מאמרים אימגו

מאמרים בנושא עתידנות

תחבורה עתידית - מבט מהעבר
02/02/2009  עודד רוט
תור הזהב של התחבורה המנועית החל באמצע המאה התשע עשרה עם פריסתן של מסילות הברזל והמשיך בתחילת המאה העשרים כאשר הרכב המנועי החל לכבוש את מעמדו. בשנת 1893 רבים העריכו שנסיעה מהירה וזולה תהיה בהישג ידו של ציבור רחב, הם גם העריכו שבעתיד רכבות יהפכו רכוש לאומי.
צופן העתיד / דוד פסיג
17/09/2008  דן לחמן
ד"ר פסיג עשה את הדוקטורט שלו בעתידנות. לא עתידנות נוסח ספרי מדע בדיוני ולא בנוסח קוראי קלפים וכוכבים. ד"ר פסיג עוסק בנושא חיזוי העתיד, והספר שלפנינו הוא תוצאת מחקרו. את פסיג מעניינת כמובן מדינת ישראל איך נראה עתידה. אך בנושאים רבים עתידה איננו עצמאי ותלוי בנסיבות כלל עולמיות.
צופן העתיד / דוד פסיג
31/08/2008  יעקב בן שאול
האקדמיה התקשתה לעכל כדיסציפלינה נפרדת את חקר העתיד או 'חקר עתידים'. אך בספרו החדש 'צופן העתיד' ד"ר דוד פסיג מאוניברסיטת בר-אילן, שם לויכוח האקדמי סוף. הבעיה בחקר העתיד אמפירי שלעיתים על מזבח הגישה למתודולוגיה, ומרוב נתונים סטטיסטיים, נשכחים גורמים אישיותיים.
ארתור סי קלארק: השטן הוא אסטרונאוט - רעיונותיו העתידניים והדתיים
19/07/2008  אלי אשד
לאחרונה נפטר סופר המדע הבדיוני המפורסם ביותר בעולם כולו, ארתור סי קלארק. האיש שהתפרסם בכך שחזה את לוויני התקשורת, ואת האינטרנט ושימש כאיש יחסי ציבור הראשון במעלה של הטיסה לחלל. קלארק התפרסם בצדק כאישיות עולמית שמעטים כמוהו בין הסופרים בכלל והישגיו מדהימים, בלשון המעטה.
הגאון מוילנה: תוכנית העתיד
07/07/2008  אלי אשד
ביקורת על: עולם נסתר בממדי הזמן תורת הגאולה של הגר"א, מקורותיה והשפעתה לדורות מאת רפאל שוח"ט. האם יצר החכם היהודי המפורסם אליהו בן שלמה זלמן הגאון מוילנה תוכנית עתיד פרטנית המתמשכת לאורך מאות רבות של שנים שמטרתה להביא לבסוף לעידן חדש של גאולה באמצעים אנושיים של פוליטיקה ובנייה.
שחור על הנשמה – חזית נוספת בראיית השחור
05/07/2008  ישראל בר-ניר
המין האנושי נידון לצליה, קבע בפסקנות מדען בשם הנסן העומד בראש מכון גודארד לחקר החלל של סוכנות החלל, NASA, של ארה"ב, אם הוא לא יחדל, ומייד, מכל שימוש בחומרי דלק ממאובנים. ה"בשורה" החדשה בפיהם של רואי השְׁחוֹר היא ששארית הפליטה עתידה להיבלע בחור שָׁחוֹר, גם הוא מעשה ידי אדם.
ממה (אולי ממי) נשקפת סכנה לעתיד המין האנושי?
23/06/2008  ישראל בר-ניר
הסכנה האמיתית המאיימת על עתידו של המין אנושי על פני כדור הארץ נובעת מסולם מעוות של סדרי עדיפויות הנקבע משיקולים של פוליטיקה תקינה ומביא לבזבוז משווע של משאבים במאמץ להשגת יעדים שתרומתם לפתרון הבעיות העומדות בפני האנושות היא במקרה הטוב שולית בלבד.
אחרי השלום: המשימות הדחופות של החברה בישראל
05/08/2007  ניצן יניב
כאשר תכננתי קורס אקדמי בנושא דמות השלום בפועל, התברר לי, שאין אף ספר אקדמי שעוסק במצב של "אחרי השלום" בישראל; איזה שלום סביר שיושג, וכיצד יראה שלום כזה בחיי היום יום. לשם כך ביקשתי מחשובי הפרופסורים באוניברסיטאות ואנשי הרוח המצויים בנושא לשלוח מאמרים כדי לערוך ספר שישמש כמקראה אקדמית ראשונה בנושא. הספר יצא כספר לימוד בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב לפני כשלוש שנים. רוב המאמרים שבספר היו מאמרים הרואים בו אור לראשונה ואחרים היו מאמרים שפורסמו בעבר ועודכנו על ידי המחברים לצורך הספר.
דיאלוג או התנגשות ציביליזציות / ז´ק אלדן
22/07/2007  סלבדור סולטו
בספר דו שיח או התנגשות ציביליזציות שראה אור לאחרונה בפריז, הוגה הדעות ז'ק אלדן מנהל דו שיח עם פרנסיס פוקויאמה וסמואל הנטינגטון, אך במקום לנסות להפריך את טענותיהם, אלדן יוצא למסע חיפוש אינטלקטואלי עצמאי. אירועי ה 11 בספטמבר הפריכו את "חזון אחרית הימים" הענוג שטען בזכותו בחינניות פוקויאמה, הוא לא מלגלג על פוקויאמה שהתייחס לתיאורית ההתפתחות הדיאלקטית של ההיסטוריה של הייגל כאל אמת שמימית שעל בסיסה ניתן לחזות את העתיד, הוא לא מבקר את שבירת הכלים של פוקויאמה שהשיל את גלימת החוקר ועטה את גלימת הנביא הסבור שבכוחו לחזות עתידות עולם, הרואה במודל הליברלי – דמוקראטי מעין תחנה סופית במסעה המתיש והנפתל של ההיסטוריה בעקבות קץ האימפריה הסובייטית שלה קרא קץ ההיסטוריה.
הרצל - חוזה המדע בדיוני
05/05/2007  אלי אשד
ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמייחסת את הצעדים הראשונים שהביאו לבסוף ליסודה לסופר של אוטופיות ומדע בדיוני, תיאודור הרצל, עירי תל אביב היא העיר היחידה בעולם שחייבת את שמה לכותר של ספר מדע בדיוני, תרגום של הספר האוטופי שאותו חיבר הרצל, אלטונוילנד. במשך שנים רבות היה הסופר הרצל הדמות הנערצת ביותר בהיסטוריה של הציונות ותמונתו נמצאה בכל משרד חשוב ובכל בית ספר וכמעט בכל בית, הרצל נחשב להתגלמות היהודי המושלם, מעין "דוד חדש" שבכוח רצונו יצר יש מאין את הציונות ולבסוף מדינת ישראל, וכך הציל את העם היהודי מהשמדה מוחלטת.
עמנואל קאנט: ההיסטוריה של העתיד - מלחמה ושלום בהגותו
11/04/2007  אוהד לוי זלוסצר
מאמר זה יציג בקצרה את הגותו הפוליטית של קאנט, ובעיקר את הגותו באשר למלחמה ולשלום. מקום מרכזי ינתן לחיבור המרכזי שכתב קאנט באשר לסוגיית המלחמה והשלום, הרי הוא "לשלום הנצחי" שנכתב ב-1795. כיוון שהמאמר הוא מאמר מבוא מקדים לתרגום של "לשלום הנצחי" הוא יתאפיין בקיצור ובסקירה של הסוגיות והמאפיינים המרכזיים בהגותו של קאנט, ולא יכיל התייחסות לכל החומר העצום והרב שנכתב אודות קאנט והגותו ושכתב קאנט עצמו. כמו כן יעשה במאמר ניתוח של הרלוונטיות של "לשלום הנצחי" למצב היחסים הבין-לאומיים בזמננו.
מצפצפים על העולם
02/09/2007  יהודה צורף
בספרו הנבואי "הלם העתיד", שהתפרסם לפני כשלושים וחמש שנה, בוחן העתידן אלווין טופלר את התמודדותה של החברה האנושית עם תמורותיה ולחציה של התקופה המודרנית. בפרק הראשון של ספרו הוא מתמצת את השפעותיה הפסיכולוגיות ההרסניות של הדינמיקה המודרנית על החברה האנושית