מאמרים אימגו

מאמרים בנושא ז´ול ורן

מסביב לעולם בשמונים יום - אחרית-דבר
31/08/2008  אביטל ענבר
ידידי הטוב, העיתונאי, הסופר והמתרגם אביטל ענבר סיים לפני כשנה עבודת תרגום יוצאת דופן: הוא תרגם, בפעם השנייה, אחרי 25 שנה כמעט, את אותו הספר "מסביב לעולם בשמונים יום" של ז'ול וורן, שיצא לאור בימים אלה. בחוויית התרגום, ובהארות המחבר משתף אותנו אביטל ענבר.
אל מסתורי בטן האדמה
18/09/2007  דנה אשכנזי
בשנת 2000 התגלו במכרה נאיקה שבצפון מקסיקו הגבישים הגדולים ביותר הידועים עלי-אדמות. מדובר בגבישי סלניט - "אבן ירח", שחלקם מגיע לאורך של כעשרה מטרים. המראה המרהיב, הבוהק והקסום של הגבישים הללו גורם להרהר במגוון שאלות. מה עוד מסתתר לו בבטן האדמה? האם בעומקים עצומים נוכל למצוא גבישים שאורכם מגיע למאות ואף אלפי מטרים? האם לגבישים הללו יהיו צורות שונות מאילו הידועות לנו כיום? בני האדם כבר ביקרו בחלל וצעדו על הירח, אך האם ומתי יצליח האדם לחדור ללב האדמה? עד לאיזה עומקים ניתן יהיה להגיע ומהם הדברים אותם נגלה ונחשוף במעמקים הללו?
הנרי פואנקרה, ז'ול ורן, והתקרית המביכה: האם כדור הארץ מסתובב?
27/02/2007  גלינה גרנק
הנרי פואנקרה היה מדען צרפתי בן המאה ה-19 אשר פרסם כ-500 מאמרים מדעיים וכ-30 ספרים. פואנקרה היה מתמטיקאי דגול ותרם לענפי פיזיקה רבים, כולל לאסטרונומיה. בנוסף הוא עבד במשרד מדידות האורך ועסק בהכנת מפות גיאוגרפיות ובטלגרפיה. כמוכן הוא פרסם כתבים פילוסופים בהם פרש את משנתו הידועה בשם, "קונבנציונליזם". פואנקרה היה מוטרד מהבעיה הבאה: נניח את עקרון היחסות לפיו חוקי הטבע הם זהים עבור צופה נייח ועבור צופה הנישא בתנועת העתק קווית ואחידה, כך שאין לנו ולא יכולה להיות לנו כל דרך לדעת האם או האם לא אנו נישאים בתנועה כזו.