מאמרים אימגו

מאמרים בנושא אליס בארץ הפלאות

לואיס קרול ואליס - מסע בארץ הפלאות / מיכל קירזנר – אפלבוים
31/03/2008  דן לחמן
אליס הקטנה מציצה אלינו שוב ומבקשת קצת תשומת לב. מיכל קירזנר – אפלבוים כתבה ספר חדש המנסה להוליך אותנו במבוכי העניין שמעוררת אליס מאז הולדתה בכתב. בעבר הלכתי בעקבות ספרו של חיים שפירא שניתח את הספרים בעיקר מהצד המתמטי שלהם. מיכל קירזנר מנסה לעשות לנו סיור מודרך בדרכי הסתכלות רחבים יותר ובטיול לא ארוך מדי להאיר נקודות הסתכלות רחבות. כדי להגיע לאליס מוכרחים להתחיל בקרול.
בעקבות אליס: מסעות לעולמו של לואיס קרול / חיים שפירא
14/04/2007  דן לחמן
את אליס אני אוהב אהבת נפש. לפני שניסיתי להבין, אהבתי את אליס עצמה. אחר כך התאהבתי בדמיון ובפנטזיה. אין לי יומרה להבין את הספר הזה, אך בחוש תפסתי שיש בו עומקים שאני לא מצליח לרדת אליהם בכוחות עצמי שהם מעבר לסיפור העלילה. עם הזמן הזדמן לי לקרוא כמה פרשנויות, שגם אותן לא תמיד הבנתי עד תומן. הייתי צעיר מדי וחסר נסיון פילוסופי ומתמטי, ולדברי פרשנים אלו שני דברים העומדים בבסיסם של הרפתקאותיה האיגיוניות של הילדה המתוקה אליס.
אתה אומר לי שמש / דלית בת-אדם
13/12/2007  אדלינה קליין
עולם האהבה הוא עולם 'הנפש' אשר יוצר וטווה קורים דקיקים הארוגים בצבעים מרהיבים העטופים במעטפת דימויים מבעבעים ללא לאות. בתוככי המעטפת הלא ברורה הזאת, נוצר 'עולם החלומות'. בפתיחת תריסי העיניים להביט נכחה, מתוך הפנים, ישירות אל החוץ – את 'הגוף'נכווים' בתחושות של שאיפות וערגונות אשר לא פעם עולים על גדות, בגודש יתר ומציפים '.
רומן לוגי- דלז / אהוד זהבי
09/07/2005  דן לחמן
עד לימים האחרונים לא היה חומר מתורגם המתייחס לדלז בצורה נגישה. כעת התפרסם ספרו של אהוד זהבי המקרב את ז'יל דלז לקורא הישראלי. דלז התחיל לפרסם את מאמריו כבר בשנות החמישים ספרים על דיוויד יום, ברגסון, לייבניץ, קאנט ושפינוזה הפכו אותו לפרופסור לפילוסופיה. עם הזמן העמיד תיאוריה שלמה ומקורית משל עצמו ולא רק מנתח ומסביר פילוסופים אחרים. באלף תשע מאות תשעים וחמש, כשהוא כבר מפורסם לפחות בצרפת, דלז התאבד.
אלברטו מנגל: אל תוך יער המראות
20/06/2005  דן לחמן
כבר אחרי פרסום ספרו הראשון בעברית "תולדות הקריאה" לפני מספר שנים, ניכר היה בבירור שהאיש אוהב אהבת נפש את הנושא עליו הוא כותב: הספרות. בספר ההוא סוקר מנגל אלפי שנות כתיבה ומביא מידע אדיר על ספרים שאיש מהקורא הרגיל כבר לא יגיע אליהם לעולם. כעת מונח לפנינו ספרו החדש. אלברטו מנגל הוא איש כלבבי. הוא איננו סופר ענק, ולמעשה אינו סופר כלל. הוא מנתח ומאיר תופעות שונות בחיינו בצורה משלו, ברוחב הבנה ובהסתמכות על מקורות מזמנים שונים, חלקם עתיקים. והכל מנוסח בכתיבה רבת חן ומובנת לכל.