אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מר קג'טי נגהי


דף משתמש

History

Member for
9 years 7 months

מאמרים מאת

 ריינהולד ניבור: הגות פוליטית

ריינהולד ניבור: הגות פוליטית

פורסם: 08/22/2013 - 14:24
הכומר האמריקאי ריינהולד ניבור ( Reinhold Niebuhr ) החל את דרכו כסוציאליסט מתון. אולם הזוועות של מלחמת העולם השנייה הביאו לשינו עמוק בתפיסת עולמו וגרמו לו לאמץ קו ראייה שמרני במה שמכונה ריאליזם נוצרי – אמונה בכוחה של הנטייה לחטא המאפיינת את קיומו של האדם בעולם. מאמר זה יתייחס לעוד שינוי מחשבתי שעבר ניבור לקראת סוף שנות ה 50 ולאימוץ ראיית עולם שונה מריאליזם נוצרי לעבר 'ריאליזם גרעיני'. ההגות של ניבור רחבה ומקיפה ומשתרעת על פני מספר עשורים. על כן, אין מאמר זה מתיימר לשטוח את כולה שהרי יהיה זה בלתי אפשרי בהתחשבות במגבלות של מקום.
דרווין, אבולוציה והשפעות היסטוריות - קריקטורה 1871

דרווין, אבולוציה והשפעות היסטוריות

פורסם: 07/01/2013 - 16:43
המאה ה 19 התאפיינה בעניין רב ובתשומת לב לנושאים כמו היסטוריה, התפתחות, קידמה ואבולוציה. סוגיות אלו תפסו חלק ניכר מהשיח הפוליטי והכלכלי. ליברליזם דיבר על קידמה היסטורית שתוביל לבסוף לעולם טוב יותר של התגשמות רוח הבינה והומניזם. גישות רדיקליות יותר האמינו שניתן להסיק מההיסטוריה קובץ של חוקי ברזל שישפכו אור על החברה האנושית (למשל ההכללה המפורסמת של ביסמרק לפיה "דם וברזל יפתרו את בעיות התקופה"). במחצית הראשונה של המאה, האישיות המשפיעה ביותר על כיווני המחשבה הללו היה הפילוסוף הגל. במחצית השנייה היה זה צ'ארלס דרווין (1809 – 1882) ,שלקח את הבכורה.
ניטשה - פילוסופיה גרמנית ונאציזם – על חופש בחירה ומהות הרוע

פילוסופיה גרמנית ונאציזם – על חופש בחירה ומהות הרוע

פורסם: 07/01/2013 - 16:26
פילוסופיה גרמנית ונאציזם – על חופש בחירה ומהות הרוע' הוא אולי המאמר החשוב שאי פעם כתבתי למגזין אימגו. הסוגיות המועלות בחיבור זה הן ברומו של עולם, עבורי כיהודי חובב פילוסופיה גרמנית אבל גם כאדם. הנושאים הנידונים עמוקים ומהותיים ומראש אני מאמץ גישה אפולג'יטית. רוחב היריעה קצר מלהכיל הסבר מלא אם כזה קיים בכלל. המאמר נועד לדון בראשי פרקים בנושאים שהעסיקו את החשיבה האנושית במשך יותר מ 2000 שנה ותפסו מומנטום בהופעת האידאליזם הגרמני בסוף המאה ה 18 ולאורך המאה ה 19.
דמותו של המלט במחזה של שייקספיר

היידגר והמאמר על מהות האמת – מהמלט לביטלס

פורסם: 03/11/2012 - 20:11
במאה ה-16 שאל שייקספיר באמצעות המלט את השאלה "To be or not to be ". זמן רב סברתי כי המענה לשאלה זו ניתן רק כשלוש מאות וחמישים שנה מאוחר יותר באמצעות שירם המפורסם של הביטלס מ-1970 -- Let It Be , והרי השיר מכריז בריש גלי There will be an answer. אך התשובה ככל הנראה ניתנה ארבעים שנה קודם לכן במאמרו של מרטין היידגר מ-1930 על מהות האמת.
סימון דה בובואר - בין פוסט מודרניזם לפמיניזם

סימון דה בובואר - בין פוסט מודרניזם לפמיניזם

פורסם: 03/07/2012 - 17:08
הפמיניזם של סימון דה בובואר, מנסה למצוא את קו האמצע בין הכרה בסובייקט כאינטר-סובייקט ובין ביטולו המוחלט. עבורה נשים הנן סובייקט בסיטואציה וכך היא מסוגלת ליהנות משני העולמות, מהכרה בחשיבות הבנייה חברתית – הבנייה שבתוכה מתקיים הסובייקט.
הרקליטוס והפילוסופיה היוונית

הרקליטוס והפילוסופיה היוונית

פורסם: 03/05/2012 - 04:18
הרקליטוס בן התרבות האיונית, יליד העיר Ephesus חי ופעל בסביבות 500 לפני הספירה הנוצרית. בראש ובראשונה הוא היה מיסטיקן. בראייתו, העולם נמצא בתהליך קבוע של התהוות שבו כל דבר חייב את קיומו להיפוכו. האש היא יסוד העיקרי. היא המקור ממנו כל דבר צץ. היא היסוד המאפשר את ההתהוות, כל דבר כמו האש המאכלת, נולד באמצעות חורבנו של משהו אחר, העולם מתהווה באמצעות מוות שמאפשר חיים וחוזר חלילה.
הוגו גרוטיוס

הוגו גרוטיוס והתפתחות המשפט הבינלאומי

פורסם: 02/06/2012 - 00:00
את ספרו המשפיע ביותר, משפט המלחמה והשלום (The Law of War and Peace), הוגו גרוטיוס כתב בין השנים 1623-1625 בשעה שישב בכלא בעוון חתרנות פוליטית. הרעיון המרכזי אותו גרוטיוס מקדם ב- משפט המלחמה והשלום הוא כי על מדינות לפעול על פי חוק ומוסר באופן שאינו שונה מהיחסים שבין אדם לחברו. בכדי שזה יקרה, על החוק המושל ביחסים הבינלאומיים להיחשב כחוק טבע.

הנצפים ביותר

.