מאמרים אימגו

מאמרים בנושא מנדלסון משה

דמות משה בספרות הגרמנית מימי הביניים עד ימינו חלק ב
05/05/2009  משה גנן
עת החדשה המוקדמת פרשנות המקרא מסרה מקומה לביקורת המקרא המוקדמת. יותר ויותר הוגים ותיאולוגים העמידו סימני שאלה הן לגבי מהימנות תוכנה של המקרא והן לגבי עצם מהות כתבי הקודש ותקפותם לחיי האדם. ניתן לראות את לותר, במובן מסוים ובמידה מסוימת כחומת המגן האחרונה שהגנה על המבצר התיאולוגי.
רקוויאם גרמני - מספד על יהדות שהיתה ואיננה - חלק א´
06/10/2005  דן לחמן
דן לחמן סוקר לנו את ספרו המרתק של עמוס אילון "רקוויאם גרמני" על עלייתה ונפילתה של יהדות גרמניה. האם אפשר להכתיר בתואר רגשי ספר שהוא ספר היסטוריה? במקרה הזה נראה לי שכן. ספרו של עמוס  אילון הוא בעיני אחד הספרים העצובים ביותר שקראתי מזה זמן רב. עצוב בשל עניינו ביהודים בגרמניה במשך מאות שנים. בהזדהותם המוחלטת עם הארץ ותרבותה ומה שקרה בסופם. וגם אם אינו עוסק בחייהם בארץ הרי שכאן הובנו לאורך שנים לא נכון מעטים זוכרים שכינוי "יקה" הוא ראשי תיבות ליהודי קשה הבנה והכינוי "ייקים" היה סוג של כינוי גנאי שנולד מהשוואה לתרבות שהביאו לארץ מול התרבות הרוסית פולנית השונה כל כך. תרבות השלאף שטונדה ו"ביטה שיין - דנקה שיין". נימוס שלא הצליח לעולם להיקלט במדינת הלבנט המזרח אירופאית.
מנדלסון: הטיול המשפיל באונטר דן לינדן
10/09/2005  אריה קיזל
בשדרות אונטר דן לינדן בברלין, באחד מערבי קיץ 1780, ספג משה מנדלסון, יחד עם בני משפחתו, קריאות "יהודים! יהודים!" וידוי אבנים מאת חבורת נערים. מנדלס