מאמרים אימגו

מאמרים בנושא ארצות הברית | ארה"ב

בגדד במקום אנקרה
06/08/2010  צבי גיל
תורכיה, מדינה שכלפי פנים גולשת לאיסלמיזציה וכלפי חוץ מתחברת לציר טהרן דמשק, לא יכולה להיחשב לנכס אסטרטגי לישראל. גם אם יחסה של אנקרה יתמתן כלפינו טקטית. מה הערובה שסודות צבאיים וביטחוניים לא יסתננו לירי הציר היריב. יש חלופה- בגדד, במצב של שלום כולל עם מדינות ערב.
העידן הפוסט- תעשייתי ב: החברה הפוסט תעשייתית
22/07/2010  רבקה שפק ליסק
החברה הפוסט תעשייתית: ריצארד פארקר חולק על קנת גלברייט. מאמר שני בסדרה: העידן הפוסט- תעשייתי, לאחר מלחה"ע השנייה. חברה פוסט תעשייתית היא חברה שבה ניתן לייצר בזכות המהפכה הטכנולוגית השנייה (המהפכה הטכנולוגית הראשונה קשורה במהפכה התעשייתית),את כל המוצרים האלמנטריים הדרושים לבני החברה בחלק קטן מהזמן שהיה דרוש לשם כך בעבר.
למצוא חן ושכל טוב בעיני העמים ובעיני אובמה נשיאם
14/06/2010  דב לנדאו
אחד העם, אביר הרציונליזם ואביר החילוניות הוכיח במאמרו "חצי נחמה", "כי אפשר שכל העולם חייבים והיהודים זכאים". וסיים דבריו בדוגמה מכריעה ואמר: "אפשר ואפשר, ועלילת הדם תוכיח. פה הרי היהודים זכאים כמלאכי השרת: יהודי ודם היש הפכים גדולים מאלו? ואף- על-פי-כן...".
האם אמריקה עולה על אופניים?
09/06/2010  עודד רוט
באמצע מרץ 2010 פרסמה מחלקת התחבורה בממשל ארצות הברית "הצהרת מדיניות" על תמיכה בהליכה רגלית ותחבורת אופניים והתייחסות שווה לאמצעי תנועה לא מנועיים כאל אמצעים מנועיים. האם הצהרת מדיניות זו מבשרת מהפיכה? הרכב המנועי הומצא והחל להתפתח באירופה, אך אמריקה הניפה אותו מעלה והפכה אותו למוצר המוני.
אכלנו אותה, ומה הלאה?
22/01/2010  ישראל בר-ניר
אנחת הרווחה של חברי הקונגרס הדמוקרטיים בעקבות תוצאות הבחירות לסנאט במדינת מסצ'וסטס הדהדה בכל רחבי ארה"ב. במחי קלפי הם נפטרו מהצורך להצביע עבור הצעת חוק המנוגדת לרוחו של רוב ציבור בוחריהם, הצעת חוק שהתמיכה בה עלולה היתה לעלות להם במושבם בקונגרס.
ניו דיל: יחסה של עילית העסקים האמריקנית
15/01/2010  רבקה שפק ליסק
יחסה של עילית העסקים האמריקנית למדיניות יחסי העבודה במסגרת ה"ניו דיל". מאמר שמיני בסדרה על המשבר הכלכלי ב- 1929 – 1939 ו"הניו דיל". מקובלת הייתה הדעה שעילית העסקים עמדה בראש המתנגדים למדיניות ה"ניו דיל" ולנשיא רוזבלט, באופן אישי. דעה זו הייתה מבוססת על התבטאויות בכתב ובע"פ של אנשי עסקים.
הטרור בפרספקטיבה של שנת 2009
01/01/2010  ישראל בר-ניר
בימים אלה מגיעה לסיומה השנה הראשונה לנשיאותו של אובאמה. מטבע הדברים, זה מועד בו מקובל לערוך מאזן ביצועים שיסכם את תפקודו של הנשיא החדש. אשאיר לעדת המומחים, הפרשנים, המייבינים, והספינרים מכל קצווי הקשת הפוליטית למלא את התקשורת בשבועות הקרובים בחוות דעת מלומדות על הנושא.
CIA - היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית חלק ב
28/12/2009  דן לחמן
מורשת של אפר היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית - CIA חלק שני. ב1961 התחילה להתעורר שאלת וייטנאם. מדינה שהאמריקאים בנו מן ההתחלה. הסוכנות הקימה מפלגות פוליטיות יצרה סרטים פופולאריים והפיצה מגזין אסטרולוגיה שחזה תמיד את מזלו הטוב של הנשיא נגו דים דיים. נשיא קתולי במדינה שרובה הגדול בודהיסטי.
תנועת העבודה בתקופת הניו דיל ומלחמת העולם השנייה
28/12/2009  רבקה שפק ליסק
השינוי ההדרגתי ביחסן של רשויות הממשל הפדרלי, הרשות המחוקקת, המבצעת והשיפוטית, ליחסי העבודה בתעשייה, יחד עם השינויים באירגון היצור, הביאו למחלוקת קשה בתוך תנועת העבודה. המחלוקת באה לידי ביטוי בוועידת ה-AFL (פדרציית העבודה האמריקנית) שהתקיימה בסינסינטי, אוהיו ב- 1932.
ה-ניו דיל: החקיקה בתחום יחסי העבודה
20/12/2009  רבקה שפק ליסק
ב1929, בפרוץ המשבר הגדול, מנתה הפדרציה של האיגודים המקצועיים פחות מ- 3,000,000 חברים. למדיניות של המעבידים שהחליפו את האיגודים של ה- AFL ב"איגודים מטעם", הייתה השפעה לא מעטה על הירידה במספר החברים באיגודים המקצועיים. המשבר החליש עוד יותר את מעמדם של האיגודים המקצועיים וחיזק את מעמדם של המעבידים.
מדיניות אי ההתערבות : כישלון הממשל הרפוליקני של הובר
07/12/2009  רבקה שפק ליסק
הרברט ק. הובר גבר בבחירות שנערכו בשלהי 1928 על המועמד הדמוקרטי אלפרד סמית. הוא כיהן כנשיא ארה"ב, בין השנים 1929 – 1933 . זו הייתה אחת התקופות הקשות בתולדותיה של ארה"ב והעולם כולו. בימיו פרץ המשבר הכלכלי הגדול(1929) ששינה בסופו של דבר את פניה של ארה"ב, במובנים רבים.
ה-ניו דיל: החקיקה בנושאים חברתיים
16/11/2009  רבקה שפק ליסק
עד המשבר הגדול לא התערב הממשל הפדרלי בנושאים חברתיים. הטיפול בסעד ועזרה למובטלים ונזקקים אחרים, היה בידי ארגוני צדקה פרטיים והתעסוקה היתה בידי סוכנויות תעסוקה פרטיות ובידי האיגודים המקצועיים, למעט סוכנויות תעסוקה פדרליות שנועדו לספק תעסוקה למהגרים בחקלאות.
ריפוי בהלם - סוף מעשה
12/10/2009  ישראל בר-ניר
המאבק הציבורי סביב תוכניתו של אובאמה לרפורמה במערכת הבריאות מתנהל במלוא העוצמה, והרטוריקה חוגגת. הדמוקרטים ממשיכים לנהל מאבק למניעת כל מידע על פרטי התוכנית מהציבור, שלא לדבר על חלק נכבד מבין חברי הקונגרס. מספר הצעות של הרפובליקנים להעלות את פרטי ההצעות על האינטרנט, הורדו.
אוליפיאדת ריו - Si tu vas à Rio
03/10/2009  ישראל בר-ניר
החלטת הועד האולימפי לשלול משיקגו את הכבוד של ארוח האולימפיאדה היא מכה מתחת לחגורה לארה"ב. עלבון לארה"ב, עלבון אישי לאובאמה ועלבון למוסד הנשיאות אותו הוא מייצג. מנהיג עם קצת שכל היה חושב על האפשרות שהתשובה לבקשתו תהיה "לא".
סובסידיה לעשירים - תחבורה ציבורית
21/09/2009  עודד רוט
ניתן להגדיר סובסידיה כ-"מס שלילי" המוחזר לאזרחים באמצעות הוזלת מצרכים או שירותים שמדיניות ציבורית חפצה בהוזלתם. כיצד קורה – בניגוד לעקרונות מיסוי סוציאליים - שסובסידיות לתחבורה ציבורית מיטיבות עם המבוססים ומפלות לרעה את חסרי האמצעים.
תוכנית ביטוח הבריאות של אובאמה: ריפוי בהלם
14/09/2009  ישראל בר-ניר
נושא הבריאות תופס בימים אלה מקום מרכזי בדיון הציבורי בארה"ב והוא הפך להיות מבחן מכריע למדיניותו החברתית של הממשל. הברברת הממלאת את התקשורת רק מגבירה את הערפול ומעטים שמים לב לכך שאף אחד לא ממתייחס לבריאות או לשרותי הבריאות. הנושא היחיד בו מתמקד הדיון הוא ביטוח – ביטוח בריאות.
מדיניות ממעוף הנשר
16/08/2009  אהרון רול
הצופה מן הצד יכול בקלות רבה יחסית לאבחן את הבדלי המניעים המנתבים את שיקולי מעצבי המדיניות האמריקנית לזו הרוסית. ההבדלים נובעים מהשוני במשטרים הרווחים בכל אחת מהמעצמות. בעוד ארצות הברית הינה דמוקרטיה, לפחות בכל האמור להתנהלות השלטון כלפי האזרחים.
מבט מכאן – הערות נוספות למצב (יוני, 2009)
09/06/2009  ישראל בר-ניר
ה 1 ביוני, 2009, ייזכר בהיסטוריה כיום בו חברת ג´נרל מוטורס (GM), האייקון של התעשייה האמריקאית, ירדה מהבמה. כבר היו בעבר פשיטות רגל דרמטיות של חברות ענק, ותעשיות שלמות הפכו לזיכרון היסטורי בלבד – מי שהוא עוד זוכר את הזמנים בהם השוק העולמי היה מלא במכשירי טלוויזיה מתוצרת ארה"ב?
כמה הערות למצב (סוף מאי, 2009)
28/05/2009  ישראל בר-ניר
ככל שחולף הזמן מאז שהחל לכהן כנשיא ארה"ב, אובאמה מאמץ יותר ויותר חלקים מהותיים ממדיניותו של בוש, מדיניות עליה הוא שפך אש וגופרית במהלך מסע הבחירות, מדיניות אותה הוא גינה בכל פה לפני ואחרי שנכנס לבית הלבן, מדיניות אותה הוא הבטיח לשנות. בפועל, הוא מיישם את מדיניותו של בוש.
פרנקלין דלנו רוזבלט: הניו דיל
26/05/2009  רבקה שפק ליסק
הממשל הרפובליקני לא היה מסוגל לטפל במשבר משום שסרב לסגת ממדיניות אי ההתערבות. בבחירות שהתקיימו בשלהי 1932 בצל המשבר החמור ביותר שהיה בארה"ב אי-פעם, ניצח פרנקלין דלנו רוזבלט, המועמד הדמוקרטי לנשיאות. ב- 23 בספטמבר 1932 נשא פ.ד.ר נאום ב- commonwealth club בסן פראנציסקו.
הדוד מאמריקה - מחיר המעורבות
24/05/2009  דני רשף
מאז עלה ברק אובמה לשלטון בארה"ב ניכרת התעוררות בקרב גורמים בשמאל הישראלי שהנה, סוף סוף, בא משהוא מבחוץ שיתכן ויאכוף על ישראל את תפיסות השמאל ויביא, במהרה בימינו, לשלום החמקמק בינינו לפלשתינים. אין המאמר עוסק בסוגיה המוסרית של ריבונות התהליך הדמוקרטי הישראלי על תהליך קבלת ההחלטות בישראל.
במדרון הבינוניות
22/05/2009  ישראל בר-ניר
בעקבות פרישת אחד משופטי בית הדין העליון, התפנה מקום אותו אובמה צריך למלא. מינוי שופטים, בכל הרמות אבל במיוחד בבית המשפט העליון, הוא האמצעי בה' הידיעה שיש לנשיא להביא לשינוי ממשי ולהטביע את חותמו על החברה האמריקאית. זה אמצעי שחשיבותו עולה בהרבה על הליכי החקיקה.
חיבוק החמור הדמוקרטי
18/05/2009  אהרון רול
בעוד מספר ימים עומד ראש ממשלתנו מר בנימין נתניהו לצאת למפגש תאום מדיני עם נשיא ארצות הברית אובמה. מפגש זה אפשר ויקבע את אופי היחסים למשך השנים הקרובות בין ישראל לארצות הברית ומכאן חשיבותו. קיימת אפשרות כי נתניהו ואובמה צועדים במסלולים שונים ומכאן אפשר כי יהיו אלו מסלולי התנגשות.
אמור לי מי חברך
14/05/2009  ישראל בר-ניר
המגמה המסתמנת במדיניות החוץ בה נוקט אובמה היא תפנית חדה ביחס לזאת שהיתה נקוטה בידי קודמו. אולי לא 180 מעלות, אבל לא רחוק מזה. זאת איננה חזרה למדיניות של קלינטון. זה הרבה יותר. בהרבה מובנים זו החייאה של מדיניות עידן קארטר. למה זה הוביל – אין צורך להרבות במלים.
אובמה – כך לא נוהגים בבני ברית!
02/05/2009  יוסי בלום הלוי
מכתב פתוח לנשיא ארצות הברית ברק חוסיין אובמה. אדוני הנכבד, נשיא ארצות הברית של אמריקה: אני שולח אליך מכתב זה, ומאמין שתוכנו מקובל על הרוב המכריע של אזרחי מדינת ישראל, המדינה היהודית האחת והיחידה בעולם החופשי שאתה משמש היום כמנהיגו. 100 ימי החסד הראשונים שלך בתפקיד כבר חלפו.
הבטחה והגשמה – מאה הימים הראשונים של ברק אובמה
30/04/2009  ישראל בר-ניר
עם סיום "תקופת החסד" של מאה הימים הראשונים לנשיאותו של אובאמה, אפשר להתחיל לבחון את ביצועיו. מעמדו של אובאמה בדעת הקהל עדיין טוב מאוד אם כי חלה ירידה משמעותית לעומת מה שהיה מיד אחרי הבחירות. ירידה כזאת היתה מנת חלקם של כל הנשיאים שקדמו לו מאז תום מלחמת העולם השניה.
אויבו של אויבי - ידידי
29/04/2009  אהרון רול
היוצא מאליו באשר לכותרת המאמר הוא כי "ידידו של אויבי-- אויבי". כאשר ארה"ב מתכוונת להתחממות היחסים בדרך של "דיפלומטיה-רכה" עם איראן וידידותיה כדוגמת סוריה וונצואלה עלינו לקמט מצחנו, לגרד פדחתנו ולתהות או למצער להיערך לשינויים בתמונת עולמנו הידועה עד כה העומדת להתערער ואף להשתנות שלא לרוחנו.
המשבר הכלכלי 1929
13/04/2009  רבקה שפק ליסק
המשבר הכלכלי הנוכחי החל כמו זה של 1929, בארה"ב, והתפשט לעולם כולו. יש קווי דמיון בין שני הארועים, מכיוון שאמריקה תחת השלטון הרפובליקני שכחה את הלקחים של המשבר הקודם, והתעלמה מחקיקה שנעשתה בתקופת ה"ניו דיל" שנועדה להבטיח, בין השאר, פיקוח על הבנקים, הבורסה והמערכת הכלכלית בכללה.
ברק אובאמה: הימים חולפים, שנה עוברת, אבל המנגינה...
24/03/2009  ישראל בר-ניר
בימים אלה מלאו חודשיים לכניסתו של אובאמה לבית הלבן. הוא נמצא עכשיו בעיצומם של "מאה הימים הראשונים" לכהונתו, תקופה בה, למעט "מתנגדים שרופים", לא מקובל לצאת בביקורת גלויה על נשיא חדש. עדיין מוקדם לשפוט את הממשל מאחר והדברים יכולים להשתנות מקצה אל קצה.
ימיו הראשונים של אובאמה בבית הלבן
11/02/2009  ישראל בר-ניר
אחרי שנשבע אמונים כדת, אובאמה החל לכהן כנשיאה ה 44 של ארה"ב. בשיטת המימשל הנהוגה בארה"ב אנחנו תקועים אתו לטוב או לרע למשך ארבע השנים הקרובות, ואם ילך לו זה בהחלט יכול להמשך שמונה שנים. האופוריה שליוותה את בחירתו של אובאמה נמשכת, והכיסוי התקשורתי האוהד לו הוא זוכה הוא חסר תקדים.
כל העולם כולו ברק חוסיין אובמה
04/11/2008  שושנה ויג
מעניין שבסוף השבוע האחרון עת טיילנו בצרפת והצצנו מעט בטלוויזיות המקומיות, מצאנו שכל העולם כולו ברק חוסיין אובמה. ברק אובמה מועמד הדמוקרטים זוכה לסיקור עולמי בכל רשתות השידור בכמות עצומה. כל כתבי התקשורת מזכירים אותו וממתגים אותו למען הדורות הבאים.
ברק אובמה
30/10/2008  צבי גיל
גם אלמלא האינדיקאטורים היו מצביעים על יתרון לברק אובמה, הייתי כותב את המאמר. זאת מכיוון שהסנטור הצעיר והמבריק, הוא קרן אור לאמריקה, ונשיא אמריקני שחי בהרמוניה עם עמו ועם העולם, יש לכך חשיבות רבה גם בכול הקשור באזורנו. במילים אחרות אני מאמין במנטרה: אובמה טוב ליהודים, כלומר לישראל.
בחירות ארה"ב 2008 – מבט נוסף
26/10/2008  ישראל בר-ניר
יש לי חדשות בשבילכם. אל תתרגשו יותר מדי ממשאלי דעת הקהל. המצב כאן לא שונה בהרבה ממה שקורה בארץ בה המשאלים חזו ניצחון של ציפי לבני בפער של יותר עשרה אחוזים כשבסופו של דבר הפער היה פחות מאחוז אחד וגם זה הושג רק ברמאות. אינני חוזר בי מהקביעה לגבי הפסדו של אובאמה.
אובאמה - לבני כרוח התקופה
23/10/2008  דן לזר
אנחנו, כנראה, הקורבנות הגדולים ביותר של הפוליטיקה הישנה. הפוליטיקאים הכזיבו אותנו, אנו חיים בעידן של שחיתות שלטונית, אכזבה מן ההון האנושי המוביל אותנו ופחד מכישלונות נוספים. אך ככל שאנו נופלים יותר, מתעורר אנו מצליחים פעם אחר פעם לבחור את המנהיגים הגרועים ביותר שאפשר לבחור.
הבחירות בארה"ב – כוונות ומציאות
22/09/2008  ישראל בר-ניר
מה שאנסה לעשות זה להסביר מספר תופעות שלמסתכל מהחוץ נראות קצת מוזרות. אדון כאן רק במה שקשור לתהליך הבחירות. בעת הכרזת העצמאות של ארה"ב, ה"אבות המייסדים" ניסו להשיג מספר יעדים שלא כולם ניתנים להשגה במלואם. כמו כל דבר בחיים, כוונות לחוד ומציאות לחוד.
בחירות ארה"ב 2008 – מבט מכאן
20/09/2008  ישראל בר-ניר
מערכת הבחירות בארה"ב נכנסת בימים אלה לשלבה האחרון והמכריע. ככל שמתקרב מועד הבחירות, תעמולת הבחירות עולה לטונים גבוהים. המרוץ לנשיאות הוא עכשיו למרוץ לתחתית שבו כל המכה יותר נמוך – מתחת לחגורה – הרי זה משובח. השמצות אישיות והטחת אשמות חסרות שחר תופסות יותר ויותר מקום מרכזי.
גלובליזציה וריבונות – חלק ב
13/07/2008  תומר ריבל
בספרו המכונן קפלן דן בתמורה קונספטואלית בחלוקה קרטוגרפית ופוליטית של העולם הפוסט-מודרני. מפות קונבנציונאליות המחלקות את העולם למטריקס של מדינות מאבדות מהרלוונטיות שלהן. מכונות מלחמה משומנות בצורתם של צבאות לאומיים ומוסדות כמו הפנטגון האמריקאי הינם דינוזאורים שאבד עליהם הקלח.
היסטוריה עממית של ארצות הברית / הווארד זין
05/07/2008  אהוד מנור
הספר שראה אור לאחרונה בעברית, הינו תרגום של המהדורה האנגלית האחרונה שיצאה ב-2003. מהדורה ראשונה יצאה בימי השיא של הפוסט-מודרניזם הקשה: 1980. על פי נתונים שמביא המתרגם מתן קמינר, הספר הזה לא רק הפך לספר לימוד בארה"ב אלא נמכר כבר ביותר ממליון עותקים.
בחירות ארה"ב 2008 - רשות הדיבור לכסף
11/06/2008  ישראל בר-ניר
אחרי מירוץ מייגע של פריימרי'ס שנמשך כשנה וחצי, הנהגת המפלגה הדמוקרטית החליטה לעשות את ההימור הזה ולהציג את ברק אובאמה כמועמדה לנשיאות בבחירות הקרובות. משך הזמן של המרוץ הפעם היה ללא כל תקדים בחיים הפוליטיים בארה"ב, והיה כרוך בבזבוז חסר תקדים.
ריצ´רד ניקסון: עלייתו ונפילתו ועלייתו ונפילתו ועלייתו
25/05/2008  אלי אשד
הנשיא המושמץ ביותר של כל הזמנים בארה"ב ריצ'רד ניקסון פרסם ספר שתורגם לאחרונה לעברית בהוצאת "ע.נרקיס" על התרשמויותיו ממנהיגי עולם שונים. ספר שבו יש תובנות מעניינות ביותר על נושא מנהיגים ומנהיגות. ריצ'רד ניקסון הוא התגלמות החלום האמריקני שהפך לטרגדיה.
פאונדרס מסביר מדוע השקעות נדל"ן בארה"ב כדאיות?
06/12/2009  אמנון לוינסון
השקעה בנדל"ן בארה"ב נתפסת כהשקעה בטוחה יחסית מאחר ומדובר בשוק מתון שאינו סובל מתנודתיות יתר. זאת לעומת אפיקי השקעה אחרים, מניות למשל, המתאפיינים בעליות וירידות חדות ופתאומיות, וכוללים מרכיב סיכון גבוה בהרבה. גם יחסית לנדל"ן במדינות אחרות בעולם
אהבתה האחרונה של לוטי ג'והל
19/12/2006  אורי קציר
השם לוטי ג'והל אינו אומר כיום הרבה למישהו. אבל בראשית שנות השמונים של המאה התשע-עשרה סחררה הצעירה שנשאה את השם הזה את ראשיהם של מאות גברים בעיירה בודי שבקליפורניה. לוטי, נערת כפר מאיווה, התגלגלה איכשהו לעיירת הכורים הפרועה והפכה שם לאחת הפרוצות האהודות ביותר בסביבה. כולם הופתעו כשנענתה הצעירה הנאה ובעלת האופי העליז והנדיב לחיזוריו של הקצב ממוצא גרמני, אלי ג'והל, ונישאה לו. אבל הקהילה - ובפרט נשותיה - לא הייתה מוכנה לסלוח לה את עברה. לוטי ניסתה שוב ושוב להפוך לחלק מהמירקם החברתי בבודי, אך לשווא. סיפור אישי מאוד, המעיד על גורלן של הפרוצות שנידונו לנידוי חברתי גם לאחר שזנחו את עיסוקן.
נתונים כלליים לעניין מיסוי יחיד אזרח ותושב ארה"ב
11/04/2009  ירון טיקוצקי
תופעת ההגירה של ישראלים לארה"ב כמו גם הקמת חברות בארה"ב הפכה להיות תופעה נפוצה. אך האם המהגרים הישראלים מודעים להשלכות המס המוטלות מתוקף היותו של יחיד אזרח ארה"ב. במאמר זה ננסה לסקור בצורה קצרה ביותר את שיטת המס בארה"ב וההשלכות הנובעות מקבלת אזרחות או מעמד של תושב ארה"ב
מיסוי נאמנויות בארה"ב
11/04/2009  ירון טיקוצקי
לצורך קביעת השלכות המס בארה"ב שיוטלו על יוצר הנאמנות או לחילופין על הנאמנות עצמה, הרי שיש לקבוע את זהות הנאמנות, קרי האם מדובר בנאמנות זרה (foreign trust) או בנאמנות מקומית (domestic trust) . נאמנות מקומית הנה נאמנות אשר מקיימת שני תנאים מצטברים
אלווין יורק: האיש מעמק שלושת מזלגות הזאב
11/07/2006  אורי קציר
דומה שאין כמעט סיפור הדומה לזה של הסמל הצנוע אלווין יורק, האיש שהגיח מעמק נידח בפאתי טנסי ועל אף שנאתו העזה לאלימות התגייס לצבא, לחם בקרבות מלחמת העולם הראשונה בצרפת וביצע את אחד המעשים המדהימים ביותר המיוחסים לאדם בודד בהיסטוריה הצבאית בכלל. הבטחתי בעניינו מאמר נפרד, והנה אני מקיים. הסכיתו וקראו, משום שלא מוצאים טיפוסים כאלה כל יום בעולמנו.
בלדה לחמור: פיירפליי קולורדו
09/01/2006  אורי קציר
בנובמבר 1998 יצאתי לסיור קולג'ים בארצות הברית. מאחר ובתחום שבו התעניינתי – ההיסטוריה של הספר המערבי – התרכזו כמה מטובי הפרופסורים באוניברסיטה
משפט וויאט ארפ - הולידיי - סיקור
05/01/2006  Douglas Linder
קרב היריות המפורסם ביותר של המערב הפרוע ארך רק כשלושים שניות, אך הותיר שלושה גברים מתים, שלושה אחרים שנורו ושאלות שהספיקו להעסיק היסטוריוני
חמש פעמים טקסס
03/12/2005  אורי קציר
טקסס היא המדינה הגדולה ביותר בארצות הברית. היא כמעט והפכה לחמש מדינות כחלק מהמאבק נגד איסור העבדות. אורי קציר מספר.
ג´ון פוסטר דאלס - סוגיית פירוק הנשק הגרעיני חלק א
25/11/2005  מיכאל קוגן
המאמר הנוכחי מורכב משני פרקים. הראשון יתאר בקצרה את יחסו של דאלס לשימוש בנשק הגרעיני כפי שמופיע בספרות ההיסטורית. הספרים והמאמרים שיידונו יהיו משני סוגים: מקצתם תהיה על דאלס האיש וחלקם האחר יהיה על הנשק הגרעיני עצמו. הפרק השני יהווה ניסיון לנתח את יחסו של דאלס לאפשרות של פירוק הנשק הגרעיני החל מכניסתו לתפקיד מזכיר המדינה ועד נאומו של אייזנהאואר בו הוצע פיקוח מן האוויר על מתקניהן הצבאיים של שתי המעצמו
מדינה יהודית בארה"ב- אררט | מרדכי עמנואל נוח
29/09/2009  רבקה שפק ליסק
מרדכי עמנואל נוח היה בן למשפחה יהודית . הוא נולד ב- 1785 בצ'רלסטון, דרום קרולינה לאב יליד גרמניה ולאם ממוצא פורטוגזי. מאחר שאביו חזר לגרמניה ואמו נפטרה בילדותו, הוא ואחותו גודלו ע"י משפחת האם, שהשתייכה לעילית החברתית של הקהילה הספרדית- פורטוגזית בצ'רלסטון.
דדווד: זהב בגבעות השחורות
20/09/2005  אורי קציר
בעוונותיי, אני נוטה חיבה רבה לענף ההיסטורי החוקר את ההתיישבות במרחבי ספר רחבים ודלילים. המרחב האהוב עלי ביותר הוא זה של המישורים הגדולים במערב התיכון האמריקני. באחד מאזורי המערב, הבלאק הילס של דקוטה הדרומית, התקיימה לפני כמאה ושלושים שנה אחת הבהלות לזהב היותר ססגוניות ופרועות. אחרי דרישה ובדיקה, אני מנסה לשרטט כאן תמונה של עיירת חטאים תוססת, דדווד שמה, שהיוותה את מוקד הבהלה באותם זמנים. ויש גם נקודה אישית, כמובן 
ז'אן לאפיט: הפיראט מביצות לואיזיאנה
17/09/2005  אורי קציר
בהיסטוריה האמריקנית לא זכורים מקרים רבים בהם כרתה האומה ברית עם שודדי ים. עם ז'אן לאפיט היא כרתה גם כרתה. מה עלה בגורלו של הפיראט עז המצח לאחר
התיאוריה הכלכלית של ג´ון מ. קיינס
21/04/2009  רבקה שפק ליסק
ג'ון מ. קיינס, כלכלן בריטי, פרסם ב- 1936 את סיפרו: The General Theory of Employment, Interest and Money. אבל התיאוריה הכלכלית של קיינס, זכתה לפרסום כבר קודם לכן והיא הציעה תוכנית לפתרון הבעיות שנתגלו בכל חומרתן בעת המשבר הכלכלי שפרץ ב- 1929 בארה"ב והפך למשבר עולמי של המדינות הקפיטליסטיות.
ג´ון אדמס - 1776
23/02/2009  הילה קומם
רגע אחרי הבחירות, שכולנו אולי מקווים בהם לבחירה במנהיג אמיתי מעלה תיאטרון "ישראל מוסיקלס" במעשה שיש בו מן המנהיגות (ובודאי לא מן הריצה אחרי הרייטינג) מחזמר בן 40- עטור פרסי טוני ואהוב מאוד בארצות הברית העוסק באבות המייסדים של הפדרציה שמסמנת, לפחות בחוקתה משטר דמוקרטי, חופשי המאפשר לכל אחד להצליח, אם רק ירצה.....
המשפט של צ'רלס מנסון
21/08/2005  Douglas Linder
ייתכן ומעולם לא היה מניע מוזר יותר להרג בתולדות הפשע מזה שהתגלה במשפטם משנות 1970-71 של ארבעת חברי "משפחת" מנסון. בנפשו המעוותת של צרלס מנסון בן
האמריקנים רכשו מידע על לוחמה ביולוגית יפנית
16/08/2005  רמי נוידרפר
אחד מפשעי המלחמה החמורים ביותר במלחמת העולם השניה היה הלוחמה הביולוגית של יפן בסין. עכשיו הוכח כי ארה"ב הגנה על הפושעים ואף רכשה את תוצאות
המהפכה האמריקאית חלק ב'
14/08/2005  אורי קציר
בחלק השני של מאמרו המרתק דן המחבר בהשפעות של הוגי דעות חילוניים, מן העולם והעתיק והמודרני כאחד על הפילוסופיה שהובילה להמהפכה האמריקנית.
המהפכה האמריקאית חלק א'
31/07/2005  אורי קציר
ארצות הברית תחגוג בשנה הבאה מאתיים ושלושים שנים להיווסדה. בניגוד לכל מדינה אחרת עלי אדמות, הזרמים המחשבתיים שהובילו אל הקמת הדמוקרטיה
משפט המכשפות מסיילם
07/07/2005  Douglas Linder
מיוני ועד ספטמבר בשנת 1692 הובלו בעגלה תשעה עשר גברים ונשים שהורשעו כולם בעיסוק בכישוף לגבעת הגרדום, מדרון צחיח בסמוך לכפר סיילם,לתלייה.
הביטול של דרום קרוליינה
27/06/2005  אורי קציר
בשנת 1832 הגיעה לשיאה ההתכתשות הפוליטית בין הממשל בוושינגטון לבין מדינת דרום קרוליינה. בשיא העימות, קיבלה דרום קרוליינה את החלטת "הביטול", שמשמעה פרישה מהאיחוד.
מדוע הוטלו פצצות האטום על יפן?
19/06/2005  יובל דוניו גדעון
המחבר בוחן את השאלה האם היתה הצדקה להטלת פצצות האטום על יפן, והאם היו לנשיא טרומן שהחליט על הטלת הפצצה, שיקולים זרים או נימוקים גזעניים.
מלחמת העולם השניה באוקיאנוס השקט
08/06/2005  איתן גוטמן
ביום ראשון ה- 7.12.1941 תקפו מטוסי הצי היפני את נמל הצי האמריקאי בפרל הרבור בהוואי. התקפה זו הייתה יריית הפתיחה למאבק הסופי בין שתי המעצמות שניסו לשלוט באזור האוקיאנוס השקט קרוב ל- 50 שנה.
נאום גטיסבורג / אברהם לינקולן - נוסח עברי
08/06/2005  אבשלום אליצור
"עכשיו הוא שייך לדורות," אמר שר המלחמה אדווין סטנטון בשעה 7:22 בבוקר יום ששי, ה-15 לאפריל 1865. רק לפני ששה ימים הסתיימה מלחמת האזרחים, וכחודש קודם לכן נבחר הנשיא לכהונה שנייה. הרוצח – מין תערובת של יגעל אמיר וד"ר ארור גולדשטיין במהדורה אמריקנית – ארב לו באולם התיאטרון לשם הלך הנשיא עם רעייתו בפעם הראשונה אחרי שנים רבות שלא יצאו לבלות. תשע שעות נאבק על חייו כשגופו הגבוה מוטל באלכסון על מיטה קטנה במלון אליו הובהל מהתיאטרון שמעבר לרחוב. עכשיו, אייברהם לינקן – שבשפה העברית התקבע בשם אברהם לינקולן – כבר לא היה שייך לאנשים שסבבו אותו אלא להיסטוריה.