אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלי נחמיאס


דף משתמש

אלי נחמיאס, תושב חיפה, כיהן 10 שנים כחבר מועצת העיר חיפה (1994-2013); מתמחה והירצה באוניברסיטת חיפה בביה"ס למדע המדינה; מתמחה בשלטון המקומי , בתחום יחסי העבודה וההסתדרות. מכהן כיום כיו"ר אגף כספים ונכסים בהסתדרות במרחב חיפה.
אי-מייל: 

History

Member for
6 years 10 months

מאמרים מאת

האם כדאי לישראל לסגל מדיניות של "מדינה מטורפת"?

האם כדאי לישראל לסגל מדיניות של "מדינה מטורפת"?

פורסם: 04/20/2015 - 21:09
באמרנו "מדינה מטורפת" טוען דרור כי מדינה (או ארגון טירור כמו : "חמאס" או "חיזבאללה" ) נתפשת כ"מטורפת", כאשר יש לה את המימדים הבאים : נסיון לכפות אמונה חדשה על העולם; דבקות ביעדים ונכונות טוטאלית לשלם מחירים גבוהים להשגתם; הקרבה עצמית להשגת מטרות; נטייה לסיכון והעדפה קיצונית של סיכונים גבוהים; קורלציה שלילית בין אמצעים ליעדים, כלומר : קובעי ההחלטות במצב של "טירפון" אינם טוענים שקיים קשר בין אמצעים ליעדים, מצב הנתפש כאבסורדי בעיני נושאי תרבות המערב; וכן: דוגמטיות בדפוסי מנהיגות ונטייה לחידוש סגנוני הסוטה מדיעות מקובלות ומדפוסים נפוצים ( ראה דוגמת דעא"ש הנוקט בטקטיקות הפחדה ע"י מעשים אכזריים).
הצעה להכרה בזכות לחופש התארגנות ייצוגי של הגימלאים בישראל

הצעה להכרה בזכות לחופש התארגנות ייצוגי של הגימלאים בישראל

פורסם: 03/30/2015 - 22:11
אוכלוסיית הגימלאים בישראל (גילאי 65+) צומחת בקצב מרשים, עם הגידול הדרמטי בתוחלת החיים הממוצעת; עובדה זו מותירה ציבורי גימלאים רבים, החיים יותר , מעורבים חברתית וציבורית ואף מעורבים בענייני שיעורי הפנסייה, היקפם, הצטמקותם ועדכונם. כך גם לגבי עניינים כלכליים של ביטוח לאומי, קיצבאות זיקנה, הנחות לגימלאים, שעורי מס הכנסה ועוד. למותר לציין כי אין מי שייצג ציבורים אלה.

בדיקת מהותם של עובדים שמעולם לא היו מאורגנים באיגוד מקצועי בישראל

פורסם: 02/05/2015 - 20:03
לאחרונה נתפרסם מאמר ייחודי הבודק את מהותם של עובדים בארה"ב שמעולם לא התארגנו. עובדים אלה קרויים באנגלית never-unionized. אלה הם אינדיבידואלים שמעולם לא עבדו בג'וב מאורגן ושמעולם לא יוצגו על-ידי ועד עובדים או איגוד מקצועי. על-פי ממצאי המחקר נובע כי עובדים שנדגמו במחקר ארוך-טווח , לאורך הסטוריית התעסוקה שלהם- מגיל 15 עד גיל 40 או 41- שליש מהם מעולם לא היו חברים באיגוד מקצועי.
על מצבם של האיגודים המקצועיים בעולם

על מצבם של האיגודים המקצועיים בעולם

פורסם: 01/19/2015 - 15:42
איגודים מקצועיים הינם בבחינת ארגונים ייחודיים , שתפקידיהם נתפשים באופן שונה במערכות מדינתיות שונות; באופן מסורתי, תפקידיהם של איגודים מקצועיים הוא להגן על העובדים ושכרם הריאלי ; להשיג תנאי עבודה טובים והוגנים יותר עבורם ולהיאבק בניצול עובדים ושרירות-לב של המעסיקים, בתנאי העבודה.
חיפה 1930

חיפה: דו-קיום כלכלי בין צדדים ניצים בעיר קוסמופוליטית

פורסם: 12/29/2014 - 16:07
ימי המנדט הבריטי בארץ -ישראל שנמשכו רק 28 שנים, בין 1920 ו-1948, היו בבחינת פרק זמן קובע ופורמטיבי בו נבנה וגובש היישוב היהודי בארץ- ישראל כמותית, כלכלית ותרבותית. מיישוב דל של כ-55,000 נפש בשנת 1918 גדלה האוכלוסייה היהודית לכלל כ-600,000 נפש , ערב מלחמת העצמאות. מקהילה שהיו בה רק ניצנים של תעשייה בתקופה העות'מאנית , הקים היישוב היהודי תעשייה מקפת ופורחת. בשנים ההן פותחו המוסדות היישוביים כמו גם כלל הכלכלה האוטרקית. על בסיס זה נוצרה מעין "מדינה בתוך מדינה". כל זאת תחת המטרייה הבעייתית, אך המגינה של המנדט הבריטי.
מפת מצרים

תערוכה בקהיר 1941

פורסם: 11/28/2014 - 14:41
אירוע איזוטרי מעט, התרחש בעיצומה של מלחמת העולם השנייה (1941), כאשר ממשלת המנדט הבריטי בפלשתינה (א"י) החליטה וביצעה תערוכה תעשייתית בקהיר, מצרים. באנגלית כונתה התערוכה : "Palestine Government Industrial Exhibition , Cairo, 1941". מתברר שלמרות עיצומה של מלחמת העולם השנייה ; למרות המצב הנחות בו נמצאה בריטניה בשנת 1941; למרות הפלישה הגרמנית-נאצית לצפון-אפריקה – מצא לנכון שלטון המנדט הבריטי בפלשתינה (א"י) , לקיים תערוכה תעשייתית של התוצרת הערבית והיהודית כאחד.

הנצפים ביותר

.