אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ברכה רוזנפלד


דף משתמש

History

Member for
7 years 10 months

מאמרים מאת

הכח המדמה / ריקי דסקל

הכח המדמה / ריקי דסקל

פורסם: 05/06/2015 - 22:27
ספרה של ריקי דסקל הוא בעצם מסע מופלא, חדור רליגיוזיות עמוקה ומשכנעת, אל שרשי הזכרון הנעדר, באמצעותו תוכל להגדיר את זהותה היא. להגשמת מטרה זו היא מגייסת את "הכח המדמה", מונח הלקוח מלשון ימי הביניים, על מנת להשלים את פאזל חייה חסר החלקים. על פי הרמב”ם, לאמנים כח מדמה משוכלל ביותר, ולו שני תפקידים: (א) להנכיח את רשמי החושים גם בהיעדרם. הכוונה היא ליכולת לשמרם ולשחזרם כזכרון חי ומוחשי, הנחווה כנוכח ממש. ב) להרכיב ולהתיך את מושאי החושים ולייצר מהם דברים שלא בנמצא בעולם האמיתי, להמציא יציר דמיוני.
הקצה שאין מאחוריו דבר / דן אלבו

הקצה שאין מאחוריו דבר / דן אלבו

פורסם: 02/19/2015 - 14:01
לוכד הרגעים/ברכה רוזנפלד על ספרו של דן אלבו: הקצה שאין מאחוריו דבר. המשורר דן אלבו מתגלה לנו, בספרו הנוכחי, בדומה לכל ספריו הקודמים, כמי שרגליו נטועות חזק בקרקע המציאות, נוגע היטב בחומרי החיים הזורמים, אך מבטו מופנה אל השמיים, שואף אל המטפיזי. זוהי שירה אוניברסאלית שאינה מדגישה שום פן לוקאלי או אתני כבעל משמעות מיוחדת בזהותו האישית של המשורר או במעגלי השתייכותו. דן אלבו מעדיף להצטייר כמשורר אוניברסלי ואף קוסמופוליטי, איש העולם הגדול, ורק לשון יצירתו, הלשון העברית, מספרת את מה שלא ספרו המלים.
על טראומה ואהבה - ללב יש הגיון משלו / מלכה נתנזון

על טראומה ואהבה - ללב יש הגיון משלו / מלכה נתנזון

פורסם: 06/24/2014 - 15:07
זהו רומן מרתק, שהוא גם מסמך אנושי דרמטי של סיוטים מחד ויופי נדיר ומרגש מאידך, הכתוב ביד אומן של משוררת, אף מעוטר בקטעי שירתה, אשר מצליח להעמיד, בשפה מוחשית כמו של מֶדיה ויזואלית, נתח חיים, שכולו פרי המציאות הישראלית, שיש בה לא רק איבה, מלחמות ופיגועים אלא גם ידידות ושיתוף פעולה ושכנות טובה בין יהודים וערבים. בלשון צבעונית, מלאת חיוניות ועשירה, מתארת מלכה נתנזון קורות חיים של משפחה אוהבת והתמודדותה עם פוסט טראומה אותה חווה אבי המשפחה, בהיותו הלום קרב ממלחמה שלא כל כך מדברים בה, מלחמת ההתשה.

חיים ספטי / דוח על יתרת הנפש - שירים

פורסם: 06/07/2007 - 03:00
המנון לרוח האדםכבר מכותרתו של הספר - "דין וחשבון על יתרת הנפש" (בכוונה נמנעתי מלהשתמש בקיצור "דו"ח" המקורי) – מן ההעמדה האירונית, זה מול זה, של שני מונחים או מושגים משני שדו

הנצפים ביותר

.