אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נח שמיר


נח שמיר's picture

דף משתמש

יליד 1947, גדל והתחנך בירושלים (יסודי תיכון ואוניברסיטה). השכלה: ד''ר לפיסיקה (מכון וייצמן למדע 1977). מדען בכיר בקריה למחקר גרעיני-נגב ופעיל גם באוניברסיטת בן-גוריון (מעבדת מחקר והנחיית סטודנטים לתארים גבוהים). מתגורר בעומר. תחביבים: מדע (איזה כיף שהתחביב הראשי הוא גם הפרנסה), ציור (3 תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות רבות), צילום, טיולים בארץ (חבר בחוג למיטיבי לכת) ובעולם, סקי, קריאה (בעיקר ספרות יפה) ומוסיקה לסוגיה. פרסם מאמרים גם ב"האייל הקורא": פח האשפה הלאומי (על הנגב) וגם: "מסע אישי אל מחוזות השואה"

History

Member for
8 years 7 months

מאמרים מאת

סידור מחדש של משטח זהב, כפי שהתקבלה במיקרוסקופ מנהור סורק

מיקרוסקופיה אטומית - מדע, אמנות ועתיד

פורסם: 01/22/2017 - 11:05
באמצע שנות השמונים הופיע שחקן חדש ומהפכני בשדה מחקר פני השטח. היה זה מיקרוסקופ המנהור הסורק (Scanning Tunneling Microscope – STM) שפותח במעבדות IBM בשוויצריה (ופרס נובל בצידו).

פרקטלים – עולם במימד שבור

פורסם: 01/15/2017 - 11:36
המושג פרקטלים צץ בחיינו לפרקים. עושים בהם שימוש בתחומים מעשיים שונים של החיים, ציורי פרקטלים או כאלה שפרקטלים משולבים בהם מקשטים אתרים שונים, ולא מזמן סיפרו לי אפילו על כך שבתכנית מד"ב נטען שהפרקטלים הם הוכחה לקיומו של האלוהים. אז הנה, על קצה המזלג, מהם פרקטלים ולמה הם משמשים.
מכונית תופת היא אמצעי נפוץ לביצוע פיגועי טרור

גם אנחנו אשמים

פורסם: 01/10/2017 - 09:43
קיימת הטענה הקבועה של הימין שכל הישג שיהיה לפלסטינים במשא ומתן תחת אש הוא הישג לטרור. עם כל האנטגוניזם שיש לי לטענות הימין, חייב אני להודות שאנשי הימין צודקים בטענה זו ובטענה שהישגים אלה מהווים עידוד לטרור נוסף, אבל למרבית האבסורד, הימין הוא האשם העיקרי בקיומו של מצב זה, כפי שיתברר מהניתוח דלהלן.
מפת רצועת עזה וגוש קטיף

על עקירה, מתנחלים ומכבסת המילים

פורסם: 01/08/2017 - 10:09
אקט ההתנחלות הוא הרבה מעבר להתיישבות גרידא. התיישבות היא מה שכולנו עושים כשאנו קונים דירה במקום מסויים. נכון, יש במילה קונוטציה של עלייה על הקרקע ולכן מי שהולך ליישוב לא עירוני ולבית צמוד קרקע נתפש כ"מתיישב" יותר מחברו העירוני, בעיקר אם זה יישוב חדש. אבל ב"התנחלות" הבית הוא לא העיקר.

כהנים ונביאים או רק הליכוד יכול

פורסם: 09/15/2013 - 17:55
במאמרו "כהן ונביא, מתאר אחד העם את משוואת הכוחות הפוליטיים/ אידיאולוגיים בתיאור הפיסיקאלי של "מקבילית הכוחות". ה"נביאים" (ה"נביא" המקורי הוא משה) הם המנהיגים האידאולוגיים שלהם דרך ברורה וחדה, והם מתוארים כווקטור בעל כיוון מוגדר. כשיש שני וקטורים כאלה, לפחות, נוצרת מקבילית כוחות והגוף עליו פועלים הכוחות ינוע בכיוון האלכסון של המקבילית, כלומר בכיוון הכוח השקול. ה"כהנים" (והמקור הוא אהרון, אחי משה) הם המנהיגים הפרגמטיים שתפקידם ההיסטורי הוא להוביל את העם בכיוון הכוח השקול, כיוון הפשרה ולייצב את המצב לבל יתנודד בין הקטבים השונים.
גויה - סטורן טורף אחד מילדיו - שמן על טיח (הועבר לקנווס) 146 x 83 cm, 1821-3

גויה, אבי האמנות המודרנית – אקטואלי מתמיד

פורסם: 05/20/2013 - 16:40
כדי להבין את השלבים בהתפתחותו האמנותית של גויה והשוני העצום בציוריו בין התקופות השונות, צריך להתבונן בציורים בידיעה באיזה תקופה בתולדות חייו הם צוירו, ולכן אקח אתכם דרך הביוגרפיה שלו בצמוד להצגת היצירות. אני אישית מעדיף אמנות מודרנית על זו הקלאסית. אין בדרך כלל אם תתנו לי את הבחירה בין שני מוזיאונים באותה רמה - קלאסי ומודרני אבחר באחרון. לכן, כשהלכתי לבקר במוזיאון הפראדו במדריד בפעם הראשונה, לפני 20 שנה, ידעתי שצפויה לי הנאה רבה ממוזיאון מהדרגה הראשונה, אבל לא חשבתי שאראה שם משהו שישתווה בחוויה הרגשית לגרניקה של פיקאסו, אותה ראיתי לפני הביקור. הציפיה היתה בעיקר לראות ציורים רבים ומצויינים של שלושה ציירים – אל גרקו, ולסקז וגויה.
אלברט איינשטיין: 1921

אלברט איינשטיין: מאה שנים לפרץ של גאונות

פורסם: 02/14/2013 - 16:56
שנת 2005 הוכרזה כשנת הפיסיקה הבינלאומית. מדוע החגיגה היא דווקא בשנה זו? כי בשנת 1905, לפני 100 שנה, נתקף פקיד (יהודי) אלמוני במשרד הפטנטים השוויצרי, בשם אלברט אינשטיין, בפרץ גאונות מופלא. בתוך חצי שנה הראה אינשטיין שהאור מורכב מחלקיקים, הגה את תורת היחסות הפרטית וריסק את הספקות שנותרו בדבר קיומם של אטומים. הספק לא רע לפיסיקאי (בוגר אוניברסיטה בציונים בינוניים) במשרה חלקית, שהוריו (בשלב מסוים בילדותו) חששו שמא הוא סובל מפיגור קל.

הפיסיקה והנפש – דעה אישית

פורסם: 10/15/2005 - 02:00
הצורך לכתוב על הקשר בין הפיסיקה לנפש האדם נובע מהמאמר של צחי כהן על העולמות המקבילים וההשפעה על נפש האדם והדיון בו בפורום, אבל הוא עקרוני ומעבר למאמר הספציפי הזה.

על האסתטיקה של מדעי הטבע חלק ג

פורסם: 09/06/2005 - 03:00
חלק שלישי במאמר על האסתטיקה של מדעי הטבע

קוו ואדיס, שרון?

פורסם: 08/31/2005 - 03:00
הפוליטיקה בישראל כמרקחה. מפץ קטן, מפץ גדול, האם שרון בכלל מתכוון להמשיך? האם יפרוש מהליכוד? לדעתי, כל השאלות האלה רלוונטיות בעיני שרון רק בקונטקסט של היכולת שלו להשלים את המשימה שלקח על עצמו, המשימה האחרונה שלו.

על האסתטיקה של מדעי הטבע חלק ב

פורסם: 08/18/2005 - 03:00
בחלק הזה, אתחיל, לפי סדר הגודל היורד, בדברים שאנחנו יכולים לראות בעינינו, וכאן כמובן ההפרדה בין "טבע" ל"מדעי הטבע" מיטשטשת, כיון שההבדל הוא רק בכוונת המסתכל ולא בהסתכלות עצמה. לאחר מכן אתחיל לרדת בגודל ואגיע לתחום המיקרוסקופיה הקרוב, כלומר הגדלות לא בעוצמה רבה.

על האסתטיקה במדעי הטבע - חלק א

פורסם: 07/26/2005 - 03:00
במאמרי הקודם "תמונות מיקרוסקופיה אלקטרונית בעיני ילדים" התייחסתי למושג היופי ואיך הוא נתפש על ידינו. טענתי שתפישת היופי מוטבעת בנו גנטית. בתגובתו למאמר כתב אבשלום אליצור את הדברים הבאים: "אני חושב שיש קריטריונים ביולוגיים ברורים ליופי שלמרות התהום האבולוציונית העצומה הפעורה בינינו לבין אורגניזמים אחרים, אנחנו חולקים אותם עם שאר החיות. הדג הטרופי או הפרפר הוא יפהפה בעינינו, ובאותה עת הוא מרשים מאוד את הנקבה בת אותו מין או מאיים על הזכר האחר

הרהורים על דעיכתה של אימפריה

פורסם: 06/13/2005 - 03:00
אני בא ויוצא בארה"ב 25 שנה, כולל כמה שנות שבתון בהן הייתי תושב, ומעולם לא נתקלתי בשסע גדול כל כך, מאד מוגדר מבחינת חתך האוכלוסיות, בחברה האמריקאית. לא כן במדינת שפע, שהיא מעצמת העל היחידה בעולם ואינה עומדת בפני בעיה קיומית כלשהי. השנאה הבוז והלעג לנשיא בוש וכל מה שהוא מייצג, באוניברסיטאות ובחוגי המשכילים, היא ללא תקדים.

גויה, אבי האמנות המודרנית - אקטואלי מתמיד

פורסם: 06/08/2005 - 03:00
כדי להבין את השלבים בהתפתחותו האמנותית של גויה והשוני העצום בציוריו בין התקופות השונות, צריך להתבונן בציורים בידיעה באיזה תקופה בתולדות חייו הם צוירו, ולכן אקח אתכם דרך הביוגרפיה שלו בצמוד להצגת היצירות.

הוואי - האי הגדול

פורסם: 05/30/2005 - 03:00
בפעם הראשונה הגעתי ל-הוואי בשנת 1989, לכנס מקצועי, יחד עם קולגה מאוניברסיטת בן-גוריון. הכנס התקיים באוניברסיטת הוואי שבהונולולו ותכננו לטייל שבוע אחרי הכנס.

מיקרוסקופיה אלקטרונית לילדים

פורסם: 05/09/2005 - 03:00
בפורום האמנות הפלסטית של msn התנהל לפני כחצי שנה דיון ערני ומעניין על מהות היופי. הייתי מפנה אתכם לדיון (היפה חזותית) הזה, אלא שהפורום (שהוקם ונוהל ע"י >טלילה שיר) לא קיים יותר. זה היה פורום אסטטי איכותי ותוסס ועל מותו בטרם עת (שלא באשמת טלילה) אני מיצר עד היום, אבל זהו סיפור אחר. בנובמבר האחרון העלתה טלילה את הנושא שוב לדיון בפורום התרבות של אימגו, והדיון (בהשתתפות קהל אחר) היה שוב מעניין ופורה.

הנצפים ביותר

.