם. שניהם גדלו במשפחה ללא אב והאם הייתה דמות הדומיננטית בחייהם. שניהם הפכו כתוצאה מכישוריהם ליקירי החברה הגבוהה והפכו לידידים של אישים וסופרים מפורסמים. כך הארי הודיני התיידד עם הסופר מחבר סיפורי שרלוק הולמס, קונן דויל (שהאמין שיש לו כוחות על טבעיים אמיתיים) ו-אורי גלר עם סופרים כמו ארתור סי קלארק (לזמן קצר לפחות), ארתור קסטלר והזמר מייקל ג'קסון וסלבריטאים אחרים רבים מספור.שניהם גם התבלטו בתחומים שונים ומגוונים. הארי הודיני שלח את ידו בכתיבת סיפורי מתח ואימה (שבוצעה לרוב על ידי סופרי צללים כמו סופר האימה המפורסם לאבקראפט), ביים וכיכב בסרטי הרפתקאות ומד"ב.

וכך גם אורי גלר שעוסק היום בכתיבת סיפורי מד"ב ואף פרסם סיפורים באינטרנט. נוסף לספרי זיכרונות וספרי הדרכה "איך להשתמש בכוחות העל טבעיים שלך". אורי גלר פרסם עד היום גם שלושה ספרי מד"ב ומתח נסבלים בהחלט (shawn 1990) על חייזר בעל כוחות על וכריזמה אדירה שנוחת על כדור הארץ,ella (1998)  על נערה שמגלה שיש לה כוחות על טבעיים. והספר המעניין מכלdead cold 1999) על רואה נסתרות ציני ורמאי שמפענח מעשה רצח אכזרי של ספקן מרושע שיש לו כמה וכמה קווי דמיון לאחד, ג'מס ראנדי. כאשר אתה קורא את הספר הזה, שהוא מדהים ממש אם אתה זוכר מי כתב אותו, אתה שואל את עצמך מה בדיוק חשב אורי גלר (או סופר הצללים שלו) כאשר כתב אותו.

הספרים מראים על כשרון כתיבה מסוים וללא כל ספק על דמיון עשיר ומתוחכם. השאלה היא אם אורי גלר אכן כותב את הסיפורים לבדו או שהוא נעזר בסופר צללים כלשהו, כמו סלבריטאים רבים אחרים, מבלי שזה שיקבל על כך קרדיט כלשהו. ההבדל הגדול בין אורי גלר והודיני הוא ש-הודיני הכחיש תמיד שיש לו כוחות על טבעיים (אם כי אורי גלר באחד מספריו קובע של-הודיני אכן היו כישורים על טבעיים) ולאמיתו של דבר היה ה"ראנדי" של זמנו. הוא נאבק באנשים שטענו שיש להם כוחות על טבעיים ותמיד הוכיח את השקר בטענותיהם.ראנדי כאמור נחשב גם הוא כיורש של הודיני הן ביכולתו כקוסם ו"אמן בריחות" והן במאבקו במתחזים שונים. תמהני אם השנאה בין השניים אינה נובעת גם מהתחרות (לא מודעת אולי) על תואר היורש "האמיתי" של הקוסם הגדול מכולם? אם כך הוא כי אז המאבק כבר אינו רלבנטי יותר. כיום קמו שני קוסמים חדשים, שניהם יהודים גם כן, דיוויד קופרפילד ו-דיוויד בליין שהם ללא ספק הקוסמים הגדולים של זמננו וביצועיהם מטילים בצל את כל מה שראנדי ו-אורי גלר ביצעו אי פעם והפכו לכוכבי וגיבורי תרבות אמיתיים.

וכיוםבישראל קם מישהו שבהחלט מסוגל להשתוות ל-אורי גלר במיטבו, נמרוד הראל, אלא ש-נמרוד הראל מעולם לא טען שהוא בעל כוחות על טבעיים אמיתיים, אם כי הוא מראה כישרון מסויים כסופר פנטזיה.מעניין מה היה קורה אילו נמרוד הראל היה מתחיל לטעון כמו אורי גלר שכישוריו המדהימים הם אמיתיים, האם היה מוצא את עצמו מוכרז לדמות משיחית?אם כישוריו של אורי גלר הם אמיתיים כי אז אנו זקוקים להם היום יותר מתמיד. אדם כמו אורי גלר שלטענתו הצליח ל"שכנע" את המנהיגים הסובייטיים להגיע לשלום עם המערב, בוודאי שאנו זקוקים לו היום כאשר המזרח התיכון נמצא על סף מלחמה.

תיאורית אורי גלר

במהלך הצילומים הייתה לי שיחה מעניינת עם הבמאי שכמובן היו לו דיונים מפורטים עם אורי גלר ולמד קצת להכירו. והוא העלה לפני את התיאוריה הנ''ל לגבי אורי גלר שהיא לדעתי קרובה מאוד למציאות. מדוע הוא מתעקש להעלות את כל הטענות המוזרות האלו על קשרים עם חייזרים וכו' שהוא יודע מצויין שהן רק מעלות גיחוכים אצל השומעים. אבל בכך כל הפרנציפ: אורי גלר הוא יחצן מעולה ויודע טוב מאוד שדווקא חוסר הביטחון לגביו: האם הוא שרלטאן עם כל טענותיו הגרנדיוזיות? או שיש בו משהו אמיתי? הוא גם זה ששומר את העניין לגביו במשך עשרות שנים. אם היה מוכח לגביו סופית שהוא שרלטאן (דבר שבעצם כבר הוכח) או אפילו היה מוכח שכוחותיו אמיתיים. העניין בו היה פג זה מכבר.חוסר הוודאות הזאת שהוא מקפיד לשמור עליה עם טענות גרנדיוזיות כמה שיותר, וגם יחצנים מעולים לא פחות כמו רנדי הם ששומרים את אש אורי גלר בחיים כבר מזה קרוב ל-‏40 שנה.

אורי גלראגב לא ויתר על קריירה גם בעולם הקומיקס. הקומיקסאי הידוע אורי פינק, היוצר של סדרת ''זבנג'' מדווח שלבקשת אורי גלר יצר עליו אורי פינק "פילוט" לסדרת קומיקס שבה אורי גלר הוצג כ''גיבור על'' שנודד בין היקומים של ה''מולטיברס'' בחיפוש אחר גיבורי על אחרים שהוא יעמוד בראשם למאבק בכוחות הרשע הכלל יקומיים. השניים ניסו למכור סדרת קומיקס זאת למוציאים לאור שונים אך ללא הצלחה עד כה. אבל זה מעניין- אורי גלר חזר עם רעיון זה לצור מחצבתו -הקומיקס.

היום אורי גלר נראה כתואם במיוחד את מה שהציבור שבע המלחמות ומעשי טרור זקוק לו כרגע: מבצע טריקים שישכיח את המציאות הקשה שמסביב. כוכב מתאים מעין כמוהו לתוכניות של ערוץ 2 וסופר סטאר בלתי צפוי שעלה מהאוב של שנות השבעים.

תמהני מה היה קורה אילו אדם בעל הכריזמה והכישורים העל טבעיים לכאורה או במציאות של אורי גלר היה מופיע לא בשנות ה-70 (שאז כל מה שיכול היה לעשות עם "כוחותיו" היה "רק" לצבור מהם הון כסף) אלא כיום? כיום עם התסכול הכללי מהדמוקרטיה והפוליטיקאים? חוששני שבמקרה כזה אדם זה היה צובר לעצמו כוח פוליטי עצום כ"משיח" חדש וצובר לעצמו קהל נלהב ונחוש של מעריצים ומאמינים. כל מה שאדם כזה יצטרך הוא "נביא" שיפיץ את בשורתו, איזה מין "נתן העזתי" כזה (ויש לזכור שבראשית הקריירה של אורי גלר ד"ר אנדריאה פוהריץ תיפקד כמעין נביא כזה) והשאר כבר יבוא מעצמו. אנשים כמו "הרנטגן" מנתיבות, או אחיינו ה"אולטרה סאונד" (ששמותיהם כמו לקוחים מסיפורי קומיקס) צוברים לעצמם קהל ענק של מאמינים אפילו מבלי שתהיה להם כריזמה אמיתית. תמהני מה הם היו יכולים לעשות אם היה להם גם את כישורי השכנוע הכריזמטיים של אורי גלר.במציאות ההזויה שלנו שכל יום נראית יותר ויותר כאילו היא לקוחה מסיפור קומיקס מטורף במיוחד החשש שלי הוא שבפינה מחכים לנו עוד "אורי גלרים" כאלה, והם לא יטענו שהם נשלחו בידי חייזרים כפי שהיה אופנתי בשנות ה-70 אלא בידי אלוהי ישראל, ואת ההשלכות של זה כל אחד מאיתנו כבר יכול לדמיין בעצמו.

הוא כבש את העולם, הוא שיחק את המחר, הוא כופף כפית בכל מקום שהוא עבר. הוא השאיר שעון שבור ורושם נהדר, וכמה שיותר שבר- היה יותר יקר. אתמול הוא רק כופף כפית, היום הוא כבר מושלם, ואולי מחר הוא יכופף את העולם, כן. היום הולך לו טוב, הכל לטובתו, אך יום אחד יפגוש כפית שתכופף אותו. הבלדה של אורי גלר מאת יהונתן גפן

נספח : בעברית הופיעו ארבעה ספרים על ושל אורי גלר.

1. אנדריאה פוהריץ' יומן התעלומה של אורי גלר, עברית אליאונורה לב, הוצאת רשפים,1975.2. אורי גלר .האמת על חיי תרגום א, עבריה (חנה עמית -כוכבי ),ספרי עידן,1975. 3. אורי גלר וגאי ליון פליפייאר תופעת אורי גלר מאנגלית שושנה בנבנישתי, הוצאת כתר 1988 4. אורי גלר כיצד להגביר את המחשבה שלך תרגום גילה וולף, הוצאת אור -עם ,1998. ספר שאליו מצורפת קלטת.באנגלית וגם בשפות אחרות הופיעו כמובן עוד ספרים רבים נוספים שרשימה שלהם אפשר למצוא באתר אורי גלר.אתרים

אורי גלר בויקיפדיה אורי גלר מחפש יורש :תוכנית בערוץ 2 האתר המושקע מאוד של אורי גלר בלוג אורי גלר איך אורי גלר מפעיל את האתר בלי להבין כלום באינטרנט ראיון סקפטי עם אורי עוד ראיון סקפטי עם אורי סקירה סקפטית על אורי סקפטים על אורי מאמין על אורי גלר איך הוא מכופף כפיות ועוד על איך הוא מכופף אותן אורן זריף נגד אורי גלר (במסע פירסום הדדי) להיות אורי גלר במאה דולר הטקסט של "אורי " מאת פוהריץ' אנדריאה פוהריץ' פוהריץ' מראיין את מועצת התשע התנסות עם אורי גלר אורי על מיקל ג'קסון רשימת ספרים של ועל אורי גלר אורי גלר ודרדויל מינד ואיו אוייבו של אורי גלר אורי גלר על דאר דויל קטע בלוג על החוברת ביקורת על החוברת

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.