אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רבקה שפק ליסק


רבקה שפק ליסק's picture

דף משתמש

ילידת הארץ, שירות צבאי במסגרת הנח"ל, חברת קיבוץ מעגן מיכאל תקופה קצרה. תואר ראשון בהיסטוריה כללית ותולדות עם ישראל תואר שני בתולדות עם ישראל הסבה להיסטוריה אמריקנית תואר שלישי בהיסטוריה אמריקנית. 17 שנה במערכת החינוך התיכון כמורה, סגנית ומנהלת ואח"כ, עברתי לאקדמיה בתחום ההיסטוריה האמריקנית. התמחות: היסטוריה סוציו- כלכלית.

History

Member for
10 years 10 months

מאמרים מאת

מדינה יהודית בארה"ב- אררט | מרדכי עמנואל נוח

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
מדינה יהודית בארה"ב- אררט: מרדכי עמנואל נוח ניסה להקים מקלט לעם היהודי

האנטישמיות בעולם כיום: דו"ח משרד החוץ האמריקני

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
"המכון לתכנון מדיניות יהודית", בירושלים, פירסם, במסגרת ה "הערכה השנתית" על מצבו של העם היהודי לשנת 2008 , בינואר 2009 , את הדו"ח של משרד החוץ האמריקני על "האנטישמיות בעולם כיום".

הפלסטינים מספרים לעולם מהי האסטרטגיה שלהם

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
הפלסטינים מספרים לעולם מהי האיסטרטגיה שלהם: מדוע לעשות שלום עם ושראל כשאפשר לקבל הכל מכם?/

מידע שגוי נוסף לגבי הרוגי מבצע עופרת יצוקה

פורסם: 03/10/2014 - 11:27
דו"ח גולדסטון הסתמך על דיווחי ארגוני זכויות אדם פלסטינים ו"בצלם", מידע נוסף

המוסריות שלנו מתבטאת בחקירה מיידית והוקעה של מעשים חריגים

פורסם: 03/10/2014 - 11:25
תשובה לעיתונאי פאיז עבאס :המוסריות שלנו מתבטאת בחקירה מיידית והוקעה של מעשים חריגים. ומה אתכם?

התיאוריה הכלכלית של ג'ון מ. קיינס

פורסם: 03/10/2014 - 11:25
התיאוריה הכלכלית של ג'ון מ. קיינס מעצבת קפיטליזם אנושי, והייתה מונחת ביסוד התפישה של ה"ניו דיל"

מה למדנו ומה לימדנו על תוצאות המרד הגדול ומרד בר כוכבא

פורסם: 03/10/2014 - 11:25
בהקדמה לספרו "איך ומתי הומצא העם היהודי", כתב שלמה זנד:

נאום נתניהו: מאמר תגובה לעיתונאי פאיז עבאס

פורסם: 03/10/2014 - 11:25
העיתונאי פאיז עבאס אומר, למעשה, במאמר תגובה לנאום נתניהו: מדינת לאום לפלסטינים- צודק, מדינת לאום ליהודים- גזענות
היווצרות התפוצה היהודית בעיר רומא

היווצרות התפוצה היהודית בעיר רומא

פורסם: 03/02/2014 - 18:26
הקהילה היהודית ברומא נוסדה במאה השנייה לפנה"ס ע"י המשלחת החשמונאית שהגיעה לעיר בעקבות הברית בין רומא לבין החשמונאים ב- 161/0 לפנה"ס. בעקבות הברית שנכרתה בין רומא לממלכת החשמונאים החלו להתיישב ברומא סוחרים יהודים בעיקר ממצרים. לאחר כיבוש הארץ ע"י המצביא הרומי פומפיוס (63 לפנה"ס ) ובעיקר לאחר המרד הגדול (66 – 70 לס' ) ומרד בר- כוכבא (132 – 135 לס' ) הגיעו לרומא שבויים שנמכרו לעבדות וניפדו ע"י בני הקהילה. כמו כן, התיישבו ברומא פליטים שברחו מארץ ישראל בשל המצב. תולדות הקהילה היהודית ברומא רצופה גירושים ושיבה לסירוגין.
עיר דוד של ימי הבית הראשון נחשפה בחפירות

עיר דוד של ימי הבית הראשון נחשפה בחפירות

פורסם: 02/25/2014 - 18:41
עירו של דוד המלך נחשפה על גבעה בדרום- מזרח אגן העיר העתיקה. זוהי גבעת העופל. הגבעה היא כיום באזור כפר סילואן, שהוקם על אתר כפר השילוח הקדום. ירושלים הייתה עיר יבוסית והיא נכבשה ע"י שר הצבא של דוד המלך יואב בן צרויה ב- 1006 לפנה"ס. לאחר כיבושה העביר דוד המלך את בירתו מחברון לירושלים. השטח של עיר דוד הוא כ- 60 דונם. דוד הרחיב את שטח העיר לכ- 130 דונם לאחר שקנה את גורן ארונה. בשטח המסופח נבנה ארמון המלך ומאוחר יותר בית המקדש הראשון. עיר דוד משכה ארכיאולוגים רבים, החל מצ'ארלס וורן שחפר בעיר דוד ב- 1867. ארכיאולוגים נוספים מחו"ל חפרו בעיר דוד בין 1886 ל- 1967.
מפת ממלכת הכוזרים

אין ראיות על מוצאם הכוזרי של היהודים

פורסם: 02/20/2014 - 14:07
מחקר חדש: אין ראיות מהחומר הגנטי על מוצאם הכוזרי של היהודים. תקציר המחקר: המוצא וההיסטוריה של היהודים האשכנזים מעורר עניין רב מזה זמן רב. המחקר נעשה ע"י שורה ארוכה של חוקרים ששמותיהם מופיעים בזה: התקדמות שנעשתה לאחרונה בניתוח גנטי הביאה לגישה חדשה של המחקר בתחום זה. החוקרים ששמותיהם חתומים על המחקר הגיעו למסקנה לגבי האבות הקדמונים של יהודי אשכנז מתוך צירוף של מקורות מאירופה ומהמזרח התיכון.
העיר שעריים (חורבת קייאפה) בעמק האלה

העיר שעריים (חורבת קייאפה) בעמק האלה

פורסם: 02/16/2014 - 18:50
העיר שעריים (חורבת קייאפה) בעמק האלה – עיר מבצר מהמאה ה- 10 לפנה"ס. חורבת קייאפה שוכנת על גבעה גבוהה בעמק האלה ושולטת על הדרכים משפלת החוף לחברון ולירושלים. היא נמצאת בקרבת ישובים יהודיים עתיקים נוספים, עזקה ושוכה. הארכיאולוגים יוסף גורפינקל וסער גנור ערכו חפירות באתר שהחלו ב-2007. גורפינקל מזהה את חורבת קייאפה עם העיר שעריים. על קיומו של האתר דיווחו תיירים וחוקרים כבר מאמצע המאה ה- 19. העיר הוקמה בשלהי המאה ה- 11 לפנה"ס ושמשה כמרכז מנהלי בימי מלכותו של דוד המלך.
מדוע הפלסטינים מסרבים להכיר בישראל כמדינה יהודית

מדוע הפלסטינים מסרבים להכיר בישראל כמדינה יהודית

פורסם: 02/10/2014 - 17:55
עלי סאלים מגלה לקוראיו מה שכל ישראלי יודע. שלב הבעייה הישראלית- פלסטינית היא סירובם של הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. הכרה כזאת תביא קץ לחלום הפלסטיני להביא לחיסולו של הפרויקט הציוני ולשיבת הפלסטינים לארץ ישראל השלמה. סאלים קובע שלהגשמת חלום חורבנה של ישראל נועדו מערכות ההסתה ועידוד הטרור המנוהלות ע"י המוסדות הפלסטינים, המסגדים, בתיה"ס, ארגוני הטרור ומרכזי התעמולה הזרים. מטרת הפלסטינים היא המשכיות הקונפליקט – לא לסיומו
מפת הגדה המערבית

השארת ההתנחלויות במדינת פלסטין – פיתרון סביר

פורסם: 02/04/2014 - 15:53
אבו מאזן הכריז לא אחת שלא יסכים להמצאותו אפילו של יהודי אחד במדינת פלסטין. הוא אף הרחיק לכת והצהיר שאם נאט"ו תקבל על עצמה לערוב לגבול המזרחי בירדן, הוא מתנגד שאפילו חייל יהודי אחד ייכלל בכוח הצבאי של נאט"ן. אולי ראש הממשלה בנימין נתניהו התכוון לנצל את הכרזותיו של אבו מאזן כאשר הודיע שיש לשקול השארת ההתנחלויות שמחוץ לגושים במדינת פלסטין, לכשתקום. אולי הוא התכוון רק לתרגיל שיביא את אבו מאזן להתנגד, אבל, לעניות דעתי זהו פיתרון סביר והוגן לנושא ההתנחלויות מחוץ לגושים.

ציפי לבני האויב החדש של הפלסטינים

פורסם: 02/04/2014 - 15:32
ציפי לבני, שרת המשפטים הישראלית העומדת בראש צוות המו"מ עם הפלסטינים הפכה כעת למטרה להתקפות של הפלסטינים. לבני היא "היונה" בהא הידיעה בקבינט אבל דעותיה המתונות ותמיכתה בפיתרון של 2 מדינות לא נותנים לה חסינות מפני המערכה נגדה שהחלו בה הפלסטינים. הרשות הפלסטינית טוענת לפתע שלבני אינה מתאימה לניהול המו"מ ויש להחליפה. כלומר, אם ישראלי המנהל עם הרשות הפלסטינית מו"מ אינו מקבל את הדרישות הפלסטיניות יש לסלקו מהשיחות בחסות ארה"ב.
סמל הרשות הפלשטינית

הממסד הפלסטיני ורווחתם של הפועלים הפלסטינים

פורסם: 01/26/2014 - 17:28
המימסד הפלסטיני אינו דואג לפרנסתם ורווחתם של הפועלים הפלסטינים. מדינת ישראל הקימה ליד מעבר ארז מרכז תעשייתי שסיפק תעסוקה ורמת חיים נאותה להמוני הפועלים הפלסטינים בעזה, כתחליף להעסקתם בתחומי הקו הירוק משום שארגוני הטרור ניצלו את הכניסה לישראל כדי לבצע פיגועים נגד אזרחים ישראלים. שלטון החמאס, מעדיף להשתמש במקורותיו הכספיים ליצור רקטות כדי לפגוע באזרחים ישראלים במקום להקים מרכז תעשייתי אלטרנטיבי כדי לספק תעסוקה לאזרחיו. כתוצאה מכך המריאו נתוני האבטלה ברצועה.
אישה מוסלמית מסתכלת לאופק

גיא בכור על האיסלמיזציה של אירופה

פורסם: 01/23/2014 - 17:38
בכור מעריך שבעקבות "האביב הערבי" היגרו כבר 3 מיליון מוסלמים לאירופה וזהו רק קצה הקרחון של ההגירה המוסלמית. כתוצאה מגל ההגירה הנוכחי ואלה שיבואו בעקבותיו צפויות ערים רבות באירופה להפוך לערים בעלות רוב מוסלמי. בכור מצביע על תופעה שהמוסלמים מגרשים נוצרים מאזורים שונים בערים ומתיישבים שם בהמוניהם. מרסיי תהיה העיר הראשונה בעלת רוב מוסלמי תוך 10 שנים. ב- 2016 תסתיים בנייתו של מסגד ענק בעיר ובו מקום ל- 14 אלף מתפללים ומינראט (צריח המסגד ) בגובה 25 מטרים. הפשיעה בעיר בעלייה וכנופיות מוסלמיות נמצאות בכל מקום. היהודים בורחים ממרסיי.
יהודי התפוצות  והיהודים הקדמונים הם בעלי דנא משותף

יהודי התפוצות והיהודים הקדמונים הם בעלי דנא משותף

פורסם: 12/22/2013 - 18:57
גנטיקאי דורון מ.בהר: יהודי התפוצות והיהודים הקדמונים הם בעלי דנא משותף. 2 מחקרים עיקריים על הדנא היהודי מאשרים שליהודי התפוצות קשר גנטי הדוק למרות מרחק של אלפי שנים ממוצאם המזרח תיכוני. דורון מ.בהר ממרכז הבריאות בביה"ח רמב"ם בחיפה הוא גנטיקאי. הוא הרצה בפני "אגודת המחקר למשפחה היהודית" על המחקר הגנטי שהוא ערך. בהר הוא המדען הראשי של ה- Family Tree DNA.com
האיסלאם ויחסו לנוצרים ויהודים והיחס למערב

האיסלאם ויחסו לנוצרים, יהודים והמערב

פורסם: 12/19/2013 - 16:12
האיסלאם והג'יהאד. האופנסיבה והמדיניות של האימפריה האיסלמית לגבי הכופרים. השנאה למערב ולכופרים בעת החדשה. הנחת היסוד של האיסלאם היא שהאיסלאם הוא פיסגת המונותיאיזם ומוחמד הוא אחרון הנביאים. האיסלאם דוגל בדוקטרינת העליונות של האיסלאם על הדתות האחרות. במלים אחרות, האיסלאם הוא האמת היחידה והבלעדית. ניגוד ליהדות שאינה עוסקת בפעולה מסיונרית והנצרות המפיצה תורתה באמצעות מיסיונרית, האיסלאם דוגל בהשתלטות על העולם בכוח החרב. האיסלאם דוגל במלחמת קודש, ג'יהאד,כדי להשתלט על העולם. זהו ציוו דתי מחייב.

הפלסטינים מעוניינים בהעברת הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני

פורסם: 12/05/2013 - 15:35
העיתונאי אבו טועמה טוען שהפלסטינים מעוניינים בהעברת הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני לידי הצוות שניהל את השיחות עם אירן. אבו טועמה טוען שהפלסטינים הסיקו מהסכם ז'נבה עם אירן, מאובדן השפעתה של ארה"ב בעולם ומהמתיחות בין ישראל לוושינגטון שמוטב ששש המעצמות, ביניהן, רוסיה, סין ,והאיחוד האירופי, יעבירו לידיהם את הטיפול בסכסוך הישראלי- פלסטיני ויכפו על ישראל הסכם עפ"י מכלול הדרישות הפלסטיניות.
סמל האינקוויזציה

אנוסי ברזיל

פורסם: 12/03/2013 - 16:22
ברזיל הפכה למושבה פורטוגזית ב- 1500. מאחר שפורטוגל הייתה מעוניינת ליישב את המושבה דלת האוכלוסין היא התירה לנוצרים חדשים, שבעבר נאסרה עליהם היציאה מפורטוגל בתקופות מסויימות, להגר לברזיל. אומנם חסרים נתונים מדוייקים על ממדי ההגירה של הנוצרים החדשים לברזיל, אך ההיסטוריונים מסכימים ביניהם שמדובר במספר ניכר של נוצרים חדשים שניצלו את ההיתר לצאת לברזיל כדי להימלט מפורטוגל, ואף לחזור ליהדות. תקוותם נכזבה מאחר שב- 1591 , לאחר שב- 1580 התאחדו ספרד ופורטוגל באמצעות נשואין, הגיעה האינקוויזיציה לברזיל, והחלה במצוד נוצרים חדשים השומרים בסתר על יהדותם.

אנוסי ספרד

פורסם: 12/03/2013 - 16:07
ארגון "שבי ישראל" מקיים בספרד פעילות שוטפת. בשנים האחרונות נערכו סמינרים אליהם הוזמנו צאצאי אנוסים המתעניינים בשורשיהם היהודיים. במאי 2003 נערך בעיר ברצלונה בצפון- מזרח ספרד סמינר בן 3 ימים בהשתתפות כ- 50 צאצאי אנוסים. נושא הסמינר היה: " יהדות ספרד – עבר והווה בין זהות והיסטוריה". בבוליטין היוצא לאור בארהב פורסמה ב- 28 במרץ 2003 כתבה ע"י ג'רום סוקולובסקי, שכותרתה "ספרדים חוזרים ליהדות".

העלילה בדבר רצח עם בפלסטינים מופרכת בידי הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה

פורסם: 11/19/2013 - 16:11
העלילה שישראל מבצעת "רצח עם" בפלסטינים מופרכת ע"י הלשכה הפלסטינית לסטטיסטיקה. מנפרד גרסטנפלד פירסם לאחרונה מחקר חדש. גרסטנפלד הביא בסיפרו משאלי דעת קהל שנעשו במספר מדינות באירופה בהן נשאלו המרואיינים 2 שאלות: * האם ישראל מבצעת בפלסטינים רצח עם? * האם ישראל היא מדינת אפרטהייד? 150 מיליון מתוך 400 מיליון תושבי אירופה המקומיים ענו בחיוב על 2 השאלות
כרזת בחירות נגד לינקולן

מערכת הבחירות לנשיאות ופרישת 11 המדינות מהיוניון

פורסם: 11/05/2013 - 16:11
סדרת מאמרים: מלחמת האזרחים בארה"ב- מאבק בין שתי ציביליזציות ( 1861 – 1865). מאמר שלישי: מערכת הבחירות לנשיאות – 1859 ופרישת 11 מדינות דרומיות מהיוניון ב- 1860/1. להחלטת ביה"מ העליון בעניינו של דריד סקוט היו, כאמור, השלכות מרחיקות לכת. עפ"י החלטה זו היו פקודת הצפון- מערב ופשרת מיזורי בלתי- חוקיות. בו- זמנית התנהלו בקנזס ונברסקה מהומות דמים. הדרך היחידה לצאת מהתסבוכת הייתה להכניס תיקון לחוקה. אברהם לינקולן היה עו"ד צעיר מאילינוי. הוא נבחר מטעם המפלגה הוויגית לבית הנבחרים של אילינוי

התעמולה הפלסטינית: ניצול לרעה של המדיה

פורסם: 10/29/2013 - 16:03
פיליפ אסולין מאשים את הפלסטינים שהפכו את ישראל הדמוקרטית, הנתונה בצבת בין טירנים ואלימות סקטוריאנית , לרע היחיד. האשמות חסרות שחר וניצול לרעה של החמלה הציבורית הפכו את הפלסטינים לקורבנות תמימים למרות שלהאשמות אין כל בסיס בעובדות. תיאור הפלסטינים כקורבנות תמימים במצוקה הפך למפתח להצלחת התעמולה הפלסטינית. הפלסטינים ביימו אירועים קורעי לב על ילדים, והם משתמשים ברטוריקה מניפולטיבית וצנזורה קפדנית וכך הצליחו להפוך את הפלסטינים לקורבנות שלא באשמתם. עיתונאים המקבלים שכר מהפלסטינים מועסקים בגופים בינלאומיים וחברות חדשות.

אבו מאזן והחמאס מנהלים פלירט עם אסד מסוריה

פורסם: 10/29/2013 - 15:55
אבו טועמה מגלה שאבו מאזן מנסה להתקרב לנשיא סוריה בשאר אסד. אבל, טוען אבו טועמה, ניסיון זה יביא את אבו מאזן ליחסים קרובים עם אירן, חיזבאללה וקבוצות פלסטיניות ראדיקליות המתנגדים לכל הסדר שלום עם ישראל. אבו טועמה טוען שהוא הבחין בשינוי מדיניות כלפי הקונפליקט הסורי ברשות הפלסטינית וגם בחמאס. הסיבה היא, לדעתו, שהם חוששים שהמצאות באותו צד עם אל- קעידה תעלה להם באובדן האהדה והמימון מאת המערב. בתחילת הקונפליקט היו היחסים בין אסד, הרשות הפלסטינית והחמאס מתוחים. תמיכת החמאס בכוחות האופוזיציה הביאה לסילוק מנהיגיו מסוריה, והעדר תמיכה מצד הרשות הפלסטינית באסד גרם למתיחות בין דמשק לרמאללה.
 ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

אנוסי פורטוגל: הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

פורסם: 10/29/2013 - 15:38
מאמר שני בסדרה: אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות. אופורטו צפון – מערב פורטוגל. הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו לחדש חיים יהודיים באופורטו. לאחר מלחה"ע הראשונה החליט הקצין הפורטוגזי ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו, מצאצאי האנוסים, שהיה בעל אותות גבורה מבריטניה ופורטוגל, ונחשב לגיבור לאומי בפורטוגל, לפתוח במבצע החזרת הנוצרים החדשים ליהדות. הוא אף נסע לצפון אפריקה כדי להתגייר ולשוב ליהדות באופן רשמי. לארתורו קרלוס דה בארוס באסטו נודע על מוצאו היהודי עוד בהיותו בן 10, מפי סבו. עם שובו לפורטוגל לאחר המלחמה הוא החל במאמצים להחזיר את צאצאי האנוסים ליהדות.

מאבק הירושה ב-PLO החל

פורסם: 10/19/2013 - 12:06
אבו טועמה מדווח על מלחמת הירושה שכבר החלה ב"תנועה לשחרור פלסטין". אין, לדעתו, מחסור במועמדים, כולל מרואן ברגותי המרצה 5 מאסרי עולם בישראל. המאבק מתנהל מאחורי הקלעים בו- זמנית עם קיומו של מו"מ עם ישראל, ולדעת אבו טועמה, היוזמה האמריקנית לחידוש המו"מ הייתה גורם מאיץ במאבק על הירושה. כמו ערפאת, גם אבו מאזן בן ה- 78 מנהל שלטון אוטוקרטי מאז בחירתו לנשיא ב- 2005 . כמו ערפאת הוא הצליח להשתיק את מבקריו ע"י מתן משרות בעלות תקציבים, מזכירות, רכב ומאבטחים ומשכורות עתק.
דרד סקוט - מלחמת האזרחים: השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות

מלחמת האזרחים: השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות

פורסם: 10/17/2013 - 15:00
מלחמת האזרחים בארה"ב- מאבק בין שתי ציביליזציות ( 1861 – 1865). מאמר שני - השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות. בתקופת השלטון הבריטי היה הריכוז העיקרי של העבדים בדרום. בצפון היה מספרם נמוך והם הועסקו בעיקר בשירות בבתי עשירים. אבל, רוב הסוחרים שעסקו ביבוא עבדים מאפריקה המערבית היו מהצפון. הרטוריקה במאבק נגד הבריטים העלתה למודעות הציבור את הסתירה והצביעות שבין דרישת הלבנים במושבות לשוויון זכויות במסגרת האימפריה הבריטית ובין קיומה של העבדות.

ההכנות לגיהאד ברשות הפלסטינית

פורסם: 10/10/2013 - 17:06
בעוד השיחות על הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל מתנהלות, ברצועת עזה מדברות קבוצות הטרור של החמאס והג'יהאד האיסלאמי על הכנות "לשחרר את כל פלסטין מהנהר עד הים". החמאס והג'יהאד האיסלאמי חוזרים ומצהירים שלאבו מאזן אין מנדט מהעם הפלסטיני לעשות ויתורים כלשהם לישראל. דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אבו עוביידה, הכריז שמטרת ארגונו היא לשחרר את לוד, רמלה,אשקלון ושאר הכפרים הכבושים בפלסטין. הזרוע הצבאית של החמאס מונה כמה אלפים של לוחמים והדובר הכריז שהיא מחזיקה בנשק איסטרטגי שיעשה בו שימוש נגד ישראל.

מה אבו מאזן לא אמר בנאומו

פורסם: 10/10/2013 - 17:02
אבו טועמה טוען שאבו מאזן מתעלם מגורלם של הפלסטינים בארצות ערב ומתייחס רק למעשי עוול של ישראל והמתנחלים. אחד מראשי הפקידים של הרשות הפלסטינית דיווח בזמן שאבו מאזן נאם באו"ם על כך שמתוך 600,000 הפלסטינים בסוריה 250,000 נאלצו לברוח מסוריה מאז החלה שם מלחמת האזרחים. אחד מחברי ה"וועדה המרכזית של הפתח" דיווח ש- 93,000 מתוכם ברחו ללבנון, מצרים, ירדן ותורכיה, והם סובלים בארצות אלה מתנאים קשים ביותר..
דגל העיר בלמונטה

אנוסים ברחבי העולם: אנוסי פורטוגל חלק א

פורסם: 10/07/2013 - 16:11
אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות. מאמר ראשון בסדרה: אנוסי פורטוגל. אימת האינקוויזיציה הולכת ודואכת וצאצאי האנוסים ברחבי העולם מחפשים את שורשיהם היהודיים ומקימים קהילות ברחבי העולם. מאות שנים לאחר שיהודי פורטוגל אולצו להתנצר, מתברר שאנשים רבים שהם קתולים כיום עדיין נקראים "ג'ודיאוס". כנראה, שלא רק בני המשפחות האלה עצמן אלא גם הסביבה זוכרת את מוצאם. מסתבר גם שלאורך השנים בהן עשו הכנסייה הקתולית והאינקוויזיציה כמיטב יכולתם למחוק את זכר היהדות בפורטוגל, היו מדי פעם גילויים של הישרדותה של היהדות.
הגורם הסוציו- כלכלי בשלוש המרידות נגד האימפריאליזם ההלניסטי והרומי

הגורם הסוציו- כלכלי בשלוש המרידות נגד האימפריאליזם ההלניסטי והרומי

פורסם: 10/01/2013 - 17:46
המסורת היהודית הדגישה את הגורם הדתי כגורם למרידות הגדולות שהביאו לחיסול הישות הלאומית והרוב היהודי בא"י. מבלי להפחית בחשיבות הגורם הדתי בשלוש המרידות: מרד המכבים, המרד הגדול ומרד בר- כוכבא, יש לקחת בחשבון גורם לא פחות חשוב: הגורם הסוציו- כלכלי. האימפריאליזם ההלניסטי והרומי ניהלו מדיניות של קולוניזציה רבת היקף ששינתה את פני המזרח התיכון, ואת א"י כחלק מהאזור. מתיישבים הלניסטים מעודפי האוכלוסין של יוון ומוקדון הציפו את המזרח התיכון. האימפריאליזם ההלניסטי והרומי הקימו עבורם ערי פוליס – כ- 300 מספרן - אליהם צרפו את הטריטוריה סביב הפוליס.

על האפשרות לאינתיפאדה חדשה

פורסם: 09/29/2013 - 16:14
הקריאות לחידוש האינתיפדה באות לא רק מהחמאס וקבוצות קיצוניות אלא גם מקבוצות החברות ב"תנועה לשחרור פלסטין" וביניהן הפתח , שבראשה עומד אבו מאזן. השבוע, כותב אבו טועמה, נפגשו ברמאללה נציגי מספר קבוצות ויצאו במערכה ציבורית למען הפסקת השיחות וחידוש האינתיפדה. הפגישה התקיימה לא רחוק ממטהו של אבו מאזן והיא מעידה שגם בחוגים מתונים לכאורה זהו הלך הרוחות. כמה ימים לפני כן, התקיימה הפגנה שבה קראו מפגינים עוטי מסכות לאינתיפדה שלישית. המשטרה לא התערבה מכיון שהיו אלה אנשי הפתח.
כיצד יראה העולם במאה ה- 21 על פי סמואל הנטינגטון

כיצד יראה העולם במאה ה- 21 על פי סמואל הנטינגטון

פורסם: 09/22/2013 - 13:43
סמואל הנטינגטון קובע בספרו:"התנגשות הציביליזציות", שבעולם המחולק לציביליזציות יש פוטנציאל גבוה לסכסוכים בין ציביליזציות, בין מדינות מציביליזציות שונות, ובין מיעוטים בתוך המדינות. הפוטנציאל לסכסוך בין ציביליזציות הוא בין המערב לאיסלאם ולסין, ואילו הפוטנציאל לסכסוכים בין מדינות ומיעוטים הוא בין האיסלאם לבין שכניו. כלומר, סכסוכים מקומיים בין האיסלאם לבין נוצרים אורתודוכסים, סינים, אפריקנים, נוצרים מערביים וישראל.
יהדות מצרים: שלבי היווצרותה של התפוצה היהודית במצרים

יהדות מצרים: שלבי היווצרותה של התפוצה היהודית במצרים

פורסם: 09/10/2013 - 16:54
התפוצה היהודית במצרים הייתה קטנה ובניגוד לתפוצה הגדולה בבבל לא מלאה תפקיד תרבותי בעולם היהודי. ראשיתה של התפוצה היהודית במצרים הייתה בימי המלך המצרי פסמתיך ה- 2 . באגרת אריסטיאס סופר שצבאו של המלך המצרי כלל שכירי חרב יהודים שהתגייסו לצבא המצרי. כנראה, שעוד לפני חורבן ממלכת יהודה היו יהודים שהיגרו למצרים בשל קשיי פרנסה. הם השתתפו במלחמתו של המלך המצרי בכושים ולאחר מכן הוקמה ביב מושבה צבאית יהודית שתפקידה היה להגן על גבולה הדרומי של מצרים מפני הכושים. כתובת יוונית מאבו סימבל מאשרת שבחילו של מלך מצרים היו גם שמיים.

שיחין הייתה עיר יהודית גדולה בימי הבית השני

פורסם: 09/08/2013 - 15:22
האתר של שיחין נמצא בקצה המערבי של בקעת בית נטופה בגליל התחתון. מהסקרים התברר ששיחין השתרעה בתקופת השיא שלה על פני 3 גבעות הגבעה הצפונית נמצאת מצפון לקבר יהודה הנשיא הנמצא בפארק הלאומי של ציפורי. הגבעה המרכזית נמצאת מדרום – מערב לגבעה הצפונית והגבעה הדרומית נמצאת מדרום לגבעה המרכזית. הסקר הראשון של שיחין העתיקה נערך ב- 1988 ע"י משלחת מאוניברסיטת פלורידה שחפרה בציפורי.

עלי סאלים: על הערבים והמוסלמים לנקות את הלכלוך בעצמם

פורסם: 08/29/2013 - 17:59
העיתונאי עלי סאלים סבור שעל הערבים והמוסלמים לנקות את הלכלוך בעצמם. עלי סבור שלא האמריקנים אלא הערבים והמוסלמים חייבים לקחת את גורלם בידם. עלי משיב לאלה השואלים מדוע המערב- האיחוד האירופי וארה"ב – אינם מתערבים על מנת לשים קץ לפשעי המלחמה נגד האנושות המתבצעים נגד ערבים ומוסלמים. הכאוס הנוכחי כולל טבח בסוריה, התקפות בלתי פוסקות בעיראק, טרור נגד אפגניסטן, התנגשויות דמים בלוב, אלג'יר, תוניס, מצרים, תימן, וסודאן – בכל מקום שחיים מוסלמים.
דגלי הצפון והדרום - מלחמת האזרחים בארצות הברית- מאבק בין שתי ציביליזציות

מלחמת האזרחים בארצות הברית- מאבק בין שתי ציביליזציות

פורסם: 08/29/2013 - 16:39
מאמר ראשון בסדרה: ההבדלים מבחינה כלכלית בין החברה בצפון ובדרום: חברה עירונית – תעשייתי לעומת חברה חקלאית סמי- פאודלית. מלחמת האזרחים המוכרת יותר בשמה כמלחמת הצפון נגד הדרום, הייתה, למעשה מאבק בין שתי ציביליזציות. המלחמה לא פרצה בשל שאלת העבדות במובנה הצר של המלה. הוויכוח על העבדות היה חלק ממחלוקת עמוקה בנושאים כלכליים, חברתיים, פוליטיים ותרבותיים בין הצפון לבין הדרום. מלחמת האזרחים פרצה משום שבצפון ובדרום התפתחו שתי חברות שונות זו מזו תכלית שינוי, ובעלות אופי ואינטרסים שונים.
פלשתינה-יהודה. מפה של תלמי. 1482

השוואת המדיניות המנהלית בפרובינקיה יודיאה לפרובינקיות אחרות

פורסם: 08/22/2013 - 12:58
ההיסטוריונים ג'ק פסטור ומרטין גודמן התייחסו למדיניות הרומית בעקבות המרד הגדול. פסטור בדעה שרומי נקטה במדיניות יותר נוקשה כלפי פרובינקיה יודיאה בהשוואה לפרובינקיות אחרות. לדעתו, היא נקטה באלימות יוצאת דופן כלפי היהודים בפרובינקיה לאחר דיכוי המרד הגדול. גודמן מנה את הסיבות ליחס האכזרי במיוחד כלפי היהודים: הצורך של השושלת הפלביאנית לבסס את מעמדה, כשושלת שמוצאה ממעמד נמוך – לצורך העלאת הפרסטיז'ה של השושלת.

היחס לשיחות השלום ברשות הפלסטינית

פורסם: 08/20/2013 - 18:11
הרשות הפלסטינית עושה, לדברי אבו טועמה, כל מאמץ להסתיר את קיומן של השיחות עם ישראל. המאמץ כולל התנגדות לצילומים ולדיווח על הפגישה ה- 1 בין הצדדים. אפילו מיקום השיחות נשמר בסוד עפ"י דרישתם, ולדעת אבו טועמה, הסיבה איננה הרצון להבטיח הצלחת השיחות, אלא החשש מתגובות הפלסטינים והעולם הערבי. להחלטת אבו מאזן להסכים לשיחות, כתוצאה מלחץ כבד מצד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, יש התנגדות רחבה בחברה הפלסטינית, ויש גורמים המאשימים את המנהיגות הפלסטינית בבגידה.
תבליט על שער טיטוס

שלמה זנד ומיתוס הגלות

פורסם: 08/18/2013 - 16:55
שלמה זנד טוען בספרו "מתי ואיך הומצא העם היהודי",שיצא לאור ב-2008 שהרומאים לא נהגו במדיניות של הגלייה המונית של אוכלוסיות, ולכן, "מיתוס הגלות" הוא חסר בסיס עובדתי מבחינה היסטורית. שלמה זנד שלל את "מיתוס הגלות" על בסיס העובדה ההיסטורית שהרומאים לא הנהיגו מדיניות של הגליות המוניות. וההסבר של זנד למדיניות זו הייתה ש:"לא היו בידיהם אמצעים טכנולוגיים לעשות זאת:לא משאיות, לא רכבות ואף לא ספינות נוסעים רחבות ממדים המוכרות לנו מהעולם המודרני". אכן, לרשות הרומאים לא עמדו משאיות, רכבות וספינות נוסעים, אבל, הטיעון שלא היו בידי הרומאים אמצעים טכנולוגיים להעברת אוכלוסיות גדולות הוא חסר בסיס.

מצרים הטילה סגר על עזה: היכן כל הפלוטילות?

פורסם: 08/14/2013 - 16:55
פעילי זכויות האדם אינם דואגים לפלסטינים אלא בעיקר לקידום האג'נדה האנטי- ישראלית שלהם. אין להם ברוב המקרים כלל הצעה שתועיל לפלסטינים. החמאס הודה סוף, סוף שהמצרים ולא הישראלים הם אלה ההופכים את עזה ל"כלא גדול". דברים אלה נאמרו ע"י פקיד בכיר בחמאס, גאזי חאמד. הוא אמר שהמצרים סגרו, כמעט לחלוטין, את מעבר רפיח מאז ה- 30 ביוני. מצרים גם הודיעה שהמעבר יהיה סגור לחלוטין בחג עיד אל- פיטר המתחיל ב- 8 באוגוסט. אבל, מדגיש אבו טועמה, מידע זה לא פורסם בעיתונות המערבית כיוון שמידע זה אינו מסבך את ישראל.
מהו מוצאם האתני של הנוצרים החיים בישראל

מהו מוצאם האתני של הנוצרים החיים בישראל

פורסם: 08/13/2013 - 16:34
הנוצרים החיים בישראל רואים עצמם כערבים מבחינה אתנית ונוצרים מבחינה דתית. שפת האם שלהם ערבית וכן תרבותם. אבל, האם הם באמת ערבים במוצאם האתני? הנוצרים במצרים הם קופטים, צאצאי המצרים הקדמונים. הם אינם ערבים, אם כי שפתם ותרבותם ערבית. הנוצרים בעיראק, רובם חוסלו או ברחו. הם נקראו אשורים והיו צאצאי האוכלוסייה המקומית בעת הכיבוש הערבי. המרונים- הנוצרים בלבנון הם סורים- ארמים, לדעת שאדי חלול- רישא, מרוני- נוצרי מהכפר גוש חלב. יש צורך במחקר מקיף בנושא מוצאם של הנוצרים בישראל, אך מהמידע המועט הקיים מצטיירת התמונה הבאה:
משפחת עבדים בדרום קרוליינה בתקופת מלחמת האזרחים

החברה בדרום ארצות הברית ערב מלחמת האזרחים (1861 )

פורסם: 07/23/2013 - 17:57
העבדים עבדו באחוזות במיגוון של תפקידים. רובם הועסקו בחקלאות, אבל היו ביניהם גם אומנים, נהגים ומשרתים. יתר על כן, היו גם עבדים שהועסקו במכרות ובתעשייה. בדרום היה נוהג של השכרת עבדים לעבודות מחוץ לאחוזה. בעוד שעד הקמתה של ארה"ב הסתמך הדרום על יבוא עבדים לצרכיו, הרי לאחר העצמאות הופסק יבוא העבדים בהסכמת הדרום, וב- 1808 נאסר יבוא עבדים בהחלטת הקונגרס. אבל הפסקת היבוא לא הביא לחיסול העבדות כגורם כלכלי, בשל הריבוי הטבעי הגבוה של העבדים, שכן, בניגוד למדינות עבדים אחרות, בדרום היה שוויון בין אחוז הנשים והגברים באוכלוסיית העבדים והמצב אף איפשר קיום משפחות.
ביתו הנטוש של מנדס הופך למקום של הוקרה והכרת תודה

ביתו הנטוש של מנדס הופך למקום של הוקרה והכרת תודה

פורסם: 07/23/2013 - 17:25
ביתו הנטוש של אריסטידס דה סוסה מנדס, דיפלומט פורטוגזי שעזר לאלפי יהודים להינצל מציפורני הנאצים היה למקום של הוקרה והכרת תודה. לי שטרלינג הוא צאצא של זוג הורים שניצלו בזכותו של מנדס והגיעו לניו יורק והוא החליט לבוא לפורטוגל כדי ללמוד כיצד הציל מנדס את משפחתו. לי גילה בארכיון פורטוגזי שאחותו הייתה מאושפזת 6 שבועות בבית חולים בפורטוגל לפני שמתה. שטרלינג הגיע עם קבוצה של 40 איש מארה"ב לפורטוגל כדי לאתר את העבר של משפחותיהם. הם רצו, בהזדמנות זו, להביע הוקרה והכרת תודה לאדם שהציל את חיי הוריהם: אריסטידס דה סוסה מנדס.
עתידה של סוריה

עתידה של סוריה

פורסם: 07/22/2013 - 17:18
שני חוקרים הביעו דעתם באתר של המרכז הירושלמי לגבי עתידה של סוריה: פנחס ענברי פירסם ב-15 ליולי 2013 מאמר תחת הכותרת: "חיזבאללה ואיראן שואפות להפוך את סוריה למדינה שיעית". יהונתן דחוח- הלוי פירסם באותו יום מאמר תחת הכותרת: "האופציה האחרונה של אסד- מדינה עלאווית. ואלה עיקרי הדברים: לדעת ענברי רק לאחרונה הולכת ונחשפת המטרה האמיתית של חיזבאללה ואירן בסוריה, שהיא להפכה למדינה שיעית. בכיבוש קוסייר, רווחה הדעה, שהמטרה היא ליצור רצף טריטוריאלי בין דמשק, רצועת השיעים של סוריה המתחברת לבקעת הלבנון השיעית ולחבל העלאווים שעל שפת הים.
אבו מאזן: חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

פורסם: 07/17/2013 - 15:19
אני מסכימה לתנאים של אבו- מאזן לחידוש השיחות, בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים. כמו למעלה מ- 50% מאזרחי ישראל, אני בעד סיום הסכסוך הישראלי- פלסטיני ע"י הקמת מדינה פלסטינית לצידה של ישראל. אני מסכימה, כמו רבים בישראל, להצעתה של ישראל שנתמכה ע"י הנשיא קלינטון בוועידת קמפ דויד ב- 2000. עפ"י מתווה קלינטון- ברק הייתה המדינה הפלסטינית משתרעת על כ- 97% משטח הגדה המערבית ועזה בצירוף שטח נוסף של טריטוריה ישראלית בתמורה לסיפוח גושי ההתיישבות העיקריים לישראל.

מצרים מענישה את עזה: המוסר הכפול של העולם השותק

פורסם: 07/14/2013 - 16:19
אבו טועמה כותב על המוסר הכפול של העולם השותק כאשר מצרים מענישה את עזה. מצרים החליטה לחנוק את רצועת עזה ע"י מניעת כניסת מזון ודלק. ההחלטה התקבלה ערב חודש הרמאדאן. גם מדינות ערביות אחרות מטילות הגבלות על הפלסטינים החיים בשטחם, כנקמה על התערבותם בעניינים הפנימיים של אותן ארצות. אבו טועמה מצביע על המוסר הכפול של העולם:האם התקשורת העולמית דיווחה או תקפה את מצרים על כך, או כל מדינה ערבית אחרת? מה הייתה תגובת התקשורת העולמית וארגוני זכויות האדם לו ישראל הייתה נוקטת בצעד כזה?

אנטישמיות ברשות הפלסטינית

פורסם: 07/11/2013 - 18:01
בטלוויזיה הממלכתית של הרשות הפלסטינית הופיעה, הבוקר תוכנית ובה 2 ילדות התבטאו בצורה אנטישמית והישוו יהודים לקופים וחזירים. תוכנית זו נחשפה ע"י הארגון "פלסטיניאן מדיה ווטש". היהודים מתוארים בתוכנית שהחלה ב- 3 ביולי, "כיצורים הרעים ביותר מקרב כל היצורים", "כקופים ברברים""וחזירים מטונפים". תגובת צירים מהקונגרס האמריקני: מנהיגים בקונגרס אמרו שיש להתנות את העזרה לרשות הפלסטינית בהפסקת האנטישמיות. תגובת ישראל זה איננו המקרה הראשון. יש דוגמאות נוספות של אנטישמיות המוכיחות שהמנהיגות הפלסטינית איננה מכינה את החברה הפלסטינית לשלום ארוך טווח עם ישראל.
סאסא הייתה בעבר יישוב יהודי

סאסא הייתה בעבר יישוב יהודי

פורסם: 07/11/2013 - 16:58
סאסא הייתה בעבר יישוב יהודי וחזרה להיות יישוב יהודי. הקיבוץ סאסא שוכן בגליל העליון בקרבת צומת חירם. הקיבוץ שייך לתנועת השומר הצעיר. מקור השם סאסא: השם מוזכר במשנה ופירושו מלען, כלומר שערה משערות ראש השיבולת. בתחומי הקיבוץ נמצא אתר שנערכו בו חפירות בין השנים 1975- 1980, בנובמבר 2003 ובפברואר 2012 . בחפירות התברר שהאתר היה מיושב מתקופת הברונזה התיכונה, לאורך כל התקופות, כולל תקופת הברזל, התקופה הפרסית, וההלניסיטית , התקופה הרומית, התקופה הביזאנטית, התקופה הערבית- מוסלמית, הממלוכית והעותמ'אנית.

הערבים הנוצרים בישראל שוקלים מחדש יחסם למדינה

פורסם: 07/09/2013 - 17:03
העיתונאית אבלין גורדון:"הערבים הנוצרים בישראל שוקלים מחדש יחסם למדינה" . אבלין מדווחת שאף הוקם בישראל פורום המעודד גיוס לצה"ל, שהוקם ע"י קבוצה של וטרנים של צה"ל מהקהילה הערבית- נוצרית. אומנם, הם מהווים עדיין מיעוט, מכיוון שיש ערבים- נוצרים רבים שעדיין שבויים בחזון הפאן- ערבי ומאמינים שיש להם אינטרסים משותפים עם שאר הערבים. אבל "האביב הערבי" ניפץ את החזון הזה כאשר ערבים- מוסלמים החלו להתנכל לערבים – נוצרים. בהשוואה למצב במדינות ערב- ישראל היא גן עדן.
שטרות יורו -לאן הולכים כספי המענקים של המערב לרשות הפלסטינית

לאן הולכים כספי המענקים של המערב לרשות הפלסטינית

פורסם: 07/09/2013 - 13:53
עיתונאים פלסטינים מעיזים לחשוף את השחיתות של המנהיגות העומדת בראש הרשות הפלסטינית ואת הטיפוח של הטרור באמצעות מערכת התשלומים לטרוריסטים ומשפחותיהם. תקציב הרשות הפלסטינית לתשלומים למשפחות השהידים והאסירים הביטחוניים- 44 מיליון שקל לחודש. במילים אחרות, מדינות המערב משתתפות בתיקצוב תשלומים לטרוריסטים ולמשפחות השהידים בגובה של 44 מיליון כפול 12 ש"ח לשנה. העיתונאי הפלסטיני עומר חטיב קורא למערב למנוע מהפתח מלגנוב כספי ציבור.

פנחס ענברי על התהפוכות בעולם הערבי

פורסם: 07/09/2013 - 13:11
פנחס ענברי מנסה לנתח מהו האינטרס הישראלי לאור התהפוכות בעולם הערבי. ענברי צופה לישראל השתלבות במזרח תיכון חדש, אם המיעוטים במזרח התיכון יחליטו להתקרב לישראל. הטעות של האחים המוסלמים, לדעת ענברי, היא שלא הבינו שמעבר לתנאים המיוחדים של כל מדינה ערבית יש מכנה משותף והוא: הכלכלה. מכאן, מסיק ענברי, ש"התרופה למחלה נעוצה בכלכלה, ועד שלא ימצא מענה כלכלי המזרח התיכון ימשיך לקרוס לחור שחור". ענברי מדגיש שלא רק האחים המוסלמים הם אנטי- ישראלים. גם הכוחות הפוליטיים שהדיחו את מורסי הם אנטי- ישראליים.
הגזענות בישראל בירידה

הגזענות בישראל בירידה

פורסם: 07/04/2013 - 17:54
אבלין גורדון: "פרופ' סמי סמוכה: הגזענות בישראל בירידה. בניגוד ל"ניו יורק טיימס" ולעיתון "הארץ" הטוענים שהגזענות מתפשטת בישראל כמגיפה, פרופ' סמי סמוכה, סוציולוג בעל שם, טוען בדיוק ההיפך. פרופ' סמוכה הגיע למסקנה שבעוד שבקרב היהודים הסובלנות גוברת, בקרב ערביי ישראל הקיצוניות גוברת. פרופ' סמוכה פרסם, בשיתוף עם ה"מכון הישראלי לדמוקרטיה" את האינדקס השנתי של יחסי יהודים – ערבים בישראל לשנת 2012 .מסקנת המחקר של פרופ' סמוכה:"בניגוד להחמרה בגישות של הערבים, אין שינוי דומה בגישות של היהודים בשנים מאז 2003 , ויש יציבות ואף התמתנות.
אבו מאזן

מה שארצות הברית אינה רוצה לדעת על אבו מאזן

פורסם: 07/02/2013 - 18:48
העיתונאי חאלד אבו טועמה, תושב טול כרם לשעבר, מכיר מבפנים את הרשות הפלסטינית. ב- 29 ביוני 2013 פירסם אבו טועמה מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" שכותרתו: What the U.S. Does Not Want to Know About Abbas by Khaled Abu Toameh. ואלה עיקרי הדברים: לדעת אבו טועמה, מזכיר המדינה קרי מנסה לעשות עיסקה עם אבו מאזן תוך התעלמות משלטונו האוטוקרטי, מהתיסכול של פלסטינאים רבים שכלל אינם תומכים בו, ומהועבדה שאבו מאזן אינו מתאם או משתף גופי שלטון בתוכניותיו.
ילדי עבדים 1870

עבדות: תפקידה בפיגור הכלכלי של הדרום האמריקאי

פורסם: 06/30/2013 - 15:29
בקרב היסטוריונים וכלכלנים מתנהל וויכוח בנושא העבדות. הדיון מתרכז במספר סוגיות: כושר החיוניות של העבדות, מידת הרווחיות של כלכלת העבדים וחלקה של העבדות בפיגור הכלכלי של הדרום האמריקאי. במונח כושר החיוניות של העבדות הכוונה היתה לתופעת הביקוש הגובר לעבדים והעלייה המשמעותית במחירי העבדים. נוצר פער משמעותי בין ההוצאות לגידולו של העבד ובין מחירו בשוק. ההצע הכולל בשווקי העבדים הגיע ל700,000- וגידול עבדים הפך לענף רווחי.
אבו גוש: קריית יערים העתיקה - היסטוריה של דו- קיום

אבו גוש: קריית יערים העתיקה - היסטוריה של דו- קיום

פורסם: 06/23/2013 - 15:27
לתושבי אבו גוש, קריית יערים העתיקה, יש היסטוריה של דו- קיום עם היהודים בישראל. אבו גוש שוכנת בהרי יהודה מערבית למבשרת ציון, על כביש מספר 1 המוביל לירושלים. באבו גוש חיים 6,270 תושבים עפ"י נתוני 2011 . תושביה הם בחלקם מוסלמים ובחלקם נוצרים. לאחרונה גרים בה גם יהודים. מעשה הוונדליזם שנעשה לאחרונה באבו גוש הוא שערורייתי עפ"י קנה מידה כלל אנושי ועוד יותר בשל העובדה שתושבי אבו גוש היו מאז ומעולם ידידיהם של היהודים.
אכזיב הייתה יהודית בעבר

אכזיב הייתה יהודית בעבר

פורסם: 06/18/2013 - 13:26
אכזיב כיום היא גן לאומי. חפירות ארכיאולוגיות שנערכו במקום בין השנים 1941 – 1984 הוכיחו שהיישוב אכזיב היה מיושב מתקופת הברונזה התיכונה ועד ימינו. בשכבה הקדומה ביותר של האתר, מתקופת הברונזה התיכונה, הייתה עיר נמל פיניקית חשובה. העיר שכנה על דרכים חשובות שעברו מקדש דרך אכזיב לחוף הים ומעכו לצור. הפיניקים התפשטו באלף ה-1 לפנה"ס מלבנון דרומה לאורך חופי הים התיכון והקימו עיר נמל גם בדור. בחפירות נתגלו קברים ובהם ממצאים שונים.
האיסלמיזציה של המערב

דניאל פייפס: האיסלמיזציה של המערב

פורסם: 06/06/2013 - 17:55
רוברט סילבי הוא עיתונאי בכיר בעיתון הקנדי "אוטבה סיטיזן". הוא פרסם ב- 24 וב- 25 במאי כתבות על האיסלמיזציה של המערב. בכתבה הראשונה הוא דן בנושא ובכתבה השנייה הוא ראיין את ההיסטוריון דניאל פייפס. ואלה עיקרי הדברים: הראיון עם דניאל פייפס. דניאל פייפס משווה את הגל האיסלאמי לגל הקומוניסטי והנאצי- פאשיסטי העובר על המערב וקורא למערב לזהות את האוייב ולהילחם בו. בסוריה יש מאבק בין הרוב הסוני למיעוט העלווי בראשות אסד.מצרים עומדת בפני התמוטטות כלכלית תחת השלטון של האחים המוסלמים.
אינדיאנפוליס 1904

החברה העירונית במערב במאה התשע עשרה

פורסם: 06/03/2013 - 17:01
בשנים האחרונות החלו החוקרים להקדיש תשומת לב לעיור במערב ולניתוח אופייה של החברה העירונית שצמחה במערב. ארנסט ק.אליקספירסם ב1970- מאמר בשם "ניידות חברתית בקהילה בעמק נהר המיסיסיפי במאה התשע-עשרה". המחקר עוסק בשינויים שהתחוללו בין השנים 1890-1850 בעיירה קהירו באילינוי, שהיתה באיזור ה"ספר" של המערב התיכון. אליקס בחר במדגם של ראשי משפחות שהופיעו ברשימות הצנזוס בשנים 1850, 1860, 1870, 1880 והביא נתונים לגבי גיל, השכלה, גזע, מוצא לאומי, רכוש, מקצוע, סטאטוס חברתי וגודל המשפחה.
המערב, האדמה החופשית ושסתום הביטחון של החברה האמריקנית

המערב, האדמה החופשית ושסתום הביטחון של החברה האמריקנית

פורסם: 05/12/2013 - 17:02
המערב, "האדמה החופשית" ו"שסתום הביטחון" של החברה האמריקנית. מאמר מספר 11 :החברה האמריקנית בצפון- מערב. עפ"י חוזה השלום עם בריטניה מ 1783- נקבע גבולה המערבי של ארה"ב על נהר המיסיסיפי, וניפתחה הדרך להתפשטות מערבה, בשטח שבין הרי האפלצים והאלגנים ונהר המיסיסיפי. פקודת הצפון מערב מ-1787- קבעה את הדפוסים והנוהלים להתיישבות בשטחים החדשים. בפקודת הצפון מערב ניקבע שהשטח הצפוני מערבי שייך לארה"ב ולא יחולק בין המדינות הקיימות. מאמר 11 בסדרה: "אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות": מיתוס או מציאות.
פילדלפיה 1855

גישות החוקרים לגבי אופייה של החברה האמריקנית

פורסם: 04/22/2013 - 15:37
חסידי התיאוריה השוויונית (אסכולת הקונצנזוס)הכירו , כזכור, בקיומם של מעמדות בחברה, אבל קבעו שהחברה האמריקנית היתה חברה פתוחה והמעבר ממעמד למעמד היה קל, יחסית. הם הדגישו את שיעורי את הניידות החברתית הגבוהים והגדירו את החברה כחברה מעמד בינונית. מצדדי אסכולת הקונפליקט קבעו, כזכור, שהחברה באמצע המאה התשע-עשרה לא היתה שוויונית, הבדלי המעמדות היו בולטים והיו פערים משמעותיים ברמת ההכנסה ובחלוקת העושר.
מפעל ברזל בפיטסבורג 1915

המעמדות בחברה האמריקנית בצפון באמצע המאה ה- 19

פורסם: 04/10/2013 - 16:36
אדוארד פאסן פירסם מחקרים על אופי החברה סביב אמצע המאה התשע-עשרה. במאמר שפירסם ב1971- בשם המיתוס השוויוני והמציאות החברתית באמריקה:עושר, ניידות ושוויון בעידן האדם הפשוט. בדק פאסן את שיעורי הניידות החברתית ומידת הזמינות של שוויון ההזדמנות. הוא ניתח את ההרכב הסוציו-כלכלי של העילית במספר ערים בצפון- מזרח, והגיע למסקנה שרוב העילית בערים בוסטון, פילדלפיה, ניו-יורק וברוקלין. מוצאה היה ממשפחות מהעילית או מהמעמד הבינוני הגבוה, ומיעוטם מהמעמד הבינוני והנמוך. מאמר תשיעי בסדרה: אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות: מיתוס או מציאות.
דיאגרמה של הממשל הפדרלי 1862

השינויים במערכת הכלכלית / חברתית אמריקאית במאה התשע-עשרה

פורסם: 03/24/2013 - 17:40
השינויים במערכת הכלכלית ובמבנה החברתי של האמריקנית סביב אמצע המאה התשע-עשרה. בין השנים 1860-1830 עברו על האיזור הצפוני-מזרחי שינויים מרחיקי לכת בכול התחומים, שהכינו אותה, בהדרגה, למעבר מחברה קדם-תעשייתית לחברה תעשייתית. ערב מלחמת האזרחים עמד הצפון-מזרח על סף מהפכה תעשייתית שנבלמה, זמנית, לדעת הכלכלנים רוברט גלמן( Robert Gallman) וסטנלי אנגרמן (Stanley L. Engerman), בשל פרוץ מלחמת האזרחים. המהפכה התעשייתית פרצה במלוא עוזה, מיד עם סיומה של המלחמה.
אלכסיס דה טוקוויל והחלום האמריקני

אלכסיס דה טוקוויל והחלום האמריקני

פורסם: 03/10/2013 - 15:14
תיירים לא מעטים הגיעו לארה"ב במשך המאה התשע-עשרה במטרה לבדוק במה שונה החברה האמריקנית מזו האירופאית, ובאיזו מידה מגשימה ארצות הברית של אמריקה את המיתוס שייצרה, המיתוס המכונה ה"חלום האמריקני". התיירים התרשמו עמוקות מהאופי הדמוקרטי של החברה האמריקנית. הדעה הרווחת היתה שהחברה בארצות הברית היא הקרובה ביותר לחזון של חברה ללא מעמדות. אלכסיס דה טוקוויל, היסטוריון צרפתי בעל השקפות ליברליות, ביקר בארצות הברית כתייר וסיכם את רשמיו מארץ זו בספרו "הדמוקרטיה האמריקנית", שיצא לאור בשנת 1835.
הכפר הפלסטיני יטא היה בעבר הכפר היהודי יוטה

הכפר הפלסטיני יטא היה בעבר הכפר היהודי יוטה

פורסם: 02/20/2013 - 16:56
האם תושבי הכפר יטא הפלסטינים הם יהודים? הכפר הפלסטיני יטא שוכן בדרום הר חברון, 9 ק"מ דרומית לחברון. מספר תושביו מגיע לכ-45,000 . האתר של יטא / יוטה היה מיושב מהתקופה הכלכוליתית. רק 2 חמולות מתוך 6 נימנות על שבט המחאמרה. כבר 2 בניו של היהודי מחימר היו בנים לאם לא יהודיה. צאצאי שבט המחאמרה לא שמרו על יהדותם ובשלב מסויים התאסלמו, מרצון או מאונס. לא ידוע מתי בדיוק ארעה ההתאסלמות, אבל ברור שהיא ארעה בתקופה העות'מאנית. סביר להניח, שכשם שהם לא שמרו על יהדותם, הם גם לא נמנעו מנישואים עם תושבי המקום.
אלכסנדר המילטון

חזון העתיד:תומס ג'פרסון ואלכסנדר המילטון

פורסם: 01/29/2013 - 12:10
המדיניות הכלכלית של ארה"ב התבססה, במהותה, על התפישה הכלכלית של הליברליזם הקלסי, אבל שנים מאדריכלי המדיניות הכלכלית בימיה הראשונים של הרפובליקה, תומס ג'פרסון ואלכסנדר המילטון, היו חלוקים בדעותיהם לגבי חזון העתיד. תומס ג'פרסון, היה תושב וירג'ניה, ממחברי הכרזת העצמאות, והנשיא השלישי של ארה"ב, ואלכסנדר המילטון היה תושב ניו-יורק, ממחברי החוקה השניה של ארה"ב ושר האוצר בימי נשיאותו של ג'ורג' וושינגטון. ג'פרסון ראה בחזונו את ארה"ב כחברה אגררית של חוואים עצמאיים מגיני הדמוקרטיה, ואילו המילטון ראה בחזונו את ארה"ב כמעצמה תעשייתית.
ההגירה הגרמנית לאמריקה - 1874

החברה האמריקנית באמצע המאה התשע – עשרה

פורסם: 01/21/2013 - 16:45
מדיניות ההגירה מיסודה של ארה"ב עד 1875 - גבולותיה של אר"הב ניקבעו בחוזה השלום שנחתם בין בריטניה ואר"הב ב – 1783, לאחר נצחונם של האמריקנים במלחמת העצמאות. עפ"י גבולות אלה השתרעה אר"הב בין החוף המזרחי של האוקיאנוס האטלנטי במזרח ונהר המיסיסיפי במערב, קוויבק בצפון ופלורידה בדרום. היתה זאת ארץ רחבת ידים ובה אדמות פוריות, שפע של מים ואוצרות טבעיים עצומים, אבל בלתי מיושבת בחלקה הגדול, ומעבר לגבולה המערבי השתרעה יבשת גדולה ובלתי מיושבת. ההתפתחות הכלכלית של המדינה החדשה היתה תלויה בתוספת משמעותית של כוח אדם.
הצהרת העצמאות האמריקאית - המהפכה האמריקנית : הייתה או לא הייתה?

המהפכה האמריקנית : הייתה או לא הייתה?

פורסם: 01/10/2013 - 14:51
מאמר רביעי בסדרה:"אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות"- מיתוס או מציאות. ההיסטוריונים מהאסכולה ההתנהגותית סברו שהייתה מהפכה. עפ"י התזה ההתנהגותית היו אירועים שעצרו, זמנית, את המגמות שהסתמנו החל משלהי המאה השבע-עשרה. ב- 1763החל מאבק קונסטיטוציוני במושבות נגד המדיניות הבריטית החדשה כלפי המושבות, שהייתה מכוונת לפגיעה בזכויותיהם כנתינים בריטיים. בד בבד עם המאבק נגד בריטניה החל גם מאבק מעמדי בין העיליתות ובין המוני העם, שמנהיגיהם התנו את תמיכתם במאבק העילית נגד הבריטים בהשבת הדמוקרטיה.
Boston Manufacturing Company, 1813-1816, Waltham, MA.

החברה האמריקנית בשלהי המאה השמונה – עשרה

פורסם: 12/27/2012 - 16:08
מאמר שלישי בסדרה:"אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי- מוגבלות"- מיתוס או מציאות. שתי אסכולות התגבשו, כאמור, באשר לטיבה של החברה האמריקנית. אבל בעוד שהייתה הסכמה ביניהן לגבי אופייה של החברה האמריקנית במשך מרבית המאה השבע-עשרה, שתי האסכולות חלוקות בדעתן באשר למגמות ההתפתחות של החברה האמריקנית החל משלהי המאה השבע-עשרה. האסכולה האידיאליסטית או אסכולת הקונצנזוס, מחזיקה בדעה שהחברה האמריקנית בשלהי המאה השמונה-עשרה הייתה, עדיין, החברה המתקדמת ביותר העולם.

התמוטטות השמאל הציוני

פורסם: 12/27/2012 - 15:55
העולם הערבי והפלסטינים הם אחד הגורמים להתמוטטות השמאל הציוני. האינטיפדה הראשונה שכנעה את הציבור הישראלי בצורך להביא לפיתרון הסכסוך הישראלי- פלסטיני. זה היה נצחונו של השמאל הציוני שפעל בכיוון זה. מאחר שה- PLO הכריז מצידו על נכונותו לנהל מו"מ, התוצאה הייתה שבבחירות שנערכו ב- 1992 חזרה מפלגת העבודה בראשותו של יצחק רבין לשלטון בישראל. הסכם אוסלו היה תוצאה של ההבנות שהושגו בין השמאל הציוני וה- PLO .

תגובה לשלי יחימוביץ בנוגע לנושא המדיני

פורסם: 12/19/2012 - 15:17
בשמאל מיהרו לתקוף את שלי יחימוביץ על דבריה בראיון ל- Y-NET בנוגע להתנחלויות. השמאל, וראש החץ שלו בנוגע להתנחלויות היא תנועת שלום עכשיו מנהל מלחמת חורמה במתנחלים. למרות התנגדותי להתנחלויות ולמספר תופעות מאוד שליליות של השוליים הסהרוריים שלהם, ותמיכתי בפיתרון של 2 מדינות, אני מתנגדת לקו של שלום עכשיו. במקום לשים את הדגש על המאבק למען 2 מדינות, שלום עכשיו הפכה את נושא ההתנחלויות לעיקר והיא מנהלת מאבק עיקש נגדן.
חורבת עתרי

הכפר עתרי היה כפר יהודי עד מרד בר- כוכבא

פורסם: 12/17/2012 - 10:35
המאמר מוקדש לאבות אבותינו שנהרגו בקרב, נרצחו, או נמכרו לעבדות ע"י הכובש הרומי. הארכיאולוגים בועז זיסו ואמיר גנור ערכו בחורבת עתרי חפירות בשנים 1999 – 2000. הם חשפו כפר יהודי שהתקיים בין המאה ה- 4 לפנה"ס ו- 135 לס'. הכפר עתרי נמצא בשפלת יהודה בין עמק האלה לנחל גוברין, כלומר בדרך בין בית שמש לבית גוברין. הכפר נוסד בתקופה הפרסית, במאה ה- 4 לפנה"ס ע"י עולים שעלו מבבל בעקבות הכרזת כורש מ- 538 לפנה"ס, שהתירה לגולי בבל לחזור ולהתיישב בארץ. הממצא הקושר את תושבי הכפר לעולי בבל הוא מטבע שנטבע בבבל ונמצא במקום.

רשות העתיקות: נחשף יישוב יהודי בגליל התחתון

פורסם: 12/10/2012 - 12:38
רשות העתיקות חשפה בחפירה ארכיאולוגית בכפר סוואעד חמיירה, לא רחוק מציפורי יישוב יהודי שלא היה מוכר להיסטוריונים ולארכיאולוגים עד עתה. הארכיאולוג שגילה את קיומו של היישוב הוא דני שיאון. שמו של היישוב אינו ידוע, אך ההיסטוריה שלו נחשפה בעקבות החפירה הארכיאולוגית. הכפר נוסד, לדעת הארכיאולוגים, בתקופת השלטון הפרסי בארץ, במאה ה- 4 לפנה"ס. הקמת היישוב הייתה, כנראה, חלק מגל ההתיישבות בגליל לאחר הצהרת כורש ב- 538 לפנה"ס, בה התיר השליט הפרסי לגולים היהודים בבבל לשוב לארצם.
מקס ובר האתיקה הפרוטסטנטית ורוח הקפיטליזם

החברה האמריקנית בעידן הקדם- תעשייתי חלק 2

פורסם: 12/09/2012 - 13:48
מאמר שני בסדרה:"אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות":מיתוס או מציאות. הסוציולוג מכס ובר (Max Weber) השתמש בספרו "האתיקה הפרוטסטנטית ורוח הקפיטאליזם", שפורסם, לראשונה, ב – 1904 , בחברה האמריקנית כמודל התייחסות בניסיונו להוכיח את הקשר בין האתיקה הפרוטסטנטית והקפיטאליזם. התזה של ובר אומצה ע"י האמריקנים כהסבר לעולם הערכים ונורמות ההתנהגות של האמריקני במרוץ להצלחה כלכלית. הגשמת ה"חלום האמריקני" הייתה מותנית, קודם כול, בקיומם של תנאים כלכליים, חברתיים ופוליטיים, אבל באותה מידה גם בתכונות אישיות מתאימות ובמוטיבציה להצלחה.
אלן דרשוביץ

אלן דרשוביץ: ההשלכות המשפטיות של החלטת המדינה הפלשטינית

פורסם: 12/06/2012 - 17:16
פרופ' אלן דרשוביץ הוא מרצה למשפטים באוניברסיטת הארוורד. לדעת פרופ' דרשוביץ, להכרזת האו"ם על פלסטין כמדינה בגבולות שלפני 1967 , יש השלכות מרושעות, אם תילקח ברצינות ע"י הקהיליה הבינלאומית. המשמעות של הכרזה זו היא שישראל, שכבשה טריטוריה ירדנית, לאחר שירדן תקפה את ירושלים המערבית ב- 1967 ,מחזיקה באופן בלתי חוקי בכותל המערבי, ברובע היהודי של העיר העתיקה, היכן שיהודים גרו אלפי שנים, ברחוב הגישה לאוניברסיטה העברית, שהוקמה לפני שישראל נוסדה, ובשטחים נוספים הדרושים להבטחת ביטחונם של אזרחי ישראל
מייפלאוור בנמל פליימות - ציור ויליאם האלסל 1882

אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות – מיתוס או מציאות

פורסם: 11/27/2012 - 11:13
מאמר ראשון בסדרה:"אמריקה ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" – מיתוס או מציאות. החברה האמריקנית מתקופת השלטון הבריטי ועד הקמתה של ארה"ב. התהוות החברה האמריקנית תחת השלטון הבריטי. לאחר ניסיונות כושלים של בריטניה במשך המאה השש-עשרה להקים ישוב קבע, הוקמה ב – 1607 ג'יימסטאון במושבה וירג'יניה, על חוף האוקיינוס האטלנטי, בחלק הדרומי של יבשת צפון אמריקה, וב – 1620 נוסדה פלימות בחלק הצפוני, שקיבל את השם ניו-אינגלנד. עם הקמת שני הישובים הללו הונחו היסודות למושבות הבריטיות באמריקה הצפונית.
סמל החמאס

נצחון החמאס ותחושת ההחמצה הישראלית

פורסם: 11/27/2012 - 10:34
למה החמאס ותושבי עזה קוראים ניצחון ומדוע לישראלים יש תחושת החמצה. תוצאות המבצע בעזה: כיצד ניראה ה"ניצחון" של החמאס וארגוני הטרור מעזה: 177 הרוגים. 108 מתוכם הם אנשי חמאס וארגוני טרור. 1,200 פצועים וכ- 55 לא- מעורבים הרוגים, מתוכם הרוב ילדים. תמהני- מה עושים ילדים ברחובות בזמן מלחמה ? הייתה משפחה אחת , כולל ילדים שנפגעה בטעות, וצה"ל הביע צערו. כיצד נהרגו שאר הילדים? הטרור העזתי משתמש בילדים כמגן אנושי.
שינויים באוכלוסיה ההיספנית 2000 - 2010

השתרשות המיעוט ההיספני בארצות הברית

פורסם: 11/14/2012 - 16:49
ההיספנים הוא שם כולל למהגרים שהיגרו לארה"ב מאמריקה המרכזית, הדרומית ואיי הים הקריבי. אם כי המהגרים מגיעים מכל האזורים הללו, החלק העיקרי של המהגרים מגיע ממכסיקו. עפ"י נתוני ה- U.S Census Burearu מ- 17 במאי 2007 ההיספנים היוו 15.1% מאוכלוסיית ארה"ב ומספרם הגיע ל- 45,500,000 והחל מראשית המאה ה- 21 , ההיספנים הם המיעוט האתני הגדול ביותר בארה"ב. עפ"י נתוני המפקד של 2010 עלה מספר ההיספנים ל-49,978 וב- 2012 הם כבר מהווים 17% מהאוכלוסייה ומונים 52,000,000.

הרשות הפלסטינית מבססת דמוניזציה של ישראל

פורסם: 10/28/2012 - 14:37
אחת ההצלחות ברמה בינלאומית של התעמולה הפלסטינית נגד ישראל הייתה פרשת מוחמד א- דורה. האשמה נגד צה"ל הופרכה ע"י בית המשפט העליון לערעורים בצרפת, ב- 2012 , לאחר מאבק ממושך מ- 2000 , אך התעמולה השקרית נמשכת. מדינת ישראל נכשלה בטיפול בהפרכת השקר בפרשה. אבל, 2 יהודים, יהודי- צרפתי ורופא יהודי – ישראלי החליטו להפריך את השקר שגרם נזק רב לישראל. המאבק נמשך שנים רבות, מ- 2000 עד 2012 והסתיים בהפרכת התעמולה השקרית של הרשות הפלסטינית.
בית כנסת בוער 1938

המלחמה נגד היהודים על פי אפרים קארש חלק ב

פורסם: 10/28/2012 - 13:09
על ההשוואה בין שואת יהדות אירופה "לשואה" הפלסטינית. אין, כמובן, צל של דמיון בין הטבח "התעשייתי" של היהודים ע"י היטלר ובין יחסה של ישראל לפלסטינים. חומר למחשבה: האם גרמניה הנאצית הירשתה ליהודים להפעיל בתי"ס בארצות הכבושות על ידה באירופה בהם הטיפו והסיתו נגד גרמניה? האם גרמניה איפשרה ליהודים לקיים מחנות קיץ לילדיהם בארצות הכיבוש בהם אימנו ילדים למלחמת גרילה נגד גרמניה? האם גרמניה איפשרה למנהיגות הדתית והחילונית היהודית להקים ערוצי טלוויזיה משלהם בהם נקראו גרמנים "בני קופים" מבלי להענש?
תגלת פלאסר

טורען/ תורען: הכפר הערבי היה בעבר כפר יהודי

פורסם: 10/14/2012 - 16:50
הכפר הערבי טורען נמצא בבקעת טורען בגליל התחתון, כ- 4 ק"מ מצומת גולני. בקעת טורען משתרעת מדרום להר טורען, שגובהו 548 מ' מעל הים. הכפר מנה 12,406 נפש ב- 2011, רובם מוסלמים ומיעוטם נוצרים. רוב הנוצרים הם יוונים- קתולים ומיעוטם יוונים- אורתודוכסים. צפונית- מערבית לכפר יש מעיין. מי המעיין יוצאים מניקבה בסלע. בכפר יש 2 כנסיות ושני מסגדים. פירוש השם בארמית הוא: טור – הר ו עאן – צאן. בעבר היה שם כפר יהודי בשם זה והערבים שמרו על השם העברי.
סמואל הנטינגטון - התנגשות הציביליזציות

התנגשות הציביליזציות מול קץ ההיסטוריה

פורסם: 09/23/2012 - 14:15
פרופ' סמואל הנטינגטון צפה מראש כיצד יראה העולם במאה ה- 21. הפוליטיקה העולמית עברה, עפ"י פרופ' סמואל הנטינגטון, 3 שלבים וכעת היא נכנסת לשלב ה- 4. לאחר התמוטטות בריה"מ והשיטה הקומוניסטית, הגיעו רבים במערב - למסקנה שהמשמעות היא ניצחון הציביליזציה המערבית. ועל כן כל העמים הלא- מערביים חייבים לאמצה. האוניברסליזם המערבי כולל בתוכו מספר אפיונים: משטר דמוקרטי, ממשלה מוגבלת, אינדיבידואליזם, שוק חופשי, זכויות אדם ושלטון החוק
ישראל ימי הביניים - שפרד

ארץ ישראל: הרכב אתני-דתי במאה ה- 16

פורסם: 09/04/2012 - 16:27
ההרכב האתני- דתי של אוכלוסיית הארץ בראשית המאה ה- 16. בתקופה הממלוכית היתה תמורה בולטת ביחס המספרי שבין האוכלוסיה הנוצרית והאוכלוסיה המוסלמית. "הנוצרים הלאטינים גורשו ממנה". הרוב הנוצרי- מזרחי חוסל והארץ הפכה לארץ מוסלמית, עם מיעוט נוצרי קטן. החוקרים מסכימים שבעת הכיבוש הממלוכי היו הנוצרים המזרחיים, עדיין, רוב. המוסלמים היו הקבוצה השנייה בגודלה. היהודים מנו בתחילה לא יותר מכמה אלפים, אם כי הייתה עלייה לארץ שהגדילה את מספר היהודים . גם השומרונים היו מיעוט קטן.
המלחמה נגד היהודים על פי אפרים קארש

המלחמה נגד היהודים על פי אפרים קארש חלק א

פורסם: 08/28/2012 - 16:01
לדעת פרופ' אפרים קארש, המערכה האנטי- ישראלית המתנהלת לדה- לגיטימציה של ישראל היא תולדה של המלחמה האובססיבית המתנהלת מזה אלפי שנים נגד היהודים ע"י העולם הנוצרי והמוסלמי. מאחר שישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם, והציונות היא התנועה הלאומית לשחרור של העם היהודי, אנטי- ציונות ( בהבדל מביקורת על מדיניות ישראל בעניינים ספציפיים ) פירושה שלילת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית. גישה מפלה זו של שלילת זכות בסיסית רק לעם אחד בשעה שכל שאר הקבוצות והקהילות נהנות מזכות זאת, משמעותה היא גזענות אנטי- יהודית או אנטישמיות.
יודפת

יודפת הייתה יישוב יהודי – סמל לגבורה במרד הגדול

פורסם: 08/20/2012 - 17:00
יודפת נמצאת בגליל התחתון, צפונית לבקעת נטופה, על רכס יטבת. יודפת כיום היא מושב הנמצא בשלבי מעבר למבנה של יישוב קהילתי. היא הוקמה ב- 1958 ע"י גרעין "יובלים", שהיה מורכב מילידי הארץ ועולים מארה"ב, קנדה ואנגליה. הם שאפו להגשים את חזונו של ד"ר יוסף שכטר, שדגל בהקמת קהילה המשלבת יהדות עם תוכנית להתפתחות רוחנית אישית. באתר בו שוכנת כיום יודפת הייתה עיר מקראית בשם יטבת. עפ"י המשנה הייתה יוטבת עיר מוקפת חומה בימי יהושע בן נון. בתל בחרבת ג'פאת, היא יוטבה, נמצאו חרסים מהתקופה הכנענית ומראשית התקופה הישראלית
פסיפס בית הכנסת ביפיע, המאה הרביעית לספירה

יפיע הייתה עיר יהודית כ- 2000 שנה

פורסם: 08/13/2012 - 16:37
יאפא, היא יפיע היהודית, היא כפר ערבי בגליל התחתון, דרומית- מערבית לנצרת, שמספר תושביו כ- 16,600 . הכפר הוא כיום חלק מהתחום המוניציפלי של נצרת. 2/3 מתושביו הם מוסלמים ויתרם נוצרים. פירוש השם העברי יפיע הוא מקום הבולט בהדרו, אבל זה היה גם שמו של מלך לכיש בימי יהושע. חפירות בתל הקדום של יפיע, הנמצא באזור הכנסיות של הכפר יאפא הערבי, הוכיחו שהמקום היה מיושב מתקופת הברונזה התיכונה ואילך.
יהודה המכבי גוסטב דורה

מרד החשמונאים כמרד חברתי של המעמד הנמוך

פורסם: 08/09/2012 - 14:36
בניגוד למסורת המקובלת לגבי מרד החשמונאים, גזירות אנטיכוס אפיפנס נגד הדת היהודית היו תגובה למה שקדם למרד החשמונאי. למרד החשמונאים שהחל ב- 167 לפנה"ס, בתגובה לגזירות אנטיכוס אפיפנס נגד הדת היהודית, קדמה מלחמת מעמדות בין עשירי ירושלים המתייונים לבין פשוטי העם, הפלביים, שלא נימנו על המתיוונים ואיכרים מיהודה. השלטון הסילווקי תמך בעילית המתיוונת נגד פשוטי העם, וכך הפכה מלחמת המעמדות למרד נגד השלטון הסילווקי.

מחקר גנטי הוכיח שיהודי צפון אפריקה הם צאצאי ישראלים / יהודים

פורסם: 08/08/2012 - 10:55
המאמר מביא ממצאי מחקר גנטי על יהודי צפון אפריקה. ואלה עיקרי הדברים: עפ"י המחקר יהודי צפון אפריקה אינם צאצאי מתיהדים אלא יהודים אותנטיים המורכבים משתי קבוצות: האחת, מורכבת מצאצאי יהודים שהגיעו מארץ ישראל בתקופת המקרא. השנייה, קשורה קשר הדוק ליהודים באירופה.
הורדוס כובש את ירושלים

הפקעת אדמות מיהודים תחת הכיבוש הרומי

פורסם: 08/01/2012 - 15:38
הפקעת אדמות מיהודים והעברתן לבעלות נוכרים תחת הכיבוש הרומי (63 לפנה"ס – 140 לס' ). הפקעת הקרקעות ע"י השלטון הרומי הייתה משלושה סוגים: הפקעה לצורך סיפוח שטחים לטריטוריות של ערי הפוליס. אחוזות הקיסר. הפקעת קרקעות לאחר דיכוי המרדידות ב- 70 לס וב- 135 לס'. תחת השלטון ההלניסטי נבלמה התפשטות היהודים בארץ. כתוצאה ממדיניות זאת הייתה הגירה מהארץ של עודפי האוכלוסייה היהודית.
הגליל

היהודים בגליל עד העלייה לארץ במאה ה- 19 חלק א

פורסם: 07/24/2012 - 17:12
בגליל שרדה אוכלוסייה יהודית עד התחדשות העלייה לארץ בשלהי המאה ה- 19: חלק א'. הגליל הפך לישראלי בעקבות כיבוש הארץ ע"י השבטים הישראליים שברחו ממצרים במאה ה- 13 לפנה"ס בנצלם את האנרכיה ששררה במצרים בעקבות הכישלון המצרי בקרב על נהר האורונטס נגד ממלכת החיתים. הגליל היה לחלק בלתי ניפרד מממלכת ישראל שהוקמה ע"י דוד המלך במאה ה- 10 לפנה"ס. ממלכת ישראל התפלגה בימי המלך רחבעם, נכדו של דוד המלך בשלהי המאה ה- 10 לפנה"ס והפכה לחלק ממלכת ישראל הצפונית שהוקמה ע"י ירבעם בן נבט.
בית צידה

בית צידה – יישוב יהודי בעבר מצפון-מזרח לכנרת

פורסם: 07/11/2012 - 15:27
בית צידה נמצאת מצפון – מזרח לכנרת, בקרבת שפך הירדן לכנרת. כיום היא חלק מפארק הירדן. בית צידה היה כפר יהודי בתקופה ההלניסטית והרומית. בית צידה אינה נמצאת כיום ממש על חוף הכנרת. מחקרים הוכיחו שבעבר הייתה הכנרת גדולה משהיא כיום, אבל כתוצאה מעידות אדמה בשבר הסורי- אפריקני, נשטפו כמויות גדולות של עפר לכנרת ויצרו בקעה וכך התרחקה ציידה מהחוף. יש עדויות שלפני כ- 2000 שנה עדיין היו לגונות בין הכפר לחוף הכנרת, שיבשו במשך הזמן.
צפת 1908

עכברה היתה ישוב יהודי

פורסם: 07/02/2012 - 16:30
עכברה הייתה עד לא מכבר ( יש שתי גירסאות:1977 או 1982 ) כפר ערבי בגליל העליון המזרחי לא רחוק מצפת, בו חיו כ- 1,000 נפש. היא סופחה לשטח המוניציפלי של צפת וכיום היא שכונה ערבית בתחום המוניציפלי של צפת. אתר הכפר היהודי מצוי על הגדה המזרחית של הנחל. פרופ' בנימין מזר גילה את שמה של עכברה בכתובת של תגלת פלאסר ה- 3 משלהי המאה ה- 8 לפנה"ס. תגלת פלאסר ה- 3 ערך מסעי כיבוש לממלכת ישראל הצפונית. במסעו הראשון , ב- 732 לפנה"ס, הוא כבש את הגליל, הגלעד והעמקים והפך את האזור לפחוות מגידו. עכברה נכבשה ונכללה בפחוות מגידו. כתובת תגלת פלאסר ה- 3 מאשרת, בדיעבד, שעכברה הייתה יישוב ישראלי כבר בתקופת בית ראשון .
בדווים

מהו מוצאם של הבדווים החיים בנגב: מחקר של קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית - חלק ב

פורסם: 06/07/2012 - 14:50
אם כי אין הגדרה רשמית בחוק הבינלאומי ל"ילידות", הבדווים בנגב אינם יכולים להחשב כילידים, עפ"י הפרמטרים המקובלים. הם היגרו מארץ אחרת, כמו מהגרים אירופיים שהתיישבו בארצות אחרות. הבדווים לא סבלו מדיכוי זר של אורח חייהם הילידי. הם היגרו מחלק אחד של האימפריה העות'מאנית לחלק אחר ונשלטו ע"י אותה מערכת מינהלית ומשפטית וזו עברה לידי המנדט הבריטי וישראל.
דרום תל אביב

אריתראים: לא יחזרו לארצם עד שתהיה שם דמוקרטיה

פורסם: 06/03/2012 - 15:00
מן העתונות: מפגינים אריתראים הכריזו ש"לא יחזרו לארצם עד שתהיה שם דמוקרטיה". על דמוקרטיה יש להילחם – היא אינה יורדת מהשמים. האריתראים שהפגינו מול שגרירותם ברמת גן הכריזו ש"הם לא יחזרו לארצם עד שתהיה שם דמוקרטיה". כדי להגיע למשטר דמוקרטי צריך להילחם בגורמים המונעים דמוקרטיה. מדינות אירופה הגיעו למשטר דמוקרטי כתוצאה ממאבק מתמשך של שנים ארוכות בשליטים מונרכיים.
אמהות וילדים בדואים, צלומו ב-1 בינואר 1890, על ידי הצלם הצרפתי בונפי

מהו מוצאם של הבדווים החיים בנגב: מחקר של קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית - חלק א

פורסם: 06/03/2012 - 13:49
בשנים האחרונות, כותבים החוקרים, אזרחים בדווים, נוודים לשעבר, דוברי ערבית, החיים בנגב, העלו את הטענה שהם בעלי זכויות של "ילידים" ודורשים בעלות על אדמות השייכות להם, לטענתם, מדורי דורות. קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה העברית פירסמה בכתב העת "הפורום המזרח תיכוני" ב- 1 ביוני 2012 מחקר על מוצאם של הבדווים מהנגב. התזה של המחקר היא שמדובר בהיסטוריה פלסטינית מפוברקת.
מערות בהר ארבל

ארבל והיישוב ואדי חמאם היו יישובים יהודיים

פורסם: 05/30/2012 - 12:40
כיום ארבל היא מושב ישראלי בגליל התחתון כ- 4 ק"מ צפונית- מערבית לטבריה בקרבת כפר חיטים. המושב נוסד ב- 1948 ע"י חיילים מהבריגדה היהודית. המסורת מזהה את ארבל ההיסטורית עם חורבת אירביד. אבל, כיום, החוקרים חלוקים בדעותיהם לגבי זיהוי ארבל ההיסטורית. החוקרים יגאל טפר ויובל שחר זיהו במחקרם מ- 1991 את ארבל ההיסטורית עם חורבת ואדי חמאם, ואילו עוזי לייבנר, שערך חפירות מקיפות בחורבת ואדי חמאם, ופרסם את דו"ח החפירות ב- 2010 , שולל זיהוי זה. הוא טוען ששמו של האתר הקדום לא השתמר, אבל זו איננה ארבל ההיסטורית. מוטי דותן, היסטוריון חובב, ראש מועצת גליל תחתון, טוען שהמושב ארבל שוכן ליד אתר ארבל ההיסטורית.
פומפיי בירושלים

הכיבוש הרומי בישראל: מדיניות הקולוניזציה וההלניזציה חלק ג

פורסם: 05/28/2012 - 11:56
העויינות בין הנוכרים ההלניסטים ליהודים לא הייתה רק על רקע הבדלים תרבותיים- דתיים. בין שתי הקבוצות התנהל מאבק על הבעלות הקרקע, על הארץ. ראשיתו של המאבק בתקופה ההלניסטית בעקבות מדיניות הקולוניזיה ההלניסטית של השליטים ההלניסטים, שהפכה את הנוכרים לכוח פוליטי- חברתי- כלכלי. בעקבות הכיבוש הרומי ב- 63 לפנה"ס, המתיחות בין היהודים ל"ישות ההלניסטית" שחזרה והתגבשה, גברה. בקרב הנוכרים גברה שאיפת הנקם.
כפר מעאר בגליל התחתון

הכפר מעאר היה בעבר יישוב יהודי

פורסם: 05/23/2012 - 11:31
הכפר מע'אר שוכן בגליל התחתון, כ- 4 ק"מ מדרום לצומת חנניה. בכפר חיים כ- 19,000 תושבים: 58% מהם דרוזים והם תושביו הוותיקים ביותר של הכפר. הנוצרים מהווים 22% והמוסלמים מהווים 20% . על תושבי הכפר נימנים גם בדווים שעד לפני דור גרו באוהלים בקרבת הכפר ורק לאחרונה, בסביבות שנת 2000, בנו בתים בפאתי הכפר.הכפר נקרא מע'אר בשל המערות הרבות באזור. אבל, יש הטוענים שהשם מע'ר פירושו בערבית קרב והוא בא לציין שבמקום נערך קרב. בתקופה הרומית והביזאנטית נקרא הכפר מעריה , כנראה על שם המערות הרבות שבסביבתו. הרומיים קראו למקום זאר.
כריסטופר קולומבוס לפני המלך פרדיננד והמלכה איזבלה

חוקרים ספרדים מאשרים: קולומבוס היה יהודי

פורסם: 05/22/2012 - 12:09
מספר חוקרים ספרדים הגיעו למסקנה שקולומבוס היה מראנוס, כלומר יהודי ספרדי, שאולץ להתנצר בספרד הקתולית , אך שמר בסתר על יהדותו, כלומר נמנה על "האנוסים". החוקרים אישרו שקולומבוס לא היה מאיטליה, אלא מספרד ושמו היה קריסטובל קולון.
מסתנן פלסטיני מרצועת עזה שנתפס על ידי חיילים ישראלים - שנות ה-50

הגירת פועלים ממצרים לארץ ישראל בתקופת המנדט

פורסם: 05/02/2012 - 11:30
הראיון של שר הפנים של חמאס,אל- פתחי, לטלביזיה המצרית סותר את התזה של זנד שהפלסטינים הם יהודים שהתאסלמו ומאשר את התזה שהבאתי במספר מאמרים המוכיחה שהפלסטינים הם ברובם מהגרי עבודה שהגיעו לארץ בדורות האחרונים. אם לאל- פתחי יש משפחה במצרים ולפלסטינים, כמו שהוא טוען, יש קשרי דם עם מצרים, ערב הסעודית, תימן ועוד... הרי הם אינם צאצאי יהודים שהתאסלמו וגם הגירתם לארץ לא יכלה להיות לפני מאות שנים רבות.
ציור המשחזר את הקארדו בירושלים בתקופה הרומית

מדיניות הקולוניזציה וההלניזציה תחת הכיבוש הרומי - חלק ב

פורסם: 04/30/2012 - 15:08
השלטון הרומי שאב את המנגנון המינהלי של הפרובינקיה מערי הפוליס שפיזר ברחבי הארץ. בערי הפוליס הייתה מרוכזת האוכלוסייה התומכת בשלטון הכיבוש הרומי, שסיפקה גם חיילים לצבא העזר של רומי.ערי הפוליס מנו בין 8,000 ל- 20,000 תושבים. עפ"י ממוצע של 14,000 לעיר, הגיע מספר הנוכרים בערי הפוליס לכ- 400,000.
אדריאנוס

הכיבוש הרומי בישראל: מדיניות הקולוניזציה וההלניזציה חלק א

פורסם: 04/16/2012 - 21:19
הרומיים המשיכו, למעשה, במדיניות הקולוניזציה וההלניזציה שהחלה עם כיבושי אלכסנדר מוקדון ונמשכה בימי יורשיו התלמיים והסלווקיים, ששלטו בארץ מ- 332לפנה"ס עד 142 לס', ונקטעה תחת השלטון החשמונאי. בעקבות הכיבוש הרומי ב- 63 לפנה"ס החלה להתבצע מדיניות של קולוניזציה והלניזציה של הארץ במטרה להחזיר את המצב לקדמותו ואף להגדיל את היישוב הנוכרי בארץ.
מפת הגליל בעת העתיקה

האוכלוסייה היהודית בארץ ישראל ערב המרד הגדול (66 לספירה)

פורסם: 04/04/2012 - 15:05
ישנם הבדלים בהערכות בין ההיסטוריונים והארכיאולוגים לגבי מספר תושבי הארץ, אך קיימת הסכמה שזוהי אחת התקופות של גידול ניכר בהיקף ההתיישבות והאוכלוסייה. הכיבוש הרומי שהחל ב- 63 לפנה"ס, בא לאחר כ- 80 שנות עצמאות מדינית. ממלכת החשמונאים הביאה להרחבת גבולות הארץ, לשגשוג כלכלי ולהבטחת הרוב היהודי בארץ. ערב המרד הגדול ב- 66 לספירה היוו היהודים רוב בארץ ומנו בין 2,000,000 ל- 2,500,000 מתוך 3,000,000 עד 4,000,000 תושבים.
האם ההתנחלויות המכשול לשלום?

האם ההתנחלויות המכשול לשלום?

פורסם: 03/31/2012 - 19:32
הקמת ההתנחלויות הייתה בזבוז משווע של משאבים לאומיים ומוטב היה שהיוזמה להתנחלות הייתה מיושמת בגליל ובנגב המשוועים למתיישבים. המתנחלים, שנענו לפניית ממשלות או יזמו בעצמם הקמת התנחלויות שילמו כבר פעמיים מחיר אנושי כבד על ההתנחלות: בפעם הראשונה, בפינוי פיתחת רפיח ובפעם השנייה בפינוי גוש קטיף.

לאבו מאזן אין מנדט לעשות שלום

פורסם: 03/28/2012 - 15:13
העיתונאי עבדל כארים שעלהבי, פרסם ב- 28 במרץ 2012 מאמר בכתב העת "גיטסטון אינסטיטיוט". והרי עיקרי דבריו...

כפר מנדא היה בעבר כפר מנדי היהודי

פורסם: 03/22/2012 - 17:45
כפר מנדא הוא כיום ישוב ערבי . היישוב נמצא לרגלי הר עצמון מצפון למאגר בית נטופה, בגליל התחתון. בכפר חיים, כיום, כ- 17,000 תושבים, רובם מוסלמים.

מדינת האפרטהייד שמיעוטים נאבקים להסתנן לתוכה

פורסם: 03/08/2012 - 19:58
רמזי אבו חדיד פירסם היום, 1 במרץ 2012 מאמר בכתב העת "סטונאג' אינסטיטיוט" והרי עיקרי דבריו.
מגדל הייתה עיר יהודית

מגדל הייתה עיר יהודית

פורסם: 03/06/2012 - 22:28
מגדל נוסדה בתקופה ההלניסטית .שמה הקדום של מגדל היה מגדלא, אם כי כינוייה היה מגדל נוניה (מגדל הדייגים ) וביוונית טריכיי, שפירושו מקום עם המלחת דגים. מספר תושבי העיר היה כ- 40,000 . לעיר היה נמל בו עגנו 200 ספינות דיג והתושבים התפרנסו מדיג והמלחת דגים.

הכפר שעב היה בעבר יישוב יהודי בשם שאב

פורסם: 03/06/2012 - 21:15
הכפר שעב שוכן בגליל התחתון, בקרבת גוש שגב והוא כיום כפר ערבי, שרוב תושביו מוסלמים. מספר התושבים הוא 6,000 . בכפר יש 2 כנסיות ומסגד.
אלכסנדר הגדול

מדיניות הקולוניזציה והפקעת האדמות תחת השלטון ההלניסטי בא"י

פורסם: 08/03/2011 - 12:15
אלכסנדר מוקדון כבש את הארץ מידי הפרסים ב- 332 לפנה"ס. יורשיו של אלכסנדר מוקדון, "הדיאדוכים", הקימו ממלכות הלניסטיות. שושלת בית סילבקוס הקימה אימפריה שמרכזה בסוריה ושושלת בית תלמי הקימה אימפריה שמרכזה במצרים. התלמיים שלטו בארץ מ- 301 לפנה"ס עד 198 לפנה"ס, והסילבקים שלטו בארץ מ- 198 לפנה"ס עד 142 לפנה"ס, כאשר יהודה הפכה למדינה עצמאית.

עראבה, העיר ערב היהודית בעבר

פורסם: 07/11/2011 - 09:36
עראבה היא כיום ישוב ערבי. היא שוכנת במרכז הגליל התחתון, 6 ק"מ דרומית לכרמיאל. עראבה שוכנת במקום בו עמד היישוב היהודי ערב. מספר תושביה 21,100 , רובם מוסלמים ומיעוטם יוונים קתולים (כ-2% ). מקור השם עראבה, לדעת התושבים: על אלאבייה פרושו קיים על גבעה.

דיר חנא היא כפר חנון או כפר יוחנה היהודי

פורסם: 02/21/2011 - 02:00
דיר חנא שוכנת בבקעת סכנין בגליל התחתון, בקירבת סכנין ועראבה. כיום זהו כפר ערבי גדול בן כ - 9,100 תושבים. כ- 90% הם מוסלמים והיתר נוצרים. לכפר הצטרפו גם בדווים.

עידן הפוסט- תעשייתי: המעמד הנמוך ובעיית העוני

פורסם: 02/07/2011 - 02:00
העידן הפוסט- תעשייתי: המעמד הנמוך ובעיית העוני מאמר חמישי בסדרה: העידן הפוסט- תעשייתי (הסדרה עוסקת בתקופה לאחר מלחה"ע השנייה עד שנות ה- 1980)א.

נושא ארגוני זכויות האדם מחייב דיון רציני

פורסם: 01/30/2011 - 02:00
נושא ארגוני זכויות האדם מחייב דיון רציני ולא הדבקת תוויות משני הקצוות הקיצוניים

הרכב האוכלוסייה בתקופה הממלוכית

פורסם: 01/12/2011 - 02:00
זהו החלק השני של הפרק ה- 6 בסדרה: איך ומתי חוסל הרוב היהודי בא"י הפרק ה- 1: התקופה הרומית, חיסול הרוב היהודי, והלניזציה של הארץהפרק ה- 2 :התקופה הביזאנטית, כשלון מאמצי הניצור הפרק ה- 3 : התקופה הערבית, ההגירה הערבית והרכב האוכלוסייההפרק ה- 4 : התקופה הערבית , שעירעוב ללא איסלום הפרק ה- 5 : התקופה הצלבנית הפרק ה- 6 חלק א' – גודל האוכלוסיה בתקופה הממלוכיתפרק 6 - חלק ב' – ההרכב האתני – דתי של האוכלוסייה, חיסול הרוב הנוצרי- מזרחי והפיכת המוסלמים לרוב. מבוא בחלק הראשון של פרק 6 נדון גודלה של האוכלוסייה בתקופה הממלוכית. בתקופה זו הייתה ירידה דרסטית במספר התושבים. מכ- 470,000 בתקופה הצלבנית לכ- 120,000 בתקופה הממלוכית. בשל אובדן המסמכים המינהליים של השלטון הממלוכי חסרים נתונים מספריים על מספר התושבים והרכבה האתני- דתי של האוכלוסייה בתקופה הממלוכית.

ישראל אינה מסוגלת לפתור את בעיותיה של אפריקה

פורסם: 12/25/2010 - 02:00
ישראל היא מדינה קטנה, ששטחה קטן משטחה של מדינת ניו ג'רסי בארה"ב. ישראל נאבקת מזה למעלה מ- 60 שנה על הישרדותה כמדינה יהודית באזור ערבי עם רוב מוסלמי. ישראל נתונה להסתה מאורגנת מצד מדינות ערביות, מוסלמיות והרשות הפלסטינית, הפועלים להביא לחיסולה באמצעות תעמולה שיקרית. הם פועלים לדמוניזציה ודה- לגיטימציה של ישראל. ישראל עומדת בפני תקופה קשה בתולדותיה כאשר עליה להיאבק במערכת ההסתה המתנהלת נגדה.

העידן הפוסט – תעשייתי: האם השפע הפך לנחלת הכלל

פורסם: 12/13/2010 - 02:00
מאמר רביעי בסדרה על העידן הפוסט תעשייתי המאמר ה- 1 – התזה של ג'ון קנט גלבריט המאמר ה- 2 – התזה של ריצארד פארקר

הכפר הערבי פאסוטה היה בעבר כפר יהודי

פורסם: 12/04/2010 - 02:00
מאמר מס. 21 בסדרה: היסטוריה – גיאוגרפית יישובית

ה- JVP , ארגון יהודי- אמריקני, קטן אבל רעשני

פורסם: 11/21/2010 - 02:00
ה- jvp , ארגון יהודי- אמריקני, קטן אבל רעשני, הצטרף ל"מהרסיך ומחריבך" מבית, ומחליט עבורנו מה טוב בשבילנו יש לנו בישראל קבוצה שולית אך רעשנית, של יהודים- ישראלים, שכללי הדמוקרטיה טובים בעיניהם רק אם הם הדמוקרטורים. הם אינם מוכנים להפשיל שרוולים ולהאבק על דעותיהם במישור הפוליטי, ולנסות לשכנע את העם בציון בצדקת דרכם. הם מעדיפים לעקוף את ההליכים דמוקרטיים ולפעול בדרכים לא דמוקרטיות, ע"י דמוניזציה ודה – לגיטימציה של ישראל, בעולם, כדי לאכוף את דעתם.

דלתון הייתה ישוב יהודי בעבר וכיום היא שוב יהודית

פורסם: 11/05/2010 - 02:00
דלתון נמצאת בגליל העליון לא רחוק מצפת. כיום היא מושב שנוסד ב- 1950 ע"י עולים מטריפולי, לוב.

העידן הפוסט–תעשייתי: נקודות המחלוקת בין גלברייט לפארקר

פורסם: 10/31/2010 - 02:00
מאמר שלישי בסדרההמאמר הראשון הביא את התזה של קנת גלברייטהמאמר השני הביא את התזה של ריצארד פארקרהמאמר השלישי עוסק במחלוקת בין גלבריית לפ

דונה גרציה: 500 שנה להולדתה של הציונית הראשונה

פורסם: 10/17/2010 - 02:00
500 שנה להולדתה של דונה גרציה, הציונית הראשונה,שרכשה מהשולטן התורכי את טבריה כמקלט לנרדפי האינקוויזיציה

מירון הייתה יהודית בעבר כ- 3,000 שנים

פורסם: 10/11/2010 - 02:00
מירון הייתה יהודית בעבר כ- 3,000 שנים וחזרה להיות יהודית ב- 1949 מאמר מס. 16בסדרה: היסטוריה – גיאוגרפית יישובית

עין זיתון הערבית הייתה עין זיתים היהודית

פורסם: 09/25/2010 - 02:00
עין זיתון הערבית הייתה בעבר עין זיתים היהודית וכיום מחנה צבאי מאמר מס. 16בסדרה: היסטוריה – גיאוגרפית יישובית

נביל שעת: לעולם לא נכיר בישראל כמדינה יהודית

פורסם: 09/14/2010 - 02:00
נביל שעת' מצוות המו"מ הפלסטיני:"לעולם לא נכיר בישראל כמדינה יהודית" נביל שעת', חבר צוות המו"מ עם ישראל הצהיר שהפלסטינים "לעולם לא יכירו בישראל במדינה יהודית" (וואלה, 8 בספטמבר, 2010). מר שעת' אף הסביר את נימוקי הפלסטינים להצהרה נחרצת זו: "הכרה זו תאיים במישרין על הפלסטינים המוסלמים והנוצרים בישראל, ותגזול מהפליטים הפלסטינים את ביתם בישראל ואת זכותם לשוב אליה".

חופש אקדמי: הוויכוח בין ימין ושמאל

פורסם: 09/06/2010 - 03:00
קראתי במדור "דעות" ב-ynet מאמר שנכתב על ידי 2 סטודנטים על נושא ה"

אמין אל- חוסייני: פתרון סופי בשיתוף הנאצים

פורסם: 09/02/2010 - 03:00
אמין אל- חוסייני, המנהיג של ערביי הארץ בתקופת המנדט, תכנן פתרון סופי ליהודי ארץ ישראל, בשיתוף הנאצים / ד"ר רבקה שפק ליסק וד"ר שאול ברטל .הפלסטינים מרבים להשוות את ישראל לגרמניה הנאצית, בעוד שהערבים בכלל, כולל ערביי א"י (הפלסטינים) והמוסלמים לא רק הזדהו עם האידיאולוגיה הנאצית, אלא גם שיתפו פעולה ואף התנדבו לשרת בס.ס.

עכו הייתה מיושבת יהודים מהמאה ה- 3 לפני הספירה

פורסם: 08/28/2010 - 03:00
עכו הייתה מיושבת יהודים מהמאה ה- 3 לפנה"ס, לסירוגין, עד שהם אולצו לעזוב בימי המרד הערבי ב- 1936 חלק ראשון- יהודים חיו בעכו ברציפות מהמאה ה- 3 לפנה"ס עד אמצע המאה ה- 7, כאשר הביזאנטים טבחו בהם.

הקולוניאליזם האירופי - הכיבוש הישראלי: שיכתוב של ההיסטוריה

פורסם: 08/24/2010 - 03:00
השוואה בין הקולוניאליזם האירופי לכיבוש הישראלי- שיכתוב של ההיסטוריה למטרות פוליטיותהפוסט- ציונים בישראל והאנטי- ציונים בעולם מעלים

אום אל- פאחם שוללת זכותו של העם היהודי למדינה?

פורסם: 08/14/2010 - 03:00
אום אל- פאחם היא כיום עיר ערבית- ישראלית הנמצאת בואדי ערה, ממזרח לכביש חדרה- עפולה. כיום חיים באום אל- פאחם, שקיבלה מעמד של עיר ב- 1985 , כ- 43,300 תושבים, כולם מוסלמים.

צפת: חייים יהודים מימי בית ראשון ועד ימינו

פורסם: 08/02/2010 - 03:00
מאמר מס. 16בסדרה: היסטוריה – גיאוגרפית יישובית

העידן הפוסט- תעשייתי ב: החברה הפוסט תעשייתית

פורסם: 07/22/2010 - 03:00
החברה הפוסט תעשייתית: ריצארד פארקר חולק על קנת גלברייט

סכנין הייתה יישוב יהודי עד המאה ה- 7 לספירה

פורסם: 07/17/2010 - 03:00
סכנין היא כיום עיר ערבית והיא שוכנת כ- 6 ק"מ דרומית לכרמיאל. מספר תושביה כיום, כ- 25,000 והיא נחשבת "למעצמת כדורגל" בזכות הנבחרת שלה. אזור הגליל התחתון מאוכלס בשורת כפרים ערביים כמו דיר חנא, עראבה, שעב ומספר ריכוזי בדווים. היהודים באזור מתגוררים בעיר כרמיאל ובחבל שגב. בסכנין יש כנסייה עתיקה ומסגד אל-עומרי. שמה העברי של סכנין היה סכני.

שלום אמיתי: למה מתכוונת הרשות הפלסטינית

פורסם: 07/03/2010 - 03:00
למה מתכוונת הרשות הפלסטינית כשהיא מכריזה שהיא בעד שלום אמיתי עם ישראלקראתי בעיון רב את הראיון של אבו- מאזן ב"מעריב" מיום 1/7/2010. אבו מאזן הביע את אכזבתו משיחות הקירבה.

טבריה הייתה עיר יהודית רוב הזמן

פורסם: 06/24/2010 - 03:00
טבריה הייתה עיר יהודית רוב הזמן לאורך ההיסטוריה שלהמאמר מס.

חברת השפע – העידן הפוסט תעשייתי

פורסם: 06/18/2010 - 03:00
"חברת השפע" – העידן הפוסט תעשייתי עפ"י התיאוריה של ג'ון קנט גלברייט מאמר ראשון בסדרה:

עלמה היה יישוב יהודי עד המאה ה- 18

פורסם: 06/12/2010 - 03:00
עלמה היה יישוב יהודי עד המאה ה- 18 .

התנגדות לוועדת חקירה בינלאומית

פורסם: 06/06/2010 - 03:00
התנגדות לוועדת חקירה בינלאומית: חיילי צה"ל הותקפו ע"י טרוריסטים

עזה: מועצת הביטחון צריכה להחליט על פיטרול בינלאומי

פורסם: 06/03/2010 - 03:00
מועצת הביטחון צריכה הייתה להחליט על פיטרול בינלאומי על חופי עזה כותרת משנה: הצביעות במערב חוגגת.ההסגר שהטילה ישראל על עזה אינו כולל

הרכב האוכלוסייה בארץ בתקופה הממלוכית

פורסם: 05/30/2010 - 03:00
פרק 6 – חלק א' פרק שישי- הרכב האוכלוסייה בארץ בתקופה הממלוכית (1260 – 1516 ):ירידה דרסטית בגודל האוכלוסייה וחיסול הרוב הנוצרי/ ד"ר רבקה שפק ליסק

כורזים, יישוב יהודי בעבר

פורסם: 05/21/2010 - 03:00
כורזים, יישוב יהודי בעבר חידש ימיו במאה ה- 16 ושוב כיום

למה מתכוונים חסידי מדינת כל אזרחיה?

פורסם: 05/14/2010 - 03:00
למה מתכוונים חסידי "מדינת כל אזרחיה" או "רפובליקת כל אזרחיה"

האם ההתנחלויות והבנייה בירושלים הם המכשול לשלום?

פורסם: 05/05/2010 - 03:00
הקדמההקמת ההתנחלויות הייתה בזבוז משווע של משאבים לאומיים ומוטב היה שהיוזמה להתנחלות הייתה מיושמת בגליל ובנגב המשוועים למתיישבים.

האם יהודי מזרח אירופה הם צאצאי הכוזרים?

פורסם: 04/27/2010 - 03:00
במאמר על האימפריה הכוזרית הועלתה השאלה האם יהודי מזרח אירופה הם צאצאי הכוזרים.

על הנכבה היהודית שקדמה לנכבה הערבית- פלסטינית

פורסם: 04/19/2010 - 03:00
הקדמההקמת 2 מדינות לשני עמים ויישובם של הפליטים במדינת פלסטין זהו פתרון הוגן לסכסוך הישראלי – פלסטיני.

ציפורי הייתה עיר יהודית וחזרה להיות יישוב יהודי

פורסם: 04/07/2010 - 03:00
מאמר עשירי בסדרה: גיאוגרפיה- היסטורית של יישובי הגליל.- נצרת- ברעם- גוש חלב-

לא בחרתי בנתניהו, אבל חשתי מושפלת כישראלית

פורסם: 03/30/2010 - 03:00
לא בחרתי בבנימין נתניהו. למעשה, אני חלוקה עליו בדעותי בכל התחומים, הפתרון לסכסוך הישראלי- פלסטיני, השקפתו הכלכלית- חברתית, שיטות ניהול המדינה ונורמות ההתנהגות.

כפר כנא ליד נצרת היה בעבר ישוב יהודי

פורסם: 03/25/2010 - 02:00
מאמר שביעי בסדרה: גיאוגרפיה- היסטורית של יישובי הגליל.- נצרת- ברעם- גוש חלב-

המדינה האחת: תשובה לפרופ ענת בילצקי

פורסם: 03/20/2010 - 02:00
תשובה לפרופ' ענת בילצקי, יו"ר "בצלם" לשעבר, על תפישת "המדינה האחת"יהונתן ד.הלוי הביא במאמר שפירסם בשם:"חשיפה:בצלם ותפיסת המדינה האחת" באתר news 1 , דיווח על הרצאה שנתנה פרופ' ענת בילצקי באוניברסיטת mit ב- 22.10.07 . מי היא פרופ' ענת בילצקי? בראיון שנתנה למגזין challenge גיליון 92 מ- יולי- אוגוסט 2005, כותב, יהונתן ד. הלוי, היא הציגה עצמה כשמאלנית, לא ציונית, קומוניסטית ומרקסיסטית וגם כהומניסטית. כידוע, הקומוניזם הוא אידיאולוגיה שהתמוטטה עם התפוררות בריה"מ והגוש הקומוניסטי. אבל, הקומוניזם כפר מראשיתו בקיומו של עם יהודי. מאחר שהוא קבע שאין עם יהודי, הרי מכאן משתמע שאין לעם שאיננו קיים זכות הגדרה עצמית וזכות למדינה. במלים אחרות, פרופ' בילצקי לא הכירה בקיומו של עם יהודי ובזכותו למדינה ללא קשר ל"כיבוש". ה"כיבוש" רק נתן בידיה ובידי השותפים להשקפותיה פלטפורמה כדי להגשים את האג'נדה של המפלגה הקומוניסטית שלא הכירה בקיומו של עם יהודי וזכותו למדינה.

נבולסי, מדיניות ההתנגדות לנורמליזציה עם ישראל היא טפשות

פורסם: 03/16/2010 - 02:00
לדעת ד"ר שאקר אל- נבולסי, מדיניות ההתנגדות לנורמליזציה עם ישראל היא טפשות מבחינה פוליטיתד"ר שאקר אל- נבולסי הוא רפורמטור ערבי- ירדני המתגורר בארה"ב. הוא סופר ובעל טור בעיתון.

אסקנדר קופטי איננו מייצג, לדבריו, את מדינת ישראל

פורסם: 03/11/2010 - 02:00
אסקנדר קופטי, מהצוות של עג'מי, איננו מייצג, לדבריו, מדינה שאיננה מייצגת אותואסקנדר קופטי הוא ערבי- נוצרי.

אוכלוסיית ארץ ישראל תחת השלטון הצלבני

פורסם: 02/28/2010 - 02:00
פרק חמישי- אוכלוסיית א"י תחת השלטון הצלבני (1099 – 1290 /1260 ): הקבוצה האתנית- דתית הגדולה ביותר הייתה הנוצרית- מזרחית זהו הפרק החמישי במסגרת הסדרה "כיצד חוסל הרוב היהודי בארץ ישראל":פרק ראשון:

חנתון הייתה בעבר וחזרה להיות ישוב ישראלי

פורסם: 02/22/2010 - 02:00
מאמר מס. 8 בסדרה הגיאו- היסטורית.

לראש הממשלה: צו השעה - הקמת קואליציה של ליכוד- קדימה- עבודה

פורסם: 02/12/2010 - 02:00
מדינת ישראל מתמודדת עם בעיות קשות בענייני פנים, עם מערכת הסתה לדה- לגיטימציה של מדינת היהודים בענייני חוץ, ועם הקונפליקט המתמשך עם הפלסטינים. הקואליציה שהקמת אינה מסוגלת ואינה מעוניינת לטפל טיפול שורש בבעיותיה של ישראל. רק קואליציה של ליכוד- קדימה- עבודה מסוגלת להתמודד בהצלחה עם בעיותיה של ישראל

לאנדס: גולדסטון - עיוות של זכויות אדם חלק ב

פורסם: 02/05/2010 - 02:00
דו"ח גולדסטון מוגדר ע"י ריצארד לאנדס בחלק השני של מחקרו כ"עיוות של זכויות אדם"

דבוריה: הכפר הערבי היה בעבר יישוב יהודי

פורסם: 02/01/2010 - 02:00
זהו מאמר שישי בסדרה הגיאוגרפית- היסטורית של יישובי הארץ:

זלזול באינטליגנציה: ריצארד לאנדס על דוח גולדסטון

פורסם: 01/28/2010 - 02:00
דו"ח גולדסטון על עזה מוגדר ע"י ריצ'ארד לאנדס כ"זלזול באינטליגנציה" .

שפרעם הייתה בעבר יהודית

פורסם: 01/20/2010 - 02:00
שפרעם הייתה בעבר יהודית ויהודיםחיו בה עד שנות ה- 1920זהו מאמר חמישי בסדרה הגיאוגרפית- היסטורית של יישובי הארץ:

בני החמולה של חנין זועבי, הגיעו לארץ כמהגרים

פורסם: 01/17/2010 - 02:00
חה"כ החדשה, חנין זועבי, חזרה לא מכבר מסיור לדה-לגיטימציה של ישראל בקמפוסים של אוניברסיטאות באוסטרליה. כתבה לי על כך ידידה מאוסטרליה, ולכן החלטתי להקדיש לה מאמר. חנין זועבי, בת טיפוחיו של עזאם בשארה, שנמלט מהארץ כדי להינצל מהעמדה לדין בחשד לריגול, שייכת לחמולת זועבי, שבט הזועבייה.

ניו דיל: יחסה של עילית העסקים האמריקנית

פורסם: 01/15/2010 - 02:00
הקרטליזציה בתחומי התחבורה, האוצרות הטבעיים ושירותים אחרים פגעה ביעילות השיטה התחרותית, מנעה עידוד הצמיחה ולא עודדה את כוח הקנייה. רק פרוץ מלחה"ע השנייה הביאה ליישום יעיל יותר של התיאורייה הכלכלית של קיינס, ע"י תקציב גרעוני ותוכנית הוצאות בקנה מידה עצום שהביאו לתעסוקה מלאה ולצמיחה כלכלית מזורזת

רוב תושבי שייח מוניס היו מצרים שהיגרו לארץ

פורסם: 01/09/2010 - 02:00
תשובה לח"כ ג'מאל זחלקה: רוב תושבי שייח' מוניס היו מצרים שהיגרו לארץ זהו מאמר רביעי בסדרה הגיאוגרפית- היסטורית של יישובי הארץ:

המיתוס על משבר הפליטים הפלסטינים

פורסם: 01/05/2010 - 02:00
פרופ' קארש כתב במבוא למאמר שהמחקר מבוסס על מסמכים מתקופת המנדט הבריטי (1920 – 1948 ) וימיה הראשונים של ישראל, שחוקרים בעבר התעלמו מהם, וה"היסטוריונים החדשים" סילפו אותם.

כפר יאסיף היה בעבר ישוב יהודי

פורסם: 01/02/2010 - 02:00
זהו מאמר רביעי בסדרה הגיאוגרפית- היסטורית של יישובי הארץ: - ברעם- גוש חלב- פקיעין

תנועת העבודה בתקופת הניו דיל ומלחמת העולם השנייה

פורסם: 12/28/2009 - 02:00
השינוי ההדרגתי ביחסן של רשויות הממשל הפדרלי, הרשות המחוקקת, המבצעת והשיפוטית, ליחסי העבודה בתעשייה, יחד עם השינויים באירגון היצור, הביאו למחלוקת קשה בתוך תנועת העבודה.

קרטר מתנצל בפני יהודי ארהב- לא בפני ישראל

פורסם: 12/24/2009 - 02:00
הנשיא לשעבר קרטר מתנצל בפני יהודי ארה"ב- לא בפני ישראל

פקיעין - הכפר בו שרדו משפחות יהודיות

פורסם: 12/23/2009 - 02:00
פקיעין- הכפר בו שרדו משפחות יהודיות מימי בית שני עד ימינו מאמר שלישי בסדרת המאמרים על ההיסטוריה של יישובים בא"י. הקודמים בסדרה:

ה-ניו דיל: החקיקה בתחום יחסי העבודה

פורסם: 12/20/2009 - 02:00
מאמר שישי בסדרה על המשבר הכלכלי ב- 1929 – 1939 ו"הניו דיל"מאמר ראשון: המשבר הכלכלי, 1929 : התמוטטות הבורסה.מאמר שני: הממשל הרפובליקני של הנ

ועדת גולדסטון על עופרת יצוקה

פורסם: 12/17/2009 - 02:00
על החקירה של צה"ל בתגובה לדו"ח גולדסטון יהונתן. ד. הלוי, פרסם, לאחרונה, מאמר באתר "המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה", שכותרתו: "בעקבות דו"ח ועדת גולדסטון על עופרת יצוקה: צה"ל משלים חקירות והחמאס דבק בזכאותו".

גש הנוצרית- מארונית הייתה בעבר גוש חלב היהודית

פורסם: 12/11/2009 - 02:00
מאמר זה הינו חלק בסדרת מאמרים בנושא היסטוריה של ישובים בארץ ישראל.

מדיניות אי ההתערבות : כישלון הממשל הרפוליקני של הובר

פורסם: 12/07/2009 - 02:00
הממשל הרפובליקני של הנשיא הובר נכשל מכיוון שסירב לסגת ממדיניות אי ההתערבות מאמר שני בסדרה על המשבר בין השנים 1929 – 1939.
ברעם היה כפר יהודי עד המאה ה- 13

ברעם היה כפר יהודי עד המאה ה- 13

פורסם: 12/03/2009 - 02:00
ברעם היא כיום קיבוץ יהודי. הקיבוץ נוסד ע"י לוחמי הפלמ"ח לשעבר ב- 1949 , כ- 2 ק"מ מהכפר בירעם, שפונה מתושביו הנוצרים- מרונים בזמן הקרבות של מלחמת העצמאות בשל קרבתו לגבול סוריה, והפך לפארק לאומי. הכפר הנוצרי- מרוני בירעם הוקם על חורבות הכפר היהודי העתיק ברעם, ע"י נוצרים מרונים שהגיעו מלבנון במאה ה- 18. בכפר הנטוש כיום הוקם פארק ובו בית הכנסת העתיק של ברעם, הכנסייה המרונית, בתי הכפר הרוסים, בית הקברות הנוצרי- מרוני ושרידים מברעם העתיקה

בני מוריס / קורבנות, תולדות הסכסוך הציוני- ערבי

פורסם: 11/27/2009 - 02:00
הפלסטיניםומדינות ערב תכננו "טיהור אתני" ו"רצח עם" של היהודים עוד לפני החלטתהאו"ם מנובמבר 1947אילן פפה בספרו the ethnic cleansing of palestine שיצא לאור באוקטובר2007 , מאשים את המנהיגות של היישוב ה

ההתפרשות היישובית של הערבים תחת הכיבוש הערבי- מוסלמי

פורסם: 11/20/2009 - 02:00
פרק רביעי: החדירה וההתפרשות היישובית של הערבים בא"י תחת הכיבוש הערבי- מוסלמי (640- 1099 )זהו הפרק הרביעי במסגרת הסדרה "כיצד חוסל הרוב היהודי בארץ ישראל":פרק ראשון: המדיני

ה-ניו דיל: החקיקה בנושאים חברתיים

פורסם: 11/16/2009 - 02:00
מדיניות חברתית עד המשבר הגדול לא התערב הממשל הפדרלי בנושאים חברתיים. הטיפול בסעד ועזרה למובטלים ונזקקים אחרים, היה בידי ארגוני צדקה פרטיים והתעסוקה היתה בידי סוכנויות תעסוקה פרטיות ובידי האיגודים המקצועיים, למעט סוכנויות תעסוקה פדרליות שנועדו לספק תעסוקה למהגרים בחקלאות על מנת להביא לפיזור ריכוזי המהגרים בערים.

ישראל והלגיטימציה הבינלאומית

פורסם: 11/13/2009 - 02:00
דו"ח גולדסטון אושר ע"י מועצת האו"ם לזכויות אדם, שרוב המדינות החברות בה אחראיות לפגיעות חמורות בזכויות אדם בארצותיהן. גם עצרת האו"ם קיבלה החלטה נגד ישראל באמצעות הרוב האוטומטי של מדינות ערב והאסלאם. לגיטימציה המושגת באמצעות מדינות שבהן יש רצח אזרחים חפים מפשע ושיעור הפרת זכויות אדם בהן הוא מהגבוהים בעולם

מאבק האנוסים נגד הקמת אינקוויזיציה בפורטוגל

פורסם: 11/09/2009 - 02:00
מספר היהודים בפורטוגל לאחר גירוש ספרד ב- 1492 הגיע ל- 200,000.

על המאמצים למחוק את היהודים מההיסטוריה של ירושלים

פורסם: 11/06/2009 - 02:00
ג'רמי שרון פירסם מאמר בנושא זה ב"גארדיין" הלונדוני בעקבות המהומות האחרונות שיזמה התנועה האסלאמית הערבית- ישראלית, בראשות ראאד סלאח.

כורש מלך פרס הכיר בזכויות אדם ובזיקה של העם היהודי

פורסם: 11/06/2009 - 00:00
כורש מלך פרס הכיר בזכויות אדם ובזיקה ההיסטורית של העם היהודי לא"י

הציבור זכאי לשמוע מגוון דעות כדי לגבש עמדה

פורסם: 11/01/2009 - 02:00
הקדמהברוב תקשורת הישראלית והבינלאומית יש העדפה ברורה לדוחו"ת של ארגונים המכריזים שישראל אשמה בפשעי מלחמה. אבל כדי שהציבור הישראלי יוכל לגבש את דעתו, עליו לדעת שיש גם קולות אחרים.

רוברט ברנשטיין מבקר את מדיניות ה- HRW

פורסם: 10/27/2009 - 02:00
רוברט ל.ברנשטיין, מייסד ה- hrw מבקר את מדיניות הארגון כיום רוברט ל. ברנשטיין ייסד את ארגון ה- hrw לפני 20 שנה. הארגון מונה כיום 270 עובדים ולרשותו עומד תקציב שנתי של כ- 50 מיליון דולר. ברנשטיין הוא כיום "יו"ר מייסד אמריטוס" של הארגון.

קולונל ריצ´ארד קמפ יצא להגנת התנהגות צהל

פורסם: 10/24/2009 - 02:00
קולונל ריצ'ארד קמפ יצא להגנת התנהגות צה"ל במבצע עופרת יצוקה" לאור תעמולת הזוועה המנוהלת, ביעילות רבה, נגד צה"ל, ע" הרשות הפלסטינית, מדינות ערב ומדינות האסלאם, בשיתוף גורמים המגדירים עצמם כשמאל באירופה ובדרום אמריקה, חשוב, שהישראלים ישמעו עדות של קצין בריטי שהתנסה בעצמו בלחימה בשדה קרב בו נמצאים אזרחים.

הכורדים, עם עתיק, אינו זוכה לתמיכת העולם - מדוע?

פורסם: 10/16/2009 - 02:00
הכורדים, עם עתיק, אינו זוכה לתמיכת העולם, במאבקו למדינה משלו- מדוע?(המאמר מוקדש ל-3 הצעירים שנסעו לקייפטאון במטרה לגייס את ה"צדק העולמי" נגד ישראל).דוגמא לשאיפת הצדק ה

לא קייפטאון - המקום להיאבק הוא בישראל

פורסם: 10/12/2009 - 02:00
המקום להיאבק נגד המדיניות הישראלית הוא בישראל- לא בקיפטאון

סין והעם היהודי- מה יודעים הסינים עלינו?

פורסם: 10/04/2009 - 02:00
לאור התעצמותה הכלכלית, הצבאית והפוליטית של סין והפיכתה למעצמה עולה ביחסים הבינלאומיים, וכן בשל הביקוש העולה של סין לנפט מאירן ומדינות ערביות, יש ליהודים ולישראל אינטרס להכיר את סין ולמצוא דרכים להד

עשרת השבטים: הבריחה לאפגניסטן

פורסם: 09/29/2009 - 02:00
הבריחה של בני עשרת השבטים לאפגניסטן מגלותם באשור

ועדת גולדסטון: ניתוח שיטות החקירה והעדויות

פורסם: 09/22/2009 - 03:00
ניתוח שיטות החקירה והעדויות שהובאו ע"י ועדת גולדסטון של האו"ם ע"י יונתן ד. הלוי המאמר מבוסס על בדיקה יסודית שערך יונתן ד. הלוי, בממצאי הוועדה.

חיים יהודיים בצל האינקוויזיציה בעולם החדש

פורסם: 09/13/2009 - 03:00
חיים קהילתיים יהודיים בסתר בצל האינקוויזיציה בעולם החדשהעולם החדש, שנכבש ע"י ספרד ופורטוגל, חולק למושבות ולתת מושבות.

שלוש נשים ערביות משתחררות בריגיט גבריאל, נוני דרוויש, וואפה סולטן

פורסם: 09/06/2009 - 03:00
שלוש נשים ערביות משתחררות מהאינדוקטרינציה הערבית- מוסלמיתשלוש נשים ערביות: לבנונית- נוצרית, מצרית- מוסלמית וסורית- מוסלמית.

אדוארד סעיד: ניצני ביקורת עצמית בעולם הערבי- מוסלמי

פורסם: 09/02/2009 - 03:00
אדוארד סעיד, פלשתינאי נוצרי אמריקני, מרצה באוניברסיטת קולומביה, פרסם ב- 1973 ספר בשם: "אוריינטליזם". הספר תורגם לערבית ולשפות רבות ועורר תגובות נרחבות בעולם הערבי- מוסלמי, וגם בקרב הסגל האקדמי של המחלקות ללימודי המזרח התיכון, באוניברסיטאות בארה"ב.

היהודים תחת הכיבוש הערבי- מוסלמי (640 – 1071)

פורסם: 08/28/2009 - 03:00
פרק 3 - היהודים תחת הכיבוש הערבי- מוסלמי (640 – 1071 ): שירעוב ללא התאסלמות

האינקוויזיציה הספרדית - הרקע להקמה

פורסם: 08/23/2009 - 03:00
הנזירים מהמסדר הדומיניקני היו היוזמים להקמת האינקוויזיציה הספרדית.

ויכוח ברצלונה - טורטוזה: יהודים מומרים בשירות הכנסייה

פורסם: 08/16/2009 - 03:00
"מהרסיך ומחריביך ממך ייצאו": יהודים מומרים בשירות הכנסייה הקתולית בספרד, ויכוח ברצלונה וטורטוזה

העיתונאי פאיז עבאס: אין פרטנר (ישראלי) לשלום

פורסם: 08/13/2009 - 03:00
העיתונאי פאיז עבאס:"אין פרטנר (ישראלי)לשלום". האם יש פרטנר (פלסטיני ) לשלום?

מפת דרכים לעתיד העם היהודי

פורסם: 08/09/2009 - 03:00
בינואר 2006 פרסם ה"מכון לתכנון מדיניות העם היהודי" חוברת בשם "מפת דרכים לעם היהודי לשנת 2005 – מצע לדיון". החוברת הוכנה לצורך דיון בכנס הרצליה 2006

רק הגדר הישראלית קיבלה גינוי בהאג

פורסם: 08/05/2009 - 03:00
מכל הגדרות שהוקמו בעולם רק הגדר הישראלית קיבלה גינוי בביה"ד הבינלאומי בהאג באתר "סוכנות החדשות הפלסטינית" בשפה העברית דווח על פניית הרשות הפלסטינית לאו"ם בדרישה לכפות על ישראל לפרק את הגדר.

האם ישראל הנהיגה משטר אפרטהייד?

פורסם: 08/01/2009 - 03:00
מותר לא להסכים עם מדיניותה של ישראל לגבי הפלסטינים ומותר לבקר את התנהגות הצבא אבל אסור לעוות ולסלף את העובדות.

כוזרים: אימפריה יהודית בימי הביניים

פורסם: 07/23/2009 - 03:00
האם יהודי מזרח אירופה הם צאצאי כוזרים שהתגיירו? יש חילוקי דעות בין ההיסטוריונים לגבי מוצאם של יהודי מזרח אירופה.

בלד: עזאם בשארה חושף את ההונאה

פורסם: 07/16/2009 - 03:00
בל"ד מפלגה לאומנית- גזענית : עזאם בשארה חושף את ההונאה מאחורי התביעה להפיכת ישראל ל"מדינת כל אזרחיה" סמל בל"ד

ארץ ישראל בעבר ובהווה / דוד בן גוריון ויצחק בן צבי

פורסם: 07/13/2009 - 03:00
ארץ ללא עם", ספרם של דוד בן גוריון ויצחק בן צבי, 1918

אנוסי משהד- סיפורה של קהילה יהודית באירן

פורסם: 07/05/2009 - 03:00
אנוסי משהד - סיפורה של קהילה יהודית בעיר משהד במחוז כורסאן באירן 1.

הדרישה ל-זכות השיבה: סוס טרויאני

פורסם: 07/02/2009 - 03:00
הדרישה ל"זכות השיבה" היא מכשול לשלום.

האנטישמיות החדשה בחוגי האינטליגנציה האירופית

פורסם: 06/24/2009 - 03:00
האנטישמיות החדשה באירופה היא שלב חדש באנטישמיות, והיא מהווה אפליה נגד היהודים כעם. האנטישמיות החדשה מסתירה את מהותה האמיתית בטענה שמדובר בביקורת לגיטימית על מעשיה של ישראל בשטחים.

קולומבוס יהודי? מצטברות ראיות שהיה ממשפחת אנוסים

פורסם: 06/17/2009 - 03:00
שנת 1492 הייתה בעלת חשיבות לא רק בחיי היהודים שגורשו מספרד. באותה שנה הסתיים רשמית הכיבוש המוסלמי של ספרד, עם נפילתה של גרנדה בידי הנוצרים.

כשלון מאמצי הניצור של יהודי ארץ ישראל בתקופת הכיבוש הנוצרי ביזאנטי

פורסם: 06/13/2009 - 03:00
תהליך התמעטות האוכלוסייה היהודית צבר תאוצה בעקבות המרד הגדול ומרד בר כוכבא, ולאחר המרד עשו המנהיגים הרוחניים מאמצים לבלימת הירידה מן הארץ, אבל התהליך נמשך

ההגירה הערבית לאזור השרון בתקופת המנדט הבריטי

פורסם: 06/04/2009 - 03:00
מעין הס- אשכנזי חקר את ההגירה הערבית לאזור השרון ואלו ממצאיו:אזור השרון משתרע בין נחל התנינים בצפון לנחל הירקון בדרום ועד מרגלות הרי השומרון במזרח והים התיכון במערב.

הבה נושיט יד לאחינו האנוסים ונחזירם לחיק ישראל

פורסם: 05/31/2009 - 03:00
מאז שלהי המאה ה- 20 ניכרת מגמה ברורה של צאצאי אנוסים לחפש אחר שורשיהם היהודיים.

פרנקלין דלנו רוזבלט: הניו דיל

פורסם: 05/26/2009 - 03:00
פרנקלין דלנו רוזבלט: ה"ניו דיל"-התוכנית להבראת הכלכלה האמריקניתמאמר שלישי בסדרה על המשבר הכלכלי של 1929 – 1939 המשבר הכלכלי 1929: התמוטטות הבורסה

התקופה הרומית- חיסול הישות הלאומית והרוב היהודי

פורסם: 05/07/2009 - 03:00
הפיכתה של יהודה לפרובינקיה רומית הביאה שואה על העם היהודי. הרומאים חיסלו את העצמאות היהודית ואת הרוב היהודי בארץ. לאחר המרד הגדול וביתר שאת לאחר מרד בר כוכבא הייתה מדיניות רומית שהוכתבה מלמעלה להפוך את היהודים למיעוט בארץ, ולחסל את הלאומיות היהודית המרדנית.

גלי החדירה של הערבים והמוסלמים לארץ ישראל

פורסם: 04/24/2009 - 03:00
ארץ ישראל גובלת במדבר מממספר כיוונים: המדבר הסורי בצפון מזרח, המדבר הערבי המשתרע מעבר הירדן המזרחי, ממזרח ומדבריות ערב, סיני והנגב מדרום.

הגליל המזרחי עדיין היה המרכז בתקופה הצלבנית

פורסם: 04/18/2009 - 03:00
הגליל המזרחי, מרכז היישוב היהודי מאז חורבן ב"ש, עדיין היה המרכז בתקופה הצלבנית

המשבר הכלכלי 1929

פורסם: 04/13/2009 - 03:00
המשבר הכלכלי ב- 1929 : התמוטטות הבורסה וול סטריט 1929

דוד הראובני תכנן לכבוש את ארץ הקודש

פורסם: 04/04/2009 - 03:00
דוד הראובני תכנן לכבוש את ארץ הקודש מידי המוסלמים ולהחזיר את עם ישראל לארצו

ראשית ישראל: ארכיאולוגיה, מקרא וזיכרון היסטורי

פורסם: 03/21/2009 - 02:00
האם סיפור יציאת מצרים התרחש במציאות או שהוא המצאה מאוחרת במחקר הארכיאולוגי וההיסטורי קיימות שתי תזות לגבי סיפורי המקרא עד תקופת השופטים:סיפור יציאת מצרים- המצאה מאוחרת:

אירשאד מנגי / הצרה עם האיסלאם

פורסם: 03/14/2009 - 02:00
על הקונפליקטהישראלי- פלשתינאי

יש דרך לשלב בין ישראליות וערביות (פלסטינית) במדינה יהודית

פורסם: 03/05/2009 - 02:00
הקו האנטי- ישראלי שמובילה המנהיגות של ערביי ישראל פוגע קודם כל בערביי ישראל ובסיכוייהם לשוויון אזרחי והשתלבות בחברה הישראלית.

הימין ניצח, היהודים הפסידו

פורסם: 02/23/2009 - 02:00
תשובה לפאיז עבאס: לא רק היהודים חייבים בחשבון נפש

הנצפים ביותר

.