אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דן לחמן


דן לחמן's picture

דף משתמש

דן לחמן, 1941 - 2012, תל אביב. התחיל את פעילותו באגודה לשמירת זכויות הפרט בשנת ייסודה, 1975. כיהן כחבר ועד האגודה משנת 1976, והיה שותף לעריכת המגזין ההומו-לסבי הראשון בשפה העברית, "ריש גלי". לאחר מכן השתתף בהקמת המגזין ההומו-לסבי "נתיב נוסף". דן לחמן ייסד את "הקו לבן" להומואים, לסביות והוריהם בשנת 1977. בשנת 1975, יחד עם הבמאי עמוס גוטמן כתב את התסריטים לסרטים הקצרים "מקום בטוח", "נגוע" (הקצר) ו"צל אחר" עם רון אסולין. בשנת 1983, עם שובו מארצות הברית, יזם את הקמת הוועד למלחמה באיידס, עם התפשטות מגפת האיידס. בשנת 1990 יזם לחמן את הקמת המרכז לסיוע לנפגעי תקיפה מינית, לאחר התנדבות ארוכת שנים בער"ן (עזרה ראשונה נפשית) דן לחמן פרסם מאמרים שונים וכתבות בעיתונים "דבר" (במדור "הומוגני" במסגרת המוסף השבועי של העיתון), "מגעים", "הזמן הוורוד" ופורטל האינטרנט GoGay. לחמן זכור בזכות הפולמוס שניהל בשנת 1993 נגד המשוררת דליה רביקוביץ מעל דפי העיתון "מעריב", כאשר האחרונה הסתייגה מהמפגש הראשון שאורגן בכנסת בנושא הקהילה. לחמן הופיע, בין השאר, בסרטים "נגוע" הקצר, "עמוס גוטמן - במאי קולנוע", "מקום בטוח" ו"ילדים טובים". עוסק, בין היתר, בסיוע לסטודנטים בכלל, ולסטודנטים לקולנוע בפרט, בכל הקשור לעיסוק אקדמי בקהילה ההומו-לסבית. כיום לחמן עוסק בביקורת ספרות ובכתיבת פרוזה. ביוני 2005 זכה בפרס יקיר הקהילה ההומו-לסבית, הבי והטרנס על מפעל חיים.

History

Member for
11 years 2 days

מאמרים מאת

בל אמי / תיאטרון בית צבי

פורסם: 03/10/2014 - 11:25
עוזי וייל / חייו ומותו של השער האחורי

עוזי וייל / חייו ומותו של השער האחורי

פורסם: 06/05/2013 - 14:51
אני מניח שרבים מאתנו זוכרים את השער האחורי של עיתון העיר. אי אפשר הרי לשכוח. הוא שינה את ההתייחסות לצורת המחשבה שלנו ומתח את גבולות המותר והאסור בדרך ההתבטאות. לדרך ההתבדחות. הוא הרשה לעצמו להגיד את מה שחשבנו בלב ולא העזנו לומר בקול. הוא היה הסטנדאפ החצוף וחסר ההתחשבות בתקינות פוליטית- מחשבתית הכתוב והמופלא ביותר שנוצר כאן. השער האחורי פעל בין השנים 1989-2001. עוזי וייל ערך אותו וכתב בו שנים אחדות.

שמנה / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 01/03/2013 - 20:52
מחזה קודם של ניל לביוט הוצג כאן לפני כמה שנים בהבימה. "צורה לאהבה", מחזה על זוג. הוא גבר פשוט, היא אמנית ההולכת ומשנה את בן זוגה. מחליפה את בגדיו, משנה את תספורתו, שולחת אותו לניתוח פלסטי, והכל מתועד. בסופו של דבר מסתבר שהקשר מצדה היה "מעשה אמנות". היא תיעדה את השינויים והפכה אותם לעבודת האמנות שלה. הקשר ניתק כמובן בסוף העבודה. כבר אז היה משהו מעורר סוג של סימן שאלה מסביב ל"הומניות" של המחבר. האיש הוא בן התקופה המודרנית הפוסט-מודרנית שבה הכל הפך להיות מותר.
חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה

חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה

פורסם: 01/01/2013 - 14:39
חברים מוחלטים / ג'ון לה קארה. לפני יותר משלושים שנה התפרסם הספר "המרגל שחזר מן הכפור", לכאורה ספר ריגול אלא שהוא שינה את פני ספרות המתח והיה חווית קריאה מהממת למדי. ברור היה שהסופר יודע משהו אמיתי על הנעשה מאחורי הקלעים של עולם הריגול. הספר היה אנטי תזה לג'ימס בונד. לא גבר מצוחצח אלא איש אפרורי, לא גיבור גדול. הימים היו הרבה לפני נפילת חומת ברלין. הרע המוחלט היה מוכר והוא שכן מעבר לחומה במזרח ברלין. הספר היה סוג חדש של כתיבה על מלחמת מוחות.
 אנשים קשים / תיאטרון חיפה

אנשים קשים / תיאטרון חיפה

פורסם: 08/30/2012 - 16:53
יוסף בר יוסף הוא סוג של מחזאי חידה מסוימת בעיני. הוא מחזאי פורה למדי שכמה וכמה ממחזותיו הועלו על במות התיאטרון אצלנו. הוא זכה בפרסים וביניהם פרס ישראל. התיאטרונים אוהבים אותו. במאים ושחקנים אוהבים אותו ובאופן די מפתיע הקהל, גם אם איננו זוכר את שמו כמו שהיה מגיע לו. המחזה מתרחש בערב אחד, בעיר קטנה באנגליה. ומתחיל כשמאיר, המכנה עצמו סיימון, חזר מארץ ישראל. רחל, אחותו המזדקנת בת ה44 שרצתה ללמוד רפואה, ניהלה שני רומנים עם סטודנטים לרפואה שלמעשה פרנסה אותם והם עזבו אותה אחרי סיום הלימודים.
מלאכת החיים / חנוך לוין

מלאכת החיים / חנוך לוין בתיאטרון בית ליסין

פורסם: 08/28/2012 - 16:34
חנוך לוין הוא מקרה מאוד מעניין בתיאטרון הישראלי. הוא התחיל ככותב קברטים סאטיריים בשנת 1967 כמו "את אני והמלחמה הבאה" או "מלכת האמבטיה" בהם הצליח לעצבן להרגיז ולחולל הפגנות נגד. גם המבקרים יצאו נגד חריפותו. המחזה מלאכת החיים הועלה כמה פעמים. לראשונה בהבימה עם נסים עזיקרי ז"ל, ליא קניג, ושמעון לב ארי ז"ל (שנפטר בימים אלו). אחר כך הועלתה עם יוסי בנאי ותיקי דיין בית ליסין וכעת הוא חוזר למחזור נוסף. טוב עושים התיאטרונים המחזירים מחזות כאלה לבמה.
דרוויש אמריקאי / עיאד אחתר

דרוויש אמריקאי / עיאד אחתר

פורסם: 08/23/2012 - 10:09
עיאד אחתר הוא ממוצא פקיסטני החי באמריקה. הספר מתחיל בשנת 1990 כשחיאת עושה את האסור. במגרש פוטבול הוא אוכל לראשונה נקניקיה מבשר חזיר, האצטדיון אינו מתמוטט והשמים אינם נופלים. חיאת לומד באוניברסיטה קורס על תולדות האסלאם המועבר דווקא על ידי פרופסור אדלסטיין. חיאת כבר איננו ילד, את מלחמתו באמונה עזב מאחוריו. הוא אפילו מוכן כבר להתאהב בסטודנטית יהודיה, לבנה.
רחובות צ'רלסטון /  פט קונרוי

רחובות צ'רלסטון / פט קונרוי

פורסם: 08/21/2012 - 11:55
את ספריו הקודמים של פט קונרוי לא קראתי. אני מכיר רק את הסרט שנעשה לפי ספרו "נסיך הגאות והשפל". סרט שאני לא זוכר לטובה, מה שאיננו אומר כלום על יכולת הכתיבה שלו. הספר מתחיל ב16 ליוני 1969, כשנער שעדיין אין לנו שום מושג מיהו מתאר בשפה גבוהה, כמעט שירית, את יופייה של העיר צ'רלסטון. הפתיחה מכניעה אותך לצלול לעומק 600 עמודיו של ספר. 1969 השנה בה החלו להיאבק על שוויון חברתי באמריקה. ה16 ביוני הוא תאריך מוכר וחשוב בעולם הספרות.
שחור וכחול / איאן רנקין

שחור וכחול / איאן רנקין

פורסם: 08/14/2012 - 16:20
את ספרו הקודם של רנקין "חבלים וצלבים" שתורגם לעברית לא קראתי. כך שהמפגש עם מפקח ג'ון ריבוס הוא חדש עבורי. ריבוס איננו שונה מכמה חוקרי משטרה, גיבורי ספרות, שהם קצת עייפים מדי, שחוקים מהעבודה, שותים יותר מדי, בודדים אך נחושים בדעתם לפצח פרשיות. רוב ספרי המתח בנויים במתכונת שבה מתגלה גופה, החוקר נכנס לפעולה, נלחם את מלחמתו ומנצח. כאן הסיפור הרבה יותר מורכב. לוקח כמה וכמה עמודים כדי להיכנס לרוחו המיוחדת של הספר. מפקח בילוש ריבוס עובד בתחנת משטרה די נידחת באדינבורו.
השפעה / ג'יין אוסטין

השפעה / ג'יין אוסטן

פורסם: 08/12/2012 - 16:11
השפעה הוא הספר האחרון שכתבה ג'יין אוסטין. כמו בכל ספריה למרות נבוכות הלב הרומנטי הדמויות חצובות וברורות. שלמות. חיי המעמד הבינוני הגבוה, הסנובי, שמעניין אותה אף פעם אינו משעמם גם בקריאות חוזרות. בכל ספר היא מוצאת דרך לאפיין תכונות אופי וחיים שונים. גם כאן כל ברור ומסובך בו בזמן. הגיבורים נוגעים בנו וגורמים לנו לרצות שהטעויות ייפתרו, שימצאו כבר אחד את השניה.ג'יין אוסטין חייתה בתקופה מרתקת מאוד. באנגליה התחוללה המהפכה התעשייתית באירופה מלחמות נפוליון.
לקרוא את אורלי קסטל בלום

לקרוא את אורלי קסטל בלום

פורסם: 08/09/2012 - 12:36
הוצאת אחוזת בית החלה לפרסם בעריכת פרופסור אריאל הירשפלד. סדרת ספרים שעניינם ניתוח יצירתם של סופרים. ספרים מתקופות שונות על סופרים שונים כשכל ספר נכתב על ידי כותב אחר. הרעיון הוא להגיש לציבור הקוראים ניתוחים שגם אם יגעו ברמה אקדמית השפה תהייה נגישה יותר, כדי שקוראים יוכלו להעמיק את היכרותם עם הספרים והסופרים. את הספר על קסטל בלום כתב אורי ש. כהן. למה לקרוא את קסטל בלום שואל כהן בהקדמה. כי בספריה נמצאת כל הזמן תחושה של משהו בין אימה לאי הבנה. כאילו מעבר לפינה מסתתר רגע אושר של אהבה אין סופית.
חשוב על מספר / גון ורדון

חשוב על מספר / גון ורדון

פורסם: 08/09/2012 - 11:31
דייב גרני בלש מהולל ממשטרת ניו יורק פרש לגמלאות בגיל ארבעים ושבע. חי בבית כפרי אותו שיפץ עם אשתו. את ימיו הוא מבלה בעיבוד תמונות של רוצחים שתפס. הוא מנסה לגלות בהן את המאפיין. את התלישות במבט. את הנקודה הריקה באישון העין. סוג של אמנות חדישה.הוא ואשתו. מערכת יחסים לא ברורה. איזו איבה, ריחוק או שניהם. קייל בנו איננו גר בבית. סוף הקיץ. הוא צריך לזכור להתקשר אתו. היא עסוקה בגננות ובתחזוקת הבית. הוא יושב בחדר העבודה או בחצר המרוצפת וסופג קרני שמש אחרונות לעונה.
תמונה דבלינאית / אנריקה וילה-מטאס

תמונה דבלינאית / אנריקה וילה-מטאס

פורסם: 08/06/2012 - 15:46
מעניין שרק לפני איזה ימים קראתי את הספר עלילת הנישואים וכבר נפל לידי ספר של סופר ספרדי העוסק גם הוא ,בדרכו, בחיים דרך תיאוריה הספרותית. הספר תמונה דבלינאית מתחיל בחודש מאי. ברצלונה שטופת גשם שאינו פוסק כבר כמה ימים, ממש סוף העולם. הוא חזר זה עתה מכנס בליון שם היה אמור להרצות. בשדה התעופה לא ציפה לו איש, במלון שום הודעה. הוא הסתגר בחדרו ועסק בפיתוח תיאוריה כללית על הרומן. ספרות טובה היא בין טקסטואלית, שימוש במשלב לשוני גבוה, כמעט פיוטי.
כאוס רגוע - סאנדרו ורונזי

כאוס רגוע / סאנדרו ורונזי

פורסם: 07/31/2012 - 11:08
את "חייו האחרים" ספרו הראשון של סאנדרו ורונזי האיטלקי לא קראתי. את הסרט "אי של שקט" שנעשה לפי ספר זה לא ראיתי, כך שהכניסה לעולמו היא חדשה בשבילי. די מהר מסתבר שזה לא ספר שיכיל עלילה מרתקת. לפחות לא לאורך פרקי הפתיחה. הדבר הדרמטי ביותר קורה בפתיחת הספר ויוביל את גיבורו בהמשך הדברים. פייטרו, מנהל בכיר בחברת תקשורת וטלוויזיה גדולה ופופולארית מבלה יום חופש עם אחיו בחוף הים. שם הם חוזרים להשתובב כמו בימי ילדותם. גולשים על פני הגלים ונהנים מחוויית האינטימיות המשפחתית שלהם, עד שקולות מהומה מושכים את תשומת לבם. שני אנשים נסחפו לים והם טובעים.
עלילת הנישואים  ג'פרי יוג'נידיס

עלילת הנישואים / ג'פרי יוג'נידיס

פורסם: 07/30/2012 - 14:37
יש ספרים המגיעים אלי במקרה. לא ראיתי אותם בחנות, או שלא משכו תשומת לב ואז מישהי מידידי המליצה והשאילה לקריאה. לא שמעתי את שמו יוג'ינידס למרות שזה אינו ספרו הראשון המתורגם לעברית. לא ייקח זמן ונגלה שעלילת הנישואים הוא ספר ג'ין אוסטיני המתרחש בימינו. אישה המתאהבת בגבר הלא נכון לה ומזניחה את זה המתאים לה יותר. יש לי חיבה נתונה מראש לספרים הנסמכים בדרך זאת או אחרת על ספרים אחרים. ספר שמתחיל ברשימת ספרים על מדף של צעירה נראה לי כסוג של הבטחה בתקווה שתתממש.
חיים של אלמוני / אנדריי מאקין

חיים של אלמוני / אנדריי מאקין

פורסם: 07/22/2012 - 14:09
אנדריי מאקין, סופר רוסי החי בצרפת זכה כבר בכל הפרסים הנכבדים. גונקור מדיסיס, כשקוראים את הספר הזה אפשר להבין מדוע. הספר משתנה באחת. מסיפור אהבה צ'כובי אך מודרני בפריז הוא הופך להיות ספר מלחמה עקובה מדם בלנינגרד. תיאורי ייסורי מלחמה קשים מחליפים את ייסורי האהבה שאמנם לא הייתה ענוגה, אך בכל זאת, פגזים של ממש לא התעופפו מעליה. פריז נשארה פריז ולנינגרד נלחמה בגרמנים.
ריצ'ארד השלישי בקאמרי

ריצארד השלישי בקאמרי

פורסם: 07/15/2012 - 14:20
מכל מחזות המלכים ריצ'רד השלישי הוצג כאן כמה פעמים. מי שנמצא בגיל הנכון יכול לזכור את ריצ'רד השלישי המופלא של יוסף מילוא. בזמנו היו כאן כמה במאים מוכשרים והיה מילוא. ומילוא היה גאון. הוא גם ביים וגם שיחק את המחזה והדמות, והעמיד את אחת ההצגות המופלאות שידע כאן התיאטרון. אחר כך גילם שלמה בר שביט את ריצ'רד בהבימה ועודד תאומי בקאמרי.
ריצ'ארד השני בקאמרי

ריצ'ארד השני בקאמרי

פורסם: 07/12/2012 - 18:02
התיאטרון הישראלי התעלם ולא העלה את מחזות המלכים של שייקספיר. אני מניח שהמחשבה מאחורי ההתעלמות היא המחשבה שקהל ישראלי לא יתעניין בהיסטוריה הבריטית. שייקספיר כתב אמנם את מחזות המלכים כמחזות היסטוריים אך כמחזאי גדול ידע לאפיין את המלכים שלו כבני אדם. הוא התעניין בתככים, בפוליטיקה ובמלחמות. תיאטרון הקאמרי עושה כעת מבצע שמעטים כמוהו נעשו בארץ. הוא מעלה את המחזות ריצ'רד השני וריצ'רד השלישי אחד אחרי השני.
ויקטור ומאשה / אלונה קמחי

ויקטור ומאשה / אלונה קמחי

פורסם: 07/11/2012 - 16:29
שהתחלתי לקרוא את ספרה של אלונה קמחי והבנתי שהיא מפגישה אותנו עם קבוצת מהגרים שאלתי את עצמי מה לא בסדר אתי. למה מהגרים כמו בספר "העולם החופשי" של בזמוזגיז. על מהגרים רוסיים השואפים להגיע לאמריקה, או כמו ספריו של אלכסנדר המון וגולים בספר "ספרד" של מולינה על גולים באופן כללי עניינו אותי. חלק מאתנו זוכר את מהגרי השואה. המעברות ומחנות העולים שהיו הפרדה מהישוב עד להתערותם והפיכתם לחלק מאתנו.
עד לא ידע הקאמרי

עד לא ידע / הקאמרי

פורסם: 07/08/2012 - 15:30
המחזה כמו שהוא היה יכול להיות פרק משכנע למדי באיזו סדרת משטרה בטלוויזיה, אלא שמשיח ניסה להעלות את הרף ולתת לה גם משמעות " פילוסופית" ולשאול לא רק מי עשה מה למי אלא מה מניע חוקרים בחקירה ומהי משמעותה של אמת. ההצגה מתנהלת סביב חקירתו של מומחה לראות שיניים של ילדים, שילדה אחת איבדה את הכרתה בטיפול אצלו והובאה לבית חולים.
פריזאים - היסטוריה הרפתקנית של פריז / גרהם רוב

פריזאים - היסטוריה הרפתקנית של פריז / גרהם רוב

פורסם: 07/05/2012 - 12:58
אינני יודע אם אלו היו האנגלים שאמרו שפריס היא עיר נפלאה רק חבל שיש בה צרפתים. אמירה שנולדה לפני עידנים כשהצרפתים אכן היו גאוותניים ומתנשאים, לא דיברו אנגלית, גם אם ידעו את השפה, ושנאו את התיירים, למרות שהתפרנסה ממנה והם הוציאו את שמעה בעולם. כעת יצא לאור "הפריזאים." סופר אנגלי המקיף את פריס מצדדיה השונים היסטוריה של האנשים החשובים והפחות מוכרים, נדמה לי שאין עןד עיר שהייה טוריה שלה רצופה בכל כך הרבה דמויות מוכרות ומסקרנות.
ריגולטו / ורדי באופרה הישראלית

ריגולטו / ורדי באופרה הישראלית

פורסם: 07/01/2012 - 17:06
אופרה היא קונוונציה אמנותית שקהל השוחרים למד לקבל. העלילות לרוב סתמיות אם לא מטופשות עם חורים בעלילה. מעמדים לא הגיוניים. אנו מכירים את האופרה עידנים ואיננו הולכים לגלות סיפור מחדש. אך כשקומפוזיטור מצליח לצקת רגש אמיתי והזמרים לבצע את תפקידם היטב, הרי שמובטחת חוויה גדולה. דניאל קלגרי מנצח המופיע אצלנו לראשונה שלט בתזמורת היטב והוליך אותה ביד בוטחת משיא לשיא. את האופרה ביים דייויד פאונטני. היו לו רעיונות יפים.
מלאכים באמריקה חלק א / קבוצת תהל

מלאכים באמריקה / קבוצת תהל - ביקור חוזר

פורסם: 06/28/2012 - 14:57
לפני כעשרה ימים כתבתי על ההצגה "מלאכים באמריקה" שמעלה קבוצת תהל. הסתובבתי כמה ימים עם תחושה שעשיתי להם עוול מסוים. רצתי לראות את ההצגה הראשונה שהוצגה מול קהל, זו תמיד טעות למי שכותב על תיאטרון. לא לחינם התיאטרונים הרפרטוארים מעלים הצגות בכורה רשמיות שבועיים שלושה אחרי שההצגה כבר מוצגת, ולבמאי ניתנת הזדמנות לתקן מקומות בעייתיים לפי העבודה על הבמה.
יום הסליחה/  גייל ג´ונס

יום הסליחה / גייל גונס

פורסם: 06/19/2012 - 15:07
כבר אחרי השורות הראשונות מתגלה שמעל המסופר מרחף דוק של עצב מלנכולי, והכתיבה עצמה נרגשת. חשבתי שזה סוג של כתיבה נשית. ככל שנכנסים יותר לתוך הספר העצב הופך למועקה. הסיפור מתרחש באוסטרליה של שנות השלושים. אנחנו מכירים את אירופה של אותן שנים, את אמריקה. מה אנחנו יודעים על אוסטרליה של אותם ימים. ארץ בשפל כלכלי, חרדה מקומוניסטים. אריסטוקרטיה לבנה מתנוונת ואבוריג'ינים חסרי כל.
חורף  קיץ מאת שי פניגר. הוצאת מטר. 360 עמ'

חורף קיץ / שי פניגר

פורסם: 06/17/2012 - 14:29
לא מעט סיפורים שהגיבורים בהם צעירים מתמודדים עם יתמותם. בדרך כלל מישהו מספר עליהם. קול חיצוני, של הסופר, של מכר. בספר הזה הקול המספר הוא של אורי, אורי במלרע, אור שלי, לא אורי. בסיפור, כבר מהמשפטים הראשונים שלו, הוא מספר על חזרתו לבית ספר אחר שבעה על אמו. הוא מתנהג במוזרות, כדרכו האישית, קיפוד ובועט בסביבה, כאילו יש רק דרך אחת מקובלת ליתום להתנהג אחרי מות אמו. כאילו כלום לא קרה. או להיות מסכן מעורר רחמים, כאילו אין לו עוד דברים קבורים בתוכו ההופכים אותו לשונה בעל התנהגות שונה.
 ים סרגסו הרחב / ג'ין ריס

ים סרגסו הרחב / ג'ין ריס

פורסם: 06/12/2012 - 15:16
אני זוכר את הוצאתו לאור הראשונה של הספר הזה. ספר במתכונת כיס קטנה, עטיפה צהובה כתומה. אינני זוכר כבר אם הייתה ציפור עם נוצות צבעוניות או סתם נוצות כעיטור לעטיפה. כבר בקריאה הראשונה התפעלתי מאוד. מהשפה, מיכולת תיאור הצבע והמרקמים, והסיפור. כמובן הסיפור. ג'ין ריס עשתה מעשה ספרותי יוצא דופן. היא אמצה לה דמות ספרותית מהספר ג'יין אייר, ספר מאוד פופולארי. היא השתמשה בדמות משנית, חידתית ונתנה לה ביוגרפיה משלה. שינתה שמות ונתנה לה משפחה יוצאת דופן.
ברייטון רוק / גראהם גרין

ברייטון רוק / גראהם גרין

פורסם: 06/06/2012 - 15:39
אינני ידע אם בשנים החשובות שלו גראהם גרין היה סופר נקרא דיו בארץ. דומני שרק "מסעותיי עם דודתי" הקל והמבדר יותר הצליח לגעת בציבור הרחב. באנגליה ואחר כך בעולם הוא נחשב לסופר חשוב. המעניין בכתיבתו היא העובדה שלמרות עומקי מחשבה שהגיע אליהם ברוב ספריו, הוא הצליח להיות פופולארי כי הספרים נשענו בדרכם על סוגת ספרי מתח.
מלאכים באמריקה חלק א /  תהל

מלאכים באמריקה חלק א / תהל

פורסם: 06/04/2012 - 16:13
טוני קושניר כתב את אחד החשובים ממחזור המחזות של אמצע המאה שעברה. המחזה "מלאכים באמריקה". מחזה המערב בתוכו ריאליזם, פוליטיקה דת ופנטזיה. ההצגה נשענת על כוחו של המחזה. למרות הפיזור בין הסצנות הפנטסטיות והמוקדמות מדי לכאורה לבין הסצנות הדרמטיות הריאליות אולי מורידה מההתפעלות הכללית ומפזרת מעט את לכידות הדרמה אך אין ספק שזו הפקה מצוינת של מחזה שראוי מאוד להכיר אותו. עוד הוכחה שתהל היא היום קבוצת התיאטרון המרתקת ביותר בשטח.
בית ספר לנשים בקאמרי

בית ספר לנשים בקאמרי

פורסם: 05/31/2012 - 13:22
מולייר כתב קומדיה המגחיכה את הגברים ומפעילה נשים במלוא כוחן. אך אפשר לספר את הסיפור קצת אחרת לרגע. מעשה בגבר שקנה ילדה בת חמש מאמה, סגר אותה במנזר כדי שתלמד מהנזירות ולמעשה לא תלמד כלום, ותישאר בורה. עד שיגיע הרגע בו האשמאי יהיה מוכן לוותר על חיי הוללות שלו להתחתן איתה ולסגור אותה בביתו שלא תראה גבר אחר. יכול להזכיר גברים שכלאו ילדות במרתפים בימינו.
עבר שחור עתיד ורוד / קובי ניב

עבר שחור עתיד ורוד / קובי ניב

פורסם: 05/30/2012 - 12:36
תמיד תמהתי איך בארץ שיש בה קהל רב לסרטי איכות אין כמעט ספרים העוסקים בקולנוע. ברוב הארצות יוצאים לאור ספרים המנתחים את עבודתם של במאים חשובים או ספרים המוקדשים לסרט אחד. אצלנו מתפרסמים כעשרים ספרים ביום, ספרים על קולנוע כמעט ואין. לא ספרים ולא כתב עת רציני. צופה הרוצה להבין קולנוע לעומק צריך לקרוא על קולנוע דבר שאינו פחות חשוב מלראות סרטים. ראינו את הסרט, אנו מבינים את העלילה, רואים דמויות, משחק, לעתים הטכניקה מתפרצת. ולעתים דנים גם במשמעות.
אהבה ומכשולים / אלכסנדר המון

אהבה ומכשולים / אלכסנדר המון

פורסם: 05/28/2012 - 12:45
את שלושת ספריו הקודמים של המון אהבתי מאוד מאוד. "איש משום מקום" ו "פרויקט לזרוס", היו נפלאים בעיני לכן שמחתי שיצא לאור ספר חדש שלו. הפעם ספר סיפורים קצרים. אני אוהב סיפורים אבל בדרך כלל לא כותב עליהם כי לרוב אינני מוצא מכנה משותף ברור ולכתוב על סיפור אחד מכמה לא נראה לי הוגן. אלא שכאן ישנם תשעה סיפורים המסופרים כולם באותו קול, על ידי אותו גיבור, ולפחות לפי השניים הראשונים אפשר לראות בהם סיפורים ביוגראפיים ואם לא החוט המקשר הופך אותם לביוגרפיה של גיבור אחד.
הסיפור של יוסי

יוסי בלי ג'אגר אבל עם תום

פורסם: 05/20/2012 - 13:41
זוכרים את סופו של הסרט יוסי וג'אגר? בוודאי. ג'אגר מת ויוסי נשאר לבד כאשר חלק מהקהל הזיל דמעה וליבו נצבט, לראשונה על גיבור הומוסקסואלי. ניתן לשער משמו של הסרט הזה שהוא המשך לסרט הקודם. בעלילת המשך, עשר שנים אחרי, יוסי הוא כבר רופא, לא סתם רופא אלא קרדיולוג. כמה סמלי, לפי פניו העגומות ניתן להבין שאת לבו השבור הוא לא מצליח לרפא. עשר שנים והוא עדיין נושא בתוכו את האבל ואת האהבה. וכולו אכול געגועים המונעים ממנו חיים. אירוע פתאומי דוחף אותו לצאת לחופשה בה יפגוש צעיר, וניצוץ חדש יידלק בו ויפיח בו תקווה.
חירות / גונתן פראנזן

חירות / ג'ונתן פראנזן

פורסם: 05/16/2012 - 13:53
אחרי ספרו הראשון של פראנזן, " התיקונים", היה ברור שיש לחכות לספרו הבא. אין ספק שזהו קולו של סופר חדש שיש לו מה להגיד והוא יודע איך להגיד את מה שיש לו. הפחד שלי היה מפני תסמונת הספר השני, ספר פחות טוב, שפראנזן לא יוכל להפתיע או לחדש. מהר מאוד מתגלה שספרו החדש לא פחות מפתיע מקודמו. שהוא מסקרן ויש בו הבטחה כבר מן הדפים הראשונים.
צחוק אברהם - מאת יצחק בנימיני

צחוק אברהם / יצחק בנימיני

פורסם: 05/14/2012 - 10:01
בנימיני הוא מנהל הוצאת " רסלינג" ומרצה באוניברסיטאות על פסיכואנליזה ונצרות מוקדמת ויהדות. בעבר התייחסתי לשני ספרים שכתב " השיח של לאקאן "ו-" פאולוס והולדת וקהילת הבנים" –ספרים על החולשים על התחומים בהם הוא עוסק: פסיכולוגיה לקאניאנית והמפגש היהודי נוצרי. כעת יצא לאור ספרו החדש העוסק בפירוש חלופי חדש לספר בראשית. לא עוד פרשנות רבנית חרדית כמובן.
העולם החופשי מאת דייויד בזמוזגיס

העולם החופשי / דייויד בזמוזגיס

פורסם: 05/01/2012 - 16:26
מה אנחנו יודעים באמת על המניעים הפנימיים של גל העלייה מרוסיה. את אלו שהיו מתנגדי משטר ציוניים והגיעו לישראל אנחנו מכירים. מה עם אלו שרק רצו לעזוב את רוסיה בסוף שנות השבעים?חלקם לא יהודים אבל הרבה מהם כן. אלו שהחליטו לעלות לארץ חיכו בווינה ומשם הגיעו לכאן, אלו שרצו אמריקה או כל ארץ מערבית מלבד ישראל הועברו לרומא שם היו צריכים לחכות לאשרות כניסה. על הקבוצה הזו כותב בזמוזגיס את הרומן היפה שלו.
בית ברנרדה אלבה / האקדמיה למשחק

בית ברנרדה אלבה / האקדמיה למשחק

פורסם: 04/25/2012 - 14:26
בית ברנרדה אלבה עוסק באלמנה בברנרדה, אישה שתלטנית, שנותרה עם חמש בנות. היא גוזרת עליהן תקופת אבל בת שמונה שנים ואוסרת עליהן לצאת מהבית. והכול כדי שהשכנים לא ידעו מה קורה בבית פנימה. לברנרדה גם אם זקנה, מטורפת, אותה היא כולאת באורווה. הסבתא אולי מטורפת, איך היא זו שגם תנבא את מותן של הצעירות בתולות גם תרצה חתן צעיר וגם ילד, כל מה שהאחרות רוצות אך נמנעות מלדבר על כך ומה שהיא השיגה בכל זאת והן לא תשגנה יותר אף פעם. לה היה גבר והיא הולידה.
צבא האלים / אילון לסטר, שי טובלי

צבא האלים / שי טובלי, אילון לסטר

פורסם: 04/22/2012 - 15:15
גדוד האלים, המוכר גם בשמו הגדוד הקדוש הוא אחד הניסיונות המרתקים ביותר בהיסטוריה הצבאית. גדוד שהוקם בתבאי העתיקה והורכב כולו מבני זוג, גברים שאהבו אחד את השני. מאה וחמישים זוגות. הרעיון שהסתתר מאחורי הגדוד היה שזוג אוהבים יגן אחד על השני, ויותר מזה הם ילחמו טוב יותר מחיילים אחרים כדי לא להראות פחדנים בעיני בני זוגם. את הספר כתבו במשותף אילון לסטר ושי טובלי, זוג בחיי היום יום שלהם
אולימפיה דוקאקיס

רוז / אולימפיה דוקאקיס בתיאטרון הקאמרי

פורסם: 04/17/2012 - 14:55
את מחזה היחיד של מרטין שרמן בביצועה של אולימפיה דוקאקיס אפשר לספר לפחות בשתי צורות. האחת קצרה שתעצבן רבים. רוז היהודייה בת השמונים יושבת שבעה על ילדה ערביה שנורתה בשטחים על ידי נכדה של רוז. הסיפור האחר הרבה יותר מורכב. מרטין שרמן כתב מחזה על זקנה המגלמת בתוכה את שמונים שנות ההיסטוריה היהודית במאה העשרים. במשך שעה וחצי הוא עובר על כל הנקודות החשובות.
נוסטלגיה של דרקונים / דימוסתנס קורטוביק

נוסטלגיה של דרקונים / דימוסתנס קורטוביק

פורסם: 04/15/2012 - 12:21
קורטוביק הוא סופר יווני. כסטודנט לביולוגיה כתב את עבודת הדוקטורט של על האבולוציה של המיניות האנושית. ביוון הוא מוכר כמתרגם ספרותי משמונה שפות. זהו הרמן השלישי שכתב. מה אפשר להגיד על ספר שכולו הרפתקאות, מרדפים ובריחות, כשבכל פרק, לפחות בתחילת הספר נוספת עוד דמות, לפעמים ארגון לפעמים כת שכולם רודפים ומנסים להניח יד על חפץ? הסיפור מתחיל בתא רכבת לשטוטגרט כשמפקחת משנה אנדרומכי קוטרומבה והעציר שלה פרופסור דרקאס שאלה שתבהיר לנו מה העניין המרכזי בספר: "תגיד לי אחת ולתמיד, פרופסור, למה המומיה הזאת כל כך חשובה?"
מאדאם בטרפליי באופרה הישראלית

מאדאם בטרפליי באופרה הישראלית

פורסם: 04/11/2012 - 14:11
האופרה מתחילה כשהמסך האחורי מואר באור אדום לוהט. כשבטרפליי מגיעה עם נערות הליווי שלה הן לבושות סגול ובשני הצבעים הללו נוצר יופי רב. ואם דמיינו גיישה יפנית עם פאה גבוהה וקימונו מפואר, הרי שבטרפליי שלנו הולכת בשיער שחור ארוך ומפוזר.
בטהובן לודוויד ואן

שלושים ושלוש וריאציות - תיאטרון בית ליסין

פורסם: 04/09/2012 - 15:39
האם זה הוגן לכתוב ביקורת על מחזה שראיתי רק חצי ממנו? אולי לא, אבל לא אתיימר להביע דעה על כולו אלא רק על מה שראיתי. המחזה עוסק בשאלה איזה עניין מצא בטהובן לכתוב שלושים ושלוש וריאציות על נושא של ואלס סתמי. עניין שהפך כמעט אובססיה. את השאלה מנסה לפתור קתרין ברנדט, מוסיקולוגית אמריקאית חולת a.l.s ניוון שרירים בשלב התחלתי, הנוסעת לארכיון בטהובן בבון כדי לחקור בכתבי היד המקוריים.
בית קיץ עם בריכת שחיה / הרמן קוך

בית קיץ עם בריכת שחיה / הרמן קוך

פורסם: 04/08/2012 - 10:56
המספר כאן הוא ד"ר מארק שלוסר. רופא משפחה המוכר כרופא טוב אך דרך סיפורו מציירת אותו קצת אחרת. אולי הוא רופא טוב אך אישיות מפוקפקת. קוך יודע לספר סיפור הנע על כמה צירים. האנשים ומה שקורה ביניהם. בניית הסיפור כך שלומדים שכל אחד מפרש דברים אחרת. שאלות הטוב והרע המשנים את ההתייחסות לגיבורים, ומעבר לטוב והרע שאלות מוסריות. מה מותר ומה אסור לעשות. הטוב והרע הם יחסיים ולא משלמים בפני עצמם.
הומר ולנגלי / א.ל. דוקטורוב

הומר ולנגלי / א.ל. דוקטורוב

פורסם: 04/05/2012 - 14:01
ספרו החדש של א.ל. דוקטורוב,"הומר ולנגלי", משקף פרק בהיסטוריה של איזו אמריקה חצי דמיונית. אמריקה המשתקפת מזיכרונות. מקולנוע. שוב אמריקה של שנות העשרים והפעם מנקודת ראות אחרת. את הסיפור מגולל הומר. צעיר שהתעוור בילדותו. הוא חי עם אחיו, לנגלי - שני צעירים הגרים יחד בבית גדול בשדרה החמישית בניו יורק. הסיפור המתחיל בשנות העשרים ומסופר על ידי עיוור החווה את עולמו דרך חושיו, ואשר צריך להסתמך על אחיו לנגלי כדי שישלים לו את דברים.
מדונה על הירח / רולף באוארדיק

מדונה על הירח / רולף באוארדיק

פורסם: 04/03/2012 - 15:52
כבר אחרי כמה עמודים הייתה לי הרגשה שאני מכיר את הספר הזה. לא שקראתי אותו קודם אלא הכרות מסוג אחר, עד שהבנתי שאני קורא ספר שהיה יכול להיות בקלות בסיס לסרט של אמיר קוסטריצה. באווירה, בדמויות ובמקומות ההתרחשות. כפר קטן בטרנסמונטניה ארץ דמיונית אך לפי כל הסימנים זו רומניה. הדמויות הן כפריים תמימים וצוענים. ועוד כמה עמודים ואין לי ברירה אלא לחבב מאוד את הספר הזה.
אחיות לרצח / רייצ'ל  אדוארדס וקית' רידר

אחיות לרצח / רייצ'ל אדוארדס וקית' רידר

פורסם: 04/01/2012 - 14:44
פרשת האחיות פאפן בראי ביקורת התרבות. מקרי רצח מלבים את דמיוננו ומעסיקים אותנו כל זמן שהתקשורת מעסיקה אותנו בהם. ראו את מקרה רוז פיזם הקטנה שהוטבעה בירקון. לצרפתים יש מקרה כזה. רצח שאיננו מפסיק להעסיק אותם מאז שנת 1933. באותה שנה רצחו שתי אחיות שעבדו כמשרתות את מעבידתן ובתה.
בושה סרט של סטיב מקווין

בושה של סטיב מקווין

פורסם: 03/28/2012 - 13:05
בסרטו החדש בושה סטיב מקווין עושה סרט שהוא על סף הניסיוני. כמעט שאין בסרט עלילה. ישנו גיבור מכור למין וסביב זה נסב כל הסרט.ישנה האסתטיקה. הסרט מתרחש בניו יורק. ניו יורק שכמוה לא ראינו. בלי הזוהר בלי נצנוצי ניאון וצבעוניות בוהקת בלי המוני אדם ברחוב. וישנם שני שחקנים. מייקל פסבנדר וקארי מוליגן.
בלשי פרא  / רוברטו בולוניו

בלשי פרא / רוברטו בולוניו

פורסם: 03/25/2012 - 14:44
בולניו נולד בסנטיאגו, בירת צ'ילה, ב-1968 עקר עם משפחתו למקסיקו עזב את הלימודים והחל לעבוד כעיתונאי ולהיות פעיל בארגוני שמאל. בולניו שוטט בעולם, עד שלבסוף השתקע בספרד. במשך רוב חייו בולניו כתב שירה, ורק בשנות הארבעים לחייו עבר לכתיבת פרוזה. בולניו מת בברצלונה בגיל חמישים בשל בעיות בכבד בזמן שהמתין להשתלת כבד חדש.
מישל וולבק / המפה והטריטוריה

מישל וולבק / המפה והטריטוריה

פורסם: 03/20/2012 - 12:46
וולבק הוא סופר שיחס הקוראים אליו הוא המורכב ביותר. אף אחד כמעט לא יכול להגיד "אני אוהב" אותו. נסתפק בהגדרה מעריך. ברור אם כך שאלו שמעריכים אותו קוראים כל ספר שלו. אין כל כך הרבה בינתיים. אך מה עם אלו הצעירים שאינם סובלים אותו? מישל וולבק / המפה והטריטוריה. הוצאת בבל ומשכל.

עונת 2012 - 13 באופרה

פורסם: 03/18/2012 - 21:10
האופרה הישראלית מציעה בעונת 2012/2013 תוכניות עשירות בתחומי פעילותה השונים: אופרה, מחול, סדרות מוסיקה על כל גווניה ומופעים לכל המשפחה.

עונת האופרה 2012-13

פורסם: 03/18/2012 - 18:41
האופרה הישראלית מציעה בעונת 2012/2013 תוכניות עשירות בתחומי פעילותה השונים: אופרה, מחול, סדרות מוסיקה על כל גווניה ומופעים לכל המשפחה.
לוציה דה למרמור באופרה הישראלית

לוצ'יה דה למרמור באופרה הישראלית

פורסם: 03/13/2012 - 18:58
יש אופרות שהולכים לשמוע בהן בעיקר את הטנור או הבס ויש כאלה שתפקיד האישה הוא המושך את הקהל. לוצ'יה מושכת כמובן בשל תפקידה של לוצ'יה ובעיקר סצנת השיגעון שלה. נכון שיש לה אריה יפה כשהיא מופיעה לראשונה ועוד כמה מעמדים יפים אך כולם דרוכים ומחכים לביצוע של אריית השיגעון.
בית הפגישות מאת מרטין איימיס

בית הפגישות / מרטין איימיס

פורסם: 03/13/2012 - 01:15
כבר מהדפים הראשונים מתגלה כתיבה מורכבת ומסעירה. תערובת של קור, הקור של המקום בו מדובר – מרחבי הקוטב של מחנות העבודה, הגולאגים הרוסיים. כתיבה מלאת ידע, אינטלקטואליות ופואטיקה. מרטין איימיס מכיר לעומק ספרים וסופרים ומרבה להשתמש בהם כדימויים, דבר ההופך את הכתיבה לידענית ואת הקריאה למעניינת ביותר.
אלנה יודעת / קלאודיה פיניירו

אלנה יודעת / קלאודיה פיניירו

פורסם: 03/11/2012 - 12:23
קלאודיה פינייר, סופרת ארנטינית שספרה הקודם - האלמנות של יום חמישי - תורגם לעברית לפני כמה שנים. כבר מהשורות הראשונות אפשר לחוש בכתיבה המיוחדת ובעובדה שזה איננו עומד להיות ספר פשוט או קל. הספר מתחיל במאמץ שצריכה אלנה, זקנה חולת פרקינסון, להניע את רגליה כדי לרדת מהמיטה.
האלה הלבנה - דקדוק היסטורי של מיתוס פיוטי

האלה הלבנה - דקדוק היסטורי של מיתוס פיוטי

פורסם: 03/07/2012 - 15:29
את המיתוס גרייבס מתחיל לחקור דרך השפה הוולשית העתיקה בת המאה האחת עשרה. קיימות שתי לשונות, הוא אומר, לשון האינטואיציה העתיקה של השירה והאחרת לשון הפרוזה השכלית. המיתוס והדת לבושות בלשון השירה, המדע הפילוסופיה והמוסר בפרוזה. כל השירה העתיקה והמיתוסים לדעתו מופנים אל האלה הלבנה.

אפריל שבור / איסמעיל קאדרה

פורסם: 03/06/2012 - 01:27
קאדרה הוא סופר אלבני שכמה מספריו תורגמו כבר בעבר לעברית, בעולם הוא מוכר היטב, הזכה בפרס בוקר וכן בכמה פרסי כבוד והוא מועמד קבוע כמעט לפרס נובל. זה ספר שקשה להניח מהיד. מעניין מאוד כמעט בלי עלילה של ממש. אולי לא למחפשי סיפורים, אלא לקוראי ספרות. שקספיר היה יכול להשתמש בעלילה הזו שבה חולצתו של נרצח שכתמי הדם שלה הולכים ומצהיבים שולחת צעיר נוסח המלט לבצע רצח שלא רצה לבצע. הספר שמקפל בתוכו דברים כה רבים, ובצורה כה מרגשת.
המלשינים - חואן גבריאל ואסקס

המלשינים / חואן גבריאל ואסקס

פורסם: 02/27/2012 - 13:38
חואן ואסקס הוא סופר קולומביאני החי בברצלונה. המלשינים הוא ספרו השני, הראשון לא תורגם. הספר מתרחש בקולומביה. מה אנחנו יודעים על קולומביה? מהפכות וסוחרי סמים. למה אפשר לצפות מסופר קולומביאני? כבר מהעמודים הראשונים מסתבר שהספר מעניין מאוד ומושך את הקורא לשקוע בתוכו. הסיפור המרכזי מתרחש בבוגוטה בשנות מלחמת העולם השנייה. הוא עוסק בסוגיה של כיצד הגיעה המלחמה הזו לקולומביה ואיך היא השפיעה על החיים שם.

היברו פבלישינג קומפני / מתן חרמוני

פורסם: 02/16/2012 - 00:00
ספרו של מתן חרמוני יצא לאור כבר לפני כמה חודשים ורק כעת הגעתי לקרוא אותו. כבר בעמודים הראשונים משהו משך את לבי. לקח לי עוד קצת זמן להבין שאני קורא ספר בשפה יוצאת דופן. שחזור של שפת האידיש במטבעות לשונה ואפיון הדמויות דרך אותה אידיש בעברית. זו איננה אותה האידיש בעברית של עגנון. כאן השפה עממית חיה ועשירה.חרמוני מצליח להלך לו בין השפה, הוא מתקרב לשפה הפשוטה של השונד אך לא נופל לתוכה, של צליל השפה המדוברת אצל היהודים, אידיש שמילים אנגליות כבר חודרות לתוכה.
רומיאו ויוליה

רומאו ויוליה \ כי בנו בחרת - שתי הצגות

פורסם: 02/13/2012 - 00:00
שתי הצגות שראיתי שנה שעברה .על רומאו ויוליה קשה למצוא להגיד משהו חדש. כולם מכירים את המחזה. מי שלא ראה אחת מן ההפקות על הבמה יכול היה לראות את אחד הסרטים שנעשו. ונעשו לא מעט. אפילו במצרים נעשה ב 1942 סרט בכיכובה של "ליילה מוראד" הזמרת שחקנית המצליחה. בהבימה עלה מחזה חדש של יוכי ברנדס" כי בנו בחרת" כפי שסיפרה בתום ההצגה (ולמעשה כתוב גם בתכניה) אורי וידיסלבסקי כתב מוסיקה יהודית ופנה אליה שתכתוב מחזה. לא מחזמר אלא מחזה יהודי בו אפשר יהיה לשלב את המוסיקה שלו. המוסיקה אכן מאוד יפה, אם כי הייתי ממוריד שניים שלושה שירים כדי לזרז מעט את קצב ההצגה.

אחרון ימיה - בית ליסין

פורסם: 02/10/2012 - 00:00
המחזה "אחרון ימיה" הוצג כבר בשנות ה-90 בתיאטרון באר שבע עם אורנה פורת בתפקיד הראשי. טוב להעלות מחזות מהעבר וטוב שיש במחזה כזה תפקיד לשחקנית מבוגרת. המחזה עוסק בפרופסור מריאנה גרוס – אלדר ( מרים זוהר) המזמנת לביתה אנשים הקשורים לחייה. את פרופסור אהוביה פישר ( אילן דר) את בתה הבכורה עמליה אלדר – פישר (הדס קלדרון)יחד עם בעלה ד"ר מוני פישר (שמעון ממרן) ובתה הצעירה אמי אלדר (ענבר גל. המפגש המתרחש במושבה בנימינה. המשתתפים במפגש מגיעים לאיטם. הרעיון החביב שהם מגיעים ברכבות שונות העוצרות בתחנה כל עשרים דקות מאפשרת לבמאי ליצור מרחב זמן משלו.
מפתח לאבא - מי היה ולמה התאבד / ג'ואן ויקרשם

מפתח לאבא - מי היה ולמה התאבד / ג'ואן ויקרשם

פורסם: 06/12/2011 - 18:30
התאבדות תמיד מעמידה אותנו בפני סימן השאלה הגדול למה? ישנם כמובן כמה תשובות שאנו מכירים. מתאבדים אלו המדוכאים עם המחשבות האבדניות. חלקם מנסה וגם מצליח להתאבד. אלו שחלו במחלה ממאירה ורצו להימנע מסבל. אנו מנידים ראש, אך יכולים להבין. הסתבכות כלכלית יכולה להביא להתאבדות, ואז אנחנו מצקצקים ואומרים, חבל, אולי היה מסתדר.

יולנדה / משה סקאל

פורסם: 02/21/2011 - 02:00
יולנדה / משה סקאל. הוצאת כתר. לרכישת הספר בהוצאה

המתנדב / תיאטרון הספרייה רמת גן

פורסם: 02/14/2011 - 02:00
אני חייב להודות שמאוד לא התחשק לי ללכת לראות את ההצגה "המתנדב". מחזה העוסק בחולה איידס ומתנדב המלווה אותו בדרכו האחרונה.הרגשתי ששילמתי כבר מזמן את חובי למחלה הארורה הזו.

בלעדיה / אנטוניו מוניוס מולינה

פורסם: 02/07/2011 - 02:00
בלעדיה / אנטוניו מוניוס מולינה. הוצאת כתר.
צ'חלה וחזקל / אלמוג בהר, הוצאת כתר

צחלה וחזקל / אלמוג בהר

פורסם: 01/30/2011 - 02:00
אלמוג בהר מפורסם עד היום בעיקר על שיריו. אני בוש להודות מחדש ששירה איננה חלק מעולם הקריאה שלי יותר, כך שאינני יכול להעיד עליו בכיוון הזה. בשנת 2005 זכה סיפורו " אנא מן אל יהוד" במקום ראשון בתחרות הסיפור הקצר של עיתון " הארץ. למיטב ידיעתי זהו ספר הפרוזה הראשון של בהר.

הוכחה/ תיאטרון הספרייה רמת גן

פורסם: 01/30/2011 - 02:00
הוכחה היה יכול ליפול בקלות למלכודת המחזות על משבר בתוך משפחה מעורערת. כאן שתי אחיות. האחת רוצה למכור את בית אביהן שנפטר והשנייה רוצה להישאר בו.

המסיבה של אביגיל / תיאטרון הספרייה רמת גן

פורסם: 01/21/2011 - 02:00
את מייק לי אנחנו מכירים כבמאי קלנוע מצוין. סרטיו עסקו תמיד בשאלות אנושיות חברתיות. בין אם בסרטו הראשון שזכה להצלחה," עירום" שקיבל פרס לתסריט הטוב ביותר ולשחקן הטוב ביותר.

אריסטוקרטים בקאמרי

פורסם: 01/11/2011 - 02:00
במחזה החדש שלה עדנה מזי"א חברה שני קצוות ביצירתה. האחד נושא שהיא מתעסקת בו רבות, מחזה על משפחה במשבר. משפחה העיוורת למתרחש בתוכה, כשהמניע כאן הוא בן משפחה הומוסקסואלי. מסוג המחזות שנסים אלוני היה מכנה "מחזה לטעמן של עובדות סוציאליות". אין קשר בין הגיבור ההומוסקסואלי של גוטמן לבין זה החדש של מזי"א. כאן ההומוסקסואל איננו סובל מעצמו ומחייו
פרויד - ביוגרפיה / פול פריס

פרויד - ביוגרפיה / פול פריס

פורסם: 12/24/2010 - 02:00
פרויד הפך את הבנתנו האנושית. אין אדם שלא מושפע מהמהפכה שגרם לה. לכולם נדמה שהם מכירים ומבינים את פרויד. אלפי ספרים, מחזות, סרטים, שנכתבו אחרי שהתחיל לפרסם את משנתו שינו לחלוטין את דרך הכתיבה. לא היו יותר יצירות שלגיבוריהן לא היה מניע פסיכולוגי. כולם יודעים שאם האומרת לבנה איזה משפט בתחילת היצירה יגרום לו לנזק נפשי בהמשך חייו. גם אם הפסיכולוגיה שינתה את פניה, גם אם קמו מתנגדים והולידו תיאוריות חדשות, כולן מקבלות חלק או מתעמתות אם פרויד.

מטעם 24

פורסם: 12/15/2010 - 02:00
מטעם 24. לרכישה בהוצאה.

מוריס שימל / תיאטרון הבימה

פורסם: 12/09/2010 - 02:00
תיאטרון הבימה בשיתוף עם תיאטרון חיפה מעלים את מוריס שימל, מחזה נוסף מן העיזבון של חנוך לוין.

מכולת הקאמרי – בית ליסין / הקאמרי

פורסם: 11/30/2010 - 02:00
יפה עושים התיאטראות שהם מעלים מדי פעם מחזה ישראלי שהוצג לפני שנים רבות ובודקים את תקפותו לימים אלו.

סיפור הפרברים / תיאטרון בית צבי

פורסם: 11/21/2010 - 02:00
בית צבי לקח על עצמו מבצע לא פשוט בבחירת המחזמר סיפור הפרברים.

פורגי ובס באופרה הישראלית

פורסם: 11/15/2010 - 02:00
הייתי ילד קטן כשהוצג בשנת 1953 המחזה "זעקי ארץ אהובה" על פי ספרו של הסופר הדרום אפריקני אלן פייטון בתיאטרון הבימה.

החקירה / חואן חוסה סאר

פורסם: 11/08/2010 - 02:00

וייטנאם - המלחמה (האחרונה) שאמריקה הפסידה בה

פורסם: 10/27/2010 - 02:00
כדי להבין את היחס הציבורי באמריקה למתרחש בעיראק ואפגניסטן צריך לחזור ולהבין מה באמת הייתה וייטנאם לאמריקה.

אנשים טובים / ניר ברעם

פורסם: 10/19/2010 - 02:00
כבר מן ההתחלה קל להבין היכן ומתי מתחיל הספר. אנשים יוצאים מהאופרה דמדומי האלים של וגנר. ראו את המחזה האחרון של האופטמן. גרמניה אין ספק

נעליים אדומות

פורסם: 10/16/2010 - 02:00
הסרט "נעליים אדומות" היה יכול להיות בקלות מלודרמת מחול פשוטה בה רקדנית בלט נקרעת בין אהובה ובין אמנותה.גרטה גרבו שיחקה דמות כ

וויצק בקאמרי

פורסם: 10/11/2010 - 02:00
גיאורג ביכנר מת בגיל 23. את מחזהו (השני) וויצק לא גמר לכתוב. לאחר מותו בטיפוס נמצאו אוסף הסצנות ממנו הורכב המחזה המוצג היום.

איחש פישר בקאמרי

פורסם: 10/07/2010 - 02:00
מעשה בגבר שאיננו איש אלא איחש. לפעמים הוא פישר (בפה דגושה) כלומר משתין. ולפעמים פישר, כלומר דייג. ואכן אלו הן הסיטואציות ביניהן מיטלטל איחש. אני איש שמשתין באסלה, הוא אומר בתחילת המחזה.

רצח בכביש המהיר / תיאטרון תמונע

פורסם: 10/04/2010 - 02:00
אני חייב להתחיל באיזו הצטדקות. אינני הולך מספיק להצגות פרינג'. או בגלל שהן לא מושכות אותי, או בגלל שלא נוח להגיע אני עצלן. וגם מפני שאני שמרן כנראה ונדמה לי שתיאטרון ניסיוני יהווה לי בעיה.

ניו יורק 2010

פורסם: 09/25/2010 - 02:00
הדבר מהראשון שמשך את תשומת לבי ביציאה משדה התעופה הוא שינוי טכני קטן.בין עשרות המוניות הארוכות הנמוכות המאפיינות את העיר עידנים עמדו שתי מוניות אחרות, צהובות כמו כולן, אך הדגם היה כמו ואן קטן לשלוש

זיל וזים / אנרי פייר רושה

פורסם: 09/16/2010 - 02:00
בדרך אל החתולים / יהושע קנז. הוצאת ידיעות אחרונות - עם עובד. לרכישת הספר בהוצאה

בדרך אל החתולים / יהושע קנז

פורסם: 09/12/2010 - 02:00
בדרך אל החתולים הוא אחד הספרים הפחות מהנים שאני מכיר, והיותר טובים. כמוהו כמולכו. איך אפשר להגיד על ספר לא נעים לקריאה שהוא טוב. איך אפשר להגיד דבר מה על החיים שהספר הזה מתאר לפרטיהם

לילה לא שקט / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 08/31/2010 - 03:00
אני לא מוצא טעם רב בוויכוח המתעורר מדי שנתיים שלוש אם תיאטראות כמו הבימה או הקאמרי צריכים להעלות מחזות זמר.

מיכאל שלי / עמוס עוז

פורסם: 08/28/2010 - 03:00

זה עם הפנים אלינו / רונית מטלון

פורסם: 08/24/2010 - 03:00
הוצאת עם עובד והוצאת ידיעות אחרונות.

צימר מתחת לירח / שמעון צימר

פורסם: 08/16/2010 - 03:00
זהו ספרו החמישי של שמעון צימר.

מחברות המלחמה / מרגריט דיראס

פורסם: 08/12/2010 - 03:00
מחברות המלחמה / מרגריט דיראס. הוצאת כתר.

המטייל / אדריאן פן-דיס

פורסם: 08/08/2010 - 03:00
  המטייל / אדריאן פן-דיס. הוצאת כתר. לרכישת הספר בהוצאה

מעגל הגיר הקווקזי בקאמרי

פורסם: 08/03/2010 - 03:00
מעגל הגיר הקווקאזי הוצג בארץ כמה פעמים. אך בכל פעם שיזכירו אותו יחזרו להצגת מופת אחת שעל פיה יישפט כל ביצוע אחר.

טרוצקי - נפילתו גלותו וחיסולו של מהפכן

פורסם: 07/28/2010 - 03:00
טרוצקי - נפילתו גלותו וחיסולו של מהפכן / ברטרנד פטנוד. הוצאת כתר / עברית.
נקודת אומגה / דון דלילו. הוצאת ספרית מעריב

נקודת אומגה / דון דלילו

פורסם: 07/22/2010 - 03:00
דון דלילו הוא מסופרים האהובים עלי ביותר. ספר חדש שלו מביא שמחה ומעורר הרבה ציפיות. בניגוד לספריו עבי הכרס הקודמים הפעם הספר דק למדי 95 עמודים. הסיפור מתחיל במוזיאון בו מוצג מיצג המחלק תמונת סרט קולנוע להקרנה בת שתי תמונות בשנייה. הקרנה רגילה מעבירה עשרים וארבע תמונות בשניה. זו המהירות שהמוח האנושי קולט בו תנועה רציפה. הקרנה של שתי תמונות לשנייה מפרקת תנועה לגורמיה הקטנים ביותר.
ארוחת הערב / הרמן קוך

ארוחת הערב / הרמן קוך

פורסם: 07/17/2010 - 03:00
אינני זוכר אם מאז שספריו של הרי מוליש ההולנדי תורגמו לעברית תורגם עוד ספר מההולנדית. ספרות שהיא מחוץ לזרם המרכזי אנגלי – צרפתי –גרמני וספרדי. מוליש היה סופר טוב בהחלט. ויש בהחלט סיבות להניח שגם בהולנד צומחים סופרים טובים. כעת תורגם הספר הזה מהולנדית ויש בו כדי להוכיח שאכן. יש ספרות הולנדית מצוינת.
להיות או לא להיות - שייקספיר / סטיבן גרינבלט. הוצאת ידיעות אחרונות.

להיות או לא להיות - שייקספיר / סטיבן גרינבלט

פורסם: 07/05/2010 - 03:00
שייקספיר. סימן השאלה ששמו שייקספיר. מי היה שקספיר, מי כתב את המחזות של שייקספיר, מה יודעים עליו באמת. בתקופת סטלין ניסה חוקר רוסי לטעון ששקספיר היה ממוצא רוסי בכלל. אין הרבה עובדות ממשיות.

מוסקבה המאושרת / אנדריי פלטונוב

פורסם: 06/22/2010 - 03:00
מוסקבה המאושרת / אנדריי פלטונוב. הוצאת כתר..

גוף שני יחיד / סייד קשוע

פורסם: 06/18/2010 - 03:00

הצד המואר של הירח / אנה

פורסם: 06/07/2010 - 03:00

אזורי לחות / שרלוטה רוש

פורסם: 06/05/2010 - 03:00
אני רוצה להתחיל בפרפראזה על אחד המשפטים המצוטטים ביותר מעולם הקולנוע "חזקו את חגורות הבטיחות שלכם, זו הולכת להיות

אל יפו / איימן סיכסק

פורסם: 05/30/2010 - 03:00
אל יפו / איימן סיכסק. הוצאת ידיעות אחרונות.

בקצה המדבר / סמנתה הארווי

פורסם: 05/24/2010 - 03:00
בקצה המדבר / סמנתה הארווי. הוצאת כתר

אביב מתעורר / תיאטרון בית ליסין

פורסם: 05/11/2010 - 03:00
המחזאי פרנק וודקינד נולד ב 1864 בהאנובר.

הכל מתחיל בים / איתן גרין

פורסם: 05/09/2010 - 03:00
איתן גרין הוא יוצר מעניין ומורכב שמשום מה לא תמיד מצליח להגיע אל הקהל הרחב. אך יש לו צופים ההולכים אחריו בנאמנות.

כוכבים יש רק בשמים - אוטוביוגרפיה של גילה אלמגור

פורסם: 04/19/2010 - 03:00
כשרואים את הספר הזה של גילה אלמגור עולה איזו שאלה עמומה. מה היא יכולה עוד להוסיף ולספר. גילה מתראיינת כבר קרוב לחמישים שנה. את מה שלא סיפרה למראיינים כתבה בשני הספרים שלה

שלל / בית צבי

פורסם: 04/16/2010 - 03:00
חייו של המחזאי האנגלי ג'ו אורטון היו מעניינים כמעט כמו מחזותיו.

מסיבת יום הולדת / תיאטרון גשר

פורסם: 04/14/2010 - 03:00
מן הראוי להקדים במשהו לפני שאני ניגש לדיון במחזה.

ויום אחד עוד ניפגש / ליזי דורון

פורסם: 04/11/2010 - 03:00
ליזי דורון. ויום אחד עוד ניפגש. הוצאת כתר
חנה ארנדט על בול מערב גרמני 1988. מקור ויקיפדיה העברית

חנה ארנדט

פורסם: 04/07/2010 - 03:00
במשך שנים רבות הורחקה חנה ארנדט מהשיח הישראלי. ארנדט פילוסופית ואשת רוח יהודיה לא הלכה בזרם הציוני המקובל והתנגדה לרבות מהעמדות שהציגה ההסתדרות הציונית.

זבוב ספרדי / ויל פרגוסון

פורסם: 03/25/2010 - 02:00
זבוב ספרדי / ויל פרגוסון. הוצאת כתר

פרקים נבחרים בפיזיקה של אסונות / מרישה פסל

פורסם: 03/21/2010 - 02:00
פרקים נבחרים בפיזיקה של אסונות / מרישה פסל. הוצאת מודן, 2009הוריה של מרישה פסל נפרדו כשהייתה בת שלוש. היא גדלה אצל אמה שלימדה אותה וחינכה אותה לקרוא. היא למדה ספרות אך עבדה כיועצת פיננסית.

גטו בקאמרי

פורסם: 03/17/2010 - 02:00
אין ספק שגטו הוא האירוע התיאטראלי החשוב ביותר של השנה. ולא רק התיאטרלי אלא המטלטל וקורע קרביים.עברו כמעט שלושים שנה מאז הוצג לראשונה בתיאטרון חיפה.

מטען הכאב

פורסם: 03/11/2010 - 02:00
מטען הכאב הוא סרט די מפתיע, ויותר. ראשית כי הוא סרט מלחמה, שנית, ואם ארשה לעצמי להיות שוביניסט לרגע, ביימה אותו אישה.

מטעם 21 - בורחס - עיר

פורסם: 03/06/2010 - 02:00
גיליון חודש מרץ שהתפרסם בימים אלו מכיל שתי חטיבות מרכזיות של מאמרים. האחת עוסקת בבורחס הארגנטינאי האחרת במושג " עיר" אך מאמר מעניין של יצחק מלמד העומד בפני עצמו עוסק בהגותו של שלמה מימון ( 1753 – 1800 ) ומקומו בפילוסופיה היהודית.

סרט לבן

פורסם: 03/01/2010 - 02:00
לעתים אני מרגיש שאין לי עניין לכתוב על סרטים שראיתי. לסרט הזה היה לי קשה למצוא נקודת התייחסות ראשונית.
ז'וליה קריסטבה / זרים לעצמנו. הוצאת רסלינג.

ז'וליה קריסטבה / זרים לעצמנו

פורסם: 02/26/2010 - 02:00
קריסטבה חוקרת התפתחות של תפיסה חברתית ופילוסופית כשהיא מסתמכת על דעתם והביוגרפיות של אנשי רוח רבים. השינויים בתפיסת הזרות. הגלות הפנימית של הזר. הזכויות שניתנו ונלקחו חזרה

המדונה של הרוצחים / פרננדו ואייחו

פורסם: 02/23/2010 - 02:00
המדונה של הרוצחים / פרננדו ואייחו. הוצאת כתר
קולם טויבין / אמהות ובנים

קולם טויבין / אמהות ובנים

פורסם: 02/20/2010 - 02:00
לא מזמן יצא לאור הספר "האמן" של קולם טויבין האירי (איך מבטים את שמו בכלל?) ספר על חייו של הסופר הנרי ג´יימס. ספר שגילה סופר מעניין שאהבתי מאוד. כעת יצא לאור ספר חדש שלו. אמהות ובנים. הפעם סיפורים קצרים. תשעה סיפורים ליתר דיוק.

חייו של ג'ון לנון - חלק ב

פורסם: 02/17/2010 - 02:00

ניק קייב / מותו של באני מונרו

פורסם: 02/12/2010 - 02:00
ניק קייב / מותו של באני מונרו. הוצאת מודן. 2009.288 עמ. תרגום - רוני בק

ספר המלים / גני ארפנבק

פורסם: 02/09/2010 - 02:00
ספר המלים / ג'ני ארפנבק. הוצאת כתר

מראה מעל הגשר/ תיאטרון בית ליסין

פורסם: 02/05/2010 - 02:00
ארתור מילר הצליח לחבר בהצלחה בין שני דברים , הטרגדיה היוונית הקלאסית והתעניינותו בבעיות חברתיות משפחתיות ופוליטיות.

התחנה האחרונה - שנת חייו האחרונה של טולסטוי

פורסם: 02/01/2010 - 02:00
התחנה האחרונה - שנת חייו האחרונה של טולסטוי / ג'יי פאריני. הוצאת כתר

ארץ פרומה / כריסטיאן קראכט

פורסם: 01/26/2010 - 02:00
ארץ פרומה / כריסטיאן קראכט. הוצאת אחוזת בית

מוריד הגשם / תיאטרון בית צבי

פורסם: 01/17/2010 - 02:00
מוריד הגשם, מחזהו של ריצ'ארד נאש זכה להצלחה מרובה כשהוצג בתחילת שנות החמישים בברודווי. לפני כעשור הוצג מחדש וזכה שוב להערכה ופרסי טוני.

אדם ללא דופי / כריסטיאן פון דיטפורט

פורסם: 01/15/2010 - 02:00
אדם ללא דופי / כריסטיאן פון דיטפורט. הוצאת טובי 2009, 261 עמודים, תרגום דפנה עמית.

ילדי המלך / קליר מסוד

פורסם: 01/09/2010 - 02:00
ילדי המלך / קלייר מסוד .הוצאת כנרת . שנת הוצאה: 2009 שפת מקור: אנגלית שם מתרגם: גרשון גירון

חייו של גון לנון - כולנו רוצים לשנות את העולם

פורסם: 01/06/2010 - 02:00
חייו של ג'ון לנון - כולנו רוצים לשנות את העולם / ג'ון וייז ג'קסון. הוצאת רסלינג

הכתובים הסודיים / סבסטיאן בארי

פורסם: 01/02/2010 - 02:00
סבסטיאן בארי / הכתובים הסודיים. הוצאת אחוזת בית

CIA - היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית חלק ב

פורסם: 12/28/2009 - 02:00
אין ספק שהספר מוליך לקראת הבנה שהנשיאים לא למדו מהעבר. אותן טעויות חזרו על עצמן בעירק,באפגניסטן. ובאותן סיבות טיפשיות ובלי הבנה מינימאלית של המקום ואלו שיהפכו להיות אויבים.
כרזת הסרט סינגל מן

סינגל מן

פורסם: 12/23/2009 - 02:00
אם יש מה להגיד על הסרט כדבר ראשון הוא שהסרט הוא יצירת אמנות. כמעט כמו וידאו ארט לעתים. חוש היופי והאסטטיקה ניכר בכל פריים

הדרך / קורמאק מקארתי

פורסם: 12/18/2009 - 02:00

ראיון עם תומר היימן בעקבות בדרך הביתה

פורסם: 12/15/2009 - 02:00
כעת כשהסדרה "בדרך הביתה" של תומר היימן הגיעה לחצי הדרך שלה בהקרנה ביס דוקו, ובינתיים ראיתי גם את הפרקים הבאים חשבתי שכדאי לפגוש את תומר לראיון.

צבי ינאי / מאוחר מדי

פורסם: 12/08/2009 - 02:00
צבי ינאי / מאוחר מדי. הוצאת כתר

אהבה מטרידה / אלנה פרנטה

פורסם: 12/05/2009 - 02:00
אהבה מטרידה / אלנה פרנטה. הוצאת הספריה החדשה

הרפר ריגן / תאטרון גשר

פורסם: 11/30/2009 - 02:00
על הניר, כשקוראים את רעיון המחזה הוא נשמע מבטיח לעניין. אישה נעלמת ליומיים עוברת סדרת מפגשים ומגלה את עצמה. במחזה על הבמה הדברים עובדים קצת פחות טוב, והמחזה מתגלה בחולשתו היחסית.

איש נופל / דון דלילו

פורסם: 11/26/2009 - 02:00
איש נופל / דון דלילו. הוצאת ספרית מעריב

חיים שפירא / על הדברים החשובים באמת

פורסם: 11/23/2009 - 02:00
חיים שפירא / על הדברים החשובים באמת. הוצאת כנרת

בדרך הביתה / תומר היימן

פורסם: 11/17/2009 - 02:00
בימים אלו עולה ביס דוקו הסדרה הדוקומנטרית החדשה בדרך הביתה בת שמונה פרקים. סדרה שנעשתה על ידי תומר היימן. נעשתה כי היא לא ממש תוכננה מראש להיות כזאת. היימן מצלם חומרים שנים רבות וכעת החליט לערוך ולהפוך אותם לסדרה
מורשת של אפר - cia. היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית / טים ויינר . הוצאת רסלינג.

מורשת של אפר - CIA - חלק א

פורסם: 11/15/2009 - 02:00
ככל שמתקדמים בקריאת הספר אי אפשר להתעלם מהשאלה העולה ממנו. מה רצה ויינר להוכיח. מה ניסה לעשות
טיניטוס / עמנואל פינטו. הוצאת הקיבוץ המאוחד

טיניטוס / עמנואל פינטו

פורסם: 11/09/2009 - 02:00
הספר על כל פרקיו וצורת הכתיבה המשתנות הוא מהפנט. אם בהתחלה אכפת לנו מפיני, רק מפיני שלבנו יוצא אליו הרי שבהמשך פינטו מצליח לגרום ולהפוך גם את ז'נה לדמות עשירה ונוגעת. בניגוד לז'נה פינטו כותב באופן צלול מאוד. כל משפט חצוב ועומד במקומו.

הכל משנה / רון קורי

פורסם: 11/06/2009 - 02:00
הכל משנה / רון קורי. הוצאת ידיעות אחרונות.

חייבים לדבר על קווין / ליונל שרייבר

פורסם: 11/01/2009 - 02:00
חייבים לדבר על קווין / ליונל שרייבר. הוצאת סאגה
זיגמונד פרויד / משה האיש והדת המונותיאיסיטית

זיגמונד פרויד / משה האיש והדת המונותיאיסיטית

פורסם: 10/27/2009 - 02:00
משה הוא הספר האחרון שפרויד כתב. הספר מורכב משלוש מסות. ופרויד נלחם בכתיבתו זמן רב. את המסה הראשונה פרסם ב1937 בכתב העת אימאגו בחוברת הראשונה. בחוברת הרביעית הוסיף עוד מסה בנושא. את המסה השלישית הציגה בתו, אנה פרויד באוגוסט 1938 בפריז. מקורביו התנגדו לפרסום הספר. פרויד התחיל לכתוב את הספר ב1934. ב1936 כתב גרסה שנייה ולמעשה סיים אותו סופית ב 1939 כשכבר גלה באנגליה.

ילד 44 / טום רוב סמית

פורסם: 10/24/2009 - 02:00
ילד 44 / טום רוב סמית. הוצאת כתר

למה מי מת? / גל רענן

פורסם: 10/20/2009 - 02:00
למה מי מת? / גל רענן. הוצאת סלע

לבנון סרט

פורסם: 10/16/2009 - 02:00
לבנון ילדה שלושה סרטי מלחמה. כל אחד שונה. כל אחד מזווית אחרת. כולם עוסקים בשבר הנפשי שאחרי ותוך כדי המלחמה. שלושת הסרטים עוסקים בחייל הפרטי. בשבר שלו. ההתמודדות עם מה שהמלחמה מביאה לחייו ומה שהיא מנפצת.

נערה עם קעקוע דרקון / סטיג לרסון

פורסם: 10/12/2009 - 02:00
נערה עם קעקוע דרקון / סטיג לרסון - הוצאת מודן

עגמי סרט

פורסם: 10/04/2009 - 02:00
סרט המערב חיי יהודים וערבים בשכונה יפואית. שכונה של בתים קטנים, צפופים ועניים שמולה ים כחול. מרחב התקווה.הסרט מחולק לחמישה פרקים. כל פרק והגיבור שלו המתחבר לגיבורים האחרים, כולם לסיפור אחד וכולם מסופרים על ידי ילד כשרוני שגם מצייר את האנשים וההתרחשויות. סרט שהזמן הוא מרכיב חשוב בו. זמן לא ליניארי שרץ מסוף להתחלה ולהפך

דונלד הרינגטון / מקהלת העצים

פורסם: 09/30/2009 - 02:00
דונלד הרינגטון / מקהלת העצים. הוצאת טובי

אסף שור / סיגל

פורסם: 09/22/2009 - 03:00
אסף שור / סיגל. הוצאת בבל
דונלד ויניקוט

עצמי אמיתי, עצמי כוזב / דונלד ויניקוט

פורסם: 09/16/2009 - 03:00
דונלד ויניקוט היה רופא ילדים. בשנת 1923 התוודע ל"פשר החלומות" של פרויד ותשומת לבו עברה לכיוון הפסיכולוגיה, הוא עבר אנליזה אצל ג'יימס סטריצ'י שהיה תלמידו של פרויד
שלום לך עצבות / פרנסואז סגאן. אחרית דבר: שלומציון קינן, נורית גרץ. הוצאת אחוזת בית. תרגום דורי מנור.

שלום לך עצבות / פרנסואז סגאן

פורסם: 09/13/2009 - 03:00
בשנת 1954 פרץ ספר די קטן לחנויות ויצר מיד שערורייה די גדולה. שערורייה ופליאה. את הספר כתבה נערה בת 17 שהייתה בת 18 כשפורסם. קשה לחשוב על עוד צעיר שעורר סקרנות שערורייה והתעניינות כזו.

שלום לך עצלות - למה לא משתלם לעבוד קשה / קורין מאייר

פורסם: 09/04/2009 - 03:00
שלום לך עצלות - למה לא משתלם לעבוד קשה / קורין מאייר. הוצאת ידיעות אחרונות.

חלומות פרטיים / רוז טרמיין

פורסם: 08/28/2009 - 03:00
חלומות פרטיים / רוז טרמיין. הוצאת ידיעות אחרונות.

הבדלה / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 08/23/2009 - 03:00
הספרי בודק שוב ושוב את חיי הציונות הדתית. ולא בחיבה. הוא הרחיב את הטרילוגיה חמץ קידוש שבעה לקוורטט. האמת שלא מוכרחים לקשר. אין קשר ישיר בין המחזות. השנה 1967. מלחמת ששת הימים זה עתה נגמרה.

מטעם 19 - חנוך לוין

פורסם: 08/18/2009 - 03:00
לציון עשר שנים למותו של חנוך לוין הוציא כתב העת מטעם גיליון המוקדש כולו לחנוך לוין. לא מאמרים או ניתוחים אלא אוסף מכתביו שלא ראו אור, או שהתפרסמו הרבה לפני שהיה למפורסם.

ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר / דני אורבך

פורסם: 08/16/2009 - 03:00
ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר / דני אורבך. הוצאת ידיעות אחרונות.

הדוד וניה / תיאטרון בית ליסין

פורסם: 08/10/2009 - 03:00
אין הרבה עלילה ב"הדוד וניה". זהו סיפורם של אנשים המכים את חייהם המשעממים, מצהירים כי אין להם אשליות בעניין חוסר המשמעות של חייהם. כל האהבות נכזבות, החיים הם סבל, והם בכל זאת מוכנים לרמות את עצמם בהתלהבות על כך ש"צריך לחיות".

דיאנה לוצאטו: שיחה

פורסם: 08/05/2009 - 03:00
בשנת 2005 הלכתי לראיין את ד"ר דיאנה לוצאטו. אישה שחקרה את הקהילה ההומו לסבית עוד בימיה הראשונים והצטרפה כחלק מעבודת המחקר שלה לוועד האגודה.

כזאת היתה אמא / תיאטרון בית צבי

פורסם: 07/29/2009 - 03:00
המחזה כזאת הייתה אימא מעורר בי סוג של נוסטלגיה מעורפלת. המחזה עלה לראשונה בסוף 1948 בתיאטרון הקאמרי. זה היה תפקידה הראשון של אורנה פורת בארץ ובעברית. אבל אני בוש להגיד שאני לא ממש זוכר אותה שם. את תשומת לבי גנבו שניים.

אנשים עלובים / פיודור מ. דוסטוייבסקי

פורסם: 07/26/2009 - 03:00
אנשים עלובים / פיודור מ. דוסטוייבסקי. הוצאת הספריה החדשה. תרגום רועי חן.

זובין מהטה עונת 2009-10 בפילהרמונית

פורסם: 07/16/2009 - 03:00
זובין מהטה הציג את תכנית עונת 2009 - 10 וצריך להגיד, שמעתי את מהטה מדבר הרבה פעמים ותמיד נהניתי להקשיב לו. איש חם עם חוש הומור ובעיקר גם אכפתי. הוא נראה עייף מאוד במפגש ולרגעים היה נראה שיירדם על השולחן אך גם אז היה מלא חן והומור.

המפגש / אן אנרייט

פורסם: 07/13/2009 - 03:00
המפגש / אן אנרייט. הוצאת הספריה החדשה. תרגום: נגה אלבלך, מנחם פרי

הרוקי מורקמי / אחרי החשכה

פורסם: 07/07/2009 - 03:00
עיר גדולה בלילה. כמה ספרים וסרטים ראינו על עיר גדולה ואנשי הלילה שלה. כאן זו טוקיו. טוקיו כתרבות אחרת תמיד מעוררת סקרנות ושאלות.

מטעם 18

פורסם: 07/02/2009 - 03:00
הגליון החדש של כתב העת מטעם (/18) מכיל כמה וכמה מאמרים חשובים מאוד וסיפור מתורגם אחד מצוין, וזה מבלי להתייחס לכל השירים והסיפורים של כותבים

השיח של לאקאן / יצחק בנימיני - חלק ב

פורסם: 06/28/2009 - 03:00
את החלק השני של המאמר (אך לא של הספר) אתחיל בפרק בו מדבר בנימיני על הקשר – הבדל בין לאקאן ליונג

אלגנטיות של קיפוד / מוריאל ברברי

פורסם: 06/17/2009 - 03:00
אלגנטיות של קיפוד / מוריאל ברברי. הוצאת כתר. תרגום שרון פרמינגר.

השיח של לאקאן / יצחק בנימיני - חלק א

פורסם: 06/13/2009 - 03:00
הספר שלפנינו, למרות שמו איננו השיח של לאקאן. הוא יותר השיח של בנימיני עם לאקאן, המתרגם מפרש ומרחיב את הקודקס העברי של השיח של לאקאן.

שי גולדן / הבן הטוב

פורסם: 06/04/2009 - 03:00
שי גולדן / הבן הטוב. הוצאת כנרת זמורה ביתן
המאהבת של ברכט / ז'אק-פייר אמט. הוצאת עם עובד. תרגום: תהילה מישור

המאהבת של ברכט / זאק-פייר אמט

פורסם: 06/02/2009 - 03:00
החלק הראשון של הספר שוטף מעניין, אולי כי ברכט אישיות מוכרת, הדעות עליו חלוקות, כאדם. יש להניח שאמט עשה תחקיר משלו ויצר ברכט אמין ולא נחמד. אחר כך הספר מסתרבל במקצת. זה לא אומר שאי אפשר ליהנות ממנו. גם אם הסרט חיים של אחרים היה הרבה יותר מרגש

מאהלר - חיים במשבר ביוגרפיה / סטוארט פדר

פורסם: 05/31/2009 - 03:00
מאהלר - חיים במשבר ביוגרפיה / סטוארט פדר. הוצאת רסלינג.

לונאר פארק / ברט איסטון אליס

פורסם: 05/29/2009 - 03:00
אינני זוכר מתי תורגם לעברית ספרו של ג'יי מקינרני "אורות בוהקים עיר גדולה". הספר נכתב בתחילת שנות השמונים ותיעד את החיים הפרועים של איש פרסום ניו יורקי. ספר ראשון שקראתי שעסק ישירות בתרבות הסמים כהתנהגות חברתית. המועדונים הגדולים. הכסף הגדול. המין הפרוע. ימים בהם כולם שכבו עם כולם בלי הבחנה. ניו יורק בימי רייגן. ספר שהיה מדהים בעצמתו הראשונית. כעת יצא לאור תאומו הסיאמי.

לרקוד עם דמעות בעיניים / ניסן שור

פורסם: 05/26/2009 - 03:00
לרקוד עם דמעות בעיניים - ההיסטוריה של תרבות המועדונים והדיסקוטקים בישראל / ניסן שור. הוצאת רסלינג.

ארץ שפלה / ג´וזף אוניל

פורסם: 05/22/2009 - 03:00
ארץ שפלה / ג'וזף אוניל. הוצאת ידיעות אחרונות. תרגום ניצה פלד.

ע 17

פורסם: 05/17/2009 - 03:00
חמישה נחלאים צעירים, חברי גרעין, המכירים אחד את השני מאז ילדותם יוצאים לשרות מילואים בעזה. השנה 1989. עזה הייתה סיוט למשרתים בה, אך לחמישה הללו היה מזל. הם זכו בפינוק.

אלנבי / גדי טאוב

פורסם: 05/12/2009 - 03:00
אלנבי / גדי טאוב, ידיעות ספרים, עורכת: עליזה ציגלר.
חבורת העינב / ג'ון פנטה. הוצאת אחוזת בית.

חבורת העינב / גון פנטה

פורסם: 05/07/2009 - 03:00
ג'ון פנטה לא מוכר אצלנו למרות שלפני כעשור תורגם כבר ספר שלו, אך איכשהו נבלע בדממה פחות או יותר. באמריקה הוא סופר נחשב מאוד

תיבת נוח פרויקט מיוחד

פורסם: 05/05/2009 - 03:00
יאנוש וישנייבסקי כתב וביים פרויקט מיוחד המערב שחקנים שישה מתיאטראות שונים באירופה. להצגה קרא "תיבת נוח הסוף השני של אירופה". אחרי קרום ואחרי תיבת נוח אפשר להאמין שלתיאטרון הפולני יש רמת תיאטרון יוצאת מהכלל ברמתו

יומן 1948

פורסם: 05/02/2009 - 03:00
בימים אלו חיפשתי איזו תעודה ישנה ומצאתי יומן, למעשה מחברת דקה שאמי כתבה בה יומן מהיום שבעלה ( אבי) יצא לצבא, למלחמת השחרור.

ברצלונה 2009

פורסם: 04/26/2009 - 03:00
לא זכרתי שברצלונה עיר כל כך ידידותית. לא חזרתי אליה מאז שנות השבעים המוקדמות. פרנקו עוד חי. האולימפיאדה עוד לא נראתה באופק.

טוסקה באופרה הישראלית

פורסם: 04/20/2009 - 03:00
שניים מתפקידיה הגדולים של שרה ברנאר על הבמה הפכו להיות אופרות מפורסמות, אם כי לא נכתבו על ידי אותו מחזאי. שני מחזות צרפתיים שהפכו לאופרות איטלקיות. את הגברת עם הקמליות כתב דיומא, את טוסקה כתב סקריב. את הגברת הלחין ורדי, את טוסקה פוצ'יני.

קרום / חנוך לוין בפולין הקאמרי

פורסם: 04/19/2009 - 03:00
קרום הוא אחד ממחזותיו הראשונים של חנוך לוין. אחד מכמה שיצרו לא רק תמונת עולם אחרת אלא עולם שיסודותיו בשכנות העמלות של תל אביב הישנה. חפץ, קרום.

צייד בודד הוא הלב / קארסון מק`קאלרס

פורסם: 04/15/2009 - 03:00
צייד בודד הוא הלב / קארסון מק`קאלרס . תרגום אברהם יבין.
אחד משלנו / מייקל מרשל סמית. הוצאת מובי דיק.

אחד משלנו / מייקל מרשל סמית

פורסם: 04/07/2009 - 03:00
תחשבו לרגע שריימונד צ'נדלר לא מת לפני חמישים שנה. נניח שנעלם והסתגר באיזה מקום, וכל מה שעשה שם היה לקרוא ספרי מדע בדיוני בנוסח פוסט מודרני במקצת. ואז יום אחד הוא מחליט לחזור לכתוב. הוא לא יכול להתחיל לכתוב בסגנון חדש לגמרי אך הוא כל ככך מושפע ממה שקרא בחמישים השנה האחרונות בספרות. הוא חוזר לכתוב. בלש חדש. בלש? אולי לא בדיוק.
ההיסטוריה של הכישוף - קוסמים, מכשפות ופגאנים

ההיסטוריה של הכישוף - קוסמים, מכשפות ופגאנים

פורסם: 04/04/2009 - 03:00
מכשפים ומכשפות. מה עולה לנו בזיכרון מהמלה הזאת. בדרך כלל מכשפות, אותן נשים שיכלו להפוך נסיך לצפרדע. שהיה להן בית ממתקים לפתות ילדים קטנים.

מי מפחד מווירגיניה וולף / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 03/28/2009 - 03:00
מכל המחזות שראיתי יותר מפעם אחת, אניח ושב שאת "מי מפחד מווירג'יניה וולף" ראיתי הכי הרבה פעמים. המחזה הזה הפך לקלאסיקה של תאטרון מהרגע שעלה על הבמה. הייתי רוצה להיות באולם בערב בו הוצג לראשונה. כמו שנהוג באמריקה ההצגות הראשונות נערכות בערים סביב ניו יורק. בוסטון פילדלפיה. רק אחרי ביקורות מקומיות ותיקונים הצגות מגיעות לברודווי. מה הרגיש הקהל שישב בפעם הראשונה ולא ידע מה מחכה לו?
וודסטוק

המהפכה המינית באמריקה

פורסם: 03/25/2009 - 02:00
בימים אלו שודרה בערוץ יס דוקו סדרה בת ארבעה פרקים שעקבה ותיעדה את המהפכה המינית של שנות השישים. נכון שבתחילת שנות השישים המהפכה פרצה בקול גדול אך מבשרי המהפכה והאפשרות לסלילת הדרך אליה התחילה עשרים שנה קודם. כשהגברים האמריקאיים הצעירים יצאו למלחמת העולם באירופה נשים תפסו את מקומם. ולראשונה המוני נשים יצאו לעבודה, יצאו לבלות בחברת נשים אחרות או לבד, ולראשונה נשים נתנו לעצמן את החופש להיות מיניות עם גברים שנשארו מאחור. צעירים מדי או מבוגרים.

לה בוהם באופרה הישראלית

פורסם: 03/21/2009 - 02:00
אוי מימי מימי. שוב היא חוזרת למות מול עינינו. היא איננה הגיבורה הרומנטית היחידה שמתה על במה. יש לנו רשימת מתות מפוארת. מדאם בטרפלי, ויאולטה בטרויאטה. טוסקה. לוצ'יה דה לאמרמור נורמה. והרשימה עוד ארוכה. אך נדמה לי שאין עוד אחת שיכולה לקרוע ולשבור את לבנו כמו מימי התופרת הקטנה.

מילק - סרט

פורסם: 03/16/2009 - 02:00
גאס ואן סנט הוא במאי שמתקשים להגדיר אותו. מצד אחד מחשובי היוצרים העצמאיים המתעסקים בנושאים שנויים במחלוקת.

ענבי זעם / בית צבי

פורסם: 03/12/2009 - 02:00
המחזה, כמו הספר, מנציחים את רגעיה הקשים ביותר באמריקה של שנות המשבר הכלכלי. לא זה של ימינו, אך היום חוזר המחזה הזה להיות כל כך רלוונטי ועדכני

בנאליות של אהבה / תיאטרון בית ליסין

פורסם: 03/08/2009 - 02:00
צריכה להיות איזו העזה פנימית כדי לכתוב בישראל מחזה על שני אנשים הנחשבים למשוקצים בעיני אלו בארץ המכירים את שמם.

חוף לובייבו / מיכאל ויטקובסקי

פורסם: 03/07/2009 - 02:00
חוף לובייבו / מיכאל ויטקובסקי . הוצאת שוקן. תרגום עילי הלפרן.

מארה סאד / תיאטרון בית צבי

פורסם: 03/02/2009 - 02:00
מארה סאד הוא אחד המחזות החשובים והתובעניים ביותר שנכתבו במאה העשרים. המחזה נכתב בידיד פיטר וייס. סופר גרמני שגלה לשוודיה בתקופת בנאצים

אופרה בגרוש ברלינר אנסמבל

פורסם: 02/26/2009 - 02:00
לראשונה הגיע לארץ אחד הנודעים שבתיאטרוני העולם. הברלינר אנסמבל שהיה ביתו האמנותי של ברכט שחזר לגרמניה המזרחית אחרי מלחמת העולם. ושם העלה את מחזותיו הגדולים. תיאטרון שיש לו מסורת שהתחילה עוד לפני ימי ברכט.קלאוס פיימן מנהל התיאטרון התלווה אל הצוות שלו וערך פגישה קצרה עם אנשי תאטרון.

השועלה הערמומית הקטנה / האופרה הישראלית

פורסם: 02/24/2009 - 02:00
זו הייתה פעם ראשונה שראיתי אופרה שגיבוריה חלקם לא היו בני אדם. ומסתבר שחיות יכולות למלא את הבמה והרבה יותר קל להקשיב לראשונה למוסיקה מודרנית כשגם לעין יש במה להיאחז. אחרי זמן המנצח צ'ארלס מקאראס הקליט את רוב, אם לא את כל האופרות של ינאצ'ק. השועלה הייתה הראשונה שקניתי מהסדרה

קרחונים בארץ החמסינים - שיחות עם במאים / פבלו אוטין

פורסם: 02/20/2009 - 02:00
"קרחונים בארץ החמסינים – הקולנוע הישראלי החדש. שיחות עם במאים" של פבלו אוטין (בהוצאת רסלינג).

מייקל שייבון / ילדי פלא

פורסם: 02/15/2009 - 02:00
מייקל שייבון / ילדי פלא. הוצאת בבל. תרגום: עופר שור . סדר: אילנה לאסרי .עיצוב עטיפה: נעמה נחושתאי

אוגוסט: מחוז אוסייג /הבימה

פורסם: 02/09/2009 - 02:00
אני חייב להודות שקצת התאכזבתי מהמחזה. יש בו את ההשטחה של הדברים כמו כל כך הרבה מחזות אמריקאיים. הוא נראה מוכר מדי. הכל גלוי מדי, כמו שהאמריקאים אוהבים, לא צריך לחשוב או לחפש. העומק הוא על פני השטח. אלא שהאמריקאים ראו במחזה ביקורת על החיים בתקופת הנשיא בוש. אני לא הצלחתי למצוא הד לפרשנות הזו.

הטיגריס הלבן / ארווינד אדיגה

פורסם: 02/06/2009 - 02:00
לפני כעשר שנים התחיל לעלות זרם כתיבה של אנשים המנציחים את מורשת העבר שלהם. בין אם אלו היו הודים או ישראלים. בתוך חברות שמוחקות עבר הצורך הזה להנציח היה ברור ורצוי. תמיד הייתה האימא בעמדה ובישלה או הסבתא שקצצה כוסברה ובחשה כורכום וכמון כתבלינים לקציצות. ובים לבין מישהי התאהבה במישהו מהמשפחה הלא נכונה בכפר. נהגתי לקרוא לזה ספרות התבלינים. לא שהספרים היו רעים, אך הגל הזה בכמותו הפך להיות מעייף במקצת ובכל זאת מצד שני כמה מטובי הסופרים באנגליה וגם בארץ יצאו מהגל הזה. ארווינד אדיגה נולד במדראס אך למד באוסטרליה וספרות אנגלית בניו יורק באוניברסיטת קולומביה.

ארוחת בוקר בטיפני´ס / טרומן קפוטה

פורסם: 02/02/2009 - 02:00
ארוחת בוקר בטיפני'ס / טרומן קפוטה. הוצאת כתר. תרגום: עדה פלדור

מפיסטופלה באופרה

פורסם: 01/28/2009 - 02:00
בויטו הוא לא אחד מהשמות המיידיים העולים בראש כשמדברים על אופרה. למעשה כתב אופרה שלמה אחת, מפיסטופלה, אחר כך עבד על אופרה נוספת על הקיסר נירון שאותה לא זכה להשלים.

ברטולד ברכט / הנפש הטובה מסצואן תיאטרון הקאמרי

פורסם: 01/26/2009 - 02:00
בביוגרפיות או זיכרונות שנכתבו עליו שנים אחרי מותו נטען שגנב לא רק רעיונות למחזות מנשיו אלא לעתים חלקים שלמים שהיו כתובים כבר. עם עליית הנאצים ברח מגרמניה, עשה סיבוב באירופה ובסופו של דבר הגיע לאמריקה. בשנות החמישים עבר תחקיר בוועדת הקונגרס של סנטור מקקרטי. הוא הכחיש שהוא קומוניסט. אך הוא היה כזה

רכבת לילה לליסבון / פסקל מרסיה

פורסם: 01/19/2009 - 02:00
רכבת לילה לליסבון / פסקל מרסיה. הוצאת מחברות לספרות. מגרמנית: טלי קונס, עטיפה: עדה ורדי

מטעם 16

פורסם: 01/15/2009 - 02:00
כמו בכל פעם כשמפרסם עוד גיליון של מטעם הוא מעלה מגרד ומעלה מחשבות שלא תמיד נוח לחשוב אותן. חומרים שבאמת כמעט לא נעים להתעסק בהם. מה לנו ולעוולות העולם. ועל אלו שבקרבתנו נראה שכבר דשו מספיק. ומה יכול להוסיף עוד כתב עת רדיקלי.

סוף טוב הכל טוב / תיאטרון בית צבי

פורסם: 01/12/2009 - 02:00
כאן המחזה סב על שני צירים שבזמנו נחשבו לנועזים בעיקר בהתחשב שהן המלכה אליזבט הראשונה והן בני האצולה היו בצופים, ולא רק הקהל הרגיל. כאן יש עיסוק בלתי פוסק בשאלת הבתולים. השאלה למה אישה צריכה לשמור לעצמה את הבתולים איזה טוב יוצא לה מזה

בלב האפלה / ג´וזף קונרד

פורסם: 01/06/2009 - 02:00
בלב האפלה / ג'וזף קונרד. הוצאת ידיעות אחרונות.

היום ה 24 / תיאטרון הספריה בית צבי

פורסם: 01/04/2009 - 02:00
לשם שינוי אני רוצה להתחיל את הביקורת מהסוף. לכו לראות את ההצגה הזאת. זו אחת ההצגות המרשימות ביותר שאפשר היה לראות בשנה האחרונה בתאטרון בכלל והיא פותחת עונה חדשה.

נמר בוער מותו וחייו של נסים אלוני / שרית פוקס

פורסם: 12/28/2008 - 02:00
אני מנסה להיזכר מתי לאחרונה, ואולי בכלל אי פעם, התרגשתי רק מלראות עטיפה של ספר מונח על מדף בחנות ספרים. תמונה של פנים מוכרות מתמונות אחרות. מעט מהחיים עצמם. ספר על נסים אלוני. לבי רגש, מעי געשו. עדיין אינני יודע מה כתוב בספר. אכפת לי שהוא כתוב. שיש ספר על נסים אלוני.

היום בו עמדתי מלכת / בית צבי

פורסם: 12/25/2008 - 02:00
כשהמחזאי הרולד פינטר כתב את מחזהו "בגידה" היה בזה חידוש. לא בסיפור עצמו. המחזה היה מחזה רומנטי רגיל, כמעט, כי הוא בכל זאת של הרולד פינטר

חנה מרון

פורסם: 12/21/2008 - 02:00
חנה מרון שנולדה ב 22.11.1923 חוגגת יום הולדת 85. ויש לי איזו הרגשה שלגבי רוב הקהל היא שם מעבר כל כך רחוק שלא בטוח שהם יודעים שהייתה שחקנית נפלאה

אקווס / תיאטרון בית ליסין

פורסם: 12/18/2008 - 02:00
רוב המחזות "המסחריים" הכתובים נכון, גם אם אינם הכי טובים כשהם מגיעים לידיים של הבמאי הנכון וצוות שחקנים המסוגלים להוציא מתוכו חוויה רגשית שאיננה קיימת במחזה הכתוב. אקווס הוא אחד מאלה. הוא צריך את הבמאי שלו, ואת שני השחקנים שידלו ממנו את כל פרורי האפשרויות
ניקולא פארג / הייתי מאחוריך. הוצאת בבל

ניקולא פארג / הייתי מאחוריך

פורסם: 12/15/2008 - 02:00
יש בו רומנטיקה, לפחות שני סוגים של רומנטיקה. אך מה שיישאר תקוע בעינינו וראשנו היא הכתיבה. היכולת לעקוב ולפרוט על גבי כל בדל רגש. איזה פיכחון מודע לכל צל חולף. מה שהופך להיות חשוב היא דמותו של הבחור. העולם שהוא חי ומיטלטל בתוכו.

הביטו בבני אלסטר צועדים לנהר הסום / תיאטרון בית צבי

פורסם: 12/09/2008 - 02:00
המחזה בעל השם המוזר הזה לא הוצג בארץ בתאטרון המקצועי. מישהו כנראה חשש שאם לא השם, הנושא לא ימשוך קהל. ומוזר דווקא בארץ שצעירים בצבא הם חלק כל כך חשוב בהוויה שלנו. ואולי דווקא זו הייתה סיבה להמנעות. המחזה הפסימי על צעירים בצבא
מלכוד 22 / ג'וזף הלר. הוצאת ידיעות אחרונות

מלכוד 22 / גוזף הלר

פורסם: 12/03/2008 - 02:00
הספר עוסק בצבא בזמן מלחמה. לא בארץ, אך צבא הוא צבא בכל העולם, ומלחמות יש לנו לעתים לא רחוקות מספיק ואין ספר הכנה טוב יותר למתגייס הצעיר מהספר הזה, המלמד את כל שיגיונות היחסים הנרקמים בצבא. בין מפקדים לפיקודים ובין אנשים לבין עצמם. מה גם שזה אחד הספרים המצחיקים ביותר שקראתי אי פעם, מצחיק וכואב. וזו אולי גדולתו. התערובת הזו המצחיקה עד "כאב בטן" ומשאירה בסוף כאב לב.

אמדאוס / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 11/29/2008 - 02:00
אמדאוס שבשם המחזה הוא כמובן מוצרט. אנשים רבים חושבים שהמחזה ביוגראפי ואלו אכן היו חייו של מוצרט. אלא שלא ממש כך הדבר. אין תיעוד מדויק של חייו של מוצרט. ידועה הצלחתו כמלחין, ידועה התדרדרותו הכלכלית מחלתו ומותו. חלק גדול ממה שנחשב לתולדות חייו הן המצאה של ספרות רומנטית.

טירוף / לאורה רסטרפו

פורסם: 11/24/2008 - 02:00
פשר היה לחשוב שהיא אישה בעלת נטייה לכפייתיות. אחת מאלו שרוחצות ידיים כל רגע, שלא בטוחות שסגרו את הבית או שסגרו את הברז. אבל אגוסטינה היא אחרת.

סלומה - ריכרד שטראוס / האופרה הישראלית

פורסם: 11/19/2008 - 02:00
אוסקר ויילד כתב את המחזה סלומה בצרפתית, כשגלה מאנגליה אחרי שהשתחרר מהכלא בשל משפטו הסנסציוני בעניין ההומוסקסואליות שלו. סלומה היא שלומית. הנסיכה בת השש עשרה שמתאהבת אהבה נואשת ביוחנן המטביל זה שניבא את בואו של ישו, לפי האמונה הנוצרית

הבקכות / אוריפידס - תיאטרון בית צבי

פורסם: 11/11/2008 - 02:00
המחזה עוסק בדיוניסוס והשפעתו על נשים בעיקר. דיוניסוס מוכר כאל היין המקביל לבכחוס. אך דיוניסוס הוא הרבה יותר מזה. הקשר שלו לגפנים יין ושתייה הפכו אותו גם לאל השחרור מהגוף

אישה, דירה, רומן / וילהלם גנצינו

פורסם: 11/08/2008 - 02:00
וילהלם גנצינו / אישה, דירה, רומן. הוצאת בבל

ספרד / אנטוניו מוניוס מולינה

פורסם: 11/02/2008 - 02:00
ספרד / אנטוניו מוניוס מולינה. הוצאת עם עובד

בסמטאות / דודו בוסי

פורסם: 10/28/2008 - 02:00
דודו בוסי - בסמטאות. הוצאת כתר
על דעת עצמו - ארבעה פרקי חיים של עמוס קינן של נורית גרץ. הוצאת עם עובד

עמוס קינן: על דעת עצמו / נורית גרץ

פורסם: 10/22/2008 - 02:00
אני מנסה להיזכר אם קראתי בעבר ספר המתאר בצורה עמוקה כל כך את כאב הלב של אלו, לפחות חלק מאלו, שלחמו במלחמת השחרור. מלחמה שבשבילם הייתה מלחמת חלום ממנה התעוררו מנופצים כל כך. שבשבילם היא לא נגמרה.

המתבגר / פיודור דוסטויבסקי

פורסם: 10/12/2008 - 02:00
המתבגר / פיודור דוסטויבסקי

אמנון דנקנר / ימיו ולילותיו של הדודה אווה

פורסם: 09/26/2008 - 03:00
אמנון דנקנר / ימיו ולילותיו של הדודה אווה. הוצאת אחוזת בית.

ז´וזה סאראמאגו / מוות לסירוגין

פורסם: 09/23/2008 - 03:00
ז'וזה סאראמאגו / מוות לסירוגין. הוצאת הספריה החדשה.

אני טיטובה, מכשפה שחורה / מאריז קונדה

פורסם: 09/09/2008 - 03:00
הספר "אני טיטובה" עוסק במכשפה שחורה שהייתה מעורבת בדברים. את הספר כתבה סופרת צרפתייה שחורה - מאריז קונדה. היא חוזרת לימי סחר העבדים והעבדות. בספר הזה היא מחפשת כאישה שחורה מודרנית את עקבות גזעה האבוד. היא מחפשת לא רק את זהותה אלא גם את פשר "השחורות" כעת היא מלמדת בארה"ב ספרות אנטילית

קורוס ליין שורת המקהלה בבית צבי

פורסם: 09/02/2008 - 03:00
כמו בניו יורק, כמו בכל מקום ובכל הפקה של המחזמר הזה גם אם יש רגעים פחות טובים באמצעו הסיום תמיד מרשים. גם בבית צבי, כשהבמה הייתה קצת פחות עשירה מניו יורק כמובן עשו את המאמץ והוסיפו הרבה אורות מנצנצים

תולדות המיניות כרך 2 השימוש בתענוגות / מישל פוקו

פורסם: 08/27/2008 - 03:00
הכרך הראשון של מחקרו הגדול של מישל פוקו בנושא המיניות - תולדות המיניות פורסם כבר ב1996. כעת התפרסם סוף סוף תרגומו לעברית של הכרך השני. לאורך כל מחקרו המקיף הוא מנסה להבין את הדרך בה הפכה המיניות לעניין הקשור במוסר, וכן את מעמדו של היחיד הלומד להכיר את עצמו כסובייקט מיני

אנטארקטיקה - סרט

פורסם: 08/19/2008 - 03:00
הוכנר עשה צעד ענק קדימה הן מבחינת מבנה התסריט והן מבחינה טכנית. אנטרקטיקה הוא סרט מבריק כמו סרט הוליוודי טוב. הוא פחות סרט לילה וחשוך כמו סרטו הקודם "ילדים טובים" כאן הכל מתרחש מול האור.

הפקיד ההודי / דייוויד לוויט

פורסם: 08/11/2008 - 03:00
הפקיד ההודי / דייוויד לוויט. הוצאת ידיעות אחרונות.

הקוראת המלכותית / אלן בנט

פורסם: 08/05/2008 - 03:00
הקוראת המלכותית / אלן בנט. הוצאת ידיעות אחרונות.

השיבה לחיפה / התיאטרון הקאמרי

פורסם: 08/02/2008 - 03:00
המחזה השיבה לחיפה הוא עיבוד לסיפור של ג'סאן כנפאני. לא רק שלא קראתי את הסיפור המקורי, לא שמעתי את שמו של הסופר. לא ידעתי על קיומו. לכן אין לי דרך לשפוט את העיבוד.

תותים / מרינה לוויצקה

פורסם: 07/29/2008 - 03:00
תותים / מרינה לוויצקה. הוצאת עברית, מאנגלית: דפנה ברעם, 296 עמודים.

נוטות החסד / גונתן ליטל

פורסם: 07/22/2008 - 03:00
נוטות החסד / ג'ונתן ליטל. הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר

אחרון מעמד המורעבים / תיאטרון בית צבי

פורסם: 07/18/2008 - 03:00
סם שפרד נחשב לאחד מטובי המחזאים האמריקאיים של המחצית השנייה של המאה העשרים ואילך. שפרד הוא איש ממוזל למדי. לא רק שהוא מחזאי פורה, שכתב כארבעים מחזות, לא רק שהוא גבר יפה תואר, הוא שחקן טוב שהופיע בכמה וכמה סרטים והדובדבן שבקצפת, הוא נשוי לשחקנית המצוינת ג'סיקה לאנג המדהימה
הקוסם מארץ עוץ / סלמן רושדי. הוצאת רסלינג. תרגום: יניב פרקש, עריכה מדעית: דני ורט 131 עמודים.

הקוסם מארץ עוץ / סלמן רושדי

פורסם: 07/15/2008 - 03:00
סלמן רושדי קורא מחדש את הקוסם מארץ עוץ. ויש לו הבחנות מעניינות מאוד. הוא מתייחס בעיקר לסרט
דונלד הרינגטון/ כשהמלאכים נחים. הוצאת טובי. תרגום: אסף גברון, עריכה עליזה ציגלר, 241 עמודים.

כשהמלאכים נחים / דונלד הרינגטון

פורסם: 07/12/2008 - 03:00
דונלד הרינגטון כתב ספרים אחדים המתרחשים בעיירה סטיי מור. עיירה דמיונית. מאז ש-פוקנר המציא את המחוז הדמיוני בו התרחשו כל ספריו סופרים רבים הלכו בעקבותיו והמציאו להם עיר או מחוז בו לא יהיו קשורים למציאות מדויקת ויוכלו לפתח ולתאר את המקום לפי צרכיהם. אין ספק שמקונדו העיירה הדמיונית של מרקס בספר "מאה שנים של בדידות" היא אחת המפורסמות בעיירות הדמיוניות בספרות.

ואלס עם באשיר

פורסם: 07/06/2008 - 03:00
בפריים הראשון נראה כלב דוהר ברחובות עיר. כנראה תל אביב.

העיקר שטום בסדר / בית צבי

פורסם: 06/29/2008 - 03:00
המחזאית לוסי גנון אמרה בזמנו שלמרות שראתה רק מחזה אחד כל חייה, ואחרי שהייתה שוטרת ועובדת סוציאלית ראתה בעיתון הזמנה לתחרות של מחזאים חדשים, והחליטה לכתוב מחזה ולשלוח אותו, ומאז הפכה לשם דבר

שיח השנאה / אנדרה גלוקסמן

פורסם: 06/28/2008 - 03:00
אנדרה גלוקסמן, הוגה דעות צרפתי השתתף בזמנו במרד הסטודנטים של 1968 בפריז. שלא כמו חלק ממנהיגי המרד ואחרים, עליו המאורעות השפיעו עמוקות ובעיקר על דרך מחשבתו. הוא איננו מחלק את העולם לשמאל וימין. הוא רואה את עצמו כמחויב לזכויות האדם ומלחמה בשלטונות רודניים

עכשיו זה כתוב / אילנה ברנשטיין

פורסם: 06/23/2008 - 03:00
עכשיו זה כתוב / אילנה ברנשטיין. הוצאת בבל

הקיץ האחרון / תיאטרון בית צבי

פורסם: 06/16/2008 - 03:00
הקיץ האחרון הוא אחד מאותם מחזות מסחריים, לרוב אמריקאיים. מחזות המפגישים אנשים בסיטואציות האמורות להוציא מהן איזו אמת קטנה.

זו הייתה הבדידות / חואן חוסה מייאס

פורסם: 06/15/2008 - 03:00
זו הייתה הבדידות / חואן חוסה מייאס. הוצאת רימונים.
גרג הורביץ / אבל מי זוכר. הוצאת כתר. תרגמה מאנגלית: טל ארצי.

אבל מי זוכר / גרג הורביץ

פורסם: 06/11/2008 - 03:00
גרג הורביץ הצליח לכתוב בלש שהוא גם מותח וגם אמין במידה. ייתכן שהוא לא עוד צ'נדלר לעתיד, אך אין ספר שהוא טוב ביותר בכתיבתו הספרותית מ-גרישם או קובן
הסופר שגילגל אטריות / מא ג'יאן. הוצאת אחוזת בית.

הסופר שגילגל אטריות / מא גיאן

פורסם: 06/09/2008 - 03:00
ספרו החדש של מא ג'יאן "הסופר שגלגל אטריות" הוא כבר שונה לחלוטין במהותו. הנושאים סיניים אך הכתיבה כבר מושפעת מאוד מהכתיבה המערבית. היום ג'יאן חי בלונדון. הוא עזב את סין כשספרו הראשון שעסק בטיבט נאסר להפצה. הוא ברח להונג קונג אך חזר לסין לתמוך במרד הסטודנטים של אחרי אירועי כיכר טיינאמן. הוא ברח שוב והגיע ללונדון. שם הוא חי וכותב. ספריו אסורים לפרסום בסין. למרות שכבר איננו חי בסין המורשת הסינית טבועה בו

איש ללא צל / יוסי אבני–לוי

פורסם: 06/07/2008 - 03:00
איש ללא צל / יוסי אבני–לוי. הוצאת כנרת זמורה ביתן
בארבע עיניים - ז'אן-פול סארטר ו-סימון דה בובואר: חייהם אהבתם ואהבותיהם. /הייזל רולי

בארבע עיניים - זאן-פול סארטר ו-סימון דה בובואר

פורסם: 06/04/2008 - 03:00
סארטר ובובואר היו ל"זוג המלכותי" של האינטלקטואלים בעולם. שניהם יחד וכלאחד לחוד יצרו דברים ששינו את המחשבה העולמית. היא פתחה פתח לתחילת הפמיניזם בספרה המין השני. המשפט אישה איננה נולדת כזאת. היא נעשית אישההפך להיות אחד המפורסמים בתורה הפמיניסטית. הוא הוביל את הנוער אל הקומוניזם ומהקומוניזם כשהתייאש. סארטר ובובאר היו זוג מעל חמישים שנה. הם חיו בזוגיות פתוחה. לא חלקו דירה, אך חלקו מאהבים ומאהבות. כעת יצא הספר בארבע עיניים - ז'אן-פול סארטרו-סימון דה בובואר: חייהם אהבתם ואהבותיהם מאת הייזל רולי המתאראת חייהם המשותפים.

חלון פנורמי / ריצרד ייטס

פורסם: 05/30/2008 - 03:00
חלון פנורמי / ריצ'רד ייטס. הוצאת אחוזת בית. מאנגלית: קטיה בנוביץ'.

הבופלו של הלילה / גיירמו אריאגה

פורסם: 05/27/2008 - 03:00
הבופלו של הלילה / גיירמו אריאגה. מספרדית: פרידה פרס-דניאלי. הוצאת כתר. בשיתוף הוצאת "עברית".

תת – תרבות פאנק - משמעותו של סגנון

פורסם: 05/21/2008 - 03:00
תת – תרבות פאנק - משמעותו של סגנון / דיק הבידג'. הוצאת רסלינג. תרגום: רונה כהן. עריכה מדעית: ד"ר עודד היילברונר

קינת מרסיאס / יואב רינון

פורסם: 05/19/2008 - 03:00
את השם של יואב רינון הכרתי מקודם. זכרתי שתרגם את "פואטיקה", של אריסטו לפני כמה שנים.

נשי טרויה / תיאטרון תמונע

פורסם: 05/16/2008 - 03:00
לא במקרה הועלה כאן המחזה נשי טרויה כמה וכמה פעמים. בעיקר בבתי ספר למשחק לאחרונה. חנוך לוין כתב לו גרסה משלו, "הנשים האבודות של טרויה" בה סילק מהמחזה אלים והשאיר רק את ההתרחשות המרכזית הנבואית על חורבן
לפני שירד הלילה / רינלדו ארנס. הוצאת כרמל. תרגום רמי סערי

לפני שירד הלילה / רינלדו ארנס

פורסם: 05/13/2008 - 03:00
רינלדו ארנס סופר קובני הומוסקסואל, ברח לאמריקה שם חלה באיידס והתאבד. בארצות דוברות הספרדית הוא סופר נחשב מאוד, אך זה ספרו הראשון המתורגם לעברית. ואם זכרוני אינו מטעה אותי נעשה גם סרט לפי הספר הזה

להרבות טוב בעולם: בודהיזם, מדיטציה פסיכותרפיה / אסתר פלד

פורסם: 05/06/2008 - 03:00
להרבות טוב בעולם: בודהיזם, מדיטציה פסיכותרפיה / אסתר פלד. הוצאת רסלינג.

אישה בורחת מבשורה / דוד גרוסמן

פורסם: 05/03/2008 - 03:00
אישה בורחת מבשורה / דוד גרוסמן. הוצאת הספרייה החדשה

שלמה זנד / מתי ואיך הומצא העם היהודי

פורסם: 04/30/2008 - 03:00
ישנם ספרים שעוד לפני שמישהו קרא אותם באמת כבר יצרו סביבם שיח.לרוב עוין. הן בגלל הכותב ודעותיו המוכרות והן בשל הנושא החדש עליו כתב. על נושאים טובים מדברים פחות, כנראה.פרופסור שלמה זנד יצר סקנדל קטן בזירה. עצם הבחירה בשם פרובוקטיבי כזה לספר מזמינה מלחמת עולם קטנה. מה זאת אומר זהות יהודית מומצאת?

הקנוניה נגד אמריקה / פיליפ רות

פורסם: 04/28/2008 - 03:00
הקנוניה נגד אמריקה / פיליפ רות. כנרת זמורה ביתן.
מוות רך מאוד / סימון דה בובואר. תרגום מיכה פרנקל. הוצאת כתר.

מוות רך מאוד / סימון דה בובואר

פורסם: 04/25/2008 - 03:00
בובואר אמיצה מאוד כשהיא כותבת סיפור אמיתי על יחסיה עם אמה. האשימו אותה שזה סגירת חשבון משפחתי, אך ככל שהקריאה מתמשכת מגלים עד כמה עמוקה התובנה שלה ואומץ הלב שלה להגיד דברים שלא כולם יכולים להודות בהם

יוסי שריד / לפיכך התכנסנו - היסטוריה אלטרנטיבית

פורסם: 04/21/2008 - 03:00
יוסי שריד / לפיכך התכנסנו - היסטוריה אלטרנטיבית. הוצאת ידיעות אחרונות

הצודקים / אלבר קאמי - תיאטרון בית צבי

פורסם: 04/18/2008 - 03:00
הבכורה של המחזה "הצודקים" הייתה ב 15.12 1949. אלבר קאמי כבר העלה בהצלחה כמה מחזות קודם לכן. לאלבר קאמי הייתה בדרך כלל תכנית משולשת.

ההיסטוריה הקצרה של המתים / קווין ברוקמייר

פורסם: 04/14/2008 - 03:00
קווין ברוקמייר / ההיסטוריה הקצרה של המתים. תרגום: גיל שמר. הוצאת זמורה ביתן.
הגוף הציוני לאומיות, מגדר ומיניות בספרות העברית החדשה / מיכאל גלוזמן. הוצאת הקיבוץ המאוחד

הגוף הציוני - לאומיות, מגדר ומיניות / מיכאל גלוזמן

פורסם: 04/10/2008 - 03:00
מיכאל גלוזמן הוא פרופסור בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. ואם עוד לא התמנה, הוא עומד לידיעתי להתמנות לראש החוג. הוא בודק וחוקר את הציונות והקשר שלה לגוף האנושי, בעיקר הגברי.
טלי וישנה / אחי הקטן והמצויר. הוצאת ידיעות אחרונות

טלי וישנה מול גיל הראבן

פורסם: 04/04/2008 - 03:00
מה שחשוב בשני הספרים הללו, מעבר לשוני בכתיבה היא העובדה שהניצול המיני נעשה בתוך המשפחה. נושא שקשה לקבל ולהתמודד אתו.

מטעם 13 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית

פורסם: 04/03/2008 - 03:00
בימים אלו יצא לאור כרך חדש של כתב העת הרדיקלי 'מטעם'. בכל פעם לפני שאני מתחיל לקרוא בו עולה לי בי השאלה למי הוא מיועד, כי הרי אלו שדעתם מכוונת ממילא לדעת הכותבים אינם זקוקים לו ממש. הוא משמש להם לכל היותר כמשהו הנותן להם איזה ניסוח מילולי קצת יותר מדויק על מה שחשבו מילא או עוד ארגומנט להצדיק את דעתם.

לואיס קרול ואליס - מסע בארץ הפלאות / מיכל קירזנר – אפלבוים

פורסם: 03/31/2008 - 03:00
אליס הקטנה מציצה אלינו שוב ומבקשת קצת תשומת לב. מיכל קירזנר – אפלבוים כתבה ספר חדש המנסה להוליך אותנו במבוכי העניין שמעוררת אליס מאז הולדתה בכתב. בעבר הלכתי בעקבות ספרו של חיים שפירא שניתח את הספרים בעיקר מהצד המתמטי שלהם. מיכל קירזנר מנסה לעשות לנו סיור מודרך בדרכי הסתכלות רחבים יותר ובטיול לא ארוך מדי להאיר נקודות הסתכלות רחבות.כמעט שלושה מליון אזכורים יש לאליס בגוגל. כולם עוסקים בה ומנסים לפענח את חידתה. אותה ילדה שיושבת משועממת בתחילת הספר על שפת נהר שקט ובעוד כמה שורות תצנח לעולם מרתק ושונה מכל המוכר לה ולנו. נעשו כמה וכמה סרטים, ורק בימים האחרונים מצאתי את הגרסה האילמת הראשונה משנת 1903 והמון וריאציות על ילדה המגיעה לעולם מוזר. כולן אליס, אך לא כולם לואיס קרול. כדי להגיע לאליס מוכרחים להתחיל בקרול. האם המתמטיקאי הזה היה איש בעל הפרעות אישיות כאלה שרק ילדים היו מרגיעים אותו? האם היה פדופיל, כמו שמנסים להגיד עליו. בכל יום נולדת עובדה חדשה ומחקר חדש הסותר את אלו מאתמול.

ההודי רוצה לברונקס / התור - תיאטרון בית צבי

פורסם: 03/26/2008 - 02:00
בית צבי העלה שני מחזות קצרים של ישראל הורוביץ. מחזות שנכתבו בשנות הששים כשאופנת המחזות הקצרים הייתה בשיאה.

שיער / תיאטרון בית צבי

פורסם: 03/20/2008 - 02:00
שיער נולד כמחזמר כיס באוף אוף ברודווי. מי שביימה את המחזה המקורי ועשתה לו כוריאוגרפיה הייתה אנה סוקולב, שנייה בחשיבותה למרתה גרהם בזמנו. כשהמחזמר הקטן זכה להצלחה במהדורה המצומצמת שלו קנו אותו מפיקים מברודווי, שילמו לסוקולב הרבה כסף כדי שתוותר על שמה ושינו אותו לגמרי. כששיער עלה בברודווי המחאה נגד מלחמת וייטנאם הייתה בשיאה.

כמו שתרצו אותי / תיאטרון הספריה

פורסם: 03/18/2008 - 02:00
המחזה מרתק ממש. הוא מספר על רקדנית ברים מסתורית חולת שכחה, החיה בגרמניה עם סופר עשיר ובתו הלסבית. ערב אחד מופיע גבר זר הטוען שהיא לא גרמניה אלא אשתו הנעלמת מזה עשר שנים של אריסטוקרט איטלקי.

אלון חילו / אחוזת דג´אני

פורסם: 03/13/2008 - 02:00
אלון חילו / אחוזת דג'אני. הוצאת ידיעות אחרונות

רשימות של רופא צעיר / מיכאיל בולגקוב

פורסם: 03/10/2008 - 02:00
לאורך חייו לא ניתן לבולגקוב לפרסם את מרבית כתביו; הוא נחשב למתנגד המשטר. אין לדעת איזה נס קרה לו והוא לא הוגלה או הוצא להורג על ידי סטלין. שנים לאחר מותו הותרו ספריו לפרסום

טורנדוט באופרה הישראלית

פורסם: 03/09/2008 - 02:00
האופרה טורנדוט היא עוד אחת הדוגמאות להשפעת התרבות הסינית שהשפיעה על אמני אירופה מאמצע המאה התשע עשרה ואילך. אגדת טורנדוט מספרת על הנסיכה קרת הלב, ושונאת הגברים, המעמידה את מחזריה במבחן שלוש חידות. זה שנכשל, ראשו ייכרת.

שוקי כהן: בין שתי קהילות - ראיון

פורסם: 02/29/2008 - 02:00
שוקי כהן הוא פסיכולוג ישראלי העובד בניו יורק כבר שנים אחדות. הוא מגיע לביקורים בארץ ומכיר את הנעשה בסצנה ההומואית בשני המקומות. פגשתי אותו בניו יורק אחרי מצעד הגאווה. הייתה לי אתו שיחה מפרה מאוד.

ללא מילים, התרבות הישראלית בראי השפה / עמליה רוזנבלום, צבי טריגר

פורסם: 02/27/2008 - 02:00
ללא מילים, התרבות הישראלית בראי השפה / עמליה רוזנבלום - צבי טריגר. הוצאת דביר.
הסרטים הסמויים מהעין, קאנוניות ופופלריות בקולנוע הישראלי העכשווי / משה צימרמן. הוצאת רסלינג.

הסרטים הסמויים מהעין / משה צימרמן

פורסם: 02/25/2008 - 02:00
קולנוע היא צורת התבטאות האהובה עלי מאז נעורי. גם ספרות כמובן אך לצורך המאמר אסתפק בקולנוע. אבל כן הייתי צריך להביא את עצמי למחשבה על אהבות בקולנוע. על ניסיון למצוא חוט מקשר או כל אותם דברים שאנשים המתבקשים לערוך רשימות על נקודות בחייהם מנסים למצוא ולקשר ולא מצאתי.

שיחות עם סופרים / משה גרנות

פורסם: 02/15/2008 - 02:00
משה גרנות / שיחות עם סופרים. הוצאת אחוזת בית

סופו של מיסטר Y / סקרלט תומס

פורסם: 02/11/2008 - 02:00
סופו של מיסטר y / סקרלט תומס. הוצאת ידיעות אחרונות

רוזנקרנץ וגילדנשטרן מתים בקאמרי

פורסם: 02/08/2008 - 02:00
המחזה מצוין, רובו עשוי טוב. אך תחושת החוויה הגדולה המצופה ממנו קצת נשחקת ומרחקת. אך אם תשאלו לדעתי, למרות ההסתייגויות לכו לראות את ההצגה. גם כדי להכיר מחזה נפלא גם מפני שיש להניח שהוא לא יוצג שוב בקרוב וגם מפני שבכל זאת זו הצגה טובה גם אם לא מושלמת

החגיגה / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 02/06/2008 - 02:00
הדרמה המינימליסטית של השתיקה: ביקורת המחזה "החגיגה" בקאמרי

היה לא היה / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 02/01/2008 - 02:00
היה או לא היה הוא מחזה על שני אנשים ששמם המציאותי עדיין מהדהד בתוככי ההיסטוריה המקומית שלנו. חיים בנינו אנשים שעדיין זוכרים גם את חנה רובינא, שחקנית מהוללת וגם את אלכסנדר פן משורר שנוי במחלוקת.

בוב דילן: אני לא שם

פורסם: 01/27/2008 - 02:00
בשוט הראשון המצלמה היא הגיבור ההולך מבלי שנראה אותו בפרוזדור של מאחורי הקלעים לכיוון הבמה כשמלפניו רק הרעש המדהים של הקהל.

בוב דילן / כרוניקות חלק 1

פורסם: 01/23/2008 - 02:00
בובדילן / כרוניקות חלק 1. הוצאת מודן.

הרטיטי את לבי / חנוך לוין - תיאטרון הקאמרי

פורסם: 01/21/2008 - 02:00
בכל פעם, אם ימצאו ויועלו עוד מחזות מן העיזבון של חנוך לוין תעלנה מיד שתי שאלות מרכזיות.

שיחות אחרי הלוויה / תיאטרון בית צבי

פורסם: 01/16/2008 - 02:00
המחזאית יסמינה רזה משכה תשומת לב במחזה הראשון שלה "תרבות", מחזה שבו שני גברים עומדים רוב הערב מול תמונה ודנים מהי אמנות. בארץ אלו היו יוסי בנאי וששון גבאי. וכבר אז אפשר היה להיווכח שלפנינו כותבת חכמה מאוד המסוגלת לשנות תכתיבי דרמה לצורה אחרת
הו כתב עת לספרות גליון 6 / עורך: דורי מנור

הו כתב עת לספרות גליון 6

פורסם: 01/08/2008 - 02:00
דורי מנור המשורר והעורך כתב מניפסט פתיחה בו ביקש להחזיר את השירה הנכתבת בארץ לימים בהם המשקל מדויק והחרוז המושלם נוסח אלתרמן, גולדברג ושלונסקי היוו את צורת השירה היחידה. מנור מבקש להשיב את העברית העשירה, הלא-אנורקטית, אל לבה של היצירה הישראלית ומתנגד למשקל הפתוח ולחוסר החריזה
סילביה פלאת' / ג'וני פניקה ותנ"ך החלומות. סיפורים, מסות וקטעי יומן. הוצאת רסלינג

סילביה פלאת / גוני פניקה ותנך החלומות

פורסם: 01/05/2008 - 02:00
אם הכתבים אוטוביוגרפיים או מבוססים על תחושותיה הפרטיות קל להבין את הלחץ בו נמצאה באנגליה. אינני יודע מדוע טד יוז החליט לערוך את הסיפורים בסדר כרונולוגי כזה שהאחרונים שכתבה הם הראשונים בספר. אך ניכר בסיפורים הללו הניסיון לתחום את עצמה למסגרת אורך שיתאים לפרסום בכתבי עת נוסח הניו יורקר ודומיו שהיה משאת נפש של סופרים רבים, הרבה לפני שיכלו לקבץ מספיק סיפורים ולפרסם ספר

מזכרת אהבה / יצחק בר יוסף

פורסם: 01/02/2008 - 02:00
מזכרת אהבה / יצחק בר יוסף. הוצאת ידיעות אחרונות.
ג'רארד דונובן / ג'וליוס וינסום. הוצאת אחוזת בית

גרארד דונובן / גוליוס וינסום

פורסם: 12/26/2007 - 02:00
ג'רארד דונובן הוא סופר ומשורר אירי שזה ספרו הראשון המתורגם לעברית. בארצו היה מועד כבר לכמה וכמה פרסים וגם לבוקר האנגלי. כיום הוא חי ומלמד באוניברסיטה באמריקה. בעבר הייתה לו גם קריירה של נגן גיטרה קלאסית.

ריצארד השלישי / תיאטרון בית צבי

פורסם: 12/22/2007 - 02:00
שייקספיר שחי בזמנה של המלכה אליזבט הראשונה הייתה מבית טיודור. כדי למצוא חן בעיני מלכתו, ואולי גם כדי להגדיל את קצבת להקתו כתב שייקספיר את המחזה ריצ'ארד השלישי.

המאה השלושים - הצגה

פורסם: 12/18/2007 - 02:00
הצגה בשם "המאה השלושים" היא הצגת פרינג' והיא אחת ההצגות הנפלאות והמרשימות ביותר שראיתי מזה זמן רב. היא נפלאה בגלל מה שיש בה והרבה בגלל מה שאין בה.

הסימפוניה השניה של מאהלר בפילהרמונית

פורסם: 12/16/2007 - 02:00
מאהלר הוא מלחין מאוד פופולארי אצל הקהל הישראלי. התזמורת הפילהרמונית שלנו נחשבת לאחת מהמיטיבות לנגן אותו. לאונרד ברנשטיין וזובין מהטה הופיעו אין ספור פעמים בעולם במסעות עולם שלהם עם סימפוניות.

דברים שרואים מכאן / סמדר שיפמן

פורסם: 12/13/2007 - 02:00
דברים שרואים מכאן, דויד גרוסמן, אורלי קסטל-בלום ומאיר שלו: מעבר למודרניזם? / סמדר שיפמן. הוצאת כרמל.

מלאכים אינם חולמים / רחל גורדין

פורסם: 12/10/2007 - 02:00
מלאכים אינם חולמים - משנתו של אבן ערבי - השייח הסופי הגדול ביותר / רחל גורדין. הוצאת כרמל

עגל הזהב / איליה אילף ויבגני פטרוב

פורסם: 12/06/2007 - 02:00
עגל הזהב / איליה אילף ויבגני פטרוב. הוצאת ספרות יפה

רציף - כתב עת לביקורת

פורסם: 12/04/2007 - 02:00
רציף, כתב עת לביקורת גליון 2

הדרך אל הפנתיאון - אצל, לחי וגבולות הזיכרון הישראלי / אודי לבל

פורסם: 11/28/2007 - 02:00
הדרך אל הפנתיאון - אצ"ל, לח"י וגבולות הזיכרון הישראלי. סדרת שכול ישראלי. / אודי לבל. הוצאת כרמל ירושלים
חילי סלמיס / חויר סרקס. הוצאת כרמל. תרגום: רמי סערי.

חילי סלמיס / חויר סרקס

פורסם: 11/24/2007 - 02:00
שבעים שנה אחרי מלחמת האזרחים בספרד, שלושים שנה כמעט אחר מותו של פרנקו והשינויים הגדולים שחלו הנושא עדיין מהווה שם נושא מרכזי בספרות. ההתייחסות היום איבדה כנראה את הרומנטיקה ש-ארנסט המינגווי עטף בה את המלחמה ההיא.

הסוחר מוונציה / תיאטרון בית צבי

פורסם: 11/21/2007 - 02:00
מבחינה צורנית לתיאטרון שלו כל הדמויות "האחרות" אפשרו לו להציג איזו אקסטרווגנזה ממין אחר. גברים שחורים, בגדים איטלקיים. התנהגות אחרת. ובכל זאת שיילוק שונה. הפרשנות האנטישמית נראית בו ברורה מאליה. היהודי הרע, רודף הכסף המלווה בריבית. כל התכונות שבעתיד היהודים יואשמו בהם ויהפכו למאפיינים נושאי השנאה נגדם

המסע לריימס / האופרה הישראלית

פורסם: 11/19/2007 - 02:00
ג'ואקינו רוסיני נחשב לאחד אם לא הגדול ממלחיני האופרה בופה. האופרה המצחיקה. הוא כתב כארבעים אופרות אך במסגרת הרפרטואר הקבוע החוזר על עצמו מלבד הספר מסביליה צ'נרנטולה ו-האיטלקייה באלג'יר ממעטים להעלות את האופרות שלו.

שיחות לילה / תיאטרון גשר

פורסם: 11/16/2007 - 02:00
המחזה שיחות לילה הוא דרמה המציגה את לילו האחרון של שדרן רדיו פרובוקטיבי המנהל שיחות עם מאזיניו. אנחנו מכירים את סגנון התכניות הללו גם בארץ. במשך שנים ישבו שדרנים לרוב תרבותיים ונימוסיים והזמינו אנשים לטלפן.

אריך נוימן / האדם המיסטי

פורסם: 11/12/2007 - 02:00
אריך נוימן / האדם המיסטי. הוצאת רסלינג

יצחק בן נר / שקיעה כפרית / אף אחד לא מת בהליכה

פורסם: 11/10/2007 - 02:00
שקיעה כפרית / יצחק בן נר. הוצאת ידיעות אחרונות.
ג'ספר פורד / לשקוע בספר טוב. הוצאת מודן.

לשקוע בספר טוב / גספר פורד

פורסם: 11/04/2007 - 02:00
'ספר פורד כתב ספרים שהגיבורה הקבועה שלו - תרזדיי ( יום חמישי) נקסט עוברת מספר לספר. תרזדי נקסט (יום חמישי הבא) היא בלשית ספרים. יש לה יכולת להיכנס לתוך ספר ולשנות אותו

סימנים של כבוד

פורסם: 11/02/2007 - 02:00
האם אפשר לקרוא לשני סרטים " בני דודים"? כשהבמאי והשחקן הראשי זהים משהו יכול לקרב את ההגדרה.

משחק על זמן / גיום מוסו

פורסם: 10/30/2007 - 02:00
משחק על זמן / גיום מוסו. הוצאת ידיעות אחרונות

יצירה ביצירה עשויה, אינטרטקסטואליות ברומנים של עמוס עוז / אסתר אזולאי

פורסם: 10/26/2007 - 02:00
יצירה ביצירה עשויה, אינטרטקסטואליות ברומנים של עמוס עוז / אסתר אזולאי. הוצאת מכללת חמדת הדרום.

חורף החלונות האדומים / תיאטרון בית צבי

פורסם: 10/21/2007 - 02:00
חורף החלונות האדומים הוא מחזה קטן לשלושה שחקנים. אני מניח שצוות מבריק יכול לגרום לו להראות טוב יותר ממה שהוא. המחזה הוא מאלה שיעשו סיבוב העיירות שדה, תיאטראות חובבים וישכח אחרי זה.
הסיפור של הקרחת שלי / מארק ון דר יאכט. הוצאת בבל

הסיפור של הקרחת שלי / מארק ון דר יאכט

פורסם: 10/18/2007 - 02:00
הסיפור הקומי טרגי זה מתנהל ברמות של הסתרה. הסיפור אחד וכונות עמוקות ממנו. מארק מחפש ולא יודע מה. ומול הרצון להיות משורר או לחוות אהבה משוגעת כמו במאה התשע עשרה הוא צריך להשלים עם אבר מין סמלי. סמלי באופן רחב. וסוד הנרמז ומתגלה חלקית. מזמן לא קראתי ספר כל כך מהנה

יורם קניוק / על החיים ועל המוות

פורסם: 10/11/2007 - 02:00
על החיים ועל המוות / יורם קניוק. הוצאת ידיעות אחרונות

מטעם 11 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית

פורסם: 10/09/2007 - 02:00
בימים אלו יצא לאור גיליון חדש של כתב העת "מטעם" זה הנושא כותרת משנה "כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית".כרגיל בכתבי עת יש בו מבחר מצוין של סיפו

איאן מקיואן / על חוף צזיל

פורסם: 10/05/2007 - 02:00
איאן מקיואן / על חוף צ'זיל. הוצאת עם עובד

יונג - חלומות של גברים / רוברט ה. הופקה

פורסם: 10/01/2007 - 02:00
רוברט ה. הופקה / חלומות של גברים. השבר, הטיפול, ההחלמה. הוצאת הקיבוץ המאוחד.
כלום לא נראה באופק / ינס רהן. הוצאת בבל

כלום לא נראה באופק / ינס רהן

פורסם: 09/26/2007 - 02:00
טייס אמריקאי ומלח גרמני צפים בסירת הצלה אחת בלב האוקיינוס. הספר המאוד מעניין הזה כבר פורסם ב1954 ולא זכה להצלחה גדולה, מאז אבד ורק לאחרונה התגלה מחדש. כאן כבר מהפתיחה ברור שהיחס בין שני הניצולים איננו מצב של התנקשות התנגדות ומתח

הרחק ממנה

פורסם: 09/23/2007 - 02:00
דארלינג חולה באלצהיימר. איזה כאב לב.

חופשת קיץ

פורסם: 09/21/2007 - 02:00
בצילומים נפלאים ומוסיקה מתואמת במידה לא ידועה כאן אנו נסחפים לתוך חיי אנשים זרים לנו כל כך.דויד וולך הבמאי היה תלמיד בישיבת פוניבז' והוא חסר ניסיון קולנועי ואי אפשר להפסיק לשאול מנין לו הידע לעשות סרט כזה. עם חזון והבנת המצלמה והבד. לסמוך לאורך שמונים דקות על מבטי עיניים.אין בסרט עלילה במשמעות שאנו מכירים. אנו עוקבים אחרי צורת חיים ושגרה של משפחה חרדית, חרדית אמיתית

שמעון צימר / ראיות לאהבה

פורסם: 09/17/2007 - 02:00
שמעון צימר / ראיות לאהבה. הוצאת ספרית פועלים
הרוח הנושבת בעגורנים / לידיה ז'ורז'.

הרוח הנושבת בעגורנים / לידיה זורז

פורסם: 09/13/2007 - 03:00
מילנה גיבורת הספר איננה אוטיסטית. איננה סובלת מתסמונת אספרגר או טורט. לידיה ז'ורז' אינה מנסה לבנות אותה כתרגיל נוסף בספרות התסמונות השונות. בעיני משפחתה היא תימהונית, את לב הקורא היא שובה מיד, למרות שאי איננה ניתנת אפילו לניתוח פסיכולוגי כמעט.
במחזה אקווס המועלה כעת מחדש בלונדון משחק דניאל רדקליף

אקווס / תיאטרון בית צבי

פורסם: 09/11/2007 - 03:00
בבית צבי ההצגה מתנדנדת בין רבדים שונים. אחת הבעיות היא העובדה שלעיתים כשיש תפקידים שפער הגילים ביניהם חשוב קשה לראות שני צעירים כשהאחד אמור להיות מבוגר. בעיקר כשהמבוגר צריך להיות רב חוויות מהסוג שצעיר יתקשה להתחבר אליהן

אני לא דרייפוס / אלכס אנסקי - ראיון

פורסם: 09/06/2007 - 03:00
אלכס אנסקי אסתרהזי

עמוס גוטמן - מארז אסופת סרטיו

פורסם: 09/02/2007 - 03:00
בימים אלו הוציאה "האוזן השלישית" אחרי עבודה ארוכה מארז של ארבעת סרטיו הארוכים של עמוס גוטמן. ארבעת הארוכים, שלושת הקצרים, זה כל ההספק של גוטמן.

גק / א. מ. הומס

פורסם: 08/29/2007 - 03:00
מי הוא הקורא המיועד לספר העוסק בנער בן חמש עשרה שהוריו התגרשו. האם זה סוג של ספר שהורים כאלה אמורים לתת לבנם, שיתכונן וילמד? ואולי זה דווקא ספר לאבות מסוג מסוים.
מעשה סדום פוליטי - הרלוונטיות של ז'אן ז'נה / יהונתן אלשך, רועי וגנר. הוצאת רסלינג

מעשה סדום פוליטי - הרלוונטיות של זאן זנה / יהונתן אלשך, רועי וגנר

פורסם: 08/23/2007 - 03:00
בשמו של ז'אן ז'נה נתקלתי לראשונה כשידיד צרפתי שלי אמר שאני חייב לקרוא את "המדונה של הפרחים". בלונדון קניתי את התרגום לאנגלית ולא הצלחתי להתגבר על השפה, הרבה לפני הניסיון להבין את הספר עצמו.מאוחר יותר היה ניסיון להציג בארץ את המחזה "המשרתות" בהפקה פרטית
מותה של גיבורה אדומה / צ'יו סיאו-לונג. הוצאת ינשוף

מותה של גיבורה אדומה / ציו סיאו-לונג

פורסם: 08/20/2007 - 03:00
מרומן סיני שכזה אפשר יהיה אולי ללמוד משהו נוסף על סיפור המתח. אך עשויה להיות גם אבן נגף כי הסופר חי כבר משנת 1989 בארה"ב שם למד ספרות מערבית. הוא מרצה לספרות ומבקר ספרות מערבית. כך שאולי ה"סיניות" נשכחה ממנו במקצת

דרך שלושת הימים / גוזף בוידן

פורסם: 08/16/2007 - 03:00
דרך שלושת הימים / ג'וזף בוידן. הוצאת ינשוף.

שפת קיר / עליזה אולמרט, גיל הראבן - גרפיטי ישראלי

פורסם: 08/11/2007 - 03:00
שפת קיר / עליזה אולמרט, גיל הראבן. הוצאת ידיעות אחרונות
שיחות עם יצר הרע / עורך: אסא קידר. הוצאת ידיעות אחרונות

שיחות עם יצר הרע / עורך: אסא קידר

פורסם: 08/07/2007 - 03:00
יצר הרע נולד עם הדת. רק דתיים מכירים אותו, סובלים ממנו ונלחמים בו מרות. לחילוניים יש גבולות. מה הם יעשו ומה לא, כמה יראה בעיניהם מקובל ומתי מעשה הופך ליותר מדי. אם לא חטאו בעיני החוק, לא יסבלו ממנו. אין שכר ואין עונש בתוך גבולות מקובלים.

אנטוניוני מיכאלאנגלו 1912 - 2007

פורסם: 08/01/2007 - 03:00
מיכאלאנג'לו אנטוניוני היה יכול להיחשב בדרך מסוימת כאחיו האיטלקי של אינגמר ברגמן. אם כי למעשה עמדו לכאורה משני עברי מתרס ההבנה הפילוסופי. אינגמר ברגמן חיפש משמעות בכל דבר. אנטוניוני היה נביא הזעם של חוסר המשמעות. הוא התחיל את דרכו הקולנועית כמבקר

אינגמר ברגמן

פורסם: 07/31/2007 - 03:00
אינגמר ברגמן 1918-2007

לנצח את היטלר / אברהם בורג

פורסם: 07/28/2007 - 03:00
אברהם בורג איננו יכול להיחשב כפוסט ציוני של ממש. הוא לא ישתתף בגוף שמציע חרם כזה או אחר על ישראל. הוא מבקש לנתח אחרת את עובדות חיינו והמציאות בה אנו חיים ולקוות שמהבנה חדשה תתחיל התנהגות אחרת שתשנה את פני המדינה ותוליך אותה למקום אחר. בעיקר מוסרי יותר ומנותק מהשואה כנטל ולהפוך אותה לחלק מההיסטוריה שלנו אך לא כזו המכתיבה כל צעד וכל מחשבה בחיי
עקירה / כריסטוף היין. הוצאת ספרית פועלים.

עקירה / כריסטוף היין

פורסם: 07/21/2007 - 03:00
עקירה של כריסטוף היין מספר על חיים אחרים. שנת ההתרחשות, זו שבה מתחיל הסיפור אינה מצוינת. אך לא קשה לעשות חשבון. חמש שנים אחרי המלחמה. אלף תשע מאות חמישים. הקומוניזם כבר מושרש. אך בהתחלה לפחות איננו מוזכר כלל. הספר לא מתכוון לדון בו.עיר קטנה. קרנבל עירוני קטן. שום דבר אינו עובד כמו שצריך, מוזר שהארגון הוא גרמני

היצירה השקספירית / אברהם עוז

פורסם: 07/16/2007 - 03:00
אברהם עוז, היצירה השקספירית. הוצאת משרד הבטחון.
מלאכים באמריקה. תיאטרון בית צבי

מלאכים באמריקה / תיאטרון בית צבי

פורסם: 07/13/2007 - 03:00
מחזה שבו ריאליזם וסוריאליזם נושקים זה לזה, מציאות דמיון הזיה. חזיונות דתיים וויכוחים על נושאים פוליטיים. מעברים מהירים ממקום התרחשות אחד לשני.

ימי הנטישה / אלנה פרנטה

פורסם: 07/04/2007 - 03:00
ימי הנטישה / אלנה פרנטה. הוצאת הספריה החדשה

גון סטיינבק / מסעותי עם צרלי בחיפוש אחר אמריקה

פורסם: 06/30/2007 - 03:00
מסעותי עם צ'רלי בחיפוש אחר אמריקה / ג'ון סטיינבק. מאנגלית: צילה אלעזר. הוצאת אחוזת ספרים.
הוורד הלבן / ינינה אלטמן. הוצאת פרדס

הוורד הלבן / ינינה אלטמן

פורסם: 06/26/2007 - 03:00
ינינה אלטמן מביאה את קורותיה של קבוצת הוורד הלבן. מסתבר שהייתה התנגדות עממית, קטנה ומסכנת חיים גם במגזר האזרחי. ובתוך סיפור הקבוצה הזאת מסתבר, אם כי אלטמן איננה מרחיבה שהיו עוד קבוצות קטנות שפעלו. חלקן דתיות חלקן קומוניסטיות. מסתבר שהייתה התנגדות, גם אם לא סוחפת

הטריטיקו של פוציני / האופרה הישראלית

פורסם: 06/23/2007 - 03:00
הטריטיקו או הטריפטיך בשפות אחרות, פירושו השלישייה. זו אסופה בת שלוש אופרות קצרות המוצגות יחד בערב אחד. פוצ'יני היה מלחין שהרגשות הסוערים באופרות שלו עברו סוג של עידון והפנמה.

שבתאי קור / נהג חדש

פורסם: 06/18/2007 - 03:00
שבתאי קור / נהג חדש. הוצאת כרמל.

פסטיבל הקולנוע ההומו-לסבי הבינלאומי השני בתל אביב 2007

פורסם: 06/12/2007 - 03:00
הפסטיבל הקווירי השנתי יתקיים השנה ב 18-23 ליוני בסינמטק בתל אביב. השנה יבואו לפסטיבל כמה וכמה אנשי קולנוע קוויריים מהעולם שיכבדו אותו בנוכחותם. בין האורחים שהקהל הישראלי יכול לזהות הוא ג'יי בראנאו, כוכב הסרט שורטבאס שהוקרן לא מכבר בסינמטק.

מלחמת האדם הזקן / ג´ון סקאלזי

פורסם: 06/10/2007 - 03:00
בספר לא עבה במיוחד מצליח הסופר להחליק מחלק לחלק בקלות שוטפת. תיאורי הקרבות השונים מעוטרים במחשבות על טקטיקות מלחמה שונות, לכל חובבי ז'אנר המלחמות. הספר נוגע במה שעשוי היה להיות שאלות קיום מהותיות וקשות, אך הוא עושה זאת בצורה קלילה, נוחה לקריאה, ובסופו של דבר מעבר לניסיון לדמיין עולם חדש אמיץ צריך ליהנות מהקריאה והספר הזה בהחלט גורם להנאה

המלך ליר / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 06/04/2007 - 03:00
את המלך ליר, מחזה הנחשב לגדול ולחשוב במחזותיו של שייקספיר, לא העלו כאן מזה חמישים שהנה. ראינו לא מכבר עיבוד אידישסטי למלך ליר "מירלה אפרת" ויש מי שיזכור את עיבודו המופלא של אקירה קוראסווה בסרט "ראן" שהוא עיבוד חופשי למלך ליר וזהו

זולייט גרקו - ביקור הגברת...

פורסם: 06/02/2007 - 03:00
גדולי המשוררים כתבו לגרקו. את אהבתה לסאן ז'רמין הנציחה באחד השירים שקיבעו את דמותו ודמותה יחד בשיר הנושא את שם הרחוב. ז'ולייט גרקו גדלה בדרום צרפת. אמא ואחותה היו חברות בזמן המלחמה במחתרת, כשנתפסו הן גורשו, אך ז'ולייט הייתה רק בת שש עשרה וניצלה מגירוש.
פאראגו / יאן אפרי. הוצאת בבל. תרגום מצרפתית: רמה איילון.

פאראגו / יאן אפרי

פורסם: 05/28/2007 - 03:00
הספר הוא אחד מהספרים "הרמאיים" אלו שמושכים אותך לתוכו בבדיחות דעת. במעשי קונדס, בכתיבה מצחיקה. אך לאט תוך כדי קריאה כמו הומר, גם הקורא נכנס לעולם של תובנות. הקורא מאבד את זהירותו ובגרותו בגלל הגיבור הילדותי וכמוהו הוא עובר תהליך גדילה צמיחה והבנה

אש ידידותית / אברהם ב. יהושע

פורסם: 05/23/2007 - 03:00
אברהם ב. יהושע, אש ידידותית (דואט), הספרייה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד / ספרי סימן קריאה, 2007, 375 עמ'.

המתנחלים והמאבק על משמעותה של הציונות / גדי טאוב

פורסם: 05/19/2007 - 03:00
המתנחלים והמאבק על משמעותה של הציונות / גדי טאוב. הוצאת ידיעות אחרונות.

עקומים / תיאטרון בית צבי

פורסם: 05/10/2007 - 03:00
המחזה עקומים נכתב על ידי מרטין שרמן הוא מחזה מזעזע מאוד וכבר הוצג בארץ לפני שנים רבות ואם אינני טועה יותר מפעם אחת. מרטין שרמן עשה דבר בשנות השבעים, כשהמחזה היה חדש, שהפך אותו למדהים, מרגש ומפתיע. הוא העלה את רצח ההומוסקסואלים על ידי הנאצים וציין בפני העולם את הרגע שבו היה קל יותר להיות יהודי, ולא רק קל, היה כדאי יותר להיות מזוהה כיהודי במחנה ריכוז מאשר הומו.

פרידה מברלין / כריסטופר אישרווד

פורסם: 05/08/2007 - 03:00
פרידה מברלין / כריסטופר אישרווד. הוצאת מחברות לספרות.
אפשרות של אי / מישל וולבק. הוצאת בבל

אפשרות של אי / מישל וולבק

פורסם: 05/05/2007 - 03:00
מישל וולבק הוא אחד מאלה שאישיותם מסקרנת בעת קריאת ספריו. לא הביוגרפיה, ממש לא משנה מתי ואיפה נולד, אלא האיש החושב וכותב את הספרים שלו על כל משמעויותיהם. ספריו מעצבנים עד כדי כך שמעניין לדעת מי האיש העומד מאחריהם ואיך הוא בחייו הפרטיים

האישה בלבן / וילקי קולינס

פורסם: 05/01/2007 - 03:00
האישה בלבן / וילקי קולינס. הוצאת אחוזת בית. תרגום צילה אלעזר.

קוסמופוליס / דון דלילו

פורסם: 04/27/2007 - 03:00
דון דלילו / קוסמופוליס. הוצאת כנרת זמורה ביתן

אריאדנה בנקסוס באופרה

פורסם: 04/23/2007 - 03:00
ריכרד שטראוס ו-הוגו פון הופמנסטאל שכבר שיתפו פעולה בכתיבת הרוזנקווליר רצו לכתוב אופרה קצרה מאוד שתיכנס לתוך הפקה של "גם הוא באצילים" של מולייר כקטע בידור ביניים, אלא שמה שהתכוון להיות תרגיל קצר הלך והתארך והפך לאופרה שלמה. ומה שנוצר הוא כמעט שתי אופרות שונות הקשורות אחת בשנייה. בראשונה מלחין צעיר מוזמן להעלות את האופרה שלו "אריאדנה בנקסוס" בביתו של אחד מעשירי וינה
התחדשות / פאט בארקר. הוצאת הקיבוץ המאוחד

התחדשות / פאט בארקר

פורסם: 04/21/2007 - 03:00
אני כותב את ההצהרה הזאת כאקט של התנגדות מדעת לשלטונות הצבא, משום שאני מאמין כי אלו שיש בכוחם לסיים את המלחמה מאריכים אותה במכוון. אני חייל, ואני משוכנע שהנני פועל בשם החיילים. אני מאמין שהמלחמה הזאת, שנכנסתי אליה כאל מלחמת הגנה ושחרור, הפכה בינתיים למלחמת מתקפה וכיבוש
בעקבות אליס: מסעות לעולמו של לואיס קרול / חיים שפירא.

בעקבות אליס בארץ הפלאות: מסעות לעולמו של לואיס קרול / חיים שפירא

פורסם: 04/14/2007 - 03:00
במשך שנים רבות נקרעתי בין שני ספרים אותם ניסיתי להגדיר "הספרים שאני הכי אוהב". האחד היה פו הדוב על שני חלקיו, והשני אליס בארץ הפלאות, על שני כרכיו. במשך שנים רבות נקרעתי בין שני ספרים אותם ניסיתי להגדיר "הספרים שאני הכי אוהב". האחד היה פו הדוב על שני חלקיו, והשני אליס בארץ הפלאות, על שני כרכיו. את אליס אני אוהב אהבת נפש. לפני שניסיתי להבין, אהבתי את אליס עצמה. אחר כך התאהבתי בדמיון ובפנטזיה. אין לי יומרה להבין את הספר הזה, אך בחוש תפסתי שיש בו עומקים שאני לא מצליח לרדת אליהם בכוחות עצמי שהם מעבר לסיפור העלילה

בופור

פורסם: 04/10/2007 - 03:00
סרט מלחמה בלי מלחמה. סיפור על קבוצת גברים בלחץ קיצוני חיצוני. יש "הם" שם בחוץ? לא רואים אותם אבל הם מפציצים ללא הרף את הפנים.

מותו של סוכן / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 04/06/2007 - 03:00
וילי לומן, גיבורו של המחזה "מותו של סוכן" הפך להיות כבר מזמן סמל לאדם הקטן החולם חלומות גדלות ומנסה להגשים אותם דרך בניו, בעיקר בנו הבכור. מכל המחזות הגדולים של המאה העשרים דומני שהוא הוצג בארץ הכי הרבה פעמים. וצריך לדעת מראש שזה אכן מחזה גדול ויותר מזה. המחזה זכה עם הצגתו בכל הפרסים האפשריים.

תופרים ו-גוף להשכיר / תיאטרון בית צבי

פורסם: 04/03/2007 - 03:00
שני המחזות שעלו השבוע בבית צבי שייכים לקבוצת המודרניים הבוטים. מסתבר לפי שני מחזות אלו ולפי כמה מחזות אחרים שבית הספר פרסם שיועלו בעתיד הקרוב שבאנגליה, למעשה באיים הבריטיים, סקוטלנד אירלנד, נכתבים מחזות חדשניים הנותנים חרות מוחלטת לפלחי אוכלוסיה שלא נראו כמעט בתאטרון עד כה ולשפה הנשמעת על הבמה

יעקב אגמון - פרס התיאטרון הישראלי למפעל חיים

פורסם: 03/30/2007 - 03:00
מנהלים אינם מקבלים בדרך כלל פרסים על מפעל חיים. הם עשויים לקבל פרס תעשייתי, בוודאי שלא אמנותי. גם מנהלי תיאטרון לא זכו אצלנו לפרסים. הם מנהלים את האמנים הזוכים אך הם עצמם לא נחשבים. טביעות אצבעותיו של יעקב אגמון ניכרות במפעלים רבים שמבלי דעת קבעו לנו כמה מהדברים הנראים לנו כאילו נוצרו מאליהם או שהם מובנים מעצמם, ולא הוא. השנה, יעקב אגמון מקבל השנה פרס על מפעל חיים בתאטרון.
מטעם 9 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית. עורך יצחק לאור.

מטעם 9 - כתב עת לספרות ומחשבה רדיקלית

פורסם: 03/21/2007 - 02:00
הדבר הראשון שבלט לעיני בחוברת היא העובדה שהפעם אין שום מאמר של יצחק לאור בתוכה. לטוב ולרע תמיד מסקרן מה יכתוב, ואם הוא כותב על ספרות הרי שאותי לפחות זה מעניין כפליים.
נערי ההיסטוריה, בית ליסין. מתוך התוכניה

נערי ההיסטוריה / תיאטרון בית ליסין

פורסם: 03/17/2007 - 02:00
המחזה הזה מתרחש כולו בבית ספר תיכון בעיר קטנה בתקופה שלפני הבחינות לאוניברסיטאות החשובות, בעידן מרגרט תאצ'ר. אלן בנט כתב בהצלחה רבה מחזה רב אפיזודות לתריסר משתתפים

אשת חטא / פטרה המספאהר

פורסם: 03/15/2007 - 02:00
אשת חטא / פטרה המספאהר. הוצאת ינשוף

לאנג לאנג בפילהרמונית: הילד שמפריח פרפרים מבין אצבעותיו

פורסם: 03/13/2007 - 02:00
לאנג לאנג שהיה כאן כבר בעבר חזר לעוד סדרה של קונצרטים. שלושה קונצרטים בהם הוא מנגן יצירות שונות בכל אחד. הוא נולד ב1982. בגיל שלוש עשרה זכה בפרס הנגנים הצעירים בתחרות על שם צ'ייקובסקי. היום הוא פסנתרן בעל שם עולמי המנגן עם כל התזמורות החשובות בעולם

חיים של אחרים

פורסם: 03/03/2007 - 02:00
בימים אלו זכה הסרט הגרמני "חיים של אחרים" בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. זר לאמריקאים.

הנשים / תיאטרון בית צבי

פורסם: 02/26/2007 - 02:00
את הקומדיה "הנשים" כתבה קלייר בות לוס ב1936. לוס בת לא חוקית לרקדנית כתבה כמה וכמה מחזות, לא כולם קומיים. הייתה ידועה במטבעות לשון שטבעה. " כל מעשה טוב סופו בעונש" הוא אחד מהם ולא הכי חריף.

חינוך רע ו-זאטואיצי

פורסם: 02/22/2007 - 02:00
האם אפשר להגיד על במאי שככל שהוא נעשה קולנוען טוב יותר סרטיו נעשים פחות מרגשים? מסתבר שאפשר. דבר מה לא טוב קורה בסרטיו האחרונים של אלמודובר. סרטו הקודם "דבר אליה" בישר על שינוי בתפיסה הסינמטית שלו.

סיפורי הופמן באופרה הישראלית

פורסם: 02/18/2007 - 02:00
ז'ק אופנבך הנחשב לכישרוני שבין כותבי האופרטות הצרפתיות נולד ב1819 כיהודי גרמני בשם יעקב אברשט. אביו היה חזן. הוא למד מוסיקה והיה צ'לן מקצועי שעבר לגור בפריז והתנצר. בפריז ניגן בתזמורת האופרה המלכותית. הוא קנה אולם תאטרון בו התחיל להעלות אופרטות מפרי עטו. כך הלך והתפרסם בחוגי החברה בפריז.

תמר גלבץ / מקופלת

פורסם: 02/15/2007 - 02:00
תמר גלבץ / מקופלת. הוצאת חרגול
השעות, ספר- סרט

השעות, ספר- סרט

פורסם: 02/07/2007 - 02:00
ראשונה הייתה וירג'יניה וולף; שני היה ספרו של מייקל קנינגהם, "השעות". שלישי היה סרטו של סטיבן דולדרי באותו שם. מוטיב השילוש בהקשר הזה יחזור שוב ושוב.

היה לך מזל / אליס סיבולד

פורסם: 02/04/2007 - 02:00
אליס סיבולד / היה לך מזל. הוצאת ספרית מעריב

טיפשות / אביטל רונאל

פורסם: 01/31/2007 - 02:00
טיפשות. תכונה? מצב? כולנו מסוגלים לזהות טיפשות, אך כלל לא ברור אם אנחנו יודעים להגדיר אותה. טיפשות איננה מצב של חוסר השכלה.

מחווה לשישה סופרים של המאה התשע-עשרה

פורסם: 01/28/2007 - 02:00
טיול במאה התשע עשרה מחווה לשישה סופרים של המאה התשע-עשרה. הוצאת עם עובד
ארכיאולוגיה של הקולנוע וזיכרון המאה דיאלוג / ז'אן לוק גודאר, יוסף יצחקפור. הוצאת רסלינג.

זאן לוק גודאר: ארכיאולוגיה של הקולנוע וזיכרון המאה דיאלוג

פורסם: 01/24/2007 - 02:00
את גודאר אי אפשר לשכוח. כל סרט חדש משלו היה מלווה בים של מאמרי ניתוח ולא רק בעיתונות המקצועית, כל מבקר קולנוע כתב פרשנויות והגיגים משלו. מכל אנשי הגל החדש ובימינו כשהגל הזה שקע, גודאר נחשב לתיאורטיקן הגדול של הקולנוע

סונטת סתיו / תיאטרון הבימה

פורסם: 01/21/2007 - 02:00

הטרובדור באופרה הישראלית

פורסם: 01/17/2007 - 02:00
איל טרובאטורה (הטרובדור). אופרה שאם מתייחסים רק לסיפור שלה היא מאלו שהוציאו שם רע לאופרה. סיפור מופרך ומסובך.

לה בוהם בפילהרמונית

פורסם: 01/10/2007 - 02:00
פוצ'יני

הדיקטטורים - גרמניה של היטלר, רוסיה של סטלין / ריצרד אוברי

פורסם: 01/06/2007 - 02:00
שתי דמויות פוליטיות,שלטוניות, האפילו כל אחת בדרכה על החיים בתחילת המאה העשרים. היטלר ו-סטלין. מסיבות היסטוריות שמם נכרך יחד לעולם.

אנטיגונה: הפקה משותפת הבימה-קאמרי

פורסם: 01/05/2007 - 02:00
ההחלטה להעלות טרגדיה יוונית, כמות שהיא, על בימת התיאטרון היא יום חג לתאטרון. שני התיאטראות הגדולים, תיאטרון הבימה ו-תיאטרון הקאמרי חברו יחד להעלות את הטרגדיה התובענית הזאת

רוזי קארפ / מארי נדיאיי

פורסם: 01/02/2007 - 02:00
רוזי קארפ / מארי נדיאיי. הוצאת בבל. תרגום: רמה איילון

יורם ברונובסקי / ביקורת תהיה

פורסם: 12/29/2006 - 02:00
יורם ברונובסקי / ביקורת תהיה, רשימות על שירה, פרוזה ומסה בספרות העברית. עורך: דויד וינפלד. הוצאת כרמל

העצמי האמיתי ועצמי האמת / מרדכי גלדמן

פורסם: 12/26/2006 - 02:00
העצמי האמיתי ועצמי האמת, היבטים פסיכואנליטיים ואחרים. מרדכי גלדמן. הוצאת הקיבוץ המאוחד.
פרננדו פסואה / מה עשיתי מן החיים

פרננדו פסואה / מה עשיתי מן החיים

פורסם: 12/23/2006 - 02:00
פרננדו פסואה. המחקר בחייו ויצירתו הולך ונמשך ואין ספק שהוא הדמות המרתקת ביותר בעולם הכתיבה מבחינת אישיותו האמיתית וזו המומצאת ורבת הפנים.

פשיזם הנעורים בתוכנו: יחסי צעירים מבוגרים

פורסם: 12/15/2006 - 02:00
מדי פעם משהו מעורר בי את הצורך להביא אותי לנסות להבהיר לעצמי מחדש את דעתי על שאלת חייהם של הומוסקסואלים מבוגרים בתוך חברה מקדשת נעורים וכן את היחסים הדו צדדיים שמתקיימים או לא בין שתי הקבוצות. קודם לכן צריך לבדוק את צורת החיים הסטרייטים החדשים, כדי לנסות להגיע לאיזו הבנה

פרנסואה טריפו, האיש שאהב סרטים / ענר פרמינגר

פורסם: 12/12/2006 - 02:00
פרנסואה טריפו, האיש שאהב סרטים / ענר פרמינגר. הוצאת הקיבוץ המאוחד

אמפייר פולס / ריצרד רוסו

פורסם: 12/09/2006 - 02:00
אמפייר פולס / ריצ'רד רוסו. הוצאת ינשוף

יום האיידס הבינלאומי

פורסם: 12/06/2006 - 02:00
בימים אלו מציינים את יום האיידס הבינלאומי. מוזר לי לחשוב על ציון יום בינלאומי שכזה אחרי שניסו לדחוק את המחלה הזאת אל מתחת לשטיח. אלא שאת ציון היום קבעו אלו שנלחמים מזה שני עשורים במגיפה הבלתי נתפסת הזאת
האמן / קולם טויבין. הוצאת בבל.

האמן / קולם טויבין - סיפור על חייו של הנרי ג'יימס

פורסם: 12/01/2006 - 02:00
הנרי ג'יימס נחשב לגדול הסופרים האמריקאים של המאה התשע עשרה. הוא נולד להורים איריים –סקוטיים בניו יורק. אביו היה תיאולוג, אחיו פילוסוף נחשב. הוא עצמו למד באירופה וחי בלונדון כעשרים שנה. רבים מספריו תורגמו לעברית עם השנים.הוליווד אהבה את סיפוריו והרבתה להסריט אותם. בנג'מין בריטן כתב את האופרה "בטבעת החנק" על פי סיפור שלו. סיפור שגם הוסרט כמה פעמים ואפילו ניסו להמציא לו הקדמה ומרלון ברנדו שיחק בסרט שאמור היה לספר סיפור מקדים לסיפורו של הנרי ג'יימס (סרט רע).כעת תורגם לעברית ספרו של קולם טויבין "האמן", סיפור על חייו של הנרי ג'יימס
חרדות פסיכוטיות והכלה, דיווח אישי על אנליזה אצל ויניקוט. מרגרט א. ליטל

דונלד ויניקוט: חרדות פסיכוטיות והכלה, אנליזה אצל ויניקוט

פורסם: 11/28/2006 - 02:00
מרגרט ליטל, פסיכואנליטיקנית בעצמה, כזו שכתבה והרחיבה תיאוריות כותבת מנקודת מבט אחרת. היא כותבת מנקודת ראות של המטופלת. שלוש אנליזות עברה מרגרט. האחרונה והמשמעית הייתה אצל דונלד ויניקוט. ואם לעתים קרובות אנשים שואלים בשביל מה זה טוב לשכב ולדבר אל הקיר, הפעם תהיה בספר התייחסות בדיוק לשאלה בשביל מה זה טוב, איך עוזרת הפסיכואנליזה, מה אפשר להפיק ממנה

רוברט אלטמן

פורסם: 11/22/2006 - 02:00
רוברט אלטמן נפטר בגיל שמונים ואחת. רוברט אלטמן הוא מחשובי הבמאים האמריקאים של כל הזמנים. קצת מוזר להגיד שרוברט אלטמן נולד בקנזס, העיר שממנה התחילה דורותי את מסעה אל הקוסם מארץ עוץ. והנה המקום הזה הוליד את אחת הדמויות המסעירות בתולדות הקולנוע המודרני.

תומר היימן מדבר

פורסם: 11/16/2006 - 02:00
פגשתי את תומר היימן בעקבות צפייה, שמאוד ריגשה אותי, בסרטו "בובות של ניר". סרט המעוקב אחרי חייהם של שישה עובדים זרים, פיליפינים, שמטפלים בזקנים ונכים ביום, ובלילות הם הופכים לנשים, לדראג קווינס המופיעות ומשעשעות את הקהילה הפיליפינית.

מצעד הגאווה ואחריו

פורסם: 11/09/2006 - 02:00
מכתבים גוסטב פלובר / תרגום דורי פרנס. הוצאת ידיעות אחרונות.

מכתבים גוסטב פלובר / תרגום דורי פרנס

פורסם: 11/06/2006 - 02:00
הניסיון לקשר את היצירות אל אישיות הסופר קשות, בעיקר אצל סופר שטען שהוא מוחק כל משפט היכול לרמז על אישיותו שלו וטען שמוכרחים להגיע לסגנון בו אישיותו של הסופר מנוטרלת לחלוטין מיצירתו, ובכל זאת כשנשאל שנים אחרי הפרסום על אמה בובארי לא היה יכול להתכחש ואמר את המשפט האלמותי"מדאם בובארי זה אני"אני באמת לא יודע איך דורי פרנס מצליח לעשות את כל מה שהוא עושה
ההיסטוריה הסודית / דונה טארט

ההיסטוריה הסודית / דונה טארט

פורסם: 11/03/2006 - 02:00
ההיסטוריה הסודית היה רב מכר באמריקה. סופרי מתח רבים המליצו עליו בזמנו. הוא תורגם לעברית לפני כמה שנים ויצא לאור ב-הוצאת מעריב (אם אינני טועה) ונעלם מבלי שקוראים שמו לב אליו. כעת חזרה הוצאת כתר והוציאה אותו לאור מחדש.

אלן רנה: סרטים מוקדמים

פורסם: 11/01/2006 - 02:00
אלן רנה איננו שייך בממש לגל החדש והוא עצמו אמר שאיננו הסופר של סרטיו. הוא לא קיבל על עצמו הגדרה מחייבת כזאת. אבל הוא בהחלט מגדיר את עצמו כבמאי.

עפר ואפר / עתיק רחימי

פורסם: 10/28/2006 - 02:00
הספר עפר ואפר נכתב בשפה "דרי", פרסית- אפגנית. הוא הראשון שמתורגם לעברית משפה זו.

בובות של נייר / תומר היימן

פורסם: 10/24/2006 - 02:00
הסדרה נעה על מסלול הלימוד והקבלה המשותפת, של המדריך את הנערים הכה שונים מעולמו, והנערים שמגלים, לומדים לאהוב את המדריך וצריכים ללמוד לקבל גם את ההומוסקסואליות. אך לא רק בגלל הנושא שהיה קרוב ללבי דיבר אלי הסרט. למרות שהיה סרט דוקומנטארי הייתה בו תחושה של אהבת אדם גדולה מצד הבמאי
לורנס אוליוויה. קול גבוה ודי צורם

קולות בתיאטרון

פורסם: 10/19/2006 - 02:00
איכות הקול היא אחד המרכיבים החשובים ביותר בטכניקה של השחקן. לא בכישרונו כמובן. הקול הוא מתת שנולדים אתו, אך אין ספק שאת המתת הזה אפשר וצריך לפתח. לא אחזור לדוגמה של מריה קאלאס שלא מעולם התיאטרון, זו שהיה לה קול נורא, לא נעים ובכל זאת "שיגעה" את העולם ביכולותיה.

אהרון מגד / שלושה מהם

פורסם: 10/16/2006 - 02:00
אהרון מגד / שלושה מהם. הוצאת אחוזת בית ספרים.

מטעם 7 / יצחק לאור

פורסם: 10/12/2006 - 02:00
בכותרת המשנה יצחק לאור קורא לכתב העת שהוא עורך בשם כתב עת רדיקאלי. ולאורך מאמר או שניים שאלתי את עצמי מה רדיקלי בכתב העת. כמה רדיקאליות כבר יש בימינו, גם כשאתה מכונה על ידי הברנז'ה הספרותית פוליטית "שמאלני קיצוני". בעיני יצחק לאור הוא אחד מהחדים שבמבקרי הספרות בארץ, ולאו דווקא זו הנושאת כותרת "שמאלנית" הוא גם משורר בפני עצמו וכותב פובליציסטיקה פוליטית
ג'ון באנוויל / הים. הוצאת ידיעות אחרונות

גון באנוויל / הים

פורסם: 10/10/2006 - 02:00
באנוויל איננו סופר קל. והים הוא ספר הדורש מאמץ כמעט נפשי, לא מפני שקורים בו דברים קשים, לכאורה קורה בספר מעט למדי. הספר כולו הוא ניסיון להיאחז בזיכרון, בהתרחשות נפש בשלוש רמות.

חיים פרטיים / נואל קווארד ב-תיאטרון בית ליסין

פורסם: 10/04/2006 - 02:00
 חיים פרטיים / תיאטרון בית ליסין.

כמה סטרייטים יש בעולם?

פורסם: 09/30/2006 - 03:00
 כמה סטרייטים של ממש, כאלה שהמוסדות הרשמיים דת- מוסר- פסיכולוגיה- וכל אמצעי ההכנעה האחרים יש בעצם בעולם כשכל הזמן מנסים להשוות אותנו נגדם?

שירת הניבלונגים

פורסם: 09/27/2006 - 03:00
שירת הניבלונגים / אריה סתיו. הוצאת הקיבוץ המאוחד

האיש ההפוך / פרד וארגס

פורסם: 09/25/2006 - 03:00
מכאן כל מי שיתעניין יצטרך לקרוא לבד. להבנות עם המתח, עם הפתרונות, גם של אדם זאב וגם של כל האהבות. ספר מרתק, כתוב עם הרבה הומור. עלילה מורכבת ודמויות מרתקות. הספר עליז ומהנה

סטרינדברג - האב תיאטרון הקאמרי

פורסם: 09/21/2006 - 03:00
סטרינדברג נחשב לאחד מאבות התיאטרון המודרני. בצעירותו כשחי תקופת מה בפריז הושפע מהתיאוריות של שרחשו אז באוויר ועסקו ב-נטורליזם ובריאליזם. יש הרואים ב-סטרינדברג כמי שנע בין הצורות השונות אך מחזה זה אינו משתייך ומחויב לאף אחד מהזרמים הללו ולכן כוחו הדרמטי פועל על הצופה גם היום..

ברליוז בתזמורת ראשון

פורסם: 09/17/2006 - 03:00
שוברט נחשב לאבי ה"ליד" הגרמני. אותה מיניאטורה מוסיקאלית שבה פסנתר מעטר מפרש ומלווה מלים ושירים של משוררים גרמניים מפורסמים. בטהובן כתב כמה שירים, שומן וברהמס המשיכו במסורת הוגו וולף הלך בעקבותיהם וכך עוד כמה.
צ'ק קינדר / יורחי הדבש. הוצאת עם עובד

יורחי הדבש / צק קינדר

פורסם: 09/15/2006 - 03:00
נדמה לי שזה ספרו הראשון של צ'ק קינדר המתורגם לעברית אך זה אינו הספר הראשון שכתב. באמריקה הוא כבר מוכר ויש לו מעריצים משלו. מהמעט הכתוב עליו אפשר להבין שהוא אדם ססגוני ביותר. הוא נולד בווירג'יניה המערבית. עבד ככורה פחם, ברמן, שומר סף, שודד, טבח, וכעת מרצה בסטנפורד. עשה כברת דרך השובב הזה. הוא היה מיודד עם ריימונד קארבר ורמיזה על גב הספר אומרת שצריך לחפש את זהות גיבורי הספר הזה בין הסופרים האמריקאים.
בית השינה

בית השינה / גונתן קו

פורסם: 09/11/2006 - 03:00
בית השינה של ג'ונתן קו כבר פורסם כאן בעבר לפי כתריסר שנים בערך. הוצאת ידיעות אחרונות החליטה להוציא אותו מחדש. אני חייב להודות שאהבתי אותו אז, אהבתי את חכמתו, שנינותו בקטעים מסוימים והעניין הרב שעורר בזמן קריאתו. לא התאכזבתי בקריאה חוזרת.

גילה אלמגור / ידיים קשורות

פורסם: 09/06/2006 - 03:00
אני חייב להתחיל מהסוף. גילה אלמגור כל כך נפלאה בסרט ידיים קשורות שקשה להתנתק מדמותה אחרי הסרט. אך גילה אלמגור נפלאה בכל סרט, בכל הצגה.

ידיים קשורות / דן וולמן

פורסם: 09/04/2006 - 03:00
דן וולמן לא עושה מספיק סרטים. הוא היה צריך לעשות יותר. גם סרט זה מוכיח את כישרונו ומיומנותו. והוא לא רק במאי חשוב, הוא גם תסריטאי מצוין. הוא מוליך את הסרט בתבונה וברגישות גדולה בין כל המקומות השונים. אני חייב להודות שאינני זוכר את כל סרטיו, אך אקח סיכון ואומר שזה סרטו הטוב ביותר.
ז'וזה סאראמאגו / על הפיקחון. הוצאת הקיבוץ המאוחד

זוזה סאראמאגו / על הפיקחון

פורסם: 08/28/2006 - 03:00
רוב הקוראים מכירים כבר את סאראמאגו ודרך הכתיבה שלו. גם כשהסיפור עצמו מרתק, מעניין ובעל משמעות מובנת ונסתרת הכתיבה סמיכה מאוד ואינה מקילה על הקורא. סאראמאגו מרחיב משפטים ומעביר רעיונות דרך כל מני מחוזות שונים של השפה, הדימוי, ההיסטוריה, המדע. הוא מנסה להקיף הרבה ככל יכולתו.
זיגפריד אידיליה שחורה / הארי מוליש. הוצאת הקיבוץ המאוחד - ספרית פועלים.

זיגפריד אידיליה שחורה / הארי מוליש

פורסם: 08/26/2006 - 03:00
הארי מוליש הוא סופר הולנדי. שלושה מספריו תורגמו לעברית בעבר. אחד מהם, התנקשות, גם הפך לסרט די מוצלח. מעניין לקרוא ספרים הנכתבים בשפות שהן מחוץ לזרם המרכזי

בוץ / שירי ארצי

פורסם: 08/24/2006 - 03:00
בוץ / שירי ארצי. הוצאת חרגול

יתוש בראש / זורז פדו - תיאטרון הקאמרי

פורסם: 08/21/2006 - 03:00
קומדיה הולכים לראות כדי לצחוק, זוהי אקסיומה. אך מה באמת מצחיק אותנו. האם קומדיה היא הבטחה למבט אופטימי על החיים? קומדיות טובות מראות אנשים רגילים במצבים שעולמם משתנה ונכנס לתזזית או לכאוס.

הנאווה לאדון / אלבר כהן

פורסם: 08/20/2006 - 03:00
מעשה נפלא עשתה הוצאת זמורה ביתן כשהחליטה להחזיר בימים אלו את "הנאווה לאדון" ספרו הנפלא של אלבר כהן למדפים, אחרי שאזל כבר לפני כעשרים שנה ומאז לא היה ניתן לקנות ולהמליץ עליו.
למי צלצלו הפעמונים / ארנסט המינגווי. הוצאת יגיעות אחרונות

למי צלצלו הפעמונים / ארנסט המינגווי

פורסם: 08/17/2006 - 03:00
כבר מן ההתחלה הספר נע בין כמה מישורים. אחד מהם הוא תיאור פיצוץ הגשר שלמענו הגיע רוברט להרים. השני הוא החלק הרומנטי. השלישי הוא הווי החיים של הפרטיזנים בהרים ואחרון הפוליטיקה בתוך מלחמת האזרחים. כל החלקים משתלבים במארג אחד היוצרים ספר מרתק מאוד. היום ממרחק זמן ובקריאה חוזרת הוא נוגע ללב מסיבות שונות. הרבה יותר עמוקות מרומן לזמן נתון של יומיים. תיאור החיים בספרד של ימי המהפכה בצורה פשוטה ונגישה כל כך הוא יותר ממרתק. הוא נוגע ומזעזע. תענוג צרוף של קריאה.

נוקטורנו בצילה / רוברטו בולניו

פורסם: 08/12/2006 - 03:00
נוקטורנו בצ'ילה / רוברטו בולניו. הוצאת עם עובד

מצעד הגאווה - ניו יורק 2006

פורסם: 08/10/2006 - 03:00
מזג האוויר בניו יורק הוא די מוזר בימים האחרונים. חם, לח, בצהרים חצי שעה גשם. מזכיר את בנגקוק. ביום המצעד הגשם התחיל מוקדם. היה לא נעים לחשוב על צעידה בגשם די שוטף. אלא שהגשם פסק לזמן מה ולאורך שעות המצעד הוא הפך לזרזיפים שבאו והלכו.

חייו השניים של אברם פוץ / פולק רינגלהיים

פורסם: 08/08/2006 - 03:00
חייו השניים של אברם פוץ / פולק רינגלהיים. הוצאת ידיעות

בלי מורא - בלי משוא פנים, אורי אבנרי ו-העולם הזה - ניצה אראל

פורסם: 08/06/2006 - 03:00
אינני חושב שהיה עוד עיתון אחד בארץ שכמעט כולם קראו אותו, גם כשהכחישו. "העולם הזה". הוא היה מגיע לקיוסקים ביום רביעי בבוקר אך בדיזנגוף התחיל להימכר כבר בעשר בלילה של יום שלישי.

יובל שבעים ל-תזמורת הפילהרמונית הישראלית

פורסם: 08/02/2006 - 03:00
התזמורת הפילהרמונית הישראלית נוסדה בשנת 1936. הכנר היהודי האגדי ברוניסלב הוברמן אסף רבים מנגני התזמורות הגדולות שברחו מאירופה בזמן ואיחד אותם כאן לתזמורת שהפכה להיות אחת המפוארת בעולם

ארץ אשה / איל מגד

פורסם: 07/31/2006 - 03:00
ארץ אשה / איל מגד. הוצאת ידיעות אחרונות
הזעקה של אוסף 49 / תומס פינצ'ון. הוצאת רסלינג

הזעקה של אוסף 49 / תומס פינצון

פורסם: 07/29/2006 - 03:00
תומס פינצ'ון מתחלק ביחד עם דון דלילו בתואר גדול הכותבים האמריקאים של ימינו. ימינו הם החצי השני של המאה העשרים. את שמו שמעתי פעמים רבות אך עד כה לא תורגם משום מה אף ספר משלו לעברית.

בלוק 2 - עיר מדיה תיאוריה ארכיטקטורה

פורסם: 07/25/2006 - 03:00
לפני איזה זמן כתבתי עלכתב העת בלוק מס 1 שתפס את תשומת לבי ברמתו המיוחדת. רמה שהייתה בה נגיעה במראה ובחומר. כעת פורסם בלוק 2 והוא לא פחות מעניין. הירחון מציג את עצמו ככתב עת לענייני עיר \ מדיה \ תיאוריה \ ארכיטקטורה. כמו בחוברת הראשונה גם כאן המאמרים מתפרסים על פני כל נושאי הצהרת הפתיחה. הפעם הנושא המרכזי הוא שליטה- קונטרול.
הכפתור של פושקין / סרנה ויטאלה. הוצאת ידיעות ספרים

הכפתור של פושקין / סרנה ויטאלה

פורסם: 07/24/2006 - 03:00
לפי האגדות המקומיות, גלי הים לאורך הארץ אמורים להכיר את אלכסנדר פושקין. כל אותם זוגות של העלייה הראשונה והשנייה שבהן חיזרו גברים אחרי נשים בציטוטי פושקין על החוף. הדורות ההם של יודעי פושקין נעלם זה מכבר. ב1999 יצא לאור מחדש תרגומו של שלונסקי ל"יבגני אוניגין" אינני בטוח שזכה לחזור ולהיות רב מכר.

טקסט: השנים הבלתי נראות / גדעון בועז

פורסם: 07/22/2006 - 03:00
לכאורה אין שם הרבה סרט ולא הרבה קולנוע. מצלמה סטטית עומדת מול פניו של אדם אחד ומאפשרת לו לדבר על עצמו חמש דקות. גדעון בועז ישראלי שלמד בכמה מקומות בעולם עשה סרט קצר, עשרים וחמש דקות, ומרגש מאוד. הוא הצליח למצוא לו חמישה גברים בעלי יכולת התבטאות ורגישות. ומכיוון שכולם עברו את גיל שישים וחמש יש להם תובנות על החיים
בז-מואה (זיין אותי) / וירז'יני דפנט. הוצאת בבל

בז-מואה (זיין אותי) / וירזיני דפנט

פורסם: 07/20/2006 - 03:00
ספרות משתנית, כי החיים משתנים, העולם משתנה והשפה משתנה. הספרות ממשיכה לשקף את מה שמעסיק את בני האדם בזמנים ובסביבה נתונה. ואם השפה הכתובה משתנה הרי זה בגלל ששם, מחוץ לספר השפה השתנתה.

המדונה של הבמה

פורסם: 07/18/2006 - 03:00
מדונה confessions tour madonna
התנגשות הציביליזציות, הספר המאוד חשוב הזה פורסם כבר לפני כמה שנים. בזמנו סמואל הנטינגטון נחשב למתנגדו או לצד אחר של התיאוריה של פוקויאמה. אם פוקויאמה כתב את קץ ההיסטוריה, בה ניבא בחדווה רבה שתם עידן המלחמות והעולם צועד לקראת עתיד טוב יותר, הנטינגטון אומר בספר עבה את מה שאגיד כאן במשפט אחד. העולם צועד לקראת כמה וכמה מלחמות וקרעים. המלחמות לא תהייה יותר בין מדינות אלא בין ציביליזציות שונות. כשבודקים את המתרחש בעולם בחמש השנים האחרונות יש לי יותר מחשש שהצודק הוא סמואל הנטינגטון ולא פרנסיס פוקויאמה.

התנגשות הציביליזציות / סמואל הנטינגטון

פורסם: 07/14/2006 - 03:00
התנגשות הציביליזציות, הספר המאוד חשוב הזה פורסם כבר לפני כמה שנים. בזמנו סמואל הנטינגטון נחשב למתנגדו או לצד אחר של התיאוריה של פוקויאמה. אם פוקויאמה כתב את קץ ההיסטוריה, בה ניבא בחדווה רבה שתם עידן המלחמות והעולם צועד לקראת עתיד טוב יותר, הנטינגטון אומר בספר עבה את מה שאגיד כאן במשפט אחד. העולם צועד לקראת כמה וכמה מלחמות וקרעים. המלחמות לא תהייה יותר בין מדינות אלא בין ציביליזציות שונות. כשבודקים את המתרחש בעולם בחמש השנים האחרונות יש לי יותר מחשש שהצודק הוא סמואל הנטינגטון ולא פרנסיס פוקויאמה.

עשרים וחמש שנות איידס

פורסם: 07/13/2006 - 03:00
השבוע "חוגגים" באופן רשמי את היוולדה של המגיפה. למעשה היא נולדה קודם אך בחמישי ליוני 1981 הכריז המרכז למחלות מדבקות על "דלקת ריאות פנאומוסיז" כמחלה הפוגעת בהומוסקסואלים. אך האמת שזה איננו התארך האמיתי בו פרצה המגפה, אלא רק ההודעה הרשמית הראשונה. אביא כאן את ההיסטוריה הראשונית כפי שבאה לידי ביטוי באמריקה.

ניו יורק האזרחית

פורסם: 07/09/2006 - 03:00
ניו יורק השתנתה. אני כאן זמן קצר מדי ועדיין לא הצלחתי לאתר במדויק את השינוי. נכון שהפעם אני גר באזור מגורים נחשב יותר משבעבר. בצד במערבי העליון. קצת מתחת לאוניברסיטת קולומביה. אני גר בפינת קולומבוס, מולי הפארק, החלק של המוזיאון להיסטוריה וטבע.

מנחם בגין דיוקנו של מנהיג - ביוגרפיה / עפר גרוזברד

פורסם: 07/06/2006 - 03:00
ספר "מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג" שכתב ד"ר עופר גרוזברד, הוא הביוגרפיה המלאה הראשונה שנכתבת על מנחם בגין, הקמה לתחיה מבין דפי הספר, מעוררת הרהורים ותהיות. ד"ר עופר גרוזברד הוא פסיכולוג קליני, בעל תואר דוקטור באנליזה ופתרון קונפליקטים, וספרו זכה בפרס המחקר מטעם "המרכז לחקר מורשת מנחם בגין" .מנחם בגין הוא אחת הדמויות המרתקות בחיינו הציבוריים. פרישתו מראשות הממשלה והסתגרותו בביתו לשנים אחדות הטילו צל גדול.

היסטוריה של קולנוע גאה

פורסם: 07/05/2006 - 03:00
אפשר היה לחשוב שהקולנוע ההומו לסבי הוא דבר חדש יחסית. נכון שלא היו סרטים שעסקו בחיי הומואים או לסביות אך בסרטים רבים היו גיבורים כאלה. לאורך שנים רבות הם היו מוסווים ורק הנוגעים בדבר הבינו את הרמזים. אני אסקור כאן לאלו שרוצים להקים להם ספריה או לראות את ההתפתחות הקולנוע הקווירית בצורה היסטורית.

יוזמת זנבה מבט מבפנים / מנחם קליין

פורסם: 07/02/2006 - 03:00
יוזמת ז'נבה מבט מבפנים / מנחם קליין. הוצאת כרמל

דוד אבידן

פורסם: 06/29/2006 - 03:00
בסוף שנות החמישים שלטו בשירה העברית נתן אלתרמן, אברהם שלונסקי, וחביבה על כולם, לאה גולדברג. רוחו של ביאליק ז"ל עוד ריחפה מעל. השירים שקראו כולם, בין אם במוספי עיתונות או בספרים, היו בנוסח המובא כאן:

ינוסטסמה - סיפור (חלק ד)

פורסם: 06/28/2006 - 03:00
הסיפור לא סופר לי באחת אלא טיפין טיפין, בתוך מספר ימים. דיברתי עם אחרים, הבנתי למה נכבשה. היה קסם בתמימות של הצעירים הללו.
ללמוד פמיניזם: מקראה, מאמרים ומסמכי יסוד במחשבה פמיניסטית

ללמוד פמיניזם: מקראה, מאמרים ומסמכי יסוד במחשבה פמיניסטית

פורסם: 06/26/2006 - 03:00
אוי המלה הזאת, פמיניזם, לא נמאס לכם ממנה? אז זהו, שלא. נכון שנשים רדיקליות מסוימות הביאו לרוויה את יכולת ההקשבה למה שהן אומרות. אך המושג, המשמעות שלו, חי ותוסס.
האישה הגלובלית / ברברה אנרייך, ארלי ראסל הוכשילד. הוצאת בבל

האישה הגלובלית

פורסם: 06/23/2006 - 03:00
בספר האישה הגלובלית מובאים סיפורים ומחקרים על נשים שעזבו את ארצן המקורית. פיליפינים בנגלדש סרי לנקה, ועוד ועוד. כולן עזבו משפחות וחיי עוני כדי להתפרנס במערב. במקרה הטוב הן מקבלות עבודה כמטפלות בילדים לא להן. במקרה הרע הן הופכות להיות משרתות, למרות התואר עוזרת בבית.

בילי ויילדר בן 100

פורסם: 06/21/2006 - 03:00
בילי ויילדר
זונה / נלי ארקן. הוצאת ידיעות אחרונות.

זונה / נלי ארקן

פורסם: 06/18/2006 - 03:00
זונה, מלה קשה שמביאה אתה אסוציאציות קשות בדרך כלל. גם אלו המשתמשים בשרותי המין אין להם דעה טובה על העובדות נותנות השרות, גם אם בשעת מעשה מפתחים עליהן פנטזיות שונות של קרבה מסוגים שונים. לכל אחד מאתנו יש איזושהי דעה על זנות וזונות

ברכה צפירה

פורסם: 06/17/2006 - 03:00
כבר בילדותי ברכה צפירה הייתה זמרת כמעט נשכחת ובכל זאת כמה משיריה הצטלצלו באזני. שירי ילדים, שירי רועים ושירי ביאליק. "עלי גבעה", "שעון בן חיל", "שיר הגז", "בין נהר פרת לנהר חידקל", "עלי גבעה", "שתו העדרים", "יש לי גן", "למדבר שאנו", "מי יבנה בית" "חמוטל", "צילי וגילי" ועוד כאלו שהתנגנו לנו כילדים והיא הייתה המבצעת הראשונה שלהם.

עיטים ונבלות / יורם קניוק

פורסם: 06/15/2006 - 03:00
span.t15 {} יורם קניוק / עיטים ונבלות. הוצאת ידיעות אחרונות

רומיאו ויוליה בפילהרמונית

פורסם: 06/14/2006 - 03:00
רומיאו ויוליה. ציור שמן מאת סיר פרנק דיקסי

אמה ויגואר / אריקה פישר

פורסם: 06/13/2006 - 03:00
אמה ויגואר / אריקה פישר. הוצאת עם עובד
טקסטיל / אורלי קסטל בלום. הוצאת הקיבוץ המאוחד.

טקסטיל / אורלי קסטל בלום

פורסם: 06/11/2006 - 03:00
אורלי קסטל בלום היא "האחרת" בעולם הספרות שלנו. ספריה כולם מבטאים את חרדותיה האישיות. גם כשהיא מנסה להסוות אותן. גם כשהיא מוסיפה נימה סרקסטית או אירונית. גם כשהיא מצחיקה, היא מגחיכה את חרדותיה, אבל הן עדיין שם. ולזה מתחברים הקוראים. צוחקים מהתרחשויות, מהתיאור, אך מזהים את החרדה האמיתית. הכתיבה שלה כולה משיחות צבע שחור בעיני.
מקוללים עלי אדמות / פרנץ פאנון. הוצאת בבל

מקוללים עלי אדמות / פרנץ פאנון

פורסם: 06/09/2006 - 03:00
פרנץ פאנון נולד ב1925 באי מרטיניק, מושבה צרפתית ותיקה. בנעוריו עדיין לא חשבו שם על עבדות, כיבוש ונושאים אחרים שיעסיקו אותו כשיגדל. הוא השתלם בפסיכיאטריה אך למד גם תאטרון, פילוסופיה ואנתרופולוגיה. הוא איננו מצטרף לתנועה פוליטית אך משתתף בעריכה של כתב עת 'טאם טאם' המיועד לסטודנטים ילידי המושבות. הוא מתעניין וחוקר את ההפרעות הנפשיות בכל הרמות, מקום בו נפגשים הסומאטי והנפשי, הסטרוקטורה וההיסטוריה. לאחר ההשתלמות הוא מוצב בבית חולים באלג'יריה
אבק אדום - מסע ברחבי סין / מא ג'יאן. הוצאת עם עובד

אבק אדום - מסע ברחבי סין / מא גיאן

פורסם: 06/07/2006 - 03:00
ג'יאן הוא צייר וצלם. לפרנסתו הוא עובד במשרד התעמולה הממשלתי. הוא אפילו זכה בפרס על אחד מצילומיו בעבר. חייו עברו מהפכים אחדים בשנים האחרונות. הוא חש שהרגע מתאים לצאת לדרך. אך לפני זה הוא מספר לנו מעט מהתהליך שעבר, תהליך שהביא אותו להחלטה לנדוד. אני לא מכיר כתיבה שבאה מסין הקומוניסטית, בוודאי שלא כתיבה אישית

פסטיבל הקולנוע ההומו-לסבי בתל אביב

פורסם: 06/05/2006 - 03:00
פסטיבל סרטים בינלאומי שיוקדש ליצירה קולנועית הומו-לסבית יפתח ב-13 ביוני באולמות ההקרנה החדשים של סניף "האוזן השלישית " בתל-אביב.
הנשק אזמל: סיפורו של רופא צ'צ'ני תחת אש / חסן באייב. הוצאת כרמל

הנשק אזמל / חסן באייב

פורסם: 06/03/2006 - 03:00
התגלגלה לידי אוטוביוגרפיה זו, של רופא צ'צ'ני. אחד כזה שהיה נאמן לשבועת הרופאים שלו וטיפל הן בפצועים צ'צ'נים והם בחיילים רוסים. ארץ הנתונה במלחמה מצמיחה גיבורים מסוגים שונים ולא כולם אוחזים בנשק.

מרילין מונרו בת שמונים

פורסם: 05/31/2006 - 03:00
אם לא הייתה מתה הייתה חוגגת יום הולדת שמונים היום. האם הייתה חוגגת? אגדה אחרת בת זמנה, אליזבת טיילור מתחבאת. שישה שבועות לפני מותה הזמין אתה הצלם ברט סטרן לסדרת צילומים. מרילין מונרו הגיעה, ולפי מה שכתב אחר כך סטרן, הוא הציג בפניה את האביזרים שהביא אתו

שמנה / תיאטרון הקאמרי

פורסם: 05/29/2006 - 03:00
ההצגה מהנה בחלקה הגדול אך ברגע הדרמטי שלה היא מתחלקת הצידה. הוא הדריך יפה את השחקנים, המעברים בין התמונות חלקים ועוברים היטב. נדמה לי שהפחד שלו מליצור מלודרמטיות מציפה השאירה רגשות מרוחקים מדי

ארנסט המינגווי / וזרח השמש

פורסם: 05/26/2006 - 03:00
ארנסט המינגווי / וזרח השמש. הוצאת ידיעות אחרונות

איידס - חברים שלי

פורסם: 05/25/2006 - 03:00
ב1981 היו לי המון חברים. חלקם הגדול חי בארצות הברית. כולם ירדו בשנות השבעים. חלקם הגדול בניו יורק. אחרים התפזרו בערים מרכזיות באירופה.

יונה ונער / מאיר שלו

פורסם: 05/23/2006 - 03:00
יונה ונער / מאיר שלו. הוצאת עם עובד

תקופת הסתגלות / טנסי ויליאמס בתיאטרון הבימה

פורסם: 05/19/2006 - 03:00
 קלרה חורי. דורית לב ארי. תקופת הסתגלות / תיאטרון הבימה

תרבות קמפ

פורסם: 05/18/2006 - 03:00
אם לחזור לשאלת היסוד, האם יש לנו תרבות הומוסקסואלית, חוששני שלא. יש לנו המון יוצרים הומוסקסואליים ולסביות בכל התחומים. ציור כתיבה, שירה. מה לא. קצת עצוב לחשוב שיש המון יוצרים הומוסקסואלים אך אין הגדרה מדויקת לתרבות הומוסקסואלית מסתבר שהדבר החשוב היחידי שיש לנו הוא חוש מוקדם לזהות ראשונים ולהמליך כשרונות חדשים, שמדברים קודם כל אל לב ההומוסקסואלים ומשם לעזור ולתת את הדחיפה הלאה

מאדאם בטרפליי בפילהרמונית

פורסם: 05/16/2006 - 03:00
הנשים באופרות של פוצ'יני מתחלקות לשני סוגים. הנשים הגדולות הסוערות כמו טוסקה, כמו טורנדוט והנשים הקטנות כמו מימי ב"לה בוהם" או ליו הקטנה, הדמות הנגדית בטורנדוט. אותן נשים שבירות שאהבתן הופכת טרגדיה. בפילהרמונית מביאים אלינו את האחות הקטנה והעדינה מכולן. את צ'ו צ'ו סאן המוכרת בשמה מאדאם בטרפליי. המדאם היא בת חמש עשרה והיא יפנית. מה יכול להיות קטן יותר ומעודן יותר.

יוסי בנאי 1932-2006

פורסם: 05/14/2006 - 03:00
יוסי בנאי היה שחקן שהרבה להשתמש בידיו. אצל פרפורמרים, ובכוונה אינני כותב שחקנים, זו עשויה להיות תכונה מכשילה. מה לעשות בידיים על הבמה היא אחת השאלות הקשות לפתרון. יוסי ידע לתת להן חיים משלהן, בתנועת יד, אצבע הוסיף עוד ניואנס למלה, לדמות, לשיר.
סיפורי אהבה / ז'וליה קריסטבה. הוצאת הקיבוץ המאוחד

זוליה קריסטבה / סיפורי אהבה

פורסם: 05/11/2006 - 03:00
ז'וליה קריסטבה נולדה בבולגריה ועברה לחיות בצרפת. היא למדה את השפה ולמדה להתבטא בה, אך רק אחרי אנליזה לאקניאנית שעברה בשפה הצרפתית ואחרי לידת בנה, שכבר חונך בצרפתית הגיעה לגילוי שהיא צריכה לאהוב אותו בשפה בה הוא דובר כשפת אם שינתה את יחסה לשפה

אצל הים / רות קנר

פורסם: 05/09/2006 - 03:00
"אצל הים" מורכב משלושה סיפורים שפרסם בתקופת הפרסום השנייה שלו בשנות התשעים. בהצגה זו מוצגים שניים מהם. קשה להאמין ששפתו המיוחדת, המרהיבה, העמוקה, בעלת המצלול המיוחד תוכל לעבור מעצמה למדיום אחר חוץ מקריאה אינטימית ואישית. רות קנר וקבוצת שחקניה מצליחים לעשות את הבלתי יאומן.

היצקוק / טריפו

פורסם: 05/07/2006 - 03:00
באיחור קטן של ארבעים שנה נותנת לנו הוצאת בבל מתנה יפה לסוף התחלת שנה. ספרו המצוין של טריפו על היצ'קוק. ספר חובה לכל חובב קולנוע וכל מי שרוצה לדעת קולנוע מה הוא באמת. בראיון בן 50 שעות יושבים השניים וטריפו מראיין ומדבר עם היצ'קוק, לכאורה על שאלות טכניות, על ניתוח מקצועי של הסרטים אך באמת על המרכיבים העושים סרט לסרט טוב.

מריה קאלאס / הדיווה האולטימטיבית

פורסם: 05/07/2006 - 03:00
מריה קאלאס היתה פנומן קולי ומוסיקאלי, בעוד שרוב הזמרות שרות סוג אחד או שניים של תפקידי אופרה, מריה קאלאס הייתה מסוגלת לשיר כל דבר. היא שרה את וגנר, איזולדה, פרסיפל והוולקירה הדרמטיים שתובעים קול ושימוש טכני מיוחד וממנו עברה לשיר את הסהרורית, תפקיד קולורטורה תובעני מסוג אחר מתקופת הבל קאנטו.

אישה בברלין / אלמונית

פורסם: 05/06/2006 - 03:00
הספר אישה בברלין נמצא אצלי כבר זמן מה ולא הצלחתי להביא את עצמי לקרוא אותו. ידעתי משהו עליו משמועה. ולמרות שהתקופה מאוד מעניינת אותי ולמרות שלא נתקלתי בעדויות על התקופה הראשונה של אחרי נפילת הנאצים הכיבוש הרוסי הייתה לי תחושה שאן לי רצון לקרוא ספר שבעיקרו יגיד "גם אנחנו היינו מסכנים" גם אם זה נכון וגם אם היו. בסופו של דבר בגלל שזו אילנה המרמן שבחרה לתרגם אותו החלטתי לתת לו הזדמנות.

ינוסטסמה - סיפור (חלק שלישי)

פורסם: 05/05/2006 - 03:00
מצאתי אותה על החוף, על סדין פרוש. היא שכבה שם עם שני הגברים איתם ראיתי אותה לפני יום ברחוב. ההפתעה הייתה גמורה, אך רק מצדה. היא לא ידעה שבאתי לחפש אותה. בעדינות התחלתי להתעניין בסיפור שלה. (סיפור - חלק ג')
על מלכים, צוענים ושחקנים. מחקרים ביצירתו התיאטרונית של נסים אלוני / בעריכת נורית יערי. המכון הישראלי לפואטיקה וסמיוטיקה ע"ש פורטר. הוצאת הקיבוץ המאוחד

נסים אלוני: על מלכים, צוענים ושחקנים

פורסם: 05/05/2006 - 03:00
לטעמי נסים אלוני היה מחשובי הכותבים שלנו. בעיקר לתיאטרון כמובן, אך לא רק. כל מה שכתב לבמות הבידור "הקלות", בין אם לגשש, בין אם לתכניות יחיד או ערבי בידור של יוסי בנאי ורבקה מיכאלי ועוד כאלה שהיוו דרך כתיבה חדשנית ומצחיקה. כזאת שהביאה לעולם מלים וצירופי לשון חדשים שנטמעו בשפה. וזה מבלי לדבר על סיפורי נעוריו בתל אביב.
המעגל הפנימית.ק.בויל. תירגמה מאנגלית: עידית שורר

קינסי: המעגל הפנימי / ת. ק. בויל

פורסם: 05/02/2006 - 03:00
המעגל הפנימי הוא ספר מומצא ( פיקשן) על נושא אמיתי. הוא תוצאה של מחקר עומק על כל מה שהתרחש במכון המחקר, באנשים שעבדו בו ובעובדות הנוגעות לכל הנוגעים בסיפור.

מלון פרובלמט / דימיטרי ורהלסט

פורסם: 04/30/2006 - 03:00
"תעשה כאילו אני לא פה!, אמרתי לילד הגווע ברעב שניסיתי לצלם.... איכשהו הרגשתי שזה הולך להיות הצילום שלי. ה-צילום בה"א הידיעה. זה שיסמן את הפריצה הגדולה שלי, שיעלה את ערך השוק שלי...

בתוך הבונקר של היטלר - ימיו האחרונים של היטלר / יואכים פסט

פורסם: 04/30/2006 - 03:00
ימיו האחרונים של היטלר - על ספרו של יואכים פסט

הטרוסקסואליות כפויה והקיום הלסבי / אדריאן ריצ

פורסם: 04/27/2006 - 03:00
אדריאן ריצ' ( 1929) היא משוררת תיאורטיקנית ומנהיגה לסבית פמיניסטית. היא זכתה לפרסים על שירתה והפכה להיות אחת הדוברות המרכזיות בסצנה הלסבית פמיניסטית. מאמר זה מהווה את אחד מאבני היסוד של המחשבה הלסבופמיניסטית ומהווה גם את אחת מאבני היסוד למחשבה הקווירית. למרות שריצ' איננה מזהה בגברים הומוסקסואליים בעלי ברית מובהקים, הרי שאני לפחות מאוד מבין ומכבד את דעותיה הייחודיות.

לחיות כדי לספר / גבריאל גרסיה מארקס

פורסם: 04/23/2006 - 03:00
לחיות כדי לספר / גבריאל גרסיה מארקס. הוצאת עם עובד.

ברוקלין היתומה / גונתן לתם

פורסם: 04/22/2006 - 03:00
בפתיחת הספר מסביר ליונל אסרוג גיבור הספר מהי התסמונת בלשונו שלו "..המלים.. הן צבא בלתי נראה שמשימתו להשכין שלום. יש להן כוונות טובות. הן מפייסות, מפרשות, מעסות." בעוד רגע נגלה מערכת קומפולסיבית בה הוא מוכרח לגעת בכתף שמאל לכל אחד, ספירת מלים, חזרה אין סופית על מלים מסוימות. התסמונת אינה מורכבת אם כך רק מהתפרצות מלים גסות בלתי נשלטות. די מוזר לחשוב על בלש עם תסמונת כזאת.

איש ישן / זורז פרק

פורסם: 04/20/2006 - 03:00
זהו ספרו השלישי, מספריו המוקדמים יותר של פרק. וכבר מתחילת דרכו הוא עושה ניסיונות כתיבה ומחפש לו שפה ודרך משלו. בספרות הנכתבת יש בדרך כלל שני קולות מספרים או "אני" או "הוא".
ג'ורג'ו בסני / משקפי הזהב. הוצאת כרמל

גורגו בסני / משקפי הזהב

פורסם: 04/18/2006 - 03:00
ג'וֹרג'וֹ בַּסַני נולד בבולוניה ב 4 למרץ 1916, משנת 1937 עסק בפוליטיקה והיה פעיל במחתרת האנטי-פשיסטית, פעילות שבגינה נאסר בפרארה במאי 1944 ושוחרר ביולי של אותה שנה. עבד בהוצאת ספרים והיה הראשון להכיר בחשיבותו של הברדלס מאת ג'וזפה טומאזי די למפדוזה.

אדם בן כלב / תיאטרון גשר

פורסם: 04/17/2006 - 03:00
הרומן "אדם בן כלב" התפרסם בשנת 1968. הוא לא זכה להצלחה שהגיעה לו, כנראה בגלל שהתנגש כבר מראשיתו עם צורת דרך זיכרון השואה המוכתב לנו כאן הן על ידי ניצולים והן על ידי השלטונות, והנה בא סופר, יליד הארץ וכותב ספר מאוד לא ריאליסטי, ממש לא דומה לכתבי ק.צטניק על מחנות הריכוז ומנסה לספר לנו על הכאב, על התוצאות, על פילוסופיה של השואה. מה זאת אומרת לעסוק בשואה בצורה אמנותית גרידה ולא סתם, אלא סוריאליסטית.

האוליגרכים המיליארדרים החדשים של רוסיה / דייוויד א. הופמן

פורסם: 04/14/2006 - 03:00
הספר המאוד חשוב הזה בנוי מכמה חלקים שונים. האחד בוחן ומנתח אתברית המועצות שלפני גורבצ'וב. מנתח כלכלית וחברתית ומסביר למה השנוי כבר היה הכרחי. בהמשך ישנם שש ביוגרפיות בעיקר כלכליות של שישה מאלו שהצליחו הכי הרבה והפכו למולטי מיליארדרים עם פריצת השינוי ופתיחת הדלת לכלכלה חדשה.

שבת / איאן מקיואן

פורסם: 04/12/2006 - 03:00
שבת / איאן מקיואן. הוצאת עם עובד

איש הכריות / תיאטרון גשר

פורסם: 04/10/2006 - 03:00
כל מי שיש לו עצבים חזקים ואוהב תאטרון טוב צריך ללכת להצגה הזאת. תאטרון גשר מציג אותה לעתים רחוקות כי אין לה מספיק קהל. חבל שההצגה תיעלם, היא חשובה מדי וטובה מדי מכדי לתת לה לשקוע בדממה אל השכחה, מה גם שכשלון של ההצגה עשוי לגרום לזה שמחזות אחרים של המחזאי הזה לא יוצגו כאן יותר, ולפי מחזה זה, אם מחזותיו האחרים כתובים באותה רמה ראוי להכיר כל מה שכתב

תולדות התיאטרון הישראלי

פורסם: 04/07/2006 - 03:00
אם כי היו כאן כל מני התארגנויות של אנשים שהעלו מחזות פה ושם לפני שהבימה הגיעה. כמו התאטרון הארץ ישראלי בראשותם של מרים ברנשטיין כהן ומיכאל גור. אך כמו הצגות רבות אין כמעט זכר לאותן הצגות.
דבש אריות סיפור שמשון / דויד גרוסמן.

דבש אריות סיפור שמשון / דויד גרוסמן

פורסם: 04/07/2006 - 03:00
הוצאת ידיעות אחרונות הצטרפה למפעל בינלאומי בהוצאת ספרים שהנושא המשותף שלהם יעסוק במיתוסים שונים. סופרים מפורסמים התבקשו לכתוב על דמות מיתית המדברת אליהם ולנתח אותה מחדש. אצלנו נבחר לכתוב דויד גרוסמן והוא בחר להתעסק במיתוס של שמשון הגיבור, אותו הוא מנתח ומפרש שלא כדרך המקרא, אלא כדרך סופר מודרני המנסה לרדת לשורשי נפשו. צריך לזכור רק ששמשון הוא גיבורה של האופרה שמשון ודלילה, אופרה רומנטית ולא ממש מיתית אך ישנו ספר אחד, נשכח כמעט, זה של זאב ז'בוטינסקי, הרומן "שמשון" שמשון של הכוח

פירנדלו / אהבות ללא אהבה

פורסם: 04/06/2006 - 03:00
לואיגי' פירנדלו / אהבות ללא אהבה. הוצאת אחוזת בית.
מעוף העורב/ אן-מרי מקדונלד. הוצאת כנרת

מעוף העורב / אן-מרי מקדונלד

פורסם: 04/04/2006 - 03:00
אם לא בשביל שום דבר אחר, שווה לקרוא את הספר בשביל השליש האחרון שלו, המתרחש עשרים שנה אחרי שני השליש הראשונים. מזמן לא נתקלתי בספר העוסק בזוגיות חד מינית, במקרה זה לסבית המתארת בצורה כנה מדויקת ועמוקה מערכת יחסים. כול התחושות, הכעסים, השנאות הפנימיות העצמיות וכלפי האחרים, אבחנות די חדות על הקשרים החד מיניות ומהות הקשרים.
 אהבה כלואה / ז'יל רוזייה. הוצאת חרגול

אהבה כלואה / זיל רוזייה

פורסם: 04/03/2006 - 03:00
משלב מסוים לא ידעתי איך להתייחס לספר. חזרתי כמה פעמים לקרוא את מספר המלים המוקדשות לסופר. "ז'יל רוזייה, מנהל בית תרבות היידיש בפריז. נולד ב1963". וזהו בערך. מבחינת כתיבה, אין ספק, האיש יודע לכתוב. גם את הכוונות שלא אי אפשר להחמיץ. אך בכל זאת התערובת הזו של נוצרי –יהודי - ספרות גרמנית - הומוסקסואליות ומשחקי שליטה, אידיש – גרמנית. איזו תערובת קשה לעיכול ולקבלה.

ינוסטסמה - סיפור (חלק שני)

פורסם: 04/02/2006 - 03:00
אבי עקב אחרי. הוא הבחין בעינו המנוסה של הציד שדבר מה קורה, שאני נאכל מבפנים. היה קשה לו להביא אותי לשיחה מפני צורת היחסים שלנו, מפני שהיה כמו שהיה, משום שסלד להיכנס ולחטט בנבכי נשמתי מבלי שהוזמן לכך, מפני שהייתה בינינו הבנה אילמת.
אורסולה לה גווין / צד שמאל של החושך

אורסולה לה גווין / צד שמאל של החושך

פורסם: 04/01/2006 - 03:00
ספרה של אורסולה לה גווין הוא אחד מאלה. הספר פורסם לראשונה בשנת 1969 והיה מבשר דרך במחשבה חדשה על התפתחויות חברתיות, ובעיקר עולם שבו שאלות המגדר הופכות להיות נזילות ומשתנות. זהו תרגום שני של הספר לעברית. ב1978 הוא פורסם תחת השם "מעבר לעלטה". הספר הוא משל המערב בתוכו מבנים מיתולוגיים ואגדתיים
יוהן סבסטיאן באך

באך מוצרט בפילהרמונית

פורסם: 03/30/2006 - 02:00
לפני כשלושים שנה עלה גל חדש של פרשנות מוסיקה מתקופת הבארוק. החידוש היה בחזרה לנגינה בכלים עתיקים, חזרה לצליל "רזה" של תזמורת קטנה כמו ששמעו אותה המלחינים והקהל בימים שנכתבה היצירה. החזרה אחורנית בזמן המוסיקלי נחשבת לזרימה קדימה בהבנה המוסיקלית. היום הגל "האוטנטי" שולט כמעט בכל העולם. להקות כלים עתיקות קיימות כמעט בעל אירופה

תוצאות הבחירות והקהילה ההומו-לסבית

פורסם: 03/30/2006 - 02:00
יום אחרי. האבק מתחיל לשקוע. ישנם שמחים ועצובים, כאלה שהלכו ללקק פצעים וכאלה שילכו ללקק את דם הפצועים. ישנם גם כמה שמחים, לא הרבה. מחר מחרתיים יתחילו להישלף הסכינים הארוכות בגלוי.
אסכולה ישנה / טוביאס וולף. הוצאת עם עובד. תרגום משה רון

טוביאס וולף / אסכולה ישנה

פורסם: 03/28/2006 - 02:00
לספר העוסק בספרות יש מראש מקדם גדול לעניין בעיני. לספר העוסק בהתבגרותו של צעיר חובב ספרים העניין גדל יותר. זה בערך מה שיכולתי להסיק מהכתוב על גב הספר. טוביאס וולף היה עיתונאי שכתב סיפורים קצרים, סוג של הבטחה מוקדמת, והיום הוא פרופסור לספרות בסטנפורד.

מישל פוקו / שרה מילס

פורסם: 03/25/2006 - 02:00
אין ספק שמחשבתו של פוקו הייתה בין המשפיעות ביותר בחלק השני של המאה הקודמת.יש לו מעריצים רבים כמו גם מתנגדים. לא פשוט להסכים ולקבל את משנתו הבודקתדברים שנויים במחלוקת, כמו מה הקשר בין שיגעון ותרבות. מה הגדרות ומימחליט. מה הוא המחבר ביחס לטקסט שלו ומה צריך כן או לא לדעת עליו ואיךלקרוא כתבים. השיח האינטלקטואלי, אקדמאי תרבותי. נושאים לא פשוטים. כשכתבעל "מרחבים" הפך להיות נושא חשוב בעולם הארכיטקטוני. מה היא מיניות ואיךהיא התפתחה להיות מרוכזת בשיח.

בלוק - כתב עת לארכיטקטורה מדיה תאוריה ועיר

פורסם: 03/25/2006 - 02:00
אני חייב להודות שאני אוהב מאוד כתבי עת. אני נוהג לדפדף ולחפש, לראות מה יתפוש לי את העין, מה יגרום לי לעניין חדש. כשהתחלתי לדפדף בכתב העת החדש בלוק קרה לי משהו טוב.

צרות הן המקצוע שלי / ריימונד צנדלר

פורסם: 03/23/2006 - 02:00
ספרי בלש ורצח נחשבים בדרך כלל לספרות זולה ורובה נוסחתית מאוד. ספרות פנאי. לא תמיד זה חייב להיות כך. רצח הוא לכאורה תחום פשוט ביותר, הוא נטוע בתשוקה, או בתאוות בצע, או זעם של רוצח יחיד. לכאורה דבר אנושי מוקצן אך בגבול היומיומי. אלא שבספרות הדרך בה מתואר הרצח, הרוצח והמניעים הם ההופכים אותו מז'אנר נחות לספרות נעלה לעתים. אין להשוות את "החטא ועונשו" שעניינו רצח וחקירתו על ידי מפקח משטרה לאחד מאותם אלפי ספרי מתח הנקראים ונזרקים אל מאחורי הגב.
פסטיבל וודסטוק היה תפילת אשכבה

שנות הששים

פורסם: 03/23/2006 - 02:00
כעת הגיע זמן הפוליטיקה. באמריקה גלי מחאות נגד כל דבר אפשרי. בעיקר מלחמת וייטנאם בעד זכויות אדם ושחורים אבל גם נגד השמדת לוויתנים, ללותר קינג היה חלום. צרפת עלתה בלהבות הסטודנטים. אווירה של חופש מחשבה חדשה של עולם אחר שיקום. כמה נפלאה הייתה התמימות. איזו תקווה נפלאה. הרי אנחנו הולכים לשנות את העולם לעולם נפלא באמת.

תשוקה או תאווה

פורסם: 03/23/2006 - 02:00
אחד המניעים והתחושות החזקות ביותר שאנו חווים בדרך כלל היא תחושה שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו להסתירה; להסתירה עמוק כל כך עד שאפילו את שמה אנו הוגים בלחש: תשוקה.
רכוש נטוש / שולמית לפיד. הוצאת אור לעם

רכוש נטוש / שולמית לפיד בתיאטרון הבימה

פורסם: 03/23/2006 - 02:00
מבחינה כתיבה המחזה כתוב היטב, הדמויות מלאות והקונפליקטים מובנים, אך הבעיה שהכל צפוי מדי. ראינו יותר מדי מחזות מהסוג הזה ובמחזה אין לא חידוש בעלילה, לא בפיתרון ומעט מדי באמירה הכללית. זה לא שהסיפור לא טוב, אין סיפורים רעים, ורובם נכתבו כבר מאות פעמים, השאלה איזה חידוש ואיזה צורך היה לספר את הסיפור מחדש, וכאן לא מצאתי את הסיבה.

קיץ בבאדן באדן / ליאוניד ציפקין

פורסם: 03/21/2006 - 02:00
קיץ בבאדן באדן / ליאוניד צ'פקין. הוצאת מחברות לספרות.
לאפריקה / מיכל פלג. הוצאת כרמל

לאפריקה / מיכל פלג

פורסם: 03/20/2006 - 02:00
זה איננו ספרה הראשון של מיכל פלג. לצערי ספריה הקודמים נשמטו מעיני ובשבילי היא סוג של תגלית חדשה. לאפריקה הוא הסיפור הראשון המרכזי הארוך ביותר מבין שמונה סיפורים קצרים. הוא גם זה הנותן לספר את שמו.

רוזנקווליר באופרה הישראלית

פורסם: 03/18/2006 - 02:00
שני אנשים מתחלקים בשם שטראוס ויש צורך להפריד ביניהם האחד, יוהן מלך הואלסים הווינאי. השני ריכרד, גרמני מוסיקאי 1864-1949. הוא התחיל את חייו המוסיקאליים כמנצח והתמחה בניצוח על אופרות. בשנת 1905 הוא מציג את האופרה המסעירה שלו "סאלומה" המבוססת על מחזהו של אוסקר ווילד. החושניות, הקצבים הפראיים והתזמור המבריק הביא לו הצלחה שחזרה על עצמה באופרה "אלקטרה", עבודתו הראשונה עם המשורר הוגו פון הופמנסטל, שאתו המשיך לעבוד בהמשך עד למוות של הופמנסטל ב1929.
אישה עם שלושה שדיים - נשים בקולנוע של פליני / גבריאל בן שמחון

אישה עם שלושה שדיים - נשים בקולנוע של פליני / גבריאל בן שמחון

פורסם: 03/16/2006 - 02:00
לפני כשנתיים פורסם ספרו של גבריאל בן שמחון "אישה עם שלושה שדיים" נשים בקולנוע של פליני. בן שמחון הוא משורר ומחזאי אך גם פרופסור לקולנוע באוניברסיטת תל אביב וממש לא פלא שמשורר אוהב וכותב על פדריקו פליני. פליני הוא יוצר ענק ורב רובדי. סרטיו ניתנים לפירושים שונים, כל סרט בפני עצמו וכמובן בהתייחסות לכלל יצירתו. כל פירוש מרחיב את היריעה ונותן עומק נוסף לסרטים. כך שכל מה שבן שמחון כותב הוא מעניין ומוסיף עוד נדבך להבנת סרטיו של הגאון האיטלקי.
החתולה / קולט. הוצאת רסלינג

החתולה / קולט

פורסם: 03/14/2006 - 02:00
קולט חיה חיים פרועים מאוד בצעירותה. אנחנו מכירים אותה כמובן רק מתמונותיה בזקנתה, אישה שמנה, מאופרת בכבדות. אבל בצעירותה הייתה אחרת.

שאלה של אהבה, אופי ונפש

פורסם: 03/13/2006 - 02:00
נער הייתי גם זקנתי וכעת אני חושב שאני יכול להגיד דברים מתוך הסתכלות רחבה יותר. אחת הפריווילגיות שבגרות נותנת לך היא הכרות רחבה יותר ואולי טיפת עומק שמעבר לסיפור המילולי המידי.

מקסם האושר / רפאלה בילסקי

פורסם: 03/12/2006 - 02:00
רפאלה בילסקי מלמדת בחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. היא מתמחה בפילוסופיה פוליטית ופרסמה מאמרים בנושאי החירות,השוויון והצדק החברתי.

על חנוך לוין

פורסם: 03/10/2006 - 02:00
לפני שנים רבות עמד בניין יפה מאוד ליד כיכר דיזנגוף, קרוב לקולנוע חן שעוד לא היה קיים אז. למקום קראו "בוסתן".

ציפור שחורה בתיאטרון הקאמרי

פורסם: 03/10/2006 - 02:00
הקאמרי מיהר להציג את המחזה "ציפור שחורה". רק באוגוסט 2005 הוצג לראשונה בפסטיבל אדינבורו, משם עברה לווסט אנד הלונדוני וכבר הוא כאן אצלנו. ואפשר בהחלט להבין למה. תארו לעצמכם את לוליטה חוזרת אחרי חמש עשרה שנה אל הומברט ומבקשת... מה? לנקום? לחדש את הקשר?

ארטון מחזה מאת אהרון עזרא

פורסם: 03/09/2006 - 02:00
אין ספק שאהרון עזרא הוא קול חדש מדהים ומהפנט בכתיבה התיאטרלית שלנו. מחזהו הראשון עולה בימים אלו בהבימה.

הנסיגה ממוסקבה: סיפורה של זוגיות שבירה / הבימה.

פורסם: 03/09/2006 - 02:00
הנסיגה ממוסקבה שבשם המחזה היא נסיגתו של צבא נפוליון בשלג הקשה ב1812. אדוארד מורה להיסטוריה מתעניין מאוד במסע הנסיגה הזה. הוא קורא יומני חיילים שהשתתפו.
ספר האלף-בית / דן צלקה. הוצאת חרגול

דן צלקה / ספר האלף-בית

פורסם: 03/09/2006 - 02:00
האם אפשר עוד בימינו להשתמש באמירה "ספר מחכים" ולא לפגוע לא בסופר ולא בספר? פעם זו נחשבה לביקורת "טובה" היום נדמה לי שהכוונה עשויה להישמע אחרת, לרמוז על התנשאות הסופר, אך עדינות כתיבתו נשארת אנושית ובלתי מתנשאת בעליל

פדרו פארמו / חואן רולפו

פורסם: 03/09/2006 - 02:00
פדרו פארמו / חואן רולפו. הוצאת כרמל

בגדי המלך / נסים אלוני הבימה

פורסם: 03/09/2006 - 02:00
קודם סיפור קטן. בפרמיירה של בגדי המלך בשנת 1961 היו שני צעירים באולם שהיוו מוקד רכילות של שיחות הקהל שלפני הצגה.

זורז פרק / החיים הוראות שימוש

פורסם: 03/06/2006 - 02:00
ז'ורז' פרק / החיים הוראות שימוש. הוצאת בבל
דן מירון / הספריה העיוורת, פרוזה מעורבת 1980 - 2005. הוצאת ידיעות אחרונות

דן מירון / הספריה העיוורת

פורסם: 03/04/2006 - 02:00
דן מירון נולד ב1934, הוא איננו איש צעיר יותר. מאחריו יותר משלושים ספרים שכתב ופרסם. בספר כארבעים מאמרים המתייחסים לכותבים שונים בני תקופות שונות. מכותבי האידיש ועד לכותבים בני ימינו כמו אורלי קסטל בלום. המאמרים שאבחר להתייחס אליהם בהרחבה גדולה תהייה בחירתי האישית מתוך האוסף.

קפוטה

פורסם: 03/01/2006 - 02:00
אני חייב להתחיל בזה שטרומן קפוטה אף פעם לא היה סופר מאוד חשוב בעיני, אך מצד שני הוא היה אחראי בעקיפין לאחד הסרטים שכנער מאוד אהבתי והכוונה ל "סעודה בטיפאני". לא סרט גדול אך שם התקבעה אהבתי לאודרי הפבורן. קפוטה היה דווקא נגדה, הוא לא אהב את הליהוק, הוא גם לא ממש אהב את העיבוד שנעשה לסיפורו הקצר ובעיקר לסופו.

המציאה / נדין גורדימר

פורסם: 02/27/2006 - 02:00
שמה של נדין גורדימר לא זר לנו לחלוטין. כמה מספריה תורגמו בעבר לעברית. לא מספיק כדי שאפשר יהיה לשפוט ולהבין למה זכתה בפרס נובל בשנת 1991. גורדימר נולדה בשנת 1923 מה שעושה אותה לגברת מכובדת ביותר וזה ספרה האחרון בינתיים.

השיר על ילדי סיביר / טימו ק מוקה

פורסם: 02/25/2006 - 02:00
"לרגע השמים עודם צלולים ובהירים מעל לנהר וגם מאחוריו, אך ככל שהלילה יורד עוד ועוד הם הולכים ומתכהים, עד שהשמש הנעלמת לפרקים מאחורי הגבעות עולה מעלה מעלה ומחממת שוב.
אייסכינס נגד טימרכוס / הוצאת מגנס. תרגום: דבורה גילולה

אייסכינס / נגד טימרכוס

פורסם: 02/23/2006 - 02:00
הספר "אייסכינס נגד טימרכוס", שתורגם עכשיו מיוונית לעברית על ידי פרופ' דבורה גילולה, הוא החיבור הקדום ביותר מהתרבות היוונית המוכר לנו, העוסק ביחסים חד מיניים. הוא נכתב בשנת 345 לפסה"נ, ועיסוקו במשפט שהתרחש בימים ההם. גילולה גם הוסיפה מבוא מאיר עיניים על התקופה והמצב החברתי והחוקי.
נואל קווארד

עניין של סגנון / נואל קווארד - תיאטרון גשר

פורסם: 02/19/2006 - 02:00
נואל קווארד איננו מהשמות המוכרים בחיי התיאטרון בארץ. עד כמה שזכרוני מגיע רק שני מחזות שלו, הילולת רפאים וקדחת אביב הועלו כאן על הבמה. הילולת רפאים היה למחזה חסר מזל בארץ. ההפקה הראשונה הייתה ב-הבימה ולא הגיעה אפילו אל מעבר לחזרה הגנראלית. גם ההפקה השנייה לא הצליחה הרבה יותר. קדחת אביב ב-קאמרי הייתה הצלחה גדולה יותר. חנה מרון הצחיקה, גדעון אוברזון תפר בגדים יפים מאוד ומאז כלום.
עשרה אינדיאנים קטנים / שרמן אלקסי. הוצאת חרגול

עשרה אינדיאנים קטנים / שרמן אלקסי

פורסם: 02/16/2006 - 02:00
אלקסי הוא אינדיאני בן שבט "ספוקין" החי בשמורה ליד סיאטל. בספר תשעה סיפורים שלפי דברי הסופר אמורים לשנות את דעתנו על האינדיאנים.

קפקא - לקראת ספרות מינורית / זיל דלז ופליקס גואטרי

פורסם: 02/14/2006 - 02:00
כבר אחרי כמה משפטים ראשונים בספר הקורא עומד בפני שאלה. האם צריך לקרוא את קפקא מחדש, לפני קריאת הספר הזה או לחכות ולקרוא אותו מחדש אחרי, כדי לבדוק את תקפות הניתוח של ז'יל דלז. לבדוק את כוח השכנוע של הכתוב. כי אם נעשה בוחן ראשוני קטן לזיכרונות מקפקא, בכמה מספריו אשאל, מופיעה תמונה של מישהו במקום מרכזי? בכמה סיפורים מופיעה מוסיקה ובאיזה הקשר? בכמה ספרים מופיעים אנשים בזוגות או בשלשות? מי זוכר באמת

שושנה דמארי

פורסם: 02/14/2006 - 02:00
קשה להספיד את שושנה דמארי. הכל ידוע וממוחזר תחילת דרכה עם השיר כלניות. שלמעשה כמעט ולא שרה אותו. למעשה היה לה שיר אחר לתכנית הראשונה שלה, את כלניות הכינו רק במידה ויבקשו הדרן. כלניות נשאר מזוהה אתה, השיר האחר נעלם בשכחה.

סלבוי זיזק / הוליווד על ספת הפסיכולוג

פורסם: 02/13/2006 - 02:00
סלבוי ז'יז'ק, פילוסוף ופסיכואנליטיקאן סלובני הוא אחד מאנשי המחשבה המובילים בימינו. הוא כותב הרבה ומרצה מסביב לעולם. לפני כמה חודשים היה בארץ, כמעט ואי אפשר היה לקבל מקום בהרצאות שלו. הוא מנתח כל מני תופעות המתרחשות בעולם. אמנות, סטלין, קומוניזם ו-נצרות, מלחמת העולם השניה, נפילת מגדלי התאומים, קולנוע, לפני איזה זמן כבר פורסם ספרו על "המטריקס". ולכן, כל מה שאנושי. כל הניתוחים שלו מבוססים על תורתו של לאקאן. אותו פסיכיאטר צרפתי שהרחיב ושינה את מערכות ההסתכלות וההבנה מתוך נקודת המוצא של הפסיכואנליזה אל תוך כל מבני החיים התרבותיים.

שלמה שיבולת / רופא

פורסם: 02/12/2006 - 02:00
האם זו ספרות גדולה? ממש לא. אך זה סיפור חיים מרתק. בשל האיש, בשל הנסיבות, בשל האנשים שפגש ורובם מוזכרים בצורה כזאת או אחרת בספר. כל איש שווה סיפור. איש שהיו לו כאלה חיים וודאי ובוודאי.

נמר חברבורות / תיאטרון הבימה

פורסם: 02/10/2006 - 02:00
אני חייב לסיים בסוג של הסתייגות. מאוד נהניתי, כן, אבל נשארתי מרוחק. המחזה אולי שכלתני מדי, אווירת החלום לא ממש סחפה אותי לתוכה, ראיתי, הערכתי ונהניתי, אך מבחוץ. וכל כך הייתי רוצה להיסחף.
נבוכותיו של החניך ויטגנשטיין / אנטואן ביו. הוצאת חרגול

נבוכותיו של החניך ויטגנשטיין / אנטואן ביו

פורסם: 02/07/2006 - 02:00
הספר מעלה שאלה היפותטית הבנויה על עובדה אחת ידועה. בשנת 1904 היטלר וויטגנשטיין למדו שנה אחת באותה כיתה. היטלר כותב במיין קמפף "בבית הספר הריאלי בלינץ למדתי להכיר יהודי צעיר אחד." האם היה זה וינטגנשטיין? וינטגנשטיין אחראי בחלקו לאנטישמיות של היטלר? האם הוא היה יכול לנחש לאן יגיע הילד ולא הזהיר את עמו?

אברהם ב. יהושע / שליחותו של הממונה על משאבי אנוש

פורסם: 02/03/2006 - 02:00
אברהם ב. יהושע / שליחותו של הממונה על משאבי אנוש. הוצאת הספריה החדשה

שרה / גיי טי לרוי

פורסם: 02/03/2006 - 02:00
לאחר השינוי שהחל לצוץ במשך השנים בצורת החיים התחילה להיכתב ספרות פנים קהילתית. לעתים קרובות ספרות לא ממש טובה, בחלקה פורנוגראפית. אלא שעם הזמן החלו לקום סופרים של ממש. היום כשספרים שנכתבו על נושאים שהיו פנים קהילתיים פרצו את השוק והפכו לרבי מכר בכל מקום בעולם התחילה זליגה של ספרות כזאת גם לארץ בתרגום לעברית בהוצאות ספרים המכובדות ביותר, ולדעתי הזרם ילך ויגדל, זו ספרות מעניינת המדברת על דברים חדשים לחלוטין בעולם הספרות.
קתרין הפבורן

קתרין הפבורן: האחרונה של הוליווד ההיא

פורסם: 02/03/2006 - 02:00
היא התחילה את הקריירה בתחילת שנות השלושים בתאטרון ונחטפה להוליווד מיד. אישה סוערת, ג'ינג'ית. טמפרמנטית. לא היו כמוה בימי הכוכבות הגדולות. לא יפה בנוסח המקובל, בכל תצלומי הזוהר שהיו נהוגים אז, עם כל התאורה והאיפור, בולטת אישה אחרת, לא הוליוודית. גבוהה, גרומה, עצמות לחיים נפלאות. קול סדוק במקצת ומנומשת. אבל איזו אישיות, איזו אישה, איזה כשרון מתפרץ.
קומי אורי כי בא אורך / רחל ימפולר. הוצאת הקיבוץ המאוחד

אביבה אורי - ציירת

פורסם: 02/03/2006 - 02:00
אביבה אורי הפכה לשם דבר ציבורי מאוחר מדי בימיה. למעשה התפרסמה דווקא עם מותה. אמנים הכירו אותה באמנותה כל חייה, הקהל פחות. שמעו את שמה, ראו אותה לעתים ברחוב. מכיוון שאהבה אירועים ציבוריים היו הרבה צילומים שלה בעיתונות מתוך פתיחות תערוכות שונות. תמיד לבנה עם כמה קוים שחורים בלי תווי פנים כמעט.

לילה טוב אמא / הקאמרי

פורסם: 02/01/2006 - 02:00
הצגה הגורמת בהחלט לחוויה רגשית מטלטלת. לא גולשת למלודרמטיות צעקנית וכול האומרת כבוד למחזה ולשחקנים.

קווי רוחב כחולים / טוני הורביץ

פורסם: 01/31/2006 - 02:00
קווי רוחב כחולים / טוני הורביץ. הוצאת אריה ניר
תעלומת הקבר המכושף / אדוארדו מנדוסה. הוצאת הקיבוץ המאוחד

תעלומת הקבר המכושף / אדוארדו מנדוסה

פורסם: 01/30/2006 - 02:00
שם הספר כבר מרמז לנו כיוון. תעלומת הקבר המכושף הוא שם שהסופר אדגר אלן פו היה יכול לתת לסיפור, גם אגטה כריסטי. משהו כאן צריך להגיע לכיוון הבלשי.

ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון

פורסם: 01/29/2006 - 02:00
ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון. הוצאת עם עובד

פרננדו פסואה

פורסם: 01/29/2006 - 02:00
המשורר והסופר הפורטוגלי פרננדו פסואה הוא אחת התופעות המדהימות ביותר בתולדות הספרות כולה.
פנין / ולדימיר נבוקוב. הוצאת עם עובד

פנין / ולדימיר נבוקוב

פורסם: 01/29/2006 - 02:00
ולדימיר נבוקוב הוא אחד הסופרים הבודדים שהצליחו לעבור בכתיבתם משפה לשפה. הוא נולד ברוסיה וכתביו הראשונים התפרסמו ברוסית שם. עם הגירתו לאמריקה עשה את המעבר לאנגלית וכמה מחשובי ספריו נכתבו באנגלית. לוליטה, ספרו המפורסם ביותר בשל השערורייה שיצר, סיפור אהבה פדופילי שבו נערה צעירה ופתיינית מקיימת יחסי אהבה עם גבר מבוגר. לספר הזה כמו לכל כתביו יש איכות כתיבה ספרותית מדהימה. לא רק שהחליף שפה, הוא גם הצליח לחדור ולהטמיע את תרבות המערב, לבקר אותה ולאהוב אותה.
עם אחד שני עולמות / עמנואל הירש, יוסף ריינמן. הוצאת אריה ניר

עם אחד שני עולמות / עמנואל הירש, יוסף ריינמן

פורסם: 01/29/2006 - 02:00
ספר מעניין למי שמוכן להשקיע זמן בסוגיות לא קלות. מכיוון ששום דבר איננו מדעי ובר הוכחה כל קורא יקבע את דעתו לפי עמדותיו האישיות בחיי יום יום.
פרנהייט 451 / ריי ברדבורי. הוצאת אודיסיאה

ריי ברדבורי / פרנהייט 451

פורסם: 01/29/2006 - 02:00
ב"פרנהייט 451" אנו נמצאים במשטר שלא מרשה לתושביו לקרוא ולחשוב. ישנה משטרת קריאה המחפשת בבתים ספרים אסורים ושורפת לא רק את הספרים, אלא גם הבתים בהם נמצאו הספרים. בעליהם נלקחו לבית משוגעים, כי מי אם לא משוגע יחזיק ספר בביתו? הביטוי "פרנהייט 451" משמעו מידת החום בו נשרף נייר.

ינוסטסמה - סיפור (חלק ראשון)

פורסם: 01/28/2006 - 02:00
"הלב שלך כבר לא על ידי. נתת לי את הבדידות במתנה. זה סיפור של אהבה."שיר דרום אמריקני אהוד

אליזבת רודינסקו / מדוע אנו זקוקים לפסיכואנליזה בימינו

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
אליזבת רודינסקו מלמדת בבית ספר ללימודים גבוהים במדעי החברה בפריז, שם היא מוכרת כאשת רוח. היא עוסקת בספר זה במעמד של הפסיכואנליזה בתרבות ימינו. היא מנסה בספר זה להסביר את ההבדל בין התרופות נוגדות הדיכאון לבין טיפול נפשי המטפל בדיכאון בשיטה המקובלת, שיחות, מלים.
מראה מקום/ גלעד עברון. הוצאת עם עובד

מראה מקום / גלעד עברון

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
כבר אחרי חצי עמוד אי אפשר שלא להרגיש שלפנינו סופר מיוחד במינו. בעל שפה משלו ובעיקר קצב של שפה ייחודית לו.

ויליאם סארויאן / הרפתקאותיו של ווזלי גקסון

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
"על דבר אחד שכחתי לספר לכם, אל ההרגשה המתמשכת של דיכוי, שמטרידה את רוחו של הבנאדם מרגע שהוא מתחיל להשתנות מבן אנוש חופשי למה שחלק מהקצינים בצבא אוהבים לקרוא "לוחם" אין ספ
וירג'יניה וולף / מרת דאלוויי. הוצאת זמורה ביתן

וירגיניה וולף / מרת דאלווי

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
לפני כמה חודשים הוצג בארץ בהצלחה רבה הסרט "השעות" שבמרכזו עומדת דמותה של וירג'יניה וולף וספרה: "מרת דאלווי". כעת עם הצלחת הסרט יצא מחדש בדפוס הספר שעליו מתבסס הסרט ואליו הוא רוצה להידמות.
ו.ס נאיפול

נאיפול / חצי חיים

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
ו.ס נאיפול הוא סופר שלא מוכר מספיק במקומותינו למרות שקיבל את פרס ירושלים, פרס בוקר האנגלי,היוקרתי מאוד והשיא האפשרי - פרס נובל לספרות. את שמו המלא אני אכתוב כאן רק פעם אחת ולא אחזור עליו. וידיאדאר סורג'פרסאד נאיפול.
עזוב אותך מיוגה / ג'ף דאייר. הוצאת חרגול

עזוב אותך מיוגה / גף דאייר

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
ספרי מסעות היא צורת כתיבה שהייתה מאוד פופולארית במאה התשע עשרה. תיירות, כמו זו שאנו מכירים היום, לא הייתה קיימת. כמרים נסעו, דיפלומטים, סוחרים, עשירים. חלק גדול מהם כתב אחר כך ספר על מה שראה, מה שקרה. "מסביב לעולם בשמונים יום" של ז'ול ורן הוא ספרות "בדיונית" שהסתמכה על צורת כותבי המסעות.
אדיר כהן / סיפורה של הבדידות

אדיר כהן / סיפורה של הבדידות

פורסם: 01/27/2006 - 02:00
ספר מחקרי חשוב זה פורסם בימים אלו. אדיר כהן שהוא מטפל באמנות מנסה להסביר את מהות הבדידות. אותו רגש מפחיד שכה רבים מאתנו נושאים בתוכם והוא מעיק עד כאב.
מות הנזיר / אלון חילו. הוצאת חרגול

מות הנזיר / אלון חילו

פורסם: 01/25/2006 - 02:00
ההישג הגדול של הספר הוא ברמת יכולת הסיפור והשפה. עירוב של מאורעות היסטוריים בבדיון של סופר. אך בסופו של דבר, אחרי שהתרשמתי מהכתיבה אני חייב להודות שאם בהתחלה לא שמתי לב לאופי ההומופובי של הספר אחרי כמה דקות הנושא היכה בי בחוזקה. דמותם של כל ההומואים בספר כל כך נוראיים והכל מוסווה בשפה גבוהה ונפלאה. היום אני לא בטוח שאני יכול להמליץ בלב שלם על הספר.

מקרה של אזעקת אמת / צבי טריגר

פורסם: 01/25/2006 - 02:00
ספר מרשים מרתק ומטלטל נפש. לא רק מפני שגרעינו סיפור הומוסקסואלי עושה את הספר למשהו יוצא דופן. הכתיבה המודעת לעצמה החכמה מאוד, הפוסט מודרנית במהותה הופכת את הקריאה לחוויה מיוחדת. הרגשות מתוארים בדיוק, קל להזדהות ולטבוע בסיפור ובדמויות. השפה בספר גם כשהיא רזה ומצומצמת, היא עשירה ורבת רבדים וגוונים. זמנים, סמלי מציאות וסמלים פנימיים מתערבבים בה. כתיבה מצוינת באמת.
שום גמדים לא יבואו / שרה שילה. הוצאת עם עובד

שום גמדים לא יבואו / שרה שילה

פורסם: 01/25/2006 - 02:00
לספר "שום גמדים" צפויים חיי רב מכר ובצדק. הוא ייהפך לאחד מאותם ספרים שגם צעירים הקוראים פחות קנז יגיעו לקרוא בו. אני מקווה רק שקוראים, צעירים בעיקר, לא יקראו בספר כזה הרשאה להשתמש כך בשפה ויבינו שזה צילום מדויק של שפת החיים אך השימוש בה בספרות הוא חד פעמי ומוטב להם ללמוד שפה טובה יותר. ואתם כולכם, מה נדבקתם בכיסאות, אף גמדים לא יבואו לנקות לנו עכשיו.
מרלון ברנדו

מרלון ברנדו

פורסם: 01/25/2006 - 02:00
מרלון ברנדו מת. אין הרבה מיתות שהיכו בלב כל אוהבי הקולנוע בעולם. וולנטינו בשנות העשרים, מרלין מונרו בשנת 1962, אולי ג'ודי גארלנד, בעיקר על ידי הקהילה ההומוסקסואלית. זהו, כל האחרים מתו אחרי שתהילתם נשחקה, כולל בטי דייויס וכולל קטרין הפבורן.
הר ברובק. הקולנוע האמריקאי העריץ מאז ומעולם את אחוות הגברים

הר ברוקבק

פורסם: 01/23/2006 - 02:00
אני אתחיל מהסוף, כשיוצאים מהסרט אנשים מביטים אחד בעיני השני ומחפשים סימני דמעות ולא מוצאים אותן לרוב. זה היה יכול להיות סימן רע, אבל זה ממש לא. הסרט מצוין באמת אלא שהוא איננו מביא להתפרצות רגשות סנטימנטאלית. הוא מרוחק במידה מספקת שאפשר יהיה להזדהות להבין וגם לחשוב. כמו הסיפור עצמו בכתובים.

ויהי בוקר / סייד קשוע

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
ספר מאוד מרשים. שתיאור המציאות אוחז בקרביים ולא מרפה. וכעת אני יכול לקוות רק שלא כמו שאמר באיזה ראיון עיתונאי לא יעזוב את הארץ וימשיך לכתוב כאן. אין לנו יותר מדי סופרים טובים ובוודאי לא ערבים, מאז עזב אותנו אנטון שמאס.
טורני לינדגרן / מתיקות. הוצאת כרמל

טורני לינדגרן / מתיקות

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
הוצאת כרמל עושה יפה כשהיא מביאה לנו תרגומים שהם מחוץ לזרם המרכזי. רק לפני איזה זמן קראתי את ספרו של רולפו המקסיקני והנה כעת אני קורא את "מתיקות" של טורני לינדגרן השבדי.

התיקונים / גונתן פראנזן

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
ג'ונתן פראנזן זכה לפרסום גדול כשהתנגד לפרסום. אופרה וינפרי במסגרת תכניתה בחרה ספר זה כספר החודש, דבר הגורם בדרך כלל לספרים להיפך לרבי מכר באמריקה, אלא שפראנזן, לראשונה בתולדות הטלוויזיה, סירב לשתף פעולה ולא הסכים להתראיין כדי לקדם את הבחירה אך עם זאת הרעש עשה את שלו והספר הפך רב מכר. כשקוראים את הספר אפשר להבין את התנגדותו לפרסום ומי הדמות הספרותית איתה הוא מזדהה בספר.
ג'ון לה קארה / חברים מוחלטים. הוצאת כנרת

חברים מוחלטים / גון לה קארה

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
לא ברור מה היה דחוף להספיק להכניס את מלחמת עיראק. היא לא משמשת לשום דבר עקרוני בספר,יתכן שמהירות הכתיבה היא זאת שהייתה בעוכריו של לה קארה הפעם. החלק שעוסק בריגול לא ממש משכנע. כנראה שאת כל מה שהיה לו לספר הוא סיפר בעבר. הספר הוא צל חיוור של ספריו האחרים. מי שלא קרא את ספריו הישנים יכול להפיק אולי מעט הנאה מהחדש, אבל לדעתי כדאי לחזור את הספרים ההם. המרגל שחזר מהכפור ושלישית סמיילי.
יהודית קציר / הנה אני מתחילה. הוצאת הקיבוץ המאוחד

יהודית קציר / הנה אני מתחילה

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
לא בטוח. הרבה ספרים נגמרים בנקודה שבא כולם נפרדים, הקוראים מהגיבורים ומהסופר עד לספר הבא. ושתדעו לכם, למי שאין עיניים כחולות אין לו סיכוי להתקרב ליהודית קציר, כל גיבוריה בספר הם אוסף עיני תכלת על כל גוניהם. אף שחור, חום או ירוק. רק לרעים יש עיניים כהות.
ז'ורז' אמאדו / ים המוות. הוצאת זמורה ביתן

ים המוות / זורז אמאדו

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
אין ספק, הספר ייקח אתכם לעולמות אחרים. לחופים בהם גברים הם גברים ונשים הן נשים. ריח של מלח באוויר. ימנז'ה משייטת עם הגלים כששקט ומחפשת בעל גיבור בסערה. כמה יפה לנדוד ככה בעולם הקסום הזה.
1979 / כריסטיאן קראכט. הוצאת עם עובד

1979 / כריסטיאן קראכט

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
כריסטיאן קראכט נולד בשוויצריה גדל בארצות הברית וחי כעת בבנגקוק, אולי בגלל זה סגנון כתיבתו בגרמנית קל יותר מהכותבים הגרמנים הדחוסים ספר מעניין ביותר.
דון דלילו / מאו ii. הוצאת זמורה ביתן

דון דלילו / מאו II

פורסם: 01/22/2006 - 02:00
דון דלילו הולך וכובש את מקומו כסופר האמריקאי הכגדול ביותר בחצי המאה השניה אם אפשר להגדיר דבר כזה בכלל... הוא מבטאה הגדול של אמריקה החדשה. בחמש עשרה השנים שעברו תורגמו כמה מספריו הפחות תובעניים לעברית, אך כנראה שלא ממש תפסו את עין הקורא, למרות שזכה בפרס ירושלים ב 1999, ובכל זאת ממשיכים לתרגם אותו מפעם לפעם עד שיום אחד, אולי בעקבות הספר החדש יהיה לנו מכלול ממנו נוכל להתייחס אליו ולחזור לקרוא גם את ספריו הקודמים.

טיפולי המרה להומוסקסואלים

פורסם: 01/20/2006 - 02:00
מחיקת ההומוסקסואליות מהdsm אותו אינדקס סימפטומים ל "מחלות" נפש האמריקאי שכה הרבה מתייחסים אליו, כשבאים פסיכולוגים להצדיק ולנגח אחד את השני, היה הישג גדול.
התחתנתי עם קומוניסט/פיליפ רות. הוצאת זמורה ביתן

התחתנתי עם קומוניסט / פיליפ רות

פורסם: 01/19/2006 - 02:00
רוחב יריעה פנורמי של תהליכים חברתיים בתקופה, שבמקרה הזה היו חשוכים, אותם הוא מאיר מסביר ומעמיק מתוך הסיפור האישי ולא כותרות בעיתון. פיליפ רות מצליח להחיות עבור הקורא תקופה שלמה עד לפרטים הקטנים.
המספנה/ חואן קרלוס אונטי. הוצאת עם עובד

המספנה / חואן קרלוס אונטי

פורסם: 01/18/2006 - 02:00
גיבור הספר שמו לארסן שזהו שם סקנדינבי לכאורה אלא שכינויו הוא אוספגופות. כבר לא ממש נעים להיתקל באיש הנושא כינוי כזה.
המוות והפינגווין / אנדריי קורקוב. הוצאת כנרת

המוות והפינגווין / אנדריי קורקוב

פורסם: 01/18/2006 - 02:00
יש בספר חלקים יפים משפטים ודימויים יפים. עלילה מוזרה בתהפוכויותיה, אנשי מאפיה, תמונה עקומה על החיים ברוסיה החדשה סך הכל. עלילה מורכבת וכתובה להפליא, עם ירידה קלה באמצע אך מהר הספר חוזר למסלולו הנכון. אני יודע שרוסים קוראים את הספר אחרת לגמרי. רוסים למדו במשך הרבה שנים לקרוא אחרת. גם את מה שלא כתוב וגם רמז לרמז. הם מבינים רמזים שלנו אנשי המערב נעלמים מן העין והם יודעים ליחס מסורת הטמונה בסוג הכתיבה הסטירית על כל ענפיה שהתקיימה ברוסיה. ואולי זה עושה את הספר לעמוק יותר ממה שנראה לקורא ישראלי. יחד עם זאת ואחרי כל ההסתייגויות, אחלה ספר.
המנהרה / ארנסטו סאבטו. הוצאת עם עובד

המנהרה / ארנסטו סאבטו

פורסם: 01/18/2006 - 02:00
לקוראים ספרדית בעיקר לדרום אמריקאים לא צריך לעשות הכרות עם ארנסטו סאבטו. הוא נחשב לאחד מגדולי הכותבים הארגנטיניים. בנעוריו למד פיסיקה גרעינית ובמקצועו הוא מדען. מאז החל לכתוב עזב את עבודתו כמדען והתמסר אך ורק לכתיבה. "המנהרה" הוא ספרו הראשון. הספר הזניק אותו עם פרסומו לעמדת אחד מגדולי הסופרים בארגנטינה, אחר כך בכל הארצות דוברות הספרדית.

דון קרלו: ורדי באופרה הישראלית

פורסם: 01/18/2006 - 02:00
מכיוון שהייתי בחזרה גנראלית שהתקיימה שצהרי יום הרי שלרוב הזמרים היו בעיות במערכה הראשונה וקולם התחמם ונפתח רק במערכה השנייה. אינני יודע מה שמותיהם של חלק מהזמרים מכיוון שלתפקידים אחדים ישנם כמה מחליפים ולא הודיעו מי ישיר. רובם מילאו את תפקידם ולהתחיל לבקר זמרים שמי יודע מי ישמע אותם ובאיזו הופעה יחזרו לשיר נראה לי קצת מיותר.
הבריחה אל הכלא. עמוס קינן. הוצאת הוצאת זמורה ביתן

עמוס קינן / הבריחה אל הכלא

פורסם: 01/17/2006 - 02:00
האבסורד חוגג. המשמעות הסמלית המיתית רובצת על הסיפורים בכבדות. מכיוון שאלו סיפורים ולא רומן, אפשר לקרוא סיפור אחד בכל פעם וליהנות. הספר מכיל שני חלקים, הראשון סיפורים מאוחרים בני ימינו והשני סיפורים מוקדמים. מעניין להשוות את השינוי בתפיסת העולם והמציאות של האיש הזה, עמוס קינן. שיש לו חזיונות אלימים אפוקליפטיים ותמימים באותה מידה. קריאה רצופה קצת מכבידה.
הגוף. חניף קוריישי. הוצאת זמורה ביתן

הגוף / חניף קוריישי

פורסם: 01/17/2006 - 02:00
בכל הסיפורים הגיבורים הפעם הם אנשים מבוגרים הנמצאים לרוב במפגשים עם ילדיהם או עולם הצעירים המשתנה בעוד הם עומדים מול שאלות קיומיות. הסיפורים הם אנגליים לחלוטין. אין הפעם גיבורים הודיים או בעיות התערות של מהגרים והם כתובים במיטב כשרונו של קוריישי.
אדוני התרבות, עורך ניר ברעם. הוצאת עם עם עובד

אדוני התרבות

פורסם: 01/17/2006 - 02:00
הוצאת עם עובד מוציאה סדרה חדשה תחת הכותרת 972. המספר שבשם הסדרה הוא קידומת הטלפון המתקשרים לישראל מח"ול. האם הכוונה לבדוק את התרבות ממבט חיצוני יתבהר אולי בהמשך הספר. הסדרה תעסוק בביקורת החברה והתרבות. הספר הראשון שיצא בסדרה החדשה נקרא "אדוני התרבות": והוא בא לבחון את האנשים היוצרים את תרבותנו. תרבות גבוהה ותרבות נמוכה ומה שבאמצע. חשוב לבדוק את התרבות, אנחנו נמצאים בתוכה ולא תמיד חושבים עליה, לא יודעים איך למה ולאן נגררנו. ספר שכזה שם עוגן להיסחפות חלקית לפחות. הוא אומר, רגע, תחשוב. מי עושה ומי מחליט מהי תרבות.

מרלן דיטריך - דיוות האינטליגנציה

פורסם: 01/17/2006 - 02:00
לכתוב על דיטריך בלי לעטר את המלים במאה תמונות שלה. בלי קובצי קול שלה. זה כמעט בלתי אפשרי ויותר מכל, נוגד את הגיון דמותה. איך אפשר לתאר אגדה בלי התיעוד המרכזי שלה. מלים כתובות לא יכולות להעביר שום דבר מהתחושה שהעבירה האישה הזאת. תאריך הלידה שלה לא חשוב היא טענה לשניים שונים. גם אביה הקצין הגבוה הפרוסי לא חשוב. מרלן דיטריך חשובה, מרלן שהפכה את עצמה לאגדה ושמה מרלנה.
"מעשה הדובדבן" / ג'נט וונטרסון. הוצאת ינשוף

מעשה הדובדבן / גנט ווינטרסון

פורסם: 01/16/2006 - 02:00
ספרהשל ווינטרסון "מעשה הדובדבן" (sexing thecherry) הוא אחד מאותם ספרים שנקראים עם סימן שאלה מרחף. ספרה הקודם " תפוזים הם לא הפרי היחיד" תורגם בעבר ולכן יש סוג של הבטחה בספר חדש שלה. הזמן הופך לגיבור פיקטיבי, והשפה שנסמכת עליוהופכת למעשה הונאה, כותבת וינטרסון:
דודה פרהומה לא היתה זונה. יוסי אבני. הוצאת "עם עובד" – ספריה לעם

דודה פרהומה לא היתה זונה / יוסי אבני

פורסם: 01/14/2006 - 02:00
לפני כמה שנים יצא לאור ספרו הראשון של יוסי אבני, "גן העצים המתים". יוסי אבני הוא שם עט ובספר הייתה גלומה הבטחה. נכון שהייתה בעיה עם ההתנסות הרגשית של המספר אך הכתיבה הייתה טובה. אחר כך הוא התראיין בעיתונות והתגלו כמה דברים מעניינים הן ביחס לסופר עצמו והן ביחס למעסיקו. יוסי מגדיר עצמו כהומו מזרחי ימני (אני לא בטוח בסדר המלים בהגדרה). מעסיקו, לפחות באותם ימים, היה משרד החוץ. הסתבר שאבני היה אחד משלושה הומוסקסואלים שמשרד החוץ, בידיעה, שלח לשירות דיפלומטי מחוץ לארץ ביחד עם בני זוגם. לאחר מכן פורסם ספר סיפורים נוסף "כנגד ארבעה בנים". כעת מונח לפנינו ספרו החדש "דודה פרהומה לא הייתה זונה". לראשונה רומן ולא סיפורים קצרים.

טוב ויפה, גיבס / פ. ג. וודהאוס

פורסם: 01/14/2006 - 02:00
וודהאוס עצמו הכתיר את כתיבתו כ"קומדיות מוסיקאליות בלי המוסיקה" אנגליה שהשמש תמיד זורחת בה. כרי הדשא ירוקים. והבעיות הגדולות בחיים הן מה ללבוש לנשף מסכות, או איך למנוע את הטבח הצרפתי חם המזג מלהתפטר. עולם של אריסטוקרטים מטומטמים עם דודות אימתניות. כמה מהנה לגלות את רצף המסורת מאז אוסקר ווילד ו"חשיבותה של רצינות" שלו ועד לברטראם ווסטר, המכונה בפי כל ברטי, אדון צעיר יהיר וטיפש ומשרת אחד - בן אלמוות, ג'יבס.

ראיון עם אורנה פורת

פורסם: 01/12/2006 - 02:00
אירנה קליין מקבלת פרס א.מ.ת שהוא הפרס השני בחשיבותו אחרי פרס ישראל אותו כבר יש לה, בין כל הפרסים האחרים האפשריים בארץ שאותם כבר קיבלה בעבר. אירנה קליין שלמרות שמה לא נולדה בשם זה. אנחנו מכירים אותה בשם אורנה פורת.
זיגמונד פרויד. מיניות ואהבה

זיגמונד פרויד / מיניות ואהבה

פורסם: 01/08/2006 - 02:00
בתחילת המאה העשרים מגיע פרויד שהביא לנו את תת הכרה והמיניות וגרם לנושאים שהיו טאבו להיכנס לשיח הלגיטימי. והחשוב מכל, עשה לנו הכרות עם מעמקי נפשנו שלנו, ילד את תת ההכרה והביא להבנה שונה לחלוטין של האדם
אאורה פלוס / פואנטס, פוקנר, פושקין. הוצאת הספריה החדשה

אאורה / פואנטס, פוקנר, פושקין

פורסם: 01/05/2006 - 02:00
אחרי כמה פסקאות הייתה לי הרגשה שכבר קראתי את הסיפור, סוג של דה ז'וו ספרותי. איש תמים מגיע בתואנה כל שהיא לבית ענק ואפל שם חי מישהו מטיל אימה אך גם איזו נערה יפהפייה שכולה תמימות גרה שם, ונראה שהיא נתונה בידיה של המכשפה. הוא רוצה להציל את הנערה שהוא מתאהב בה כמובן מיד. סיפור המתחיל כמו הרבהסיפורים גותיים.
ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש. הוצאת כנרת

ארמון הזכוכית / אמיטאב גהוש

פורסם: 01/04/2006 - 02:00
השנה היא 1885 ראג'קומאר, ילד הודי יתום בן אחת עשרה מגיע לעיר מנדלי בבורמה. בגילו הוא כבר עובד כנער סיפון על ספינה המשייטת בין חופי מפרץ בנגל. הספינה שהוא עובד עליה צריכה תיקון ובינתיים הוא נשכר לעבודת מטבח אצל טבחית הודית בשוק. בשיטוטיו פוגש ראג'קומאר ילדה יפהפייה בת תשע, דולי, העובדת כאומנת בארמון ומשרתת את המלכה והנסיכה ועד כמה שילד בן אחת עשרה מסוגל, הוא מתאהב בה.
ארצ'לי - אלזה מורנטה. הקיבוץ המאוחד

ארצלי / אלזה מורנטה

פורסם: 01/04/2006 - 02:00
את אלזה מורנטה כמעט ואין צורך להציג בארץ. לפני כמה שנים פורסם ספרה הנפלא " אלה תולדות" שהיה לרב מכר ועורר התפעלות, לאור הצלחתו תורגמו גם שני ספריה המוקדמים. כשרונה ניכר בהם אבל הם היו בכל זאת ספרים מוקדמים. כעת פורסם ספרה האחרון, "ארצ'לי", כמעט עשר שנים עמלה עליו וכשגמרה לכתוב, מתה. זהו ספרה האחרון היא כתבה רק ארבעה ספרים ותחשב לסופרת ענקית.

לאקאן חלק ב

פורסם: 01/03/2006 - 02:00
לאחר שניסיתי לעשות הכרות עם כמה מהמונחים שטבע לאקאן אעבור לתורתו כפי שהיא מובאת בספרו של בואי. "זה שהאיווי מנוסח, בדיוק בשל כך אין הוא בר ניסוח" במשפט מצוטט זה מתחיל בואי את הספר ומרמז מתחילתו על הקושי. לאקאן הוא תיאורטיקן של התשוקות האנושיות המקיים בתוך עצמו עוינות מתמדת לשפתה של התיאוריה. הוא כמו אותו ג'ונגולייר בקרקס המעיף באוויר כדורים רבים כשהקהל המתוח מצפה שיתפזרו. בתחילת שנות השלושים כשהחל לכתוב התגבשה אצלו ההשקפה כי על שפתו התיאורטית להישמע כמו הלא מודע שעליו היא מדברת. שפה שהיא שרשרת, סליל חוטים, מארג של יסודות בוני מובן. היא שוכנת בזמן ומצויה בתהליך מתמיד.

האישה שאהבה סיפורים / רון ברקאי

פורסם: 01/02/2006 - 02:00
רון ברקאי הוא פרופסור להיסטוריה של ימי הביניים המחלק את חייו בין סלמנקה בספרד שם הוא מרצה באוניברסיטה ובין תל אביב. מחקריו עוסקים בעיקר ביחסים בין הנוצרים המוסלמים והיהודים, ואיפה היה מפגש קרוב יותר של שלושת הדתות אם לא בספרד. התמצאותו התרבותית ניכרת במקומות רבים בספר. הן בשמות המקריים והלא מקריים של הגיבורים שרובם קשורים לתרבות ספרדית.
איש קטן ירוק / סיימון ארמיטאז'. הוצאת כנרת

איש קטן ירוק / סיימון ארמיטאז

פורסם: 01/02/2006 - 02:00
על העטיפה האחורית כתוב שארמיטאז' הוא משורר נחשב באנגליה וזה ספר הפרוזה הראשון שלו. לא זה הספר המצופה בפנטזיה ממשורר. ציפיתי שספר של משורר יהיה רגיש בצורה מעודנת. איש ירוק קטן הוא לא מעודן, הוא ספר גברי מאוד. הוא כתוב מצוין, כמו הרבה ספרים המגיעים מאנגליה, אבל הרגישות המעודנת איננה להפך יש בספר סוג של חספוס מתוכנן.
מה נשמע בבית. אדם ברוך. הוצאת דביר

אדם ברוך / מה נשמע בבית

פורסם: 01/02/2006 - 02:00
אדם ברוך הוא אחד מאנשי הרוח החשובים והמשפיעים ביותר על חיי המחשבה בארץ. כעיתונאי כתב ניתח והאיר בדרך המיוחדת לו כמה וכמה תופעות ואנשים שנויים במחלוקת בחיינו. כשכתב על אמנות הכתיר אמנים לחשובים כשהתייחס אליהם בחיוב. בכתיבתו המציא כמה וכמה מטבעות לשון כמו "גיבור תרבות" או למשל "סוכן זיכרון" - אחד מהמטבעות שטבע לאחרונה ודרכה הוא מנתח מי נדון לשכחה ומי נידון לזיכרון ולמה.
אחד עשרה סיפורים / דן צלקה. הוצאת חרגול

דן צלקה / אחד עשרה סיפורים

פורסם: 01/02/2006 - 02:00
דן צלקה (1936 - 2005) היה אחד הסופרים היותר מעניינים שקמו לנו כאן. אינטלקטואל שאיננו משמיע את קולו ברבים, נחשב על ידי רבים למתנשא רק מכיוון שהוא שומר על פרטיות ותרבותיות הכמעט אסורה במקומותינו
התוכי של פלובר / ג'וליאן בארנס. הוצאת כנרת

התוכי של פלובר / ג´וליאן בארנס

פורסם: 12/31/2005 - 02:00
האם צריך להכיר היטב את הספר מדאם בובארי, או כל ספר אחר של פלובר כדי ליהנות מהספר הזה, לא. כל מה שדרוש להבנה נמצא מתואר ומפורט בתוכי של פלובר. אני מקווה שרובנו מכירים את מאדאם בובארי. ספריו האחרים של פלובר קצת יצאו מזרם הקריאה המרכזי, מלבד בובארי ופקושה שתורגם לא מזמן ויצא ב-הוצאת עם עובד. אני בטוח, או לפחות מקווה, שהתוכי של פלובר הנפלא הזה, מלבד שעות ההנאה וקורת הרוח והנפש יגרום לאנשים לחזור ולקרוא את פלובר מחדש אין ספק שבארנס בכתיבתו המעודנת אך מצחיקה מתוחכמת ונוגעת ללב עושה שירות כפול לספרות של ימינו ולזו של המאה התשע עשרה. לפחות לאחד מגדולי כותביה.
לזלי פיינברג / סטון בוץ' בלוז. הוצאת "סיטרא אחרא"

סטון בוץ בלוז / לזלי פיינברג

פורסם: 12/29/2005 - 02:00
'סטון בוץ' בלוז' הינו רומן הביכורים של לזלי פיינברג, לוחם זכויות אדם, סופרת, מסאי, ועיתונאית. פיינברג דוחה את השימוש בתארי שם המקבעים זהות מגדר, ומעדיף את האלטרנטיביות העל-רב מגדריות באנגלית פמיניסטית “ze” ו- “hir.
מלקולם בואי, " לאקאן". הוצאת דביר

לאקאן חלק א

פורסם: 12/27/2005 - 02:00
ההתעניינות בלאקאן ומשנתו הולכת ומתרחבת. מזה כמה שנים הולכים ומתרגמים בארץ ספרים שעסקו בתורתו. מסיבות שונות בחרו ההוצאות לתרגם קודם ספרים שנגעו בו בעקיפין. למשל ספרים של סלבוי ז'יז'ק שבדק כמה וכמה תופעות בעולמנו דרך פרשנותו של לאקאן: שאלת הדתות והקומוניזם, את התרבות הכללית בכללה, את סרטיו של היצ'קוק ו-קולנוע בכלל ועוד כמה ספרים בנושאים שונים.

המלט בקאמרי

פורסם: 12/25/2005 - 02:00
מה אפשר להגיד על מחזה שנכתב לפני ארבע מאות שנים ומאז לא ירד מהבמה. מחזה שאין ספור ניתוחים נכתבו עליו. לכל אדם, גם אם לא קרא את המחזה יש איזה דימוי שלו, של המחזה ושל השחקן האמור לגלם אותו.
האדם המשוכפל" ז'וזה סאראמאגו. הוצאת הספריה החדשה

האדם המשוכפל / סאראמאגו

פורסם: 12/20/2005 - 02:00
ספרו החדש של סאראמאגו "האדם המשוכפל" עוסק בדיוק בתחום ששם הספר מעיד עליו - הכפיל. אדם המגלה לפתע שיש מישהו הדומה לו שתי טיפות מים, עד לשומה הקטנה בפינת הלחי שלו. הספר מסופר לכאורה מפי מספר כל יודע, אך אחד הגיבורים האחרים המשתתפים בלי הרף בוויכוח שבין הגיבור מאסימו לעצמו הוא ההיגיון הבריא שהוא משתתף פעיל בספר וגם קול הבודק ללא הרף, מה היה קורה אילו. האחד נותן עצות השני בודק מה היה קורה אילו הדברים היו מתרחשים אחרת. אם מישהו לא היה מרים טלפון, אם מישהי הייתה אומרת דברים אחרים ובתוך כל זה מתגלגלת לה עלילה רבת תהפוכות.

אכזר ורחום / תיאטרון הבימה

פורסם: 12/17/2005 - 02:00
לא נשמע כמו משהו מבטיח במיוחד אלא שהגנרל נשלח על ידי המדינה לרדוף אחרי טרוריסטים ומחריב את עירם. יש מעליו איזו עננה, כנראה שהרג שבוי באלימות והילדה מסתבר היא כנראה פילגשו של הגנרל. זה כבר עושה את העניין למעניין יותר ומתחיל לקבל משמעות. אם לא היינו יודעים זה היה יכול להתקבל כמחזה מודרני העוסק במוראות המלחמה בטרור. אנחנו לא יודעים מה קורה במדינה בה מתרחש המחזה מלבד העובדה שיש גנרל גיבור הרודף אחרי טרוריסטים במדינה שכנה והורס את עריה.
 דונה טארט / הידיד הקטן.

הידיד הקטן / דונה טארט

פורסם: 12/12/2005 - 02:00
דונה טארט הולכת ומתגלה ככותבת חשובה ומרתקת מאוד. חכמה, אינטלקטואלית ובעלת כושר התבטאות יוצא מן הכלל. מסיבה די ברורה מתייגים אותה כסופרת ספרי מתח אך האמת שהיא משתייכת לקבוצה נבחרת של סופרים שמוות לא טבעי בספר מהווה רק חוט לתלות עליו בדיקה של רעיונות שונים

הרולד פינטר - זוכה פרס נובל

פורסם: 12/08/2005 - 02:00
פינטר נולד ב-1930 למשפחה יהודית- פינטו - בתחילת דרכו היה שחקן, אחר כך התחיל לכתוב לתיאטרון. הרבה ממחזותיו הוצגו בארץ: "מסיבת יום הולדת" הביתה", "מנהל הבית" המאהב", "בגידה"
ריימונד צ'נדלר"השינה הגדולה". הוצאת כתר

צנדלר והבלשים

פורסם: 12/04/2005 - 02:00
ספרי בלש ורצח נחשבים בדרך כלל לספרות זולה שרובה נוסחתית מאוד. ספרות פנאי. לא תמיד זה חייב להיות כך. רצח הוא לכאורה תחום פשוט ביותר, הוא נטוע בתשוקה או בתאוות בצע, או זעם של רוצח יחיד. לכאורה דבר אנושי מוקצן אך בגבול היומיומי אלא שבספרות הדרך בה מתואר הרצח , הרוצח והמניעים הם ההופכים אותו מז'אנר נחות לספרות נעלה לעתים.

לה טראוויאטה באופרה הישראלית

פורסם: 11/29/2005 - 02:00
בסך הכל זו הפקה מרשימה ביותר המצדיקה את השם שיצא לאופרה כמלכת האמנויות. יש בה כל מה שאפשר לחפוץ. מחזה קורע לב, בימה מפוארת, זמרים טובים ברובם, ומוסיקה נפלאה. איזו מוסיקה, איזו הצגה.

שושנים קרועות - סיפור

פורסם: 11/23/2005 - 02:00
 

אלתרמן: תיבת הזמרה חוזרת / זיוה שמיר

פורסם: 11/19/2005 - 02:00
זיוה שמיר היא פרופסור לספרות עברית שכתבה וחקרה את שירי אלתרמן ופרסמהכבר שני ספרים על שירתו.
פיטר פונדה. דניס הופר. 'אדם בעקבות גורלו' 1969.

הקולנוע העולמי 1959-1979 חלק ב

פורסם: 11/16/2005 - 02:00
מאמר זה מבקש לבחון שני עשורים חשובים בתולדות הקולנוע העולמי, באירופה ובארה"ב: במאים עלו ונפלו, השקפות אסתטיות חדשניות פילסו דרך, רעיונות חדשים פעפעו, הקולנוע נאלץ להתמודד בדרכו עם מציאות משתנה ומורכבת. הגוונים החדשים, השחקנים שפרצו את הדרך, הבמאים שעשו היסטוריה והסרטים הבלתי-נשכחים (והנשכחים בעליל) הפכו את עשרים השנים הללו למיוחדות במינן.

העולם, קצת אחר כך / אמיר גוטפרוינד

פורסם: 11/10/2005 - 02:00
אימגו

דיוקן הנכבש ולפני כן דיוקן הכובש / אלבר ממי

פורסם: 11/05/2005 - 02:00
דיוקן הנכבש ולפני כן דיוקן הכובש / אלבר ממי

הקולנוע העולמי 1959-1979 חלק א

פורסם: 11/01/2005 - 02:00
עשרים שנות מהפכה ויצירה: הקולנוע העולמי, 1959-1979 חלק i

הקולנוע של פליני

פורסם: 10/27/2005 - 02:00
אין משאלעולמי על הסרטים הגדולים ביותר שנוצרו אי פעם שלא יכיל לפחות אחד, לעתיםשניים מסרטיו של פדריקו פליני. תמיד זה יהיה שמונה וחצי ועוד אחד לפי טעםהמבקר.
"סיפורה של סוניצ'קה" מאת מרינה צווטאייבה, תירגמה מרוסית והוסיפה הקדמה: סיון בסקין, הוצאת אחוזת בית

מרינה צווטאייבה / סיפורה של סוניצקה

פורסם: 10/23/2005 - 02:00
צווטאייבה נולדה ב- 1892. בשנת 1910 היא מוציאה את ספר השירים הראשון שלה. היא פוגשת את סרגיי, נער יפה תואר בן שבע עשרה הצעיר ממנה בשנה. אחרי שנה הם מתחתנים. היא מוציאה ספר שירים חדש ומתחילה להתפרסם. למרות שצווטאייבה עצמה כותבת על טרגדיות, הטרגדיה שתגיע עוד לא נותנת את אותותיה בימים המוקדמים הללו. סרגיי מתגייס לצבא במלחמת העולם הראשונה והיא מתחילה לפתח רומנים. אולי הם מומצאים, אין יודע. בין השאר התפרסם סיפור אהבתה למשוררת סופיה פרנוק.

רקוויאם גרמני - מספד על יהדות שהיתה ואיננה - חלק ב

פורסם: 10/20/2005 - 02:00
הספר הוא ההיסטוריה של "הגרמניות" ,לא רק של גרמניה, מבצבצת מכל דף בספר המרתק מאוד. וההיסטוריה יש לה חוקים משלה ולא תמיד היא מכירה בגבולות ולכן ההיסטוריה הגרמנית, המרכזית לספר זה היא גם היסטוריה של תהליכים שקרו באירופה כולה. כספר העוסק בהיסטוריה הוא נבלע בשקיקה וכתוב להפליא. מביא עובדות אך גם סיפורי חיים כל תקופה מתוארת בצבעיה שלה ומאופיינת להפליא. לכאורה, ספר היסטוריה להמונים אך באמת מעמיק ומקיף את כל שטחי החיים. ומאחורי כל זה, העצב. עצב הידיעה לאן תרבות אדירה באמת, רצון של יהודים להזדהות עם הגדולה כעם תרבותי בפני עצמו, היום אנו יודעים לאן כל זה הוליך בסופו של דבר.

לה טרוויאטה בפילהרמונית / הגברת עם הקמליות

פורסם: 10/19/2005 - 02:00
רוז אלפונסין פלסי שינתה את שמה למארי דיפולסי כשעברה מן הכפר לפריס. היא מוכרת לנו מהספרות בשם מרגריט גוטייה ובעצם בשם נוסף, ויולטה ולרי. ארבעתן היא אותה אישה שהייתה המאהבת הכפרית של אלכסנדר דיומא הבן.
ארץ סהרורית. הוצאת כרמל. תרגום יורם מלצר.

ארץ סהרורית / מיא קואוטו

פורסם: 10/15/2005 - 02:00
למרות השם מיא עומד מאחוריו גבר ולא אישה. מיא נולד במוזמביק וכותב בפורטוגזית. בארצות הדוברות שפה זו הוא נחשב לסופר חשוב וזכה כבר בפרסים רבים. ספריו תורגמו לשפות רבות וזהו ספרו הראשון המתורגם לעברית.

מדיאה / תיאטרון גשר

פורסם: 10/12/2005 - 02:00
מדיאה, אחת הדמויות המיתיות הגדולות שהפכה להיות סמל תרבותי לקנאה רצחנית. כולם יודעים שהיא זו האימא שבקנאתה לבעלה רצחה את שני ילדיה. מה עוד יודעים עליה?

רקוויאם גרמני - מספד על יהדות שהיתה ואיננה - חלק א´

פורסם: 10/06/2005 - 03:00
האם אפשר להכתיר בתואר רגשי ספר שהוא ספר היסטוריה? במקרה הזה נראה לי שכן. ספרו של עמוס אילון הוא בעיני אחד הספרים העצובים ביותר שקראתי מזה זמן רב. עצוב בשל עניינו ביהודים בגרמניה במשך מאות שנים. בהזדהותם המוחלטת עם הארץ ותרבותה ומה שקרה בסופם

איש משום מקום / אלכסנדר המון

פורסם: 10/05/2005 - 03:00
לעתים קרובות למדי נתקלים בספר שהוא "נעים לקריאה. מה שאנו מכנים בקלות "ספר טוב". גם אם עלילתו איננה נעימה דווקא. אנו נהנים מיכולות כתיבה, שהן לרוב מעל הממוצע של מה שאנו קוראים לו "רומן רומנטי".
קריאת הספר מניפסט החלאה מעלה מיד כמה מני שאלות. חלקן מתחילות במלה האם ואחרות במלה מה. סולאנס הייתה מקורבת תקופת מה לחוג של אנדי וורהול והתפרסמה ב1968 בעיקר כזו שירתה ב-אנדי וורהול בסטודיו שלו בעודו מדבר בטלפון

מניפסט החלאה / ואלרי סולאנס

פורסם: 10/01/2005 - 03:00
קריאת הספר מניפסט החלאה מעלה מיד כמה מני שאלות. חלקן מתחילות במלה האם ואחרות במלה מה. סולאנס הייתה מקורבת תקופת מה לחוג של אנדי וורהול והתפרסמה ב1968 בעיקר כזו שירתה ב-אנדי וורהול בסטודיו שלו בעודו מדבר בטלפון

מוסוליני: הרהורים על דיקטטור חלק ב

פורסם: 09/26/2005 - 03:00
זהו חלקו השני של המאמר - הראשון פורסם כאן.
ביקורת הספר "כוחות האימה, על הבזות" מאת ז'וליה קריסטבה

בשורת הבזות / זוליה קריסטבה

פורסם: 09/24/2005 - 03:00
ז'וליה קריסטבה נולדה בבולגריה (1941) והפכה לאחת מהוגי הדעות המשפיעים בצרפת. במקצועה היא פסיכואנליטיקאית, אך היא כותבת על נושאים שונים ומגוונים: סמיוטיקה, ביקורת ספרות, תיאולוגיה, פילוסופיה ופוליטיקה. ספרה, "כוחות האימה", עוסק בבְּזוּת, מושג אותו היא מנתחת מכיוונים שונים. כפסיכואנליטיקאית היא אמונה על תורת לאקאן וחלק לא קטן מניתוחיה עובד דרך התיאוריה שלו, אך לא רק לאקאן נמצא ברקע. היא מנתחת ומצטטת אנתרופולוגים, סופרים, פילוסופים ואנשי דת.

עמוס גוטמן: חסד נגוע

פורסם: 09/12/2005 - 03:00
בתוך הקהילה ההומוסקסואלית עמוס גוטמן היוצר לא היה שנוי במחלוקת, שנאו אותו. לא אותו אישית אולי, אך את סרטיו אין ספק. עמוס גוטמן לא הבין את איבת הקהילה. לדעתו הוא שיקף אמת.

מוסוליני - הרהורים על דיקטטור חלק א

פורסם: 09/08/2005 - 03:00
מוסוליני - ביוגרפיה פוליטית / דניס מק-סמית הקדמה

הרצל לא גר כאן יותר / משה שוקד

פורסם: 09/01/2005 - 03:00
משה שוקד הוא פרופסור לאנתרופולוגיה. ככזה הוא חוקר תוך כדי הסתכלות לעומק תופעות שונות בחברה. הוא פרסם כמה ספרים שהתייחסו לתופעות שונות אותן חקר. אני חייב להודות שספרו הראשון שהובא לידיעתי עסק בקהילה היהודית ההומוסקסואלית המתרכזת סביב בית הכנסת ההומוסקסואלי בניו יורק, ומתוך הסתכלות עליו בדיקה של היהודים ההומוסקסואליים שם. בזמנו הספר ריתק אותי.

תחלואי התיאטרון

פורסם: 08/29/2005 - 03:00
כולם יודעים שמצב התיאטרון הישראלי איננו מזהיר מזה שנים. אינני מתכוון כרגע לבחינה הכלכלית עליה מדברים דווקא די הרבה לאחרונה. אלא מהבחינה האמנותית, האמורה לרגש את הצופה. נכון שאין לנו מסורת תיאטרלית ארוכה כמו לאנגלים או הצרפתים, אך בכל זאת בארץ מתקיימים תיאטראות כשבעים שנה והיו לו הצגות מופלאות בעברו.

גשם / קארן דובה

פורסם: 08/25/2005 - 03:00
אימגו

דליה רביקוביץ: דברים לזכרה

פורסם: 08/21/2005 - 03:00
בעיני רבים דליה רביקוביץ הייתה גדולת המשוררות של דורה. מה אפשר להגיד על משוררת שהייתה מקוננת גדולה כל כך בעצמה? היא נולדה בשנת 1936 ברמת גן והתייתמה בילדותה מאביה.

פוליטיקה / אדם תירלוול

פורסם: 08/19/2005 - 03:00
כפי שכבר אמרתי בעבר, יש בספרות האנגלית החדשה כתיבה רעננה שקל להתחבר אליה מידית. זהו סיפרו הראשון של תירלוול. עוד סופר שכנראה יהיה כדאי לשים לב להתפתחותו הספרותית.

קשה כמוות אהבת העז

פורסם: 08/15/2005 - 03:00
ביקורת המחזה "העז או מי זאת סילביה?", תיאטרון הבימה

הדבר האמיתי / טום סטופרד

פורסם: 08/10/2005 - 03:00
טום סטופרד הוא בוודאי המחזאי האנגלי החשוב ביותר בימינו ואולי לא רק האנגלי. הוא נולד בצ'כיה, משפחתו ברחה למזרח הרחוק שם התחתנה אמו עם אנגלי שהעביר אותם אחרי המלחמה לאנגליה. מחזותיו תמיד מורכבים מאוד. ברובם יש התייחסות לעולם מקביל נוסף

הטרילוגיה המלוכלכת של הוואנה / גוטיירס

פורסם: 08/07/2005 - 03:00
הטרילוגיה המלוכלכת של הבאנה, פדרו חואן גוטיירס. הוצאת עם עובד
החיים והספרות / מרסל רייך רניצקי

החיים והספרות / מרסל רייך רניצקי

פורסם: 08/02/2005 - 03:00
אין ספק שלרייך יד קלה בכתיבה. הוא מספר מרפרף על מאורעות. לא מסביר ולא מעמיק. נותן לקורא להסיק את מסקנותיו הוא. בין אם זה על החיים בגטו וורשה, בפולין הקומוניסטית או בגרמניה.

ביבר הזכוכית / טנסי ויליאמס בקאמרי

פורסם: 07/30/2005 - 03:00
בשנות השיא שלו שחקנים נלחמו לקבל תפקיד במחזות של טנסי ויליאמס, שהיה לתקופת מה גדול המחזאים האמריקאיים. הוא אהב לכתוב תפקידים לשחקנים שאהב ושום שחקן ששיחק באחד ממחזותיו לא חזר להיות מה שהיה קודם.

הסמינר העשרים של לאקאן

פורסם: 07/23/2005 - 03:00
את ז'אק לאקאן עצמו קשה מאוד להבין. לאקאן זקוק לפרשנים. להרבה פרשנים. כתביו שלו הם בלתי עבירים כמעט. וכמו שאמר לאקניאן מקצועי, זו דייסה שקשה לבלוע או לחצות אותה.

חודש בכפר / טורגנייב

פורסם: 07/20/2005 - 03:00

רומן לוגי- דלז / אהוד זהבי

פורסם: 07/09/2005 - 03:00
אחת לאיזו תקופה, עשור או יותר, קם איש רוח, לרוב פילוסוף והופך להיות המשפיע על המחשבה הציבורית. כזה שכל תופעה חברתית מנותחת על ידו ודבריו מתפרסמים בעולם והוא הופך להיות סמכות רוחנית

אלברטו מנגל: אל תוך יער המראות

פורסם: 06/20/2005 - 03:00
כבר אחרי פרסום ספרו הראשון בעברית "תולדות הקריאה" לפני מספר שנים, ניכר היה בבירור שהאיש אוהב אהבת נפש את הנושא עליו הוא כותב: הספרות.

הנצפים ביותר

.