מאמרים אימגו

מאמרים בנושא דוסטוייבסקי פיודור

נקודת מפגש: דוסטוייבסקי עד וודי אלן
14/10/2009  ריקי פרנקל
הסרט "נקודת מפגש" של וודי אלן מהווה התכתבות אינטרטקסטואלית ל"חטא ועונשו" של דוסטוייבסקי. (וודי אלן רומז לנו על כך בכך שכריס, הגיבור של "נקודת מפגש" קורא בתחילת הסרט את 'החטא ועונשו' בהתעניינות רבה). בשני הסיפורים מתרחש רצח כפול, של אשה זקנה ואשה צעירה, ובשניהם נופל החשד על עובר אורח.
אנשים עלובים / פיודור מ. דוסטוייבסקי
26/07/2009  דן לחמן
עשיתי לי מנהג כזה שפעמיים בשנה, בפסח ובסוכות, אני מניח לספרים החדשים וחוזר לקרוא ספר ישן שאהבתי. אני חושב שאת הספרים אידיוט, האחים קרמזוב, והחטא ועונשו קראתי הכי הרבה פעמים. פעם בשנתיים, אני חוזר לקרוא שוב אחד של דוסטויבסקי. הייתה לי הפתעה לגלות שתורגם ספר שלו שלא שלא הכרתי אותו.
המתבגר / פיודור דוסטויבסקי
12/10/2008  דן לחמן
בימים אלו יצא לאור תרגומו החדש של פטר קריקסונוב, כוכב עולה בשמי התרגום מרוסית לעול ימים. הפעם בשם "המתבגר" כל תרגום כזה הוא מבורך. אין דין העברית של שנות החמישים בהן תורגמו ספריו לדין העברית של שנות האלפיים. בתוך הספר שתל דוסטויבסקי רמזים לדברים שקרו במציאות.
קיץ בבאדן באדן / ליאוניד ציפקין
21/03/2006  דן לחמן
ליאוניד ציפקין יוצא בעקבות רוסי אחר, דוסטויבסקי. לספרו של ציפקין יש סיפור משלו. הספר נכתב בין השנים 1977 ל1981 והוברח למערב. הוא תורגם לאנגלית ופורסם באנגליה, אך לא זכה לתשומת לב. סוזן סונטאג, אינטלקטואלית ומסאית אמריקאית חשובה נתקלה בספר במקרה בחנות יד שנייה, התענינה בו ובלחצה פורסם והפעם זכה לתשומת לב ראויה.