אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איתי אהרה


דף משתמש

איתי אהרה מרצה ומעביר סדנאות בפילוסופיה בכלל ובהגות ההודית בפרט השכלה: איתי אהרה (MA בפילוסופיה – בהצטיינות יתרה, מאוניברסיטת ת"א) בשנים האחרונות מרצה ומנחה סדנאות בפילוסופיה ובהגות הודית. בעל השכלה אקדמית רחבה בתחום הפילוסופיה בכלל ובהגות הודית בפרט. בימים אלו הוא דוקטורנט לפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון ועוסק באפשרות לראות את הטיעון הפילוסופי הלוגי כפרקטיקה מיסטית בפילוסופיה ההודית ובפילוסופיה מערבית (בעיקר אצל שפינוזה). בנוסף יש לו אהבה עמוקה לשני בניו ואימם, וחיבה כמעט אישית ל: פילוסופיה של היוגה, שפינוזה, טיעוני חלום, הגל, נגרג'ונה, מושג האלוהים, פטנג'לי, דרידה, לוינס, דיקרט, שנקרה, ועוד...
אי-מייל: 

History

Member for
7 years 11 months

מאמרים מאת

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה / דאגלס אדמס, עטיפת הספר

שלושה חלקים מטרילוגיה בחמישה חלקים

פורסם: 01/17/2017 - 10:52
המאמר יחולק לשני חלקים. בראשון אתייחס לדמויות המרכזיות ואציג סקירה ואפיון כל אחת מחמש בדמויות המרכזיות במדריך. בחלק השני אתייחס לכל ספר משלושת הספרים בנפרד תוך השמת דגש על מאפיינים גרוטסקיים בהם. בהמשך אציג התייחסות כללית לרעיונות המופעים במדריך בדגש כמובן על הגרוטסקי.
האנשים החלולים / תומס אליוט

האנשים החלולים / תומס אליוט

פורסם: 10/13/2013 - 17:27
אחד משיריו הידועים של ת. ס. אליוט הוא 'האנשים החלולים'. ההקשר הראשוני העולה במוחנו למקרא התואר חלול הוא שלילי במהותו. האיש החלול הוא איש ללא תוכן בחייו. אבל גישות שונות רואות חיים בעלי תוכן כזה או אחר באופנים שונים. יש מי שיאמר שאיש החי את חייו לצידו של גורו בהודו, עיניו מסוממות וחייו נטולי תוכן. לעומתו, יש מי שיאמר שאיש עסקים החושב בכל עת על הדולר הבא, דווקא חייו חלולים. אולי שניהם צודקים.

הפרפורמטיב – סיפור של מושג פילוסופי

פורסם: 04/04/2008 - 03:00
במאמר זה אני בעל מטרה צנועה, מטרתי היא להציג מושג מתוך מה שמכונה בפילוסופיה של הלשון ´פרפורמטיב´ (Performative).

האינסוף אצל עמנואל לוינס

פורסם: 02/29/2008 - 02:00
מושג האינסוף הוא המושגים המרכזיים בהגותו של הפילוסוף היהודי צרפתי עמנואל לוינס. השימוש של לוינס במושג זה הינו שימוש יחודי המבקש לשיבור את השיח המסורתי עודות מושג זה ואולי את השיח המסורתי בכלל.

שנקרה חלק ג

פורסם: 02/25/2006 - 02:00
כאשר בודקים מה אצל שנקרה מאפשר את הכרת המציאות, יש קודם כל לשאול באיזו מציאות מדובר. האם מדובר במציאות התופעות האשלייתית – המאיה - או במציאות האמת המוחלטת – הברהמן. באשר לאפשרות הראשונה, הכרת המאיה או עולם התופעות, הכרה זו מתבססת אצל שנקרה על אמצעי ההכרה

שפינוזה הגל - מיסטיקה רציונלית חלק ב

פורסם: 12/19/2005 - 02:00
בחלק זה, כאמור, נרצה לבחון כיצד קורא הגל את שפינוזה, וזאת באמצעות ביקורתו על שפינוזה. הנחת העבודה העומדת בבסיס מאמר זה היא כי הביקורת של הגל על שפינוזה מצביעה על כך שהגל קורא את שפינוזה כ’מיסטיקן-רציונאלי’. כלומר, הטענה היא שאם לא היה הגל קורא את שפינוזה כ’מיסטיקן-רציונאלי’, לא היה מבקר אותו בדרך בה ביקר. אם נפרק טענה זו למרכיביה, אזי ניתן לומר כי הביקורת של הגל מעידה על כך שהגל קיבל את שפינוזה כמי שמחויב למתודה רציונאלית. כמו כן, הוא ראה מתודה זו כמובילה למצב המיסטי, שהוא, כמתואר במאמר זה, מצב אחדות מוחלט של חוסר הבחנות.

שנקרה חלק ב

פורסם: 10/24/2005 - 02:00
חלק שני של המאמר העוסק בשאלות מה ההסבר לתופעות הטבע? ומה מתקף את המוסר?

שנקרה חלק א

פורסם: 09/25/2005 - 03:00
"בפילוסופיה אין להבין שום דבר ממשי על-ידי הכללות גרידא.

שני ספרים של מישל פוקו

פורסם: 09/23/2005 - 03:00
בתקופה אחרונה יצאו לאור בתרגום עברי שניים מספריו של הפילוסוף הצרפתי החשוב מישל פוקו (1926-1984):

הפנטזיה של טרי פראצט חלק ג

פורסם: 08/15/2005 - 03:00
חלק ג' של המאמר העוסק בפנטזיה של טרי פראצ'ט

הגל - שפינוזה: מיסטיקה ראציונלית חלק א

פורסם: 08/13/2005 - 03:00
לפי דעתי, אחד היריבים משפיעים ביותר על שיטתו של הגל הוא שפינוזה. הגל הוא, בהשאלה כמובן, המתאגרף שאת שיטתו אבחן במאמר זה. לפי דעתי, אחד היריבים משפיעים ביותר על שיטתו של הגל הוא שפינוזה. בעקבות משל המתאגרף ניתן להניח כי כיריב בעל משמעות מהווה שפינוזה גם עמוד תווך בתוך שיטתו של הגל עצמו[1].

הפנטזיה של טרי פראצט חלק ב

פורסם: 08/01/2005 - 03:00
כמצוין בחלקו הראשון של המאמר, יצירתו של פראצ'ט אמורה לחשוף את יומרות השווא של הדגמים הספרותיים שפורטו. השערת המאמר היא כי פעולה זו היא למעשה פרודיה אותה מבצעת יצירתו של פראצ'ט באותם הדגמים. אך למה בדיוק הכוונה במושג המוכר כל כך - "פרודיה"?

הפנטזיה של טרי פראצט חלק א

פורסם: 07/20/2005 - 03:00
מאמר זה עוסק ביצירתו של טרי פראצ'ט וביחס בינה ובין שלושה דגמים ספרותיים. לצורך ההמחשה, ניתן לבטא את היחס בין יצירתו של פראצ'ט ובין דגמים אלה כיחס בין ארבע דמויות.

4 ספרי פילוסופיה חדשים

פורסם: 07/11/2005 - 03:00
לאחרונה יצאו בארץ מספר ספרי פילוסופיה שהקורא המשכיל המעוניין בפילוסופיה רצוי שיהיה מודע אליהם:

תומס אליוט / האנשים החלולים

פורסם: 06/13/2005 - 03:00
שם אחד משיריו הידועים של ת. ס. אליוט הוא 'האנשים החלולים'. ההקשר הראשוני העולה במוחנו למקרא התואר חלול הוא שלילי במהותו. האיש החלול הוא איש ללא תוכן בחייו. אבל גישות שונות רואות חיים בעלי תוכן כזה או אחר באופנים שונים. יש מי שיאמר שאיש החי את חייו לצידו של גורו בהודו, עיניו מסוממות וחייו נטולי תוכן. לעומתו, יש מי שיאמר שאיש עסקים החושב בכל עת על הדולר הבא, דווקא חייו חלולים. אולי שניהם צודקים.

הדאו של בילבו בגינס

פורסם: 06/13/2005 - 03:00
מאמר זה מבקש להציג הצעה לקריאה דאואיסטית של ה"הוביט"[1].הספר עוסק בבילבו בגינס, הוביט, הפוגש בוקר אחד בקוסם גנדלף הגורם לו לצאת עם חבורה של גמדים להשיג אוצר של דרקון.

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה חלק א

פורסם: 06/12/2005 - 03:00
את המאמר אחלק לשני חלקים. בראשון אתייחס לדמויות המרכזיות ואציג סקירה ואפיון כל אחת מחמש בדמויות המרכזיות במדריך. בחלק השני אתייחס לכל ספר משלושת הספרים בנפרד תוך השמת דגש על מאפיינים גרוטסקיים בהם. בהמשך אציג התייחסות כללית לרעיונות המופעים במדריך בדגש כמובן על הגרוטסקי.

המדריך לטרמפיסט לגלקסיה חלק ב

פורסם: 06/12/2005 - 03:00
הספר מתאר בפרקים הראשונים את השמדתו של כדור הארץ, על רקע השמדה זו מתרחשת כל עלילת הספר. אדמס קושר השמדה זו עם אלמנט נמוך כמו החלטה בירוקרטית על בנית כביש. העולם לא נהרס בגלל שואה אטומית איומה או התקפה אכזרית ואדירה של יצורים מכוכב אחר, אלא דווקא בגלל סיבה כל כך נמוכה כמו סלילת דרך.

שימת על - מיסטיקה ראציונלית

פורסם: 05/17/2005 - 03:00
בחלק זה כבר יש לנו סיבה טובה להאמין כי אנו יודעים כיצד קרא הגל את שפינוזה. כלומר, אנו יודעים מול איזה "שפינוזה" התמודד הגל. עכשיו יש לבדוק את ההנחה כי כפי שמתאגרף מכיל בתוך שיטתו את שיטת הלחימה של יריביו, כך גם הגל מכיל בתוך שיטתו את שיטתו המיסטית רציונאלית של ה'שפינוזה' איתו הוא מתמודד. מטרת בדיקה זו היא לנסות וליצור הבנה טובה יותר של הגל עצמו, מתוך ההבנה שמיסטיקה רציונאלית מהווה את אחד מעמודי התווך שעליהם הגל בונה את שיטתו, גם אם הוא עצמו אינו מיסטיקן.

הנצפים ביותר

.